Élőben a Nokia Lumia 1020 bemutató

Előzmények

Nem is volt olyan régen, hogy Londonban a Nokia bemutatta azt a Lumia 925-öt, amit már sikerült is tesztelnünk. Akkor egy picit azért reménykedett minden mobilos fotózást kedvelő, hogy a PureView 808-nak állítanak majd technológia és képminőség szempontjából utódot, de inkább a 920-as ráncfelvarrásának tekinthető az eszköz. Viszont már a brit fővárosban azzal búcsúzott a Nokia, hogy még a nyáron lesz meglepetés, így amikor először hallani lehetett, hogy július 11-én 41 millió oka lesz arra az érdeklődőknek, hogy kövessék az eseményt, akkor már biztosa lehetett venni, hogy újabb fotós mobil bemutatása várható.

Még a hivatalos premier előtt kiszivárogtak a képek, és a specifikáció egy része is napvilágra került a The Verge jóvoltából, így aztán túlzottan nagy meglepetésre nem számítunk. Az egyelőre Lumia 1020 néven ismert jövevény tényleg megkapja a 41 megapixeles optikát, készül hozzá a képességeket kiaknázni képes szoftver, lesz xenon villanó, mindezt pedig egy 4,5 hüvelykes, AMOLED kijelzővel együtt csomagolja a Nokia egy olyan WP8-as készülékbe, amely viszonylag kompakt tud maradni. A bemutatót élőben ezen a linken lehet követni, mi pedig igyekszünk frissíteni ezt a hírt a történéseknek megfelelően.

Nokia 808 Pureview
[+]

Mint azt talán olvasóink is tudják, a Nokia a 2012-es barcelonai MWC kiállításon jelentette be a 41 megapixeles érzékelővel ellátott Nokia 808 PureView-t, amelyet egyébként a rendezvény legjobb telefonjának választottak. Némi reszelgetést, csiszolgatást követően piacra is került a készülék, és hamar kiderült, hogy bármit megaláz, amit eddig mobilos fotózás témájában láttunk, mi is összehasonlítottuk néhány konkurens modellel. Ugyanakkor viszont ez volt a Nokia utolsó, Symbian alapokra építkező készüléke, a finnek által dédelgetett platform hattyúdala tehát emlékezetesre sikerült, viszont okostelefonként nem volt képes felvenni a versenyt teljesítményben, gördülékenységben, alkalmazáskínálatban és eye-candy faktorban a mai csúcsgépekkel.

Akkoriban az a hír járta, hogy a Nokia még régen azelőtt nekiült a fejlesztésnek, mielőtt a Microsofttal való vadházasság megköttetett volna, és pont azért nem álltak le ennek ellenére sem a munkával, mert meg akarták mutatni a világnak, a piacnak, no meg a részvényeseknek, hogy képesek ilyen dolgokra is, azt pedig bárki el tudta képzelni, hogy ez mekkorát ütött volna WP7-es (azóta 8-as) alapokra építve. Mindig, minden Nokia esemény előtt azóta is az volt a pletyka, hogy talán majd most jön a windowsos PureView, de ezidáig ez nem történt meg, az 1020-as lehet az áttörés. Aki látott olyan fotókat, amelyek a 808-cal készültek, azok tudják, hogy tényleg korszakalkotó dologról van szó, így aztán nem csoda, hogy a mai bejelentés rendkívül fontos a Nokiának.

Közvetítés

Hazai idő szerint 17:00-kor kezdődik az esemény, a Nokia azt ígéri, hogy a közvetítés oldalán nem csak egy sima streaming fog futni, hanem folyamatosan kapunk majd háttérinformációkat és várhatóan a telefonnal készített képekből és videókból is jut majd egy csokorra való a nézőknek. Persze, hogy ezek közül is kiszivárgott már néhány, a GSMArena.com szedett össze egy raklapnyi ilyet. Nem akarunk ezekből messzemenő következtetéseket levonni, de úgy fest, hogy a Nokia Lumia 1020 fel fog érni képminőségben a 808-hoz. Állítólag alul lesz majd állványbemenetnek is hely, hogy tényleg egy olyan készülékről beszélhessünk, ami kifejezetten a fotósok kedvében óhajt járni.

Hamarosan kezdődik a show, kíváncsiak vagyunk, hogy vajon most is fog-e Jo kosármezben ugrándozni, ez volt a Lumia 925 bemutató legkínosabb legemlékezetesebb pillanata. Visszaszámlálás zajlik, elsötétült a terem és egy videóval indul a bemutató, ahol a fényképezés történetét eleveníti fel a Nokia.

Nagyon hangulatos volt a mozi, ahol eljutottunk oda, hogy ma már mindenki, mindenhol tud fényképezni és csinálja is. És most a Nokia újra feltalálja a fotózást, nagy szavak ezek. Ma megváltozik annak a módja, ahogyan képeket készítünk, ez is elhangzott. És aztán a színpadra penderült Stephen Elop, a Nokia emblelmatikus elnöke.

Elop feleleveníti a Nokia fotós történetet a 7650-nel elkezdődően (az első beépített kamerás telefon), és aztán megemlíti, hogy a Nokia több kamerás telefont ad el, mint amennyi fényképezőgépet a Kodak. Megemlíti a Smart Camera szoftvert, az optikai stabilizátort, és egy sor vívmányt, majd elmondja, hogy még nem értek az út végére. Úgyhogy ma szeretné bemutatni a telefonos fotózás új fejezetét, majd lelép a színpadról és kapunk egy videót ismét.

Valóban Lumia 1020 lett a neve, eléggé kidudorodik a kamera, egyelőre Elop kezében egy sárga és egy fekete készüléket láthatunk. Persze méltatja a terméket, fehérben is kapható lesz. Állítólag sosem fog fakulni a burkolat színe, és kiemeli a unibody designt és a készülék vékonyságát. Két kollegát hív fel a színpadra, akik a 808 PureView-n is dolgoztak.

41 megapixel, BSI szenzor, ami nincs másnak a világon. Az alszenzor mérete is a legnagyobb a világon. Minden nagy méretű kép mellé a telefon elment egy 5 megapixeles képet, amik szerintük így rettentő élesek, színhűek és könnyen megoszthatóak lesznek. Ezt "oversampling" technológiának hívják és a videózás során is elérhető ez a funkció, tehát elvileg ebben az esetben is tökéleteshez közeli alkotások várhatóak. Christina méheket mutat videón, nagyon meggyőzően néz ez ki.

A 41 megapixeles szenzor és az optikai képstabilizáció összepárosítása nagyon nagy munka volt Elop szerint. De ennek az eredménye, hogy bemozdulásmentes képek készíthetők, erre egy vitorlásról készült fotót és videót játszanak be. A hátlapon ott figyel a xenon vaku, ahogyan az várható is volt, most ennek erejéről esik szó, és egy Galaxy S4, illetve egy iPhone 5 képeivel hasonlítják össze az eredményeket.

Rátérünk a zoom funkcióra. Ezt persze ismerjük a PureView 808-ból, nem optikai zoomról van szó, hanem a hatalmas szenzorméretnek köszönhetően van lehetőségünk közelebb hozni a témát, hiszen a felbontás bőven elegendő "tartalékot" biztosít mondjuk egy 5-8 megapixeles fotó esetén. Hat lencse van a készülékben, ami szintén világrekord.

Elop szerint nem is az eddigiek a legfontosabbak, hanem annak a módja, ahogyan elkészülnek a képek. Élőben készült egy kép most Elopról, akire rázoomolt a fotós, megcsinálta a fotót, aztán egyszer csak az elkészült képen visszalépett egy nagyobb látószögre és úgy döntött, hogy valami másra zoomol. Tehát a zoommal készült képek körül levő dolgok is tárolásra kerülnek és utólag lehet módosítani, hogy hova közelítsünk. Ezt "shoot first zoom later" szlogennel lép piacra.

Mindezt a Nokia Pro Camera alkalmazás teszi lehetővé. Most egy színpadra tett virágcsokorról csinálnak képet, a közepén van valami figura. Egy körkörös menüvel lehet elérni a beállításokat (ilyet azárt láttunk már), rögtön az effektetk és a beállítások látszanak a keresőben, akárcsak egy normál fényképezőgépnél. Kapott a készülék manuális fókuszt is (nocsak), és van tilt shifting mód is.

Most a hosszú expozíciós időt demózzák. Felemeltek négy telefont bekapcsolt kijelzővel, ezzel integetnek, közben Elop egy 4 másodperces záridőt használva ezt fotózza. A telefonok mozgatása a 1020-as feliratot adja ki. Áttérünk a hangfelvételek tisztaságára, ami a 808 PureView kapcsán is nagy dolog volt. A készülék a demó alapján kiváló, zajmentes hangot tud rögzíteni, ez természetesen videózás mellett is elérhető.

Most Elop korábbi cégét, a Microsoftot fényezi, felsorolja a platform erősségeit, majd rátér a navigációra, a Here Maps ugyanis augmented reality funkcióval bővül, a kamera képén látjuk a közelben levő nevezetességet. Ilyet már láttunk, itt most az az újdonság, hogy ehhez netkapcsolat sem kell, a környező helyek adatait a térképadatbázis tárolja.

A fejlesztők kaptak a kamerához külön SDK-t, amivel további funkciókkal bővíthető a tudás. A CNN, vagy éppen a foursquare már megkapta a lehetőséget, de számos más cég is élt ilyesmivel. Most ezeket mutatja be Christina, érdekes módon az Instagram nem szerepel a listában, de valószínűleg csak idő kérdése, hogy ők is saját alkalmazással jöjjenek ki.

Monster, JBL: ezek a cégek azért hangzottak el, mert majd gyártanak tartozékokat, van wireless charging hátlap, de ami a legjobb, az egy Lumia 1020-hoz készült kamera grip. Ebben lesz saját elem, állványbemenet és elsütőbillentyű. Jó lett volna erről többet látni, de csak berohant vele egy fickó, aztán ki is vitte, köszi.

Először az AT&T fogja forgalmazni a készüléket az Egyesült Államokban. Most a szolgáltató elnöke méltatja a telefont, ez valahogy mostanában elég megszokott esemény különféle bemutatókon. Éppen a már ismert Cinemagraph szoftvert mutatja be Eloppal karöltve, ezt ismerjük már korábbi Lumia modellekből. 299 dollár lesz két éves hűséggel odakint (huhh), július második felében indul a forgalmazás.

Ebben a negyedévben a főbb európai piacokon is elindul a forgalmazás. A kamera grip 80 dollárt kóstál, de a telefon független, európai áráról nem hangzott el információ, láthatóan nem véletlenül volt New Yorkban a bemutató. Most jönnek az újságírói kérdések, a bemutató hivatalos programjának vége.

Nagyon jó kérdést hallhattunk: lesz-e olcsóbb modellekben hasonló technológia. Elop válasza, hogy igen, de még nem most. De folyamatosan jelenhetnek meg majd az olcsóbb Nokiákban egyes elemei a most bemutatott technológiának, legyen az szoftveres, vagy hardveres rész. Azon dolgoznak, hogy az alkalmazott technológiák olcsóbbak legyenek. Szintén kérdésre válaszolva elhangzott, hogy az év végéig mindenhol kapható lesz a világon a Lumia 1020, ahol van a Nokiának képviselete. Valaki kérdezte, hogy kaphat-e némi támpontot a többi funkció kapcsán is (hardver, kijelző), Elop azzal rázta le, hogy ez mind elérhető a neten és egyébként pedig abszolút versenyképes más cégek termékeivel a telefon.

Specifikáció

A bemutató szinte kizárólag a kamera képességeiről szólt, ami nem is csoda, hiszen ez a Lumia 1020 legnagyobb vívmánya. Tényleg úgy fest, hogy sikerült a PureView technológiát átültetni a Windows Phone 8 rendszer alá, plusz megkapta a 920-ban debütált stabilizációs megoldást is a telefon, ezzel túl tud nőni szellemi elődjén. Ugyanakkor ez még mindig elsősorban egy mobil készülék, ezért fontos, hogy tudjuk, hogy ha éppen nem fotózunk vele, akkor mire számíthatunk.

A fehérben, sárgában és feketében piacra kerülő eszköz 4,5 hüvelykes, AMOLED technológiát használó kijelzőt kapott, valószínűleg pentile matrix pixelelrendezéssel. A felbontás 1280 x 768 pixel, ez 334 ppi-t jelent. Természetesen PureMotion HD+ és ClearBlack technológiák is akadnak, Gorilla Glass 3 védi a karcoktól a felületet. A kamera kitüremkedésével együtt is csak 10,4 mm vastag, szemből nézve 130,4 mm magas és 71,4 mm széles, a mérlegen 154 grammot nyom.

A burkolat alatt Qulacomm Snapdragon S4 dolgozik, kétmagos, magonként 1,5 GHz az órajel. A RAM mérete 2 GB, a belső tárhely 32 GB, de nem bővíthető. Van benne LTE támogatás, NFC, WLAN, GPS,Bluetooth és DLNA, de erre azért számítottunk is. Az előlapi kamera 1,2 megapixeles, van beépített FM-rádió, az akkumulátor pedig 2000 mAh teljesítményű. Hogy ez mire lesz elég, az majd kiderül, de mivel a hardver olyan sokat nem változott a 920-hoz képest, s abban is ilyen telep ücsörög, ezért szignifikáns eltérésekre nem kell számítani.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia Lumia 925 - fogyókúra

    A Lumia 920 drabális megjelenését ért kritikák miatt itt van szinte ugyanez, csak sokkal kecsesebb verzióban, némi kamerát érintő változásokkal.

  • Mobilos kamerák egymás ellen

    Összeszedtük a jelenlegi mezőny legismertebb és legjobb kamerás okostelefonjait, hogy összemérjük produkcióikat. Óriásteszt következik.

  • Nokia 808 PureView - kamerás béta

    A legkomolyabb kamerás telefon, ami csak létezik, ám egyelőre egy tetszhalott platformon él csupán. A PureView technológia előtt viszont le a kalappal.

Hirdetés