Huawei Ascend D quad XL - csak összerakták

Bevezető

Amikor a tavalyi Mobile World Congress alkalmával a Huawei bemutatta új készülékeit, pontosan lehetett látni, hogy a gyártó igyekszik kilépni abból a szerepből, hogy olcsó, alsóbb és középkategóriás modellekkel jeleskedik csak a piacon. A barcelonai felhozatalból az igen vékony P1 időben meg is jelent, de volt két csúcsgép is. A tabletek között versenyző MediaPad FHD már járt nálunk, a négymagos okostelefon azonban csak nem akart piacra kerülni, rengeteget dolgoztak rajta a Huawei mérnökei, mire végre a hazai képviselet oda merte adni a kezünkbe, ráadásul rögtön a combosabb akkumulátorral szerelt XL változatot kaptuk meg.

Huawei Ascend D quad
[+]

Ez viszont azt is jelenti, hogy a mostani piacon a Huawei üdvöskéjének olyan nagyágyúkkal kéne megküzdenie, mint a Galaxy S III, a HTC One X, az Asus Padfone 2, vagy az LG Optimus 4X. És akkor még a Nexus 4-et nem is említettük. Ez a mezőny pedig igencsak erős, ráadásul a felsoroltakból több eszköz már fél évnél is régebb óta kapható, azaz a D quad XL jelentős hátrányból indul(na), ezért aztán nem is lesz elérhető a világ minden táján, a jelenlegi információk alapján itthon sem kerül be szolgáltatói kínálatba.

Huawei Ascend D quad
[+]

Ha én lennék a Huawei (idétlen keresztnév, szóval örülök, hogy nincs így), akkor biztos, hogy megpróbálnám a végletekig lefaragni a D quad XL árát, hogy egy kövér százalékkal olcsóbban adhassam a portékámat, hiszen a jelenlegi négymagos mezőny minden tagját ismertebb nevű gyártók rakják össze, tehát valamivel villantani kell. Mivel a hardver nem jobb (de nem is rosszabb), mint a többieké, ezért vagy olyan szolgáltatáskínálatot kell beletenni, amitől mindenki padlót fog, vagy olyan designra van szükség, amitől leesik az áll, vagy csak simán baromi olcsón kell adni, hogy a potenciális vásárlók eljátszhassanak a gondolattal, hogy ekkora eltérés miatt már nem ragaszkodnak a márkanévhez. A gond leginkább az, hogy a fentiek közül egyik sem teljesül, a D quad XL egy tisztességesen összerakott gép, de semmiben nem alkot kiemelkedőt. Viszont jól jelzi, hogy ha lassan is, de a Huawei képes csúcstelefont is összerakni, megvan a mérnöki tudás, de sokkal több erőforrásra lenne szükség, hogy időben léphessenek, és be kell látni, hogy a márkának nincs meg az a presztízse, ami a vezető gyártóknál adott.

Doboz, külső

A doboz egyszerű, nincs benne semmi különös, töltőfej, adatkábel és szokványos füles ücsörög a csomagolásban. A készülék viszont meglehetősen robusztus, nyoma nincs annak a kecsességnek, ami a Samsungot, vagy a HTC jellemzi, de az LG érdekes szögletessége, vagy a Padfone 2 letisztultsága sem fedezhető fel rajta. Igazából annak ellenére is meglehetősen jellegtelen, hogy a hangszóró és kamera környékén némi vöröses betét is felfedezhető. Van, akinek ez jön be, egy komor, kissé vaskos, masszív, brutálisabb külső is lehet szerethető, főleg, ha működés közben is kijön a nyers erő.

Huawei Ascend D quad
[+]

A D quad XL nem száll be a vékonysági versenybe, meglehetősen vaskos az eszköz, a 150 grammos készüléknek emberes fogása van, de nem csúszik ki a kézből, mivel a hátlap enyhén recézett felülete jó fogást biztosít. Az előlapon IPS kijelző trónol, átlója 4,5 inch, felbontása pedig 720x1280 pixel, ami bizony jól hangzik, s a gyakorlat is azt mutatja, hogy a kijelzővel nincs sok probléma. A betekintési szög remek, a fényerőt automatikusan is szabályozhatja a rendszer, csutkára tolva élénk, kontrasztos képet ad, pixelek szabad szemmel nem láthatóak.

Huawei Ascend D quad
[+]

A kijelző felett másodlagos kamera (1,3 megapixeles), fényérzékelő és állapotjelző led található. Alul a megszokott három gomb sorakozik, érintésérzékenyek, fehéres háttérvilágítást kaptak. A készülék bal felén csak a microUSB csatakaozóját fogjuk megtalálni, jobbra a hangerőt szabályozó gombokra tévedhet az ujjunk. Felül van a 3,5 mm-es jack kimenet, illetve a kijelző feloldását és lezárását indukáló billentyű.

Huawei Ascend D quad
[+]

A hátlapon bőven van mit nézni, s talán ez a készülék legfrankóbb része. Felül a pirosas színnel keretezett, villanóval megtámogatott kamera kukucskál, mellette némi felirat ad támpontot a képességekről (8.0 AF Full HD), lentebb a gyártói logó, a Dolby Digital Plus felirat, legalul pedig a hangszóró nyílása kapott helyet. Ellentétben a mostani trendekkel az egész hátlap leszedhető, így hozzáférünk az akkumulátorhoz, a microSD-hez, illetve a szintén "trendellenes" normál méretű SIM-hez is. Az összeszerelés makulátlan, minden nagyon a helyén van, bár nyomokban sem tartalmaz fémet, mégis érződik, hogy nagyon odafigyeltek.

Hardver, szoftverek

A burkolat alatt a Huawei saját fejlesztésű chipsete dolgozik. A HiSilicon K3V2-es processzor négymagos, magonként 1,4 GHz-en ketyeg, ha mind a négy mag működik, akkor 1,2 GHz-en pörögnek. Ez a SoC került egyébként a CES-en bemutatott Ascend D2-ben is. A grafikus gyorsítóról azt tudni, hogy 16 feldolgozóegységgel rendelkezik, név szerint pedig Vivante GC4000. A chipset csíkszélessége 40 nm, s persze a Huawei nagyon büszke rá. A RAM mérete 1 GB, a felhasználó tárhely ennek nyolcszorosa, ami microSD-vel bővíthető.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend D quad XL HTC One X Samsung Galaxy S III ASUS Padfone 2
Quadrant Standard 4544 pont 5877 pont 5480 pont 7516 pont
Linpack for Android (single) 40,131 MF. / 2.09 s 51,941 MF. / 1,61 s 57,107 MF. / 1,47 s 183,845 MF. / 0,46 s
Linpack for Android (multi) 130,144 MF. / 1,30 s 156,753 MF. / 1,08 s 189,088 MF. / 0,89 s 497,542 MF. / 0,34 s
Smartbench 2012 Prod. 4099 pont 4249 pont 4020 pont 5104 pont
Smartbench 2012 Games 3127 pont 2648 pont 1647 pont 3457 pont
AnTuTu 3.0 Benchmark 14111 pont ? pont 17563 pont ? pont

A fenti táblázat jól mutatja, hogy a kínai gyártó megoldása fel tudja venni a versenyt a nagy márkák csúcsgépeivel, talán egy hajszálnyival gyengébbek az eredmények, de ez a működésben nem látszik. Pörög-forog a menü, gyorsak az animációk, de ezt el is várhatjuk ettől a hardvertől. A szoftver viszont nem a legfrissebb, egyelőre a 4.0.4-es verziószámú Android fut a telefonon, amihez a Huawei első ránézésre csak szőrmentén nyúlt hozzá. A lezáróképernyőről négy irányba húzhatjuk el a csúszkát, így egyből eljuthatunk a hívásinformációkhoz, a kamerához, illetve az üzenetekhez is. Minimális módosítást kapott az értesítési tálca.

Huawei Ascend D quad Huawei Ascend D quad

Ha viszont a kezdőképernyő opciói között átváltunk 3D módba, akkor teljesen megváltozik a megjelenés, mások lesznek az alsó ikonok, a widgetek, a képernyők közötti váltás (a menüben is) pedig olyan, mintha egy ordas nagy kockát forgatnánk. Na, ez viszont már kissé szaggat, ami azt jelenti, hogy a saját felületüket nem bírták tökéletesen optimalizálni a mérnökök. Kár, mert egyébként látványos megoldás.

Huawei Ascend D quad Huawei Ascend D quad

Az extra szoftverek között találunk egy biztonsági központot, ahol feketelistát állíthatunk be, megnézhetjük az ez alapján blokkolt SMS-eket, találunk egy jelszóval védett jelszóadatbázist, valamint titkosíthatunk fájlokat. Akad fájlkezelő, Polaris Office a dokumentumokhoz, egy DLNA kliens és a Riptide GP nevű játék is fent van alapból. Ezeken kívül egy zseblámpa és egy backup program színesíti a palettát.

Huawei Ascend D quad Huawei Ascend D quad

Multimédia

A hátlapra tett kamerától személy szerint nem vártam túl sokat, a Huawei ugyanis eddig nem brillírozott túlzottan fényképezés területén. A felület könnyen kezelhető, van HDR mód, sorozatfelvétel, panoráma, mosolyfotózás, állítható a felbontás, az ISO, a fehéregyensúly, a telítettség, a kontraszt és a fényerő, van éjszakai mód és arcfelismerés is. Ezen kívül egy rakás effekttel is szórakozhatunk, meg torzítós marháskodásokkal.

Huawei Ascend D quad
[+]

De ez mind lényegtelen, ha az eredményeken nem látszik az odafigyelés, a D quad képei viszont kifejezetten jók. A vonalélesség nagyon rendben van, kromatikus aberrációnak nincs nyoma, a zajosság is bőven a mobilos körökben elfogadható szinten belül van, pedig a fényviszonyok messze nem voltak ideálisak. Videót full HD felbontásban rögzít a gép, itt talál az olvasó egy tesztfelvételt.

Huawei Ascend D quad Huawei Ascend D quad

A döbbenetes az, hogy a zenei produkcióba sem nagyon lehet belekötni, ugyanis az FM-rádió sem hiányzik. Ráadásul a készülék kihangosítva is igen-igen jól szól, fülessel is frankó, telt, élő a hangzáskép, annak ellenére, hogy a Huawei által felrakott lejátszó, amely Zene+ néven fut nem tartalmaz equalizert, csak a Dolby Mobile kapcsolgatható ki-be. A gyári szoftverben van mód részletesebb bizergálásra, ott viszont nincs Dolby. Videózás közben is üt a cucc, midenféle formátumot megzabál, nagyon odatették magukat a Huawei szakemberei.

Adatávitel, akkumulátor

4G nincs, minden más viszont van. HSDPA hálózaton 21 Mbps sebesség érhető el, de kapunk WiFi-t, akad DLNA, természetes a GPS és a Bluetooth (3.0) jelenléte, viszont különös módon nincs NFC, holott ez a konkurens modellekben általában benne van. A böngésző gyors, az oldalszélességre való tördelés perfekt, a gyári browser mellett a Chrome is választható. A WLAN érzékenysége csak átlagos, de a GPS modul rendben van, gyorsan pozícionál, s tartja is a jelet.

Huawei Ascend D quad Huawei Ascend D quad

A hátlap alatt 2600 mAh teljesítményű akkumulátor lakozik, a D quad XL pedig viszonylag takarékosan bánik az erőforrásokkal. Így nagyjából arra készülhetünk, hogy másfél-két nap lesz a rendelkezésre állási idő, nyilván ez a használat függvényében változhat. Ha nem piszkáljuk sűrűn, akkor ez jócskán megnőhet, de csodát azért ne várjunk.

Huawei Ascend D quad
[+]

Értékelés: Huawei Ascend D quad XL
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Bár szkeptikusan vettem a kezembe, hiszen kissé ormótlan a külső, de pozitív csalódást okozott a D quad XL. A név kötelez, legalábbis ha a konkurens modellek motorkerékpárok, akkor ez a valami tényleg inkább egy quad, kicsit nagy, kicsit bumfordi, de ez is elég gyors. Látszik, hogy tényleg csúcsmodellnek szánták, benne van minden, amire a Huawei képes, kiváló a kijelző, a saját fejlesztésű SoC is megüti a mércét, a fényképezőgépre láthatóan nagyon odafigyeltek és a zenei teljesítmény is kiemelkedő. Árnyoldalak is vannak azért: a szoftver nem a legfrissebb, s hát a legfőbb ellenérv a telefonnal szemben az ára. Ha ugyanis itthon is kapható lenne, akkor 140 ezer forint körüli végfelhasználói árcímkével kerülhetnek csak piacra, ami bizony sok. Február-március magasságában még csak-csak azt mondtuk volna, hogy oké, csak a One X tekinthető versenytársnak, de ma már a Galaxy S III, az említett HTC is olcsóbb, nem is beszélve az Optimus 4X-ről, vagy a Nexus 4-ről. Egyedül a Padfone 2 drágább, de ott kicsit más a helyzet. Így tehát a D quad megmarad számunkra egy erődemonstrációs modellnek, amivel a Huawei bizonyítja, hogy nem süketeltek, amikor az MWC-n nagy dérrel-dúrral bemutatták, csak éppen sokkal-sokkal hamarabb kellett volna összerakni ahhoz, hogy tényleg azt mondhassa a szakma, hogy a kínai cég megérett arra, hogy az ismert gyártókkal együtt emlegessék a nevét. Abban azonban biztosak vagyunk, hogy a CES alkalmával most bejelentett modelleknél már nem lehet elkövetni ezt a botlást, s persze nagyon várjuk azt is, hogy mit hoz magával a Huawei Barcelonába, mert látunk arra esélyt, hogy idén a tavalyinál nagyobbat durrantsanak. Bár drága lenne a D quad XL, mégis megadom rá a Tetszett plecsnit, hiszen sok szempontból igen nagy előrelépésnek tekinthető ez a modell, bizonyos pontokon pedig egészen kiválóan teljesít.

Huawei Ascend D quad XL

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend D quad XL
Huawei Ascend D quad Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 129 x 64,9 x 10,9 milliméter
Tömeg 150 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (326 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa HiSilicon K3V2
Processzor típusa quad-core 1,4 GHz
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Vivantec GC4000
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 7,5 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0 (MHL, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, Polaris Office, Flashlight, Biztonsági Mentés, Blacklist, Fájlkezelő
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, BSI szenzor, LED villanó, autofókusz
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel van (1080p felbontásban)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó Dolby Mobile
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Gorilla Glass, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

  • Mobilarena TV: Ismeretlen ismerős

    Sajnos a Huawei Ascend D quad hivatalosan nem jelent meg a magyar piacon, ám mi sikeresen megkaparintottunk egy példányt a gyártó tavalyi csúcsmodelljéből.

Hirdetés