AKAI PHA-5830 - nagyságrendi eltérés

Bevezető

Az AKAI PHA-3850-ről készült anyagunkat többen olvasták a statisztikák szerint mint a két nappal később megjelent Xperia Tablet Z-ről szóló tesztet. Ami nyilván nem annak szólt, hogy az AKAI okostelefon hazánk legjobban várt készüléke, hanem annak, hogy mindenki szívesen olvasgat olyan anyagot, ahol valamilyen terméket a sárba próbálnak alázni. Úgyhogy igazából több legyet ütöttünk egy csapásra: írtunk egy termékről, ami elég pocsék, remélhetőleg ezzel néhány embert megmentettünk egy csalódástól (és némi pénzmag kidobásától), plusz olvasottságot is generáltunk, hát pont ez ennek a melónak a magasztos célja.

AKAI PHA-5830
[+]

Viszont pár nappal a cikk megjelenése után meglepő fejlemény történt, maga az AKAI írt nekem egy kimondottan kulturált hangvételű, udvarias levelet, hogy egyrészt adnának egy PHA-5830-at, hátha azzal jobb tapasztalataim lesznek, másrészt akár össze is futhatnék a márka jogait tulajdonló cégcsoport vezetőjével. Aki egy kínai úriember és nem mellesleg a magyarországi forgalmazó cég alapítója és ügyvezetője, tehát idejének bizonyos részét hazánkban tölti. Gondolom sejti az olvasó, hogy bizony éltünk a lehetőséggel, ellátogattunk a híres AKAI főhadiszállásra egy megafika cikket követően kvázi az életünket téve kockára, de nem történt semmi tragikus, sőt, nagyon sokat beszélgettünk az ügyvezetővel és rengeteg dologra derült fény. Plusz ittunk autentikus kínai teát.

AKAI PHA-5830
[+]

Egyrészt beigazolódtak a korábbi sejtések: az AKAI brandet tényleg meg lehet vásárolni, itt is ez történt. Viszont ez azzal is jár, hogy az AKAI japán képviselői elvileg előzetesen és utólagosan is ellenőriznek minden olyan terméket, amihez a nevüket adják. Ebből nekem az következik, hogy vélhetően totálisan retardáltak okostelefonos szempontból, mert a PHA-3850-re áldásukat adták, viszont nagyon köszönte a forgalmazó a kvázi tényfeltárónak is tekinthető tesztünket a kamu 4.0-s Androidról (és a többi csodáról), mert ezeket instant tudja jelezni a gyár és a márkatulajdonos felé is. A dolog egyik része tehát az, hogy az AKAI azért igyekszik rajta tartani a szemét a cég nevével fémjelzett eszközökön (csak hát a jelek szerint még ebbe bele kell tanulniuk), a másik fele pedig az, hogy mivel nem szolgáltatóknál, hanem jellemzően hipermarketekben kaphatóak az AKAI termékek (nem csak telefonok), ezért a forgalmazó azt a jótanácsot kapta, hogy minél olcsóbban szállítson telefont, nem kell 3G, nem kell GPS, csak legyen érintős és kétkártyás.

AKAI PHA-5830
[+]

No, ezt szerencsére a PHA-3850 fogadtatása és tesztünk óta már a hazai forgalmazó is fenntartásokkal kezeli, ezért is született meg a nagyobb testvér, amit tényleg el tudtunk hozni tesztelésre. És azzal együtt, hogy ez már mindenképpen okostelefonnak tekinthető, működik rendesen és sokkal, de sokkal korrektebb gép mint a kistesó (amit szerintem le kéne tagadni, úgy ahogyan van), mégsem túl drága, ismereteink szerint 45 lepedőért osztják a cikk írásának pillanatában, de hallottunk egy pletykát, hogy lecsúszik 40 ezer magyar pénz alá az ára. Az azért már korrekt ajánlat, ha meg tudunk barátkozni a gondolattal, hogy egy másolt Samsung Galaxy Note van a kezünkben.

Doboz, külső

A csomagolás elég egyszerű, fehér a doboz, sok a felirat. Adatkábel, töltő és füles tartozik a készülékhez, utóbbi elég kis egyszerű, zenehallgatásra csak korlátozottan alkalmas, mivel mélyeket nemigen közvetít a fülünk felé. Viszont telefonálni remekül tudtam vele, ez is valami. A készülék első, második és harmadik pillantásra is egy Galaxy Note másolatának tekinthető, s ez az érzés nem hogy nem változik, hanem bekapcsolás után még fokozódik is.

AKAI PHA-5830
[+]

És akkor megosztanám a forgalmazó álláspontját, aki egyrészt rámutatott arra, hogy a nemzetközi törvények szerint ha már hat ponton eltér a formaterv az eredetitől, akkor nem perelhető (ezt azért szerintem meglehetősen szubjektíven is lehet értelmezni), másrészt pedig úgy gondolkodnak az AKAI-nál, hogy ha egy olyan formát kínálnak jó áron, amit a vásárló már ismer, akkor könnyebb értékesíteni a készüléket. Ezt követően jó esetben kialakulhat az AKAI márka felé valamiféle kötődés, és a következő, már saját formatervvel bíró eszközt könnyebben lehet bevezetni a piacra. Én ezzel minden porcikámmal vitába tudnék szállni, szerintem egy egyedi design még dob is az érdeklődésen (lásd Jiayu), de úgy láttam, hogy nem tudom meggyőzni az AKAI forgalmazóját arról, hogy az általa képviselt szemlélet nem okvetlenül menő Európában.

AKAI PHA-5830
[+]

A tepsiszerű PHA-5830 külsejére nem lehet egyébként semmi rossz szavam, bár erősen plasztik minden része, de nem bántóan olcsó és hát a példaként állított Samsung készülék sem fémből van. A szín ezúttal szürkés, az előlapi kijelző 5 inches, 540 x 960 pixel felbontású, IPS panel, ami egyáltalán nem rossz, de azért ennél már láttunk jobbat, viszont ebben az árkategóriában igencsak versenyképes. A kijelző felett látható ledek, az alsó gombok is pont olyanok, mint a koreai terméknél, bár utóbbiaknál a megvilágítás erőssége azért meglehetősen halovány. A cucc mindenképpen nagy, kissé vaskos és meglehetősen súlyos, ennek egyik oka a 3200 mAh teljesítményű akkumulátor, a másik, hogy ehhez a mérethez egyébként is általában ilyen tömeg társul.

AKAI PHA-5830
[+]

Balra kerültek a hangerőt szabályozó gombok, jobbra a kijelzőt kezelő billentyű, felül van a jack, alul pedig a microUSB. A hátlapon villanóval is megtámogatott kamera kapott helyet, valamint az AKAI felirat, s ez tekinthető a legmarkánsabb eltérésnek a PHA-5830 és a Galaxy modellek között. A hátlapot lehántva férünk hozzá a két SIM-hez, (egyik micro, másik normál), a microSD-hez és a telephez, nem kell ehhez különösebb bűvészkedés, ki van hagyva a rés oldalt, ahol alá lehet a burkolatnak nyúlni és az szépen le is jön. Az összeszerelési minőséggel nem volt problémám, korrekt iparosmunkának tűnik az AKAI készüléke.

Hardver, menü

Az a helyzet, hogy a hardver már régi ismerősként köszönt ránk, csak éppen eddig nem ebben az árszegmensben találkoztunk vele. Ez ugyanis ismét egy MediaTek MT6577-es, kétmagos SoC, magonként 1 GHz-es órajellel és PowerVR SGX531-es grafikus gyorsítóval. Igen, ezzel már találkoztunk Alcatel, Evolveo, Prestigio, vagy éppen Jiayu masinákban, de az már ritkább volt, hogy 1 GB RAM is van benne, ami az AKAI készülékben adott. Ennyi pénzért ez bizony nem rossz dolog.

Teljesítmény-teszt
Benchmark AKAI PHA-5830 Alcatel OT Idol Prestigio PAP4500 Duo Media-Tech Aero Slim
Quadrant Standard 2775 pont 2984 pont 2671 pont 2889 pont
Linpack for Android (single) 40,189 MF. / 2,09 s 40,285 MF. / 2,08 s 40,716 MF. / 2,06 s ? MF. / ? s
Linpack for Android (multi) 63,290 MF. / 2,67 s 68,314 MF. / 2,47 s 54,869 MF. / 3,07 s ? MF. / ? s
Smartbench 2012 Prod. 2212 pont 2135 pont 1850 pont 2060 pont
Smartbench 2012 Games 1535 pont 1687 pont 1603 pont 1487 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 6115 pont 6536 pont 6407 pont 6256 pont
Geekbench 2 936 pont 832 pont 924 pont 853 pont

A rendszer ezúttal valóban az Android 4.1.2-es verziója, nincs szó kummantásról. Viszont minden, de tényleg minden grafikai és audió jellegű elem olyan szintű másolása a Samsung Galaxy TouchWiz felületének, amelyhez foghatót még keveset láttam. A bekapcsoláskor hallható hang, az alap csengődallam, a visszajelzéseket kísérő effektusok mind-mind a Galaxy S szériából ismerősek (konkrétan ugyanazok), ráadásul a grafika is tiszta Samsung. Persze nem bírták a TouchWiz egyedi trükkjeit átemelni, egyszerűen csak skinezve van a felület, az ikonok, a háttér, de a widgetek már a szokásos módon kerülnek ki a főoldalakra, s persze az extra szoftverek is hiányoznak, de attól még ez egy az egyben copy-paste, és megmondom őszintén, hogy ennél még az is százszor jobb, ha csinálnak helyette valami saját ótvart, de még egyszerűbb, ha hagyják a gyári felületet, az is pont elég jó már 4.0 felett.

AKAI PHA-5830 AKAI PHA-5830

Ha túl tudunk ezen a nyilvánvaló lenyúláson lendülni, akkor viszont kezes kis rendszerrel dolgozhatunk. Görgethető a lehúzott állapotsáv ikonsora, jól paraméterezhető a kétkártás üzemmód (de nem dual-active a készülék, azaz az egyik SIM-en beszélgetve a másik lelép a hálózatról), megfelelő sebességgel mozgatja a hardver a grafikai elemeket, és vannak extra szoftvereink is, ami kevésbé jellemző a kínai termékek zömére.

AKAI PHA-5830 AKAI PHA-5830

Van egy szögegyszerű zseblámpa, egy diktafon, egy fájlkezelő, illetve egy egyedi gombsorunk (Super Keyboard), amihez le lehet tölteni magyar szótárat és kiosztást és meglepően jól használható. Ráadásul így eltűnik a szintén a TouchWiz felületről csórt alap gombsor, ami kész felüdülés ennyi samsungos áthallás után. Más azonban nincs, br minden ikont átrajzoltak, hogy olyanok legyen, mint a koreai gépekben, de a zenelejátszó mögött is a szokásos felület húzódik meg, ahogy a naptár, a névjegyzék és az üzenetkezelés a gyári, Google által fémjelzett felülettel operál.

Multimédia

Az előző AKAI telefon minden idők legrosszabb mobilos kameráját tudta felmutatni, a PHA-5830 azért messze nem ennyire tragikus, ha jónak nem is lehet nevezni. A beállítások között van HDR mód, vannak effektek, környezeti módok, lehet állítani az élességet, a telítettséget, a kontrasztot, az ISO értéket, a fénymérés módját, illetve a felbontást, ahol 8 megapixel a maximum. Van panoráma felvételi mód, videó esetén kérhetünk folyamatos autofókuszt és ilyenkor is tudunk fotózgatni. A maximális felbontás ilyenkor VGA (a felvétel közben készített fotók is ennyit tudnak), igen zajos az eredmény és néha van kisebb mértékű villódzás is.

Az elkészült fotók (fent) már legalább fotónak nevezhetőek. A dinamikatartomány mobilos berkekben egész jó, a vonalélesség viszont jelzésértékű, s igen nagy a zajosság is, ami erősen rontja az összképet. Kicsit olyan, mintha 3 megapixeles fotókat interpolálna az eszköz, arra azért bőven elég ez a produkció is, hogy közösségi oldalakon menőzzünk a nyaralásos fotóinkkal. Gondunk lesz a videók visszanézésével, hiába telepítettem kodekeket, univerzális appot (MX Player), a 720p mozikat sem volt hajlandó lejátszani a masina, pedig a kijelző jó partner lehetne az ilyesmihez.

AKAI PHA-5830 AKAI PHA-5830

Zeneileg a szokásos felületet látjuk, van tehát equlaizer, megjelennek az albumborítók. Kihangosítva egész korrekt a produkció, fülessel sem lenne rossz, de kontakthibás volt a jack dugasz, ami finoman szólva is sokat levett az élményből. Egyébként sajnos a microUSB csati sem érintkezett tökéletesen, fura, hogy egyetlen telefonon két ilyen kimeneti probléma üti fel a fejét. Jó pont jár az FM-rádiónak, ehhez viszont csatlakoztatni kell a headsetet. A telefonhoz mellékelt fülesről már volt szó, nem egy nagy eresztés.

Adatátvitel, akkumulátor

Az elsődleges SIM 7,2 Mbps tempójú HSDPA-ra hajlandó, a másik maximum EDGE sebességre alkalmas. A forgalmazás megkezdése után voltak gondok Telenor SIM-ekkel, ez állítólag megszűnt, mi mindenesetre nem tapasztaltunk problémát. A böngésző meglehetősen fürge, az MT6577-es processzorral szerelt gépekre ez általánosságban igaz. Van Bluetooth, nem maradt ki a GPS, aminek azért kell némi idő, mire összeszedi magát, s természetesen van WLAN is, viszont elég gyenge a jelérzékenysége a telefonnak, bemondta az unalmast ott, ahol mondjuk egy előszériás Huawei P6 virgoncan küldte és fogadta az adatcsomagokat.

AKAI PHA-5830 AKAI PHA-5830

Viszont sajnos a helyzet a fentiek ellenére sem túl rózsás. A hangminőséggel vannak gondok, elég dobozszerű, amit hallunk, de azért érthető. Viszont a GPS-t fél órán keresztül próbáltam működésre bírni, teljesen sikertelenül… talán ezért nincs rajta a Maps gyárilag? A microSIM képes 3G-re, ezt nem árt tudni, ezzel legalább nem volt semmi baj. A Bluetooth rendben működött, a microUSB (ha épp nem volt kontakthibás) is üzemelt, egész gyorsan tudtam másolgatni a telefonra adatokat, külső meghajtóként mutatja magát a belső memória is, bár furcsamód a könyvtárstruktúra kicsit más, mint megszokhattuk, de erre elég egyszer rájönni.

AKAI PHA-5830
[+]

Az akkumulátor másfél-két napig elegendő naftát biztosít, a 3200 mAh teljesítményű telep produkciója megfelel a vártnak, de az indikátor itt is különös, pár percnyi töltés után hajlamos magáról azt gondolni, hogy teljesen tele van, ami okozhat meglepetést. Pont ezek a furcsa apróságok okozzák, hogy valahogy az ember nem bízik teljesen meg a telefonban, ami egy mindennapi, használati tárgy kapcsán aggályos.

AKAI PHA-5830
[+]

Értékelés: AKAI PHA-5830
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Teljesen egyértelmű, hogy ez az AKAI modell klasszisokkal jobb, mint amit előzőleg ki tudtunk próbálni. De ez nem a PHA-5830 érdemes, hanem a másik készülék szegénységi bizonyítványa inkább, annál ugyanis minden jobb. Ennél az eszköznél már látszik némi igyekezet, de még ez is kevés a győzelemhez, talán még a tisztes helytálláshoz is, de persze sosem szabad elfelejteni, hogy mennyibe is kerül a termék. Ha ehhez mérem, akkor persze nem rossz ajánlat, de látszik, hogy bőven van hová fejlődni, idegesítő, aggasztó apróságok rontják le durván az összképet. A nem működő GPS, a gyenge WLAN, a kontakthibás csatlakozók, a vérszegény gyári füles mind azt jelzi, hogy a lehető legolcsóbban próbált kihozni az AKAI egy olyan okostelefont, ami papíron nem csak felveszi a versenyt a hasonló modellekkel, hanem például a RAM tekintetében magasabbra is teszi a lécet. Nincs gond a kijelzővel, az MT6577-es proci általában elég, de multimédiában már nem brillírozik a készülék, ráadásul teljesen úgy akar kívül-belül kinézni, mint egy Galaxy S, vagy Note. Ez szerintünk nem jó irány, az európai vásárlókban sokszor visszatetszést kelt az ilyen szintű másolás még akkor is, ha cserébe igen kedvező a termék árfekvése. Sajnos a sok, oda nem figyelésből és / vagy minőségbiztosítási okokból kiütköző apró hiba miatt nem tudok plecsnit adni erre a telefonra sem, pedig ha rendesen összerakják és minden jól működik benne, akkor a nyilvánvaló koppintás-faktor ellenére az ára miatt egy Tetszett minősítést megérdemelt volna. Ez most megint nem jött össze, de hátha lesz másfajta AKAI is egyszer a szerkesztőségi boncasztalon.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

AKAI PHA-5830
AKAI PHA-5830 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 151 x 80 x 9,8 milliméter
Tömeg 198 gramm
Színvariációk szürke
SIM-foglalat normál SIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (220 ppi)
Kijelző típusa TFT-IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MTK MT6577 Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX 531
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB belső tárhely (2 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Zseblámpa, File browser, Super Keyboard
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led villanó
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3200 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 90 óra
Beszélgetési idő 5,5 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, dual SIM
  • Kapcsolódó cégek:
  • AKAI

Azóta történt

  • AKAI Glory G1 - látványos fejlődés

    Az AKAI készüléke ezúttal is olcsó, de ennek ellenére normális dizájnt és hardvert kapott. Kijelző és kamera tekintetében viszont még mindig van hova fejlődni.

Előzmények

Hirdetés