Lenovo A606 - csak teszi, amit kell

Bevezető, tartozékok

Dübörög a kínai futószalag, egymásnak adják a kilincset szerkesztőségünkben a távoli Ázsiából érkező készülékek. Az pedig még inkább örömünkre szolgál, hogy egyre nagyobb számban lehet itthon is, hivatalos forgalmazásban, gyártói garanciával vásárolni ilyen termékeket. Mi több, számos márka hazánkat az elsők között választotta ki európai forgalmazási helyszínnek, úgyhogy bár sokszor mondják, hogy kicsi piac vagyunk, mégis fontosnak tartanak minket.

Lenovo A606
[+]

A Lenovonak egy fokkal könnyebb helyzete van, mivel a márkanevet már elég jól ismerik, a számítástechnika területén letettek már egyet s mást az asztalra. A mobilok terén pedig élből azzal indítottak, hogy felvásárolták a Motorola megfelelő részlegét, amivel rögtön a világ harmadik legnagyobb gyártójává léptek elő.

Lenovo A606
[+]

Ezúttal egy olyan típust kaptunk, mely itthon egyelőre egyedüliként szolgáltatói kínálatban is szerepel. Az A606 nem a felsőkategóriában kíván versenyezni, viszont szerény műszaki paraméterei ellenére akadnak kellemes meglepetések. Szokványos fehér hasábban érkezett a telefon az XXL GSM jóvoltából, szemből a készülék fotója néz ránk. A pakkot kibontva külön rekeszben pihen a készülék, ami alapból egy szilikon tokot is visel magán. Mellette zsúfolódnak a további tartozékok, a töltőfej, USB adatkábel és a sztereó füles mellé sikerült becsúsztatni egy kijelzővédő fóliát is. Ez és a tok kellemes extra, a védelem ezzel már a dobozból kivéve biztosítva van.

Külső

A Lenovo mutatott már igazán feltűnő külsővel megáldott készüléket, mint például a csodás Vibe Z2 Pro vagy épp a véleményes megítélésű Sisley S90. Most nem pörögtek rá túlzottan a formára, az A606 szokványos látványt nyújt. A fekete színt egy kis krómozott csíkkal oldották, de létezik amúgy fehérben is (csak azt a szolgáltatónál nem kapni). Viszont a minőségből nem igazán vettek vissza, a műanyag borítást nagyon szépen összerakták, semmi lötyögés, nyikorgás, masszívan egyben van. Külön jó pont, hogy a hátlap puha és matt felületet kapott ez jót tesz az ujjlenyomatok és a koszolódás elleni védelemnek is. Sajnos azonban a méretekkel kicsit túlzásba estek, ugyanis hosszában és széltében lett volna még mit vágni a kávából.

Lenovo A606
[+]

Az előlapon 5 hüvelykes kijelzőt bámulhatunk, erre ma már szinte az átlagos jelzőt kell aggatnunk. Átlag alatti lett viszont a felbontás, amely csupán FWVGA (480x854 pixel), bár az IPS panel a lehetőségekhez képest igyekszik ezt nem túlzottan az arcunkba tolni. Egész jók a betekintési szögek és még napfényben is viszonylag jól olvasható marad, miután a szenzor némi késlekedéssel feltolja a fényerőt. A képernyő alatt három érintős vezérlőgombot találunk, amit viszont nagyon elrontottak. Sem világításuk, sem normális felfestésük nincs, még az utcán is szinte vakon tapogathatjuk a helyüket, ez azért elég necces baki, noha három gombot megjegyezni nem épp űrtechnológia. Felül egy márkajelzésen kívül előlapi kamerát, fény- és távolságérzékelő szenzorokat, illetve egy hangszórót kapunk. Utóbbi hangereje elég jó, viszont maximumon kicsit már túl élesen szól.

Kijelző-teszt
Mérés Lenovo A606 Gigabyte Mika M3 Honor 3C Prestigio 5505 DUO
Fehér fényerő 340 nit 405 nit 452 nit 486 nit
Fekete fényerő 0,56 nit 0,6 nit 0,44 nit 0,51 nit
Kontrasztarány 608:1 675:1 1027:1 953:1
Színhőmérséklet 9434 K 8924 K 7162 K 9722 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Lenovo A606
[+]

Hátul már kevesebb az érdekesség, az alsó térfél például totál üres, mindent felülre zsúfoltak össze. Egy méretesebb márkajelzés ide is jutott, felette pedig a kamera enyhén kiemelkedő lencséje mutatkozik. Közvetlen közelében a LED segédfény, valamint a kihangosító lyukacsos nyílása. Na, hát ha valamivel tuti nem lesz gond, akkor az a csörgés. Jókora erővel tud üvölteni, ráadásul a kiálló kamera miatt még asztalra téve sem némul le, ugyanakkor a hangminőség alapján nem érdemes zenét lejátszani vele. Egyébként a rezgés erőssége is megfelelő, a nagy test kellőképpen rázkódik a zsebünkben, ha esemény van.

Lenovo A606
Lenovo P70 vs. Lenovo A606

Legkevésbé oldalt találunk rajta bármit is, csak a szükséges minimumra szorítkoztak. A bal fele teljesen üres, alul mindössze a mikrofon kuksol egymagában, felülre került a microUSB és a 3,5 mm-es jack, a gombokat pedig jobbra kell keresni. Itt van a bekapcsoló/lezáró, valamint a hangerőszabályzó, amelyek eléggé be vannak süllyesztve, viszont a nyomáspontjuk normális.

Hardver, szoftver

Biztos olvasóink is nagyon unják, de a MediaTek bizonyos régebbi chipjeihez elég kitartóan ragaszkodik némely gyártó. Az MT6582m négymagos processzorral bír, ezek 1,3 GHz-es órajelen működnek, a grafikai feladatokat egy kétmagos Mali-400MP2 végzi, a multitaskot pedig 1 GB RAM felügyeli (amiből bő 600 MB szabad bekapcsolás után). Öreg, de kipróbált konstrukció ez, az alacsony felbontás miatt még csak az se mondható, hogy erőlködne. Játékokra persze csak korlátozottan alkalmas, viszont az általános rendszersebesség egyáltalán nem rossz.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Lenovo A606 Gigabyte Mika M3 Honor 3C Prestigio 5505 DUO
Rendszerchip MediaTek MT6582m MediaTek MT6582 MediaTek MT6582 MediaTek MT6582
AnTuTu Benchmark 5.x 19619 pont 17988 pont 19270 pont 17556 pont
Vellamo Browser 1783 pont 1651 pont 1397 pont 1798 pont
Vellamo Metal 760 pont 689 pont 727 pont 691 pont
SunSpider 1.0.2 1912,9 ms 1253,3 ms 1926,1 ms 1272,7 ms
Geekbench 3 (single) 352 pont 351 pont 352 pont 352 pont
Geekbench 3 (multi) 1182 pont 1169 pont 1193 pont 1175 pont
GFXBench Man. onscreen nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
GFXBench Man. offscreen nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,6 fps 7,0 fps 6,6 fps 7,0 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,2 fps 4,1 fps 3,8 fps 4,1 fps

Lenovo A606 Lenovo A606

Mindezt úgy érték el, hogy nem hagyták érintetlenül a Google felületét, hanem egészen jól belakták egy saját Lenovo megoldással. Na persze nem ilyen Vibe Z2 Pro szintű dolgokra kell gondolni, de egy új ikonkészletnél többet kapunk. A rendszer egyébként az Android 4.4.2-es KitKat verzióra épül, esetleges Lollipop érkezésről nincs információnk. A főmenü mint olyan eltűnt, mindent a kezdőképernyőkön találunk, a zsúfoltság megelőzésére mappákat használhatunk.

Lenovo A606 Lenovo A606

Új lett a widget felület, kapunk egyedi widgeteket is, továbbá két témát (sajnos újakat nem lehet letölteni), valamint finomhangolási lehetőségeket (például lapozási animációk). Ha összeállt a saját konfigurációnk, az egészet le is menthetjük és vissza is tölthetjük. Néhány extra gesztus is aktiválható, amivel kényelmesebbé tehető a használat. Átalakult a lenyitható állapotmenü, bár itt leginkább az ikonok módosultak. Négy fix környezeti profilból választhatunk, ezek is finomhangolhatóak.

Extrák, adatátvitel

Nem fukarkodtak az extra szoftverekkel sem, egész kellemes csomagot kapunk már a dobozból kibontva. Itt is hangsúlyoznám, hogy a tesztkészülék telenoros volt, így a MyPlayer és a MyTelenor a független verzióban nem található meg. A közösségi irányt előretelepített Facebook és Twitter kliens képviseli. Érdekesség, hogy külön mappában három játék sorakozik, köztük az Asphalt 8 is, de a Gamestore nevű boltban továbbiakat tudunk letölteni (meg persze a Play-ből is). Van továbbá egy oldschool grafikájú számológép (szerintem cool), diktafon, Elemlámpa, Evernote és Google Keep.

Lenovo A606 Lenovo A606

A fájlkezelő szerencsére nem egy fapados valami, jópofa a felülete. Böngészéshez a Chrome-on kívül az UC Browser is rendelkezésre áll, illetve az Accuweather igen részletes időjárási adatokkal szolgál. Érdekes, hogy az időjárással kombinált órás widget egy egész más felületet hoz be, pedig az is Accuweather adatokkal dolgozik. Sokat olvasóknak a txtr ebooks lehet a kedvencük, de a legjobbak a Lenovo saját alkalmazásai.

Lenovo A606 Lenovo A606

A Security ikonra bökve egy egész kis csokornyi applikáció tárul elénk. Van itt vírusvédelem, üzenet- és hívásszűrő, adatvédelem (ami a telepített programok hozzáférési jogát felügyeli), mobilnet adatkeret figyelő, továbbá lopásvédelem, szülői felügyelet és kódzár, amivel a telefon bizonyos részeit vagy akár az egész készüléket tudjuk zárolni. Ha nagyobb mennyiségű adatot osztanánk meg másokkal, akkor a SHAREit lesz a megoldás, ez WiFi-n küld-fogad bármit, jóval gyorsabban, mint ha Bluetooth-on tennénk ezt. A SYNCit pedig segít a felhőbe vagy a felhőből szinkronizálni, valamint biztonsági mentést csinálhatunk a névjegyzékről, üzenetekről és a híváslistáról is.

Lenovo A606 Lenovo A606

Bekapcsolás után meglepődhetünk, mikor meglátjuk a 4G feliratot, hiszen a chipset önmagában nem támogatja ezt. Szerencsére a Lenovo beleoperálta, így van LTE és ez azt is jelenti, hogy lefedettség esetén szupergyors a net. Ha nincs, akkor legfeljebb 21 Mbit-es 3G-vel kell beérnünk, azért ez is elegendő. Helyi átvitelnél b/g/n szabványú WiFi választható (persze hotspot, WiFi Display van), ezen túlmenően 4.0-s sztereó Bluetooth és microUSB a további lehetőség. GPS vevő is akad ám, ami a GLONASS és Baidu támogatás hiánya ellenére egész gyorsan talál pozíciót. Ide kapcsolódik, hogy extraként a Route66 navigációs programot is megkapjuk, 30 napos próbaidővel, mely után örökös licencet is vásárolhatunk.

Multimédia

A vártnál kevésbé vészes a helyzet kamerák terén, legalábbis ami a hátul lévőt illeti. 8 megapixeles szenzor, autofókusz, LED vaku, ezek nem rossz paraméterek. A szelfi őrültek viszont mindössze egy 2 megapixeles egységgel örökíthetik meg magukat és környezetüket. Nem maradt érintetlenül a fényképező felülete sem, ami inkább apróbb grafikai módosításokat jelent. Fotózni és videózni is azonnal tudunk, mivel mindkettőhöz dedikált gombok tartoznak. A beállítások között normális a felhozatal, van itt GPS geocímke, expozíció, színhatások, különböző képtémák (havas táj és hasonlók), fehéregyensúly, arcfelismerés, önkioldó, sorozatfelvétel, ISO. Ezen felül HDR, arcszépítő, mosolygós és panoráma fotók is készülhetnek.

Lenovo A606

A kezdeti lelkesedésünk alább fog hagyni, ha megnézzük a végeredményt. Jók a színek és a vonalélesség is használható... lenne, ha nem volna minden brutálisan zajos és persze zajszűrt is egyszerre. Még a remek napsütésben is elborzasztó mennyiségben van jelen, pedig lehetne ez sokkal jobb is. Viszont annyi vigaszunk lehet, hogy a nagy felbontás miatt némi szerkesztéssel, átméretezéssel javíthatunk a helyzeten.

Lenovo A606 Lenovo A606

Zenében annyit kapunk, amit szükséges, azaz van például FM rádiónk is, ami RDS-t nem tud, de gyorsan és pontosan behangol, és felvenni is tudunk belőle. Használatához persze fülesre van szükség, de aztán szólhat a hangszórón is. A zenelejátszót is kipofozták kicsit kinézetileg, egyébként a szokásos módon böngészhetünk a számok között, látjuk az albumképeket, van ismétlés, véletlen lejátszás, dalszöveget is berakhatunk.

Lenovo A606 Lenovo A606

Amit viszont gyorsan felejtsünk el, az a dobozban lévő füles. Három forintot nem ér, pocsék hangzása van, dinamika nulla, mélyhangok dünnyögnek, kukába vele. Egy normálisabb, márkásabb példánnyal és a hangszínszabályzóval már használhatóbb eredményt kapunk, bár az átlagos szintet így sem lépjük túl.

Üzemidő, összegzés

A passzentosan illeszkedő hátlap hagyományos módon leszedhető, alatta pedig egyrészt egy darab normál SIM foglalat, illetve a microSD található. Belső tárhelyként a 8 GB-ból kb. 5,5 GB-hoz férünk hozzá, a bővítéshez sajnos az akkumulátort is ki kell vennünk. És ha már akkumulátor, akkor jöhet az újabb pozitív meglepetés. Bár a MediaTek nem túlzottan energiazabáló, egy ekkora képernyős telefonnál elég haloványan hangzik a 2000 mAh-s kapacitás. Ám a valóság kellemesen rácáfol az előítéletekre, hiszen elég jó üzemidőt produkál vele. Automata fényerővel, folyamatos mobilnettel, szinkronizálással és kb. 20 perc telefonálással különösebb gond nélkül megvolt az 5 órányi kijelzőidő. Ezt nekem két napra sikerült elosztani, és semmi energiatakarékos opció nem volt bekapcsolva, mivel ilyen nincs is benne.

Lenovo A606
[+]

Értékelés: Lenovo A606
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Nem vártam semmi extrát az A606-tól, ám a műszaki paramétereit meghazudtolva jól helytállt a mindennapokban. A szoftveres extrák kellemesek, ráadásul meglepően rendben van a sebesség is. Jó a nagy képernyő, bár a felbontás már kevés ekkora felületre, cserébe nem lehet rossz szavunk az összeszerelési minőségre, az anyaghasználatra sem, mi több, az üzemidő is elég korrekt. Számomra a nem megvilágított, szinte láthatatlan érintőgombok a leggyengébb része, illetve a kamera teljesítménye sem nyűgözött le. Azonban ha valaki a szokványos okostelefonos funkciókra használja, a komolyabb játékokat mellőzi, illetve csak alkalmilag fotózgat, az teljesen jó társra lelhet ebben a telefonban. Viszont ha meg szeretné vásárolni, akkor kártyafüggetlen konstrukcióban kb. 60 ezer forintot kellene fizetni érte. Ennyit viszont biztosan nem ér, hiába a gyártói garancia, ez túl sok. Ám ha szolgáltatónál (jelen esetben a Telenornál) néz körül, akkor jóval kedvezőbb áron juthat hozzá, már feltöltőkártyásan is 40 ezerből kijövünk, ami azért jobban hangzik. Gondolkoztam azon, hogy adjak-e neki plecsnit. Végül úgy döntöttem, hogy az alacsony felbontás, a gyengécske kamera és a függetlenül erősen túlzó ár miatt nem kap, viszont ezen gyengeségekkel együtt is ellátja az alapvető okostelefonos funkciókat. Ahogy a címben is írtam: teszi, amit kell.

Rusi

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Lenovo A606
Lenovo A606 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 141,5 x 73,2 x 9,2 milliméter
Tömeg 170 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (196 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582m
Processzor típusa Quad-core 1,3 GHz ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 5,76 GB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, WiFi Direct, WiFi Display
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Security, SYNCit, SHAREit, diktafon, elemlámpa, Fájlböngésző, UC Browser, Evernote, AccuWeather, Route66, txtr ebooks
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED vaku
Másodlagos kamera 2 megapixel, fix fókusz
Videófelvétel 1080p@30fps
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 840 óra (2G) / 660 óra (3G) / 420 óra (4G)
Beszélgetési idő 11,5 óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, Lenovo launcher, gyári védőtok és kijelzővédő fólia alaptartozék

Hirdetés