Az apró és a szép - újabb két mobil hotspot tesztje

Előszó

Kétmillió mobilinternet előfizetés. Idén januárban az NMHH gyorsjelentése szerint sikerült átlépnünk ezt a bűvös számot, ami annak ellenére is dícséretes, hogy a tényleges adatforgalmat bonyolító előfizetések száma egyelőre alulról karcolja az 1,8 milliót. Az mindenesetre biztos, hogy a tavalyi év második felében gyakorlatilag minden hónapban 80 000 új előfizetőt regisztálhathattak a szolgáltatók, ami így vagy úgy, de biztosan azt jelenti, hogy egyre többen interneteznek mobilszolgáltatón keresztül, mobilhálózaton. Ezen felhasználók jelentős része ugyanakkor biztos, hogy nem arra használja előfizetését, hogy napi szinten vagy netán az irodában is ezt használja, de ki tudja, biztosan ilyen is van; ami azt illeti, Bognál is mobilinternet van otthon egy routerrel megosztva, plusz pár hónapig én is ezt a megoldást használtam.


2011 januári adatok

Az előfizetések száma nem csak hazánkban növekszik, épp ezért az iparág lépéseket tett annak érdekében, hogy a felhasználók igényeit ki tudják elégíteni. A mobilinternet sokak fejében egyet jelent a számítógépek USB-portjából kikandikáló stickekkel, a szolgáltatók is ilyen eszközöket adnak az új előfizetések mellé, de ezek nem mindenkinek tudják kielégíteni az igényeit. Aki ugyanis otthon arra használja a mobilinternetet, az sanszosan meg akarja azt osztani, hogy ne csak a számítógépéről, hanem akár az okostelefonjáról vagy a táblagépéről is elérje azt, és akkor még nem beszéltünk azokról a háztartásokról, amelyekben több PC is van.

Erre a problémára nyújtanak megoldást az úgynevezett mobil hotspotok, melyek gyakorlatilag a mobilinternetet tudják WiFi-n keresztül megosztani, rendszerint korlátozott számú eszközzel. Mobilnak pedig azért mobilok, mert sok ilyen megoldásban van akkumulátor, míg léteznek olyan verziók is, melye szintén stickek, csak szórják a netet. Most mindkettőből bemutatunk egyet-egyet, az Alcatel és a Huawei hazai képviseletének köszönhetően ugyanis eljutottak hozzánk az egyébként friss és ropogós kiegészítők tesztpéldányai.

Alcatel OT-Y580 és Huawei Mobile WiFi Smart

A mostani duó mindkét tagja nagyon izgalmas; az Alcatel one touch Y580 elsősorban azért, mert a piac egyik legszebb és egyben legolcsóbb megoldása, míg a Huawei Mobile WiFi Smartra azért figyelhetünk fel, mert mérete egy pendrive-éval vetekszik. Haladjunk azonban abc-sorrendben, kezdjük az ex-francia cég versenyzőjével.


[+]

Alcatel one touch Y580

A kütyü egy aprócska, fiatalos külsejű dobozban érkezett hozzánk, nagyjából akkorában, amekkorában a mobiltelefonok is szoktak. A dizájnra szemmel láthatóan büszke a gyártó, hiszen több oldalról is vannak fotók az egyébként valóban kecses eszközről, ám sokak számára valószínűleg érdekesebb a kartonbox alján elolvasható technikai specifikáció, melynek tanúsága szerint a HSPA+ szabvánnyal kompatibilis eszköz legfeljebb 21 megabites letöltést és 5,76 megabites feltöltést támogat, kliensekből pedig összesen 10 darab csatlakozhat rá. Kellemesen hangzik, hogy a WiFi-szabványok közül a 802.11b/g/n támogatott, melynek a mobilnetes sebességek tekintetében nincs nagy szerepe, ám ha helyi hálózatot használunk, akkor jól jöhet az n szabvány által nyújtott sebességtöblet.


[+]

A készülékről sehogy sem tudtuk kideríteni, hogy mekkora, úgyhogy kénytelenek voltunk elővenni a mérőszalagot. Hossza nagyjából 10, szélessége a leghúsosabb részen 6, vastagsága pedig 1,5 centiméter. A formavilág abszolút szappantartóra emlékeztet, a lekerekített ívek miatt a cuccnak a fogása is jó, bár kézben úgysem nagyon fogja hordozni senki. Az anyaghasználat és az összeszerelés minősége igen kellemes, jópontot pedig a fent látható OLED-kijelzőért tudunk kiosztani, mely mutatja a térerőt, a kapcsolat állapotát és azt, hogy mennyi adatot forgalmaztunk.


[+]

A ki-bekapcsolást egy oldalt található csúszkával tudjuk megoldani, mely mellett a manuális csatlakozásra és a WPS be/kikapcsolására szolgáló gombok találhatók. A másik oldalon a tűvel megnyomható reset-gombocskát és a hátlap alatt lévő 1500 mAh-s akkumulátor töltésére szolgáló microUSB csatlakozót találjuk. Ha a telepet kikapjuk, akkor nyílik lehetőségünk behelyezni a SIM-et és a microSD memóriakártyát; utóbbiból legfeljebb 32 GB-os méretet támogat az eszköz, a kártyán tárolt fájlokhoz bármelyik felhasználó hozzáférhet.


[+]

Huawei Mobile WiFi Smart (E355s-2)

A másik kínai gyártó versenyzője kicsit más típusú kütyü, mint a fent bemutatott Alcatel. Ez is egy olyan WiFi router, amelyik a mobilhálózatot osztja szét a rácsatlakozó készülékek között, ám akkumulátora nincs, USB-portról működik. Azaz kvázi olyan, mint egy sima stick, csak éppen megosztja a hálózatot, ami elsőre legfeljebb kényelmi funkciónak fogható fel, hiszen a megosztást bármelyik WiFi-vel felszerelt számítógépen meg tudjuk csinálni akkor is, ha nincs efféle eszközünk. Ugyanakkor mégsem ez a helyzet, hiszen az USB-csatlakozás itt nem azért kell, mert a router használatához számítógép is szükséges; arról csak az áramot veszi fel, azaz egy szivargyújtós USB-csatlakozóba betolva is képes működni.


[+]

A hiányzó akkumulátor azt jelenti, hogy az okos mobil WiFit a kínai mérnökök apróra össze tudták zsugorítani. Világszenzációról nincs szó, a kupakkal együtt nagyjából 8,9, anélkül pedig 7,3 hosszú, 2,8 centiméter széles és 1,1 centiméter vastag cucc valóban az egyik legkisebb a piacon, de azért nem sokkal nagyobb nála egy átlagos modem-stick sem. Az anyaghasználattal és a külsővel nincs gond, pofásan néz ki a cucc, túl sok dolgot ugyanakkor nem lehet vele csinálni, gombjai nincsenek, csupán két állapotjelző LED villog rajta. Hasznos viszont, hogy lehetőséget ad külső antenna csatlakoztatására, ha a térerővel nem lennénk elégedettek.


[+]

A számháborút egálra hozza ki az Alcatellel; a HSPA+ adatátviteli sebesség itt is 21,6 megabites maximális letöltést és 5,76-os letöltést jelent, a WiFi-hálózat 802.11b/g/n szabványú lehet, a microSD-foglalatba legfeljebb 32 gigás kártyát rakhatunk be. Egy komoly különbség viszont van: a Mobile WiFi Smart legfeljebb 5 klienst képes kiszolgálni egyidőben.


[+]

Konfigurálás, tesztek, konklúzió

Az eszközökbe 4G-s T-Mobile SIM-kártyát raktunk, Budapest több pontján használtuk őket, nyilván 3G-s hálózaton, mert csak azt támogatják. Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire dobálják a hálózatot, mert olcsóbb zsebroutereknél láttunk már ilyet; szerencsére mindkét gép jól teljesített, a tesztelés során a Huawei volt az egyetlen, amely egyszer megszakadt, de pár másodperc után vissza is mászott.


[+]

Vételi és WiFi-sugárzási erősségben nagyjából ugyanott voltak, az Alcatel versenyzője egy fokkal szinte mindig jobban teljesített, de a konklúzió ettől függetlenül az, hogy a versenyzők mindkét területen derekasan helyt tudtak állni. A külső antenna csatlakoztatásának lehetősége csak a Huaweinél adott, ez nyilván pluszpont, de egy átlagfelhasználó életében sok szerepe nincs, ahogy annak sem, hogy az Alcatel egy-két méterrel tovább el tudta lőni a saját hálózatát.


[+]

Alcatel = Y580D-9E16 | Huawei = MobileWiFi-08b3

A lenti táblázatban a Speedtest.net oldalon mért sebességadatok láthatók. Nagy konklúziót ebből nem szabad levonni, az Alcatel egy-egy másodpercre az átlagosnak mondható, 2 megabites másodpercenkénti érték fölé ugrott, ezért jobb az átlaga. A Huawei sokkal kiegyensúlyozottabb volt sebesség tekintetében, nem volt indokolatlan gyorsulása vagy lassulása. Összességében ugyanazt nyújtotta a két eszköz.

Méréseink
Hotspot minimum letöltés maximum letöltés átlag minimum feltöltés maximum feltöltés átlag ping átlag
Alcatel OT-Y580 1,76 Mbit/s 4,16 Mbit/s 2,68 Mbit/s 0,56 Mbit/s 1,28 Mbit/s

1,03 Mbit/s

95 ms
Huawei M. WiFi Smart 1,56 Mbit/s

2,51 Mbit/s

2,03 Mbit/s 1,14 Mbit/s 1,26 Mbit/s 1,21 Mbit/s 85 ms

Konfigurálás tekintetében egyértelműen az Alcatel viszi a prímet; bekapcsoljuk, csatlakozunk a hálózatra (amely egyébként alapból titkosított, tehát véletlenül senki nem fogja lefogyasztani a gigabájtjainkat az első bekapcsoláskor sem), a böngészőbe beírjuk a 192.168.1.1-es IP-címet, majd állítgathatunk is mindent. Azaz nem mindent, port-forwarding például nincs, de az átlagfelhasználók számára szükséges dolgokhoz hozzáférhetünk. A Huawei ellenben telepítget; Windows alatt feltol valami alkalmazást, OS X alatt pedig egy ikont, de ezek szintén azt csinálják, hogy a böngészőben megnyitnak egy adminisztrációs felületet, innentől pedig kérdéses, hogy miért kell bármit is telepítenünk. A Mobile WiFi Smart egyébként kicsit több beállítási lehetőséget kínál, de például WPS-t mindkét eszköz tud.

A helyzet az, hogy örülünk. Azért örülünk, mert mindkét router kiváló a maga nemében, jól néznek ki, nincs gond a jelvételükkel és a WiFi erősségükkel, lehet őket használni. A Huawei Mobile WiFi Smart ajánlott végfelhasználói ára 25 000 forint, az Alcatel Y580-hoz viszont 23 000-ért hozzá lehet majd jutni, amint elkezdődik itthon is a forgalmazás, ezzel pedig a létező egyik legolcsóbb ajánlat lesz. És az Alcatel nem csak erősebb, hanem van benne egy 1500 mAh-s akkumulátor is, amely egyébként a hivatalos adatok és a tapasztalataink szerint és 4 órás üzemidőt garantál. A Huaweinél mindenesetre értékeljük, hogy szép és pici, de a plecsnizést most az abc-ben előbb lévő kínai cég nyerte meg.

Alcatel OT-Y580 Huawei Mobile WiFi Smart

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés