BlackBerry Passport - okmány-iroda

Előszó, tartozékok

A BlackBerry Passportot jó pár hónappal, talán fél évvel a bejelentése előtt volt alkalmam először látni. Az a prototípus még nem pont úgy nézett ki, de azért nagyon hasonlított a végleges példányra, és megmondom őszintén, egyáltalán nem értettem, hogy mi járhat a kanadai gyártó döntéshozóinak a fejében. A kiválóan sikerült BlackBerry 10 operációs rendszer és az azt használó, szintén előremutató készülékek (Z10, Z30, Q5, Q10) sorába ugyanis inkább egy olyan QWERTY-billentyűzetes készüléket képzeltem volna el, ami a Bold-széria hagyományait viszi tovább, azaz prémium anyaghasználat mellett kiváló gépelési élményt nyújt és rendelkezik fizikai híváskezelő gombokkal (végül ugye ilyen készülék is lesz Classic néven). Ehhez képest a Passportot forgathattam a kezemben, és mivel a táskámban pont ott volt az útlevelem is, a méretbeli egyezést is konstatálhattam, de azt sem igazán értettem, ez az ötlet honnan jött. Az érintőkijelzős okostelefonok korában nem tudtam befogadni azt, hogy egy gyártó ennyire szembemegy a trendekkel.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Azóta persze értem, hogy mi volt a döntés mögött, és bár a véleményem a végeredmény szempontjából kevésbé releváns, elismerésre méltó dolognak tartom, hogy ezt meg merték lépni. Azt is ki merem jelenteni, hogy reménykedem a Passport sikerében, és nem elsősorban a BlackBerry miatt, ők már úgy tűnik, kint vannak a vízből, túlélték az elmúlt évek nagyon komoly változásait, ez pedig nem mondható el mindegyik patinás gyártóról. Az innováció miatt remélek sikert, jelenleg ugyanis a Passport mutatja meg a legjobban, hogy van más út is, mint a gyorsabb processzor, a nagyobb méretű felbontású kijelző és a 4G. Nem mintha ezek az elemek hiányoznának az új BlackBerry-ből, és nyilván kell is a fejlődés ezeken a területeken is, de az most tisztán látszik, hogy nem ez az egyetlen út. Ezért is merték piacra dobni ezt az extravagáns külsejű eszközt; a kínai gyártók ma már makulátlan minőségű, egyedi dizájnnal és kiváló szoftveres megoldásokkal rendelkező androidos gépeket tudnak felmutatni, a Z10 példája jól szemlélteti, hogy milyen nehéz versenyezni. A Passportban üzleti szempontból valószínűleg pont ez a lényeg; neki nem is igazán kell.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A nálunk járt Passport nem a végleges dobozában érkezett, de azt tudjuk, hogy a doboza eltér a többi BB 10-es készülékétől; szélesebb, különlegesebb. A hálózati töltőfej és az adatkábel mellett egy sztereó headset jár hozzá, ennek minőségéről viszont sajnos szintén nem tudunk írni, mivel ilyet mi nem kaptunk.

Külső, billentyűzet

Az előző oldal elolvasása után valószínűleg minden olvasó realizálta, hogy a Passport egy teljesen egyedi formavilágú készülék. 1:1-es képarányú kijelzője van, ami önmagában még nem nagy csoda, lévén ugyanez elmondható a Q10-ről és a Q5-ről is, de azoknál viszonylag kicsi megjelenítőkről beszélgethettünk, itt viszont 4,5 hüvelykről van szó. Ez 8,5 centiméteres oldalakat jelent, viszonyításképp az LG G3 durván 7 x 12 centiméteres kijelzővel rendelkezik, viszont az átló ott 5,5 hüvelyk. Az óriási, négyzetes kijelző egyben azt is jelenti, hogy a BlackBerry újdonsága szélesebb az átlagos okostelefonoknál, hosszabbnak viszont nem mondható, mert a megjelenítő alatt található QWERTY gombsor nem teljes, csupán három soros, numerikus billentyűk nincsenek rajta.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Ha valamiről azt mondhatjuk, hogy tepsiméretű és formájú, az a BlackBerry Passport, de ezzel persze nem cél megsérteni a készüléket, a Galaxy Note széria és az iPhone 6 Plus jól mutatja, hogy ez egy létező és pörgő kategória. Ugyanakkor a 128 x 90,3 x 9,3 milliméteres méretről sokat elárul, hogy az ismerőseim többsége az egyébként 196 grammos eszközre azt mondta az első kézbevételkor, hogy milyen könnyű. Ehhez a mérethez képest valószínűleg az is. A fő kérdés, hogy zsebben mennyire hordozható, erre viszont nehéz egyértelműen válaszolni, mert az a helyzet, hogy a szélesség ebből a szempontból hátrány. Jobban koptatja a nadrágot, ülve határozottabban lehet érezni, hogy valami van a zsebünkben, a női nadrágokba nem is biztos, hogy egyáltalán belefér, tokkal meg aztán végképp kérdéses lesz a dolog. Pedig az aktív tokokat sokan szokták választani a kanadaiak készülékei mellé.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Az előlap tetején különféle szenzorok és egy nagyon szélesnek tűnő telefonhangszóró található, ami még így is problémák forrása lehet. Többen is megpróbáltak úgy telefonálni a készülékkel, hogy a fülüket nem középre helyezték, aminek következtében nem igazán hallottak semmit a túloldalból; ez jól mutatja, hogy az egyedi méret megszokást igényel. A kijelző is, de ahhoz azért szerencsére elég könnyű hozzászokni, az 1440 x 1440 pixeles felbontású IPS-kijelző ugyanis makulátlan képet ad, a betekintési szöggel nincs gond, a fényerő a korábbi AMOLED-kijelzős BlackBerry készülékekhez képest hihetetlenül nagy, a 453-as hüvelykenkénti képpontsűrűség pedig magáért beszél.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Az egyik legfontosabb újítása a 29 gombos QWERTY billentyűzet, amely gépelési élmény szempontjából hozza a gyártó készülékeitől elvárható szintet. A gombok ugyan elég közel vannak egymáshoz, de simán meg lehet őket találni, a felületük az ujjaknak kellemes kiképzésű, keményen és határozottan járnak, a kiosztás viszont igényel egy kis megszokást. Komoly innováció viszont az érintésérzékenység, aminek köszönhetően többféle gesztusvezérlést is végezhetünk rajta, illetve bizonyos környezetben (pl. webböngészéskor) görgetőfelületként is képes működni.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A hátlap letisztult dizájnnal rendelkezik. A feketében és fehérben is elérhető készülékeknél a választott színben pompázik az egész felület, amit a középen található gyártói logó, valamint a méretes kamera tör meg; ennek vonalában egy vékony, fémes színű műanyagcsík osztja ketté a hátlapot, aminek funkciója van, hiszen a fenti rész eltávolítható, alatta nanoSIM és microSD foglalatok találhatók. A képalkotó képességek sokat fejlődtek a korábbi, nem éppen kimagasló teljesítményű BlackBerry eszközökhöz képest, a 13 megapixeles felbontás mellé optikai stabilizációt és ledes villanófényt is kapunk.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A bal- és jobboldali rész fémből készült, aminek köszönhetően a Passport egy masszív, nehezen elpusztítható készülék benyomását kelti; hajlási problémákról nem lehet olvasni az interneten. Az anyaghasználat egyébként összességében is nagyon jó, a műanyagból készült felületek is minőségiek, valószínűleg ezért is érzik sokan a ténylegesnél könnyebbnek az okostelefont. A használat alapvetően kétkezes, a nagyobb tenyérrel rendelkezők próbálkozhatnak fél kézzel is, de ez azért nem mindig egyszerű; az oldalsó részek egyébként viszonylag csúszósak, én a tesztelés alatt egyszer majdnem elejtettem a masinát, pedig ilyesmi nem szokott velem előfordulni. A felső részre került a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet és a bekapcsológomb, jobbra a hangerőszabályzók és a köztük lévő extra gomb foglal helyet, ez utóbbi hívás közben némítja a mikrofonokat, egyébként pedig a magyarul egyelőre nem tudó Assistantot indítja el. Alul sztereó hangszórópár és a microUSB csatlakozó található, ami egyben SlimPort is, megfelelő átalakítóval D-Sub és HDMI csatlakozást is támogat. Bal oldalt nincs semmi.

Hardver, adatkommunikáció

Bár a BlackBerry 10 operációs rendszerre épülő készülékek sebességére a Z3-mat leszámítva úgy sem lehetett panasz, hogy egyik sem kapott valódi felsőkategóriás hardvert, az eladásoknak valószínűleg mégis jót fog tenni a Qualcomm Snapdragon 801-es rendszerchip (MSM8974-AA), sokan ugyanis nem a tényleges sebességet, hanem a specifikációt nézik a készülékek megítélésekor. A négymagos, magonként 2,2 GHz-es órajelen működő processzor, a 450 MHz-en hasító Adreno 330-as GPU, valamint a 3 GB RAM elég erős ahhoz, hogy a készülék sebessége makulátlan legyen. Valószínű egyébként, hogy gyengébb hardverrel ebben a felbontásban a Passport nem is tudna ilyen gyorsan működni.

A belső tárhely mérete 32 GB, amit akár 128 GB-os microSD memóriakártyával is lehet bővíteni; mindkét szám kapcsán elégedettség töltheti el az olvasókat, a beépített terület a felhasználók többsége számára valószínűleg elegendő, de az extrém igényekkel rendelkezők is megtalálhatják a számításukat a bővítésnek köszönhetően. A felhasználói élmény a készüléken debütáló BlackBerry 10.3-as szoftverrel szinte hibátlan, sebességgel kapcsolatos problémát legalábbis nem lehet tapasztalni; az animációk folyamatosak, a programok gyorsan elindulnak, és az sem akasztja meg a rendszert, ha a háttérben is futnak szoftverek. Az androidos appok ugyanakkor kicsit lassabban nyílnak meg, mint a natív megoldások, de zavarónak ezt sem lehet mondani.

Teljesítmény-teszt
Benchmark BlackB. Passport Galaxy Note 4 Google Nexus 9 BlackBerry Z30
SunSpider 1.0.2 (a kisebb a jobb) 868,4 ms 366,7 ms 961,6 ms 1025,4 ms
Geekbench 3 (single) 798 pont 1109 pont 2052 pont 638 pont
Geekbench 3 (multi) 2511 pont 3311 pont 3477 pont 1234 pont

Adatkommunikáció terén most nincs kavarás, a Passportból egy típus létezik (a Z10-nél anno problémát okozott, hogy az egyik, Magyarországra szánt változat nem támogatta a 4G-t, és más típusú rendszerchippel volt szerelve, mint a más piacokra szánt variánsok, amelyek végül mégis eljutottak hozzánk is). A GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), tehát 3- és 4G-ről is beszélhetünk, a különféle frekvenciasávok támogatásában nincs hiány, ide pazarlás is lenne begépelni, a specifikációban elolvashatók a részletek. A Wi-Fi a 2,4 GHz-et (802.11b/g/n) és az 5 GHz-et is támogatja (802.11a/n/ac), Wi-Fi Direct és Miracast is található az ismert szolgáltatások között. A Bluetooth természetesen 4.0-s, az NFC pedig ugyanúgy megtalálható, mint a GPS.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Bár a készülékházban több olyan mikrofont is elrejtettek, amelyek a környezeti zajokat hivatottak mérsékelni telefonálás közben, a hangminőség nem igazán jobb annál a szintnél, amit a gyártó egyébként is szokott hozni. Ez nem jelenti azt, hogy bárki panaszkodott volna arra, hogy nehezen hall, de dicséretet sem kaptam, pedig ha egy tesztkészülék kimagaslóan jó, szoktak ilyen visszajelzések is érkezni.

BlackBerry OS 10.3

A Passporton debütált a BlackBerry OS 10.3-as verziója, ami rengeteg újdonságot hozott magával. Ezek egyelőre csak ezen a készüléken érhetők el, de a jövő év elején a testvérmodellek is megkapják majd a 10.3.1-es frissítést, úgyhogy sokat fognak fejlődni. Nem tudni, hogy a késleltetett megjelenés a Passport eladásainak növelését célozza, vagy feltétlenül szükséges, de ez utóbbi forgatókönyv is elképzelhető, lévén, ez az első BlackBerry, amiben 3 GB RAM található, az új funkcióként megjelenő erőforráskezelő tanúsága szerint pedig ezt használja is rendesen az operációs rendszer.


[+]

Sokat változott a külső, minimalistább, letisztultabb stílust kapott. Még mindig nem egy csillogó-villogó rendszer a BB OS 10, ebből a szempontból nem említhető egy lapon az Androiddal vagy az iOS-szel, de ez nem is baj, nem ez a cél. Egy picit azért talán mégis rakhatott volna több energiát ebbe a történetbe a gyártó, az ikonok alapvetően egységes külleműek, de némelyik picit kilóg a sorból, illetve vannak olyanok is, amik nem igazán szépek, de ezzel együtt lehet élni. Az alkalmazások háttérbe rakásához, illetve a Hub eléréséhez szükséges gesztusvezérlő mozdulatok kényelmesen kivitelezhetők az eszközön, a billentyűzet fölött pont van elég hely a felfelé irányuló mozgás megindításához. A háttérbe rakott alkalmazásokat mutató képernyő akkor is aktív, ha egy szoftver sincs odarakva, ilyenkor a dátumot mutatja a szabadon variálható háttérkép előtt. A nagyobb kijelző miatt több app fér ki egy képernyőre, mint mondjuk a Z30 nál, 4 helyett 8 darab is elfér (pedig hely igazából csak 6-nak lenne), az utolsó négyet ugyanis lekicsinyíti a rendszer, igaz, ezt egyelőre nem minden app kezeli jól. Maga a menü egyébként vertikálisan lapozható, egy oldalon 20 ikon van, a telefonáláshoz szükséges alkalmazást ugyanúgy bármelyik oldalról el lehet érni, mint a kamerát.


[+]

A fentről lehúzható tálcán is személyre szabhatók az ikonok, de az újdonságot azt jelenti, hogy a tálcát bármikor, teljes képernyős alkalmazások futtatásakor is el tudjuk érni, ha két ujjal történik meg a mozdulat. Megjelentek a különféle szenzorokat használó funkciók is, arccal lefelé fordítva némaságra inthetjük a Passportot, de ennek fordítottja is működik, ha felvesszük, automatikusan bekapcsolódhat a képernyő. Hasonlóan jónak tűnik a fejjel lefelé elhelyezéskor automatikusan bekapcsoló energiatakarékos módra vonatkozó funkció, bár a beállítások között azt nem lehet megtalálni, hogy pontosan hogyan is takarékoskodik ilyenkor a gép.


[+]

A BlackBerry OS 10 félhivatalosan eddig is támogatta az androidos alkalmazásokat, de itt most komoly előrelépés történt; a gyári szoftverek között megtalálható ugyanis az Amazon Appstore, ahol Google Play Szolgáltatásokat nem használó androidos szoftverek érhetők el. Persze ez sem garantálja, hogy az összes ott lévő szoftver tényleg futni is fog a Passporton, az egyedi kijelzőméret ugyanúgy okozhat problémát, mint az appok által meghívott, de a rendszerben nem elérhető API-k, de elég sok szoftver fut ahhoz, hogy ne csak egy próbálkozásnak tűnjön a telepítgetés. A játékok sebességével nincs gond, a térképet használó applikációk is úgy tűnik, működnek, szép kiegészítése ez a BlackBerry World nevű alkalmazásboltnak, amelynek kínálata a konkurenciához képest továbbra is elég szerény, függetlenül attól, hogy azért folyamatosan bővül.

Gépelési élmény, Blend, böngészés

A Passport fizikai billentyűzete érintésérzékeny, aminek több előnye is van, ezek többsége pedig nyilván a gépelésnél jelentkezik. A magyar nyelvű prediktív szövegbevitel már gyárilag is elég fejlett, de tanítható, amire szükség is lesz a tökéletes használathoz; pár hét után a készülék szépen igazodik tulajdonosa szóhasználatához. Ha elkezdünk beírni egy szót, továbbra is kapunk ajánlatokat arra vonatkozóan, hogyan végződhetnek, egészen pontosan hármat. Az érintésérzékeny QWERTY billentyűzet lehetővé teszi, hogy egy felfelé irányuló swype mozdulattal kiválasszuk azt, amelyikre szükségünk van, de a szoftver ennek hiányában is képes javítani (vagy mondjuk ékezetessé alakítani) a begépelt szót. Az ékezetekre ugyanis sajnos a Passport sem nyújt tökéletes megoldást, ha nyomva tartjuk valamelyik magánhangzó gombját (ami alapvetően nagybetűvé alakítja a karaktert), a képernyő alján megjelennek az ékezetes variánsok, amelyek közül választhatunk. A folyamat alapvetően nem lassú, de azért kicsit megakasztja az egyébként villámgyors szövegbevitelt. Gépelés közben a billentyűzeten történő balra swype-olás a törlés gomb funkcióját látja el, gyorsan és kényelmesen használható megoldást nyújtva.

Az érintésérzékeny klaviatúrát egyfajta optikai touchpadként is használhatjuk; ha kétszer megérintjük egy dokumentum szerkesztése közben, előjön a nagyítóval egybekötött kurzor, amit ujjunk billentyűzeten történő tologatásával ugyanúgy tudunk mozgatni, mintha magát a képernyőt nyomogatnánk. A számok és egyéb speciális karakterek bevitelére több módszer is kínálkozik. A fizikai billentyűzet minden esetben kiegészül a kijelző alján megjelenő virtuális testvérével, ott azonban alapértelmezésben csak vessző, aposztróf, kettőspont, felkiáltójel, kérdőjel és pont található, plusz egy gomb, amivel a számokat és egyéb karaktereket tartalmazó táblát előhozhatjuk. De nem muszáj ezt megnyomnunk, egy lefelé irányuló gesztussal is előrántható egy hasonló tábla.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A gépelési élményhez szervesen hozzátartozik a magyar nyelven is működő hangfelismerő rendszer, amiről bátran kijelenthető, hogy jobb, mint amit bármelyik konkurens letett az asztalra. A normál beszédtempót szinte száz százalékosan megérti, legfeljebb külön vagy egybeírási problémák léphetnek fel, de azok is nagyon ritkán. Egészen döbbenetes volt számomra, hogy fél oldalas emaileket be tudtam diktálni, ez az igazi sebességbeli előrelépés, erre van szükség. Most először éreztem azt, hogy Magyarországról is el tudok érni minden funkciót, amit egy okostelefonhoz megálmodtak, pedig nem, a kanadaiak digitális személyes asszisztense (a BlackBerry Assistant szolgáltatás) nem ért magyarul, pedig a szövegeket a nyelvünkön írja ki. Amúgy angolul jól ért és elég sok dologra használható, ébresztőt tud beállítani, naptárbejegyzéseket tud szerkeszteni, emaileket, BBM üzeneteket küldhet, hozzáfér a friss sporthírekhez és egy hatalmas tudásbázishoz (Wolfram|Alpha), a navigációról, Twitterezésről vagy Facebookozásról nem is beszélve. Remélhetőleg nem kell már sokat várni arra, hogy ez is működjön magyarul, főleg, mert valószínűleg minden adott hozzá.

A készülék, pontosabban a 10.3-as rendszer egyik nagy dobása a Blend. Ez egy Windows és OSX alapú számítógépekre, valamint androidos (4.4+) és iOS-re (7+) elérhető kliensprogramról van szó, ami képes Wi-Fi-n vagy USB-kábellel csatlakozni a Passporthoz (és a BlackBerry Porsche Design P'9983-hoz), ideiglenesen és titkosítva átrántva minden adatunkat, kvázi a Hubot. Így a számítógépes vagy táblagépes kliensprogramból küldözhetünk emaileket az okostelefonunkon keresztül, hozzáférhetünk az SMS-ekhez és a BBM-hez (ezeken a csatornákon keresztül is üzengethetünk), láthatjuk a naptárbejegyzéseket, partnereinket, valamint a készüléken tárolt fájlokat. Igaz, ez utóbbi funkció pont nem tökéletes, elég idétlen a kezelőfelület, nem lehet több fájlt egyszerre lementeni, de egyesével sem mindig sikerül a dolog. A számítógép előtt ülve tehát kizárólag a hívások esetén kell a kezünkbe venni az okostelefont, minden mást egy helyről intézhetünk; a telefonálás funkció megjelenése sajnos nem is várható, állítólag túlságosan erőforrásigényes lenne azt is titkosítani.


[+]

A böngészési élmény nagyon jó, ami egyrészt a gyors böngészőnek és az abban lévő Flash támogatásnak, másrészt a fizikai billentyűzetnek köszönhető. Ha elfordítjuk a kijelzőt, ugyan pont azt fogjuk látni, mint egyébként tennénk, lévén 1:1-es képarányú a megjelenítő, de így oldalra kerül a klaviatúra, ami érintésérzékenységének köszönhetően egy görgetőfelületként fog funkcionálni. Persze ehhez nem kell feltétlenül eldöntenünk a Passportot, de úgy jobban, nagyobbakat lehet vertikálisan scrollozni. Sajnos a nagyításhoz és kicsinyítéshez már muszáj megérinteni a kijelzőt, ahogy nyilván a linkek kiválasztása sem kerülhet át a gombokra, de így is jó az élmény, kevésbé maszatolódik a kijelző stb. A fizikai gombok egyébként bizonyos funkciókat is meg tudnak nyitni, nem csak a böngészőben, de ott is; a "b" gomb az oldal aljára visz, a "t" a tetejére (bottom és top), az "r" az olvasómódot nyitja meg, a szóköz meg egy ugrásnyit görget lejjebb. Az eféle shortcutok egyébként a Hubban is használhatók.

Multimédia

A hátlapi kamera 13 megapixeles, f/2-es fényerejű, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között egy átlagos erősségű ledes villanófény segíti. Már a felbontáson is látszik, hogy előrelépés történt a kanadaiak korábbi készülékeihez képest, de a számok puszta növekedéséhez hasonlóan fontos, hogy a Passport kamerája optikai stabilizációt is kapott, ami ráadásul kimagaslóan jól teszi a dolgát. A videofelvételi képességet viszont nem tolták ki a végletekig, a 4K-s felbontás attól függetlenül sem elérhető, hogy a hardver valószínűleg képes lenne rá; van viszont 1080p-s Full HD felbontás másodpercenként 60 képkockás rögzítési sebességgel. Mozgókép rögzítése közben fotózni is lehet, nyilván legfeljebb ugyanebben a felbontásban.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A kamerát kezelő szoftver sokat fejlődött, felépítése logikusabb lett. Az alapértelmezésben viszonylag alacsony dinamikatartományt megtoló HDR-mód például már kikerült a menübe, nem a motívumprogramok között található, így gyorsan ki- és bekapcsolható. A nagy dinamikájú képek készítésében egyébként kimondottan ügyes az Útlevél, a tesztképek között az első ilyen. Az alkalmazás egyéb új funkciókkal is bővült, amelyek nem jelentenek komoly innovációt, mivel igazság szerint eddig jelentettek komoly hiányosságot, ilyen az időzítő és a panorámafelvételi lehetőség. A Time Shift persze még mindig elérhető és nagyon jól működik (egy sorozatfelvételen választhatjuk ki a legjobb fotót, de a lefotózottak fejét lecserélhetjük a sorozat másik felvételén lévőre, így elérve, hogy mindenki mosolyogjon).

A képek minősége tényleg rengeteget fejlődött, a Passport a testvérmodelljeivel ellentétben végre a kategóriájához méltó szintet képvisel. Ez persze nem jelenti azt, hogy ott van a helye a legjobb fotós mobilok között, mert a prémium szegmensben inkább csak a szintet hozza, de nem emelkedik ki; főleg az alacsony dinamikatartomány rontja az összhatást, amin az egyébként tényleg jó HDR-mód csak statikus témák esetén képes segíteni. Gyenge fényviszonyok között használható eredményeket kaphatunk, főleg, ha nem teljes felbontásban nézzük a felvételeket; a ledes villanófény erősségével sincs gond. Kimagasló teljesítményről az optikai képstabilizáció kapcsán beszélhetünk, ezen a tesztvideón is jól látszik, hogy mire képes. Egyébként a Passporttal vett mozgóképek is jók, de nem hibátlanok, a fókusz elvesztése és kissé lassúcska megtalálása ugyanúgy zavaró lehet, mint az alacsony dinamikatartomány.


[+]

Az eszköz muzikális oldala is erős. A zenelejátszó szoftver ID3-tagek alapján rendezi sorba gyűjteményünket, kirajzolja az albumborítókat, tartalmaz egy előre beállított sémákkal operáló hangszínszabályzót, a zenefájlokat pedig csengőhangnak is be lehet állítani belőle (vágásra mondjuk sajnos nincs mód). FM-rádió is van, működtetéséhez bedugott fülhallgató szükséges, rendben teszi a dolgát. A gyári fülhallgató minőségéről továbbra sem tudunk nyilatkozni, a tesztpéldányt ugyanis nem a végleges dobozában, hanem tartozékai nélkül kaptuk meg, a kihangosító hangszóró viszont az átlagosnál talán picit jobban és hangosabban szól, de a mély hangok szinte teljesen hiányoznak a hangképéből.

A gyári videolejátszó szoftver használható, a hardver is elég erőteljes a komolyabb felbontású és bitrátájú fájlok lejátszására. A támogatott formátumok között az MPEG-4, a WMV és a 3GP is szerepel, továbbá a H.264 és H.263 sem okoz gondot a rendszernek.

GPS, üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő kapcsán szintén fejlődésről lehet beszámolni. A Z10 még nem volt tökéletes, néha elég lassan talált jelet, de az újdonságnál már nem fordult elő efféle probléma, mindig képben volt. A BlackBerry saját térképrendszere mondjuk még mindig nem a legjobb, de szerencsére a BlackBerry World szoftveráruházból jól használható, Google Maps alapú megoldások is elérhetők.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A nem cserélhető akkumulátor 3450 mAh-s kapacitású. A gyártó szerint a készülék másfél napig képes egy töltéssel működni erőteljes használat mellett, ami már akkor is visszalépés az OLED-kijelzős Z30-hoz és Q10-hez képest, ha igaz lenne, de sajnos nem az. A nagyméretű kijelző és az erős hardver, úgy tűnik, még a fejlett BlackBerry 10 operációs rendszer használata esetén is eszi az áramot, erre a kanadaiak sem tudnak megoldást; tényleg erőteljes igénybevétel esetén 20-30 százalékos töltöttségre lehet számítani a nap végére. Visszafogottabb használattal valószínűleg a 2 nap is simán meglehet, de lássuk be, a célközönségtől alapvetően nem elvárható viselkedés, hogy visszafogottan használják a Passportot.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Nem érdemes kerülgetni a forró kását; a BlackBerry Passport egy nagyon érdekes, egyedi készülék, ami részben pont ezért, részben pedig ettől függetlenül is nagyon jó. Az egyedisége önmagában szerethetővé teszi a racionálisan nézve kissé bumfordi és esetlen eszközt, gazdáját pedig értetlen szemek célpontjába állítja, hiszen ehhez hasonló eszköz egyelőre nincs a piacon, és ezután sem biztos, hogy lesz.

Értékelés: BlackBerry Passport
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Ha a kanadaiak készülékeinek fejlődéstörténetét nézzük, akkor rengeteg előrelépésről beszélhetünk, hiszen sokkal jobb lett a kamera, kiváló a hangminőség, az adatátviteli szabványok repertoárja pedig nem hagy kívánnivalót maga után; visszalépésről egyedül az üzemidő kapcsán beszélhetünk. Ha a hardvert nézzük, kijelenthetjük, azt kapjuk, amit a prémium szegmenstől elvárunk, varázslatos kijelzőt, felsőkategóriás processzort, kiváló anyaghasználatot és összeszerelési minőséget. A billentyűzet is jól használható, de ebben pont nincs semmi meglepő, ahogyan a már eddig is nagyon jó BlackBerry OS 10 továbbfejlesztésében se. Összességében öröm, az eladások szempontjából viszont talán hátrány lehet, hogy 2015. januárjában a többi BlackBerry 10-es eszköz is megkapja majd a 10.3 újdonságait a 10.3.1 néven érkező frissítéssel, a kiváló hangfelismerés és az új kezelőfelület tehát nem a Passport sajátja, azaz egyelőre még az, de nem sokáig. Épp ezért nem valószínű, hogy a jelenleg elégedett BlackBerry tulajdonosok mindegyike váltani fog, főleg nem 200 ezer forintért, ennyibe kerül ugyanis az Útlevél. Viszont egy kissé idétlen és nyakatekert szóviccel élve kijelenthető, hogy ezzel a készülékkel szinte bárhova el lehet utazni; ugyanúgy jó lehet régi és új BlackBerry felhasználóknak, mint az extravagáns készülékek iránt fogékonyaknak vagy a BB OS 10 világába frissen belépőknek. Ajánlani viszont nem tudjuk, ugyanis széles felépítése miatt egyszerűen nem egy univerzális készülék; vásárlás előtt mindenképp ajánlott is kipróbálni valahol. Ha hasonló szintet képvisel majd a Classic is, akkor alig várjuk!

BlackBerry Passport

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

BlackBerry Passport
BlackBerry Passport Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 128 x 90,3 x 9,3 milliméter
Tömeg 196 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 1440 pixel (453 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974-AA)
Processzor típusa 2,2 GHz-es, négymagos Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/900/1800/1900/2100/2300/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps (Cat.4)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0
WiFi 802.11a/ac/b/g/n, dual band, hotspot, Display, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS ?
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform BlackBerry OS 10.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek BBM, BlackBerry World, Amazon Appstore, Docs To Go, Story Maker, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, BlackBerry Blend, Evernote, Adobe Reader, Box, Dropbox, SmartTags, iránytű, Assistant
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel max. 1080p @ 60 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3450 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 14,5 nap (2G és 3G)
Beszélgetési idő 14 óra (2G) / 24 óra (UMTS)
Zenelejátszási idő 91 óra
Videolejátszási idő 11 óra
Egyebek
érintésérzékeny felülettel rendelkező, de fizikai gombokból álló QWERTY billentyűzet, 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés