Huawei Ascend Y300 - az utód léte nem kérdéses

Bevezető, tartozékok

2013-ban is megrendezték a mobilok igazi világeseményének tartott Mobile Word Congress kiállítást, ahol számos gyártó képviseltette magát eddigi és új termékeivel. A Huawei szintén jelen volt, ráadásul két új eszközről is lerántották a leplet rögtön az első hivatalos napon. Az Ascend Y200-at aligha kell bárkinek is bemutatni, a kínaiak ezzel kezdték meg felfelé ívelő pályafutásukat, ugyanis a készülék a kategóriájához képest kellemes hardverrel és még kedvezőbb árcédulával került forgalomba. A Huawei pedig kapott az alkalmon, és azóta számos olyan telefont mutattak be, melyek megfelelő ár/érték arány mellett korrekt belsőt is ajánlanak.

Huawei Ascend Y300
[+]

Számos felmérés mutatja, hogy az emberek nagy része megelégszik a kisebb tudású, olcsóbb masinákkal, ráadásul a csúcstelefonok és a már vállalható szinten lévő kütyük között sincs akkora különbség, mint egy-két évvel ezelőtt. Ettől függetlenül az Y200 fénye már megkopott, így ideje volt előrukkolni a vérfrissítéssel, mely nem meglepő módon az Y300 megnevezést kapta. Az újabb dicsőséghez persze megfelelő újítás is szükséges, melyet a gyártó egész okosan vitt véghez, hiszen tesztalanyunkban egész frankó hardver dübörög. Természetesen minden kitételt ahhoz mérten kell megítélni, hogy milyen mértékű egy telefon árazása, plusz eredetileg hová is pozicionálták a piacon. Az Y300-ból jó esetben megint számos darab kerülhet értékesítésre, ugyanis megtartották a kitűnőárazást, emellé pedig sokat fejlesztettek a belsőn, így az, hogy az Y300 méltó utód, egyáltalán nem lehet kérdéses.

Huawei Ascend Y300
[+]

A doboz egyértelműen huawei-es kivitelezés, egyszerű, fehér kartoncsomagolás, melynek tetején a telefon sajtófotója tetszeleg. A külső nem árul el sokat, így érdemes kicsit mélyebben is kutakodni, mely esetén először a készülékbe botlunk, majd utána férhetünk csak hozzá az elég szegény tartozékkínálathoz. A kütyü mellé csupán egy jó nagy töltőfejet és egy microUSB kábelt kapunk, headset nem fért már a repertoárba, bár jobb így, mintha valami olcsó darabot pakoltak volna nekünk. A masina kizárólag fekete színben érhető el egyelőre, további változatokról nem tudunk.

Külső

A Huawei újdonsága szemből szinte megtévesztően hasonlít a vele egy időben bemutatott Ascend G510-re, annyi különbséggel, hogy tesztkütyünk kisebb kijelzővel rendelkezik. Az alsó és a felső rész kicsit szélesre sikeredett, de összességében nem néz ki rosszul az Y300, egész arányosra sikerült a dizájn. Mivel egy alsó-középkategóriás készülékről esik szó, így nem szabad fémburkolatot várni, ám a felhasznált műanyag és üveg egyáltalán nem okoz csalódást, kellemes a fogása, jó összeszerelés a jellemző, egyedül a természetellenes tekergetésre reagál némi kopogó hanggal a cucc. A 124,5 x 63,8 x 11,2 milliméteretekkel megáldott külső ugyan manapság már messze nem tartozik a legvékonyabbak közé, a 130 grammos tömeggel karöltve mégis kompaktnak mondható.

Huawei Ascend Y300
[+]

Ahogy említettem, az előlapon körbefutó keret lehetett volna egy kicsit keskenyebb, de így legalább egykezes használat esetén sem ér hozzá a tenyerünk a képernyőhöz. A felső területre egy Huawei logó, egy VGA előlapi kamera, egy beszédhangszóró és egy icipici, több színben visszajelezni képes LED fért, az alsó részen pedig három, háttérvilágítással is rendelkező vezérlőgomb terül el. A kijelző 4 hüvelykes, ami szerintem az egyik legoptimálisabb méret, a 480 x 800 pixeles felbontás (233 PPI) pedig megfelel a kategóriának, nem lehet azért egyből látni a pixeleket. Az egészben az az igazán örömteli, hogy IPS-LCD panelt használtak fel, így nem csak a betekintési szög tökéletes, de a színekre és a fényerőre sem lehet egy rossz szavunk sem, még napfényben is olvasható marad minden.

Huawei Ascend Y300
[+]

Az oldalak a mai trenddel ellentétben egy centiméternél vastagabbak, ám ennek köszönhetően a szélek egyáltalán nem vágják kezünket, ráadásul vékony gumiborítást is kaptak, így még a száraz vagy nedves tenyérből sem fog egykönnyen kicsúszni kedvencünk. A gyártó egész normálisan pakolta a dolgokat, baloldalon férhetünk hozzá a microUSB csatlakozóhoz, jobboldalon pedig a hangerőszabályzó billentyű nyomogatható. Felülre került a 3,5 milliméteres jack aljzat, de erre találjuk a bekapcsológombot is, ami viszont véleményem szerint kevésbé praktikus, elég kényelmetlen ezt jobb kézzel elérni.

Huawei Ascend Y300
[+]

A hátlap műanyag, ám abból is a jobb, vastagabb fajta. Felülete matt, recézett kialakítású, plusz egy picit itt is érezhetjük a gumihatást, így meglehetősen kellemes összképet ad ez a terület. Alul egy Huawei logót csodálhatunk meg, a felső részen pedig a hátlapi kamera található, ami kicsit kidudorodik, dizájnban pedig a HTC One X-re hajaz. Nagyon jó hír, hogy nem maradt ki a LED-es villanó, amivel átellenesen a külső, egész frankó hangzásokat produkáló hangszórót szerelték. Szerencsére az egész hátlap néhány mozdulattal lekapható, így az akkumulátort is cserélni tudjuk, valamint itt férünk hozzá a normál SIM és a microSD foglalataihoz.

Hardver, szoftverezettség

És igen, végre eljött a pillanat, hogy az olcsónak mondható telefonok között is találunk rendes hardverrel szerelt masinákat, a Huawei tényleg odatette magát, méltó utódot adott ilyen téren is az Y200-nak. A készülékben egy 40 nanométeres csíkszélességű, ARMv7 architektúrára építkező Qualcomm MSM8225 Snapdragon chipsetet raktak, amiben a kétmagos processzor Cortex-A5 magjai maximum 1 GHz-re skálázódnak. A grafikus gyorsítást a kicsit szerény képességekkel megáldott Adreno 203 látja el, az 512 MB-os RAM modul pedig átlagos, a célnak végülis megfelel. A belső tárhely mérete papírom 4 GB, ebből a rendszer megeszik valamennyit, így nagyjából 2,2 GB-ot tudunk szabadon felhasználni. Ugyan ez elég kevés, a gyártó cserébe microSD támogatással látta el a kütyüt, így akár 32 GB-tal is meg tudjuk toldani az előbb említett mennyiséget.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Ascend Y300 ZTE Blade III Sony Xperia Miro Huawei Ascend G510
Quadrant Standard 2337 pont 1867 pont 1629 pont 2615 pont
Linpack for Android (single) ? MF. / ? s 25,130 MF. / 3,34 s 31,410 MF. / 2,67 s ? MF. / ? s
Linpack for Android (multi) ? MF. / ? s 22,447 MF. / 7,51 s 27,755 MF. / 6,08 s ? MF. / ? s
Smartbench 2012 Prod. 1921 pont 781 pont 750 pont 2232 pont
Smartbench 2012 Games 1703 pont 1475 pont 2272 pont 1676 pont
AnTuTu 3.x Benchmark 6624 pont ? pont ? pont 6984 pont
Geekbench 2 482 pont ? pont ? pont 552 pont

A pontszámokból világosan kitűnik, hogy mi a különbség például a ZTE telefonjának egymagos és a Huawei szépségének kétmagos hardvere között. A Linpack érdekes módon ennél a készüléknél sem futott le, mint ahogy a G510 esetében is makacsul viselkedett. A két belső persze szinte ugyanaz, egy leheletnyivel magasabb órajelen dübörög a G510 processzora, ami némi eredményemelkedést mutat is. Ettől függetlenül az Y300 teljesítménye meggyőző, a napi használatban szinte mindenre megfelelő, gyors és folyamatos működés a jellemző. Játékok terén sem kell nagyon félni, ugyan a legdurvább game-ek már okoznak kellemetlen pillanatokat, egy középszerű mókázás abszolút rendben történik. Szuper dolog, hogy még az állandóan frissítést végző widgetek sem tördelik meg a gyorsaságot, egyáltalán nem fogunk idegeskedni oktalan megakadások miatt. Hasznos, hogy az alkalmazásváltónál kiírja a rendszer, hogy hány megabájt RAM áll még rendelkezésünkre, ha pedig a seprű ikonra rányomunk, akkor a teljes virtuális memória kiürül.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

Az Y300 fedélzetén már az Android 4.1.1 verziója teljesít szolgálatot, ami köznapibb nevén Jelly Beanként híresült el. A külsőre rá sem lehet ismerni, a Huawei teljesen átdolgozta a felületet, melynek saját nevet is adtak. Az Emotion UI inkább az egyszerűségre törekszik, az almás rendszerhez hasonlóan nem találunk alkalmazások menüt, minden a saját magunk által megadott számú főoldalakon helyezkedik el, de a beállítások részlegnek is van egyszerűbb és bővebb nézete. Jópofa, hogy az értesítési panel ikonjait testreszabhatjuk, de változtathatunk a lapozáskor fellépő áttűnések között. Nem csupán ebben rejlik különlegesség, hanem az ötféle témában is, ezek között is szabadon válogathatunk, aktiválás esetén pedig a háttérképtől kezdve az ikonokig minden megváltozik, bár számítsunk arra, hogy előtte még a rendszer újraindul, ami nem túl szerencsés megoldás.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

Az egyszerű szoftveres küllem ugyan sokak számára lehet üdvözítő, ám ez a szimplaság egy kicsit kihat a programkínálatra is, ugyanis a gyártó szinte kizárólag a legszükségesebb appokkal látta el készülékét. Ennek megfelelően találunk kétféle böngészőt, email klienseket, Google programokat, mint a Csevegő, a Google+ és a térkép, de érdemes még megemlíteni a zene- és videolejátszót, a naptárat, a számológépet és az üzenetkezelőt is, amiben kézbesítési jelentések kérhetők, valamint buborékos formában láthatjuk benne a szöveget. Kapunk még bónuszként egy zseblámpát, ami a hátsó segédfényt használja, valamint egy biztonsági mentés menüpontot, amin keresztül a legszükségesebb adatokat tudjuk külön fájlba menteni.

Multimédia, kamera

A hátlapon helyet kapó 5 megapixeles kamera maximálisan 2592 x 1944 pixel felbontású képek készítésére képes, videók esetében viszont ez a teljesítmény csak VGA minőségben engedélyezett. Az Android rendszernél már megszokhattuk, hogy rengeteg beállítással tehetjük a felvételeket elvileg még kiválóbbá. A képminőséget több fokozatban állíthatjuk, de aktiválhatjuk a telefon megfelelő tartásának biztosítására szolgáló rácsvonalakat, vagy elláthatjuk a képeket koordinátaadatokkal is. Ezen kívül megadhatjuk a fehéregyensúlyt (izzólámpa, fénycső, felhős stb.), a színhatást (poszterizált, vízszínű, szépia stb.). A normál fotón kívül panorámafelvételt is csinálhatunk, videók esetében viszont a fentieknél valamelyest redukáltabb konfigurálást végezhetünk.

Huawei Ascend Y300
[+]

A képek végeredményben nem rosszak, persze ezt szigorúan úgy mondom, hogy a kategória teljesítményéhez viszonyítom, nem kell itt csúcstelefonok kameráihoz hasonlítani az alkotásokat. Általánosságban elmondható, hogy bizonyos helyzetekben kicsit fátyolosak lesznek a képek, a színek jók, bár néhol éppen ezért kifakulnak egy hangyányit. A kromatikus aberráció az igazán nagy fénykülönbségű részeken beköszön, de a dinamikatartomány megüti a közepes szintet. Nagyon jól sikerülnek a közeli felvételek, tíz centiméterről már jó fotókat lehet lőni. A vonalélesség rendben van, a sötétebb részek azért zajosodnak, a vaku pedig 2 méterig elegendő, nem túl erős, de nem is túl gyenge. Az Y300 társaihoz hasonlóan VGA minőségben rögzít videókat, jó lenne ezen túllépni, de a szokásos tesztfelvétel most sem maradhatott el.

Huawei Ascend Y300
[+]

A zenelejátszó külsejét átszabták, első körben egy összesített listát láthatunk néhány borítóképpel. A programban nem csupán a számokat válogathatjuk szét kedvencek, előadók, műfajok, albumok és mappák szerint, hanem azonnal láthatjuk, hogy az egyes kategóriákban hány dal található. Nem maradhatott el a hangszínszabályzó sem, amivel a hangzás élményét növelhetjük. Lejátszás közben a muzsikát beállíthatjuk csengőhangként, vagy emailben, illetve néhány közösségi oldalon megoszthatjuk. A készülék kihangosítva meglepően jó szól, a mélyebb basszusok viszont túlnőnek már a képességein. Van RDS-re képes FM-rádió, működéséhez a head csatlakoztatása elengedhetetlen.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

A videolejátszó talán a készülék egyetlen gyenge pontja, az odáig nem gond, hogy gyárilag nem támogatja a DivX/Xvid párost, mivel ez sok modellnél így van és a Play Áruház segítségével mindez megoldható, inkább a 720p-s kisfilmek lejátszásával van gond, hiába telepítettem fel kodeket, egyszerűen nem volt folyamatos a megjelenítés. Hozzá kell persze tenni, hogy a telefon abszolút nem is ilyen célra készült, nem lehet ezt a hibát felróni neki, ráadásul a kisebb felbontású mozik gyönyörűen futnak, a kijelző pedig szép képpel örvendezteti meg a felhasználót.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A kütyü adatkommunikációs képességei megfelelnek a kor szerényebb elvárásainak, az átlag júzer igényit biztos kielégít a tudása. A készülékbe építettek egy internetmegosztásra képes, 802.11b/g/n szabványokat támogató WiFi modult, emellett persze nem maradhatott el a 2.1-es verziószámú, A2DP-t és EDR-t is tudó Bluetooth chip sem. NFC még messze nem divat ebben a szegmensben, az A-GPS egység viszont igen, így az Y300 is rendelkezik ezzel, a jel megtalálása fél perc alatt történik, utána pedig bátran navigálhatunk vele. Mobiladatforgalmat 7,2 Mbps letöltési és 5,76 Mbps feltöltési sebességgel generálhatunk. A hangminőség tökéletes, semmi háttérzaj, kizárólag a beszédpartner hallgató, ő is tisztán és hangosan. MicroUSB kábelen keresztül árammal láthatjuk el az eszközt, de adatokat is másolhatunk rá ekkor, plusz DLNA-n keresztül más eszközökre is megoszthatjuk a képernyő tartalmát.

Huawei Ascend Y300 screen shot Huawei Ascend Y300 screen shot

A Jelly Bean bejelentésekor mindenki zümmögött, hogy a Flash támogatás megszűnik, viszont ez a gyári böngészőkre nem mindig igaz, az Adobe továbbra is lehetőséget biztosít arra, hogy más módon képesek legyenek a telefonok a Flash tartalmakra. Az Y300-nál is megoldható ez, innentől pedig egy teljes értékű böngészőt kapunk, amit még a zsúfoltabb oldalak sem izzasztanak meg. A görgetés teljesen folyamatos, az elforgatási sebesség megfelelő, de a többujjas gesztusok is működnek. Nagyításkor két koppintást kell eszközölnünk, és máris a kijelzőhöz mérve tördelődik a szöveg.

Huawei Ascend Y300
[+]

A hátlap alatt megbújó akkumulátor 1950 mAh kapacitású. Az első töltés után még elég hektikusan mozog a töltöttség százalékos értéke, de pár etetés után már szépen viselkedik minden, túlzottan kirívó eredményt azért nem produkál majd. A beszélgetés és a zenehallgatás nem okoz problémát, a játékok viszont nagyobb szeletet igényelnek, így ha normálisan használjuk a készüléket, akkor körülbelül egy, vagy másfél napos üzemidőt produkálhatunk, mely visszafogottabb nyomkodás esetén elérheti a két napot is. Lehetőségünk van egyébként az energiatakarékos mód bekapcsolására is, ám ekkor szinte minden adatkommunikációs modul letiltásra kerül, ami akkor tud hasznunkra lenni, ha alig van nafta az akkuban, mi még mégis szeretnénk megejteni egy gyors hívást, mielőtt a masina kileheli a lelkét.

Huawei Ascend Y300
[+] Huawei Ascend Y300 vs. Sony Xperia SP

Értékelés: Huawei Ascend Y300
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Az utód léte tényleg nem lehet kérdéses, hiszen az Y300 rengeteget fejlődött az elődjéhez képest úgy, hogy a rendkívül visszafogott árazást sikerült megtartania a gyártónak. Ha már itt tartunk, el kell mondani, hogy a Huawei olcsósága online igénybe vett 10%-os kedvezménnyel mindössze 36 ezer forintot kóstál kártyás konstrukcióban, előfizetésre pedig ennél is olcsóbban elvihető. Ez pedig nagyon jó ár, főleg úgy, hogy tesztalanyunk így az alsó-középkategória élére ugrik, ahogy anno az Y200 is tette. Megtartották az IPS kijelzőt, mégis pont annyira növelték a méretét és a felbontását, hogy tényleg megfeleljen a célközönségnek. A kétmagos processzor érezhetően reszponzívabbá varázsolja a készüléket, átlagos műveleteknél aligha fogunk megakadásokkal találkozni, de a böngészés és az egyszerűbb játékok futtatása sem okoz gondot, amihez az egész friss Jelly Bean rendszer is pozitívan járul hozzá. A kamera nem valami nagy szám, de bizonyos hirtelen pillanatok megörökítésére megfelelő, az akkumulátor pedig hozza az átlagos használati időt. A Huawei tényleg odatette magát, és az Y széria innentől kezdve az egyik sikerrészlegük lehet, szinte biztos vagyok benne, hogy nagy közönségkedvenc lehet majd ez a modell is. A konkurencia persze nem áll akárkikből, nem szabad megfeledkezni a ZTE harmadik generációs pengéjéről, ami ugyan kicsit olcsóbb, de nem mai csirke, valamint gyengébb is a belső komponensek szempontjából, plusz a rendszere is elavultabb. A Huawei Ascend Y300 viszont nagyon jó vétel, nem okoz csalódást a mindennapokban, végre az olcsóbb készülékek is képesek olyan szinten funkcionálni, hogy minden téren méltó társ legyen a mindennapokban. Nem szabad telhetetlennek lenni, de 1 GB RAM-mal és egy kicsit erősebb grafikus gyorsítóval különösen ajánlott lenne, ám ezzel a felhozatallal is erősen ajánlott vétel lehet szinte bárki számára.

Huawei Ascend Y300

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Ascend Y300
Huawei Ascend Y300 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 124,5 x 63,8 x 11,2 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8225 Snapdragon Chipset
Processzor típusa 1 GHz-es kétmagos Cortex-A5
Processzor csíkszélessége 40 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 203
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB Belső tárhely (2,2 GB)
Memória bővíthetősége 32 GB SDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP, EDR)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.1.1 (Jelly Bean)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Zseblámpa, Feljegyzések, Témák, Profilok
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1950 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés