Ghoo Tab 7000 – Mennyi? 30!

Bevezető, tartozékok

Alig néhány évvel ezelőtt a tablet, mint fogalom nem volt igazán ismert az átlagemberek számára. Ám eljött a 2010-es év és létrejött egy olyan innovatív eszköz, amely azóta lavinát indított el a számítástechnikai világban. Az Apple 9,7 hüvelykes táblagépe után a többi nagy gyártó is (Samsung, HP stb.) egyre több és több táblagéppel töltötte fel a piacot, mely olyan változást hozott, amire senki nem számított. Az emberek arra lettek figyelmesek, hogy az ágyban, a reggelinél, az esti meccsnézésénél egy kézbe vehető, könnyen kezelhető eszköz van náluk, amelyen híreket olvasnak, játszanak, interneteznek. A 10 hüvelyk éppen azt a láthatóságot és nagyságot jelenti, és ez szinte mindenki számára optimális tud lenni.

Ghoo Tab 7000
[+]

Ám itt jön képbe a mobilitás. A 10 hüvelyk mellett valahogy mégis hiányérzet fogott el sokakat, hogy az okostelefonok 3-4 hüvelykes kijelzője, és az említett méretű táblagépek megjelenítői között lehetne helye még egy arany középutat jelentő méretnek, amely könnyebb hordozhatóságot ígér. Nos, ez az alternatíva a 7 hüvelykes megjelenítő lett, amely a nagy gyártók körében nem lett egyértelmű sikertermék, részben a magas árfekvés miatt, gondoljunk csak a Samsung Galaxy Tab 7.7-re (mely egyébként nem azért drága, mert ekkora a kijelzője, hanem azért, mert jelenleg a koreaiak zászlóshajója). Itt jöttek képbe a kisebb gyártók, amelyek éppen az említett árban igyekeztek versenyhelyzetet teremteni, ráadásul ez nem ment a minőség rovására sem.

Ghoo Tab 7000
[+]

Mostani tesztkészülékünk, amely a Speedshop jóvoltából került hozzánk, pont egy ilyen darab: Ghoo Tab 7000 a neve. A masinát egy elegáns, fekete dobozban kapjuk, amelynél az eszközhöz egy szintén kecses megoldásnak mondható mágneses, felpattintós módszerrel férhetünk hozzá. Felnyitva egy fehér védőpamutban találjuk magát a gépet, amely mellé egy töltőt (amely nem oszlik adatkábel és töltőfej részre), és két miniUSB – USB-átalakítót kapunk, az egyik hosszabb, a másik rövidebb. Első ránézésre ígéretesnek tűnik tehát a masina, főleg a 30 ezer forintos árcédula ismeretében.

Külső

A Ghoo Tab 7000 igazán impozáns külsőt kapott. Méretek kapcsán 120 x 194 x 9,9 milliméterről beszélünk, amelyhez egy szinte érezhetetlen, 350 grammos tömeg társul. A szélek nagyon szép, lekerekített formát kaptak, s ez a vékonysággal párosulva nagyon kényelmes fogást biztosít. Az összeszerelési minőségre egyáltalán nem lehet panasz, nincsenek illesztési problémák, nagyon masszív a készülék, ám nagy hibának róható fel az, hogy a hátlapot erősebben nyomva a kijelzőn sarkifény-féle élményben lehet részünk, ugyanis a nyomáspont körül a kép látványosan elszíneződik. Normál használat közben nincs semmi ilyen gond, hiszen ezt szinte csak szándékos nyomogatással idézhetjük elő.

Ghoo Tab 7000
[+]

Az előlapon találunk egy VGA felbontású kamerát (640 x 480), vagyis alkalmas az egymás közötti videobeszélgetésre, ráadásul követési sebessége is megfelelő. A képernyő mellett jobbra találhatjuk az Android rendszerhez elengedhetetlen funkciógombokat, amelyek érintésérzékenyek. Középre az aránylag vastag fekete kerettel körülvett, 7 hüvelykes, 480 x 800 felbontású kapacitív TFT-kijelző került (pixelsűrűsége 133), amely természetesen támogatja a többujjas gesztusokat. Nem mondhatni tehát, hogy tűéles képpel van dolgunk, ám ebben az árkategóriában ez így is megfelelő. A betekintési szög viszont elég gyenge, érdemes mindig pont szemből nézni a tabletre, mert alulról tekintve elsötétül, felülről pedig túlzottan kivilágosodik. A hátoldalt vizsgálva egy fehér, műanyag hátlappal találkozhatunk, melyen egy Ghoo Tablet 7000 felirat ékeskedik, valamint itt fedezhető fel a hangszóró is. Ez azt is jelenti, hogy az előlapi kamerának nincs párja, de egyre többen mondják, hogy táblagéppel feleslege fotózni, úgyhogy ezt egy logikus költségcsökkentésnek foghatjuk fel.

Ghoo Tab 7000
[+]

Oldalra kerültek a funkciókat meghatározó gombok, eszközök. A tab felső részén található a bekapcsoló gomb, valamint a hangerőszabályzó billentyű, alulra pedig a microSD foglalat került, amellyel az egyébként 2 GB-os belső memóriát tudjuk bővíteni. Itt a gyártó TF Card (TransFlash Card) feliratot használ, amely azért vicces, mert ezt az elnevezést már elég régóta túlhaladtuk. A jobb oldal már egy kicsit érdekesebb; ide került a 3,5 milliméteres fülhallgató csatlakozó, a mikrofon, a mini-HDMI, a miniUSB és a töltőcsatlakozó. Igen, egy ilyen olcsó árkategóriás eszközbe is sikerült beletenni mini-HDMI kimenetet, amelyet egy átalakítóval és egy HDMI-kábellel TV-hez kötve élvezhetjük a tablet minden színét, javát, igazán örömteli dolog ez.

Ghoo Tab 7000
[+]

A készülékbe nem került SIM foglalat, így a GSM-alapú telefonálás, illetve mobilnetezés ki van zárva.

Hardver, szoftver

A tablet Android rendszert használ, s itt rögtön egy hatalmas piros pontot kell kiosztani, hiszen a magyar nyelvvel is felvértezett 4.0.3-as ICS-t találhatjuk a gépen. Ez azért klassz, hogy más, nagy gyártók még mindig nem rukkoltak elő a frissítéssel, aminek egyébként az az oka, hogy a Ghoo Tab nélkülöz minden egyedi menüelemet vagy grafikus felületet, míg mondjuk egy Samsung készülék tele van ilyesmivel; ezt viszont az átlagfelhasználók nem tudják, csak csodálkoznak, hogy egy ilyen olcsó gépen hogyan futhat friss Android. Ez tehát már önmagában is nagy szó, ám emellé – hogy biztosan jól is hasítson – kapott egy 1 GHz-es Allwinner A10-es processzort (egymagos), 512 MB RAM-ot, és egy Mali 400-as grafikus gyorsítót. Belső tárhelyből összesen 3 GB áll rendelkezésre (ebből 1 GB tényleges belső tárhelyként, 2 GB pedig beépített Flash tárhelyként van számontartva), amelyet maximálisan 32 GB-os microSD kártyával tudunk bővíteni. Ez a konfiguráció elég jó felhasználói élményt eredményez. A menüben való lépkedés jellemzően simán megy, a programok megnyitási sebessége gyorsnak mondható, de azért szembesülünk majd néhány kisebb-nagyobb késéssel, megakadással is, ám ez a készülék ára miatt teljesen megbocsátható.

Ghoo Tab 7000
[+]

Jóval kisebb, mint az első generációs iPad

Maga a rendszer egyébként egy alap Android ICS. A főképernyőhöz a már ismerős lakatelhúzással juthatunk, balra eltolással pedig megcsodálhatjuk önmagunkat az előlapi kamera képén keresztül. Kezdésként a főképernyőn szinte semmi sincs, csak a Ghoo Tablet 7000 háttérkép, a jobb felső sarokban található menügomb, bal felül pedig a keresés és hangvezérlés menüpont. A képernyő alján természetesen az ICS ikonjai vannak, így a vissza, home és alkalmazásváltás funkciót érhetjük el, jobb alul pedig az óra és az akkumulátor visszajelzése történik. Az öt oldalból álló főképernyőt – megtörve az ürességet – tetszőlegesen testreszabhatjuk gyorsikonokkal, widgetekkel. Utóbbiak modulok néven futnak, és velük akár analóg órával, e-mail kijelzéssel, WiFi-vel, szinkronizációval, fényerősséget szabályzó energiagazdálkodási móddal, vagy galéria és könyvjelző megjelenítéssel is színesíthetjük a kinézetet. Az öt oldal között jobbra és balra tologatással válthatunk, az utolsó rész után nem ugrunk az elsőre, hanem visszafelé kell újra haladnunk.

Ghoo Tab 7000 Ghoo Tab 7000

A főmenü fektetve 5 x 3, állítva 4 x 5 ikonból áll. Igazából nehéz nagy ódákat zengeni, hiszen csak alapikonok, alapprogramok vannak. Megtalálható a szokásos böngésző, Google csevegő, Email, Gmail, naptár, galéria, YouTube, óra és számológép is. Természetesen ennyi pénzért nem várhatunk Office, vagy más költségesebb programot, de kétségbeesésre semmi ok, hiszen a Google Play áruház több ezer olyan alkalmazással kecsegtet, amely teljessé teheti a táblagépet. Két dolog, ami talán számomra hiányzott, mint alap applikáció, az a fájlkezelés illetve a videólejátszás, ám ezekre is találunk jobbnál jobb megoldásokat a Google alkalmazásboltjában. Nézzük a sebességteszteket:

Teljesítmény-teszt
Benchmark Ghoo Tab 7000 ConCorde Tab 9.7 WayteQ xTab-100s
AnTuTu Benchmark 2792 pont 2785 pont 2400 pont
Linpack for Android (single) 15,439 MF. / 5,43 s 16,313 MF. / 5,68 s 31,038 MF. / 2,7 s
Linpack for Android (multi) 13,915 MF. / 12,12 s 15,318 MF. / 11,01 s 27,261 MF. / 6,19 s
Quadrant 2.0 1697 pont 1639 pont n.a.

A fenti eredmények tökéletesen mutatják, hogy a Ghoo rendkívül jól megállja a helyét, sőt, pár drágább konkurensét is le tudja győzni a hangsúlyozottan szintetikus tesztekben.

Multimédia

Mint a külső jegyeknél említettem, a tablet nem kapott hátoldali kamerát, így fotózni nem ezzel fogunk – már ha egyáltalán szeretnénk -, ám az előlapon videóchatelésre is használható VGA kamera került elhelyezésre, amely az előbbi funkciót maximálisan kielégíti, a mozgást jól követi, színek elfogadhatóak. Azért a hátlapon elmaradt kamerát nem érdemes pótolni vele, mivel a felbontása nagyon alacsony, valamint elég nehézkes úgy fotózni, hogy azt sem látjuk, mit örökítünk meg. Nagyon jól sikerült viszont a böngésző. Sebességére nincs panasz, aránylag könnyen és gyorsan jeleníti meg az oldalakat. Igyekeztem olyanokat is megnyitni, amelyeken sok kép, szöveg található, de ezek sem okoztak gondot, ennek fő oka a jó hardver. A böngésző támogatja a Flasht is, amelynek aktiválása érdekes módon alig ront a nezetési élményen, nem roppantja meg a rendszert. A beépített videók könnyen lejátszhatóak, bár itt csak 320p-s vagy maximum 480p-s felbontás engedélyezett, HD minőségben nem érdemes próbálkozni. Az egyetlen, ami ront a minőségen, az a kijelző felbontása, mivel nagyítás nélkül fektetve még csak-csak, de állítva egyáltalán nem olvasható a szöveg.

Ghoo Tab 7000 Ghoo Tab 7000

Fontos funkció egy táblagépnél a filmlejátszás. Mint írtam, alapból nincs olyan program, amely a videókat vagy a filmeket kezelné. Én ezt a Mobo Playerrel és az MX Video Playerrel igyekeztem orvosolni, hogy lássam, mire is képes a hardver. Mindkettő röccenés nélkül teljesítette a szolgálatot, a tekerés, megállítás, kilépés akadás nélkül ment, ráadásul a 7”-os kijelző már éppen elég ahhoz, hogy egész élvezetes legyen a „mozizás” a tableten.

A zenelejátszásra már van beépített alkalmazás, amely hozza a tőle elvártakat. Fut a háttérben, képes előadók, albumok és lejátszási listák szerint szelektálni, kezeli az albumborítókat, s megtalálható benne a shuffle (keverés) mód is. Rádiómodul nincs, de ez nem is trend a tableteknél.

Ghoo Tab 7000 Ghoo Tab 7000

A hangszóró hangos, bár teljes hangerőre állítva zavaróan éles. Az asztalra helyezve a hangminőség sajnos romlik, valamint halkabb lesz a készülék, de ez nem annyira számottevő, hogy ne lehessen így például zenét hallgatni. Fülessel viszont szórakozni kell. Lehet, hogy ez csak a tesztkészülék hibája volt, de nekem sokáig kellett mozgatni, hogy megtaláljam a megfelelő pozíciót. Ha túlzottan benyomtam, akkor kicsit barlang feelingem lett, ugyanis visszahangzott, ha kijjebb húztam, a basszus is elég gyengécske lett. Kis idő alatt azért megtaláltam a helyes irányt, így már egészen korrekt lett a dolog, rövidebb időszakra, átmeneti megoldásnak megfelel. Néhány játékot is kipróbáltam a gépen. Az Angry Birds valamennyi verziója szépen ment, a Where’s My Water, Yahtzee és más nem túlzottan nagy grafikai elvárással rendelkező játék sem okozott kihívást a tabnak.

Adatátvitel, üzemidő, összegzés

A Ghoo Tab 7000 adatátvitel terén csak a legszükségesebbeket nyújtja, így megtalálható benne a 802.11 b/g/n szabvány is támogató WiFi, átalakítóval rendelkezésünkre áll egy USB bemenet, valamint szintén egy átalakítóval HDMI-n keresztül külső megjelenítőkre is kapcsolhatjuk a tabletet, amely tényleg nagyon jó pont. A belső memória kicsi, de van még Micro-SD foglalat is, amellyel már nagyságrendekkel több tárhelyet kaphatunk. Bluetooth sajnos nem fért a repertoárba, mint ahogy 3G modemmel sem rendelkezik a gépezet.

Ghoo Tab 7000
[+]

Üzemidő terén nem állunk rosszul. Igyekeztem többféleképpen tesztelni, hogy minél részletesebb képet kaphassunk az akkumulátor teljesítményéről. A 3000 mAh-es telep nem is okoz csalódást, a cikkben említett lejátszókkal – kikapcsolt szinkronizáció és WiFi mellett – maximum 5 óra filmnézés lehetséges, amely az előbbi két funkció aktiválása mellett számottevően csökkenhet. Folyamatosan, adatfrissítéssel és WiFi keresztüli böngészéssel is nagyjából ennyi; kb. 5 óra hozható ki. Standby módban alig merül a tablet (egy éjjel alatt 1-3%), még bekapcsolt vezeték nélküli hálózat és állandó szinkronizáció mellett sem, így ezeket a funkciókat nem szükséges állandóan ki- és bekapcsolni. Játék alatt hamar megeszi a telepet a gép, ebben az esetben maximum 2 órára számítsunk.

Ghoo Tab 7000
[+]

Értékelés: Ghoo Tab 7000
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Ghoo Tab 7000 több napot töltött nálam, és be kell látnom, hogy hiába volt iPadem, ASUS Transformerem, ez a gép ennyi pénzért ajándék. Gondoljunk csak bele, hogy a Galaxy Tab hatjegyű számért kapható újonnan, de a mindig olcsónak emlegetett Kindle Fire is hatvanezer forinttól kezdődik itthon. Mégis a legszebb az egészben, hogy a Ghoo más, kínai tableteknél is olcsóbb, nem beszélve arról, hogy tényleg egész minőségi az összeszerelés, csak a hátulról történő erős nyomás esetén lévő elszíneződésbe lehet belekötni. Ehhez a pozitív külsőhöz párosul még a ma is optimális és aránylag erős hardver, amely az elvétve észlelhető megakadások mellett szépen és folyamatosan hajtja az ICS-sel rendelkező tabot. Nem szabad azért elmenni amellett sem, hogy a nagyon olcsó ár rejt magában kompromisszumokat is, hiszen a kijelző felbontása és betekintési szöge messze nem tökéletes, nincs Bluetooth, és nincs hátlapi kamera sem, plusz hiába 1 GHz-es a processzor, az 55 nm-es technológia nem a legfejlettebb megoldás a piacon.

A Ghoo Tab 30 ezer forintba kerül. Ennyiért nagyon megéri, árban a közelében sincs hasonló konfigurációval rendelkező konkurens megoldás, nem besszélve arról, hogy itt már megkapjuk gyárilag az Ice Cream Sandwichet, amelyet több táblagép még nem kapott, vagy egyáltalán nem is fog soha megkapni. Aki egy könnyű, hordozható, olcsó, és funkcionálisan is megfelelő tabletet keres hírolvasásra, néha játékra, böngészésre, de nincsenek egetverő elvárásai, vagy nem fér bele egy százezer forint feletti kiadás, annak szinte tökéletes választás a Ghoo Tab 7000. Én mindenesetre az ár/érték aránya miatt mindenképpen ajánlott plecsnit kap.

Ghoo Tab 7000

Legendd

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Ghoo Tab 7000
Ghoo Tab 7000 Általános
Technológia WiFi only
Méret 120 x 194 x 9,9 milliméter
Tömeg 350 gramm
Színvariációk fehér
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (133 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD
Színárnyalatok száma n.a.
Hardver
SoC típusa n.a.
Processzor típusa Allwinner A10 1 GHz
Processzor csíkszélessége 55 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400MP1
RAM mérete 512 MB (~300 MB elérhető)
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 3 GB (1 + 2)
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok -
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi 802.11b/g/n
USB miniUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek -
Multimédia
Fő kamera VGA felbontás, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 640 x 480 pixeles felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Videólejátszási idő 5 óra
Böngészési idő 5 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack, giroszenzor, fényérzékelő, miniHDMI-aljzat

Azóta történt

Előzmények

  • ConCorde Tab 9.7 IPS - meglepetés az alsóházból

    Fém házba csomagolt táblagépet szállított a ConCorde: a kedvező ár mellé 4.0-s Android verzió, IPS kijelző és visszafogott adatkommunikációs képességek társulnak.

  • Archos 80 G9 Turbo - felpörgetve

    Az Archos legújabb táblagépe korrekt hardverrel, Ice Cream Sandwich-csel és kedvező árral támad, plusz rá van írva, hogy Turbo. Viszont az egyik legcsúnyább a piacon.

  • Vodafone Smart Tab 10 - eggyel nagyobb

    ZTE gyártmányú táblagépet teszteltünk; a kizárólag a Vodafone kínálatában kapható készülék 10 hüvelykes kijelzővel és Android 3.2-vel szeretne hódítani.

  • Archos 80 G9 - nem arcos, de morcos

    Hordozható méretű tablet, korrekt hardverrel szerelve és abszolút versenyképes áron. Vajon a minősége is megfelelő?

Hirdetés