Gigabyte GSmart Saga S3 - a család feje

Bevezető, tartozékok

Sokszor kínai mániásnak szoktak hívni, hiszen köztudott, hogy kedvelem a távol-keleti csodamasinákat, főleg úgy, hogy már számos igényes és komoly modell lelhető fel arrafelé. Na, most így vagyok ezekkel a tepsikkel is, az utóbbi időben nem tudok elszakadni tőlük, de ez valahogy cseppet sem zavar (igen, a következő tesztalanyom is phablet, bár ennél kisebb). A család és a kollegák, közeli ismerősök persze mindig rémülten nézik, miféle hatalmas eszköz húzok elő a zsebemből. Fura, de hosszabb távra nem nagyon tudnék egy phabletet elképzelni magamnak, noha egyre inkább úgy érzem, hogy egy ekkora telefonnak bizony van értelme.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

A Gigabyte egész komolyan nyomul az utóbbi időben, a modellpalettájuk folyamatosan bővül. Ebbe remekül beilleszthető egy phablet is, amit azzal is meg tudnak fejelni, hogy ők kifejezetten a kétkártyás eszközökre építenek, ez a kettő együtt pedig újabb vásárlóréteget érhet el. Jelen tesztalanyunknál se aprózták el a dolgokat, legalábbis a méretét tekintve tuti nem, mert egy 6 hüvelykes kijelző már nem viccel.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

A Speedshop-tól kapott méretes hasáb doboz tipikus Gigabyte dizájn, a bronz helyett most világosbarna színben. Belül egyből a telefon fogad szivacsrétegek közé csomagolva, majd a belső tálcát eltávolítva jutunk hozzá a többihez. A hálózati töltőfej, USB adatkábel és sztereó füles trióján felül ezúttal egy kijelzővédő fólia a jutalmunk, kellemes gesztus. Azt is örömmel láttam, hogy megint agybadugós fejhallgatót kapunk, ám a T4-hez képest egy igényesebb kivitelt.

Gigabyte GSmart Saga S3
Prestigio MultiPhone 7600 vs. Gigabyte GSmart Saga S3

Külső

Két jelző jut eszembe a Saga S3-ra nézve. Az egyik, hogy hatalmas, de hát ez már csak így van a phableteknél. A másik viszont, hogy egyáltalán nem néz ki rosszul. Valószínűleg a képek nem adják vissza, de nagyon gusztusos csomagolást hoztak össze a mérnökök, semmi nyoma nincs a „kínai gagyi” effektusnak. Az óriási méreteket a sarkok mellőzésével és lekerekített formákkal igyekeztek elfedni. Nem volt rossz ötlet, mert fogásra nagyon jó a gép. Nyilván egy kézzel kezelni lehetetlen, de ha csak a kezünkben van, biztosan meg tudjuk markolni. A gusztusos külső mellé nagyon korrekt minőséget is párosítottak. Az anyagválasztás teljesen rendben van, a hátlap finom tapintású matt műanyag, az előlap üveg, az összeszerelés pedig tényleg kifogástalan, kifejezetten masszív hatást kelt. Erősíti ezt az is, hogy a hátlap leszedése komoly erőfeszítésbe kerül, lötyögés, nyikorgás vagy hibás illesztés szóba sem kerül. A méretén felül viszont a súlyával is kicsit barátkozni kell, a 190 gramm nem vészesen sok, viszont a súlyelosztás kicsit az alsó térfél felé húz, ezt kézben tartva lehet csak érezni.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

Maga a gyártó is büszke rá, hogy az előlap 72%-át a kijelző foglalja el, ami ugye már említve lett, hogy 6 hüvelykes. Ezen a területen 720p felbontással gazdálkodhatunk, és még fontosabb, hogy IPS panelről van szó. A képminőséggel nincs is baj, jók a színek, bőven van fényerő, a betekintési szög szintén remek, kicsit a napfényben láthatósága lehetne jobb. A szolid méretű kijelzőkeret alsó részére a szokásos három androidos érintőgomb került, itt a megvilágításon picit csiszolhattak volna még, valamint a jobbkezesek nem fognak örülni a balra került Vissza billentyűnek. Felül előlapi kamera, közelség- és fényszenzor, na meg a hangszóró osztozik a helyen. Ami hiányzik innen, az az állapotjelző LED, pedig biztos elfért volna. A hangszóró megfelelően teljesít, de egy kicsivel több hangerő a zajosabb helyeken jól jönne.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

Hátulról sem egy csúnya jószág a Saga S3, a matt fekete felület nem csak kinézetre, hanem tapintásra is kellemes. Alul egy hosszúkás résen szól a kihangosító és noha ez a fajta elhelyezés 50-ből 49-szer rossz, ez most itt épp az az egy kivétel. Asztalra letéve ugyanis nem hogy veszít a hangerejéből, hanem még erősebbé is válik az amúgy sem halk ordítás. Szokásos módon márkajelzés sehol sincs, a hátlapon lévő GSmart felirat azonosítja, hogy kinek a termékét látjuk. Még feljebb a kamera kiemelkedő optikájába botlunk, melyhez dupla LED-es vaku is tartozik.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

Oldalt egy vékony, fémes hatású csík fut körbe, itt találjuk a minimálisan szükséges gombokat és csatlakozókat. Jobbra van a bekapcsoló (durva lenne, ha a tetejére tették volna), balra a hangerőszabályozó. Lentre került alig észrevehetően a mikrofon, felül pedig a 3,5 mm-es jack és a microUSB lakik.

Hardver, szoftver

Noha a mérete feljogosítaná rá, ez a modell nem a Gigabyte csúcskészüléke, hamarosan komolyabb (de kisebb) modellek jönnek. Így aztán mi más is lehetne a burkolat mögött, mint az MTK. Egész pontosan MediaTek MT6582 ketyeg benne, négymagos, 1,3 GHz-es processzorral, Mali-400 MP grafikus gyorsítóval és 1 GB RAM-mal. A szerényen hangzó számok ellenére egész tisztességesen helytáll a benchmark programokban és amúgy a valós használat során, erről az itt látható videóban is meg lehet győződni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Gigabyte GSmart Saga S3 Alcatel One Touch Hero Prestigio MultiPhone 7600 Sony Xperia T2 Ultra
Quadrant Standard 7108 pont 5687 pont 5766 pont 9365 pont
Linpack for Android (single) 115,952 MF. / 0,72 s 74,512 MF. / 1,12 s 73,797 MF. / 1,14 s 103,883 MF. / 0,81 s
Linpack for Android (multi) 263,542 MF. / 0,64 s 194,316 MF. / 0,87 s 224,291 MF. / 3,24 s 317,043 MF. / 0,53 s
Smartbench 2012 Prod. 4215 pont 4337 pont 4612 pont 6034 pont
Smartbench 2012 Games 2149 pont 1442 pont 2319 pont 3171 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 17240 pont 15530 pont 16276 pont 19439 pont
Geekbench 3 (single/multi) 351 / 1168 pont 397 / 1296 pont 397 / 1274 pont 393 / 1298 pont

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Az MTK már magával hozza azt is, hogy 4.2-esnél újabb Androidra ne számítsunk. Nincs ám ezzel olyan óriási nagy baj, ráadásul a Gigabyte ezúttal is érintetlenül hagyta a felületet, így ránk van bízva, mit hozunk ki a Google által megálmodott alapokból. Fixen öt főképernyő van, a lehúzható állapotsornál a kétujjas verzió itt már jól működött. A főmenü sem tartogat meglepetéseket, ahogy az alapfunkciók használata sem.

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Az egyéni felületen kívül az extra programokat is nagyrészt mellőzték a Saga S3-ból, úgyhogy gyorsan végig lehet szaladni rajtuk. Ha böngészni szeretnénk, akkor választhatjuk a Chrome megoldását, aztán akad itt még Dropbox kliens, a szokásos alapszintű fájlkezelő, van diktafon is. Az Óra alkalmazás alatt ébresztőt, stoppert és időzítőt találunk. Talán a leghasznosabb a Kingsoft Office dokumentumkezelő, ami szerkesztésre is alkalmas. A Photo Grid az elkészült képek utólagos módosításánál lesz hasznos, a LockScreen-t viszont továbbra sem értem, mert kvázi egy virtuális lezárógombnak felel meg.

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Multimédia

Hátulra egy 8 megapixeles kamera került, melyről külön kiemeli a gyártó, hogy Sony BSI szenzort és zafírüvegből készült optikát tartalmaz. Van persze autofókusz és a már említett dupla LED-es vaku, de ez így elsőre bíztatóan hangzik. A felülethez nem, a funkciókhoz viszont hozzányúltak. Baloldalt tudunk üzemmódot váltani, van HDR, arcszépítő, panoráma, legjobb kép, mosolyfelismerés és expozíciós sorozat. Állítható a felbontáson felül a színhatás, téma (éjszakai, napnyugta stb.), fehéregyensúly, élesség, színezet, telítettség, fényerő, kontraszt, arcfelismerés, önkioldó, sorozatfotó, geocímke. Elvben lehet hangvezérléssel exponáltatni, nekem ez valamiért nem nagyon akaródzott menni, bár nem éreztem életbevágónak.

Gigabyte GSmart Saga S3

A fenti fotók minősége eléggé csalódás. A dinamikatartomány rettentő szűk, a világosabb területek szinte teljesen kiégnek a képen, túl erős a zajszűrés, a részletek elmosódnak, és felbukkan a kromatikus abberáció is. Kár érte, bár az eredmény még így sem olyan durva, mint a hasonló származású készülékek nagy részénél. A dinamika problémán a HDR mód segít, de itt is lehetne kicsit jobb a hatásfok.

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Zeneileg egyértelműen jobb a helyzet, a gyári lejátszó vagy a Play Zene áll rendelkezésre. A számok leválogatva böngészhetők, van albumborító, ismétlés, véletlen lejátszás és kapunk hangszínszabályzót is, egyéni beállítás lehetőségével. Említettem az újfajta fülest, ami egész jól néz ki, viszont nem kapunk hozzá különböző méretű szilikonbetéteket, így lesz, akinek nem passzol a fülébe. Hangminőségben elég nagy előrelépés történt a T4-hez képest, ezzel már lehet hosszabb távon is zenét hallgatni. Érdemes viszont egy saját megoldásra lecserélnünk, mert akkor további javulást érhetünk el. Kapunk FM rádiót is, ez szokványos, RDS-t tud, jó az érzékenysége, működik.

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Az adatátvitel nem sok problémát okoz a Saga S3-nak, ami feltétlen szükséges, az rendelkezésre áll. Négysávos a GSM és kétsávos a 3G modul, utóbbi 21 Mbit-es legnagyobb sebességre képes, de csak az elsődleges kártyánál. Van WiFi, ez b/g/n szabványt tud, meg hotspotra is képes. A Bluetooth 4.0-s, sztereó, és ott a microUSB, amely OTG-t támogat, tehát rá tudunk kötni például külső tárhelyet is. Ha már tárhelyről van szó, az S3-ban 8 GB belső memória található, ebből 2,89 GB jut a programoknak, 3,22 GB pedig általános tárolóként használható. Ha ez nem elég, akkor a microSD bővítést vehetjük igénybe. Nem esett még szó a dual SIM képességekről, a Saga dual standby üzemmódot támogat, azaz hívás esetén a nem használt kártya ideiglenesen nem elérhető. A rendszerben beállíthatók az alapértelmezések, de ha esetileg ezt megváltoztatnák, az sem probléma, ahogy a nevek SIM-hez való hozzárendelése sem.

Gigabyte GSmart Saga S3 Gigabyte GSmart Saga S3

Üzemidő, összegzés

Ha sikerül lehámozni az igen passzentos hátlapot, akkor azt láthatjuk, hogy a kártyafoglalatokon kívül nincs semmi más. Az akkumulátor ugyanis beépített, de ennél fontosabb, hogy 3000 mAh-s kapacitással bír, ami azért nem kevés. Már csak azért sem, mert itt nem egy top hardvert kell kiszolgálnia, ami jótékony hatással van az üzemidőre is. Átlagos használat mellett 2 nappal számolhatunk, de egy teljes napot még komoly kínzások mellett is végigbír.

Gigabyte GSmart Saga S3
[+]

Értékelés: Gigabyte GSmart Saga S3
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Egy szimpatikus óriást ismertem meg a Saga S3 személyében. A külső és a minőség igazán korrekt, ami alapvetően befolyásolja az első benyomásokat. A pozitívumok közé tartozik a megfelelő teljesítményű hardver, a jó minőségű IPS kijelző, a vékonysága, az erős akkumulátor, no meg természetesen a dual SIM képesség. Szoftveresen elég fapados, ami nem feltétlenül baj, hiszen így teljesen ránk van bízva, mit hozunk ki belőle, a Play Áruházból meg százával tölthetjük le a nekünk tetsző alkalmazásokat. Persze nem mehetünk el a gyengeségek mellett sem, ezekből leginkább a kamera az érintett, amely a minőségi komponensek ellenére se nyújt olyan színvonalat, mint amit várnánk. Zenében nincs gond, a hátlapi hangszóró jó elhelyezése is jó pont, akárcsak a gyári tartozék kijelzővédő fólia. Egy ekkora masina általában nem olcsó, a Saga S3 kártyafüggetlenül 75 ezer forintért kapható. Ebben ezúttal is benne van minden, tehát ÁFA, teljes doboz tartozékokkal és a 2 éves gyártói garancia. Tudom, hogy megint a kínai típusokat fogják előhozni a fórumban, de ezektől elvonatkoztatva nem olyan rossz ár ez. Ekkora képernyőt egyébként is kevesen adnak (még), így viszonylag kevés konkurense van. Az Alcatel Hero kicsit komolyabb, de drágább, és ugyanez igaz a Sony T2 Ultra-ra is. A legközelebbi vetélytárs a Prestigio 7600, amely teljesítményben nem nyújt többet (van benne NFC), árban kevéssel felette van, szintén elég jól néz ki (bár nekem ez jobban tetszik), adnak tokot hozzá. Noha ezek a készülékek hagyományos mobilként már óriásiak és emiatt mindenképp igényelnek kompromisszumot, a Saga S3-at összegzésként egy Tetszett plecsnivel jutalmazom.

Gigabyte GSmart Saga S3

Rusi

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Gigabyte GSmart Saga S3
Gigabyte GSmart Saga S3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 168 x 83 x 8,5 milliméter
Tömeg 190 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat Dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 6 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (245 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582
Processzor típusa Quad-core 1,3 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip ARM Mali-400 MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,89 GB + 3,22 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1)
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Chrome, Dropbox, Facebook, Fájlkezelő, Kingsoft Office, Legjobb választás, LockScreen, Photo Grid, TouchPal billentyűzet
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, Sony BSI szenzor, LED villanó
Másodlagos kamera van (2 megapixel)
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 255 óra
Beszélgetési idő 12 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségérzékelő szenzor, dual standby kétkártyás üzemmód

Azóta történt

  • Xiaomi Redmi Note - nagyra vágyóknak

    Az egyre ismertebbé váló kínai cég is helyet kér magának a phabletek piacán. A Redmi Note korrekt hardvert és méretes kijelzőt kínál elég jó áron.

  • GoClever Quantum 600 - túl nagy az arca

    Nagy kijelzős phablet kedvező áron. Akár ez is lehetett volna a Quantum 600, de a koncepció finoman szólva is zsákutcába futott, számos ponton vérzett el a készülék.

  • Huawei Ascend G7 - ár-rés a pajzson

    A kínai gyártó egy olyan középkategóriás készüléket alkotott, amibe nagyon nehéz belekötni. Prémium minőség, remek szoftver, szuper akkumulátor, de mindezért túl sokat kérnek.

Előzmények

  • Prestigio MultiPhone 7600 DUO - szelfi tepsi

    Hatalmas kijelzővel, igényes külsővel érkezett az eddigi legnagyobb Prestigio mobil, amely olyat is tud, amit eddig nem sűrűn láttunk máshol.

  • Alcatel One Touch Hero - én hősöm

    A kínai gyártó újdonsága a phablet kategóriában szeretne tiszteletet kivívni magának, kiváló kijelzővel, szép formatervvel, és sok tartozékkal rendelkezik.

  • LG G Pro Lite Dual - lájtosan profi

    Egyre többen látnak fantáziát a hatalmas kijelzős mobilokban. Az LG lebutította G Pro készülékét, amihez persze szolidabb ár is társul, az eredmény pedig nem is vészes.

  • Gigabyte GSmart Guru G1 - a név duplán kötelez

    A távol-keletről érkező, de Európát meghódítani vágyó készülék kemény legény, Full HD IPS kijelzőt kapott, nem maradt el a négymagos processzor sem, de borsos áron kínálják.

Hirdetés