LG T385 - okos is és nem is

Bevezető, tartozékok

Manapság joggal gondolhatja az egyszeri szemlélő, hogy az alaptelefonok szinte eltűntek a piacról, minden az okostelefonokról szól. Bár a helyzet nyilván nem ennyire fekete és fehér, de tény, hogy a csapból is ablakos, droidos és almás víz folyik, a tendencia pedig már az alsó árszegmensben is megfigyelhető. Ez elsősorban a kedvező árfekvésű androidos telefonoknak köszönhető, a kevésbé ismert, főleg kínai gyártók szinte elárasztják a piacot az úgynevezett olcsódroidokkal, ám a nagyokat sem szabad félteni. A Samsung kimondottan aktív ebben a szegmensben (is), elég csak a Galaxy Mini szériára gondolni, ám az LG is támad, a gyártó legújabb versenyzője az Optimus L3 nevet viseli.

LG T385
[+]

Az úgynevezett feature phone-ok, azaz alapmobilok piaca viszont szinte teljesen a kicsik játszóterévé vált. A palettát néhol egy-egy Nokia gyártmányú modell színesíti, ám a nagyok (például a HTC, a Samsung, a Sony és az LG) nem nagyon szólnak bele a játékba. A nemrég szerkesztőségünkbe érkezett T385 ezen a sztereotípián hivatott változtatni, az LG gyártmányú modell ugyanis egészen jól muzsikált, szoftveresen és a külső szempontjából ugyanis az átlag alapmobilok fölé emelkedik a gyártó üdvöskéje.

LG T385
[+]

A telefon egy aprócska dobozban érkezett, melyben mindössze egy kézikönyv és egy töltő lapul, utóbbit a microUSB-aljzatra érdemes csatlakoztatni. Sajnos ez azt jelenti, hogy az adatkábel és a memóriakártya kimaradtak a játékból, így ezeket a vásárlónak külön kell beszereznie.

Külső

A készülék külseje és anyaghasználata nagyban emlékeztet az Optimus L széria tagjaira, a T385 leginkább az L5 kicsinyített másának tűnik. A négyszögletes formaterv mellé plasztik anyaghasználat társul, az oldalt körbefutó ezüstszínű sávok a matt fekete műanyag egyhangúságát hivatottak megtörni. Az összeszerelés minősége is rendben van, a telefont erősen szorongatva sem hallható recsegés, a kis méret pedig jó fogást biztosít. A tesztpéldány fekete ruhában volt, a készülékből azonban piros és fehér kivitel is elérhető.

LG T385
[+]

Az előlap felépítése a szokásos rendet követi. Legfelül a hangszóró található, alatta egy ezüst LG logó látható. A legnagyobb részt a 3,2 hüvelykes képátlójú TFT-LCD kijelző foglalja el, melynek felbontása 240 x 320 képpontos. Az előző mondatban foglaltaknak megfelelően a pixelsűrűség 125 ppi, ami nem túl acélos, a pixelek kiszúrásához nincs szükség sasszemre. Emellett a betekintési szög sem az igazi, a készüléket már kicsit oldalra fordítva is romlik a minőség. Pozitívum viszont, hogy az érintéseket kapacitív módon érzékeli, egyszerre maximum két helyen; erre nem sok példa van ebben a kategóriában. A megjelenítő alatt három érintésérzékeny gomb lapul, a középső vissza gombot egy-egy hívásvezérlő fogja közre.

LG T385
[+]

A hátlap plasztikból van, de az LG mérnökei szerencsére nem a manapság divatos csillogós műanyagot választották, a matt megoldás ugyanis sokkal jobban ellenáll az ujjlenyomatoknak és egyéb szennyeződéseknek. A kamera a bal felső sarokba került, alatta középen egy gravírozott LG logó látható, alul egy WiFi felirat hívja fel a figyelmet a T385 ilyen irányú képességeire. A fedlapot lefejtve az akkumulátorhoz, valamint a SIM- és microSD-kártya foglalataihoz vezet az út, utóbbit a készülék újraindítása nélkül is ki lehet cserélni.

LG T385
[+]

A telefon oldalán egy dupla ezüstszínű csík fut körbe, az interfészek és gombok ezen belül kaptak helyet. Az androidos kínálatnak megfelelő szerveket láthatja itt a nézelődő: felül a ki- és bekapcsoló gomb, valamint a 3,5 milliméteres kimenet csücsül, bal olalt a hangerőt lehet szabályozhatni, alul mindössze egy microUSB-aljzat árválkodik.

LG T385
[+]

Szoftverek, internet

A készüléken egy zárt rendszer fut, a felhasználói felület leginkább a gyártó tavalyi androidos szériájára hajaz. Persze ez csak külsőleg van így, az állítás elsősorban az ikonkészletre és a képernyőzárra igaz, a funkcionalitás, a testreszabási lehetőségek és úgy általában a hekkelhetőség messze alulmarad egy zöld robotos masinával szemben, de egy alapmobil nem is tör ilyen babérokra. Valamelyest azért módosítható a UI: változtatható a betűszín és a -méret, a háttérkép és a képernyőzár, illetve két téma is választható. A fixen három oldalas készenléti képernyőre névjegyeket, parancsikonokat és néhány minialkalmazást lehet kipakolni, utóbbiak azért nem túl bonyolultak. Ehhez kapcsolódik, hogy míg az átlagos működési sebesség viszonylag korrekt, néhány komolyabb widget (ilyen például az értesítéseket megjelenítő LiveUpdate) igen rossz hatással van a folyamatosságra.

LG T385 LG T385

Az alap funkciókat viszonylag jól szállítja a T385. A névjegyzék kapacitása a telefon belső memóriájának függvénye (ami közel 40 MB, úgyhogy egyhamar nem lesz tele a telefonkönyv), a partnerekhez rengeteg extra adatot fel lehet venni, az okostelefonok esetében megszokott szinkronizálás viszont hiányzik. Telefonálás közben a hangminőség meglepően jó volt, mindkét oldalon tiszta és érthető volt a beszéd. A naptár havi és heti nézettel operál, a bejegyzések mellé riasztás funkció is tartozik. A szervezőfunkciókat erősíti a Jegyzet és a Feladatok is, utóbbiban riasztást is rendelhetünk a szövegekhez. Az FM-rádió képes az állomások automatikus keresésére és az aktuális adás rögzítésére, a zenelejátszó szépen kezeli a lejátszási listákat, a zene minőségén pedig egy kétállapotú hangszínszabályzóval lehet javítani. Mindkét alkalmazás tud futni a háttérben, valamint természetesen a külső hangszórót is szólásra lehet bírni; utóbbi esetben a masszív hangerő mellé keskeny dinamikatartomány társul.

LG T385 LG T385

Az extra programok elsősorban a közösségi szolgáltatások kedvelőit célozzák meg. Az SNS egy jól használható Twitter- és egy Facebook-klienst rejt, melyeken érezni, hogy ekkora méretű kijelzőre tervezték őket. A YouTube már csalóka, a natív alkalmazás helyett a rendszer a videómegosztó oldal mobil verzióját tölti be a böngészőben. A Messenger a Windows Live-beli kapcsolattartást segíti, a saját mappa egy fájlkezelőt takar. A Dátum keresőt nem tudtam hova tenni: a program funkciója kimerül annyiban, hogy megmondja, milyen dátum lesz a megadott számú nap eltelte után. Ezek mellett egy Diktafon, egy Világóra, egy egész jó kis Számológép, egy Átváltó, egy Stopper és két játék is helyet kapott a menüben.

LG T385 LG T385

Mobilhálózaton lógva maximum a GPRS kapcsolatnak megfelelő sebességre lehet számítani, egy négysávos (850/900/1800/1900 MHz) GSM-modul mellett egy Bluetooth-egység (v2.1, A2DP-támogatással) és egy WiFi-chip (802.11b/g) is helyet kapott a borítás alatt. Valószínűleg nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az internet szörfözésére a Böngésző nevű alkalmazás szolgál. A program egészen okos: egyszerre akár három oldal is nyitva lehet, kezeli a könyvjelzőket, RSS-olvasóként is tud működni, lehet keresni a lapok szövegében. Ezek mellett a kétpontos zoom is elérhető, igaz, a sebességet tekintve egy kissé nyögvenyelős a dolog. A funkcionalitás tehát nem rossz egy alapmobilhoz képest, de az tény, hogy a gyenge hardver, a lassú adatkapcsolat, valamint a kis méretű és felbontású kijelző miatt nem a legjobb élmény a böngészés.

LG T385 LG T385

Kamera, akkumulátor, összegzés

A hátlapon egy fixfókuszos kamera kapott helyet, a fényképek maximum felbontása 2 megapixeles, azaz 1600 x 1200 képpontos, videók esetében QCIF, azaz képkockánként 176 x 144 pixelről van szó. A kameraszoftverben a fényerőn, a fehéregyensúlyon, a felbontáson és a színhatásokon lehet állítani, illetve sorozatfelvétel, önkioldó és éjszakai mód is elérhető. A telefonnal lőtt fotók minősége siralmas, szinte az összes, a mobil képalkotásban előforduló hiba megcsodálható a képeken. Az alacsony dinamikatartománynak köszönhetően a világos részek beleégnek a képekbe, a zajszűrő algoritmus szétmossa a részleteket, néhol pedig kromatikus aberrációra utaló jeleket is fel lehet fedezni.

Bár a mai csúcstelefonok mellett papíron gyenge a T385 akkumulátora, a 950 mAh kapacitás az alapmobilok körében több mindenre elég, ám a konkurensek között nem nehéz jobbat találni ezen a téren. Egy feltöltéssel még masszívabb használattal is simán elmegy több napig, ami nyilván a gyengébb hardveres képességeknek is köszönhető, ám semmit nem von le az erényeiből. A beállítások között található energiatakarékos mód aktiválásával pedig tovább javul az üzemidő. A rendelkezésre állási időről nincsenek hivatalos adatok, a beépített akkumulátorinformációs program alapján egy töltéssel akár 9 óra telefonálásra, 8 óra internetezésre és 13 óra zenelejátszásra képes a mobil.

LG T385
[+]

Értékelés: LG T385
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 3 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya ? pont
Hogyan értékelünk?

Mindent összevetve az alapmobilok között viszonylag kellemes választás lehet az LG újdonsága. A készülék külseje egészen jóra sikeredett, amit jellemzően nem lehet elmondani a konkurensekről, a feature phone-ok gyakran igen csúnyára sikerednek. A kétpontos érzékelést is támogató, kapacitív technológiával dolgozó érintőkijelzőért szintén jár a pont, ám a 240 x 320 képpontos felbontást még itt is egy kissé alacsonynak érzem, a gyatra betekintési szögekről nem is beszélve. A szoftveres oldal viszont nem rossz, a használható közösségi szolgáltatások mellé néhány ügyes extra társul, a WiFi kapcsolati lehetőségről nem is beszélve. Az akkumulátor üzemideje csak közepes a kategóriájában, a kamera teljesítményére nem érdemes szót vesztegetni, a kizárólag 2G hálózatokat támogató modulon szintén lehetne fejleszteni.

A gyártó eddigi legolcsóbb androidos mobilja, a szinte minden szempontból jobb Optimus L3 kártyafüggetlenül jelenleg 35 ezer forint környékén kapható, így a T385 nagyjából 25 ezer forintos nyitóára nem tűnik rossznak. Kártyás csomagban viszont már alig 18 ezer magyar forintért is haza lehet vinni, ami jó ajánlatnak tűnhet, ha az ember nem szeretne okostelefont vásárolni. Ennek megfelelően egy tetszett plecsnit megérdemel a készülék.

LG T385

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

LG T385
LG T385 Általános
Technológia GSM
Méret nincs adat
Tömeg nincs adat
Színvariációk fekete, piros, fehér
SIM-foglalat normál méretű SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel (125 ppi)
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma nincs adat
Hardver
SoC típusa nincs adat
Processzor típusa nincs adat
Processzor csíkszélessége nincs adat
Processzor utasításkészlete nincs adat
Grafikus chip nincs adat
RAM mérete nincs adat
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 40 MB
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform LG
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek SNS, Messenger, Saját mappa, Stopper, Világóra
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QCIF felbontás
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 950 mAh-s lítium-ion
Beszélgetési idő 9 óra
Zenelejátszási idő 13 óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Előzmények

Hirdetés