Allview X2 Soul Mini - mekkorát soul?

Bevezető, tartozékok

A Mobilaréna rendszeres olvasói jól tudják, hogy a Magyarországon kapható gyártók és típusok legnagyobb részén felül igyekszünk helyet szorítani más eszközöknek a tesztjeink között. Valószínűleg a szerkesztőség minden tagja nevében is mondhatom, hogy kedveljük a különlegességeket, legyen szó akár egy érdekes, ismeretelen márkáról vagy mondjuk olyan ritka és méregdrága dolgokról, mint például egy Vertu készülék. Az utóbbi időben egészen különleges helyzetbe került kicsiny hazánk, miután hivatalos forgalmazásban jelentek meg olyan márkák nálunk, mint a Xiaomi, a Lenovo vagy a Jiayu, hogy csak néhányat említsek. Az idei őszi Veletech kiállításon ezek nagyobb részével a látogatók is találkozhattak.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Ám volt ott még egy stand, ahol egy újabb itthon hivatalosan induló céget láthattunk. Én meg egy régi ismerőst is, akivel évekig voltam kapcsolatban (már a Mobilaréna előtti idők óta). Szerencsére már nem először tapasztalom, hogy aki a telekommunikáció világában gyökeret vet, az nem tűnik el nyomtalanul erről a területről, előbb-utóbb újra felbukkan. Nála is pontosan ez történt, az Allview standján így könnyen ment a diskurzus. A cég székhelye Romániában van, az ottani mobilpiacon egészen jó részesedésük van a nagyok mellett. Nyilván hasonló eredményeket szeretnének nálunk is, tehát a cél nem a Samsung leigázása, hanem az úgynevezett „B” brandek közötti minél előkelőbb helyezés elérése.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Meglehetősen széles palettával rendelkeznek okostelefonok terén (van tabletjük is ám), ezekből az X2 Mini Soul vállalta a debütálás szerepét. A csomagolás rögtön felkelti az ember érdeklődését, a lapos, szétcsúsztatható doboz nem követi a sablonos trendeket. A fedél felnyitása után rögtön meglátjuk a telefont, majd egy belső papírelemet kinyitva a tartozékok is megmutatják magukat. Nem is akárhogy, mert minden egységnek pontosan kialakított helye van a keményszivacs belsőben, meg kell hagyni, hogy gusztusos. Kapunk tehát egy töltőfejet, USB adatkábelt, sztereó agybadugós fülest, valamint egy SIM tálca tüskét.

Allview X2 Soul Mini
Alcatel Fire E vs. Allview X2 Soul Mini

Külső

A tartozékok elrendezése semmi ahhoz képest, amit akkor tapasztalunk, ha kezünkbe vesszük a mobilt. Két dolog fog azonnal szembetűnni. Az egyik az 5,15 mm-es(!) vékonyság, amivel ha nem is világrekorder, de igen közel van hozzá. A másik pedig a súlya, pontosan annak a hiánya, mivel mindössze 97 gramm(!), nem semmi. Mindezt pedig úgy hozták össze, hogy nem spóroltak a minőségen. Sőt! Az oldalsó keret, illetve a belső váz alumínium és magnézium ötvözetéből készült, továbbá az elő- és hátlap egyaránt edzettüveg borítást kapott (a doboz szerint Gorilla Glass 3). Ezeknek köszönhetően nem csak látványra, hanem fogásra is prémium érzetet kelt bennünk, ráadásul az összeszerelés hibátlan, a unibody ház nem nyikorog, nem lötyög, hosszanti csavargatásra sem (nem, nem hajlik meg), sziklaszilárdan egyben van. Maga a telefon egyébként sem nagy, bár kicsit fura, hogy egy 4,8 hüvelykes eszközt már Mini jelzővel illetnek. Az említett vastagság és a csupán 1,8 mm-es oldalsó keret miatt egy kézzel sem jelent komolyabb kihívást a használata. Ami viszont elsőre meglehetősen szokatlan (jobbkezesként legalábbis), hogy az oldalsó gombok baloldalt találhatók. Kis idő után rájövünk, hogy nincsenek rossz helyen, csak másik ujj kell a működtetésüköz. A tesztre fehér változatot kaptunk, aminél a fémkeret halványarany színt kapott (picit necces kombináció, de élőben nem rossz), a fekete változatnál ez sötétszürke.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Az előlap fő szereplője most is a kijelző, ami 4,8 hüvelykes, 720p HD felbontású, de érdekesebb, hogy AMOLED panel, mégpedig Samsung, mert ezt is ráírták a dobozra. Ilyen vékonyság mellett nem meglepő az OGS (One Glass Solution) technológia alkalmazása, amely az érintőréteg és a védőüveg közötti légrést száműzi. Az AMOLED egyértelmű előnyeit is megkapjuk, így a fekete tökéletes, a betekintési szög majdnem 180 fok, a kontraszt igen erős, és ha épp süt a nap, akkor sincs gond a láthatósággal. Méréseink során egész jól teljesített a panel, a maximális fényerő elegendő, a színhőmérséklet pedig ha nem is hibátlan, de ennél bőven akadnak rosszabbak is. A képernyő alatt még jutott hely három érintőgombnak is, itt viszont a fehér változatnál nem sikerült hibátlanul a kivitelezés. Egyrészt a jelölések túl halványak lettek, viszont nagyobb baj, hogy a háttérvilágításuk nagyon szerény, ezért sok esetben találomra kell bökdösni az előlapot, mert nem látni a gombokat. Ez a probléma a fekete szín esetében biztosan ritkábban áll fenn, mert ott a feliratok jobban láthatók. A felső sávban már nincsenek ilyen gondok, középen a hangszóró, jobbra az előlapi kamera, balra pedig a fény- és közelségszenzor. Hogy mi hiányzik? Az állapotjelző LED, aminek azért csak szoríthattak volna egy kis helyet (vagy akár a lenti gombok valamelyike villogna, persze normális fényerővel). A hangszóró mind minőségben, mind hangerőben átlagos, erősebb zajban jól jönne még egy kis kakaó.

Kijelző-teszt
Mérés Allview X2 Soul Mini ASUS Zenfone 5 Motorola Moto G 2014 Nokia Lumia 735
Fehér fényerő 303 nit 236 nit 344 nit 306 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,32 nit 0,31 nit 0 nit
Kontrasztarány N/A 739:1 1110:1 N/A
Színhőmérséklet 7632 K 7392 K 7285 K 6681 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A hátoldal az előlaphoz hasonlóan teljesen sík és igen, a kamera sem áll ki belőle. Az üveglap mögött több feliratot is látunk (ebből adódóan nem is kopik majd). Alulra a típusnév, illetve néhány kötelező jelölés (köztük egy apró DTS Sound) került. Felül a márkalogó vonzza a tekintetet, még feljebb, a sarokban pedig ott a fényképező, illetve a hozzá tartozó LED villanó, meg még egy másodlagos mikrofonra is figyelmesek lehetünk.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Oldalt egyrészt a már említett arany színen kívül nem sok különlegesség van. Felül nincs semmi, jobbra találjuk a microSIM tálcáját, balra van a bekapcsoló és a hangerőszabályzó (jól kitapinthatók, kellően kemény nyomáspont, nem lötyögnek). Alul van egy mikrofon, egy microUSB, és sikerült rápasszírozni egy 3,5 mm-es jack-et is. A körben fém keret három helyen meg van szakítva műanyag csíkokkal, itt apróbb érdekesség, hogy ezek helye egymással nem szimmetrikus.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Hardver, szoftver

A szupervékony forma szerencsére nem fapados hardvert rejt magában. No persze különösebb meglepetésben sem lesz részünk. A központi egység a MediaTek MT6592 chip, mely egy nyolcmagos Cortex-A7 processzort tartalmaz, magonként 1,7 GHz-es órajellel. A grafikai számításokat egy négymagos Mali-450MP4 végzi, és egy 1 GB-os RAM memória egészíti ki őket. Ez a chipset nem a kínai gyártó legújabb típusa, viszont különösebb szégyenkeznivalója nincs. A benchmark eredmények mellett a napi használat is igazolja, hogy a sebesség egészen jó. Játékoknál érdekes módon az Asphalt 8-ra azt írta, nem kompatibilis vele), viszont a Dead Trigger 2 teljesen játszhatónak bizonyult. Gyenge pontnak elsősorban a komolyabb terhelésnél jelentkező melegedést tudnám említeni, illetve az 1 GB RAM nem minden esetben tud hibátlan multitask élményt nyújtani.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Allview X2 Soul Mini Huawei Ascend G7 Jiayu S2 Lenovo Vibe X2
Rendszerchip MediaTek MT6592 Snapdragon 410 MediaTek MT6592 MediaTek MT6595m
AnTuTu Benchmark 5.x 33146 pont 19550 pont 30324 pont 47163 pont
Vellamo Browser 2079 pont 1632 pont 1598 pont 3499 pont
Vellamo Metal 900 pont 834 pont 811 pont 1830 pont
SunSpider 1.0.2 1124,4 ms 1252,3 ms 1035,1 ms 524,4 ms
Geekbench 3 (single) 429 pont 477 pont 436 pont 1023 pont
Geekbench 3 (multi) 1964 pont 1431 pont 2406 pont 3634 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el 4,1 fps nem indult el 6,1 fps
GFXBench Man. offscreen nem indult el 1,8 fps nem indult el 6,1 fps
GFXBench T-Rex onscreen 16 fps 9,6 fps 9,6 fps 17 fps
GFXBench T-Rex offscreen 13 fps 5,3 fps 9,8 fps 17,7 fps

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Bekapcsolás után az Android 4.4.2-es verziója töltődik be. Az Allview nem hagyta érintetlenül a rendszert. Egyrészt csináltak néhány saját témát, amik egyedi háttérképet és ikonstílust tartalmaznak. Változott továbbá a lehúzható értesítési terület, ahol külön lapon látjuk magát az értesítéseket, illetve egy másikon a gyorskapcsolókat, amiket szintén tudunk szerkeszteni. Ja, és látjuk a szabad RAM állapotát is, amit szükség esetén az űrhajó „kilövésével” tudunk törölni. Ezen felül néhány funkció kapott némi grafikai módosítást, de ezek nem említhetők egy lapon a Sense vagy a TouchWiz megoldásaival. A főképernyők száma kilencig növelhető, bármelyik lehet az alapértelmezett, illetve könnyen tele tudjuk szórni widgetekkel vagy parancsikonokkal. Kis extraként bőséges listáról választhatunk lapozási effektust, és még néhány más beállítást.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

A főmenü szokásosan lapozós, viszont elég fura, hogy a sorrend alapján először a gyári programok szerepelnek, de azok sem ábécé sorrendben, illetve rendezési módot nem is lehet választani, áthelyezni, meg mappát létrehozni viszont igen. Kicserélték a tárcsázó billentyűzetét is (de a szöveges maradt az alap Google), ahogy kicsit belepiszkáltak a telefonkönyv, sms és naptár részbe is, de ezek gyakorlatilag csak grafikai dolgok. A beállítások között néhány jópofa apróságra bukkanhatunk. Ilyen például a kijelzőnél, hogy a maximális fényerőt megnövelhetjük erős külső fény esetére (a mérést bekapcsolt állapotban végeztük), illetve állapotjelző LED hiányában 3 percenként a képernyő felvillanásával mutatja az elmulasztott eseményeket. A kisegítő lehetőségek között rálelhetünk a kesztyűs, azaz megnövelt érzékenységű üzemmódra is. Kapunk gesztusvezérléseket, köztük a népszerű dupla koppintásos felébresztést, az arcunkhoz emelve automatikus hívásfogadást és –indítást és hasonlókat.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Ejtsük néhány szót a plusz applikációkról, igaz a lista nem épp hosszú. A szoftver frissítését külön tudjuk végezni, amikor kézhezkaptam a telefont, rögtön jelezte, hogy akad itt egy update. A Screen Off egy gyorsikon a képernyő lekapcsolásához, aminél néhány apróságot is állíthatunk (kikapcsolási animáció, hanghatás). Már esett szó a témákról, ezeket innen is elérhetjük. Egy egész ízléses időjárásjelentővel is gazdagabbak leszünk, saját widgettel együtt. A zseblámpa alkalmazáson nincs mit magyarázni, ugyanez elmondható a jegyzetelőről is. Az Összehasonlítás névre hallgató iránytű (ezt hogy sikerült így fordítani?) pedig szintén funkciójának megfelelően üzemel. Kapunk még továbbá egy fájlkezelőt, illetve a System Manager segít a készülékünk megfelelő működésében, legyen az a tárhely tisztítás vagy energiakezelés, valamint a telepített szoftverek hozzáférési engedélyeit is kontroll alatt tarthatjuk vele.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Multimédia, adatátvitel

A hátlapon lévő kamera 8 megapixeles felbontásban fényképez, természetesen autofókusz és LED villanó is tartozik hozzá, azt sem titkolják, hogy Omnivision szenzor dolgozik odabent, mindezt úgy, hogy a hátlapból se lóg ki. A LED vaku elég erős fényt ad, viszont a lencsét annyira a sarokba tették, hogy meg kell fontolni, hogyan fogjuk a készüléket, ha nem szeretnénk az ujjunkat is megörökíteni a fotókon. Teljesen saját a felület, egy érintéssel kapcsolhatjuk a vakut és válthatunk az előlapi kamerára, ami mellesleg 5 megapixeles. A beállítások sajnos meglehetősen szűkek, a felbontáson kívül az önkioldó kapcsolható be, állítható a hangerőgombok funkciója, kérhetünk GPS címkét, HDR és panoráma módot, kikapcsolhatjuk a zárhangot és úgy ennyi. Igen fura, hogy videóra kapcsolva van fehéregyensúly és expozíció módosítási lehetőség, szerintem ez fotónál hasznosabb lenne. Érdekesség, hogy a fókusz és fénymérési pontok szétválaszhatók, ezeket kézzel a kívánt helyre húzhatjuk. A fókuszálás egész gyors, az exponálás és képek mentése viszont villám.

Allview X2 Soul Mini

Nézegetve az eredményeket, a várthoz képest jobb fotók születtek. A színek rendben vannak, a vonalélesség nem rossz, a zajszint is egész alacsony, de cserében a szűrés némi részletvesztéssel jár. A dinamikatartomány nem igazán kedvelte a borús időjárást, viszont a HDR néha igen fura színeket eredményezett. Összességében használható szintet üt meg az X2 Soul Mini, ráadásul ilyen vékony házban már az se akármi, hogy a kamera befért. Videónál 1080p a legnagyobb felbontás, a kép- és hangminőség egész jó, viszont negatívum, hogy fókuszálni csak manuálisan tudunk, mint azt az ITT letölthető felvételen is láthatjuk.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Már az első pillanatokban kiszúrtam a hátlapon lévő DTS Sound feliratot, úgyhogy ezek után kíváncsi voltam, mit is nyújthat zenei téren. Sajnos a külső hangszóró csalódás, és nem is annyira a minősége, hanem az alacsony hangereje miatt (ami tovább csökken, ha a sík hátlapra tesszük a telefont). Kicserélték viszont a lejátszót, ami dizájnban jól sikerült, funkciókban kevésbé. Ismétlés és véletlen lejátszás van, az albumképeket is látjuk, ez oké. Viszont nagyon fura, hogy a Vissza gombbal be is zárja magát, nem marad a háttérben (a Home gombot használva meg igen), továbbá az albumoknál mindenképpen ábécé sorrendben játssza a számokat, nem pedig a valós sorrendben. Végül elővettem az egész gusztusos gyári fülest és a mérleg kicsit helyrebillent. Hangos, és a DTS effektusoknak is van értelme, igaz az előre beállított profilok közül nekem csak egy tűnt használhatónak. Viszont bele is piszkálhatunk, ám ügyesnek kell lennünk, mert nem hagyományos hangszínszabályzóról van szó. A rádiót sem kell nélkülöznünk, RDS-t is kapunk hozzá, rendben működik.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Adatátvitelben már nem igazán nyújt különlegeset, mobilhálózaton maximum 21 Mbit-re képes, helyileg pedig 4.0-s sztereó Bluetooth, továbbá b/g/n szabványú WiFi aktiválható, utóbbi persze hotspotra is képes. Nem hiányzik a microUSB sem, ráadásul adatkábel csatlakoztatáskor teljesen normál háttértár opciót is válaszhatunk. A belső tárhely ugyebár 16 GB, amiből persze levesz a szoftver, viszont közel 10 GB megmarad multimédiás tárolónak, sajnos a bővítés már nem fért bele a házba. Jutott viszont hely a GPS vevőnek, ami rendben tette a dolgát. Ugyanez elmondható a böngészőről is, ami gyorsan jelenítette meg az oldalakat, a kétujjas nagyítás se volt gond, viszont az oldalszélességre tördelés nem igazán ment neki.

Allview X2 Soul Mini Allview X2 Soul Mini

Üzemidő, összegzés

Mindenki számára logikus, hogy a vékony kialakítás elsősorban az akkumulátor kárára szokott történni. Jelen esetben már az is kisebb csoda, hogy befért valamilyen energiaforrás, de a tényleges kapacitás 2050 mAh. Ez a méretekhez viszonyítva egész jó, amúgy viszont legfeljebb átlagosnak nevezhető. Itt is büszkén hirdetik, hogy japán SDI cellák dolgoznak odabent, ráadásul polimer technológiával. Csodát viszont ezek sem tudnak tenni, az egy töltéssel elérhető kijelzőidő 3-3,5 óra körül van, ezzel pedig a naponkénti töltés boritékolható.

Allview X2 Soul Mini
[+]

Értékelés: Allview X2 Soul Mini
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Vegyes, de alapvetően pozitív benyomást keltett nálam az X2 Soul Mini. A külső nem csupán dekoratív, hanem kifejezetten minőségi, mind anyaghasználat, mind pedig összeszerelési minőségben. Az üveg és fém mellett pedig az extrém vékony és légiesen könnyű kialakítás fokozza a hatást. Akik csak látták, mind meghökkentek, hiszen tényleg nem átlagos látvány. Ráadásul külön pozitív, hogy egy felénk még elég ismeretlen márka ilyen jóminőségű terméket is le tud tenni az asztalra. Azt se felejtsük el, hogy belül sem gagyi komponensekből épül fel, hiszen a kijelző Samsung, a kamera Omnivision, az akku pedig SDI, de tulajdonképpen a MediaTek sem tartozik a gagyik közé. A hardver és annak teljesítménye igazából rendben van, elvégre nem csúcsmodellnek szánták ezt a modellt, még ha a külseje alapján az is lehetne. Ahol viszont még hiányosságok vannak, az a szoftver. Egyrészt magyar nyelven is számtalan helyen lehetett angol nyelvű szövegbe botlani, illetve a zenelejátszó bakijai, a kamera fapadossága is finomításokra szorul. Mint említettem, az Allview immár hivatalosan kapható hazánkban, az X2 Soul Mini ez alapján kártyafüggetlenül 70 ezer forintba kerül, ez persze gyártói garanciával érvényes. A külseje alapján ez nem is sok, viszont a hardver és még inkább a szoftver ismeretében kicsit más a helyzet. A vékonysága és minősége nagyon szimpatikus volt, így én egy Tetszett pecsétet megadok neki, ha pedig a szoftveres oldalt is gatyába rázzák, illetve az ára is mérséklődik, akkor még vonzóbb lehet majd.

Allview X2 Soul Mini

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Allview X2 Soul Mini
Allview X2 Soul Mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 139,8 x 67,4 x 5,15 milliméter
Tömeg 97 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (306 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa Octa-core 1,7 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450MP4
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 13 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Intéző, Időjárás, Iránytű, System Manager, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó, Omnivision OV8858 szenzor
Másodlagos kamera 5 megapixel, fix fókusz, Samsung S5K5E2 szenzor
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó DTS Sound
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2050 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 205 óra
Beszélgetési idő 11 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, duál mikrofonos zajszűrés, alumínium-magnézium keret és belső váz, Gorilla Glass 3 elő- és hátlap

Azóta történt

  • Allview P4 Life - álmomban már láttalak

    Mai tesztalanyunk az alsó kategóriában kíván hódítani, kellemes, de ismerős külső, négymagos processzor, négy hüvelykes kijelző és két SIM kezelése jellemzi.

  • Allview V1 Viper i4G - vipera a szomszédból

    Az Allview márka lassan, de biztosan válik egyre ismertebbé a magyar piacon is, a V1 Viper i4G egy középkategóriás készülékük LTE támogatással.

  • Allview M8 Join - hagyományos csatlakozás

    A román vállalat újdonsága újabb billentyűzettel szerelt készüléket kínál, mely egyszerű, ám sok extra programmal, 3G-vel és jó üzemidővel szolgál.

  • Mobilarena TV: szemkontaktus

    Mai adásunkban az LG Aka kerül terítékre, mely egy középkategóriás mobil Snapdragon 400 SoC-vel és 5 hüvelykes HD kijelzővel. És vannak szemei is.

Hirdetés