Hirdetés

Alcatel One Touch X'Pop - kettőre játszik

Bevezető, tartozékok

Bár az év eddigi része (megint) a Samsung és az Apple szárnyalásáról szól, nem kérdés, hogy a jövőben egy szóra kell figyelni: Kína. A hatalmas ország hatalmas piac is, ugyanakkor gyártók tekintetében is jól állnak. Persze sokunknak a gagyi másolatok jutnak eszébe, bizony egyre többször lepődünk meg egy-egy termék kivitelezésén és műszaki paraméterein.

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

Gondoljunk csak a nálunk járt Meizu, Xiaomi és Oppo telefonokra, amelyek simán megállnák a helyüket errefelé is, már ha lehetne hivatalos úton beszerezni őket. Van viszont valaki, akinél most nagyon megindult a gőzhenger és a hivatalos árusítás sem probléma. A kínai kézbe került Alcatel egyre lelkesebben és egyre komolyabban képviselteti magát a mobilpiacon. Idén számos újdonság érkezik majd tőlük, érdemes lesz figyelni rájuk.

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

A mostani cikk a One Touch X’Pop (OT-5035D) típusról szól, amit teljes dobozban kaptunk meg a gyártó képviseletétől. A kulturált csomagolásban legfelül a telefon fogad, majd alatta egy kisebb belső dobozkában zsúfolódnak a tartozékok. Hálózati töltő, USB adatkábel és sztereó füles, a szokásos pakk, viszont egy memóriakártyát még elfogadtunk volna.

Külső

Az X’Pop és az Idol egyszerre érkezett a szerkesztőségbe, és persze rögtön le is csaptam volna az utóbbira, ha nem olyan színben kapjuk, amiben. Meg kell hagyni, az X’Pop nem olyan látványos külsőre (sem), ám ez nem jelenti azt, hogy vacak lenne. Átlagos, nem hivalkodó formája van, finom lekerekítésekkel, és nulla csicsával. Nincs se króm, se más dekoráció, nem akar többnek látszani, ami. A tesztpéldány teljesen fekete, viszont a gyártó nem kevesebb, mint 10(!) színösszeállításban gyártja, úgyhogy elég könnyű megtalálni a nekünk megfelelő kivitelt. A jellegtelen forma ellenére odafigyeltek a minőségre. A ház normális műanyagból készült, a hátlap matt, selymes tapintású és mindezt jól össze is szerelték. Nincs lötyögés, nyikorgás, illesztési hézagok, úgyhogy itt nem lehet panaszunk rá. Nem véletlen az X betű, hiszen nem annyira kis telefonról van szó. Sajnos a kijelző két szélén kissé vastag a keret és a vékonyságra se figyeltek annyira, de mégsem kelt tégla hatást, még egy átlagos méretű kézzel is viszonylag kényelmesen kezelhető.

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

Az előlap nagy részét a kijelző foglalja le, egész pontosan 4,5 hüvelykes képátlóról van szó. Mindezt qHD, azaz 540 x 960 pixeles felbontással látták el, ami elsőre egész jól hangzik. A hagyományos TFT panel azonban nincs a helyzet magaslatán, a színek csak átlagosak, a betekintési szög pedig függőlegesen jócskán átlag alatti. Napfényben sem brillíroz, látható, de nem olyan egyszerű leolvasni a tartalmát. A képernyő alatt a klasszikus három Android billentyűt találjuk, érintős megoldásban, fehér megvilágítással. Felül egy márkajelzés, tőle jobbra előlapi kamera és szenzorok (fény- és közelségérzékelő), illetve felette a fémrácsos hangszóró. Ezt csak dícsérni tudom, nagy hangerő és normális minőség jellemzi.

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

A hátlap nem tartogat meglepetéseket, a fekete egyhangúságát a középen látható One Touch felirat oldja. Felül a kamera optikája dudorodik ki, mellette LED villanó és a kihangosítónak szánt rács látható. A bal felső sarokban egy apró lyuk mutatja a másodlagos, zajszűrő mikrofon helyét.

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

Oldalt a bal felével érdemes kezdeni, itt ugyanis nincs semmi. Alul a microUSB várja a töltést és az adatokat, jobboldalt a hangerőszabályzó, felülre pedig a 3,5 mm-es jack és a bekapcsoló jutott. A gombokkal nincs probléma, elég jól kitapinthatóak és kellően kemény nyomásponttal rendelkeznek.

Hardver, szoftver

Egy kínai gyártónál nem túl meglepő, ha a hardvert is helyi készletből válogatják össze. Az X’Pop központi egysége egy MediaTek MTK6577-es chipset, ami két, egyenként 1 GHz-es processzormagot tartalmaz. Őket 512 MB RAM és egy PowerVR SGX531 grafikus gyorsító segíti, tehát nem egy csúcskategóriás összeállítással van dolgunk. Igazából a mindennapi használatra ez elegendő is lehetne, viszont a RAM mennyisége korlátozza a multitask működését.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel One Touch X'Pop Evolve FX420 Huawei G510 Prestigo MP 4500 DUO
AnTuTu Benchmark 3.x 6124 pont 6740 pont 6984 pont 6407 pont
Linpack for Android (single) 40,676 MF. / 2,06 s 40,112 MF. / 2,09 s ? MF. / ? s 40,716 MF. / 2,06 s
Linpack for Android (multi) 66,404 MF. / 2,54 s 64,549 MF. / 2,61 s ? MF. / ? s 54,869 MF. / 3,07 s
Smartbench 2012 Prod. 2162 pont 2115 pont 2232 pont 1850 pont
Smartbench 2012 Games 2455 pont 1483 pont 1676 pont 1603 pont
Quadrant 2.0 2810 pont 2340 pont 2615 pont 2671 pont
Geekbench 2.0 876 pont ? pont 552 pont ? pont

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Szoftver tekintetében két megközelítés létezik, ugyanis piactól függően Android 4.0 vagy 4.1 rendszert találunk rajta, ami ugyanakkor azt is jelenti, hogy a régebbi verziós változatokra később kijön a frissítés. A tesztkészülék a 4.0-s táborba tartozott, ami nem feltétlen óriási katasztrófa. Igaz, hogy a 4.1-ben lévő újítások sokat segíthetnének a használat során fellépő megakadásokon és röccenéseken, azért bőven jól használható ez is. Az Alcatel csak egész szolidan nyúlt hozzá a Google felületéhez, ilyen hardver mellé ez pont elég.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Teljesen kicserélték az ikonkészletet és néhány helyen kisebb grafikai tuningot hajtottak végre. A státuszmenübe lapozható gyorsindító sáv került, és akár videót is betehetünk háttérnek (ezt azért nem javasolnám). Fix öt főképernyőnk van, a menü is maradt oldalra lapozós, szóval minden a helyén van. Ennek megfelelően az alapfunkciók, mint a névjegyzék, üzenetek, e-mail, naptár mind remekül ellátja a feladatát.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Extrák, adatátvitel

Ha kezelőfelületben nem is, azért másban kapunk némi többletet az alapokhoz képest. Ilyenek az extra szoftverek, amikből viszonylag sok van, bár az is igaz, hogy elég nagy részük megtalálható a Play Áruházban is. Nekem nagyon szimpatikus volt az Alcatel Segítség nevű program, ahol a készülék és a rendszer használatával kapcsolatos súgókat találunk. A félősebbek számára jöhet jól az AVG AntiVirus, és van egy Beállítási varázsló is, ha nem boldogulnánk. A biztonsági mentést szolgálja a Cloud Backup, ahol az általunk használt felhő alapú tárhelyen tárolhatjuk adatainkat.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

A közösségi oldalak kedvelőinek már alapból telepítve van a Facebook és a Twitter, illetve a LinkedIn kliens. Jegyzetmániásoknak ott az Evernote, van külön Jegyzetelő, Médiaalbum néven futó fájlkezelő, OI Shopping bevásárlólista készítő. A játékosokra is gondoltak, a Gameloft Live mellett a Little Big City és a Shark Dash szórakoztatja őket. Jól jöhet a LED zseblámpa és persze nem maradhat el az OfficeSuite, amivel megnyithatjuk a dokumentumokat.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Eddig még nem említettem, de az X’Pop sima és dual SIM változatban is piacra kerül, nálunk pont az utóbbi járt. Igaz, hogy eme funkciót nem sokáig élvezhettem, ugyanis a SIM-ek behelyezésekor sikerült letörni az egyik érintkezőt, innentől pedig csak egy kártyával üzemelt tovább. Ehhez nagymértékben hozzájárult a rendkívül bután megoldott kártyafoglalat, ahol a SIM-ek egymás felett helyezkednek el, ezt nagyon nem így kellett volna megcsinálni. Ettől függetlenül a dual üzemmódban nincs meglepetés, mindkét kártya aktív, ám híváskor a másik lekapcsol. A menüben megadhatjuk, milyen művelethez melyik kártya legyen az alapértelmezett, a neveket is hozzárendelhetjük a SIM-ekhez, úgyhogy az integrációval semmi gond nincs.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Adatátvitel terén csak átlagos a felhozatal. Kapunk egy négysávos GSM és egy kétsávos 3G modult, utóbbival maximum 7,2 Mbit-es sebességgel tölthetünk le adatokat. A Bluetooth 4.0-s, ez azért jó, a WiFi pedig b/g/n szabványokkal működik, van hotspot mód és DLNA is. A microUSB természetesen háttértárként is tud üzemelni, viszont MHL-kimenetről, NFC-ről és hasonlókról ne álmodjunk. A 4 GB-os belső tárhelyből majdnem 1 GB a programoké, míg további 1,37 GB-ot kapunk minden egyébre. Ezt microSD-vel tudjuk bővíteni, amihez elég a hátlapot leszedni, viszont valamiért kimaradt a szoftverből a leválasztás opciója, így ajánlott kikapcsolni csere előtt.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Multimédia

A hátlapon lévő felirat egyértelművé teszi, hogy egy 5 megapixeles kamerával van dolgunk, ami autofókuszt és LED villanót is kapott. A felület gyári, a beállítási lehetőségek egész jók. A felbontáson kívül van még fehéregyensúly, előre programozott jelenetek, expozíció, időzítő, ISO, kikapcsolható zárhang, geotagging. Extraként kapunk HDR-t, automata jelentfelismerést, mosolyérzékelést, többféle sorozatfotót, expozíciósorozatot és legjobb fénykép üzemmódot.

Alcatel One Touch X'Pop

Mint tudjuk, a beállítások csak az érem egyik oldala, a másik maga a végeredmény. Ebben pedig nem sok jót találunk, ahogy azt az itt látható képek is bizonyítják. A színek ugyan nem rosszak és még a dinamikatartomány se vészesen rossz, viszont nagyon sok a zaj és a zajszűrés is, a részletek erősen elmosódnak, ezen bizony még sokat kellene javítani. Videózni legfeljebb 720p felbontásban lehet, itt persze sokkal kevesebb az opció, viszont van folyamatos autofókusz, még ha kissé lassú is.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

Zenelejátszóból rögtön kettőt is kapunk, a Google megoldása fapadosabb. A saját megoldásban szokásosan albumok és előadók szerint látjuk a számokat, megjelenik az albumkép, kezeli a dalszöveget, van ismétlés, véletlen lejátszás. Hangszínszabályzóval is felszerelték, itt saját beállításra is van lehetőség. Erre könnyen szükség lehet, ugyanis a gyári füles borzasztóan gyenge. Se magas, se mély, se dinamika, lehetőleg csak telefonálásra használjuk. Másik fejhallgatóval sokat javul a helyzet, főleg ha kicsit finomhangolgatunk.

Alcatel One Touch X'Pop Alcatel One Touch X'Pop

A kettes szám a rádiónál is érvényesül. Egyszer van egy klasszikus RDS-es megoldás, ami gyorsan és jó érzékenységgel találja meg a csatornákat, még felvételre is van lehetőség. A One Touch Radio pedig nem más, mint egy online internetes változat. Itt több szempont szerint kereshetünk adásokat, akár a világ másik végéből is. Ha pedig nem tudjuk, hogy épp mi szól az éterben, akkor máris megnyithatjuk a Shazamot, az majd jó eséllyel megmondja.

Üzemidő, összegzés

A hátlap alatt lévő akkumulátor 1800 mAh kapacitású, ez nem számít különösebben nagynak, főleg a dual SIM figyelembevételével. Sajnos a cikkben említett okok miatt én csak egy kártyával használtam, így erősebb igénybevétellel is tisztességgel végigbírta a napot, visszafogottabb használattal a két nap is belefért. Ez nem mondható átlag felettinek, kicsit jobb teljesítményt vártam tőle, bár ahhoz erősebb akkumulátor kellene (aminek elvileg lenne hely, ha már nem papírvékony).

Alcatel One Touch X'Pop
[+]

Értékelés: Alcatel One Touch X'Pop
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya ??
Hogyan értékelünk?

Összegezzük, milyen az X’Pop. Tulajdonképpen a legtöbb tekintetben átlagos, viszont annak egész jó. Ez a készülék nem más, mint egy kétkártyás, középkategóriás androidos okostelefon, amely multimédia helyett inkább a telefonálásra és az internetes funkciókra helyezi a hangsúlyt. Nem akar versenyezni a HTC-vel, Samsunggal, hanem egy új alternatíva azoknak, akiknek nem létfontosságú a márkanév, viszont azért ódzkodnak az ismeretlen kínai kütyüktől. Mindez persze mit sem ér egy jó árazás nélkül, de szerencsére az Alcatel ezzel csínján bánik. Pontos árat a cikk írásakor még nem tudunk az X’Pop-ra, de kártyafüggetlenül várhatóan 50-55 ezer forintot kell majd fizetnünk érte, ez az egykártyás változatnál persze némileg kevesebb lesz. Leszámítva a SIM-foglalat körüli malőrt, az X’Pop kellemes jószág, még ha semmiben sem tűnik ki a mezőnyből. Utóbbi okból kifolyólag pecsétet nem kap tőlem.

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Alcatel One Touch X'Pop
Alcatel One Touch X'Pop Általános
Technológia GSM/UMTS (dual SIM)
Méret 131 x 68 x 10,9 milliméter
Tömeg 139 gramm
Színvariációk fekete-szürke, fekete-zöld, fekete-lila, fekete-piros, fekete-kék, fehér-fehér, fehér-rózsaszín, fehér-türkiz, fehér-narancs, fehér-zöld
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (? ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MTK6577
Processzor típusa Dual core ARM Cortex-A9 1 GHz
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX531
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 0,97 GB (programok) + 1,37 GB (multimédia)
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4 / 4.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Alcatel Segítség, AVG AntiVirus, Barcode Scanner, Cloud backup, Evernote, Gameloft Live, Jegyzetek, LED zseblámpa, LinkedIn, Little Big City, Media Share, Médiaalbum, OfficeSuite, OI Shopping, One Touch Radio, One Touch Manager, PicSay, Shark Dash, Shazam,
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (VGA)
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1800 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 700 óra (2G) / 400 óra (3G)
Beszélgetési idő 16 óra (2G) / 8 óra 30 perc (3G)
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Dragon Tail üveg előlap, aktív zajszűrés másodlagos mikrofonnal

Azóta történt

  • Alcatel One Touch Idol Ultra - laposan üt ki

    A tavalyi év után tovább erősít az Alcatel, zászlóshajójuk kategóriájának legvékonyabb okostelefonja. 2 mag, 4,65 hüvelyk, 6,45 milliméter.

  • ZTE V889M - kétélű penge

    Itthon is ismert és meglehetősen népszerű a kínai gyártó Blade III nevű készüléke, ám létezik kétkártyás változat is belőle, le is csaptunk rá.

  • Lenovo A820 - kínai kvartett

    Négymagos processzorral szerelt, kétkártyás okostelefon a pc-iről jól ismert Lenovotól, amely ráadásul igen olcsó, persze némi kompromisszumért cserébe.

  • Jiayu G3 - occó Nexus?

    Sokat emlegetik a fórumokon, egyfajta referenciaként tekintenek rá. A Jiayu G3 most nálunk is bizonyíthat, mire képes az alacsony árért cserébe, és akad néhány extra tulajdonsága.

Előzmények

Hirdetés