Hirdetés

Gigabyte GSmart Mika M2 - szemből kemény

Bevezető, tartozékok

A nyár legvégén vagyunk (legalábbis a naptár és sajnos az időjárás szerint is), kezdődik az ősz és a diákok mellett ez számunkra is egy izgalmas időszak kezdetét jelzi. Noha mostanában a gyártók még nyáron se nagyon pihennek (ami nekünk persze jó), de az igazi „tűzijáték” ősszel kezdődik. Mostanában az IFA kiállítás mobilos tekintetben egészen kikupálódott, érdekes újdonságok, akár csúcsmodellek debütálása történik itt (lásd Galaxy Note). Januárban az új évet szinte rögtön a CES nyitja, ami ugyan baromi messze van, de érdemes odafigyelni rá. No és aztán jön a február, vele pedig a spanyol mobilos Mekka, a barcelonai MWC.

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

A nagyok villogása mellett viszont szépen kialakultak a feltörekvő kisebbek, akik jóval szolidabb felhajtással (vagy anélkül) dobják piacra portékájukat. Az egyik ilyen a Gigabyte, amely 2013 végén kezdett feléledni. Korábban se állt tőlük távol az okostelefon téma, de nem is vitték túlzásba. Az Android megjelenése azonban őket is tettekre sarkallta, így összedobtak egy kisebb portfóliót, amit aztán időről-időre bővítenek, megújítanak. Most is épp egy három tagból álló új hullám első tagja jutott el hozzánk, mely Mika M2 név alatt fut (de már kopogtat az Arty A3, illetve a GX2 is).

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

A Speedshop-tól érkezett doboz szerintem egész gusztusos, a szürkésfehér fedő egy zöld tárolót fed, szemből a készülék képe díszíti, hátul műszaki paramétereket láthatunk. Belül a telefonba botlunk elsőnek, majd az elválasztót kiszedve jönnek a tartozékok. A már klasszikus töltőfej és USB kábel mellett kapunk sztereó fülest is. Ám a lista itt még nem ér véget, ugyanis egy gyári kijelzővédő fólia, valamint egy hófehér hátlap is bekerült a pakkba, ez azért korrekt dolog.

Gigabyte GSmart Mika M2
ASUS Zenfone 5 vs. Gigabyte GSmart Mika M2

Külső

Nem fogunk hátast dobni, ha meglátjuk a Mika M2-t, inkább a szerény eleganciára mentek. Enyhén lekerekített sarkok, egyenes vonalak, szürkés színű csík a széleken, csicsa sehol. Méretben viszont egész ügyesen sakkoztak a mérnökök, mert bár nem egy apró jószágról van szó, a kijelző szélén és alatt-felett lévő területek nem drasztikusan nagyok. A 8,5 mm-es vékonyság mindenképp előny, és meglepő, hogy a gyári adatok szerint 150 grammos súly mennyire nem érezhető, se kézben, se zsebben. A jó fogást elősegíti a fekete hátlap matt, puha tapintású felülete is (a fehér nem ilyen), illetve ez egyúttal a minőséget is emelné. Azért írom feltételes módban, mert a felhasznált anyagokkal semmi gond nincs, viszont érthetetlen okból az egyébként igen szorosan illeszkedő hátlap hajlamos hangot kiadni magából, amikor megmarkoljuk. Lötyögés vagy illesztési probléma ezzel együtt sincs, de sajnos ez ront az összképen.

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

Az előlapon viszont nem lesznek ilyen problémák, ugyanis az egészet üveg borítja. Nem is szimpla üveg ez, hanem a japán Asahi Glass által gyártott, a Vickers-keménység szerint 7H besorolású karcálló bevonat. Ugyanez a cég gyártja a Dragontrail üveget is, a Mika M2-n lévő változat ellenálló képessége ugyanolyan, de nem tartozik ebbe a sorozatba. Az üveg mögött egy 5 hüvelykes, 720p HD felbontású IPS panelt találunk. Képminőségben nincs is vele különösebb probléma, a színhőmérséklete egész jó, ám a szokásos mérési táblázatunkból is látszik, hogy a maximum fényereje nem valami sok. Ezt akkor tapasztalhatjuk, ha ragyogó napsütésben szeretnénk használni, mert olyankor nem sokat látni a kijelzőből. Alul a jól ismert három androidos érintőgombot találjuk, melyek fehéren világítanak. Felül pedig előlapi kamerát, fény- és közelségszenzort, illetve hangszórót találunk. Beszélgetéskor nem volt probléma, a hangminőség megfelelő, viszont egy kicsivel több hangerő jól jött volna a zajosabb utcákon. Nagy kár, hogy az állapotjelző LED-et is kihagyták, pedig hasznos lett volna.

Kijelző-teszt
Mérés Gigabyte Mika M2 Alcatel Idol 2 S ASUS Zenfone 5 Prestigio 5508 DUO
Fehér fényerő 347 nit 522 nit 236 nit 428 nit
Fekete fényerő 0,39 nit 0,52 nit 0,32 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 891:1 1002:1 739:1 931:1
Színhőmérséklet 6902 K 12360 K 7392 K 7848 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hátul nincs ennyi látnivaló, a lapos, mattszürke felület uralja a terepet. Egészen alul látjuk a kihangosító nyílását, ide se ártott volna még némi plusz hangerő, legalábbis multimédiás használat esetére. Mivel az előlapon semmi márkajelzés nem volt, itt azért már egy GSmart felirattal találkozunk a beazonosítás kedvéért. Még feljebb pedig a kamera optikája helyezkedik el, mellette a LED vakuval.

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

Oldalra csak a legszükségesebb dolgok kerültek, így aztán alulra és a bal felére nem is jutott semmi (a mikrofon az előlapon van). Jobbra futunk bele a hangerőszabályzóba és a bekapcsoló/lezáró billentyűbe, míg ha a felső részt nézegetjük, akkor ott egy microUSB-t és egy 3,5 mm-es jack kimenetet fogunk látni. Apróság, de a hátlap leszedéséhez szükséges „rést” ügyesen elrejtették, annyira, hogy elsőre én is csak nézegettem, hogy hogyan férek hozzá a belsejéhez.

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

Hardver, szoftver

Jó szokás szerint bevált technikát vettek elő, amikor a hardveres paramétereket állították össze. MediaTek MT6582 chipset, amiben négy processzor dolgozik, egyenként 1,3 GHz-es órajellel. E mellé 1 GB RAM-ot és egy Mali-400MP grafikus gyorsítót kapunk, szóval semmi rendkívüli, de jól ismerjük ezt a konfigurációt. A benchmark eredmények alapján egész tisztességesen helytáll, amiben viszont biztosan van szerepe a szoftvernek is.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte Mika M2 Alcatel Idol 2 S ASUS Zenfone 5 Prestigo 5508 DUO
Quadrant Standard 8636 pont 8423 pont 11467 pont 15010 pont
Linpack for Android (single) 116,274 MF. / 0,72 s 88,331 MF. / 0,95 s 142,334 MF. / 0,59 s 143,305 MF. / 0,59 s
Linpack for Android (multi) 258,691 MF. / 0,65 s 274,701 MF. / 0,61 s 307,786 MF. / 0,55 s 321,270 MF. / 0,52 s
Smartbench 2012 Prod. 4307 pont 5117 pont 4401 pont 3551 pont
Smartbench 2012 Games 2267 pont 3029 pont 4344 pont 3189 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 17045 pont 17586 pont 21817 pont 27530 pont
Geekbench 3 (single/multi) 353 / 1172 pont 342 / 1169 pont 555 / 1290 pont 443 / 2395 pont

Gigabyte GSmart Mika M2 Gigabyte GSmart Mika M2

Ugyanis a Gigabyte gondolt egyet, és KitKat-et tett a készülékre, egész pontosan a 4.4.2-es verzió fut rajta. Ez egyértelműen piros pont, végre a MediaTek gépekre is elindult a csokis droid terjedése. Nem is nyúltak az alap Google felülethez, így mindenkinek saját belátásra van bízva, hogy hogyan és miként alakítja át a rendszert. Öt főképernyőnk van, ezekre tudunk szabadon kipakolni parancsikonokat és widgeteket. Apropó widget, ismét felbukkant a nagy kedvenc bárányos időjárásjelző, úgyhogy lehet megint nézegetni 3D-ben.

Gigabyte GSmart Mika M2 Gigabyte GSmart Mika M2

Extra szoftverekkel nem vagyunk túlzottan elkényeztetve, a Legjobb választás nevű listában ajánlást kapunk, hogy mit érdemes letölteni. A báránykán felül szoftverek terén a Battery Doctor és a Clean Master nem biztos, hogy mindenki tetszését elnyeri, ez a két program elég ellentétes megítéléssel bír. Kapunk Dropbox klienst, van fájlkezelő, diktafon is. Valószínűleg a leghasznosabb a szerkesztésre is alkalmas Kingsoft Office dokumentumkezelő. Jár még egy NoteBook nevű jegyzettömb, a PhotoGrid képszerkesztő, és igazából ki is fújt, a többi már ránk van bízva, mit töltünk le a Play Áruházból.

Gigabyte GSmart Mika M2 Gigabyte GSmart Mika M2

Multimédia, adatátvitel

Meglepően nagy, 13 megapixeles kamerát szereltek az M2-be, ami persze nem baj, de nem is feltétlen előny, hiszen tudjuk, hogy a felbontás nem minden. A kereső is gyári maradt, baloldalt tudunk arcszépítő és panoráma módot aktiválni. Gyorskapcsolóval válthatunk az előlapi kamerára, illetve a vaku és a HDR is aktiválható. Beállítási lehetőségekből átlagos mennyiséget kapunk, van geocímke, expozíció, színeffektus, fehéregyensúly, felbontás, arc- és mosolyfelismerés, önkioldó, sorozatkép, ISO. Videónál már jóval szűkebbek a lehetőségeink, leginkább csak a minőség (és ezzel a felbontás), valamint a gyorsítás módosítható.

Gigabyte GSmart Mika M2

Nem ájultam el túlzottan a képminőségtől, a képek meglehetősen zajosak (ami nem csoda, mert automata módban napsütésben is közel 200-as ISO értéket állít be), a szélek el vannak mosódva. Erős fénykülönbségnél a beégés is jelen van, amin a HDR tud némileg segíteni, de legalább a színek elég jók. Videózás esetén maximum Full HD-ben rögzíthetünk, 30 képkockás sebességgel, a felvétel ITT tekinthető meg, átlagosnak mondható, de jobb, mint a fotós rész.

Gigabyte GSmart Mika M2 Gigabyte GSmart Mika M2

Két lejátszót is kapunk, az egyik a Play Zene, a másik a normál lejátszó. Utóbbinál szokásosan előadók és albumok szerint is tudunk keresni, látjuk a borítóképeket is. Tudunk ismétlést és véletlen sorrendet beállítani, valamint van lehetőség hangszínszabályzásra is. A gyári füles bíztatóan agybadugós kivitelű, de élesben sajnos elég harmatos teljesítményt nyújt. Egy jobb minőségűre cserélve a hangzás is javul. Szintén szükségünk van a fülesre, ha a rádiót szeretnénk használni, itt kapunk RDS-t, illetve felvenni is lehet az adásból.

Gigabyte GSmart Mika M2 Gigabyte GSmart Mika M2

A legkevésbé se meglepetés, hogy a Mika M2 dual SIM készülék, ezen belül is a dual standby módot támogatja. A két kártya együtt van a hálózaton, azonban ha az egyiken beszélgetünk, a másik addig nem elérhető. Beállítható, melyik művelethez melyik legyen az alapértelmezett, illetve a kontaktok is hozzárendelhetők a SIM-ekhez. Az elsődleges foglalatban akár 21 Mbit-es HSPA is elérhető, ezen felül b/g/n szabványú WiFi-t hotspottal, valamint 4.0-s sztereó Bluetooth is rendelkezésre áll. A microUSB OTG-re is képes, tehát külső USB eszköz is jöhet. LTE persze nincs, ahogyan NFC és GLONASS sem, de persze a normál GPS vevő elérhető. Ennek működésével különösebb gond nincs, autópályán 140-nél kicsit gondolkodik a pozíció megtalálásával, de ha megvan, akkor megy szépen, ahogy kell.

Üzemidő, összegzés

Tudjuk a MediaTek chipjeiről, hogy nem egy zabagépek, az IPS kijelző sem eszik feltétlen sokat, de ne feledjük a kétkártyás módot. Itt sajnos némileg elszámították magukat a Gigabyte-nál, a 2000 mAh-s akku kissé soványkának hangzik és a valóságban is az. Egy napot azért el lehet vele lenni, de kijelzőidőben 4 óránál többet nem nagyon lehet kihozni, 2 napos töltést pedig csak elég szerény használat esetén tudunk elérni.

Gigabyte GSmart Mika M2
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Mika M2
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Nem okoz felfordulást a Mika M2 készülék, ugyanakkor rossznak se mondható. A kétkártyás üzem, vékony kialakítás, üveg előlap, IPS kijelző, normális hardveres teljesítmény no és ugye a KitKat rendszer egyértelműen pozitívumok. Ugyanakkor a mérleg másik felén is vannak dolgok, leginkább a fotóban gyenge kamera, a kissé alulméretezett akkumulátor, illetve az egyébként szép képet adó kijelző alacsony fényereje, meg a megnyekkenő hátlap. A Mika M2 persze nem csúcsmodell kíván lenni, inkább az amúgy is meglehetősen széles középkategóriában keres magának vevőket. A készülék ára kártyafüggetlenül 60 ezer forint, amiben a 2 éves gyártói garancia is benne van, no és ne felejtsük a gyári fóliát és extra hátlapot sem. Kár azért a néhány hiányosságért, mert nem rossz telefon ez, a gyári KitKat rendszerért pedig mindenképp jár az elismerés, főleg, hogy a további újdonságok is már így érkeznek majd. Úgy gondolom, hogy egy Tetszett plecsnit megérdemel, de ha az említett hibák nem volnának, akkor lehetett volna akár még jobb is.

Gigabyte GSmart Mika M2

Rusi

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Mika M2
Gigabyte GSmart Mika M2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145 x 72,8 x 8,5 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat Duál normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582
Processzor típusa Quad-core 1,3 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 1,97 GB (programok) + 3,79 GB (multimédia)
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1)
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct, Wireless Display
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Battery Doctor, Clean Master, Dropbox, Fájlkezelő, Kingsoft Office, Legjobb választás, NoteBook, Photo Grid
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera van (5 megapixel)
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 300 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, dual standby kétkártyás üzemmód, 7H keménységű Asahi Glass előlap, tartozék fehér hátlap és kijelzővédő fólia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés