Huawei MediaPad - premier előtt

Bevezető, tartozékok

A Huawei mostanában nagyon ráfeküdt az Android rendszerre. A kínai cég sorra adja ki a Google operációs rendszerével telepített készülékeket, melyek többsége a kedvező ár mellett is tudott maradandót alkotni, elég az Ideos X5 és Ideos X5 Pro telefonokra gondolni. Alig pár hónapja pedig megjelent az Ideos S7 Slim, mellyel a Huawei bebizonyította, hogy nem csak méregdrága pénzért lehet jó táblagépet venni. Az Android 2.2 fölé egy egyedi felületet húztak, a remek funkcionalitás mellé pedig kellemes sebesség társult.

Huawei MediaPad
[+]

Tesztalanyunk, a szintén 7 hüvelykes kijelzővel szerelt MediaPad viszont mással szeretné felhívni magára a figyelmet. A masina borítása alatt ugyanis egy Qualcomm Snapdragon MSM8260 SoC duruzsol, amely a honeycombos mezőnyben kuriózumnak számít. Nem is csoda, hiszen a Qualcomm chipsetek támogatása csak a legújabb verzióban került be a rendszerbe, a MediaPad személyében tehát az első Snapdragonnal szerelt honeycombos táblagépet tisztelhetjük. Külön érdekesség, hogy bár tesztalanyunk már végleges modellnek tekinthető, a hivatalos megjelenés valamikor október folyamán várható; ezúton is szeretnénk megköszönni a Huawei magyar képviseletének a tesztelés lehetőségét.

Huawei MediaPad
[+]

A Huawei MediaPad egy fehér kartondobozban érkezett, melynek tetején a táblagép fényképe látható. Korai tesztpéldány lévén dobozban mi csak egy töltőt és egy microUSB-kábelt találtunk, így a végleges tartozékkínálatról nem tudunk nyilatkozni. A töltő egy speciális fejjel van felvértezve, és bár a táblagépen van microUSB-aljzat, csak az egyedi csatlakozón keresztül láthatjuk el árammal a táblagépet.

Külső

A Huawei formatervezői remek munkát végeztek a masina külsejének megalkotásakor. A 191 x 122 x 10,5 milliméteres méretekkel rendelkező MediaPadet nagyon kellemes kézbe venni, szélső keretek pont annyira szélesek, hogy a kezelés zavartalan legyen. A 390 grammos tömegével pedig a pehelysúlyú mezőnyt erősíti, egy kézzel is kényelmes tartani a gépet. Az egyetlen rossz tervezői döntés a külső hangszórók elhelyezésében rejlik, ezek ugyanis a bal oldalra kerültek, így a MediaPadet fektetett orientációban tartva az ember önkéntelenül is befogja őket. Ezen kívül egyébként minden rendben van, az összeszerelés minősége megfelelő, az anyaghasználatra sem lehet panasz: a unibody borítás legnagyobb része szálcsiszolt fémből készült, minimális műanyag betétekkel.

Huawei MediaPad
[+]

A készülék előlapján a szokásos elemeket találjuk, persze nehéz is lenne újítani ezen a téren. Az 1,3 megapixeles másodlagos kamera a bal felső sarokba került, ezt elsősorban videócsevegésre érdemes használni. A terület legnagyobb részét természetesen a 7 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el. Az IPS technológiát használó panel felbontása 1280 x 800 képpontos, a megjelenített színek száma 16 millióra rúg. A színek élénkek, a korrekt felbontás miatt nem találkozunk recés élekkel, a betekintési szög pedig óriási, szinte mindenhonnan éles képet látunk. Az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre akár többet is, így a kétpontos nagyítást sem kell nélkülöznünk.

Huawei MediaPad
[+]

A hátlap legnagyobb része szürke szálcsiszolt fémből van, amely egyrészt kellemes fogást biztosít, másrészt elegáns külsőt kölcsönöz a táblagépnek. A fémet két a bal és jobb oldalon egy-egy fekete színű műanyag háromszöggel egészítették ki, melyek a hátlapi elemeknek adnak otthont. Az 5 megapixeles kamera bal oldaliban található, a jobb oldali alatt pedig a SIM- és microSD-foglalatok rejtőzködnek, de az akkumulátorhoz nem férhetünk hozzá. Utóbbi lefejtése kimondottan körömgyilkos feladat, cserébe stabilan a helyén marad a lapka.

Huawei MediaPad
[+]

A készülék oldalát is körbefogja a hátlap fém anyaga, az egyes interfészek ezen belül kaptak helyet. Bal oldalt találjuk a sztereó hangszórópárt, valamint a 3,5 milliméteres kimenetet is innen érjük el. Bár utóbbiak az SRS TruMedia névre hallgató hangzásjavító technológiával vannak felvértezve, a hangminőségtől nem voltunk elájulva: a hangerő kellemes, a dinamikatartomány viszont alulmarad a vetélytársakkal szemben. Míg az alsó oldal teljesen üres, a készülék jobb oldalára egyenesen négy interfész is került: itt kapott helyet a mikrofon, a microUSB- és microHDMI-aljzat és a speciális töltőbemenet. A gép tetején pedig a hangerőszabályozó gombokat nyomogathatjuk, valamint a masina ki- és bekapcsolására szolgáló billentyű is ide került, mellyel a képernyő lezárását és feloldását is megoldhatjuk.

Hardver, rendszer, sebesség

A készülék hardvere némiképp eltér a megszokott honeycombos kínálat specifikációitól, melyek kivétel nélkül az NVidia megoldásával vannak szerelve. A gép lelke ugyanis egy harmadik generációs Qualcomm Snapdragon MSM8260, amely 45 nanométeres gyártási technológiával és ARMv7 architektúrával jellemezhető. A SoC-ben egy kétmagos, magonként 1,2 GHz órajelen pörgő Scorpion processzor és egy Adreno220 grafikus gyorsító található. Ezek mellett 1 GB LP-DDR2 RAM és modelltől függően 4 vagy 8 GB belső tárhely áll a rendelkezésünkre; utóbbit tovább bővíthetjük egy microSD-kártyával.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A masinán az Android rendszer táblagépekre szabott verziója, a Honeycomb fut, annak is a legújabb, 3.2-es variánsa, tehát a frissességre nem lehet panasz. A 3.2-es verzióban több újdonság is napvilágot látott, többek között neki köszönhető, hogy a Honeycomb immár az 1024 x 600 képpontos felbontású megjelenítővel szerelt masinákon is elfut, mint azt az Acer Iconia Tab A100 esetében is láthattuk, valamint a Qualcomm chipsetek támogatása is itt debütált. Emellett a rendszer egy jó adag optimalizáláson is átesett, valamint a kisebb felbontású kijelzőre készült alkalmazások teljes képernyős futtatása is elérhető az úgynevezett pixeltöbbszörözés eljárással. A felhasználói felület viszont maradt a régiben, a Huawei nem rajzolta át a UI-t, mint azt az Ideos S7 Slim esetében tette. Két extra minialkalmazást azért kapunk, a Huawei 3D Photos a képeinkből, a Huawei 3D Videos pedig a felvételeinkből készít egy montázst a kezdőoldalra.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Teljesítmény-teszt
Benchmark Iconia Tab A100 Huawei MediaPad
Quadrant Standard 2007 pont 1219 pont
AnTuTu Benchmark 4980 pont 4670 pont
SmartBench 2011 2632 / 2338 pont 2529 / 1288 pont
Linpack for Android (single thread) 28,809 MFLOPS / 2,91 s 42,34 MFLOPS / 1,98 s
Linpack for Android (multi-thread) 54,585 MFLOPS / 3,09 s 68,2588 MFLOPS / 2,47 s

A sebességgel nincs probléma, minden flottul megy, bár egy kissé talán gyorsabbnak éreztük az NVidia Tegra2 250-nel szerelt masinákat. A minialkalmazások pakolgatása be tud akadni, de ezen és néhány kisebb megbotláson kívül jól muzsikál a MediaPad. A főképernyő lapozgatása, a menük görgetése és a kétpontos nagyítás folyamatos, ráadásul a full HD videókat is viszi a masina. Futtattunk pár tesztprogramot is, a benchmarkok eredményei a fenti táblázatban olvashatóak. A pontszámok mellé beszúrtuk az Acer Iconia Tab A100-zal mért eredményeket, amely szintén Android 3.2-t futtat, de az említett NVidia SoC duruzsol a borítás alatt, a felbontása pedig kisebb tesztalanyunkénál (1024 x 600 pixel).

Alkalmazások, kamera

A Huawei a honeycombos felhasználói felület mellett az alap alkalmazásokat is érintetlenül hagyta. Ennek megfelelően a MediaPad fedélzetén a legfontosabb feladatokat a beépített gyári programok látják el, így például a böngésző, az e-mail kliens, a névjegyzék, és a galéria is változatlan maradt. Az említett szoftvereket, a felületet és a gyári minialkalmazásokat már bemutattuk egy cikkben, további információért az említett irományt ajánljuk.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Az alap alkalmazások mellett a Hauwei egy jókora csokorra való extra szoftvert is felpakolt a MediaPadre. Az All Backup segítségével biztonsági másolatot készíthetünk az adatainkról a microSD-kártyára, de akár a Huawei CloudPlus szolgáltatásán keresztül is megtehetjük ugyanezt. A CloudPlus fiók a táblagép mellé jár, segítségével ingyenes tartalmakat érhetünk el, szinkronizálhatjuk a névjegyzékünket, fájlokat oszthatunk meg, a beépített GPS-chip segítségével bemérhetjük az elvesztett készüléket, valamint 16 GB tárhelyet is kapunk. A Smart Traffic Manager a hálózati adatforgalom monitorozására szolgál, valamint egy havi korlátot is megadhatunk, melynek elérésekor a szoftver automatikusan letiltja az internetelérést. A Huawei Office személyében egy egészen patent irodai csomagot tisztelhetünk, mellyel szöveges dokumentumokat, prezentációkat és táblázatokat hozhatunk létre és szerkeszthetünk. A DLNA, mint a neve is mutatja, egy DLNA-klienst rejt, a Fájlkezelővel pedig a háttértár tartalmát böngészetjük. A táblagép sajnos nem csak hasznos alkalmazásokat rejt, néhány olyan program is helyet kapott a MediaPaden, melyet kevésbé fogunk kihasználni. Egyenesen három könyvolvasót is kapunk (Aldiko, Amazon Kindle és Könyvek), valamint előre telepítve megtalálható a Facebook, a Shazam és a próbaverziós Docs To Go, melynek a Huawei Office mellett nincs sok létjogosultsága. Kapunk három játékot is, az Angry Birds, az Asphalt 6 és a Let's Golf HD is tiszteletét teszi a táblagépen.

A készülék hátlapján egy autofókuszos 5 megapixeles kamerát is találunk, amellyel maximum 2592 x 1944 képpontos felbontású fotókat lőhetünk. A kameraszoftver nem bővelkedik az opciókban: mindössze a fehéregyensúlyt, a színhatást, a méretet és a minőséget variálhatjuk át. Videó módba kapcsolva hasonlóan sivár kínálattal találkozunk: állíthatunk a fehéregyensúlyon, a színhatáson és a méreten, valamint gyorsított felvétel készítésére is van mód. A masinával lőtt fotók minősége nem éppen varázslatos. A képek rettentően zajosak és elmosottak, a világosabb részek hajlamosak kiszorítani a sötétebbeket, ráadásul a kromatikus aberráció nyomait is fel lehet fedezni. A MediaPaddel videókat is rögzíthetünk, a felbontás maximuma 1280 x 720 képpont, a tesztvideó itt található.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A táblagép adatkommunikációs képességei erős közepesek. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850/900/1800/1900 MHz), egy négysávos UMTS-egységet (850/900/1900/2100 MHz), a letöltési sebesség elméleti maximuma HSDPA-n keresztül pedig 14,4 Mbps. A WiFi (802.11b/g/n, DLNA és tethering képességgel), a Bluetooth (2.1, A2DP- és EDR-támogatással) és az a-GPS pedig alapnak számít az androidos gépeken, ennek megfelelően a MediaPad is rendelkezik velük. Az a-GPS modult a beépített, Maps névre hallgató térképszoftverben ki is használhatjuk; a jelet gyorsan és pontosan megtalálja a készülék. A számítógéphez egy microUSB-kábel segítségével csatlakoztathatjuk a MediaPadet, a HDMI-képes eszközökkel pedig a microHDMI-kimeneten keresztül kommunikálhatunk.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

A Huawei MediaPad egy 4100 mAh kapacitású Li-Polimer akkumulátorból nyeri az energiát. Ezzel masszív terhelés mellett 5-6 órát bírja a masina, amely bár több, mint a hasonszőrű Acer Iconia Tab A100 üzemideje, még mindig nem az igazi. Visszafogott használat mellett akár két napig is elmegy egy töltéssel, de a második estén már enni kér a gép.

Huawei MediaPad Huawei MediaPad

Értékelés: Huawei MediaPad
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 4 pont
Ár/érték aránya ?
Hogyan értékelünk?

Bizonyára a cikkből is kiderül, hogy a MediaPad egy jól sikerült masina. A formaterv és az anyaghasználat nagyon ott van a szeren: a unibody szálcsiszolt fém ház kellemes fogást ad a gépnek, amely a 390 grammos tömege miatt egy kézzel is kényelmesen tartható. Az IPS technológiát használó kijelző is remek szolgálatot tesz, a panelt nagy betekintési szögek, tűéles és részletgazdag kép, valamint élénk színek jellemzik. Az sem utolsó, hogy tesztalanyunk Android 3.2-t futtat, így a frissességre sem lehet panasz, valamint a microHDMI-aljzat is pluszpontot ér. A működési sebesség rendben van, bár nekünk az volt az érzésünk, mintha a MediaPad egy kicsit lassabb lenne az NVidia megoldásával szerelt táblagépeknél. Sajnos azért negatívumok is vannak: a kamerával lőtt fotók és videók gyenge minőségűek, a belső memória kevéske, a külső hangszórók pedig érezhetően alulmaradnak a konkurenciával szemben. Az akkumulátor kapacitása is sovány, a gép 5-6 órás masszív használat alatt simán lemerül; az ember azért elvárná a táblagépektől, hogy reggeltől estig elmenjenek egy töltéssel.

Bár a nálunk járt tesztkészülék véglegesnek tekinthető, a gép csak valamikor október táján kerül majd a boltok polcaira. A hivatalos árat egyelőre balladai homály övezi, így érdemben nem tudjuk besorolni a gépet. Plecsni szinten a tetszettet mindenképpen rásütjük, megfelelő ár mellett pedig az ajánlott is mehet; a 7 hüvelykes képátlójú kijelzővel szerelt mezőnyben ugyanis a Huawei MediaPad a király.

Huawei MediaPad

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Huawei MediaPad
Huawei MediaPad Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 191 x 122 x 10,5 milliméter
Tömeg 390 gramm
Színvariációk szürke
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa kétmagos Qualcomm Snapdragon MSM8260
magonként 1 GHz
Processzor csíkszélessége 45 nm
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno220
RAM / ROM 1 GB RAM / 4 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória -
Memória bővíthetősége MicroSD (SDHC)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van (2.1, A2DP- és EDR-támogatás)
WiFi 802.11b/g/n, tethering, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van, alkalmazással
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némítás
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van, alkalmazással
Extra szoftverek Aldiko, All Backup, Asphalt 6, DLNA,Fájlkezelő, Huawei Office, Shazam, Könyvek, Lets Golf HD, Smart Traffic, Amazon Kindle
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles autofókuszos
Másodlagos kamera 1,3 megapixeles
Videófelvétel 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4100 mAh-s Li-Polimer
Használati idő 6 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, microHDMI, Huawei CloudPlus, szálcsiszolt fém hátlap, SRS TruMedia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés