Windows Phone 7.5 Mango bemutató

Bevezető

Tavaly októberben egy teljesen újragondolt mobil operációs rendszerrel jelentkezett a Microsoft. A Windows Mobile 6.5 névre hallgató OS-t egy az egyben elfelejtették és állítólag az alapoktól írták újra a rendszert, amely már a nevében sem emlékeztet az elődre. A látványos és gyors felület mellett viszont rengeteg megkötést is kiróttak a felhasználókra és a gyártókra egyaránt. Utóbbiaknak az igen komoly hardveres követelmények mellett el kellett fogadniuk, hogy nem nyúlhatnak bele a felületbe; ez a Windows Mobile variánsok ismeretében meglehetősen fura volt. Előbbieknek pedig a rendszer több gyermekbetegségével is szembe kellett nézniük, a legtöbb panasz a kezdetben hiányos alkalmazásbolt, a funkcionalitásbeli megkötések és a testreszabási hiányosságok miatt érte a ház elejét.

Szerencsére a Microsoft nem hagyta cserben a vásárlóit, a rendszer megjelenése után szépen lassan szállingóztak a hibajavítások a készülékekre. Az első, viszonylag komoly frissítés a NoDo névre hallgatott, a javítócsomag többek között a másolás és beillesztés funkcionalitást hozta el a Windows Phone 7-et futtató telefonokra. Azóta pedig sok víz folyt le a Dunán, szépen lassan felcseperedett a rendszer alkalmazásboltja, elindult a hivatalos magyar oldal és a fejlesztői portál, valamint elkezdtek érkezni a hírek a következő frissítésről, amely mérföldkőnek számít majd a rendszer életében.

Először a 2011-es MIX konferencián hallhattunk a Mango névre keresztelt frissítésről, ahol meglehetősen szűkszavúan ecsetelték, hogy mit várhatunk a javítócsomagtól. Szerencsére nem kellett sokat várnunk a részletes információkra, a május 24-én megtartott bemutató során leleplezték a főbb funkciókat és újításokat. A lelkesedés és a figyelem fenntartása érdekében a Microsoft folyamatosan adagolta az újabb és újabb leírásokat és videókat, melyekről mi is folyamatosan beszámoltunk a redmondiak rendszerével foglalkozó rovatunkban. Augusztus 25-én Japánban piacra került az első Windows Phone 7.5-ös telefon, a Fujitsu Toshiba IS12T, pár napja pedig a régi készülékekre is megérkezett a Mango, így elérkezettnek láttuk az időt egy részletes bemutatóra.

Felület, multitasking

A felületen első blikkre semmi nem változott, a rendszer védjegyének számító Metro UI nagyjából érintetlen maradt. Természetesen itt-ott azért belenyúltak, néhány ikont átrajzoltak és lecseréltek egy-két feliratot, de az elegáns, szinte folyékony koncepció szerencsére a régiben maradt. Az úgynevezett élő csempék a frissítés érkeztével pedig még inkább életre keltek: a külső alkalmazások is a beépített szoftverekéhez hasonló képességekkel rendelkeznek ezen a téren. Immár a third party programok csempéi is átfordulhatnak, képesek dinamikus tartalmak megjelenítésére, valamint kihasználhatják a push értesítés előnyeit. Ide kapcsolódik továbbá, hogy akár több élő csempét is rendelhetünk egyetlen szoftverhez, így például már megvalósítható, hogy egy időjárás-jelentő applikáción keresztül több várost is kipakolhatunk a főképernyőre, vagy egyszerre több részvény alakulását is nyomon követhetjük a nekik megfelelő csempéken.

Az alkalmazások menüben pedig megjelent egy kis gombocska, mely segítségével kereshetünk a programok között. Sőt, amennyiben a telepített szoftverek száma elér egy bizonyos korlátot, a menü átvált egy speciális, a névjegyzékhez hasonló nézetre. A képernyőzáron is faragtak egy sort: a zenelejátszó kezelőbillentyűi fixen a kijelző tetejére kerültek, a háttérképet pedig akár az éppen játszott zenék előadóit ábrázoló fotókra is lecserélhetjük. További újdonság, hogy bár a felületváltáskor megszokott animációk forgatókönyvén nem változtattak, a lejátszásuk érzékelhetően gyorsabb lett az előző verzióhoz képest.

A Windows Phone 7 megjelenésekor a rendszer rengeteg kritikát kapott a külső alkalmazások párhuzamos futtatása, azaz a multitasking hiánya miatt. Azaz a világháló böngészése és az e-mailek írása közben nem hallgathattunk webrádiót, a játékok alatt pedig szinte imádkoztunk, hogy ne legyen bejövő hívás. Ez a Mango érkezésével megváltozni látszik: a vissza gomb hosszas lenyomva tartása után megjelenő képernyőn válthatunk az aktuálisan futó alkalmazások között. Ekkor az éppen futó program felfüggesztett állapotba kerül, visszalépéskor pedig onnan folytathatjuk, ahol abbahagyhatjuk. Természetesen ez a fejlesztők részéről is igényel némi erőfeszítést, az alkalmazásokat ugyanis fel kell készíteni az ilyen jellegű működésre. Sajnos egyelőre nagyon kevesen kapcsoltak, így a Marketplace-en elérhető programok nagy része még nem támogatja a funkciót; remélhetőleg ez a közeljövőben megváltozik. Továbbá egy kicsit hiányoltuk, hogy az alkalmazásválasztó képernyőn nem tudjuk eltüntetni a programokat jelképező képeket.

Névjegyzék, közösségi szolgáltatások, üzenetkezelő

A névjegyzékben egy új funkció debütált a Groups személyében: a partnereket immár csoportokba is sorolhatjuk. Bár ez nagyon alap dolognak hangzik, a Microsoft egy kicsit csavart a koncepción. Az egy csapatba gyűjtött ismerőseink egy saját nézetet (kvázi egy egyéni hubot) kaptak, amely roppantmód hasonlít a telefonkönyvre, de itt csak a kiválasztott emberkékkel kapcsolatos információk kaptak helyet. A csoport főképernyőjén a tagok miniatűrjei láthatóak, a maradék két felületen pedig a közösségi aktivitásokat és a kapcsolódó képeket tekinthetjük meg. Lehetőségünk van továbbá egy érintéssel szöveges üzenetet és e-mailt írni a társulatnak, valamint akár a főképernyőre is kirakhatjuk őket egy élő csempe formájában.

A Mango egyik legnagyobb erőssége a közösségi szolgáltatások mély integrációjában rejlik. Néhány ilyen jellegű funkcióval már a Windows Phone 7-ben is össze lehetett futni, a 7.5-ös verzióban viszont a következő hatványra emelték a szolgáltatások kezelését. A telefonunkat összeköthetjük a Facebookkal, a Windows Live-val, a LinkedInnel és a Twitterrel, melyek ezután kisebb-nagyobb mértékben beépülnek a rendszerbe. Így ismerőseink fényképeit a galériában is megnézegethetjük, bármikor üzenhetünk a haveroknak, a képeken bejelölhetjük őket, szinkronizálás után a névjegyzékben pedig partnereink összes elérhetősége is megtalálható. Ha szeretnénk, a Facebookot a naptárba is beépíthetjük, ekkor az összes eseményünk és a barátaink születésnapjai is megjelennek a mobilon. A saját profilunkat jelképező élő csempén (melyre az angol szaksajtó a Me tile néven referál) keresztül frissíthetjük az állapotunkat, elérhető a Facebook checkin, valamint itt jelentkezhetünk be a Facebook chatbe, illetve a Windows Live Messengerbe.

Utóbbi nem csak egyszerű csevegésre való, a szolgáltatás ugyanis nagyon komolyan beépül a Messaging néven is ismert üzenetkezelőbe. Az alkalmazás egy új nézettel bővült, melyen az általunk használt csevegőszolgáltatásokban elérhető partnerekkel beszélgethetünk. Az üzeneteket listázó felületen pedig nem csak SMS-eket irkálhatunk: ha az adott partner elérhető valamely általunk is használatos csatornán, akár ezeken keresztül is felvehetjük vele a kapcsolatot. A program ezen üzenetváltásokat is elmenti az előzmények közé, melyeket ismerős szerint csoportosítva láthatunk. Természetesen jól tudjuk, hogy sokan idegenkednek a közösségi hálózatoktól, de azt el kell ismerni, hogy a Microsoft jó munkát végzett ezek integrálásakor.

Multimédia

A zene- és videólejátszásért felelős Music+Videos is kapott néhány új funkciót. A felületet és a menüstruktúrát némileg átrendezték, immár egyetlen számot is ismételhetünk, a megnövelt méretű irányítógombok pedig a képernyő tetejére kerültek, ugyanoda, ahol a már ismerős mini playback vezérlőket is megtaláljuk. Míg a Windows Phone 7 mellett csak a Zune szoftvert használhattuk lejátszási listák összeállítására, ezt Mango alatt végre a telefonon is megoldhatjuk. Két új funkciót sajnos nem tudtunk kipróbálni, a Marketplace-be beépített podcast-boltot és Smart DJ Mix funkciót kis hazánkban nem használhatjuk ki. Ezekhez ugyanis egy úgynevezett Zune Pass fiókra van szükségünk, mely jelen pillanatból Magyarországról nem elérhető. Ide tartozik, hogy sajnálatos módon a Mangóval is tovább él egy hiba, melynek következtében a videólejátszó nem tudja Bluetooth-on, A2DP segítségével átküldeni a felvételek hangját.

A galéria szerepét betöltő Pictures hub is bővült néhány új szolgáltatással. A menük részleges átrendezése mellett mi adhatjuk meg, hogy melyik kép legyen a hub hátterében, ehhez egyszerűen kedvencként kell megjelölnünk az adott felvételt. Egyszerre akár több fotót is megjelölhetünk, melyek automatikusan cserélődnek, ha kipipáljuk a Shuffle background opciót. Az alkalmazás csempéjének viselkedése is megváltozott: a Mangóban az egyes albumokat is szabadon kitűzhetjük a kezdőképernyőre, egyszerre akár többet is. Sőt, akár a Facebookról és a SkyDrive-ről is letölthetjük ismerőseink fotódossziéit, melyeket szintén megjeleníthetünk a főképernyőn. A Facebook-ra történő feltöltés előtt a fényképeken be is jelölhetjük az ismerőseinket, azaz a tag funkciót is beépítették a rendszerbe; erről természetesen értesítést is kap az illető.

A kameraszoftver is kapott egy laza vérfrissítést. Az alkalmazás végre képes a beállításaink elmentésére, így nem kell minden egyes indításkor újrakalibrálnunk a szoftvert. A Touch focus and capture névre hallgató funkció segítségével egy érintéssel meghatározhatjuk a fókuszpontot, mely után a program automatikusan lő is egy képet. Megjelent az autofix névre hallgató szolgáltatás is, amely a fotóink minőségének javítására szolgál. További figyelmesség, hogy a Mangóban a kamera zárhangját is lenémíthatjuk; bár ez nem minden országban engedélyezett, Magyarországon igen, így akár a kémfotók új érája is elérkezhet. Az új beállítások és opciók mellett állítólag a képek minőségén is finomítottak, megmondjuk őszintén, mi nem tapasztaltunk számottevő változást a régi és új fotók között.

Böngésző, Office és E-mail

A Mangóban debütált az Internet Explorer 9 mobil verziója is, amely egy komoly előrelépést jelent az elődhöz képest. Sebességben nagyon ott van: az oldalak gyorsan töltődnek be, a kétpontos nagyítás szélsebes, a lapozások és görgetések gyorsak; bár megjegyzem, ezen a téren az előző programnak sem volt szégyellni valója. Az Internet Explorer 9 rengeteg új szabvány támogatására fel van készítve, többek között a HTML5, CSS3.0, XHTML és DOM kezelését oldották meg a programozók, a Flash támogatás viszont kimaradt a játékból. Állítólag a JavaScript motor is gyorsult, a HTML5 alapú animációk és videók renderelésébe pedig a grafikus processzort is bevonja az alkalmazás. Futtattunk pár tesztet is, melyeken érezhető a javulás az elődhöz képest. Bár az Acid2 tesztet most sem sikerült teljes mértékben abszolválni (ejnye...), a JavaScript- és DOM-feldolgozást vizsgáló Acid3 a maximális pontszámot adta a böngészőnek, míg az előd mindössze öt pontot szedett össze a százból. A HTML5 kompatibilitást vizsgáló HTML5test.com oldalon már nem ilyen rózsás a helyzet, a program mindössze 141+5 pontot szedett össze a 450-ből. A JavaScript feldolgozási sebességét pellengére állító SunSipder 0.9.1 tesztet pedig 9504,5 milliszekundum alatt sikerült elvégezni.

A Windows Phone 7.5 beépített irodai szoftvercsomagja, az Office is kiegészült pár új szolgáltatással. A SkyDrive integráció lévén bármikor szinkronizálhatjuk a telefonon tárolt dokumentumainkat a fiókunk tartalmával. A felület kiegészült a Locations című nézettel, melyben a telefon, a SkyDrive, az Office365 és a Sharepoint-fiókok tartalmát érhetjük el. Új Word-, illetve Excel-dokumentum létrehozásakor már nem csak üres fájlokat kreálhatunk, hanem a kilenc előre definiált sablon egyikét is kiválaszthatjuk.

Az elektronikus levelek kezelésére szolgáló Email alkalmazás két komolyabb funkcióval bővült. Megjelent végre az úgynevezett thread view, melynek következményeképpen a leveleket automatikusan tárgy szerint csoportosítja az alkalmazás, így a hosszú levelezések nem fogják elfoglalni az egész képernyőt. A Linked Inbox segítségével pedig e-mail fiókokat köthetünk össze, melyek tartalmát így egyetlen nézetben is átláthatjuk. Ennek megfelelően a főoldalra is elég mindössze egyetlen csempét kihelyezni, mely az összes új levél esetén jelez a felhasználónak.

Egyebek

A Mangóban végre egyedi csengőhangok definiálására is van lehetőség; igaz, ehhez be kell tartanunk a játékszabályokat. Nem használhatunk 40 másodpercnél hosszabb dallamot, a méret nem lehet nagyobb 1 MB-nál, a fájl nem lehet DRM-védett, a formátumok közül pedig kizárólag az mp3 és a wma játszik. A hangokat egyébként nem rakhatjuk össze a telefon segítségével, ehhez az asztali Zune alkalmazáshoz kell folyamodnunk.

A Windows Phone 7.5-ben az internetet is megoszthatjuk (azaz elérhető a tethering funkció), bár ezt sajnos a mi Samsung Omnia 7 készülékünkből nem lehetett elővarázsolni. Megjelent az akkumulátor élettartamának megnövelésére szolgáló battery saver opció, a Game hub néhány Xbox Live-specifikus funkcióval bővült, valamint immár rejtett WiFi-hálózatokhoz is csatlakozhatunk. A rendszer kiegészült néhány Magyarországon nem elérhető funkcióval is, melyek bővebb ismertetésétől egyelőre eltekintünk. Ilyen például a Bing kiegészítése hang- és kép alapú kereséssel, a zenelejátszó Smart DJ Mix funkciója, a helyi nevezetességeket listázó Local Scout, a Marketplace podcast-szekciója, a beszédet SMS üzenetté alakító szövegfelismerő és a hangpostánkat felolvasó Visual Voicemail. Mint azt biztosan sokan tudják, a magyar nyelv is a Mangóban fog debütálni, de sajnos az utólag frissített telefonokon nem kapjuk meg a kibővített nyelvi opciókat.

Ez volt tehát tehát a Windows Phone 7 első igazán komoly frissítése. A Mango rengeteg tényleg hasznos funkciót hozott a rendszerbe, azonban az igazság szerint ezek jó részét már tavaly októberben tudnia kellett volna. Persze jobb későn, mint soha, és külön öröm, hogy a frissítés a régebbi modellekre is elérhető, ezen a téren több nagyobb gyártó is tanulhatna a Microsofttól. Az üzenetek és e-mailek kezelése, a csoportok megjelenése és a multitasking megoldása nagyon kellemesre sikeredett, a közösségi szolgáltatások mély integrációjáért pedig jár a buksisimogatás. Azonban még mindig lenne min javítani: egy hangszínszabályzó mindenképpen ráférne a rendszerre, a többi platformon pedig a hangos navigáció sem megy csodaszámba, a sok-sok, kizárólag Amerikában elérhető funkcióért pedig nagy kár. A csempeszínek palettájának bővítésének is örülnénk, nagyon jót tenne a testreszabási faktornak, ha végre néhány új színnel egészülne ki a kínálat.

Persze nem szabad telhetetlennek lenni, a Mango frissítés véleményünk szerint kellő mennyiségű újdonságot hozott a rendszerbe, tovább javítva ezzel a Windows Phone 7 megítélésén. Az biztos, hogy az irány jó, a funkcionalitás bővítése mindenképpen nagyon jót tett a rendszernek, a Metro felület még mindig unikumnak számít a mai mobilpiacon. Mi pedig kíváncsian várjuk, mit fognak nyújtani a hamarosan érkező mangós készülékek.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés