LG F60 - középre igazodj!

Bevezető

Az LG F-sorozata mindig az aktuális L-sorozat 4G képességekkel megturbózott párja volt, de sok esetben más egyéb extrákkal is elkülönítette a gyártó egymástól ezt a két vonalat. De a logika megvolt: az F6 például az L7 II-nek nevezett masina sok szempontból felspécizett párja volt, aztán idén sikerült ennél logikusabban összefésülni a két szériát, az L70 és az F70 között már jóval kevesebb az eltérés.

LG F60
[+]

Bár itthon nincs forgalomban, létezik LG L60 is. Helyette a magyar piacon az L65-tel próbál vásárlókat szerezni a koreai banda, ezért az F60-nak ez a legközelebbi itthon is ismert rokona, de tesztünk alanya több szempontból is megeszi reggelire a 4G nélküli rokont. Ettől még azért nem kell hanyatt esni, sem az L65, sem pedig az F60 nem akar a csúcsgépekkel versenyezni, de még a középkategóriának is inkább az alsó szélére szorulnak. Szépen mutatja ez, hogy milyen sebesen fejlődik az iparág, az F6 még az egyik legütősebb cucc volt 2013 derekán a középkategóriában (belekarolva a Sony Xperia SP-be), a hasonló tudású F60-ra ez egyáltalán nem mondható el.

LG F60
[+]

Szerencsére ez a tendencia az árazásban is tetten érhető, feltöltőkártyás konstrukcióban 50 lepedő körül adják, a sarki mobilboltokban ennél olcsóbban is hozzá lehet talán jutni, de véresen nagy eltérés nincs a szolgáltatói és a független árak között. Mi az XXL GSM-től kaptuk meg a masinát, amelynek azonban nem csak a házon belül L65-tel (és L70-nel, G2 minivel) kell megküzdenie, hanem mondjuk a prepaid konstrukcióban kedvező áron nyitó Samsung Galaxy Ace 4-gyel, a hamarosan tesztre fogott Huawei Y550-nel, illetve mondjuk a Sony Xperia E3-mal, nem is beszélve a Xiaomi Redmi 1s-ről, vagy a Nokia (Microsoft) 5-ös és 6-os szériájáról. Továbbra is ebben a szegmensben a legnagyobb a tülekedés, sokat számít az ár és a funkciók jó hangolása, a különböző akciókban való részvétel, a marketing, a brand és a design is. Az LG F60-nak nincs tehát könnyű dolga, noha van néhány olyan szolgáltatás, amit az LG ebben a modellben is alkalmaz mégis nehéz lesz ebből a forgatagból kiemelkednie.

Doboz, külső

A csomagolás nem nyújt túl sok izgalmat, a töltőfej mellett microUSB-kábelt, nagyon alapszintű zsinóros headsetet és külön fóliába csomagolva az akkumulátort találjuk meg. Ebből pedig rögtön evidens, hogy az F60 egyrészt szétszedhető, másrészt cserélhető benne a telep. A dobozon a telefon fotója és néhány funkció felsorolása található csupán, a lényeg úgyis az, ami belül van.

LG F60
[+]

Az F60 egész pofás, kicsit hunyorogva az alsó és felső ívek miatt a Nexus 4 is eszünkbe juthat akkor, ha szemből pislantunk rá. Sokat dob a megjelenésen, hogy hozzánk a Michael Jackson kedvéért (is) kifejlesztett fekete-fehér verzió került, de van olyan F60 is, aminél a hátlap nem üt el a készülék többé részétől, hanem az is sötét. Ez a hátlap egyébként kicsit gömbölyített, tapintása érdes, anyaga plasztik, de nincs benne semmi bántó, sőt. Az F60 jól megfogható, nem szupervékony, de nem is túl vaskos telefon, határozott élekkel és finom kerekítésekkel ott, ahol erre szükség van.

Kijelző-teszt
Mérés LG F60 Motorola Moto G HTC Desire 510 Samsung Galaxy Ace 4
Fehér fényerő 348 nit 420 nit 373 nit 305 nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0,58 nit 0,24 nit 0 nit
Kontrasztarány 1244:1 726:1 1556:1 végtelen
Színhőmérséklet 7606 K 7755 K 6609 K 7555 K

LG F60
[+]

Az előlapon nincsenek gombok, a virtuális billentyűk a csupán 480 x 800 pixeles felbontással rendelkező, IPS kijelzőből rabolnak el helyet. A megjelenítő egyébként 4,5 hüvelykes, ehhez mérten a felbontás nem mondható acélosnak, de jól sikerült az élsimítás, nem bántóan kockás a kép, ráadásul a betekintési szögekre és a fényerőre sem lehet komolyabb panasz. Ezt egyébként manuálisan tudjuk csavargatni (az értesítési függönyre is kitette a koreai cég a csúszkát), mivel fényérzékelő nincs a kijelző felett, ahogyan közelségszenzort sem fogunk találni. Csak egy VGA felbontású előlapi kamerát helyezett ide a gyártó.

LG F60
[+]

Az F60 bal felére kerültek a hangerőt szabályozó gombok, a jobb oldalon a kijelzőt működtető billentyű ücsörög — ezt viszont az újabb LG telefonok tulajdonosai ritkán nyomogatják, köszönhetően a kettős koppintással is feléleszthető kijelzőnek. Felülre került a 3,5 mm-es jack csatlakozó, alul a microUSB nyílása látszik. Az infravörös jeladó ezúttal kimaradt, pedig az F6-ból ez sem hiányzott. Az NFC viszont megmaradt.

LG F60
[+]

A hátlap — esetünkben fehér — felületét csak felül a kamera és a hozzá tartozó ledes villanó, illetve az alulra rakott hangszóró bontják meg. Az összeszerelésre nem lehet gond, nagyon passzentosan illeszkednek egymáshoz a burkolati elemek. Alulról, a microUSB felől lehet szétfeszíteni a telefont, ezek után férünk hozzá a microSIM foglalathoz, valamint a microSD nyílásához. Előbbihez az akkumulátort el kell távolítani.

Hardver, menü

Az F60 burkolata alatt modern hardvert találunk, a Qualcomm Snapdragon 410 négymagos, magonként 1,2 GHz-en ketyeghet, de ami lényeges, hogy ez már 64 bites architektúrájú, Cortex-A53-as magok. Hasonlót legutóbb a Samsung Galaxy Ace 4-ben láthattunk, a grafikus gyorsítást itt is az Adreno 306-ra bízták, a RAM mérete pedig 1 GB. Ez a hardver ezt a WVGA felbontású kijelzőt olyan röhögve hajtja meg, hogy még arra is simán maradna energiája, hogy 3D animációkkal forgassa folyamatosan az összes ikont — persze nem tesz ilyet, igazából ha duplaennyi RAM lenne benne, akkor tényleg nem tudnék belekötni a teljesítménybe, de így sem veszélyes a helyzet. Karcsú viszont a belső tárhely, a 4 GB méretű tárolónak csupán a negyede van szabadon, ami erősen megköti a felhasználó kezét, ha egy-két combosabb játékot szeretne felrakni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG F60 Sony Xperia M2 Aqua Samsung Galaxy Ace 4 Huawei Ascend Y550
Chipset Snapdragon 410 Snapdragon 400 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 16258 pont 18500 pont 21541 pont 20963 pont
Vellamo Browser 1366 pont 1760 pont 2301 pont 1999 pont
Vellamo Metal 588 pont 745 pont 788 pont 732 pont
SunSpider 1.0.2 1753,7 ms 1480,3 ms 1099,9 ms 1189,1 ms
Geekbench 3 (single) 320 pont 345 pont 476 pont 484 pont
Geekbench 3 (multi) 900 pont 1109 pont 1422 pont 1466 pont
GFXBench Manhattan onscreen 9,1 fps 6,9 fps 8,4 fps 7,8 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,8 fps 1,7 fps 1,9 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 16,6 fps 15,4 fps 15,3 fps 15,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,5 fps 5,9 fps 5,3 fps 5,4 fps

LG F60 menü LG F60 menü

A szintetikus sebességtesztek is jól mutatják, hogy nem kell szégyenkeznie az F60-nak. Azt viszont már kevésbé kedveltem, hogy ha semmi sem fut a háttérben, akkor 480 MB RAM marad csak szabadon, ezt elég hamar meg lehet tölteni böngészőlapokkal, navigációval, zenelejátszóval, ráadásul az LG-nél valamiért elvárás, hogy a RAM 10%-a mindenáron szabad kell maradjon, tehát szépen elkezdi a rendszer bezárni a nem használt appokat. Ez azzal is jár, hogy már egy közepesen erőforrásigényes játékból a főképernyőre visszalépve végignézhetjük, ahogyan a launcher újra kirajzolja a felhasználói felület ikonjait és widgeteit.

LG F60 menü LG F60 menü

De ez legyen a legnagyobb baj, mert különben az LG által már egy ideje dédelgetett felhasználói felület remekül kezelhető, jól testreszabható és logikus. A kettős koppintásos feloldás mellett ennél a modellnél is elérhető a Knock Code, a felülről lehúzható értesítési tálca ikonjai módosíthatók, állítható a betűméret és a betűtípus. A menüben az alkalmazások ikonjai szabadon átrendezhetők, mappákba csoportosíthatók, illetve igény szerint el is rejthetők. Két lépcsőben maguknak az ikonoknak a mérete is állítható, így egy oldalra adott esetben több rajzocska férhet el.

LG F60 menü LG F60 menü

Az LG nem cifrázza túl az extra appok listáját, csak a lényegre szorítkoznak. Az Android alapvető szoftveres kínálatán felül akad fájlkezelő — és ezzel kábé a lista végére is értünk, még a frissítési központ említhető meg, ahol az alkalmazások és maga a rendszer új verziói bukkannak fel. Az LG belenyúlt kicsit a naptárba, az email kliensbe, az órát is magába foglaló időzítő-stopper-világidő appba, állítható a virtuális billentyűzet gombjainak magassága és alsó sávjának elrendezése is. De nincs dokumentumkezelő, nincsenek fent a népszerű közösségi oldalak kliensei, ezeket magunknak kell összeszednünk a Play Áruházból. Annyira csupasz a szoftver, hogy még a Galéria is hiányzik (helyette a Google Fotók használható), böngészőből is csupán a Chrome van fent gyárilag.

Multimédia

A hátlapon egy öt megapixeles fényképezőgép teljesít szolgálatot. A modul autofókuszos, ledes villanó is jár hozzá. Ha lezárt kijelző mellett hosszan nyomjuk a hangerőszabályozó gombpáros alsó darabját, akkor elindul a kamera. Igaz, ez nem olyan tempós, mint mondjuk a Honor 6-nál és nem is exponál egyből a gép, de egy kellemes apróság, ami megkönnyíti a használatot. A beállítási lehetőségek egyébként meglehetősen szűkösek, a képméretet tudjuk állítani, bekapcsolható a hangvezérlés, az időzítő és a panoráma mód. Ennyi. Minden más automatikus.

LG F60
[+]

A fent elterülő fotók nem váltják meg a világot, a dinamikatartomány igencsak szűkös, a fókuszálás sem mondható tökéletesnek. Mivel nincsenek beállítások, ezért ha nincs verőfényes napsütés, akkor eléggé megnyújtja az expozíciós időt a gép, ami a fotók bemozdulásához vezethet. Makróban nem rossz az eredmény, a vaku viszont elég gyenge, így sötétben sem okvetlenül számíthatunk jó eredményekre, ráadásul nem használja a fókuszáláshoz segédfényként a lámpácskát a gép, ami azt eredményezi, hogy hiába lesz az exponálás után világos a téma, az élességnek búcsút mondhatunk. Videót Full HD-ban rögzít a gép, egy tesztfelvétel ide kattintva megnézhető. Ebben sincs sok köszönet, elmossa a részleteket a szoftver, nincs élesség, de a folyamatosság legalább rendben van.

LG F60 menü LG F60 menü

Zenében a szokásosat hozza a gép, ám az LG által adott zenelejátszót hiába keressük, a Play Zene szolgálhatja ki a muzsikára ácsingózókat. Ezzel egyébként nincs gond, bár a magam részéről jobban kedvelem a koreaiak sajt megoldását. Nézegettem sok-sok videót a neten, láttam olyan F60-at, ahol a Galéria és a Zene sem hiányzott (az amerikai MetroPCS által forgalmazott verzióban benne van), mivel mi nem szolgáltatótól hoztuk el a masinát, ezért sajnos nincs arról információnk, hogy a hazánkban hivatalosan forgalomba kerülő gépekben ez benne van-e. Az viszont elég biztosnak tűnik, hogy FM-rádió nincs a repertoárban. A hátlapi hangszóró nem túl acélos, viszonylag hangos, de cserébe elég torz.

Adatátvitel, üzemidő

Az LG F-fel jelölt modelljeinek közös tulajdonsága, hogy van bennük 4G. Esetünkben egy Cat.4-es modem áll rendelkezésünkre, ami papíron 150 Mbps letöltési sebességet tud hozni, de nyilván ennek töredékét tudjuk majd elérni a hazai hálózatokon. A WiFi átlagos érzékenységű, a pozíciószerzésre a GPS és GLONASS műholdak segítségével nem kellett sokat várni, az NFC nem hiányzik, a Bluetooth már 4.0-s és az LE szabványt is ismeri. A böngésző ezúttal a Chrome, bőven elég ehhez a felbontáshoz a tudása, nem akad, nem döcög, a kétujjas nagyítás és a görgetés is zökkenőmentes.

LG F60 menü LG F60 menü

A hátlap alá 2100 mAh teljesítményű akkumulátort szerelt az LG, ami ugyan nem kiemelkedő, de a hardver és a kijelző képességeinek ismeretében elegendő. Egy töltéssel nagyjából másfél napot húzhat ki az ember átlagos hívássűrűséget, háttérben futó adatátviteli szolgáltatásokat, némi fotózgatást és böngészést feltételezve. Visszafogott használattal nem lehetetlen a kétnapos üzemidő elérése sem, pláne, ha igénybe tudjuk venni az LG energiatakarékossági opcióit, amelyek igény szerint lekapcsolgatnak adatátviteli megoldásokat 30%-os töltöttség alatt.

LG F60 menü LG F60 menü

Értékelés: LG F60
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Valahogy úgy érezni az F60 kapcsán, hogy az LG nem erőltette meg magát túlzottan. A formaterv rendben van, az anyaghasználat átlagos, az összeszerelés átlagon felüli. A kijelző felbontása alacsonynak számít a mai mezőnyben, ellenben a Snapdragon 410 chipset kifejezetten modern. A hardvert összességében átlagosnak mondanám, a szoftveres felhozatal viszont kicsit karcsú, az Android 4.4.2-re az LG ráöntötte a saját felületét, de ennél többet nem szántak a dologra. A történet necces része az árazás, az 50 ezer forint körüli összeg önmagában ugyan nem barátságtalan, de a Samsung Galaxy Ace 4 ennél olcsóbban is elérhető szolgáltatói kínálatban, a Huawei Y550 pedig még versenyképesebb. Ha legalább qHD felbontású lenne a kijelző, vagy nem egy igen pici, 4 GB-os belső tárhellyel kapnánk a telefont, akkor lenne esélye, de túl sok apróságon csúszik el az egyébként kezes és gyors felülettel megáldott, néhány LG-s extrával is megtámogatott készülék, ami bizony összességében nálam azt eredményezi, hogy nem tudok rá plecsnit adni. A kamera sem kiemelkedő, a zenei képességek sem letaglózók, az üzemidővel sem emelkedik ki a mezőnyből az F60, de nyilván egy ütőképes szolgáltatói ajánlatban lehet azért létjogosultsága.

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG F60
LG F60 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 127,5 x 67,9 x 10,6 milliméter
Tömeg 130 gramm
Színvariációk Fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 (207 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (1 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 Mhz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van Cat.4
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok normál/néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Play Zene, Drive, Fájlkezelő, Google+, Hangouts, Google Maps
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel FHD @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő -
Beszélgetési idő -
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, Knock Code
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Előzmények

  • LG F70 - nem csak a 4G miatt

    Középkategóriás, negyedik generációs hálózatokon is működő telefont kaptunk tesztre, ami sokban hasonlít az L70-re, de nem csak az LTE az eltérés.

Hirdetés