Ghoo Tab 9700DC - Ghoo, Tabi, Ghoo

Bevezető, tartozékok

Egy évvel ezelőtt még kevés olyan ember akadt volna, aki úgy mélyebben is ismerte volna a Ghoo-t, mint gyártót. Történt ugyanis, hogy a kínaiak meglehetősen sebes ütemben fejlődtek, így egyre több olyan cég ütötte fel fejét a piacon, melyek már vállalható termékeket mutattak be meglehetősen alacsony áron, hiszen a kínai gyártást követően már csak az volt a kérdés, hogy mi legyen a gyermek neve és mennyiért is éri meg piacra dobni. A Ghoo legelőször talán a Tab 7000-rel lett közismert kis hazánkban, hiszen árcímkéje nem érte el a 30 ezer forintot, mégis teljesen használható és jó belsővel szerelt eszköznek találtuk. Ki kell emelni viszont azt is, hogy ennek a modellnek a sikeressége a méretéből is adódott, ugyanis kevesebb volt még akkoriban a 7 hüvelykes táblagép, és ez a kialakítás könnyebb hordozhatóságot jelentett akár zsebbe rakva, akár kézben tartva.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

Ettől függetlenül számos olyan felhasználó van, aki inkább a nagyobb tableteket preferálja, hiszen jobb rajtuk filmezni, játszani, de még a böngészés is nagyobb élményt ad szerintük. Az igazság pedig mindkét oldalon ott lehet, embere válogatja, hogy ki melyiket venné meg szívesen, mindenesetre manapság már szinte minden kijelzőméret kelendő. Az első iPad óta viszont egy gyártónak sem sikerült olyan terméket bemutatnia, ami nagyobb szeletet harapott volna el az almás táblagépek által uralt piaci részesedésből (itt az okot nem a képességekben kell érteni, mert abban azért bőven vannak már alternatívák, inkább az időbeli előny volt elég nagy mértékű), így egyelőre főleg a fennmaradó – de egyre növekedő – szeletkéért megy a harc. A Ghoo ennek megfelelően próbál újítani, és az eddigi 7"-es képátlóméretről most a 10 hüvelykesre tér át legújabb, Ghoo Tab 9700DC fantázianévre hallgató kütyüjével.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

A meglehetősen egysíkú fekete-fehér dobozban megbújó jövevény a Speedshop jóvoltából érkezett meg hozzánk. A csomagolás tetején ugyan az eszköz megnevezése és képe kapta a legnagyobb szerepet, ám itt nem feltétlenül a külső jegyek kerülnek előtérbe, hanem inkább a tablet méretei látszódnak, ezzel is utalva arra, hogy ez már az eddigieknél valamivel nagyobb modell. Vásárlás után a töltőfejen és az adatkábelen kívül még egy USB OTG kábellel is gazdagabbak leszünk, így tartozékok terén nem lehet panaszunk a kizárólag fekete színben pompázó 9700DC-re.

Külső

Amikor először kezembe vettem a gépet, akkor elkapott a déjà vu érzés, és mint kiderült, nem véletlenül, hiszen a Ghoo Tab 9700DC szinte egy az egyben ugyanaz, mint a MyPhone MyTab 10, aminek oka az lehet, hogy a két eszközt ugyanott gyártják. Némileg keserű szájízzel, de igyekeztem elvonatkoztatni eddigi élményeimtől, így azt mondhatom, hogy anyaghasználatra egy közepest adnék, hiszen a fém hátsó és az üveg előlap mindenképpen pozitívum, ám az már kevésbé, hogy kisebb-nagyobb tekergetés esetén képes már recsegni a ház, valamint a hátsó borítást nyomkodva a szokásos szivárvány effektus is jelentkezik a képernyőn. A 242,5 x 190 x 10 milliméteres méretek abszolút megfelelnek a kategóriának, mint ahogy a közel 675 grammos tömeg is teljesen vállalhatónak mondható.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

Az előlapon körbefutó jó három centiméter vastag keret egy kicsit talán vastag, és mindössze egy előlapi VGA kamera került elhelyezésre benne. Ennek megfelelően az igazi attrakció a 9,7 hüvelykes, 1024 x 768 pixel felbontású TFT kijelzőre marad, mely még nem tűnik rendkívül pixelesnek, ám egy picit fakó, ráadásul a kijelzőt sem túl kellemes nézni, mintha nem tudnánk megtalálni a megfelelő nézési pontot, amire még rájön az, hogy oldalról nézve a betekintési szög sem túl optimális. Hiába mondják sokan, hogy szemből nézik a kütyüket, ez a megjelenítő nem adja meg az optimálisnak mondható élményt, plusz a színhűséggel is vannak bizony gondok.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

A Ghoo táblájának oldalai kellemes fogást biztosítanak még hosszabb kézben tartás esetén is. Szélei egyébként valamelyes lekerekítettek, így egy kicsi fekete peremre helyezték a gombokat és csatlakozókat, ám ahogy a MyTab 10-nél, úgy itt is meglehetősen aránytalan az elosztása ezeknek. A baloldal és az alsó rész kong az ürességtől, felül is csak a hangerőszabályzónak látszó, de egyébként visszalépésre szolgáló billentyű, valamint a kezdőképernyőre ugrás gomb kapott helyet. Az előbbiekből is következik, hogy rendkívül zsúfolt a tablet jobboldala, itt találjuk a 3,5 milliméteres jack aljzatot és a microUSB kábel helyét, de a miniHDMI csatlakozót (ennek megléte mindenképpen pozitívum) és a microSD kártyahelyet is erre a részre szerelték be. A képernyő feloldására és lezárására szolgáló gombocska jobb alul terül el, amit sajnos a táblagép tartásakor lehetséges, hogy önkénytelenül is megnyomunk. Mivel a 9700DC-nek külön töltője is van, így az etetést az 5V-os csatlakozón keresztül végezhetjük el.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

Az anyaghasználat tekintében már említettem, hogy a hátsó borítás vékony, matt felületű alumínium borítást kapott, így nem csupán minőségibb érzetet kelt, de az ujjlenyomatokat sem gyűjti össze. A hátlap nem szedhető le, így nem férhetünk hozzá az akkumulátorhoz, van viszont egy kis reset gomb, mely jól jöhet, ha a rendszer teljesen működésképtelenné válik. Ezen felül a fő kameraoptikát és a duplanyílású hangszórót helyezték el a bal felső sarokban, a MyTabtól való különbséget pedig a hatalmas Ghoo logó és a tablet megnevezése szolgáltatja.

Hardver, szoftverezettség

Viszonylag kevés infomáció látott napvilágot a belső komponenseket illetően, ám az AnTuTu elárulta, hogy a masina lelkét egy kétmagos, ARMv7 architektúrával rendelkező Rockchip RK3066 chipset adja, melyben a két mag egyenként maximum 1,6 GHz-re skálázódik. A grafikus gyorsítást a Mali-400MP4 látja el, RAM-ból pedig egy 1 GB-os modult kapunk, ám ebből üresjáratban nagyjából 500 MB érhető el. A 8GB-os belső tárhelyet kétfelé osztja a rendszer, alkalmazásokra nagyjából 1 GB jut, a multimédiás tartalmakra pedig 5,72 GB-ot hagy a rendszer. Utóbbi érték a microSD kártyhelynek köszönhetően akár 32 GB-ig is növelhető, így bőven lesz helyünk, ahová adatokat tudunk menteni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Ghoo Tab 9700DC MyPhone MyTab 10 ConCorde Tab 9.7 IPS Prestigio MultiPad 9.7 Pro
Quadrant Standard 4182 pont 1826 pont 1639 pont 1521 pont
Linpack for Android (single) 58,137 MF. / 1,44 s 15,971 MF. / 5,25 s 16,313 MF. / 5,68 s 15,643 MF. / 5,36 s
Linpack for Android (multi) 95,888 MF. / 1,76 s 14,953 MF. / 11,28 s 15,318 MF. / 11,01 s 14,791 MF. / 11,40 s
Smartbench 2012 Prod. ? pont ? pont ? pont 402 pont
Smartbench 2012 Games ? pont ? pont ? pont 738 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 11127 pont ? pont ? pont ? pont

A sebességgel napi használat során nincs gond, viszont senki ne gondolja azt, hogy ezzel a géppel fogja végigtolni a jövőben megjelenő legdurvább játékokat. A pontszámok ettől függetlenül jól mutatják, hogy a két mag nagy előnyt jelent a régebbi versenytársakhoz képest, így egyáltalán nem lesznek kiborító pillanataink, ugyanis sem a widgetek, sem a gyorsikonok kihelyezése nem lassít a táblagépen. Érdekesség, hogy képernyőkép készítésére külön virtuális gombot rakhatunk a tálcára, hiszen rendes hangerőszabályzó gomb híján aligha tudnánk másképpen megörökíteni a kijelző tartalmát.

Ghoo Tab 9700DC Screen Shot Ghoo Tab 9700DC Screen Shot

Boldogító dolog, és egyben egy kis fricska néhány nagyobb gyártó felé, hogy a Tab 9700DC-n már az Android 4.1.1 Jelly Bean verziója fut gördülékenyen. Nyilvánvalóan a project butter is közrejátszik a folyamatosságban, de a gyári külsőn sem változtattak semmit, így kvázi nincs, ami belassítsa a rendszert. A maximum öt oldalból álló főképernyő szabadon testreszabható alkalmazásfelületekkel, de szabályozhatjuk innen a hangerőt, valamint az alkalmazások között is egy gombnyomással válthatunk.

Ghoo Tab 9700DC Screen Shot Ghoo Tab 9700DC Screen Shot

A gyártó eddig sem kényeztette el a felhasználókat extra applikációkkal, és ez most sincs másképpen. Természetesen minden gyári programot telepítettek, úgy, mint a böngészőt, a Google Chrome-ot, a Gmail klienst, a számológépet, a hangfelvevőt, a több nézetet tartalmazó naptárat, a csevegőt, az ébresztőórá funkcióval megáldott órát, a térképet, a Movie Studiót, valamint a zene- és videolejátszót is, de ha mindez nem lenne elég, a Google Play Áruháznak köszönhetően számos alkalmazással bővíteni tudjuk a szegényes kínálatot.

Multimédia, kamera

A hátlapon található kameramodul 2 megapixeles, vagyis 1600 x 1200 képpont felbontású fotókat képes megörökíteni, LED-es villanó viszont nem tartozik hozzá, így sötétben egyáltalán nem használható. A stock Android ROM a kamera felületére is kihat, kizárólag a gyári beállításokkal operálhatunk. A kép jellegénél választhatunk éjszakai és automatikus készítés között, a fehéregyensúly menüpont alatt pedig kiválaszthatjuk az izzólámpa, nappali fény, fénycső és felhős funkciót is. Ezen felül a felbontás nagyságát piszkálhatjuk még, a videóknál viszont ennél jóval visszafogottabb konfigurálási opciót kapunk.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

A képek önmagukért beszélnek, viszont jelen esetben ez abszolút nem jó értelemben vett kijelentés. Valójában az ég világon semmi pozitívum nincs az elkészült alkotások minőségében, a dinamikatartomány nagyon alacsony, a kromatikus aberráció mindenhol fellép, a sötét részek pedig nagyon zajosodnak, ennek köszönhetően pedig a részleteket is rendesen elmossa az algoritmus. A színek fakók, a záridő pedig nagyon hosszú, a kép készítéskor fellépő hangeffektus után még jó két másodpercet illik várni, ha nem akarunk homályos vagy vállalhatatlan fotókat csinálni. Egyszerűen annyira rosszak a képek, hogy tényleg semmi értelme nem volt egy ilyen kamerával felszerelni a gépet.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

A zenelejátszó mindössze a legszükségesebb funkciókat tudja, hiszen a táblagépre pakolt muzsikákat szelektálhatjuk dalok, műfajok, előadók, de albumok szerint is, megfelelő esetben pedig a borítókat is megjeleníti a szoftver. Hangszínszabályzó nincs, bár erre aligha lenne szükség, lévén a hangszórók meglehetősen gyenge minőségűek, a hangerővel ugyan nincs gond, viszont a magas szólamok nagyon fülzavaróak, mélyek pedig egyáltalán nincsenek.

Ghoo Tab 9700DC Screen Shot Ghoo Tab 9700DC Screen Shot

A videolejátszó gyárilag elboldogul az MP4, H.263 tartalmakkal, alternatív applikáció telepítése esetén pedig DivX fájlok is lejátszhatók. Ugyan a kijelző felbontása még a HD minőséget sem éri el, mégis igencsak fontos szolgáltatás, hogy rendszer az 1080p-s mozikkal is elboldogul, mivel a HDMI kimenetnek hála egy hasonló felbontással rendelkező TV-re is ráköthetjük kedvencünket, így már az egyik legjobb minőségben élvezhetjük a filmeket.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció terén elég szerény a 9700DC tudása, se GPS, se Bluetooth egység nem fért a repertoárba, de NFC chipről sem beszélhetünk sajnos. Mivel az eszköz nem rendelkezik beépített 3G modemmel, így internetezni kizárólag a 802.b/g/n szabványt támogató WiFi modulon keresztül tudunk. Van viszont egy pozitív pontja a gépnek, ez pedig az USB OTG támogatás, így külső USB-s eszközöket, meghajtókat is csatlakoztatni tudunk a masinához. Tölteni nem tudunk USB madzagon keresztül, de van erre külön 5V-os töltő, szóval aggódni azért nem szükséges.

Ghoo Tab 9700DC Screen Shot Ghoo Tab 9700DC Screen Shot

A böngésző rendszerszinten ugyan már nem támogatja a Flash-t, ám az Adobe lehetőséget biztosított arra, hogy alternatív megoldással ezek a tartalmak is elérhetők legyenek a gyári böngészőkben. A sebességgel nincs gond, az oldalak viszonylag gyorsan betöltődnek, a görgetés is szaggatásmentesen történik. Az egyetlen gond a kijelző, hiszen nem csupán az alacsony pixelsűrűség miatt, hanem a képernyő minősége okán sem kirívó az internetezési élmény.

Ghoo Tab 9700DC
[+]

A gyári akkumulátor kapacitása 8000 milliamperóra, ám arról nincs információ, hogy mennyit kellene egy töltéssel kibírnia a kütyünek. Normál használat mellett nagyjából 6-7 óra böngészés hozható ki, filmnézés esetén pedig körülbelül 3-4 mozira elegendő energiával gazdálkodhatunk, a zenelejátszás viszont nem harap akkorát az akkumulátorba, mivel ott nem feltétlenül szükséges a sokat fogyasztó kijelző bekapcsolva tartása. Ez viszonylag elegendőnek mondható, ám messze elmarad az iPad és Nexus 7 adta lehetőségektől.

Ghoo Tab 9700DC
[+] Ghoo Tab 9700DC vs. Sony Xperia Z

Értékelés: Ghoo Tab 9700DC
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Nagy kérdés, hogy érdemes volt-e a Ghoo-nak előhozakodnia ezzel a termékkel. Egyértelmű, hogy nem ülhettek a Tab 7000(S) babérjain, hiszen a piac olyan gyors mértékben fejlődik, hogy már az említett eszköz is kezd elavulttá válni. A kínaiak tényleg egyre jobb és minőségibb készülékeket raknak le az asztalra, ezzel is megmutatva, hogy nem kell csillagászati összegeket kifizetni ahhoz, hogy normális felhasználói élményekkel gazdagodjunk. A Ghoo Tab 9700DC viszont számomra egy kicsit csalódás. A megközelítőleg 60 ezer forintos ár nem tükrözi a márka által mutatott alacsony árkategóriát, ami egyfelől nem lenne ugyan nagy gond, ám semmi olyan szolgáltatást nem kapunk, melyre azt lehetne mondani, hogy megéri az említett vételárat. A kamera borzalmas, a kijelző továbbra is zavaró képet ad, így máris kilőttünk két olyan funkciót, mely manapság fontos a hordozható masinákban. A kétmagos processzor mindenképpen előrelépés, mely a rendszerre is jótékony hatást gyakorol, de említhető még a HDMI kimenet, ami még széleskörűbb használatot generál. Az összeszerelési minőség viszont az aluminum burkolat ellenére gyenge, nemcsak a képernyő elszíneződése zavaró, de egy microUSB kábel is kiesik a helyéről, ha erősebben ráfújunk. Kisebb méretű konkurensek közül a Nexus 7 és a WayteQ xTAB-70dci emelhető ki elsősorban, melyek minden téren előremutatóbbak tesztalanyunknál. 10 hüvelykes ellenfél lehet még néhány Concorde termék is, viszont azok valamelyest drágábbak, ettől függetlenül szerény véleményem szerint a Ghoo Tab 9700DC nem fogja megismételni a kistestvére által elért sikereket, bár ára miatt azért szerezhet híveket, amint kicsit lentebb megy az ára (reméljük), máris elnézhetünk neki számos apró hibát, de már a teszt írásakor is az egyik legolcsóbb ekkora táblagépet tisztelhetjük benne, a lenti plecsnit elsősorban az 55 ezer forintos árának köszönheti.

Ghoo Tab 9700DC

Legendd

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Ghoo Tab 9700DC
Ghoo Tab 9700DC Általános
Technológia WiFi only
Méret 242,5 x 190 x 10 milliméter
Tömeg 675 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 9,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 768 pixel (131 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Rockchip RK3066 Chipset
Processzor típusa 1,6 Ghz-es kétmagos Cortex-A9
Processzor csíkszélessége ? nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP4
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD HC
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / nincs
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Movie Studio
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor ?
Készenléti idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés