HTC Desire 700 - One is, meg nem is

Bevezető, tartozékok

Nagy túlélő a HTC, nem túlzás ezt a jelzőt használni rájuk. Hosszú hónapok, lassan évek óta problémák vannak a tajvani gyártó körül, nem mennek az eladások, ebből (is) következően pénzügyileg se állnak jól, ez pedig rendszeres csámcsognivalót biztosít a szaksajtó és ezen keresztül a felhasználók számára. Tulajdonképpen legtöbbször csak egy-egy új készülék bemutatása számít pozitív hírnek, legalábbis a bemutató ténye, mint olyan.

HTC Desire 700
[+]

Ugyanis bármilyen érthetetlen, mint ha a HTC-nek fogalma sem lenne, hogy merre kellene elindulni a gödörből kifele. Nyilván a Samsung és Apple nem ellenfél már, és persze racionális gondolkodással ők sem a mobilpiac dobogójára pályáznak, csak nem túlzottan örömteli negyedévente a súlyos dollármilliókban mérhető veszteségeket bejelentgetni. Az mindenképp jó irány, hogy folyamatosan újítgatják, bővítik a kínálatukat. Ám az ár/érték aránnyal sokszor komoly bajok vannak, hiszen a HTC önmagát prémium márkának határozza meg, csak akkor nem kellene alsókategóriás okostelefonokat minimum egy kategóriával drágább áron árulni.

HTC Desire 700
[+]

Mostani tesztalanyunk nem alsókategóriás, ám rögtön szögezzük le, hogy a Desire 700 nem hogy hazánkban, de még Európában sem kapható hivatalosan. Ez nálunk nem feltétlen akadály ahhoz, hogy beszerezzünk egyet tesztelésre. Ezúttal az XXL GSM volt az, aki ebben segített, mégpedig elég gyorsan, hiszen alig egy szűk hónapja dobták piacra a messzi Ázsiában. A doboz a komolyabb modelleket idézi, négyzetes és lapos, benne a készüléken felül egy hálózati töltőfej (persze nem európai), USB kábel és egy sztereó füles pihen, némi nyomtatott iromány mellett.

HTC Desire 700
[+]

Külső

Nem is kérdés, honnan kölcsönözték a Desire 700 formavilágát. Kicsit távolabbról nézve simán össze lehet téveszteni a One-nal, ami egyébként nem baj, hiszen az a modell igen dekoratívra sikerült. Jól néz ki ez is, még úgy is, hogy közelebbről megvizsgálva már elárulják magukat a részletek. Amit azért kiemelnék, az a színe, mert ez a bronzos, sötétbarnás árnyalat elég ritka, pedig nagyon jól néz ki (még régen a Samsung Galaxy Armani volt nálam barnában). Gyorsan szembetűnik, hogy nyoma sincs a fémes unibody háznak, itt bizony erős műanyag burjánzás van. Ezzel még nem volna baj, de több hibát is sikerült elkövetni. A hátlap fényes, csúszott felülete nem épp a kedvencem (és szerintem legtöbben így vagyunk vele), ám nekem ennél sokkal kellemetlenebb volt, hogy a hátlap mozog. Ugye itt levehető a fedél, csak épp föl-le és jobbra-balra is lötyög. Igaz, csak olyan fél millimétert, ami viszont pont ennyivel több, mint amit egy HTC-től elvárunk. Ezen túllépve a minőséggel nincs baj, a többi remekül össze van rakva.

HTC Desire 700
[+]

Az előlap szép nagy, aminek oka az 5 hüvelykes kijelző, ez az értékkel a One fölé, de a One Max alá lőtték be. A méretes panel típusát nem árulta el a gyártó, viszont azt tudjuk, hogy qHD felbontással bír, ami 540 x 960 pixelt és 220 ppi-t jelent. Nem valami acélos értékek, viszont a valóság nem is olyan vészes. Közelről azért nem nehéz kiszúrni a pixeleket, de a hétköznapi használat közben egyáltalán nem katasztrófa, jók a színek, van elég fényerő is, napfényben (már amikor van) is jól olvasható. Azt sem tudni, hogy üveg vagy műanyag fedi a képernyőt, viszont az alsó részén a HTC „védjegye”, két érintőgomb látható. A Vissza és Home gombok ezúttal megvilágítást is kaptak (éljen), a HTC felirat meg felülre költözött. Az alul-felül lévő bronz betét egyformán lyukacsos, melynek oka, hogy átvették a sztereó hangszórókat a One-ból, amit BoomSound néven ismerünk, egyébként jár hozzá beépített erősítő is. Felül a hangszóró körül az előlapi kamera, illetve a közelségszenzor néz vissza ránk, a rács mögött pedig fényszenzor, valamint egy nagyon apró és elég halványan pislákoló állapotjelző LED is rejtőzik.

HTC Desire 700
[+]

Hátul már említettem a fényes felületet, itt egy szürkébe hajló barnás árnyalatot kevertek ki, szerintem ezzel nincs is baj (egyébként hófehérben is kapható). Itt is rájátszottak a One dizájnra, alul és felül is egy-egy keresztbe futó csík van rajta, amit egyébként a lakkréteg alá festettek, akárcsak az elmaradhatatlan HTC feliratot. Ezeken kívül csak a kamera optikája és a hozzá tartozó LED villanó hívja fel magára a figyelmet.

HTC Desire 700
[+]

Kétségtelenül az oldala a legkevésbé érdekes, a bal felére rá se nézzünk, ott nincs semmi. Alulra került a microUSB és a mikrofon, felül pedig a 3,5 mm-es jack, valamint a bekapcsoló/lezáró billentyű található. Ezzel máris ergonómiai bakit lőttek, ekkora telefonnál oldalra kell helyezni, nem pedig felülre, főleg nem balra, amit a jobbkezeseknek képtelenség elérni. Sajnos elkövettek egy még nagyobb hibát a jobboldalt lévő hangerőszabályzóval. Ezek a gombok egyszerűen szörnyűek, nincs más jelző rájuk. Teljesen síkban vannak a burkolattal, vakon kitapogatni szinte képtelenség és ezt tetézve totálisan érzéketlenek, egyáltalán nincs nyomáspontjuk, erősen kell megnyomni, de az ujjunkkal nem fogjuk érezni, kellően benyomtuk-e. Miután az okostelefonok többségén kb. ugyanígy három billentyű található, nem ártana legalább ezeket jól megtervezni.

Hardver, szoftver

Ha HTC, akkor a hardverről már előre sejtjük, hogy Qualcomm lesz, a két cég köztudottan közeli kapcsolatot ápol egymással. Én is így gondoltam, így aztán akkor lett gyanús a dolog, amikor a szokásos benchmark programok sorra nem ismerték fel, mi is van a burkolat mögött. Az AnTuTu azt jelezte, hogy Allwinner A10, amit nem akartam elhinni, úgyhogy némi kutakodásba kezdtem az interneten. Eltelt közel negyed óra, mire szépen kezdett kitisztulni a kép. Kiderült, hogy a HTC a költséghatékonyság jegyében más chipgyártókkal is megállapodott az újonnan bemutatott középkategóriás telefonjai számára. Ha azt mondom, hogy Spreadtrum Shark, az kinek ismerős? Nekem se volt az, de még egy kis kattingatás után meglett a rejtély megoldása. Spreadtrum SC7735S, ez a pontos chipset, a belsejében egy négymagos, 1,2 GHz-es ARM Cortex-A7 processzor, valamint egy szintén négymagos Mali-400 MP4 grafikus gyorsító dolgozik. Mellé 1 GB RAM került, ez a különös csomag pedig kissé felemás képet fest. A processzor nem valami izmos, viszont grafikus téren jobb a helyzet.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Desire 700 Alcatel Idol X Gigabyte Simba SX1 LG Optimus L9 II
Quadrant Standard 3732 pont 5774 pont 5540 pont 5368 pont
Linpack for Android (single) 31,316 MF. / 2,68 s 74,718 MF. / 1,12 s 154,105 MF. / 0,54 s 141,134 MF. / 0,59 s
Linpack for Android (multi) 73,111 MF. / 2,31 s 203,704 MF. / 0,83 s 308,349 MF. / 0,55 s 276,503 MF. / 0,61 s
Smartbench 2012 Prod. 1480 pont 4476 pont 3180 pont 3050 pont
Smartbench 2012 Games 1850 pont 1710 pont 2890 pont 2191 pont
AnTuTu Benchmark 4.x 10600 pont 15481 pont 15664 pont 14571 pont
Geekbench 3 (single/multi) 305 / 321 pont 399 / 1275 pont 478 / 875 pont 451 / 820 pont

HTC Desire 700 HTC Desire 700

A bekapcsolás után újabb meglepetés fogad, hiszen az Android 4.1.2-es verziója nem valami friss, és biztos elfutna az újabb változat is. Mindezt azonban nem nagyon vesszük észre, mivel a Sense 5.0 felület által nem igazán vesszük észre az esetleges hátrányokat. Mi több, a szoftver egész kulturáltan és gyorsan fut, a multitask sem gond, apró döccenések előfordulnak, de semmi durvább dolog és stabilitás szempontjából sincsenek gondok (a tesztelés kezdetén rögtön telepített is egy kisebb frissítést). Ráadásul ezúttal nem butították le a dolgokat, tehát van BlinkFeed is, az időjárás programban van normális animáció, szóval belsőleg is közel olyan, mint ha egy One lenne a kezünkben.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

A BlinkFeed-en kívül összesen négy kezdőképernyőnk lehet, ezekre egy rakat widgetet lehet kiszórni, amikre szükség is lesz, mert számomra érthetlen módon a lehúzható menüben egy gramm gyorskapcsoló sincs (bezzeg az energiatakarékos cucc állandóan ott van, azt meg nem lehet kikapcsolni). Ezt leszámítva a HTC kezelőfelülete alaposan felturbózza a gyári droidot és nem csak grafikailag, hanem funkciókban is. Azt mondjuk nem értem, ki találta ki a gyártónál, hogy egy 5 hüvelykes kijelzőn a menüben egy oldalon 9 ikon legyen, de szerencsére ez átállítható sűrűbbre, de az időjárás widget se volna szabad itt lennie, rengeteg helyet elvesz.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

Extrák, adatátvitel

A dizájnon felül szoftveres extrák is járnak a Sense mellé, ezekből akad néhány a Desire 700-ban is, nézzük őket sorban. A Car egy autóban használható felületet indít el, itt gyorsan és könnyen hozzáférünk a telefonkönyvhöz, tárcsázóhoz, zenékhez, netes rádióhoz, na meg a navigációhoz, de az is beállítható, hogy automatikusan kapcsolódjon a Bluetooth rendszerünkhöz. Dr. Eye néven fut az angol-kínai szótár, ezt nyilván a kínai tulajdonosok fogják értékelni. Kapunk Facebook, Twitter klienseket, továbbá Dropboxot, ezek a szokásosak. A Feladatok mellett érdekes a Firka név alatt futó jegyzetelő, a Hangrögzítő semmi extra, az Időjárást is ismerjük már. Fura módon Kid Mode és Parent Dashboard néven is megtaláljuk a Zoodles programját. Ezzel levédhetjük a készüléken lévő kényesebb tartalmakat a gyerekeink elől, megakadályozhatjuk, hogy bármit telepíthessenek rá, szóval kvázi az Android 4.3-ban debütált felhasználói fiókhoz hasonló a dolog.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

A KKBOX egy online felhő alapú multimédia tárhely, az Óra mögött pedig csinos világóra, ébresztő, stopper és időzítő lakik. A PDF megjelenítő a Polaris Office része, amely egyébként elindítás után már HTC Fájlok név alatt fut, bár ez enyhe füllentés, mivel szó sincs fájlkezelőről, azt külön kell telepítenünk. Viszont ha Office vagy PDF dokumentumot akarunk megnyitni, akkor ezzel menni fog, sőt a Word, Excel és Powerpoint szerkeszthető is. Beszédes a Részvények program, és a SoundHound zenefelismerővel is sokan találkoztak már. Jó ötlet a Tanácsok és Súgó, itt sok funkció használatához találunk segítséget. A TuneIn Radio online rádióhallgatási igényünket elégíti ki, a WeChat és Weibo pedig a kínaiak által is kedvelt chatelő programok. Ja, és van egy Zseblámpa is, ahol a hátsó LED-et lehet három fokozatban bekapcsolni.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

Adatátvitelben átlagos a felhozatal, van HSDPA és HSUPA, ezek elvben 21 és 5,76 Mbit sebességet biztostítanak a mobilhálózaton. A WiFi természetesen alap, a/b/g/n szabványokat szereti, duál frekvenciás, DLNA, WiFi Direct, hotspot van hozzá. Bluetooth-ból 4.0-s verziót kapunk, a microUSB pedig OTG-re is képes, egy 8 GB-os pendrive tartalmát szó nélkül beolvasta. Ne feledjük a GPS-vevőt, ami a GLONASS-t is kezeli, villámgyorsan talál pozíciót és utána pontosan, stabilan mutatja. Belső memóriaként 8 GB van feltűntetve, ebből kicsivel több, mint 4 GB-hoz férhetünk hozzá, a bővítéshez microSD szükséges, ez a művelet kikapcsolás nélkül megtehető. A Desire 700 mindezek mellett dual SIM telefon, és a chipset-nek hála, duál aktív üzemmódra is képes. Így ha az egyik kártyán telefonálunk vagy netezünk, a másikon eközben is elérhetnek minket. A kapcsoló beállítások nem bonyolultak, a két SIM-et külön-külön ki-be kapcsolhatjuk, megadhatjuk az alapértelmezettet, de minden hívás és üzenet előtt van lehetőségünk választani közöttük. Azt még megjegyezném, hogy a SIM2 csak EDGE adatkapcsolatra képes, valamint mindkét kártya microSIM-et fogad be.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

Multimédia

Ha nem láttam volna már a kézhezvétel előtt az adatlapot, jó eséllyel arra tippeltem volna, hogy megint az Ultrapixelt látom viszont. Ám ebben az esetben tévedtem volna, mert ezt egyelőre meghagyják a csúcsmodelleknek. A Desire 700 hátán egy 8 megapixeles kamera áll rendelkezésre, melyet BSI (hátulról megvilágított) szenzorral, F2.0 fényerejű optikával, autofókusszal, na meg a már említett LED vakuval vérteztek fel. Ez utóbbi elég jó fényerővel bír, viszont nagyon zöldes-sárgás színe van, szóval a színekkel gond lesz a használatakor. A kamera kezelőfelülete viszont remek, már csak azért is, mert igen bőséges beállítási lehetőségeink vannak. A sokféle jeleneten kívül van HDR, panoráma, sorozatkép, 4:3, 16:9 és 1:1 képarány, fehéregyensúly, ISO, időzítő, expozíció, kontraszt, telítettség, élesség, arc- és mosolyfelismerés, érintős fókusz és exponálás, geocímke, úgyhogy bőven lehet kísérletezgetni vele. Fotózáshoz és videozáshoz is van indítógomb, mozgókép közben is készíthetünk fényképeket. Majdnem kihagytam a jópofa effektusokat, amik szinte helyettesítik az Instagrammot is.

HTC Desire 700

Az itt látható képek normál alapbeállítások között készültek, de ahogy az látszik, hiába a sok konfigurálható opció, óriási változásokat nem fogunk produkálni. A színek még megfelelőek, viszont nagyon erős a zajszűrés, a részletek még a közeli részeken is jócskán elmosottak, illetve az optika nagyon érzékeny a fénykülönbségekre, könnyen találunk kiégett, illetve besötétült részeket. Itt persze a HDR segíthet, mint az látszik (a csíkozás nem a kamera hibája, exponálás közben bemozdult a telefon), viszont az is sokatmondó, hogy a fotók egyike sem éri el a 2 MB-os méretet, tehát a JPG tömörítés is eléggé fel van csavarva. Videózásnál maximum 1080p felbontásban vehetünk fel, a fókuszálás folyamatos, a minőség átlagos, a hang pedig mono, mivel nincs másodlagos mikrofon.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

Zenében már jobb a helyzet, a lejátszó jól néz ki, könnyen tudunk válogatni a feltöltött fájlok között. Van albumborító, ismétlés, véletlen lejátszás, viszont nyoma sincs hangszínszabályzónak. Szerencsére erre nincs olyan nagy szükség, mert alapból is egész jól szól. Noha Beats Audio-ról szó sincs, azért beépített erősítő és BoomSound van. Az előlapi hangszórók minőségre nem érik el a One szintjét (a fémház hiánya ugye), viszont óriási hangerejük van, és nem torzítanak. Van rádió is, ez is szép felületet kapott, első indításkor végigrohan a teljes frekvenciasávon, ezekből mi választhatjuk ki a kedvenceket és már szól is, az RDS automatikus.

HTC Desire 700 HTC Desire 700

Az internetezés ekkora kijelzőn még ilyen felbontás mellett is remek élmény. Egyből két böngészőből választhatunk, egyikkel se járunk rosszul, gyorsan betöltődik a kívánt tartalom. Nyithatunk több ablakot, van kijelzőre tördelés, még a Flash-t is kezeli, a kétujjas nagyítás sima ügy, nincs akadozás. A már említett TuneIn Radio segítségével szinte a világ bármely rádióadását hallgathatjuk online, ha meg egy számunkra ismeretlen zene szól, akkor a SoundHound fog segíteni.

Üzemidő, összegzés

A unibody kialakítás ellenzői felsóhajthatnak, mert nem csupán levehető a hátlap, de még az akkumulátor is cserélhető. A mérnökök egy 2100 mAh-s lítium-polimer telepet választottak a feladatra, ami egy kicsit szerénynek bizonyult. Lehet, hogy a processzor maga nem fogyaszt túl sokat, de egy ekkora kijelző azért megkéri a magáét és persze a duál aktív üzemmódról se feledkezzünk meg. Tény ami tény, egy töltéssel egy napot jó eséllyel végig tudunk vinni, közepes vagy annál gyengébb használattal biztosan. Nekem közel 1,5 óra telefonálás, sok netezés és kb. 3 óra rádiózás mellett csak késő este kezdett követelőzni a töltőért, de ekkora házban azért elférhetett volna valami erősebb energiaforrás.

HTC Desire 700
[+]

Értékelés: HTC Desire 700
Külső
Ergonómia 5 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Desire 700 más gyártók által is ismert célokkal került piacra. Egy nagyképernyős, de legfeljebb középkategóriás jellemzőkkel bíró, ugyanakkor a csúcskészülékekhez képest olcsóbb mobil szeretne lenni és ezt nagyjából teljesíti is. A külsővel semmi gond nincs, a mozgó hátlap sajnos rontja az összhatást, a kijelző egész elfogadható, a gyorsasággal nincs gond (azért komolyabb játékokkal ne próbálkozzunk, a proci nem fogja bírni), a szoftver szintén rendben van, kiemelendő a duál aktív mód, jó a sztereó hangszóró, tehát alapvetően pozitív benyomást kelt, viszont ne feledkezzünk meg a negatív oldalról sem. A kamera képminősége gyenge, a vaku minden, csak nem fehér, az akkumulátor lehetne erősebb, a hangerőszabályzó gombjait meg be kéne tiltani, mert botrányosak. No és itt van a szokásos kérdés, az ár, amely a HTC-nél sajnos már sok esetben okozott fejfájást, hiszen elég sokszor elrugaszkodnak a valóságtól. A Desire 700 jelen állás szerint még Európában sem kapható hivatalosan, hazánkban meg még kevésbé, ez persze rontja a helyzetet. Mindazonáltal kártyfüggetlenül 100 ezer forintért juthatunk hozzá, ami egyértelműen sok érte. Hiába a szép külső, ennyiért komolyabb hardvert, jobb felbontású kijelzőt kellene adni. Alapvetően nem volt rossz használni a készüléket, viszont a fentebb említett hibák miatt végül nem kap pecsétet. Az viszont továbbra is kérdéses, hogy mi lesz a HTC-vel, mert ez a modell biztosan nem húzza ki őket a mélyből.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

HTC Desire 700
HTC Desire 700 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145,5 x 72 x 10,3 milliméter
Tömeg 149 gramm
Színvariációk bronz, fehér
SIM-foglalat Dual microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 540 x 960 pixel (220 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Spreadtrum SC7735S
Processzor típusa Quad-core 1,2 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége N/A
Processzor utasításkészlete ARM-v7
Grafikus chip Mali-400 MP4
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4,17 GB
Memória bővíthetősége microSDXC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM1)
UMTS 850/900/2100 MHz (SIM1)
GSM 900/1800/1900 MHz (SIM2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP+aptX)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, DLNA, WiFi Direct, hotspot
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Car, Chrome, Dr.eye, Dropbox, Facebook, Feladatok, Firka, Hangrögzítő, Időjárás, Kid Mode, KKBOX, Parent Dashboard, PDF megjelenítő, Polaris Office, Részvények, SoundHound, Tanácsok és súgó, TuneIn Radio, Twitter, WeChat, Weibo, Zseblámpa
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, F2.0/28 mm optika, BSI szenzor, LED villanó
Másodlagos kamera 2,1 megapixel
Videófelvétel van (1080p@30fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő 582 óra
Beszélgetési idő 11 óra 40 perc
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, BoomSound sztereó hangszórók beépített erősítővel, Sense 5.0 UI
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés