Bemutatkozott az iPad Air 2 és az iPad mini 3

Bevezető, Apple iPad Air 2

Olyan rég történt már...no nem egy Apple eseményre kell itt gondolni, hiszen az almás vállalat alig több mint egy hónapja mutatta be két új iPhone készülékét, valamint első okosóráját, a Watch -ot. Ahogy az viszont lenni szokott, az cupertinóiak egy héttel ezelőtt kiküldték a meghívókat a következő nagy sajtóbejelentésre, melyen nem titkolt módon az iPad sorozat új modelljei kerültek középpontba. Utoljára egyébként egy évvel ezelőtt jelentett be új táblagépet az Apple, akkor a rendkívül könnyűre és erősre sikeredett iPad Air látott napvilágot, de ugyanezen nagyszabású show alkalmával debütált a Retina kijelzős iPad mini, mely elődjéhez képest óriás fejlődésen ment keresztül szinte minden téren. Ma pedig mindkét készülék utódot kapott, melyek közül elsőként a légiesen könnyű, tízcolos változat örököséről rántották le a leplet.

Már az esemény előtti visszaszámlálás is igen érdekesre sikeredett, hiszen a világ számos részén felvett videókból vágtak be részleteket, ahogy például először lehetőség nyílt az iPhone 6 megvásárlására. Először Tim Cook lépett színpadra, aki természetesen a legújabb generációs iPhone-ok kiváló fogadtatását köszönte meg a publikumnak (bár azért volt némi irónia is a dologban, gondoljunk csak a #bendgate botrányra), majd rátért arra, hogy minden eddigi rekordot megdöntött a duó.

Az Apple Payről is szó esett, mely számos bank támogatását tudhatja már magáénak, és hamarosan további ötszázzal fog nőni ezeknek a száma, hétfőtől pedig Amerikában már elérhető lesz a szolgáltatás. Nem mehettek el szó nélkül az okosóra, a Watch mellett sem, melyet a sport és az egészségügyi szakma is lelkesedéssel fogadott. Létrehoztak ehhez egy fejlesztőkörnyezetet, mely a WatchKit névre hallgat.

Az ökoszisztéma fejlődése következett, ám erről már Craig Federighi kezdett el beszélni, aki Cookot váltotta a színpadon. Először az iOS 8-ról beszélt, jelenleg már 48 százalékon áll a legújabb operációs rendszer részesedése, ehhez 26 napra volt szükség, az Android KitKatnél ez a szám csupán 25 százalék, méghozzá 320 nap alatt. Nagyon büszkék az értesítési függönybe építhető, harmadik féltől származó widgetek engedélyezésére, vagy a külső fejlesztők által készített billentyűzetekre. A nyitottabb hozzáállás már a Healthkitet és a Touch ID-t is érintette, nem beszélve a Metalról, mely kiváló grafikájú játékok fejlesztését teszi lehetővé. A Swift programozási nyelv az Apple szerint az egyik legmodernebb megoldás lett, mely előtt még az IBM is fejet hajtott az almás vállalat szerint. Az iOS 8.1-gyel már az Apple iPad is bekerül a repertoárba, valamint a valós idejű képszerkesztés is lehetséges lesz két különböző eszközön.

A következő pont a Mac OS X Yosemite volt, mely lényegében az iOS 7-ben megismert teljesen új ikonkészletet és felületet kapta meg. Könnyebb lett az online keresés, a Spotlight gyorsabb és okosabb lett, a Safariban található fülek áttekinthetőbbé váltak, maga a program, a szoftver pedig 6,6-szor gyorsabb(..) a Chrome-nál, az energiagazdálkodás fejlesztése pedig plusz két óra böngészési időt jelent az újabb Macbook Aireknél. A Maildropnak köszönhetően már akár 5 GB-os leveleket küldhetünk, az iCloud Drive megjelenik a Finderben, így szinte minden fájlt elérünk a több OS X, iOS, vagy akár Windows eszközökről is.

A Continuity is szóba került, először a hands-off, ami lehetőséget biztosít arra, hogy az egyik készüléken elkezdett munkánkat a másikon folytassuk, feltéve persze, hogy azonos hálózatra csatlakoznak ezek a masinák. A funkciókat Stephen Colberttel történő beszélgetéssel próbálták ismertetni, Craig pedig ezalatt egy kissé vicces szekcióval örvendeztette meg a népet. Az eszközök közötti együttműködésbe már a Watch-ot is bevonták, amit a jelenlévők hatalmas üdvrivalgással fogadtak, ám még ennél is nagyobb tapsot kapott az a tényt, hogy mától letölthető a Yosemite rendszer, természetesen ingyenesen. Ugyanígy free hozzájuthatunk az iWorkhöz végre, az iOS 8.1 pedig hétfőtől lesz telepíthető.

Apple iPad Air 2, mini 3

Tim Cook újra a porondra lépett, majd az iPadekről kezdett beszélni. Eddig 225 millió táblagépet értékesített az Apple, a Retina kijelzős iPad mini pedig a cupertinóiak szerint százszálalékos megelégedettséget eredményezett a felhasználók körében. Cook számos véleményt felhozott a bevetezés alatt, külföldi honlapokat idézve pedig arra a következtetésre jutott, hogy az iPad Air az egyik, ha nem a legjobb tablet a piacon, hisz játékra, filmezésre, olvasásra, de még az oktatásban is használható. A kicsi hazabeszélés után pedig feltett egy kérdés, melyre önmaga adott azonnal választ:

Mit lehet tenni, ha a legjobb táblagép a tiéd? Hát bejelenteni az utódját. Az iPad Air 2 mindössze 6,1 milliméter vékony, ami 18 százalékkal karcsúbb elődjénél, ha kettőt egymásra teszünk, akkor is vékonyabb lesz az első generációs iPadnél. Az új eljárásnak köszönhetően már nincsenek levegőrések a kijelző és az egyéb komponensek között (laminált megjelenítő), plusz a tükröződés elleni bevonatnak köszönhetően még jobban látható lett a tartalom, így az Apple szerint ez egyedülállóan jó megoldásnak számít most a piacon.

A motorháztető alatt már egy A8X chipset kapott helyet, 3 milliárd tranzisztor, 40 százalékkal jobb processzor és 2,5-ször gyorsabb grafikus teljesítmény, ami összességében 180-szor nagyobb teljesítményt nyújt az iPad 1-nél. A kijelző 9,7 hüvelykes, felbontása pedig 1536 x 2048 pixel (264 ppi).

Az A8X mellett továbbra is segítséget nyújt az M8 processzor, ami a többirányú mozgást és a magasságot is mérni tudja. A cupertinóiak ráfeküdtek a kamerára is, a hátlapon egy 8 megapixeles iSight fényképezőgép kapott helyet, további jellemző az 1,12 mikronos pixelméret, az f/2.4 apertúra, valamint a Full HD videofelvételi képesség. Az iPhone után már az új iPad is képes 43 megapixeles képek alkotására panoráma módban, nem maradt el a Timelapse sem, és a 240 képkocka / másodperc sebességgel felvett lassított felvételek rögzítésének lehetősége. Az előlapi, FaceTime kamera is fejlődött, immár f/2.2 apertúrás, így több fényt képes beereszteni. Adatkommunikáció szempontjából a 802.11a/b/n/ac WiFi-ről, és a maximum 150 Mbps letöltési sebességet garantáló 4G/LTE támogatásról esett szó.

A felhasználók kérését meghallgatták, így már a legújabb iPad home gombjába is beépítették a Touch ID ujjlenyomat-olvasót, mely sokkal biztonságosabb képernyőlezárást eredményez, plusz számos alkalmazás fel tudja már használni mintáinkat, hogy jelszó helyett tudjuk azonosítani magunkat. Az Air 2 már az iOS 8.1-gyel érkezik a boltok polcaira. Szó esett az új képszerkesztésről, az első fontos újítás, hogy ki lehet satírozni oda nem illő tárgyakat, plusz nem maradtak el a manapság olyannyira kedvelt filterek (témák) sem. Jeff Boudier következett, aki a Replay-ről kezdett el beszélni. ami a felvett videóinkból készít egy újabbat, hogy könnyebben össze lehessen vágni családi vagy más rövidfilmeket. A program szintén hónapokon belül elérhetővé válik, és teljesen ingyenes lesz.

Az iPad Air 2 arany, szürke és fekete színben lesz megvásárolható, 16, 64 és 128 GB-os változatban, méghozzá 164 990, 199 990 és 234 990 forintos áron. Az árcímkék után a semmiből került elő a szintén a mai napon napvilágot látó iPad mini 3, szinte semmit nem mondott róla az Apple, ami annak köszönhető, hogy alig változott a gépezet az elődhöz képest, inkább csak ráncfelvarrást kapott (Touch ID, arany szín és ennyi), mindenesetre az iPad Air 2-höz képest azért olcsóbban lehet majd birtokba venni, ami magyar valutában kifejezve 129 990, 164 990 és 199 990 forintot jelent, háttértártól függően. Az új iPadeket október 17-től lehet előrendelni az Apple honlapján, az öröm pedig október végén lesz majd teljes, amikor valóban kézbe lehet majd venni az újdonságokat.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés