Hirdetés

Gigabyte GSmart Aku A1 - az akku rendben van

Bevezető, tartozékok

Régen a mobiltesztek jelentős része a Nokiáról, Ericssonról és esetleg Motoroláról szólt. Néha felbukkant egy-egy Samsung vagy LG, esetleg még ott voltak a kifejezetten PDA-ra szakosodott gyártók. Azóta igen sokat változott a világ. A Samsung letarolta a piacot, jelenleg világelső, a Nokia lecsúszott a dobogó tetejéről, az LG viszont felugrott a toplistára, az Ericsson egyesült a Sony-val (majd ki is vásárolták), a Motorola pedig Európában szinte teljesen el is tűnt, a PDA meg kihalt, mint a dinoszaoruszok.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

A második vonalban viszont ott van Kína (és Tajvan), ahonnan egyre több és egyre jobb telefon érkezik. Az olvasók is biztosan tapasztalják, hogy határozottan növekszik a kínai mobilokról szóló hírek és tesztek száma. Ez számunkra azért is öröm, mert így mindig akad valami tesztalany, mindig van miről írni és beszélni. A Gigabyte, mint márka mindenképp a nevesebbek közé tartozik, számítástechnikai oldalról igen bejáratott nevük van, de több mobiltelefonjuk járt már nálunk korábban is. Az egész pontosan tajvani székhelyű gyártótól most a GSmart-széria egyik legújabb tagját, a kicsit fura nevű Aku A1-et szereztük meg.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

A készüléket az XXL GSM-től kaptuk, a doboz igen minimalista, ezüstszürke színű, egyik oldalán a telefon főbb paraméterei, a többin csak egy GSmart felirat. Kinyitás után rögtön a mobilt találjuk, az alatta lévő tálcát kiemelve pedig a tartozékok is felbukkannak. A pakk ezúttal is a hálózati töltőfej, USB adatkábel és sztereó füles hármasából tevődik össze.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

Külső

A Gigabyte korábbi típusai külsőleg nem igazán voltak figyelemfelkeltők, legtöbbször, szögletes, egyszerű formákat láthattunk. Az Aku A1 ilyen téren kilóg a sorból, ugyanis határozottan gömbölyű, lekerekített és íves dizájn tárul a szemünk elé. Persze néhányaknál biztosan felsejlik egy másik tajvani gyártó neve, viszont azt kell mondjam, kellemes az összhatás. A hátlap ívelt formájának köszönhetően belesimul a tenyerünkbe, és bár az A1 sem egy apróság, a tepsiktől azért még messze van. Az anyagminőséggel sincs igazán gond, a műanyagok normálisak, a hátlap puha tapintású anyagból van. Az összeszerelésnél viszont becsúszott egy hiba, nevezetesen a hátlap bal oldala nyikorgott, mikor hozzáértem. Kár, mert egyébként más probléma nincs, minden szépen a helyén van.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

Az előlapon egy 4,5 hüvelykes kijelzőt kapunk, ami nekem most egy kicsit megváltás volt a korábbi tepsik után. Sajnos viszont a méretén kívül kevés jót tudok elmondani róla. Egyrészt az FWVGA (480x854 pixel) felbontás igen karcsú, bár a várthoz képest nem annyira pixeles a kép. Másrészt viszont hagyományos TFT-ről van szó, tehát a betekintési szög (főleg függőlegesen) nagyon szűk, és napfényben nehezen olvasható. Érdemes a vásárlás után egy fóliát is rátenni, mert nem üvegből készült a fedlapja. Az alsó peremen bőven elfér a három androidos érintőgomb, ezek klasszikusan a Vissza, Home és Opciók funkciókat képviselik. Felülre az átlagos hangminőségű, viszont átlagosnál hangosabb hangszórón kívül egy előlapi kamera, illetve egy fény- és közelségszenzor került. Sajnos állapotjelző LED nincs, a kompromisszumnak ő esett áldozatul, hely az lett volna bőven neki.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

Hátulról tényleg HTC-s beütése van, a szélek mindenhol lekerekítettek és kis „átverés” is van a dologban. A felső részen látható csíkra azt hinnénk elsőre, hogy ott nyílik szét a hátlap és a felső rész fix. Hát nem, az csak dekoráció, a hátlapot a tetejénél kell leszedni és lejön az egész, az oldalsó részekkel együtt. Alul egy elég méretes nyílás van a kihangosítónak, ami egyébként felesleges, mert a hangszóró jóval kisebb mögötte. A GSmart felirat felett a kamera dudorodik ki az íves felületből, mellette a felbontás került feltüntetésre és egy LED villanó is elfért.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

Az oldalain szinte nincs is mit részletezni, alul például semmi sincs (a mikrofon az előlap legalján van), Balra találjuk a hangerőszabályzót, míg jobbra a bekapcsoló/lezáró billentyűt. Ami maradt, az a tetején kapott helyet, tehát itt van a microUSB és a 3,5 mm-es jack.

Hardver, szoftver

A Gigabyte biztosra játszott, ezért egy jól ismert konfigurációt találunk a burkolat mögött. MediaTek MT6589 processzor, egyenesen Kínából, benne négymagos, magonként 1,2 GHz-es Cortex-A7 processzorral. Hozzácsaptak 1 GB RAM-ot, a grafikus feladatokat egy PowerVR SGX544 végzi. Ez az összeállítás már elég sok esetben bizonyított, költséghatékony, megfelelő teljesítményű csomag. Nincs ez másképp most sem, ráadásul ilyen felbontás mellett még a grafikus rész sem izzad meg vele.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Aku A1 Evolveo XtraPhone 5.3 QC MyPhone Next Samsung Galaxy Core
AnTuTu Benchmark 4 13556 pont ? pont ? pont ? pont
Geekbench 3 (single/multi) 326 / 1116 pont ? pont ? pont ? pont
Linpack for Android (single) 37,127 MF. / 2,26 s 37,326 MF. / 2,25 s 36,370 MF. / 2,30 s 51,118 MF. / 1,64 s
Linpack for Android (multi) 126,059 MF. / 1,34 s 127,488 MF. / 1,32 s 112,896 MF. / 1,49 s 83,333 MF. / 2,02 s
Quadrant 2.0 3970 pont 4005 pont 3976 pont 3155 pont
Smartbench 2012 Prod. 3678 pont 3589 pont 3879 pont 2519 pont
Smartbench 2012 Games 2952 pont 2719 pont 2430 pont 1910 pont

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

Bekapcsoláskor az Android 4.2.1-es verziója fogad minket, amihez a Gigabyte szinte hozzá sem nyúlt, egyedül a lezáróképernyőn látható G betű a változás. A rendszer ezen változatában debütált újdonságokat is megkapjuk, ilyen a Project Butter vagy a kétujjas kibővített értesítési sáv. Főképernyőből öttel kell beérnünk, ezekre lehet kipakolni bármit, ami szeretnénk. A menü oldalra lapozós, itt sincs semmi változtatás.

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

A kezelőfelülethez ugyan nem nyúltak, néhány kisebb szoftveres extrát azért kapunk. Ilyen például a Google Chrome böngésző (meghagyták a simát is) és a Google Earth, amik persze külön is letölthetők, akárcsak a Dropbox kliens. Van továbbá Hangrögzítő és egy Legjobb választás névre eső válogatásunk. Itt a gyártó összeállítását látjuk az általa javasolt programokról. Ha valamelyikre szükségünk van, rögtön átugorhatunk a Play Áruházba, hogy letöltsük. Megkapjuk még a TouchPal billentyűzetet is, amit én roppant gyorsan ki is kapcsoltam, mert sokkal jobban kedvelem a gyárit.

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

Multimédia, adatátvitel

Ahogy a feliratból is kiderül, egy 5 megapixeles fényképezőt találunk hátul, ami autofókusszal és LED villanóval is fel van szerelve. Utóbbinak egész erős fénye van, de nagyon nem fehér a színe, ezért inkább zseblámpának praktikusabb. Fotózáskor a kereső baloldalán tudunk üzemmódokat váltani, mint a HDR, panoráma és hasonlók. A fotózás és videózás között nem kell átkapcsolni, azonnal bármelyiket tudjuk indítani. A fókuszálás érintős is, tehát ahova bökünk, oda élesít. Kellemesen sok beállítás között válogathatunk, van itt ISO, fehéregyensúly, időzítő, geotagging, expozíció és még más.

Gigabyte GSmart Aku A1

Az itt látható képek alapján kijelenthető, hogy az Aku A1 se hoz világmegváltást. A fotókon a színek ugyan jók, de nagyon erős a zajszűrés, a részletek erősen elmosódnak, a dinamikatartomány is elég szűk, ám ezen a HDR egész sokat segít (lásd az utolsó két képet). Talán makróban mondható jobbnak a teljesítménye, de ott sem az igazi. Videózni 720p felbontásban lehet, sztereó hanggal és folyamatos fókusszal, ami viszont olyan folyamatos, hogy szinte állandóan állítgatja magát, ez pedig azért zavaró tud lenni. Készült tesztfelvétel is, ezt IDE kattintva lehet megtekinteni.

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

Zenei fronton két lehetőség közül választhatunk, a Play Zene és a normál lejátszó is rendelkezésre áll. Én utóbbit részesítettem előnyben, van benne ismétlés, véletlen lejátszás, látjuk az albumképeket, kapunk hangszínszabályzót is. Ebben több előre beállított mellett saját hangzásképet is kreálhatunk, illetve néhány extra effektre is van lehetőség. A gyári füles eléggé felejtős, nagyon harmatosan szól, erőtlen, úgyhogy jobb ha le is cseréljük rögtön. Ebben az esetben már javul a helyzet, viszont az átlagosnál ne várjunk komolyabb hangzást. Nem hiányzik a rádió sem, akár fel is vehetjük az adást, viszont nincs RDS, szerintem utóbbi hasznosabb lett volna.

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

A korábbi modellekhez hasonlóan az Aku A1 is dual SIM mobil, így az ennek megfelelő kiegészítések is megtalálhatók benne. A két kártyából bármelyik lekapcsolható, híváshoz, üzenethez és adatátvitelhez egyaránt kijelölhető, melyiket szeretnénk használni (az első kettőnél a hívás/üzenet előtt közvetlenül is válthatunk), a neveket is hozzárendelhetjük a kártyákhoz. Dual standby módra képes a készülék, így ha valamelyik kártyán beszélgetünk, akkor a másik addig nem elérhető. Ha adatátvitelről van szó, négysávos GSM és kétsávos 3G áll rendelkezésre, ezekkel maximum 21 Mbit letöltési és 5,76 Mbit feltöltési sebességet érhetünk el. Akad még Bluetooth, ez 3.0-s és sztereó, a microUSB 2.0 és persze a WiFi sem hiányzik, utóbbi b/g/n szabványokat ismer, tud hotspotot is.

Gigabyte GSmart Aku A1 Gigabyte GSmart Aku A1

Üzemidő, összegzés

Noha nyilván a Gigabyte nem számolt vele, de számunkra a típusnév kicsit furán hangzik, mivel akaratlanul is az akkumulátorra asszociálunk belőle. Ez viszont nem is baj, mivel a valóság nem is áll messze tőle. A hátlap mögött egy 2000 mAh-s telepre lelünk, ami elég jól hangzik egy ilyen hardver mellett. Csalódni pedig nem fogunk, mert bizony tényleg elég jól is bírja a strapát. Közepes használattal, szinte folyamatosan bekapcsolt WiFi-vel, kb. 3,5 óra kijelzőhasználattal, sok nyomkodással, netezéssel két napot gond nélkül végigbírt. Természetesen le lehet meríteni egy nap alatt is, de ahhoz elég komoly igénybevétel szükséges. Azt mondjuk nem értem, a gyártó miért 5 órát ad meg beszélgetési időnek, mert szerintem ennek a dupláját is elbírja.

Gigabyte GSmart Aku A1
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Aku A1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegezve kijelenthető, hogy a GSmart Aku A1 elsősorban kellemes formájával és nevéhez illően az akkumulátorával lóg ki a mezőnyből. A hardver bevált összeállítás, a hétköznapi használathoz teljesen megfelelő. Sajnos a kijelző már kevésbé partner ehhez, a méretéhez képest sovány felbontás és a betekintési szög rontja az összképet. Multimédiában a kamera a gyenge pont, bár a távol-keleti konkurensek között azért akad bőven rosszabb is. Nem csúcsmodellnek építették, de nem is akar az lenni, viszont kicsit nehéz dolga van a rengeteg hasonló társa között. Ami segíthet, hogy a Gigabyte mobiljait itthon hivatalosan is meg lehet vásárolni. Az Aku A1 kártyafüggetlen ára 60 ezer forint, ebben pedig a 2 év gyártói garancia is benne van. Ez mindenképp szimpatikus, főleg a Kínából különféle webáruházakon keresztül beszerzett és nehézkesen garanciáztatható telefonokhoz képest. Ugyanakkor én egy picit sokallom ezt az összeget, mert ennyiért egy jobb felbontású és minőségű (IPS) kijelző is belefért volna. Pecsétet így nem adok neki, de ennek egyik oka a gyenge kijelző, a másik pedig az, hogy időközben egy másik Gigabyte is járt nálam, ami jobb benyomást keltett.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Aku A1
Gigabyte GSmart Aku A1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 136 x 67 x 9,7 milliméter
Tömeg 147,7 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív TFT-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6589
Processzor típusa Quad-core 1,2 GHz Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX544
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 4 GB (elérhető 2,47 GB)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS / GLONASS van / nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google Chrome, Google Earth, Dropbox, TouchPal, Legjobb választás
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (VGA)
Videófelvétel van (720p@30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 333 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés