Google Nexus 5 - Android csokoládéba mártva

Bevezető, tartozékok

A Google október 31-én rántotta le a leplet a legújabb Android verzióról, a KitKat mellett pedig a hagyományoknak megfelelően egy új referenciagép is napvilágot látott. A telefont a Nexus 4 után ismét az LG gyártja, a partner mellett pedig a haditerv sem változott: az eszköz több nyugatabbra fekvő országban is jóval a konkurencia árai alatt kerül piacra. A Nexus 4 esetén bejött az elgondolás, a tavalyi referenciagép több, mint 3 milliós eladott példányszámmal rendelkezik, az idei modell pedig minden téren emeli a tétet.

Google Nexus 5
[+]

A Nexus 5 névre hallgató újdonság az elmúlt évek egyik legrosszabban őrzött titka volt, legalábbis a mobil telekommunikáció terén: már jóval a nagy nap előtt szinte mindent tudni lehetett a készülékről. Ennek megfelelően nem okozott meglepetést a Full HD kijelző, a Snapdragon 800 processzor vagy az LTE megléte, a Google hozta a papírformát, a keresőóriás ismét egy felső kategóriás készülékkel támadja a piacot. A negyedik generációs hálózatok támogatásával az előd egy komoly hiányosságát orvosolták, az előzetesek alapján pedig úgy tűnt, hogy a Nexus 4 középszerű képalkotási képességeit is felturbózzák; a 8 megapixeles kamera és az optikai képstabilizátor meggyőzőnek tűnnek, legalábbis papíron.

Google Nexus 5
[+]

Az XXL GSM-től kapott telefon egy kék dobozban érkezett a szerkesztőségbe, mely a Nexus készülékek már ismert stílusjegyeit viselte. Kicsomagolás után a szokásos tartozékok üdvözlik a felhasználót, a microUSB-kábel, a töltő és a kézikönyv alkotta trió mellett egy apró eszközt is kapunk, mely tűszerű kinövésben végződik, a SIM-foglalat elővarázsolásához szükséges. Headsetet nem kapunk, de ez annyira nem meglepő: a Nexus 4 és az új Nexus 7 esetében is hiányzott a füles.

Külső

Már az előzetes képek alapján kiderült, hogy a telefon sokkal inkább hasonlít az új Nexus 7 táblagépre, mint az elődjére. A Nexus 4 igen jól mutató Gorilla Glass hátlapját puha tapintású műanyagra cserélték, és bár az előd megjelenése elegánsabb és egyedibb, az újdonság jobban ellenáll a szennyeződéseknek és a karcoknak. Minőségi plasztikról van szó egyébként, mely szerencsére egyáltalán nem hasonlít a csúcsgépek esetén mostanában divatos, ám kissé olcsó benyomást keltő lakkozott felületre. A készülék képátlója 4,7 hüvelykről 4,95 hüvelykre nőtt, ám ez a ház méretén nem nagyon látszik. A 69,17 x 137,84 milliméteres alapterületű telefon mindössze négy milliméterrel hosszabb és fél milliméterrel szélesebb az elődnél, a 8,59 milliméteres vékonyságával pedig az elődmodellnél karcsúbb. A tömege 130 gramm, ami átlagosnak mondható ebben a mezőnyben. Az összeszerelési minőség rendben van, bár egy kicsit ront az összképen, hogy az oldalsó gombok enyhén lötyögnek.

Google Nexus 5
[+]

Az előlapon felül középen kapott helyet a hangszóró, tőle balra a másodlagos kamera található. A kijelző 4,95 hüvelykes képátlóval és 1080 x 1920 képpontos felbontással rendelkezik, a pixelsűrűség így eléri az igen magasnak számító 445 ppi-t, pixeleket és recés éleket felesleges keresni rajta. A technológia IPS, a betekintési szögek óriásiak, a színek viszont lehetnének egy fokkal élénkebbek. Érdemes viszont kiemelni a fényerőt, mely igen korrekt, a Nexus 5 ezen a téren jóval erősebb az elődnél. A karcokkal és egyéb sérülésekkel szembeni ellánállásról a Gorilla Glass 3 üveg gondoskodik. Az érintéseket kapacitív technológiával érzékeli, egyszerre legfeljebb tíz pontot tud figyelembe venni. Legalul a sorozat stílusjegyének számító LED állapotjelző értesíti a felhasználót az eseményekről.

Google Nexus 5
[+]

A készülék hátlapját nem lehet leszedni, így az akkumulátor sem fedi fel magát. A fedlap puha tapintású műanyagból van, a színe kiviteltől függően fekete vagy fehér; érdekesség, hogy utóbbi esetben az előlapi hangszóró is passzoló festést kapott. Alul egy LG logó látható, középre egy gravírozott Nexus felirat került, mint azt a Nexus 7 esetén is tapasztalhattuk. A kamera a bal felső sarokban kapott helyet, kissé kidudorodva a hátlap síkjából.

Google Nexus 5
[+]

Miután a hátlapot nem lehet lefejteni, a microSIM-foglalat a készülék oldalán kapott helyet, a jobb oldalt található fiókot egy tűszerű eszközzel lehet elővarázsolni. Ugyanide került a ki- és bekapcsoló gomb, a 3,5 milliméteres kimenet a telefon tetején, a jobb szélen csücsül. A hangerőt a bal oldalon szabályozhatjuk, a külső hangszóró pedig rendhagyó módon a telefon alján, a SlimPort-támogatással felvértezett microUSB-aljzat mellett foglal helyet. Ez a fertály egyébként egy kissé csalóka, hiszen két rács fogja közre a csatlakozót, melyek közül az egyik a mikrofont, a másik a hangkeltőt fedi. Utóbbi hangereje magas, beszélgetések kihangosításához ideális, az alacsony dinamikatartomány miatt a zenei élmény már csorbát szenved.

Hardver, rendszer, multimédia

A Google a Nexus 4-hez hasonlóan most sem viccelte el a hardvert, a készülék a jelenleg elérhető legerősebb vassal van szerelve. A Qualcomm Snapdragon 800 SoC-ről van szó, mely többek között az LG G2, a Sony Xperia Z1 és a Samsung Galaxy Note 3 esetében is megbízhatóan teszi a dolgát. A 28 nanométeres csíkszélességű lapka egy négymagos, ARMv7 utasításkészletű, magonként legfeljebb 2,26 GHz órajelen pörgő Krait 400 processzort és egy Adreno 330 grafikus gyorsítót tartalmaz. A RAM mérete 2 GB, a belső tárhely kapacitása kiviteltől függően 16 vagy 32 GB lehet.

Google Nexus 5 Google Nexus 5

A specifikáció alapján tehát az abszolút csúcs került az új Nexus-ba, ami bár a mérési eredményeken nem (legalábbis nem minden teszten), a mindennapi használat során azonban érezteti hatását. A Snapdragon 800 már több esetben bizonyította talpraesettségét, a Qualcomm lapkája most is derekasan helytáll, a működés folyamatosságára nincs panasz; igaz, a 4.1 vagy újabb verziójú Androiddal érkező zászlóshajók között ez nem akkora dolog. Az alkalmazások gyorsan megnyílnak, a köztük történő váltás olajozott, a böngésző remekel, a kimondottan teljesítmény-igényes játékok is mindennemű akadás nélkül futnak a telefonon. A telefont Dalvik és ART futtatókörnyezet mellett is kipróbáltuk, a felhasználói élmény tekintetében nem tapasztaltunk eltérést, a működés veszettül gyors.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nexus 5 LG G2 Sony Xperia Z1 Samsung Galaxy S4
Quadrant Standard 8967 pont 18663 pont 20648 pont 12541 pont
Linpack for Android (single) 142,09 MF. / 0,59 s 458,106 MF. / 0,18 s 441,228 MF. / 0,19 s 335,333 MF. / 0,25 s
Linpack for Android (multi) 348,485 MF. / 0,48 s 1054,167 MF. / 0,16 s 937,037 MF. / 0,18 s 807,018 MF. / 0,21 s
Smartbench 2012 Prod. 5157 pont 9851 pont 9870 pont 7358 pont
Smartbench 2012 Games 4344 pont 4359 pont 4469 pont 2713 pont
AnTuTu 4.0 Benchmark 27857 pont 34066 pont 32045 pont 27003 pont
Geekbench 3 Single-Core 900 pont 858 pont 913 pont 685 pont
Geekbench 3 Multi-Core 2742 pont 2199 pont 2751 pont 1869 pont
3DRating (OpenGL ES 2.0) 6329 pont 5580 pont 5812 pont 4955 pont

A készüléken a legújabb Android verzió fut, melyen valószínűleg senki nem lepődik meg, hiszen egy Nexus modellről van szó. A frissességét ráadásul még másfél évig meg is fogja őrizni, a referenciagépeket ugyanis hivatalosan 18 hónapon át támogatja a Google. Miután a zöld robotos operációs rendszer változtatások nélküli verzióját kapjuk, a szoftveres oldal bemutatásától eltekintünk, további információért a KitKat bemutatót ajánljuk.

A multimédiás vonalra rátérve rögtön egy hiányossággal kezdjük: a készülékből kimaradt az FM-rádió. Zenehallgatásra a Play Music alkalmazás való, mely remekül teszi a dolgát: kezeli a lejátszási listákat, rendelkezik hangszínszabályzóval, beépül a képernyőzárba, az All Access korlátlan zeneszolgáltatás pedig már Magyarországon is elérhető. A telefon akadásmentesen viszi az 1080p felbontású videókat, ami nem meglepő, hiszen ez a kisujjában van a Snapdragon 800-nak, a híres-hírhedt killa sample azonban meg-megröccen.

Google Nexus 5

A hátlapi kamera autofókuszos, a maximális felbontás 8 megapixeles, ami 3264 x 2448 képpontos felbontást jelent. Videót legfeljebb 1920 x 1080 képpontos felbontásban tud rögzíteni, a mozgóképek minőségében az optikai képstabilizátor is szerepet játszik (tesztvideó itt). A kameraszoftver felhasználói felületén érződik a minimalizmus, a beállítások előcsalásához hosszan nyomva kell tartani a kijelző egy pontját. A testreszabási lehetőségek visszafogottak, átállítható a felbontás, a fehéregyensúly és az expozíció-korrekció, aktiválható a geotagging és az önkioldó, illetve néhány jelenetet is rendelhetünk a képek mellé. A Nexus 5-tel lőtt fotók felemás érzést keltenek bennem: ideális fényviszonyok mellett kifejezetten jó a teljesítmény, egy kicsit kevesebb fény vagy több mozgás viszont kihozzan a hibákat. Ez a mobilos optikákra egyébként jellemző problémákat okoz: a zajszűrő algoritmus szétmossa a részleteket, zaj viszont így is bőven marad a fotókban, a vonalélesség is gyengévé válik. Bekapcsolható a HDR+ mód (az alsó sor esetén aktív volt), mely a dinamikatartomány alacsony mivoltán javít valamelyest, ám a zajszint továbbra is magas marad. Összeségében viszont nem marad el a fotós teljesítmény a nagy átlagtól, bizonyos esetekben jobbat is tud hozni a Nexus 5, de vannak jobb képességű masinák ebben a szegmensben, korábbi tesztjeink szerint az Xperia Z1, az iPhone 5s és az LG G2 is kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújt.

Adatkommunikáció, akkumulátor, verdikt

Adatkommunikáció téren nem nagyon lehet belekötni a Nexus 5-be. A GSM-modul (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz) és UMTS-egység (850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz) mellett végre egy LTE-chip (800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz) is található a készülékben, utóbbi legfeljebb 100 Mbps letöltési és 50 Mbps feltöltési sebességet jelent. A WiFi (802.11 a/b/g/n/ac, 2,4 és 5 GHz), Bluetooth (4.0 LE) és NFC trió mellett egy GPS-modul is került a motorháztető alá, a pozicionálás gyors és pontos volt. Extraként WiFi Direct és Miracast támogatás jár, a mobilnetet pedig vezeték nélküli hálózaton kersztül is szórhatjuk. Telefonálás közben a hangminőség mindkét oldalon tiszta és érthető volt.

Google Nexus 5 Google Nexus 5 Google Nexus 5 Google Nexus 5

A készülékházat nem lehet megbontani (legalábbis garanciavesztés nélkül), így a 2300 mAh kapacitású akkumulátort sem lehet cserélni. A rendelkezésre állási idő elmarad a csúcsgépektől, masszív használat mellett egy napig bírja, visszafogott terhelésnél másfél-két napig húzza. A hivatalos adatok szerint egy feltöltéssel 17 órányi beszélgetés, 300 órányi készenlét, 8,5 órányi WiFi-n keresztüli vagy 7 órányi LTE melletti internetezés sajtolható ki belőle. Extraként a Nexus 4 és az új Nexus 7 készülékekhez hasonlóan tesztalanyunk is kompatibilis a Qi szabvánnyal, azaz egy megfelelő eszköz segítségével vezeték nélkül tölthető.

Google Nexus 5
Nexus 5 vs Nexus 4

Értékelés: Google Nexus 5
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Google ismét egy igen erős referenciagéppel jelentkezett, a Nexus 5 egyenesen a dobogót célozza meg. A Full HD kijelző remek képminőséggel szolgál, és bár 4,95 hüvelykre nőtt a panel alapterülete, maga a telefon alig lett nagyobb az elődnél. A Nexus 4 Gorilla Glass hátlapja helyett egy kevésbé feltűnő, ám annál praktikusabb, a szennyeződésekkel szemben jobban ellenálló műanyag házat kapunk, a formaterv egyszerű, letisztult. A hardver csúcskategóriás, a Snapdragon 800-nál jelenleg nincs erősebb a mezőnyben, a Qi töltés, a Miracast és az LTE-támogatás pedig csak hab a tortán. És mivel egy Nexus készülékről van szó, a lehető legújabb Android verziót kapjuk (néhány exkluzív extrával kiegészítve), és ez így is fog maradni még másfél évig. Persze azért negatívumok is akadnak: az üzemidő csak átlagos, hiányzik a rádió, a kamerát pedig könnyű megzavarni rosszabb fényviszonyokkal.

Magyarországon kártyafüggetlenül 140 ezer forintért lehet hozzájutni a készülékhez, ami nem kevés pénz. Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az üzemidő és a fotózás terén jobban teljesítő LG G2 egy tízezressel olcsóbb, néhány ezressel drágábban pedig Sony Xperia Z1-et lehet kapni. Ettől függetlenül egy remek gépről van szó, csúcs hardverrel, minőségi készülékházzal és számos extrával felvértezve, mellőzve a gyártók gyakran túl soknak ható szoftveres adalékait. Plecsni szinten a magyarországi árak miatt a tetszett és az ajánlott között lavírozik, a szoftveres támogatás miatt viszont utóbbi felé billen a mérleg nyelve. Ha valaki angol árakon jut hozzá (mert mondjuk ott lakik), az ne habozzon, annyiért kifejezetten jó vétel az ötös Nexus, de ez a korábbi modellekkel is így volt.

Google Nexus 5

dr. Kind

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Google Nexus 5
Google Nexus 5 Általános
Technológia GSM / UMTS / LTE
Méret 69,17 x 137,84 x 8,59 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,95 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (445 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 800
Processzor típusa négymagos, magonként 2,26 GHz-es Krait 400
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 330
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 16 / 32 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE Cat. 3 (100 Mbps letöltés / 50 Mbps feltöltés)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4 & 5 GHz, WiFi Direct, hotspot, Miracast, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter van
Extra szoftverek nincsenek
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van (2 MP)
Videófelvétel van (1080p@30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh
Készenléti idő 300
Beszélgetési idő 17 óra
Böngészési idő 7 óra (LTE) / 8,5 óra (WiFi)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, optikai képstabilizátor, Qi vezeték nélküli töltés, giroszkóp, gyorsulásérzékelő, Hall szenzor, nyomásérzékelő, digitális iránytű, közelségérzékelő, fényszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • LG G2 - tapogatnivaló hátsó

    Ez is egy csúcskategóriás tepsi, de van rajta egy csavar: a hátuljára kerültek a vezérlőgombok. Ez könnyen megszokható, ráadásul más területeken is erős a koreai óriás.

Hirdetés