LG GX500 - két kártyás, de nem meggyőző

Előszó, tartozékok

Rengeteg idő és a felhasználók részéről még több türelem kellett hozzá, de végül csak eljött az az idő, amikor a nagyobb készülékgyártók is rájöttek, hogy hatalmas igény van az úgynevezett dual-SIM készülékekre. Olyan mobiltelefonokra, melyekbe két SIM-kártyát is bele lehet tenni és azokat egyidejűleg is használni lehet. A témával kapcsolatban egy különálló írást is publikáltunk már, melyből mindenki megtudhatja, hogy miért lehet hasznos egy efféle modell használata, valamint a gyártók és szolgáltatók mentalitására is fény derül, jelen cikkből ezt a vonalat ennek megfelelően teljesen ki is hagyom. De nem kell megijedni; már a bevezetőben is van miről töprengeni.

LG GX500
[+]

Visszatérő olvasóink bizonyára tudják, hogy Európában a Samsung kezdte el a dual-SIM készülékek gyártását és forgalmazását (ez a DuoS széria). Masináik már több éve piacon vannak, plusz hatalmas mennyiségben szivárognak be különféle kínai telefonok is, melyek szintén képesek két kártya kezelésére. A többi gyártó viszont csak mostanában kezdi észrevenni, hogy ebben a szegmensben is van pénz, leghamarabb talán az LG lépett, de a többiek részéről is vannak ígérgetések. A gond viszont az, hogy bár a gyártói paletta bővült, a kétkártyás készülékek "színvonala" nem igazán javul, az igazán jó és adott esetben drága modellekből nem készül dual-SIM verzió. A trend az, hogy a duplázásra vágyó felhasználók kizárólag alsó-középkategóriás cuccok átdolgozott változataiból válogathatnak, a jövőkép pedig nem fest rózsásan, egyelőre nem tudni arról, hogy úton lenne mondjuk a HTC Desire dual változata.

LG GX500
[+]

Jelenlegi tesztalanyunk, az XXL GSM által biztosított LG GX500 sem tűnik egy világmegváltó modellnek, de a futár érkezésekor azért még titkon reménykedtem benne, hogy egy olyan ütős masinát kaptam vele kézbe, mint amilyen annak idején a KM900 Arena volt. A poént persze nem lövöm le már rögtön az első oldalon, nézzük inkább, hogy milyen tartozékokat rejtett a teljesen átlagos méretű és kinézetű doboz. Tippje gondolom többeknek van, azt pedig már most borítékolom, hogy mindenkinek helyes: töltő, adatkábel, headset, ennyit kapunk a GX500-hoz - és úgy általában a manapság megjelenő többi telefonhoz is. Azaz nem is: van egy sminkceruzának tűnő ceruza is! Klassz.

Külső

Az újdonság dizájnja véleményem szerint kifejezetten kellemesre sikerült, egyszerre visszafogottan elegáns és futurisztikusan fiatalos. Ezt a kombinációt valószínűleg a kevésbé harsány színek és a lekerekített vonalak kiváló elegye adja, ami mellett a szakavatott szemek egyből észrevehetik az LG-s kézjegyeket is (például az előlapon található halvány, pöttyös mintázatot). A méret teljesen átlagos, a 108,9 x 53,4 x 13 milliméteres kiterjedéshez 118 grammos tömeg párosul, ez utóbbi a felhasznált anyagok fényében csak egy picit tűnik többnek a kelleténél. Fémekkel sehol sem találkozhatunk, a a kicsit kemény plasztikok viszont ettől függetlenül kellemes tapintásúak, igaz, az ujjlenyomatokat gyűjtik. A második számú koreai gyártó készülékei erre mondjuk eleve hajlamosak, tehát ez sem egy meglepő fordulat.

LG GX500
[+]

Az előlap tetején a kifejezetten szépre sikerült telefonhangszórót vehetjük észre, mely körül szálcsiszolt felületű betétlap üldögél. Őszintén szólva nem tudtam eldönteni, hogy fém-e vagy sem, ha műanyag, akkor nagyon jó minőségű, ha fém, akkor viszont túl műanyagos. Középtájra került a 262 000 színárnyalat megjelenítésére képes, 3 hüvelykes képátlójú, WQVGA (240 x 400 pixel) felbontású LCD érintőkijelző, mely a nyomkodást egy pontban érzékli, és rezisztív technológiájú. Ezzel nincs is gond, a képminőségével viszont van, napfényben ugyanis maximálisra tolt fényerő mellett is közel olvashatatlan, holott a színei szépek és a betekintési szöge sem mondható különösebben kicsinek. Alulra egy Dual SIM felirat és három gomb került, a szélsőkkel a hívásokat lehet kezelni, a középső pedig egy gyorsindító, mely egy külön menüpontot hoz elő - erről kicsit később.

LG GX500
[+]

A hátlap nem túl izgalmas, teljesen homogén. A bal felső sarokban üldögél a 3 megapixeles kamera, mellette a felbontást hirdető felirat található meg, de elég halvány, szinte észre sem lehet venni. Alulra a gyártó logója került, csak hogy ott is legyen valami. Az akkumulátor cseréjéhez szinte az egész hátsó panelt le kell vennünk: az összeszerelés minőségével itt sem lesz gondunk, a rögzítés kiváló, illesztési hézagok sem itt, sem más területeken nincsenek.

LG GX500
[+]

Alul és felül nincs semmi érdemi rész, csak egy-egy fémes hatású csík, melyek egyébként jól néznek ki, de nem helyettesítik a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet, mely lemaradt a masináról. Balra a nyakpánt rögzítési helye, a hangerőt szabályzó gombpáros és a fedlappal takart microSD bővítőhely került, jobbra a szintén ajtóval védett microUSB csatlakozót, valamint a bekapcsoló és exponáló billentyűket vehetjük szemügyre.

Menürendszer, szoftverek

A készenléti képernyő két oldalból áll. Az egyiken widgetek találhatók, a kínálat jobb alulról csúszik fel, ebből már sejthető, hogy a GS290-ben megismert, újabb A-Class menü dolgozik. A kipakolt ikonok alapból szépen elrendeződnek, de ha esetleg egymásra csúsznának, akkor a telefon megrázásval ismét katonás rendbe állíthatók. A második oldalon a kedvenc névjegyeink szerepelhetnek, ezeknél kis képek is látszódnak, ha az adott emberhez eltároltunk fotót. Az elrendezés ugyanolyan, mint a widgeteknél.

LG GX500 LG GX500

A főmenübe belépve fekete alapon színes ikonok jönnek szembe. A komor világot biztosító háttér kicserélhetetlen, ami elég rosszat tesz a napfényben való olvashatóságnak: ha pont a kijelzőre esik a fény, akkor gyakorlatilag semmi sem látszik. Az új A-Class kinézetében az S-Class-ra próbál hajazni, de az elforgatással nem változik semmi a főmenüben, holott a készülékben van mozgásérzékelő szenzor. Háromféle nézetünk van, a Zigzag nevűben a sorok külön csúsztathatók (a'lá S-Class), visszaállhatunk a régi A-Class szabványra, illetve a kettő kombinációja is kérhető, amikor az egész ikonhalom egyetlen oldalként fogható fel, s így csúsztatható oldalra. A sebesség nem gyors, de kielégítő.

LG GX500 LG GX500

Az alkalmazáskínálat a kategóriában egészen kellemesnek mondható. A változatosság kedvéért most a játékokkal kezdem: három darab van, Brain Challenge 2, Ferrari GT (ezek demo verziók) és az LG nevével fémjelzett Thomsons & Touch, melyben természetesen nem a gengszterfilmekből ismert géppuskákkal kell lődözni, ez inkább egy boldog családi játék. Az Alkalmazások menüpontban két internetes programot találunk (Opera Mini 5 és Social Networking, róluk részletesebben a következő oldalon), valamint van egy Fun Stuff nevű mappa is két alkalmazással: Music World és Flying Dice. Mindkettő elképesztően funny.

Kicsit hasznosabb dolgokat találunk a Pocket Apps nevű helyen, mely a főmenüben egy külön ikonnal érhető el. Mellow candle, Sound tuner, Banner (ez tényleg egy bannerkészítő alkalmazás), Weight tracker, Running mate, a nevek elég beszédesek. A "sima" alkalmazások között ébresztőórát, naptárat, feladatlistát, dátumkeresőt, jegyzettömböt, hangrögzítőt, rajzolóprogramot, számológépet, mértékegység és valutakonvertert, világórát és stoppert találunk. Magyarán mindent, amire szükségünk lehet.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

A készülékben tehát két darab SIM-kártya is gond nélkül tud egyidejűleg működni. Mindkettőhöz négynormás (850/900/1800/1900 MHz) GSM-modul tartozik, 3G viszont egyik kártyánál sem érhető el, ami ugye azt is jelenti, hogy adatátvitelre mobilnetet használva csak GPRS-t és EDGE-t tudunk használni. Van viszont 802.11b/g szabványokat támogató WiFi, teljesen jól működik, a hatótávolsága átlagos. A Bluetooth verziószáma 2.1, a microUSB 2.0-s, a készülék képes kártyaovasóként is működni.

LG GX500 LG GX500

A két SIM kezelése senkinek nem fog nehézséget okozni. Mikor bekapcsoljuk a készüléket, neveket, ikonokat és színt is kell adnunk az egyes kártyáknak, használat közben pedig bármelyik slotot kikapcsolhatjuk. A tárcsázás mondjuk elég amatőr módon van megoldva, a névjegyzékben minden név duplán szerepel, az egyik az egyes kártyához, a másik a ketteshez tartozik. A kinetikus görgetés dög lassú, kezdőbetű szerint nem lehet léptetni a listát, az SN-Link pedig hiányzik, tehát nem tudjuk például a facebookos ismerőseinket összekapcsolni a névjegyzékben szereplőkkel. A hangminőség beszélgetés közben egyébként teljesen jó, a térerővel kapcsolatban sem voltak gondjaim.

LG GX500

A névjegyzékben 1000 ember adatai férnek el, a fent említett duplikáció persze nem okozza azt, hogy ez a valóságban csak 500, ugyanúgy elfér az 1000 ember, csak "virtuálisan" két "parancsikonra" lesznek osztva. Az üzenetkezelő rész korrekt, SMS, MMS, e-mail, hitelesített SMTP szerverek, 40 MB belső memória az elektronikus levelek számára (...is, meg úgy alapvetően mindennek). Gépelni álló, numerikus és fekvő, QWERTY virtuális billentyűzetek segítségével is lehet. Ékezetes karakterek bevitelére a magyarul nem beszélő készülék nem biztosított lehetőséget, a magánhangzók nyomva tartása nem hoz elő ékezeteket: ha a bevitel nyelvét például németre állítjuk, akkor a billetnyűzet jobb oldalán megjelenik ugyan pár karakter, de azok nekünk nem feltétlenül jók.

LG GX500 LG GX500

A gyári böngésző elég pocsék, valószínűleg nem véletlen, hogy gyárilag fel van telepítve az Opera Mini 5-ös verziója, melynek segítségével gyorsan lehet nézegetni a szépen megjelenített lapokat - viszont a Flasht nem támogatja.

LG GX500 LG GX500

Bár SN-Link nincs, natív, pontosabban java alapú social networking kliensek vannak: Facebook, Twitter, mySpace. Gyorsan működnek, komolyan mondom, hogy jobban, mint sok okostelefonon. A YouTube kliens viszont hiányzik, sajnos.

Multimédia

A kamera 3 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás fotóknál 2048 x 1536, videóknál 320 x 240 pixel. Beállítási lehetőségekből átlagos mennyiségűt kapunk: fehéregyensúly, expozíció-korrekció (+/- 4 FÉ 0,5-es lépésekkel), sorozatfelvétel, effektek, időzítő, jpeg-tömörítés, rácsháló. Makró fotókról az autofókusz, éjszakaiakról pedig a vaku hiányában felesleges beszélni.

LG GX500

A képminőség is teljesen átlagos: a fotók színei nem túl fakók, ugyanakkor a zajszűrés kicsit túlságosan is erőteljesnek tűnik, ami részletvesztésben nyilvánul meg. Gyenge fényviszonyok között elég rosszul teljesít a GX500, de összességében azért nem olyan gáz.

A zenelejátszó ID3 tagek alapján szűri a zenéinket, mutatja az albumborítókat, fut a háttérben, tartalmaz előre beállított sémákkal dolgozó hangszínszabályzót. A hangminőség kihangosítva nem túl megnyerő, a microUSB csatlakozóval ellátott, headsetként is funkcionáló sztereó fülhallgató viszont már alkalmas zenehallgatásra, bár nyilván ő sem a minőség bajnoka. A készülékben található FM-rádió (RDS nincs), az teljesen jól működik, adást felvenni viszont nem tud.

LG GX500 LG GX500

A készülékben található képnézegető kicsit lassúcska, de alapvetően jól működik. A videólejátszásnál viszont sajnos nincs jelen sem a DivX, sem az XviD, de az MPEG4 és H.263 formátumokkal elvileg boldogul a telefon.

Üzemidő, összegzés

Az akkumulátor egy kellemes része a masinának: 1500 mAh-s, aminek köszönhetően átlagos használat mellett a három napos üzemidőt gond nélkül elérhetjük.

LG GX500
[+]

Értékelés: LG GX500
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 4 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az LG GX500 megjelenésének feltétlenül örülünk, hiszen megjelenése azt jelenti, hogy az LG is beszállt a dual-SIM mobilok gyártásába (igaz, nem ez az első nekik), ami nekünk, felhasználóknak mindenképp jó. Maga a készülék viszont sajnos nem az, a bruttó 65 000 forintos végfelhasználói árért cserébe jó minőségű műanyagokat, gyenge kijelzőt, lassú hardvert, korrektül kinéző, ám kicsit nehézkesen kezelhető és nem túl jól személyre szabható felhasználói felületet és átlagos multimédiás képességeket kapunk. Fele ennyiért nagyon jó vásár lenne, ennyiért sajnos nem az, hiába helyettesíthet esetleg két mobiltelefont is. Egyelőre a két SIM-et kezelő mobilok piacán a Samsung áll nyerésre, de ők is kezdték valahol, bőven van lehetőség még a fejlődésre, ráadásul tudjuk, hogy jön még ilyen LG, plusz a Nokia is beszállt a harcba, úgyhogy előbb-utóbb remélhetőleg dúskálhatunk majd a duplakártyás telefonok között.

Bocha

Az LG GX500-at az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG GX500
LG GX500 Általános
Technológia GSM
Méret 108,9 x 53,4 x 13 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 400 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret na / 300 kB
Belső memória 40 MB
Memória bővíthetősége microSD (max. 16 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 1)
GSM 850/900/1800/1900 MHz (SIM 2)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform LG A-Class
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebook, Twitter, MySpace, Weight tracker, Running mate
Multimédia
Fő kamera 3 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. QVGA felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (előre definiált sémák)
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Egyebek
dual-SIM (két SIM-kártya egyidejű használatát is lehetővé teszi), USB Mass Storage üzemmód, mozgásérzékelő
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés