Allview E4 lite teszt - alacsony fokozat

Bevezető

Jó néhány középkategóriás eszköz távozott tőlünk komolyabb plecsnivel az elmúlt szezonban, mégsem feltétlenül könnyű az 50-60 ezer forintos ársávban rávágni három kiváló ajánlatot, főleg akkor nem, ha az erős phabletes vonaltól kisebb méretre szűkíti az ember az érdeklődését. Xiaomik és Meizuk persze akadnak, a Doogee pedig a belépőszint tetejére tornázta le az X5 Pro árcímkéjét, és azért a nagy márkák is elő-előrukkolnak egy-egy jó ár/érték arányú ajánlattal, pont egy ilyet tesztel Legendd kolléga az Alcatel Pop Up 5.0 személyében.

Az Allview E4 lite erénye a kompakt méret és a jó összeszerelés
Az Allview E4 lite erénye a kompakt méret és a jó összeszerelés [+]

Az Allview E4 lite is a ƒ„klasszikus középkategóriában” kíván pozíciót szerezni magának, és az erényei mindjárt első kézbe vételkor kiderülnek: a fémkeret és a gondosan lezárt hátlap minőségi konstrukciót eredményeznek, a készülékház pedig nem túl nagy. A 13 megapixeles hátlapi kamera, illetve az elő és hátlapi ledes villanó sem mindennapos az ársávban, a doboz hátulja viszont már utal a hardver korlátaira: az 1 gigabájt RAM, a MediaTek MT6735-ös SoC és a 8 gigabájtos tároló bizony gyorsan csökkentette a lelkesedésünket.

Az Allview E4 lite doboza képernyővédő fóliát is rejt
Az Allview E4 lite doboza képernyővédő fóliát is rejt [+]

Mint mindig, most is a napi használat és a tesztkörülmények döntik el, hogy mennyire sikerült az optimális balanszot összehozni a tudás és az árazás kényes mezsgyéjén, a doboz mindenesetre nem a spórolásról szól: a sötétszürke csomagolás ugyanis a jó adag leíráson, az USB kábelen, az 1 amperes töltőn és az agybadugós, bocsánat, hallójáratba illeszkedő mikrofonos fülesen túl egy képernyővédő fóliát is tartalmaz, ennek pedig mindig örülünk.

Külső, kijelző

Az 5 hüvelykes képátló gyakorlatilag az a standard, amihez képest egy komolyabban eltérő készüléket kompaktnak vagy méretesnek, netán phabletnek nevezünk, szerencsére a 140,7 x 70,2 x 8,6 milliméteres paramétereivel az E4 lite marad az egykezes használat kényelmes határain belül. Ebben segít a 128 grammos tömeg is, amivel az E4 lite szinte észrevétlenül lapul a zsebben – csak azért „szinte“, mert kompaktnak mégsem tudjuk nevezni mondjuk egy Galaxy Alpha mellett.

Az E4 lite a nevéhez méltóan könnyű készülék lett
Az E4 lite a nevéhez méltóan könnyű készülék lett [+]

A fém oldalkeret remekül egyben tartja az alapvetően műanyag konstrukciót. A hátlapot is plasztik fedi, a lepattintása pedig körömszaggató feladat, pedig erre a két microSIM, a microSD és a 2100 milliamperórás akkumulátor eléréséhez mindenképpen szükség van. Cserébe a hátlap olyan pöpecül visszapattintható, mintha unibody megoldást tartana az ember a kezében, ez pedig az összeszerelés minőségét erősíti. A kényelmen mégis csökkent a fémkeret és a műanyag sávok találkozásának határozott éle, illetve a kissé csúszós burkolat.

Kijelző-teszt
Mérés Allview E4 lite Allview X2 Soul Lite Doogee X5 Pro Meizu m2
Fehér fényerő (max.) 535 nit 376 nit 560 nit 386 nit
Fehér fényerő (min.) 27,6 nit 13 nit 26 nit 6,4 nit
Fekete fényerő 0,61 nit 0,44 nit 0,54 nit 0,32 nit
Kontrasztarány 877:1 854:1 1037:1 1152:1
Színhőmérséklet 7185 K + kézi 7850 / 8380 / 7475 K 7665 K 8684 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az E4 lite képernyőjének fényereje jó, ám több hibája is van
Az E4 lite képernyőjének fényereje jó, ám több hibája is van [+]

Az előlapon egy 720 x 1280 pixeles on-cell IPS megjelenítő világít elég jó maximális fényerővel, hogy a napfény alatt is látható legyen minden tartalom, ám itt vége a dicséretnek. A sarkoknál fényszivárgásra bukkantunk, ami nem jelentős, és talán csak a tesztkészüléket érinti, de azért ott van, a színek pedig fakók. A kalibráció legalább megfelelő, és a telítettségen a MiraVision beállítások között némileg lehet javítani, de nem jelentős mértékben. A betekintési szögek középszerűek, oldalra fordítva gyorsan csökken a kontrasztarány, az éjjeli harsány minimális fényerő pedig aligha engedi a szemeket pihenni.

A fém, üveg és műanyag borítás jó összeszerelési minőséggel jár
A fém, üveg és műanyag borítás jó összeszerelési minőséggel jár [+]

A felület az érintésérzékenységével sem emelkedett ki, főleg gépelésnél éreztük pontatlannal a dolgot, ám ennél zavaróbb volt az alsó, háttérvilágítás nélküli menü, kezdőképernyő és vissza érintőgombok alacsony érzékelése. A fehér készülék tetején, balról jobbra haladva a fénymérő, a közelségérzékelő, a beszélgetési hangszóró, az 5 megapixeles előlapi kamera és az elöl szokatlan ledes villanó pillantható meg. Ha ez odafért, az értesítési LED miért nem?


[+]

A fém oldalkeret nem annyira széles, hogy elrejtse a képernyő műanyag védősávját, és a hátlap is kiemelkedik valamelyest, mindenesetre a fém részek jobban tapadnak a csúszósabb műanyag elemekhez képest. Balról lehet a hangerőt állítani, jobbról pedig a készüléket bekapcsolni. Bár ezek a billentyűk kissé lötyögnek, könnyen kitapinthatók és lenyomhatók. Alulra megy a microUSB kábel, felülre pedig a 3,5 milliméteres fülhallgató. A hátlap tetején 13 megapixeles kameramodul pihen, és alatta sorban jönnek a még fel nem sorolt elemek: az újabb ledes villanó, a márkalogó, lejjebb pedig a márkafelirat és a monó hangszóró.

Hardver, szoftver

Megörültünk, amikor tavaly a MediaTek MT6732-es, négymagos lapkakészlete elkezdett felbukkanni az olcsóbb masinák között, mert decens teljesítményt, elfogadható grafikai képességeket és 4G támogatást hozott a népszerű ársávba. A négy 1,3 gigahertzes Cortex-A53 magot használó MT6735 a típusjelzésével ellentétben mégis visszalépés, akárcsak a Mali-T720-as IGP, de legalább a 4G megmaradt. Nem segít az E4 lite sebességén, hogy az utóbbi lapkakészlet mellé az Allview mindössze 1 gigabájt RAM-ot és 8 gigabájtos tárolót mellékelt, amiből ráadásul csak 2,8 gigabájt áll a felhasználó rendelkezésére, miközben az X5 Pro mindkét modulból a dupláját biztosítja, olcsóbban.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview E4 lite Allview X2 Soul Lite Motorola Moto G3 Siswoo C55 Longbow
Rendszerchip MediaTek MT6735 MediaTek MT6735 Snapdragon 410 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 31828 pont 26934 pont N/A N/A
Vellamo Browser 2703 pont 2409 pont 2069 pont 2755 pont
Vellamo Metal 913 pont 953 pont 963 pont 955 pont
Geekbench 3 (single) 614 pont 625 pont 522 pont 615 pont
Geekbench 3 (multi) 1810 pont 1802 pont 1633 pont 2730 pont
GFXBench Man. onscreen nem futott le 5,8 fps 3,7 fps 4,7 fps
GFXBench Man. offscreen nem futott le 2,8 fps 1,7 fps 2,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 15 fps 9,4 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 8,4 fps 8,5 fps 5,3 fps 10 fps

Mindkét hardveres komponens szűkössége érezteti a negatív hatását: a honlapok és az alkalmazások váltáskor gyakran újratöltenek, néha több másodpercet kell a főoldalra való visszajutásra várni, és alig teszi fel az ember a kötelező tesztprogramokat, a szokásos appokat és egy nem túl méretes játékot, máris oda a szabad tárhely. Ez még akkor sem fér bele a középkategóriában, ha a microSD bővítés megoldott, és a kártyára telepíteni is lehet. A gyári tisztaságú Android 5.1-es felület egyébként kevés akadozással kezelhető, és a szellősebb honlapokkal rendben megbirkózik a MediaTek négymagosa, a komolyabb appok és játékok viszont éreztetik a lóerőhiányt.


[+]

Egy alig átszabott androidos felülettől stabilitást vár az ember, ám ha a patch hibák javítását ígérő, elsőként letöltésre kerülő rendszerfrissítés kiakasztja az Allview System Update-et (és teszi ezt később is), rossz előérzettel fogunk bele a többi szoftver használatába (lehet, hogy a dolog csak a tesztelői készüléket érintette). Máskor szerencsére csak egy-egy alkalmazásleállással találkoztunk, de valahogy mégsem volt tökéletesen stabil a rendszer. Az Android Lollipopból ismerős lehet a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, illetve az itt sajnos csak hosszú gombnyomással felugró, kártyapakliszerűen pörgethető alkalmazásváltó. Vajon minek erőltetik még mindig a külön menü gombot?


[+]

A lollipopos, fehér hátterű alkalmazásmenü helyett áttetsző jár, és olyan furcsaságok is vannak, mint a régi, AOSP-alapú böngésző mellékelése a Chrome párjaként. Ott van aztán a régi galéria és zenelejátszó, ami azért furcsa, mert megtalálni ezekből a hivatalos újabbakat is (Play Zene stb.), felesleges a duplikáció. Az Allview a maga részéről a SelfCare „segítségnyújtó” alkalmazást mellékelte, ami inkább egy online webáruház, a stabilitást ígérő „Frissítés OTA” alkalmazás működéséről pedig már esett szó. Amúgy a magyar fordítás is sok helyet félrement. Antivirus néven rendszererőforrás-felügyelő is akad, ezen túl viszont tényleg csak a szokásos appokra lehet rátalálni.


[+]

Szerencsére telefonkönyvből és billentyűzetből is az elválasztók nélküli, ezért könnyen átlátható Material Design stílusú jár. Az előbbi rendben kezeli a névjegyeket két SIM-ről és számos fiókból, a tárcsázóban pedig akad gyorskeresés és gyorshívás. A billentyűzettel is elégedettek volnánk, ha lenne magyar nyelvű korrektúra, de nincs, és mivel az érintésérzékenység sem a legjobb, könnyű gépeléskor rossz karaktereket bevinni. Az AOSP-alapú böngésző nem egy mai darab, de azért megbirkózik több lappal (a hardver már kevésbé), és adott a keresés, a mentés offline olvasáshoz, a könyvjelzőkezelés és a váltás asztali és mobilnézet között. Honlapunk még rendben, akadozások nélkül görgethető, egy Engadget szintű, vaskos portál viszont már hajlamos dadogásokat előidézni. Nyilván az árkategóriában nem elvárás, hogy minden villámgyors legyen, de amikor belépőszinten is akad jobb rendszersebesség, aligha zárhatjuk elégedettséggel az E4 lite szoftveres fejezetét.

Kamera, multimédia

Az Allview E4 lite 5 megapixeles előlapi és 13 megapixeles hátlapi kamerát kapott (Samsung S5K3L2), illetve elő és hátlapi ledes villanót, ami nem mindennapos. Íme, egy előlapi fotó. Az auto- és érintőfókusz átlagos sebességű, a kameraszoftver pedig kissé puritán megjelenésű, ám tud egy-két trükköt. Akad panoráma, több nézőpontos felvétel, mozgáskövetés és élő fotó mód, amely a képek mellé egy pár másodperces 3gp videofájlt is rögzít. Az élőképen könnyen elérhető az exponáló, a videofelvevő és a galéria ikonja, illetve a V jelre exponálás, a HDR, a vaku és a kameraváltó. Akadnak még effektek, továbbá a fehéregyensúly és az érzékenység is variálható (ISO100-1600).


[+]

Az E4 lite ugyanazt a szenzort kapta, amit a 2016-os Galaxy A3 és A5, és a vonalélesség szintén valamivel jobb az átlagosnál, viszont túl komoly a zajmentesítés, a fókusz pedig nem mindig pontos, így meg kell dolgozni az albumba illő fotók elkészüléséért. A fehéregyensúly rendben van, bár a színek kissé fakók, a dinamikatartomány pedig szűkös, ezért nem árt a lomha HDR-t bevetni. Amennyiben az érintő- vagy autófókuszálás sikerrel jár, kellemes makrófotók készíthetők. Este gyakoribbak a fókuszhibák, és a zajmentesítés ilyenkor is jelentős, ráadásul sok részlet sötét marad az apró szenzor miatt, hosszabb záridők meg ugye nem érhetők el. Szerencsére, megfelelő megvilágítás esetben lehet lőni használható esti fotót, és a közepes fényerejű vaku is besegíthet. Videofelvétel legfeljebb „finom” felbontáson készülhet, amelyről rutinos olvasóink tudhatják, hogy a Full HD standard néha előforduló, egészen bizarr elnevezése. A kissé tompa hangok ellenére nem vagyunk elégedetlenek a 3gp kiterjesztésű felvételekkel, bár a kép a magas részletgazdagságot részben túlélesítéssel éri el.


[+]

Mint azt jeleztük, az alapvető zenelejátszó is AOSP alapú, következésképpen egyszerű megjelenésű, amely előadók, albumok, dalok és listák szerint rendezi a helyben tárolt fájlokat – közülük a wma kiterjesztésűekkel meggyűlt a baja. Hangszínszabályzó és FM-rádió is akad, az utóbbihoz valamilyen fülest csatlakoztatni kell, hiszen annak a kábele szolgál antennaként. Ez aligha a mellékelt agybadugós fajta lesz, mert minőségi zeneélményhez kevés, amit nyújt, hanghíváshoz viszont megfelelő.


[+]

Külön videolejátszó nincs, a mozgóképeket a galéria jeleníti meg, azok közül is a H.263, H.264, és DivX kódolásúakat, a több meghajtásához nem árt alternatív szoftvert beszerezni. 1080p a lejátszható felbontás felső határa. A hátlapi hangszóró átlag feletti hangerővel bír, ám igencsak zúgósan és tompán szól, úgyhogy nem az E4 lite fogja zenével megtölteni a nagyobb tereket. Ront a helyzeten, ha a készülék asztallapon pihen, ilyenkor nagyjából a felére csökken a hangerő.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az E4 lite két microSIM-et fogad be, az első számúval 150 Mbps az elérhető legnagyobb adatsebesség 4G hálózatokon (800/1800/2600 MHz), a második csak 2G-re képes. Az Allview újdonsága dual standby technológiájú, azaz két számmal is a hálózaton lehet lógni, ám ha az egyikről hívás folyik, a másik arra az időre lekapcsolódik. A beszélgetési hangminőséggel kifejezettel elégedettek voltunk, talán egy kis extra hangerő hiányzott, ám más panasszal nem élünk. A 802.11b/g/n szabványú WiFi modem érzékenysége viszont már hagyott kívánnivalót maga után, erős közepes a Direct és hotspot képes modul. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből 2.0 MTP-vel és OTG-vel, a navigáláshoz pedig a mobilhálózatok és a routerek jelei mellet a GPS és GLONASS műholdak segítségét is igénybe lehet venni. A pozíciószerzés közepes sebességű és pontos, az iránytű nem maradt ki. Nem úgy az NFC és az infra, egyeket se keressük.

Az E4 lite üzemideje harmatos
Az E4 lite üzemideje harmatos [+]

Az E4 lite 2100 milliamperórás akkumulátora a nevéhez méltóan „lájtos”, mi átlag 3-3,5 órás képernyőidőket értünk el, ami szűk egynapos használatra fordítható le a mi használatunkkal. Nem segíti a ritkább töltést az átlag feletti készenléti fogyasztás, bár nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy valaki két napig kihúzza egy ciklussal, ha elég kevésszer villantja fel a képernyőt. Az egyetlen energiatakarékos megoldás intelligens takarékosság név alatt fut, és alapból be van kapcsolva.

Sok az erősebb ajánlat a középkategóriában, az E4 lite túl sokat hibázik
Sok az erősebb ajánlat a középkategóriában, az E4 lite túl sokat hibázik [+]

Értékelés: Allview E4 lite
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A tesztet úgy kezdtük, hogy Allview E4 lite sikerét a mindennapi teljesítménye és az árra és konkurenciára levetített tulajdonságai határozzák majd meg. Ismerkedésünk jól indult: a fémkeret és a plasztik ház remekül össze lett rakva, és az egész mobil kényelmesen hordható vagy kezelhető egy kézzel, ami mindenképpen erény. 60 ezer forintért viszont nem fér bele a mindössze 2,8 gigabájtnyi kezdő tárhely, a szűkös 1 gigabájt RAM és a középkategóriában ma már gyenge MT6735-ös SoC. Amikor Helio X10-es phablet beszerezhető az árszinten, (Xiaomi Redmi Note 2), semmiképpen sem tudunk szó nélkül elmenni az E4 lite dadogós működése és a gyenge grafikus teljesítménye mellett, hamarosan pedig befut a nyolcmagos Alcatel Pop Up 5.0, már az Allview méretében. Az érintőképernyő és az alsó három, háttérvilágítás nélküli kezelőgomb érzékenysége sem túl jó, és hiába a ledes villanó mindkét oldalon (értesítési LED nincs), a kameraminőség sem tudja feljavítani az összképet.

Kár érte, mert a beszélgetési hangminőséggel elégedettek voltunk (az audiominőséggel megint csak nem), és a képernyő fényereje is jó (a színek viszont fakók, és felfedeztünk némi fényszivárgást is). Ennyi baki nem fér bele, amikor ott van jóval olcsóbban, 2 gigabájt RAM-mal a Doogee X5 Pro, vagy azonos árszinten a Samsung Galaxy J5 minőségi AMOLED kijelzővel, gyorsabb rendszerchippel és másfél gigabájt RAM-mal. A Redmi 2 Pro is erős alternatíva, és ha egyszer befut hazánkba a Snapdragon 615-ös, fémházas Redmi 3 (a zárt bootloader nem könnyíti meg a dolgot), akkor a Xiaomi mindenkinek odavághat. Az Allview jelen ajánlata nélküle is kevés a mai magyar mobilos piacon.

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Allview E4 lite
Allview E4 lite Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140,7 70,2 x 8,6 milliméter
Tömeg 128 gramm
Színvariációk fehér, fekete
SIM-foglalat microSIM + microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch OnCell IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6735
Processzor típusa 4 x 1,3 GHz ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP1
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 8 GB (2,8 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Allview Selfcare, Antivirus
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel, LED villanó
Videófelvétel 1080p 30 fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 210 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, tartozék kijelzővédő fólia

Azóta történt

  • Allview V2 Viper X - vissza az általánosba

    Nemcsak a háromszög alakú doboza miatt érdekes a román székhelyű vállalat üdvöskéje, szép a kijelző, jó lett az egyedi kezelőfelület, viszont hibák is vannak bőven.

Előzmények

  • Allview P8 Energy - az akkubajnok

    Elegáns külsejével és fém keretével a P8 Energy látszólag egy a sok középkategóriás telefon között. Azonban az extrém nagy akkumulátor és az AMOLED kijelző párosából fantasztikus üzemidőt kreáltak.

  • Allview P6 Qmax - csak ránézésre maximális

    A gyártó olcsóbbik óriásmobilja még elég sok gyermekbetegséggel küzd, a szoftveres hibák még javulhatnak, a gyenge hardveren és a közepes anyaghasználaton viszont semmiképp nem segít a frissítés.

  • Allview X1 Xtreme mini - az erő nem minden

    Korrekt áron kínálja az Allview az új, felső-középkategóriás, de kompakt méretű készülékét. Remek az ötlet, de a megvalósítás sajnos nem hibátlan.

  • Allview X2 Soul Pro - a lélek gyümölcse

    Tesztkészülékünket mindössze 5,5 milliméter vékony házba csomagolták, mégis belefért egy 5,2 hüvelykes Full HD kijelző és egy 2700 mAh-s akkumulátor.

Hirdetés