Alcatel One Touch 810 Glam - cukifon

Bevezető, tartozékok

A hónap első MobilarenaTV-adása rendhagyóra sikeredett, ugyanis ellátogatott hozzánk az Alcatel magyarországi country managere, a műsorban pedig nem egy, hanem egyenesen öt újdonságot mutattunk be. A gyártó nagyon erősen képviselteti magát az okostelefon-piacon, így elsősorban az androidos modellek domináltak, ám a hagyományos értelemben vett telefonok, azaz feature phone-ok is jelen vannak a palettán. Ilyen például a Glam művésznévvel rendelkező One Touch 810, melyet az említett adásban is láthattak a nézők.

Alcatel Glam
[+]

A készülékről első blikkre le lehet vágni a célcsoportját, egy tipikus női telefonnal van dolgunk. Erről árulkodik a kagyló formaterv, a lányos színvilág, az agyonlakkozott fedlap és a LED-ekből álló másodlagos kijelző is. Ennek megfelelően mi kevésbé tudtunk lelkesedni érte, de az tény, hogy ezeknek a ketyeréknek is megvan a helyük a piacon. A legtöbb embernek ugyanis nincs szüksége okostelefonra, teljesen mindegy, hogy milyen hardver van a borítás alatt, illetve hogy hány megapixeles a kamera, mindössze nézzen ki úgy, ahogy ő szeretné. És itt jön képbe a Glam, amely bár viszonylag kis funkcionalitást bír felmutatni, a kinézetével könnyedén meghódíthatja az erre gerjedő vásárlókat. Tesztalanyunkon kívül pedig nincs sok választás, nyugodtan kijelenthetjük ugyanis, hogy az olcsó női mobilok kategóriáját a legtöbb gyártó elhanyagolja.

Alcatel Glam
[+]

A telefon egy fehér dobozban érkezett, melynek felét átlátszó műanyag alkotja, így már ekkor a kibontás előtt is szemezhetünk a telefonnal. A csomagban mélyebben elmerülve egy töltőr, egy kézikönyvre, egy microUSB-kábelre és egy sztereó headsetre bukkanhatunk. Utóbbi nem a legjobb: a kemény műanyagból készült fej kényelmetlen és nem is szól jól, magas és mély hangokkal csak elvétve találkozik az ember.

Külső

Bár a hivatalos adatlap alapján a telefon kagyló formatervvel operál, szerintünk egy tipikus púderdobozzal van dolgunk. A mobiltelefon egy az egyben műanyagból van, a fedlap lakkozott plasztikján hamar megjelennek az ujjlenyomatok és egyéb szennyeződések. Az összeszerelési minőség is hagy némi kivetnivalót maga után. Bár az illeszkedések stabilak, a telefon nem fog szétesni a zsebben, egy kicsit szorongatva hajlamos recsegni a borítás. A telefon kinyitva és becsukva is kicsi, a 70 x 70 x 16,8 milliméteres méretű ketyere könnyedén elfér a zsebben, a 93,8 grammos tömeg is igen baráti.

Alcatel Glam
[+]

A telefont szétnyitva a kijelző és a klaviatúra tárul elénk. Értelemszerűen a felső panel ad otthont a hangszórónak és a képernyőnek, utóbbit egy krómszínű keretbe foglalták. Egy mezei TFT-LCD technológiájú megjelenítővel van dolgunk, a kissé fakó színek mellé kis betekintési szögek társulnak. A képátlója 2,4 hüvelykes, a felbontása 240 x 320 képpontos, a megjelenített színek száma pedig 262 ezerre rúg. Az alsó panelen találjuk a teljes kiosztású fizikai billentyűzetet. Felül egy négyirányú kontrollert találunk, melynek oldalról a vezérlőbillentyűk és a híváskezelőgombok fognak közre. Ezek alatt kapott helyet a klaviatúra, a 37 gomb négy sorban oszlik el. A betűk mellett funkcióbillentyűket is kapunk, melyekkel gyorsabban elérhetünk néhány funkciót (bár azt nem tudjuk, hogy a hátlapon található LED kijelző beállításai miért kaptak dedikált gombot). A minőség rendben van, a gombok mérete pont elegendő, az enyhén íves műanyag felület pedig stabil tapintást biztosít. A gombok fehér háttérvilágítással is rendelkeznek, így sötétben is könnyen kezelhető a mobil.

Alcatel Glam
[+]

Az előlaphoz hasonlóan készülék hátlapját is két részre lehet osztani. Az alsó, enyhén csillogó műanyagdarabot mindössze egy one touch felirat díszíti, a lefejtése után az akkumulátorhoz és a kártyafoglalatokhoz jutunk. Érdekes, hogy a microSD-kártya foglalata a másodlagos SIM-kártya alá került, a cseréje így egy igen összetett folyamat. A kamera a tükörszerűre lakkozott felső panelen található, melyet az esetleges ujjlenyomatokon kívül mindössze egy szürkés Alcatel felirat díszít. Ugyanitt egy 11 x 11 fehér LED-ből álló panelt is láthatunk, amely az idő mutatása mellett értesítések megjelenítésére is használható, sőt, egyedi mintákat is létrehozhatunk.

Alcatel Glam
[+]

A masina oldalán a szokásos interfész- és gombkínálattal futhatunk össze. A bal oldalon egy 3,5 milliméteres kimenet tanyázik, a jobb oldalon pedig a hangerő-szabályozó billentyűket és a microUSB-aljzatot láthatjuk; utóbbit egy műanyag ajtócska védelmezi. Ugyanitt egy kis műanyag elemmel is találkozhatunk, melyre nyakpántot lehet rögzíteni.

Szoftveres képességek, kamera

Bár az egyszerű mobilok, azaz feature phone-ok esetében általában nem szokták napvilágra hozni a borítás alatt dolgozó hardver milyenségét, tesztalanyunk a kivételt erősíti. Egy MTK 6235 chipsettel van dolgunk, amelyen egy 208 MHz órajelű processzor található, a belső memória kapacitása pedig 50 MB. Utóbbit microSD-kártyával bővíthetjük, melyet a mobil maximum 16 GB-ig ismer fel. A testreszabási lehetőségeink soványak: mindössze három téma közül választhatunk, átállíthatjuk a háttérképet, valamint a főképernyőn található parancsikon-sávot variálhatjuk át.

Alcatel Glam Alcatel Glam

A szoftveres kínálat kiegyensúlyozottra sikerült, a telefon funkcionalitása nagyjából ki tudja elégíteni egy átlagos felhasználó igényeit. A telefonkönyvben a nevekhez két telefonszámot, egy e-mailt és egy lakcímet rendelhetünk, valamint bár egyedi kép és csengőhang definiálására nincs lehetőség, saját LED-mintát azért meg lehet adni. A telefonon maximum 1000 névjegyet tárolhatunk, plusz a SIM-kártyák kapacitása, ami nem hangzik soknak, de az átlag ember számára elég kell, hogy legyen. A naptáreseményeket csak havi bontásban böngészhetjük, a bejegyzésekhez riasztásokat is megadhatunk, a szervezőfunkciókat pedig egy teendőlistával és egy jegyzetelővel is megtámogatták. Emellett kapunk egy egyszerű e-mail klienst, a közösségi szolgáltatásokat a Facebook és a Twitter képviseli, az interneten az Opera Minivel szörfözhetünk. A Barátaim névre hallgató menüben néhány, kis hazánkban kevésbé népszerű közösségi oldalt érhetünk el, mint a bebo, a friendster, a hi5, a myspace és a flickR. A zenelejátszóban egy hangszínszabályzót is találunk, melyben hét előre definiált beállítást kapunk, az FM-rádió pedig automatikus állomáshangolásra is képes; a használatához viszont csatlakoztatnunk kell egy megfelelő eszközt a 3,5 milliméteres aljzaton keresztül. Extraként egy időjárás-jelentőt, egy alapműveletes számológépet, egy RSS-alapú hírolvasót, egy ébresztőórát, egy stoppert, egy átváltót és egy ebook-olvasót kapunk.

Alcatel Glam Alcatel Glam

A telefon hátlapján egy fixfókuszos kamera csücsül, mellyel maximum két megapixeles, azaz 1600 x 1200 pixeles felbontású fotókat lőhetünk. A fényképező videók rögzítésére is alkalmas, a felvételek QCIF, azaz 176 x 144 képpontos felbontással operálnak, másodpercenként 15 képkockás sebesség mellett. A kameraszoftverben állíthatunk a felbontáson, a minőségen, az expozíció-korrekción és a fehéregyensúlyon, bekapcsolhatjuk az önkioldót, valamint néhány effektet is ráengedhetünk a képekre. A minőség nem az igazi: a dinamikatartomány keskenysége miatt a világosabb részek beleégnek a képbe, a zajszűrő algoritmus pedig csúnyán elmossa a részleteket.

Alcatel Glam Alcatel Glam

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból kimondottan gyenge a Glam, de ne feledjük, hogy a célcsoportnak ez nem feltétlenül lényeges, valószínűleg nem is sejtik, hogy mi lapul például az NFC és LTE szavak mögött. Ettől függetlenül egy 3G-modem jól jött volna, a készülékben ugyanis mindössze egy négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-chip található. Ennek megfelelően a mobil internetezés sebessége is alacsony, mindössze EDGE (class 12) kapcsolatra képes a készülék. Emellett egy 2.1-es verziójú Bluetooth-modult is kapunk, amely A2DP-támogatást tud felmutatni. A készülék egyszerre két SIM-kártyát is tud kezelni, ám míg az egyiken beszélünk, a másik letiltásra kerül a beszélgetés folyamán. A hangminőség mindkettő foglalatot használva megfelelő volt a hívó és fogadó oldalon egyaránt.

Alcatel Glam Alcatel Glam

A telefon egy 850 mAh kapacitású lítiumos akkumulátorból nyeri az energiát, amely bár kicsinek tűnik az okostelefonos felhozatal mellett, a Glam viszont jól bírja. Egy feltöltéssel két-három napig simán bírja a készülék, de miért is ne bírná, hiszen nem nagyon van benne erőforrás-igényes alkatrész. A hivatalos adatok alapján 15 órányi beszélgetésre, 35 órányi zenelejátszásra és 570 órányi készenlétre képes a masina.

Alcatel Glam
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch 810 Glam
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Ennyit tud tehát az Alcatel One Touch 810 Glam. A kissé recsegős, ám annál lányosabb külső alatt viszonylag egyszerű funkcionalitás rejlik, amely bár egy okostelefon mellett labdába sem rúghat, könnyen elegendőnek bizonyulhat, ha főleg telefonálni szeretne az ember. Emellett van egy fényképező is (igaz, irtó gagyi képminőséggel), valamint zenét is lehet rajta hallgatni, a telefon két SIM-kártyát tud kezelni, valamint néhány fontosabb közösségi szolgáltatást is elérhetünk. Ergo ha valaki nem vár el extra funkciókat a mobiljától, és első sorban telefonként tekint rá, akár jó vétel is lehetne, ám érdemes körülnézni, hogy mit kaphatunk az áráért. Előzetes információink szerint a kártyafüggetlen piacon 26 ezer forint körül fog nyitni a készülék, amely egyáltalán nem kevés pénz. Körülbelül ennyit kóstál például a Nokia Asha 300, amely szinte minden téren felülmúlja tesztalanyunkat; feltéve, hogy nincs szükségünk a dupla SIM-es működésre. Kicsit drágább a szintén Alcatel gyártmányú, két kártyát is kezelő, Android rendszerrel operáló One Touch 918, amely az információink szerint 33 ezer forintba fog kerülni. Ettől függetlenül tesztalanyunknak is megvan a helye a piacon, hiszen sokakat nem a hardver és a technológiai csodák vonzanak, hanem a formaterv és a színvilág, így a Glam akár sikeres is lehet bizonyos körökben. Plecsnit viszont a fentiek fényében nem tudunk adni.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Alcatel One Touch 810 Glam
Alcatel One Touch 810 Glam Általános
Technológia GSM
Méret 70 x 70 x 16,8 milliméter
Tömeg 93,8 gramm
Színvariációk rózsaszín, szürke
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
Processzor órajele 208 MHz
Processzor csíkszélessége nincs adat
Utasításkészlet nincs adat
Grafikus chip nincs adat
RAM / ROM nincs adat / 50 MB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van (class 12)
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Opera Mini, Barátaim
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QCIF felbontás, 15 fps sebesség)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 850 mAh-s lítium
Készenléti idő 570óra
Beszélgetési idő 15 óra
Egyebek
kagyló formaterv, teljes kiosztású fizikai billentyűzet, LED kijelző a hátlapon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés