Hirdetés

Alcatel One Touch Idol X+ - 8 mag sebessége

Előszó, tartozékok

Rendszeres olvasóink bizonyára jól tudják, hogy az Alcatel One Touch márkanév alatt megjelenő készülékeket bizony már nem a régi időkből ismert francia vállalat, hanem a kínai TCL Corporation (The Creative Life) gyártja, akik ott vannak a világ két tucat legnagyobb elektronikai gyártója között, televíziókban és okostelefonokban különösen erősek. Ezen a márkanéven egyébként Európában nincsenek jelen, azonban ők készítik a Thomson televíziókat és az Alcatel One Touch készülékeket is, és bár az előbbi termékekkel kapcsolatban nincs túl sok tapasztalatom, a telefonoknál az a helyzet, hogy nagyon okosan használják az Európában jól bejáratott márkanevet. Erre pedig viszonylag kevés ázsiai gyártó képes, jó ellenpélda például a high-end hangtechnikai termékeiről ismert AKAI, akik ma már minden magyar nagyáruházban jelen vannak a legolcsóbb háztartási elektronikai termékeikkel és a sokszor kevésbé vállalható androidos okostelefonjaikkal.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

Az Alcatel One Touch viszont egyértelműen jó úton jár. A tavalyi évük nagyon erős volt, rengeteg készülékük volt elérhető szolgáltatói kínálatban, jól működöt a nagyjából egy évvel korábban felépített márkadizájn is, maguknál a készülékeknél pedig sikerült egy olyan formavilágot kialakítani, mely egyszerre dögös, egyedi és jól felismerhető. Igazi felsőkategóriás készüléket viszont nem tudtak készíteni, mivel a szintén kínai (egészen pontosan tajvani) MediaTek (MTK) processzorok között nem lehetett olyat találni, mely képes lett volna felvenni a versenyt a komolyabb Qualcomm megoldásokkal. Idén viszont úgy tűnik, hogy ez is megváltozik, a tesztünk tárgyában található megoldás már megközelíti a jelenleg piacon lévő csúcskészülékeket, épp ezért az Alcatel One Touch Idol X+ fantázianévre hallgató készülék személyében egy felsőkategóriás eszközt üdvözölhetünk. Erről a mondatról pedig talán sokaknak eszébe jut a legendás Alcatel 715, az ilyen név alatt megjelenő legutolsó prémium készülék.

Alcatel One Touch Idol X+ headphones

Mivel a terméket nagyon korán megkaptuk tesztelésre, a végső csomagolást sajnos csak az MWC-n tudtuk megnézni, a kezünkben nem, ráadásul emlékeink is homályosak, csupán az maradt meg, hogy viszonylag formabontó, igényes csomagolást láthattunk a standon. Ennél a modellnél kapnak a felhasználók először JBL-fülhallgatót, mely sajnos szintén nem jutott el hozzánk, de a gyártó állítása szerint az simán felveszi majd a versenyt a középkategóriás, 6-8 ezer forintos kiegészítőkkel, ráadásul a fenti képen látszik, hogy jól is néz ki. A készülékhez egyébként hálózati töltő és adatkábel is jár majd.

Külső

Bár a bevezetőben pont az egyedi külsejű és szép Alcatel One Touch készülékekről írtam, az Idol X+ esetében a gyártó szemmel láthatóan nem nagyon mert kockáztatni, egy viszonylag sablonos formavilágot kapunk, mely ráadásul jól láthatóan építkezik más készülékek dizájnelemeiből is. Oldalról és szemből nézve a 140,4 x 69,1 x 8,1 milliméteres kiterjedésű eszköz nagyon hasonlít a Samsung Galaxy S4-re, amit elsősorban az oldalt körbefutó fémes keretnek köszönhető. A forma egyébként sokkal szögletesebb a dél-koreai gyártónál megszokottnál, szóval a szakavatott szemek azért nem fogják összetéveszteni a két eszközt, de ettől függetlenül tény, hogy ez a formaterv nem annyira egyedi és megkapó, mint mondjuk az Idol Alpha esetében.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

A fent leírt mérethez 125 grammos tömeg társul, ami egy nagyon kellemes érték. Bár a már említett oldalsó keret fémből készült, más készülékekhez hasonlóan ez itt is be van vonva egy amolyan lakkozott hatást keltő anyaggal, ami egyébként a hátlapon is megtalálható. Az anyaghasználatot jónak lehet mondani egészen addig, amíg az ember nem használja a telefont egy héten át, a hátlap ugyanis elképesztő módon hajlamos a karcolódásra, legalábbis a csillogó bevonatú, fehér készüléknél; a dolog nem veszélyes, de megfelelő szögben tartva jól látható az a több tucat hajszálvékony karc, amit a készülék szerzett a teljesen hétköznapi használat során. Valószínűleg ez is befolyásolhatta a gyártó hazai képviseletét, akik úgy döntöttek, hogy itthon csak a kevésbé fényes hátlappal szerelt, fekete színű változat kerül majd hivatalosan forgalomba, aminek a minőségéről sajnos egyelőre nem tudunk nyilatkozni. Az viszont biztos, hogy a kijelző Dragontrail technológiás üveg védi, úgyhogy a karcokkal azon a részen szerencsére nincs probléma; kár, hogy a hátlapra már nem jutott belőle.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

A jó hír pedig az, hogy elöl más probléma sem akad, az 5 hüvelykes képátlójú, 1080 x 1920 (Full HD) felbontású IPS-kijelző ugyanis élethű színvisszaadással, jó betekintési szöggel, viszonylag magas fényerővel és ebből adódóan kellemes napfényben való olvashatósági faktorral bír. A pixelsűrűség 441 darab hüvelykenként, amibe szintén nehéz belekötni, itt tehát nagyon jól teljesít az újdonság. Az előlapon egyébként különféle érzékelő szenzorok, három darab fehér háttérvilágítással rendelkező, érintésérzékeny gomb, valamint egy 2 megapixeles kamera is található. A hátlap karcgyűjtő hajlamáról már volt szó, a kelleténél gyengébb minőségű bevonat alatti textúráról viszont nem; a szálcsiszolt hatású felület gyönyörűen töri a fényt, nagyon látványos megoldásról beszélünk. Hátul egyébként egy 13 megapixeles kamera, mellett egy ahhoz tartozó ledes villanófény, alatta pedig egy Alcatel logó található. Ha utóbbit letakartam, amikor egy ismerősömnek megmutattam a készüléket, akkor szinte kivétel nélkül mindenki azt hitte, hogy egy Samsung telefonról van szó, ami nyilván egyszerre elismerés és jelzés, hogy a dizájn legközelebb lehetne picit egyedibb.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

Az eszköz egy és két SIM-kártyát kezelő verzióban is piacra kerül majd, nálunk hivatalos csatornáknál csak az utóbbi lesz kapható. Ennél a kialakításnál a készülék mindkét oldalán található egy-egy kipattintható ajtócska, melyek mögé a microSIM-kártyákat lehet berakni; az egykártyás verziónál az egyik ilyen egy microSD memóriakártya foglalata, a kétkártyás változatnál viszont sajnos nem bővíthető belső tárhely. Túl sok érdekesség egyébként nincs az oldalsó területeken, felül található a bekapcsológomb és a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet, jobbra kerültek a hangerőszabályzó gombok, az alsó rész pedig kísértetiesen hasonlít az iPhone 5-nél láthatóra. A különbség az, hogy Lightning helyett itt természetesen microUSB csatlakozót kapunk. A rácsok mögött hangszórókat sejtene az ember, azonban nem beszélhetünk sztereó megoldásról, hangok csak a balra lévő lyukak mögül jönnek ki, a jobboldali valószínűleg a mikrofont rejti.

Hardver, operációs rendszer, adatkommunikáció

Bár a különféle kínai oldalakról már egy-két hónapja lehet rendelni különféle MTK MT6592-es SoC-val szerelt okostelefonokat, az ismert gyártók megoldásai közül ez az első, amelyik eljutott a szerkesztőségünkbe, úgyhogy mi csak most találkoztunk a tajvaniak első valódi nyolcmagos megoldásával. Az MT6592-ös egy nagyon érdekes chipset, hiszen 8 darab nem különösebben acélos ARM Cortex-A7-es processzormag található benne, melyek viszonylag magas, 2 GHz-es órajelen pörögnek. Egy 28 nanométeres csíkszélességű chipsetről beszélünk, melynek fogyasztása és hőleadása a gyártó állításai szerint sok négymagos processzornál is jelentősen jobb, azaz az MT6952 elvileg kevésbé melegszik, mint a konkurens megoldások, miközben az akkumulátort is kevésbé terheli. És valószínűleg lassabb is, mint mondjuk egy Qualcomm Snapdragon 800-as, hiszen itt tényleg csak ARM Cortex-A7-es magokról beszélhetünk, de mivel ezekből viszonylag sok van, a megfelelően kódolt, párhuzamos feladatok kiosztására képes alkalmazások és maga az Android rendszer villámgyorsan tud működni rajta. Szerencsére az Alcatel a RAM-mal sem spórolt, a 2 GB-os méret tökéletes választásnak tűnik, ahogy papíron az ARM Mali-450 MP4-es grafikus gyorsító is egy kellően erőteljes megoldás képét sugallja.

Az ARM Mali-450 grafikus gyorsító változatai
Változat ARM Mali-450 MP4 (28 nm HPM) ARM Mali-450 MP4 (40 nm LP) ARM Mali-450 MP8 (28 nm HPM) ARM Mali-450 MP8 (40 nm LP)
Pixel shader feldolgozók száma 4 darab 4 darab 8 darab 8 darab
Vertex shader feldolgozók száma 1 darab 1 darab 1 darab 1 darab
Órajel 650 MHz 270 MHz 650 MHz 270 MHz
Fill rate 2,6 Gpixel / sec 1,1 Gpixel / sec 5,2 Gpixel / sec 2,2 Gpixel / sec
Háromszög feldolgozási telj. 142 millió háromszög / sec 59 millió háromszög / sec 142 millió háromszög / sec 59 millió háromszög / sec

Vele kapcsolatban egyébként kavarodásra adhat okot, hogy négyféle verzió is létezik belőle. A Mali-450 MP4 és a Mali-450 MP8 között a pixel shader feldolgozók számában van különbség, de mindkét megoldásból létezik 28 és 40 nanométeres csíkszélességű chip, melyek között hatalmas teljesítménybeli különbség van, mivel eltérő órajelen működnek. A fenti táblázatból ezek olvashatók ki, az e sorokat követő kimutatás viszont az Alcatel One Touch Idol X+ általunk mért benchmark eredményeit tartalmazza. A Mali-450 kapcsán érdemes azt is elmondani, hogy az 1 vertex feldolgozó sajnos nem a legjobb választás az MP8-as modellnél; az 1:8-as arány a vertex és a pixel feldolgozóknál nem ideális, főleg, mert az Androidon is egyre több játék használja erőteljesen a vertex shadereket. Azaz bár papíron nagy különbség van az MP4-es és az MP8-as megoldás között, a modern játékoknál nem biztos, hogy ez észrevehető lesz, úgyhogy az Idol X+ kapcsán nem feltétlenül gond, hogy a gyengébb megoldás dolgozik benne.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel Idol X+ Alcatel Idol Alpha Sony Xperia Z1 Compact Samsung GS4
Quadrant Standard 18487 pont 4811 pont 20382 pont 9647 pont
Linpack for Android (single) 175.017 MF. / 0,48 s 58,830 MF. / 1,43 s 432,540 MF. / 0,19 s 263,627 MF. / 0,32 s
Linpack for Android (multi) 361,171 MF. / 0,47 s 187,616 MF. / 0,90 s 1009,98 MF. / 0,17 s 658.843 MF. / 0,26 s
Smartbench 2012 Prod. 3645 pont 3729 pont 9992 pont 5951 pont
Smartbench 2012 Games 2707 pont 2340 pont 4460 pont 3252 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 31670 pont 13632 pont 34092 pont 24207 pont
Geekbench 3 (single) 505 pont 325 pont 936 pont 578 pont
Geekbench 3 (multi) 2791 pont 1080 pont 2833 pont 1751 pont

A benchmarkoknál egészen változatos eredményeket kaptunk. A két legfontosabbnak számító tesztben (AnTuTu és Quadrant) az MT6592 megközelíti a Qualcomm Snapdragon 800 szintjét, ami nagyon ígéretes. A régóta nem fejlesztett és a feladatok párhuzamosításában valószínűleg nem jeleskedő (tehát a régebbi játékokat szimuláló) Smartbench 2012-ben viszont a közelében sincs az újdonság a Qualcomm megoldásának, ami a viszonylag gyenge magokat figyelembe véve teljesen érthető. Az ARM Cortex-A7 komolyabb magoktól történő lemaradása a Geekbench 3 egymagos tesztjében is látszik, a Snapdragonban lévő Krait sebességének 54 százalékát hozza az MTK SoC-ja, a többmagos tesztben viszont majdnem eléri a négymagos Snapdragon 800-zal szerelt Sony Xperia Z1 Compact szintjét az Idol X+. A konklúzió az, hogy az MT6592 egy kellemes és okos megoldás, valószínűleg idén sok okostelefonban és táblagépben fogunk találkozni vele.

Az MTK még decemberben rakott fel egy teljesen vállalható videót arról, melynek tanúsága szerint az ő megoldásuk sokkal kevésbé melegszik és korlátozza saját sebességét, mint a konkurens megoldások. A videón egy Samsung készülékkel hasonlították össze az MT6592-t, ahol a konkurens megoldás 10 percnyi AnTuTu futtatás végére a nagyjából 33000 helyett 25000 pontra süllyedt vissza, míg az MTK-s okostelefont sokkal kevésbé viselte meg a folyamatos igénybevétel. A fenti videót megnézve pár héttel ezelőtt ki is teszeltünk egy Galaxy Note 3-mat, természetesen nem azért, mert csak a Samsungra szerettünk volna koncentrálni, hanem azért, mert ez napjaink egyik legerősebb készüléke, meg ugyebár az MTK is ezt használta. Az AnTuTu egymást folyamatosan követő tízszeri lefuttatása után nagyjából 11 százalékos visszaesést tapasztaltunk nála, úgyhogy nagyon kíváncsian kezdtük el nyomkodni az Idol X+-t.

Melegedés következtében történő lassulás (AnTuTu 4)
Alcatel OT Idol X+ Pontszám Eltérés Samsung G. Note 3 Pontszám Eltérés
1. futtatás 30885 pont -1,5% 1. futtatás 35487 pont 0%
2. futtatás 31378 pont 0% 2. futtatás 33636 pont -5,2%
3. futtatás 30656 pont -2,3% 3. futtatás 33545 pont -5,4%
4. futtatás 30361 pont -3,2% 4. futtatás 33641 pont -5,2%
5. futtatás 30218 pont -3,7% 5. futtatás 33158 pont -6,5%
6. futtatás 30126 pont -4% 6. futtatás 31891 pont -10,1%
7. futtatás 30062 pont -4,2% 7. futtatás 32730 pont -7,7%
8. futtatás 29318 pont -6,5% 8. futtatás 31882 pont -10,1%
9. futtatás 29481 pont -6% 9. futtatás 31449 pont -11,3%
10. futtatás 29307 pont -6,6% 10. futtatás 32399 pont -8,7%

A valóság természetesen eléggé távol áll az MTK videójában látható dolgoktól. A Samsung készüléke ugyebár nem esett 26 százalékot, ahogy a később kipróbált többi megoldás sem. Az MT6592 pedig önmagában is ingadozott eleget, melegedés nélkül, a Mobilarena TV adásban mért 31670 pontos eredményt például soha utána nem tudtuk reprodukálni AnTuTuban, helyette 31387 pontot kaptunk. A 10. futtatás végére az Idol X+ is 6,6 százalékkal gyengébb eredményt produkált a legjobb értéknél, ráadásul ez jelentette a mélypontot is, úgyhogy talán megérte volna még párszor lefuttatni a tesztprogramot. Mindenesetre tény, hogy az Alcatel újdonsága érzésre kevésbé melegszik, mint a konkurens megoldások, ráadásul ez szemmel láthatóan a sebességét is kevésbé befolyásolja, de az MTK állításai ettől függetlenül eléggé messze állnak a valóságtól.

A készülék használatáról készült videó a fenti ablakban tekinthető meg. A gyártó kérésére hangsúlyoznunk kell, hogy a nálunk járt készülék szoftvere nem volt végleges, úgyhogy a májusi megjelenésig még várható némi gyorsulás.

Szoftverek

A 16 GB-os háttértárral szerelt készüléknél a ténylegesen elérhető belső tárhely mérete 10,56 GB, amiből pár tucat megabájtot simán felszabadíthatunk azzal, ha törlünk párat az extra szoftverek közül. Ennél a készüléknél egyébként határozottan az volt az érzésünk, hogy egy kicsit túlszoftverezték az Android 4.2.2 (Jelly Bean) rendszert; fontosak az egyedi és extra szoftverek, de jóból is megárt a sok.

Alcatel One Touch Idol X+ Android Alcatel One Touch Idol X+ Android
[+]

Extra alkalmazásból ugyanis annyi van, mint égen a csillag, felsorolni is komoly feladat. Adott a PDF-fájlok megnyitására használható Adobe Reader, van egy vírusölő szoftver az AVG AntiVirus Pro verziójának személyében, olvashatunk vonalkódokat a Barcode Sannerrel, gyárilag fel van telepítve a gyártó lépésszámláló karperecéhez használható BoomBand Life. Érdekes szoftver a memória tisztítására és a felesleges fájlok törlésére kitalált Clean Master, mely kissé crapware-ként viselkedett, állandóan üzeneteket küldött arról, hogy a memória terheltsége 90% fölött van és muszáj lefuttatnunk egy kört, plusz első indítás után el is helyezte saját parancsikonját a készenléti képernyőn. Az abc-sorrendnél maradva a következő program egy valutaátváltó (Currency Converter), de fel van telepítve a Deezer, a Drive, a Dropbox, az Evernote, a Facebook, a LinkedIn és a Twitter is. Van egy fájlmenedzser szoftver is, a digitális tartalmak lelkes fogyasztói elérhetik a Flipboardot, adott egy zseblámpa szoftver is, mely képes a kamera ledjét bekapcsolni. Van videóvágó szoftver (Movie studio), egy nem teljes verziós OfficeSuite 7, mely csak fájlok olvasására alkalmas, újakat nem hozhatunk létre a segítségével. Saját Alcatel szoftver a One Touch Backup, melynek funkciója egyértelmű a név alapján, ami nem feltétlenül mondható el az alkalmazások letöltésére használható One Touch Live-ról. A zeneszámok nevére kíváncsi felhasználók örülhetnek a Shazam jelenlétének, van Skype is, ahogy adott egy hangrögzítő, egy feladatlista, egy TV-s összeköttetést és a WiFi-adatátvitelt lehetővé tevő szoftver is, valamint a Viber és a WhatsApp is gyárilag elérhető. Ezen szoftverek többségéhez widget is tartozik, szóval el lehet képzelni, hogy mekkora a kínálat. És akkor még rá sem tértünk a játékokra, melyeket a Gameloft fejlesztett. Az Asphalt 7, a Danger Dash és a Real Footbal 2014 teljes verzió, az Uno és az Avengers viszont demóként foglalja a helyet.

Alcatel One Touch Idol X+ Android Alcatel One Touch Idol X+ Android
[+]

A rendszer egyébként elég színes ikonokkal dolgozik, több helyen is használ áttetsző-effektet, ami pofásan mutat ezen a szép kijelzőn. A gyári szoftverek egy része letisztult, egyszerű ikonnal rendelkezik, melyek véleményem szerint nem elég kidolgozottak, egy részüknél ugyanis alig látható textúrákkal próbálták feldobni az egyszínű felületeket, ami végeredményként azt hozta, hogy az ikonok ránézésre koszosnak tűnnek, mintha gyenge lenne egy jpeg fájl tömörítése. Ezt és a túlszoftverezettséget leszámítva nincs gond a rendszerrel, a gyárilag feltelepített, de számunkra fölösleges szoftvereket nyugodtan le lehet törölni; a kezdő felhasználók az első sokk után valószínűleg örülni fognak, mert tényleg szinte minden átlagfelhasználóknak szükséges alkalmazás elérhető az X+ menürendszerében.

Alcatel One Touch Idol X+ Android Alcatel One Touch Idol X+ Android
[+]

A beállítások között nem találunk különösebben sok extrát, de a két SIM-kártya kezeléséhez és a készülék használatához szükséges dolgok adottak. A kijelzőnél a színhőmérsékletet, a telítettséget és a betűk méretét is piszkálhatjuk.

Adatkommunikáció, multimédia

Adatkommunikációs téren nem kiemelkedő az új Idol, hiszen nem támogatja a 4G-t és NFC sincs benne. GSM-sávokból mind a négyet ismeri (850/900/1800/1900 MHz), a UMTS-sávokból kettőre tud csatlakozni (900 és 2100 MHz), adatátvitel tekintetében pedig legfeljebb 21 Mbps-os letöltési és 5,76 Mbps-os feltöltési sebességre lehet számítani, azaz van HSPA. A WiFi a 802.11b/g/n szabványok szerint képes működni, a Bluetooth 4.0-s, beépített GPS természetesen van, pozicionálási sebesség és vételi erősség szempontjából átlagos. Két SIM-kártya használata esetén dual standby módról beszélhetünk, mindkét kártya fent van a hálózaton, de ha az egyiken beszélünk, a másik leesik, tehát azzal nem tudunk hívást fogadni.

Alcatel One Touch Idol X+ Android Alcatel One Touch Idol X+ Android
[+]

A gyári böngésző teljesen rendben van, jól és gyorsan működött, a szöveghasábok szélességét is tudja az aktuális nagyítási szintnek megfelelően tördelni; ha valakinek mégsem jönne be, használhat Chrome-ot is, az is gyárilag fel van telepítve. Az Acid3 teszt a maximálisan elérhető 100-ból 100 pontot adott, a HTML5test.com 406 pontot adott az elérhető 555-ből, a SunSpider 1.0.2-es verziója 967,2 ms-os eredményt dobott, míg ugyanezen tesztplatform 0.9.1-es verziója esetén az érték 898,3 ms volt.

A hátoldali kamera elvileg 13 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között ledes villanó segíti, mely AF-segédfényként is funkcionál. A legnagyobb elérhető felbontás fotók esetében 4096 x 2304 pixel, ami igazából tökre nem 13 megapixel, azt csak akkor kapnánk meg, ha beállítások között lehetne választani nem széles (16:9-es) képarányt, de én ilyen opciót nem találtam. Pedig a kamerát kezelő szoftver teljesen jól működött és extra funkciókat is kínált, van például HDR, panoráma üzemmód, 9 darab filter, éjszakai és sport üzemmód, ki- és bekapcsolható a zárhang, ISO 100 és ISO 1600 között állítható az érzékenység, bekapcsolható az időzítő, valamint lehetőség van expozíció-korrekcióra, ahol +/-3 FÉ-s értékek között léphetünk, igaz, kicsit nagyokat, hiszen a csúszka 1 FÉ-s mozgásra képes csak. Kellemes extra továbbá a körpanoráma funkció is, amit a Nexus készülékek kapcsán jól ismerhetünk.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

Az Alcatel a tavalyi év kapcsán megfogalmazta, hogy bár rengeteg dologban nagyon erősek, a fényképezőik képminősége még hagy maga után némi kívánnivalót. Az Idol X+ elvileg fejlődött is elődeihez képest, a probléma az, hogy a konkurencia sem ült ölbe tett kézzel, aminek köszönhetően most sem sikerült kiemelkedőt alkotni ezen a téren. Az új Idol képeivel a legnagyobb probléma a zajosodás és az alacsony dinamikatartomány, aminek következtében ki- és be tudnak égni bizonyos képrészletek. Sötétben kimondottan vérszegény végeredményt kapunk, épp ezért senki nem fog örömében ugrálni amiatt, hogy legalább a makró mód kielégítő. A mozgóképek a Full HD felbontástól függetlenül is gyengék, ráadásul teljesen érthetetlen, hogy miért .3gp kiterjesztésű fájlokat rögzít az új Alcatel.

Alcatel One Touch Idol X+ Android Alcatel One Touch Idol X+ Android
[+]

A zenei rész kapcsán a fülhallgató lenne az egyik legérdekesebb dolog, de mint arról a bevezetőben is szó esett, sajnos nem kaptunk ilyet a készülékhez. Azt viszont elmondhatjuk, hogy kihangosítva ha nem is kiemelkedően, de jól és tisztán szól a készülék. A szoftveres oldalon fontos, hogy van FM-rádió, mely csakbedugott fülhallgatóval hajlandó működni. Ugyanez nyilván nem előfeltétele a sima zenelejátszó elindításának, mely előadó, albumcím és műfaj szerint képes szűrni a belső tárhelyen tárolt muzsikák között, megjeleníti az albumborítókat, tartalmaz egy igen komplex hangszínszabályzót, valamint basszuskiemeléssel és 3D-effekttel is kecsegtet.

Üzemidő, összegzés

A készülék 2500 mAh-s akkumulátorral van felvértezve, mely nem cserélhető. A gyártó 3G-n keresztül 16 órás beszélgetési időt jósol, míg a zenehallgatási időt 36 órára saccolja; semelyiket nem próbáltuk lemérni, de az biztos, hogy a hasonló méretű okostelefonoknál jobban bírja szuflával az Idol X+. Két napos üzemidőt nem lehetetlen elérni még akkor sem, ha az ember használja is a készüléket, sok telefonálás, internetezés és játék mellett is lehet hozni ezt a szintet. Ha valaki igazán kemény felhasználó, akkor is szinte biztos lehet benne, hogy a telefonban estére is marad töltés; úgy tűnik, hogy fogyasztás szempontjából tényleg kiemelkedő az MTK MT6592-es SoC.

Alcatel One Touch Idol X+
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch Idol X+
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Ha minden igaz, az Alcatel One Touch Idol X+ Magyarországon csak kártyafüggetlenül lesz elérhető májustól, várhatóan 100 ezer forint körüli bruttó, áfás végfelhasználói áron. Ennyiért ilyen gyors Full HD-s készüléket nem igazán lehet kapni, ugyanakkor a Samsung Galaxy S5 megjelenésével a jelenleg ennél 20-30 százalékkal drágább Galaxy S4 ára még leeshet, ráadásul a HTC One második kiadása is lenyomhatja majd a tajvaniak fémes szépségének árát. Szóval az a helyzet, hogy az Alcatel One Touch Idol X+ akkor tudna egészen biztosan nagyot ütni, ha e sorok írása közben piacon lenne, azonban a tényleges megjelenéséig még hátra van bő másfél hónap, ami alatt az árak valószínűleg sokat fognak mozogni. Egy Samsung Galaxy S4 ellen azonos áron pedig úgy sem lehet majd egyértelműen az Idol X+ mellett letenni a voksot, hogy az Alcatel újdonsága sebességben simán hozza az elvárt szintet, üzemidőben pedig jobb is a megszokottnál, miközben makulátlan kijelzővel és kellemes audioképességekkel is fel van vértezve. Ugyanakkor nem bővíthető a memóriája, gyenge a kamerája és karcolódik a hátlapja, ezek pedig olyan dolgok, melyek el tudják bizonytalanítani a vásárókat. A 100 ezer forint körüli kezdőár tehát jó, de az X+ akkor számíthat igazán nagy sikerre, amikor leesik majd az ára.

Alcatel One Touch Idol X+

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch Idol X+
Alcatel One Touch Idol X+ Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 140,4 x 69,1 x 8,1 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM (dual-SIM változat is van)
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (441 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTeK MT6592
Processzor típusa 2 GHz-es, nyolcmagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-450 MP4
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (10,5 GD szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (csak az egykártyás változatnál)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok Asphalt 7, Danger Dash, Real Football 2014
Valutakonverter van
Extra szoftverek Adobe Reader, AVG Antivirus Pro, Barcode Scanner, Boomband Life, Clean Master, Currency Converter, Deezer, Drive, Dropbox, Evernote, Facebook, Flipboard, LinkedIn, Movie studio, OfficeSuite 7 (nem teljes verziós), One Touch Backup, One Touh Live, Shazam, Skype, Twitter, Viber, WhatsApp
Multimédia
Fő kamera 13 megapixeles, autófókusz, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixeles
Videófelvétel maximum 1080p (Full HD)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 650 óra (2G) / 600 óra (3G)
Beszélgetési idő 27 óra (2G) / 16 óra (3G)
Zenelejátszási idő 36 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, iránytű, Dual SIM változat

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés