Ghoo Power külső akkumulátorok bemutatója

Előszó

Nagyon sokszor írtunk már arról, hogy mennyire kellemetlen a telekommunikációs iparág számára az, hogy bár a kijelzők, a hardverek és a szoftverek is elképesztő ütemben fejlődnek, ám az akkumulátorok technológiája hosszú évek óta nem változott. A hardvereknél megvan a gyártástechnológiai fejlődés és az abból adódó fogyasztáscsökkenés, hiszen a processzorokat egyre kisebb csíkszélességen gyártják és a kijelzőtechnológiák is gyors ütemben haladnak előre, ám a fogyasztás végsősoron mégis nő. Ez többek között annak köszönhető, hogy hiába van egy adott méreten kevesebbet fogyasztó kijelző, a képátló és a felbontás nő, így a fogyasztás legjobb esetben is stagnálni tud. Hasonló dolgokat mondhatunk el a szintén jelentős energiaigénnyel rendelkező processzorokról, melyek ugyan egyre kisebb csíkszélességgel készülnek, a magok száma és az órajel azonban folyamatosan nő, így a fogyasztás nem változik számottevően. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé halad.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

A helyzet csak akkor rendeződhetne normálisan, ha az akkumulátorok tényleges fejlődésen esnének át és a mostani lítiumos technológiát felváltaná valami más. De biztos, hogy belátható időn belül nem fogja semmi, hiszen ez nagyon sok embernek nem érdeke; új technológiával elbúcsúzhatnánk a benzinnel működő autóktól és még sok dologról, melyekben nagyon sok pénz van. Meg persze az is biztos, hogy egy tényleg jól működő rendszert nem lehet csak úgy hipp-hopp megalkotni, sokan próbálkoznak már évek óta, mégsem jön össze semmi, csak hírekben olvashatunk a különféle üzemanyagcellákról és biokémiai folyamatokra épülő megoldásokról. A mobiltelefonok és egyéb hordozható kütyük tulajdonosainak tehát valami félmegoldás után kell nézniük.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

Ilyen félmegoldások pedig már léteznek és egy igen egyszerű elvre épülnek: a több jobb. Magyarán meg kell maradnunk a lítiumos technológiánál, csak több milliamperórát kell magunkkal vinnünk. Ezt kétféle módon tehetjük meg; vagy veszünk a telefonunkhoz egy nagyobb akkumulátort, de ezzel adott esetben feláldozzuk készülékünk karcsúságát (ráadásul nem is tehetjük meg minden modellnél), vagy külső akkumulátorba fektetünk és azt cipeljük egymással. Jómagam már évek óta ez utóbbi módszert használom, ismerőseimtől pedig sokszor zsebeltem be köszönömöket, amikor egy-egy utazás vagy sajtótájékoztató alkalmával megmentettem készülékeiket a lemerüléstől. A probléma viszont az, hogy a külső akkumulátorok pár hónappal ezelőttig még nagyon borsos áron voltak mérve; mostanában viszont már megfizethető áron is hozzájuthatunk megbízható kiegészítőkhöz. A Speedshop például nemrég kezdte el árulni a Ghoo Tab 7000 kapcsán már sokak által ismert Ghoo széria külső akkumulátorait, melyek kapacitásukban, méretükben, kialakításukban és árukban is különböznek, de közös bennük, hogy mindegyik megfizethető. Ezeket mutatjuk be mai anyagunkban.

A kisebbek

A most bemutatásra kerülő öt darab külső akkumulátor közül a 2500 és az 5200 mAh-s modellek a legkisebbek. Testvérek, pontosan ugyanúgy néznek ki; a kellemes, gumiszerű tapintású, stabilan megfogható, sötét színű borítást a kisebb kapacitású verziónál piros, a nagyobbnál kék színű dizájnelemek dobják fel. Méretük 99 x 72 x 18 milliméter, a kisebb kapacitású akku 98, a nagyobb 140 grammot nyom.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

Mindkét modellen található egy méretes bekapcsológomb, melynek sok funkciója nincs, hiszen kábel csatlakoztatása esetén amúgy is bekapcsolják magukat, a gombok igazából csak arra jók, hogy megnézzük a töltöttséget, melyet mindkét modell egy háromállású ledsorral jelez ki; alacsony, közepes, magas. Csatlakozókból kettő van, egy normál és egy microUSB, előbbi a kiegészítők töltésére szolgál, utóbbiról pedig tölthetjük a telefonunkat, táblagépünket. Inkább előbbit, hiszen a kimenet 5 Voltot és 1 amper áramerősséget képes leadni, ami gyakorlatilag minden mobiltelefon töltésére elég és az iPad is eszik róla, de nem biztos, hogy minden táblagép így van vele - igazából az iPad is dög lassan töltődik, inkább csak szintentartásra jó a kiegészítő. Érdemes nézelődni, hogy egy adott eszköznek elég-e az 1 amper. Töltőkből egyébként szép kínálatot kapunk mindkettőhöz; kábelből egy USB - microUSB jár, amivel magát az akkut és a legtöbb telefont is tölthetjük, plusz vannak átalakító fejek, melyek segítségével iEszközöket, Galaxy Tab táblagépeket és miniUSB-s dolgokat is charge-olhatunk, plusz bónuszként van vékony és vastag Nokia csatlakozó, valamint régi Sony Ericsson és Samsung adapter. Hálózati töltőfej viszont nincs hozzájuk, tehát nem árt beszerezni egyet melléjük, mert a számítógépek USB-portjai nem feltétlenül tudnak leadni elég áramot a lehető leggyorsabb töltéshez.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

Ha megfelelő áramforrásból, megfelelő (azaz a gyári) microUSB kábellel töltjük, a 2500 mAh-s akkumulátor nagyjából 3,5, az 5200-as pedig 7,3 óra alatt töltődik fel, ami kellemes érték, hiszen egy éjszaka alatt mindkettőt fel lehet tolni. Amikor róluk töltünk, nagyjából 90 százalékos hatásfokkal üzemelnek, ennyi veszteséggel kell tehát számolni; ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nagyobb kapacitású modellről háromszor teljesen fel lehet tölteni egy iPhone 4-et, egyszer pedig nagyjából félig feltolhatjuk róla a kapacitását.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

A gyengébbik modell bruttó végfelhasználói ára 7500, a nagyobbé 9000 forint; mindkét kiegészítő kellemes tulajdonságokkal bír, de a mindössze 1500 forintos árkülönbség fényében a kisebbik kiegésztővel nem érdemes foglalkozni, érdemes egyből a nagyobbra beruházni.

A nagyobbak

A nagyobb modellek közül az első a 6000 mAh-s, mely már máshogy néz ki, mint az előző oldalon bemutatottak. Mérete 123 x 82 x 18,5 milliméter, tömege 170 gramm, kialakítása pedig annyiban más, hogy már sajnos nem microUSB porton, hanem speciális csatlakozón keresztül kell tölteni; szintén 1 ampert vesz fel, amivel körülbelül 8 és fél óra alatt lehet plafonig tölteni. Viszont két USB van rajta, melyeket párhuzamosan használhatunk töltésre; az egyik 1, a másik 2 ampert tud leadni, utóbbi már gyakorlatilag minden táblagépnek elég. Töltőfejekből ugyanazokat kapjuk meg, amiket a kisebb Ghoo Powerekhez is kapunk, tehát az iPad és a Galaxy Tab család valamely tagjának feltolása megoldható; kényelmetlenséget tényleg csak az okozhat, hogy magát a kiegészítőt a hozzá kapott kábellel tudjuk árammal telenyomni. Ára 10 000 forint.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

6000 mAh-s Ghoo Power

A Ghoo család második legnagyobb tagja a kereken 10 000 mAh-s kapacitású modell, mely 98,5 x 92 x 28 milliméteres kiterjedésű, 265 grammos tömegű, és bár máshogy néz ki, ugyanolyan felépítésű, mint az előző bekezdésben bemutatott eszköz. Tölteni speciális csatlakozóval kell, ő maga pedig 2 darab USB-porton keresztül tud áramot adni az eszközeinknek, az egyik itt is 1, a másik pedig 2 ampert tud eltolni. Ő maga táplálkozáskor viszont már 2 ampert fogad el, megfelelő töltővel tehát 7 óra alatt teljesen fel lehet tölteni, ami lássuk be, nem rossz teljesítmény egy ekkora akkumulátortól. Hatásfoka szintén 90 százalék körüli, ami azt jelenti, hogy az iPhone 4-et hatszor teljesen fel tudja tölteni. Ár/érték arányban ugyanazt nyújtja, mint közepes kapacitású testvérei, hiszen ára 16 000 forint.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

10 000 mAh-s Ghoo Power

Szintén a Ghoo Power család tagja, de valamiért testvéreitől eltérően másfajta kialakítást kapott a 11 000 mAh-s modell, mely nem gumiszerű műanyaggal, hanem szálcsiszolt fémmel van borítva. Mérete 233 x 135 x 6 milliméter, tömege 347 gramm, azaz egy tepsiszerű akkumulátorral van dolgunk, mely szintén két darab USB-n keresztül tudja leadni a kakaót, ő maga pedig microUSB-n keresztül táplálkozik. Mivel befelé itt is 2 amper megy, 8 óra alatt csontig feltölthető; a feszültség szintjét a többi modellhez hasonlóan itt is három led segítségével nézhetjük meg, egy led esetén 20 százalék alatt vagyunk, két lednél 20 és 80 százalék között mozgunk, a teljes sor pedig 80 százalék fölötti töltöttséget jelent. Ára 17 500 forint.

Ghoo Power külső akkumulátor
[+]

11 000 mAh-s Ghoo Power

Bár a modellek felépítésében van különbség, hiszen nem mindegy, hogy a kiegészítőt microUSB-n vagy egyedi csatlakozón keresztül tölthetjük fel és az is fontos, hogy 1 vagy 2 ampert tud-e leadni, alapvetően ugyanarra jók, így vásárláskor az ár/kapacitás arány lehet sorsdöntő. Épp ezért az alábbi táblázatban összeszedtük, hogy melyik mit nyújt ebben a tekintetben:

Ár/kapacitás arány
Kapacitás 2500 mAh 5200 mAh 6000 mAh 10000 mAh 11000 mAh
Ár 7500 forint 9000 forint 10000 forint 16000 forint 17500 forint
Forint/kapacitás 3 forint / mAh 1,73 forint / mAh 1,66 forint / mAh 1,6 forint / mAh 1,59 forint / mAh

Mindenképp örömteli a Ghoo Power termékcsalád megjelenése, mert napjainkban még mindig nem kielégítő a fellelhető külső akkumulátorok száma, ráadásul az olcsóbbakról nem mindig tudjuk, hogy mit nyújtanak, a nevesebb modellek pedig jóval drágábbak, mint az itt bemutatott termékcsalád tagjai. Osztoznak egy pozitívumokban és a negatívumokban is, de utóbbiból kevés van; az sajnálatos, hogy hálózati töltőfejet semelyikhez nem kapunk, az állapotjelző ledek, a sok eszköz töltését lehetővé tevő átalakítók, valamint a legalább 1 amperes áramfelvétel mindenképp örömteli. A 2500, 5200 és 11000 mAh-s modelleknél az is klassz, hogy microUSB-n keresztül eszik az áramot, a 6000 és 10000 mAh-s kiegészítőknél picit zavaró lehet az egyedi csatlakozó, de azzal is meg lehet barátkozni. Élettartamuk a gyártó szerint 500 ciklus, azaz ha kiegészítő megoldásként használjuk őket, hosszú évekig mellettünk lehetnek. A korrekt árazás és a megbízhatóság miatt mindegyik modell kap plecsnit, de a legkisebb modell a gyengébb kapacitás/ár aránya miatt, a legnagyobb pedig az extravagáns kialakítása miatt nem kapja meg tőlünk az ajánlott értékelést. De azok is tetszettek.

Ghoo Power 5200
Ghoo Power 6000
Ghoo Power 10000
Ghoo Power 2500
Ghoo Power 11000

Bocha

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Ghoo Tab 7000 – Mennyi? 30!

    Rettentő olcsó, Android 4.0.3-mal felvértezett, erős hardverrel és kellemes akkumulátorral rendelkező tablet. Mi kell még?

Hirdetés