BlackBerry Classic - végre egy zöld gomb

Előszó, tartozékok

Pár éve még rengetegen, köztük talán egyes rajongók is temették a BlackBerry-t, függetlenül attól, hogy az első BlackBerry 10 OS-sel szerelt készülékük, illetve maga a rendszer is nagyon ígéretesnek tűnt. A cég nem csapott különösebben nagy felhajtást azzal kapcsolatban, hogy a nehéz időszakot egyes konkurenseikkel ellentétben túlélték, senki nem vásárolta fel őket (bár erről ugye folyamatosan pletykálnak), tulajdonképpen ki lehet jelenteni, hogy most már köszönik szépen, jól vannak. Igaz, ez elsősorban nem a készülékkínálatuknak köszönhető, hanem az egyéb területeken elért eredményeknek, az autós iparágban ugyanis jelentős sikereket érnek el, de a vállalati megoldásaik is figyelemre érdemesek.

Blackberry Classic
[+]

Nem mintha a készülékkínálattal a skála szélességétől eltekintve komoly gond lenne, a jelenlegi portfólió korrekt okostelefonokból áll, de a kínálat nem különösebben nagy. Ott van ugyebár az Ázsiára szabott, viszonylag olcsó BlackBerry Z3, most fut ki a nagyobb tudású készülékek között jó üzemidőt kínáló Z30, az elsőre kissé megosztó, de a felhasználók egy kis csoportjának szívét azonnal megnyerő Passport. Jó készülékek, de egyik sem egy valódi game changer, tízmilliószámra teljesen esélytelen eladni őket – a cég vezérigazgató-helyettesével készített interjúnkból persze kiderült, hogy nem is ez a cél, még tesztünk tárgyával kapcsolatban sem, pedig itt reális esély is látszik arra, hogy a testvérmodellekhez képest kimagasló darabszámot adjanak el.

Blackberry Classic
[+]

A BlackBerry Classic ugyanis nevéhez méltóan a gyökerekhez nyúl vissza, frissítési lehetőséget nyújt nem csak a régebbi készülékeknél leragadt felhasználóknak, hanem azoknak is, akik bizonyos okostelefonos funkciókat nem tudnak elengedni, de rohadtul utálják azt, hogy az érintőkijelzőn sokszor nem bírnak felvenni egy hívást. Ez ugyanis döbbenetes módon az iparág egyik legkomolyabb kihívásának tűnik, még ha keveset is beszélünk róla; szinte mindegyik érintőkijelzős okostelefonra jellemző.

Blackberry Classic
[+]

Régi iskola ide vagy oda, tartozékok tekintetében a Classic is csak annyit nyújt, amennyit a piac manapság elvár; hol vannak már a készülékekhez mellékelt dokkolók, bőrtokok? Annyi baj legyen, a doboz ettől függetlenül korrektül néz ki és minden benne van, ami kell: hálózati töltőfejet, microUSB-s adatkábelt, a SIM-kártya kiszedéséhez szükséges tűt és sztereó headsetet is kapunk, ez utóbbi a BlackBerry prémium megoldása, az okostelefonok mellé adott megoldások között kimondottan jónak mondható, zenehallgatásra, sportoláshoz is használható.

Külső

A BlackBerry Classic, nos... pont úgy néz ki, mint egy BlackBerry. Mármint az a fajta BlackBerry, amit az átlagfelhasználók is ismerhetnek, az a billentyűzetes okostelefon, amivel a gyártó megalapozta a hírnevét. Persze modern köntösben van, de a formavilág és a kialakítás ettől függetlenül pont olyan, mint pár évvel ezelőtt. Szerencsére ugyanez mondható el az összeszerelési minőségről és az anyaghasználatról is, oldalt masszív, fémből készült keret fut körbe, amelyen alul ugyan láthatók a csatlakozási pontok, de összességében pont olyan kellemes és minőségi hatást kelt, mint a készülék többi része. A hátlap enyhén gumírozott tapintású, biztos fogást biztosító textúrával ellátott műanyagból készült, a kijelzőt Gorilla Glass 3 borítja. A gombok pedig egy külön történetet érdemelnek.

Blackberry Classic
[+]

A QWERTY kiosztású klaviatúra megléte önmagában még nem okoz nagy meglepetést, a Q10-es és Q5-ös készülékeken is volt ilyesmi, illetve még mindig készülnek régebbi operációs rendszerrel érkező, olcsó BlackBerry készülékek, amelyek szintén rendelkeznek ezzel a bizonyos felhasználók által meg nem értett csodával, ami a véleményem szerint minden virtuális billentyűzetnél gyorsabb és pontosabb adatbevitelt tesz lehetővő; persze lehet velem vitázni, de gépelési párharcban még sosem találtam legyőzőre, swype-alapú megoldások és prediktív szövegbevitel ide vagy oda. De nem szeretnék elkalandozni, a Classic kapcsán a lényeg a billentyűzet fölött és a kijelző alatt található, itt helyezték el ugyanis a BlackBerry 10-es operációs rendszerrel szerelt okostelefonoknál újdonságnak számító eszközsort, ami az optikai érintőegér (trackpad) mellett négy fizikai gombot tartalmaz, a két szélső a híváskezelésért felel. Természetesen a hívásfogadó és hívásmegszakító funkciókról van szó, a zöld és piros színek azonban csak a kijelző alján jelennek meg, de a lényegen ez nem változtat; a Classic segítségével tényleg minden hívást fel lehet venni, nem kell vacakolni a változó megbízhatóságú csúszkákkal.

Blackberry Classic
[+]

A szövegbevitelért felelős rész 35 darab gombból áll, az alt és a shift segítségével minden fontos karakter elérhető, de ékezetek nincsenek, azokat a magánhangzók nyomva tartása után a kijelző alján megjelenő virtuális sávból tudjuk kiválasztani. A billentyűk felülete ugyanazt az ergonomikus kialakítást kapta, ami a kanadai készülékek rajongói számára már-már régi szolgáltatásnak számít, a háttérvilágítás pedig fehér színű; egyébként az eszközsor gombjai is ugyanebben a színben pompáznak.

Blackberry Classic
[+]

A billentyűzet létezése persze kompromisszumokkal jár, a megjelenítő a mai okostelefonok mellett nevetségesen aprónak tűnik, 3,5 hüvelykes képátlóról beszélhetünk. Négyzetes panelről van szó, amelynek egy oldala körülbelül 6,3 centiméter hosszú, szóval nem veszélyes a dolog, de az előlaphoz képest viszonyított, 50 százalék alatti méret azért jól mutatja, hogy ez egy más irány, mint amit az óriáskijelzős óriásmobilok képviselnek. A megjelenítő típusát nem kommunikálja a BlackBerry, de ránézésre is látszik, hogy a Q10-zel ellentétben nem OLED-ről van szó, a szép színek és a nagy betekintési szög fényében inkább IPS-ről lbeszélhetünk. A felbontás a kvázi-elődmodellhez képest nem változott, 720 x 720 képpont terpeszkedik a felületen, ami elfogadható, de nem kimagasló ppi-értéket eredményez (294). A maximális fényerő tekintetében fejlődés történt, ami az erős napfényben való olvashatóságnak jót tett.

Blackberry Classic
[+]

Kijelző-teszt
Mérés BlackBerry Classic LG G3 Samsung Galaxy S5 Sony Xperia Z3
Fehér fényerő 580 nit 462 nit 302 nit 647 nit
Fekete fényerő 0,29 nit 0,49 nit 0 nit 0,53 nit
Kontrasztarány 2000:1 941:1 végtelen 1221:1
Színhőmérséklet 6526 K 7649 K 7915 K 9925 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Méretéhez képest (131 x 72,4 x 10,2 milliméter) egyébként kicsit nehéz a Classic a maga 178 grammos tömegével, de egyrészt nem veszélyes a dolog, másrészt a jó anyaghasználatnak köszönhetően inkább kelti egy minőségi eszköz benyomását, senki nem mondta vele kapcsolatban, hogy hú, de nehéz. A tetején a bekapcsológombot és két lyukat, vélhetően mikrofonokat találni. Jobbra a gyártótól megszokott gombtrió üldögél, a két szélső a hangerőt szabályozza, a középső a zenét, de beszélgetés közben némítani lehet vele. Az alul lévő microUSB-csatlakozót (ami egyébként SlimPort is, tehát HDMI és D-Sub kimenet is egy megfelelő adapterrel) két fémes rács veszi körbe, a jobboldali a hangszóró, a másik mikrofon. Balra kerültek a kizárólag kiszedőtűvel kinyitható ajtók, amelyek közül az egyik a nanoSIM-et, a másik a microSD-t rejtheti.

Hardver, operációs rendszer

Árkategóriájához képest a Classicban egy gyenge és régi hardver dolgozik, az 1,5 GHz-es órajelen ketyegő, kétmagos Qualcomm MSM8960-as rendszerchip ugyanis egy 2012 első negyedévében megjelent megoldás, olyan készülékekből lehet ismerős, mint a HTC 8X vagy a Samsung Galaxy S III bizonyos verziói, de ezek mellett a BlackBerry Z10-ben és a Q10-ben is ez található. A régi SoC használata több szempontból is szerencsétlen dolognak tűnik, a régebbi BlackBerry készülékekről váltó felhasználók jogosan várhatnák el, hogy egy modernebb megoldást kapjanak a pénzükért, és itt nem is csak a puszta sebességre, hanem a kedvezőbb fogyasztásra is lehet gondolni. Másrészt ezt a hardvert nehezen lehet kommunikálni az androidos felhasználók felé, akik ebben az árkategóriában már alsó hangon négy processzormaghoz vannak hozzászokva. A rendszermemória mérete 2 GB, a belső tárhely 16 GB-os és microSD memóriakártyával bővíthető, a BlackBerry szerint a készülék akár egy 128 GB-os kártyával is elboldogul; a bővítés szükséges is lehet, mert a beépített tárterületből első indítás után is csak 10 GB-tal gazdálkodhatnak a felhasználók.

Blackberry Classic
[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark BB Classic BB Passport Galaxy Note 4 BlackBerry Z30
SunSpider 1.0.2 (a kisebb a jobb) 1310,1 ms 868,4 ms 366,7 ms 1025,4 ms
Geekbench 3 (single) 496 pont 798 pont 1109 pont 638 pont
Geekbench 3 (multi) 913 pont 2511 pont 3311 pont 1234 pont

A készülék sebességével kapcsolatban vegyesek az érzéseim. A lenti videón jól látszik, hogy a rendszer sebességével nincs probléma, az animációk reccenésmentesek, a műveletek gyorsan végbemennek. A Passporttal összehasonlítva viszont nem lehetünk elégedettek, a szoftverek érezhetően lassabban indulnak el, az androidos alkalmazások egy része indulás után akár egy percig is szaggathat, mire magához tér, illetve a legnagyobb bánatomra a komolyabb hosszúságú üzenetlisták is viszonylag lassan töltődnek be. Sebességben a jelenlegi portfólión belül a Classic pont ott van, ahol az ára szerint is elhelyezkedik, azaz a Z3 és a Passport között. Ha objektíven nézzük az árát, nem feltétlenül kell elégedetlennek lennünk a sebessége miatt, viszont százezer forint fölött járhatna jobb hardver is, és akkor semmilyen probléma nem lenne, illetve a korábbi BlackBerry 10-es készülékekről váltók is érezhetnék a fejlődést.

Az operációs rendszer verziószáma 10.3.1-gyel kezdődik, azaz itt is a legfrissebb megoldást kapjuk meg, ami egyelőre csak a Passportra elérhető. A rendszer újdonságairól korábban már írtunk, most tehát csak a Classic-specifikus dolgokra érdemes koncentrálni, amelyek egy része a Passporténál kisebb kijelzőből, egy másik része a billentyűzetből fakad.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

A menüben bóklászva kevesebb ikon látható egyszerre, mint a nagyobb testvérnél, 3 x 5 darab, úgyhogy a sok alkalmazást használók több oldalt kell belakjanak. Logikus módon a futó alkalmazásokból is kevesebb fér ki egy képernyőre, egyszerre csak 4 darab, de összesen 8 szoftver is futhat egyszerre, igaz, ilyenkor minimális lassulás azért tapasztalható.

Új gombok, alkalmazások, boltok

A QWERTY billentyűzet és a kijelző között megjelent új gombok a BlackBerry 10-nél korábban nem látott kezelési lehetőségeket adnak, de ezekkel egy kivételtől eltekintve nem feltétlenül kell élniük a felhasználóknak, az érintőkijelző segítségével ugyanúgy lehet használni a Classicot is, mint mondjuk a Q10-et. A kakukktojás a híváskezelés, a bejövő hívásokat felvenni vagy elutasítani kizárólag a „zöld” és „piros” gombokkal lehet, virtuális csúszka szerencsére nincs. A touchpad használata engem nem győzött meg, a logikusan felépített rendszer és a jó válaszidejű kijelző megléte fényében egyszerűen értelmetlennek gondolom a használatát, de a nem érintőkijelzős BlackBerry okostelefonokról váltó felhasználók valószínűleg egy darabig ezzel fognak navigálni. Akkor viszont hasznos lehet, ha apró linkeket kell megnyomnunk a böngészőben, vagy szöveget kell kijelölni, főleg ha olyat, amit amúgy kitakarna az ujjunk. A vissza gomb viszont nagyon hasznos; az internetböngészőben vagy az alkalmazásokkal ezzel tényleg visszafelé lehet haladni egészen addig, amíg el nem jutunk az adott app főképernyőjére, itt a gomb újbóli megnyomása a háttérbe küldi az adott szoftvert, a következő gombnyomás pedig be is zárja. Az új billentyű segítségével tehát nem kell használni a felfelé irányuló gesztusvezérlős mozdulatot, amit egyébként az optikai érintőegér miatt annyiból nehezebb kivitelezni, hogy pont középről indítva nem működik a dolog. A hívásmegszakító gomb mindenhonnan a kezdőképernyőbe repít minket, a Hubot viszont sokkal egyszerűbb a kijelző segítségével elérni, mint a gombokkal, ez talán az egyetlen dolog, amiről ezt lehet mondani.

Blackberry Classic
[+]

A BlackBerry logós gomb is hasznos, az egyes szoftverek bizonyos almenüit érhetjük el a segítségével, de változó, hogy mit. Nem a fentről elővarázsolható menüt, illetve nem is feltétlenül azt, amit oldalról lehet behúzni. Az óra alkalmazásánál például fentről a beállításokat és az alvó módot elérő menüt húzhatjuk elő, a balról érkező résznél válthatunk az ébresztő, világóra, stopper és időzítő között, míg a gomb megnyomásával mindegyiknél specifikus dolgokat érhetünk el, új ébresztés beállítása, vagy új helyszín hozzáadása a világóránál. A böngésző esetében viszont pont azt kapjuk, amit a jobb oldalt lévő almenüs gombot megnyomva is. A rendszer kapcsán egyébként mindenképp meg kell jegyezni, hogy a billentyűzet segítségével nagyon gyorsan és könnyen elérhetők bizonyos funkciók, kvázi parancsikonként lehet használni a gombokat. Ha ehhez hozzászokik a készülék tulajdonosa, nagyon gyorsan és könnyedén fogja tudni használni a készüléket.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

A BlackBerry 10.3-as operációs rendszernek köszönhetően már nem csak a BlackBerry World nevű szoftverboltból érhetünk el alkalmazásokat, hanem az Amazon Appstore-ból is; ez utóbbiban kizárólag androidos szoftverek találhatók, amelyeket pár kivételtől eltekintve képes futtatni a készülék, az 1:1-es képarányú kijelzőből viszont ugyanúgy lehetnek gondok, mint a Google Play Services hiányából. A piacon lévő okosórák közül tehát továbbra is csak a Pebble-lel tud kommunikálni a BlackBerry 10, de a viselhető kiegészítők után ácsingózó felhasználók számára jó hír lehet, hogy az Alcatel One Touch Watch prototípusát össze tudtam lőni a rendszerrel, úgyhogy jó eséllyel a megjelenés után sem lesz gond. Lényeg a lényeg, az alkalmazáskínálat kielégítő, egyedül a navigáció kapcsán jelenthető ki, hogy egyértelműen el van maradva a gyártó.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

A készülék gyári szoftverkínálata viszont nagyon kellemes, aminek mondjuk a tárterületet tekintve ára van (ugye a 16 GB-os belső tárhelyből csak 10 GB használható fel szabadon), de a memóriakártyás bővíthetőség fényében ez egy elviselhető dolog. Közösségi szolgáltatásokat gyárilag találunk (Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare), feltelepítették nekünk az Evernote-ot, az Adobe Readert, a Boxot, a Dropboxot, a Docs To Go irodai szoftvercsomagot, plusz van videoszerkesztő, jelszómegőrző, fájlkezelő, NFC-olvasó és iránytű is. Amit egyből érdemes lecserélnünk, az a térképszoftver, bár a BlackBerry megoldása szerencsére egy picit gyorsabb, mint korábban volt (de még így is elég lassú). Amivel viszont most sincs gond, az az üzenetkezelés, a korábban már említett Hub segítségével egy helyen láthatjuk az összes típusú üzenetünket, amelyekhez rengeteg hasznos kényelmi funkció is kapcsolódik, a BBM nevű platformfüggetlen csevegőszoftver pedig szintén kiválóan teszi a dolgát. A számítógépünkről az okostelefon használatát lehetővé tevő Blend ennél az eszköznél is elérhető és még mindig nagyon hasznos lehet bizonyos felhasználóknak.

Multimédia

Az előlapon 2, a hátlapon 8 megapixeles kamera található, ez utóbbi BSI-szenzorral van ellátva és egy ledes villanófény is tartozik hozzá. A Passporttal ellentétben optikai stabilizáció nincs, de a nagyobb testvérhez hasonlóan a Classic esetében is képminőségbeli előrelépésről beszélhetünk a szó másik értelmében klasszikus BlackBerry készülékekhez képest. A szoftver továbbra is pont elég üzemmódot kínál, van úgynevezett Time Shift és sima sorozatfelvétel, valamint panorámamód is, elérhető pár motívumprogram (gyorsan mozgó dolgok, tengerpart vagy hó, éjszaka, szöveg), a képarány változtatható (1:1, 4:3 és 16:9), van arcfelismerés, segédvonalak, HDR és önkioldó. Videofelvételre 1080p-s felbontásban van lehetőség másodpercenként 30 képkockával, ilyenkor szoftveres stabilizációt is be lehet kapcsolni, de ennek hatásfoka elmarad a hardveres megoldásokétól.

Blackberry Classic
[+]

Az elkészült képek nagyjából rendben vannak. Remek a vonalélesség, nincs a széleken lencsetorzítás, nappal a képzaj mennyisége sem vészes. A fókusz gyors, a fehéregyensúly pontos, ugyanakkor amennyire a kinti felhős időjárás mellett sikerült megállapítani, a dinamikatartomány kissé szűkös. Ezügyben a HDR mód kapóra jön, igaz nem árt a Classicot stabilan tartani, hogy ne szülessen szellemképes fotó; a Passportnál az optikai stabilizáció miatt ez egy könnyebb dolog. A közelképeknél sem kell a BlackBerry-nek szégyenkeznie, bőven jut részlet a makrófotókra. Este már akad jócskán a képzajból, és a részletgazdagság sem olyan jó, ám ilyenkor sem kell a Classicnak szégyenkeznie, a fehéregyensúly és a fókusz továbbra is megbízható, koromsötétben pedig az erős fényű ledes villanó segít be. Videózásnál a látószög sajnos sokkal kisebb, mint fotózásnál, kvázi alapból bele van nagyítva a képe; a tesztvideónkat itt lehet megnézni, a képminőség nem különösebben meggyőző.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

A zenei rész teljesen rendben van; a lejátszószoftver jól működik, albumok, előadók vagy műfajok szerint rendezi a muzsikákat, jól kezelhető, szép. Van benne hangszínszabályzó is, illetve érdekes módon még azt be lehet állítani, hogy a zene ne a kihangosító hangszórón, hanem a telefonhangszórón át jöjjön ki. Kihangosítva egyébként nem szól különösebben szépen a Classic, a mélyek hiányoznak a hangjából és a középtartomány is picit torz itt-ott, de azért elmegy.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

FM-rádió van, csak bedugott fülhallgatóval működik, a gyári megoldás ahhoz képest ugye elég jó, hogy gyári megoldás, a BlackBerry külön is megvásárolható Premium Headsetjéről van szó.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Adatkommunikációs téren nincs szégyenkeznivalója a BlackBerry Classicnak. GSM-modulja négynormás, adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t, HSPA-t és LTE-t is lehet használni, 3G-n az elméleti maximális letöltési sebesség 42 Mbps, LTE-ből pedig hármas kategóriájú van, ami legfeljebb 100 Mbps-os értékre képes lefelé, illetve ennek a felére felfelé. A WiFi hatótávolságával nincs probléma, a 802.11ac szabvány támogatása viszont hiányzik, bár ezen kívül nem lehet belekötni, hiszen a 802.11a/b/g/n szabványokat is ismeri, plusz van Miracast is. A Bluetooth 4.0-s, alacsony energiaigényű, az NFC pedig csakúgy a portfólió részét képezi, mint a GPS és a GLONASS. A hangminőség kimondottan kellemes, de házon belül nem a legjobb, a Passport érzésünk szerint egy picit jobb ebből a szempontból.

BlackBerry Classic screenshot BlackBerry Classic screenshot
[+]

Az internetböngészés ahhoz képest nagyon jól megy, hogy a kijelző viszonylag kicsi és ma már a felbontás sem számít olyan jónak, mint pár évvel ezelőtt. De azért nem nagy ez a megjelenítő, bele kell nagyítani a szövegbe ahhoz, hogy olvasható legyen, ilyenkor viszont az épp megtekintés alatt álló oldal felépítésétől függően szükséges lehet horizontális irányba is görgetni, ami fárasztó. Az olvasó mód szerencsére segít a problémán, de összességében azért nem lehet azt mondani, hogy az internetes tartalomfogyasztásra ez a létező legjobb okostelefon. Érdemes megjegyezni, hogy a 10.3.1-es rendszerből eltűnt az Adobe Flash támogatás.

Blackberry Classic
[+]

A 2515 mAh-s akkumulátor ehhez a kijelzőmérethez egy ideális párosításnak tűnik. A gyártó 22 órás üzemidőről beszél vegyes használatban, aminek pontos részleteit nem tudni, de a tapasztalataink szerint nagyjából fedi a valóságot. A Classic tulajdonosai két napos üzemidőre számíthatnak sok emailezés, böngészés, valamint némi játék és navigáció mellett, ahhoz egészen extrém igénybevételre van szükség, hogy a nap végére lemerüljön. Kérdés persze, hogy egy modernebb rendszerchip segítségével vajon el lehetett-e volna érni még jobb eredményt, de a válasz igazából lényegtelen, mert ez a teljesítmény így sem rossz.

Blackberry Classic
[+]

Értékelés: BlackBerry Classic
Külső
Ergonómia 10 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A kanadaiak érzésünk szerint jó lóra tettek a Classic piacra dobásával, hiszen az újdonság gyakorlatilag minden olyan hibát javított, amit a Q10 kapcsán a felhasználók előhozhattak; nagyobb, jobb fényerejű a kijelző, még jobb a gombsor, megjelentek a fizikai híváskezelő gombok, nem csúszós a hátlap, fejlődött a kamera. Összességében egy nagyon jó minőségű, megbízható, korrekt készülék a régi iskola rajongóinak, a maga nemében tulajdonképpen hiánypótló.

A kezdőár valamivel 130 ezer forint fölött indul (persze ÁFÁ-val, úgyhogy ezt nem érdemes a használt nullperces árakhoz mérni), ez várhatóan pár héten belül mérséklődni fog, még ha nem is jelentős mértékben. Mivel a QWERTY billentyűzetes piac nem éppen telített, a BlackBerry kis túlzással annyiért árulhatja ezt a készülékét, amennyiért akarja, aki pont erre a kialakításra vágyik, az úgyis megveszi majd. Ugyanakkor az is tény, hogy az elődökhöz képest kevés a fejlesztés, viszont relatíve magas az ár; a kijelző kapcsán nem egyértelmű a fejlődés, lévén a felbontás változatlan maradt, nem nyúltak hozzá a rendszerchiphez, a memória méretéhez, a kamera továbbra sem kiemelkedő, csak a kötelezőt ugorja meg. Mivel az új rendszer (és az új funkciók) a korábbi készülékekre is elérhető lesz, igazából azt lehet mondani, hogy a körülbelül 50 ezer forintos Q5-höz (ami már kifutott modell, de akkor is kapni) és a 100 ezer alatt hozzáférhető Q10-hez képest drága, és nem azért, mert újdonság, hanem azért, mert több szempontból is ugyanott maradt, nem fejlődött. A mérleg másik serpenyőjében viszont az van, hogy a BlackBerry Classic egy nagyszerű készülék, minősége makulátlan, nagyon jól használható és a billentyűzetnek köszönhetően olyan dolgokat is tud, amiket a konkurens eszközök nem igazán. A hardverhez mérten magas kezdőár ide vagy oda, igazi hiánypótló, úgyhogy valószínű, hogy a rajongók körében nagy sikerre számíthat.

BlackBerry Classic

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Classic
BlackBerry Classic Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 131 x 72,4 x 10,2 milliméter
Tömeg 178 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 720 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8960
Processzor típusa 1,5 GHz-es, kétmagos Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 225
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (10 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/850/1800/1900/2100/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 100 Mbps (Cat. 3)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, hotspot, Miracast
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 10.3.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BBM, BlackBerry World, Amazon Appstore, Docs To Go, Story Maker, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, BlackBerry Blend, Evernote, Adobe Reader, Box, Dropbox, SmartTags, iránytű, Assistant
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel max. 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2515 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 15,2 nap (2G) / 14,5 nap (3G)
Beszélgetési idő 17,2 óra (2G) / 11,7 óra (UMTS)
Zenelejátszási idő 70 óra
Videolejátszási idő 13,7 óra
Egyebek
QWERTY billentyűzet, optikai érintőegér, fizikai híváskezelő gombok, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

  • BlackBerry Passport - okmány-iroda

    A kanadaiak útlevéllel megegyező méretű, billentyűzetes újdonsága az elmúlt hónapok egyik leginkább formabontó készüléke, melyben hasznos funkciók debütálnak.

  • BlackBerry Z3 - Ázsiára szabva

    Kedvező áron debütál a kanadaiak legújabb BB10-es készüléke, amelynek kijelzőméretét egyértelműen az ázsiai országok preferenciájára szabták.

  • A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

    A nemrég kiadott 10.2.1-es frissítés feltette az i-re a pontot, a kanadaiak operációs rendszere minden szempontból felnőtt a konkurenciához.

  • BlackBerry Z30 - nem csak nőtt

    Egy kicsit későn került piacra a kanadaiak csúcskészüléke, melyre azonban nem csak az 5 hüvelykes Super AMOLED kijelző miatt érdemes egy pillantást vetni.

Hirdetés