Microsoft Lumia 435 és 532 - ablakok futószalagon

Bevezető

Amióta a Nokiából végleg Microsoft lett, nos, nem sok extra történt a készülékek kapcsán. Nincs új csúcsmodell már elég régóta, a középkategóriában van valami kapirgálás, mintha a redmondiak arra jutottak volna, hogy fog a franc harcolni az Apple-lel, meg a Samsunggal, nem kell ide atom hardver, nem kell ide QHD kijelző, a népeknek olyan telefon kell, ami megfizethető, egyszerűen működik, színes és azért az alapvető funkciókra képes.

Microsoft Lumia 435 és 532
Balra az 532, jobbra a 435[+]

A Lumia 435 már számozásából fakadóan is a legcsirkébb Microsoft okostelefon, az árcédula pedig igencsak vonzóra sikeredett, ha leszednénk az emblémát a hátlapról-előlapról, akkor simán mehetne fehér dobozba a Tesco Gazdaságos brand égisze alá, noha az áruházláncnak is van már saját márkás eszköze. Ami egyébként drágább, mint a Lumia 435. (Nyilván ennek azért oka is van, hardveresen szinte mindenben szénné alázza az Op3n Dott telefon a Microsoft termékét, csak hát a nyers tudás az egy dolog, a használhatóság megint egy másik.) A Lumia 532 pedig a számozás alapján lehetne valami köztes megoldás az 530 és az 535 között, de nagyon nem az, gyakorlatilag a 435-ös nagyobb kamerával megtolt variánsa, ezért is került ez a két termék egy tesztbe. A 435-öst az XXL GSM küldte el, az 532-est a Speedshop biztosította.

Microsoft Lumia 435 és 532
Alul a 435, felül az 532[+]

Lőjük le előre a poént, a Lumia 435 alig több mint 25 lepedőért kelleti magát. Ez pedig már az ultra belépőszint, a legolcsóbb okostelefonok ádáz harcának közepébe csöppent a Microsoft gyermeke és kicsit olyan is, mintha ufó szállt volna a filléreken marakodó másodvonalas márkák csatájának színhelyére. Sem az oprendszer, sem a márkanév nem jellemző ezen az árszinten, noha a már kifutó Lumia 530 néhol még ennél is olcsóbban begyűjthető, csakhogy az nem 25 ezres indulóárral nyitott. Az 532-es sem sokkal drágább, ez 30 ezres körül érhető el. A kérdés tehát adott: képes-e a Windows Phone még ilyen kiherélt hardverrel is hozni a megszokott színvonalat, vagy annyira sikerült ledózerolni a funkcionalitást, hogy már indulásnál elhasal a friss termék.

Külső

Nyilván nem tűnik prémium kategóriás terméknek egy ilyen árszintű telefon, de a Microsoftnál sikerült az olcsót is úgy csomagolni, hogy inkább azt mondja rá az ember, hogy bájosan esetlen. A dobozok tartalmát sem húzták túl, egy-egy darab töltő kushad bennük, és még csak az sincs, hogy adatkábel és töltőfej, egybe van forrasztva, ha adatokat mozgatsz, akkor majd leszel szíves szerválni egy különálló kábelt. Headset nincs — de valljuk be, hogy az ebben a kategóriában esetleg a telefon mellé csomagolt fülhallgatók minősége a rettenetes és a szörnyű között mozog, jobbára csak arra jók, hogy a rádió zsinórjaként funkcionáljanak. Ennyi erővel adhatnának egy jack dugós kábelt is, rá kell írni, hogy ajándék antenna és még boldogságot is okozna.

Microsoft Lumia 435 és 532
Balra az 532, jobbra a 435[+]

Feketében, fehérben, zöldben és narancssárgában létezik a Lumia 435 és az 532 is, mi ezt a fideszközeli árnyalatot kaptuk meg mindkét modellből, ami annyira harsány, mintha útépítést előrejelző tábla lenne. A formaterv alapvetően a téglából eredeztethető, a hátlap kapott némi domborítást, de a telefon sarkai például konkrétan élesek, még szerencse, hogy nem sorjás a műanyag, mivel egybeöntött burkolatról van szó. Ettől még simán olyan az anyaghasználat, mint amilyen egy múlt rendszerből itt maradt homokozóvödörnél jellemző, de valahogy mégsem érződik olcsójánosnak, amolyan bevállalós inkább, mondhatni hipster. Az 532 burkolata kicsit csillogósabb felületű és a sarkoknál áttetsző, de a dolog csereszabatos, simán rá lehet tenni a 435-ös házát is erre.

Microsoft Lumia 435 és 532
Balra az 532, jobbra a 435[+]

A hátlapot az oldalfalakkal együtt le lehet hámozni, a Microsoft felirat végét kell nyomni, ekkor némiképp megemelkedik a felső rész. Ha nem lenne luk a kamerának és a hangszórónak, akkor simán mehetne a kádba a gyereknek, egy sereg legóember használhatná ladikként. Az előlapon 4 inches kijelző található, ez messze a leggyengébb pontja mindkét telefonnak. A WVGA felbontás önmagában nem óriási probléma, ennyi pénzért általában ez jár, de a TFT technológia már kissé idejétmúlt. Ez nem véletlen, oldalról még csak-csak láthatók a tartalmak, de ha kicsit is alulról, vagy felülről tekintünk rá a telefonokra, akkor már csak invertálódott színeket fogunk látni. A tükröződés is igen erős, napfényben totál esélytelen bármit is kivenni a kijelző tartalmából, de egyébként is kábé minden becsillan. Jó hír viszont, hogy a Lumia 535-ben (és már olcsó WP-s telefonokban) meglévő kijelzőfrissítési probléma most sokkal kevésbé van jelen, persze ha az ember direkt erre megy rá, akkor lehet látni, hogy pixelsoronként ugrik görgetésnél a tartalom, de ezúttal ez nem zavaró mértékű. Érdekes, hogy a Lumia 435 kijelzője egy hangyányival fényesebb, de ez csak akkor derül ki, ha a két modellt egymás mellé tesszük, viszont a mérések igazolják, amit a szemünk is észrevesz.

Kijelző-teszt
Mérés Microsoft Lumia 435 Microsoft Lumia 532 Microsoft Lumia 535 Samsung Galaxy Ace 4
Fehér fényerő 310 nit 256 nit 439 nit 305 nit
Fekete fényerő 0,38 nit 0,36 nit 0,36 nit 0 nit
Kontrasztarány 815:1 710:1 1219:1 végtelen
Színhőmérséklet 6885 K 7012 K 7555 K 7555 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Microsoft Lumia 435 és 532
A 435 hátulján matrica mutatja, hogy miképp kell leszedni a hátlapot[+]

Van az előlap alján három érintésérzékeny gomb, háttérvilágítást egyik sem kapott. A kijelző felett VGA felbontással parádézó előlapi kamera ücsörög, értesítési led nincs, ami azért fájó, mert a komolyabb Lumiákból ismert Glance csak az 532-ben van benne, a 435-ből annak ellenére is kimaradt ez a menüpont, hogy csont ugyanaz a hardver és a kijelző is. Viszont ezt a készüléket is fel lehet ébreszteni dupla koppintással, ami az utóbbi évek egyik leghasznosabb mindennapi funkciója, aki használt huzamosabban erre képes telefont, az utána minden mobilt automatikusan kocogtat. A Lumia 435 és 532 bal oldala sima, a jobb oldalon van három gomb, ebből kettő a hangerőt szabályozza, a harmadik a kijelzőt éleszti fel és altatja el. Nyomáspont oké, elhelyezés oké, egyáltalán: mindkét készülék minden nehézség nélkül kezelhető egy kézzel. A mi modelljeink két SIM-et tudnak befogadni (de persze létezik egykártyás verzió is) plusz egy microSD-t, de ezek babrálásához muszáj kivennünk az akkumulátort.

Hardver, rendszer

A két telefon hardvere nagyon hasonló, de van azért eltérés. Az biztos, hogy mindkét masinában a Qualcomm Snapdragon 200-as családjának egy-egy variánsa dolgozik, ám a 435-ösben ez konkrétan a kétmagos MSM8210, míg az 532-esben ennek négymagosra felpiszkált verziója, az MSM8212 ücsörög. A GPU mindkét esetben az Adreno 302-es, a RAM mérete pedig 1 GB. Abban sincs eltérés, hogy a belső tárhely egyaránt 8 GB méretű.

Ha az ember lefuttatja a szintetikus sebességteszteket, akkor kijön az 532-es előnye, CPU teljesítményben majdnem kétszer annyit gurít a drágábbik Lumia, minden másban viszont megegyeznek a pontszámok. Akkor is látható a különbség, ha a két telefonon egyszerre indítunk el alkalmazásokat, az 532-es hamarabb tölti be az appokat, a böngésző is sebesebb, de a lassabbik géppel is együtt lehet élni, hiszen a Windows Phone rendszer szépen fut, a várakozásokat pedig animációk mögé igyekszik rejteni.

Microsoft Lumia 435 és 532 Microsoft Lumia 435 és 532

A felhasználói felület nem tartogat különösebb meglepetést, bár a két eszköz más és más előre telepített lumiás alkalmazásokkal érkezett, ami ne tévesszen meg senkit, az online boltból ingyenes alkalmazások telepítésével ugyanarra a szintre lehet hozni ebből a szempontból a masinákat. A lumiás appok gond nélkül elérhetők, a Lumia Selfie ugyanúgy felrakható mindkét gépre, mint mondjuk a MixRadio. Előbbinek mondjuk nem sok értelme van a VGA felbontású előlapi optika miatt.

Microsoft Lumia 435 és 532 Microsoft Lumia 435 és 532

Eltérést két helyen vehetünk észre, mindkettő a kijelzőhöz kapcsolódik. Az 532-esben ugyebár benne van a Glance, ennek megfelelően a beállítások listája is pontosan egy menüponttal bővebb. A másik apró különbség, hogy a drágábbik telefon kijelzővel kapcsolatos opciói között a színhőmérséklet és a telítettség is módosítható — erre a Lumia 435 nem ad lehetőséget. Más eltérést nem találtunk, a Windows Phone 8.1-es verziója a szokásos módon működik, nem maradt ki az ingyenes, offline navigáció (Here), a dokumentumkezelő (Office), a fitnesz, a gasztronómia, a Cinemagraph, a Storyteller, a OneDrive, a Skype és a Twitter sem a repertoárból.

Multimédia, üzemidő

A nagy eltérés a két masina között a kamerában keresendő. Az egyik telefon hátulján vaku nélküli, fixfókuszos, öt megapixeles optika van. Aha, akkor a másik ennél csak jobb lehet, de egy francot, a 435-ösben ez a modul mindössze két megapixeles felbontásra képes. Gyorsan feltettem egy körkérdést a szerkesztőségben megjelent arcoknak, hogy tud-e bárki olyan okostelefont mondani a jelenlegi kínálatból, ami ennyire alacsony pixelszámú kamerát hordoz magán, de nem, a Lumia 435 nagyon durván alálőtt a mezőnynek. És persze értem én, hogy differenciálás, meg hogy kell valami hívószó az 532 mellett, de azért ez már túl mutat a nevetségesség szintjén. Még az is lehet, hogy csontra ugyanaz az optika és a szenzor, egyszerűen szoftveresen nyúltak bele a gépbe a kisebb felbontás érdekében.

Microsoft Lumia 435 és 532

Sok extrát tehát nem vártam egyik géptől sem fotózás terén, ennek ellenére az eredmények nem gyalázatosan rosszak, de kizárólag verőfényes napsütésben, a közeli témákat mellőzve lehet olyan fotókat csinálni, amelyek nem kerülnek egyből a virtuális kukába. Az 532-es a magasabb felbontásnak köszönhetően képes vállalható alkotásokat produkálni, de a két megapixeles felbontással verető 435-ös kamerája finom szólva is csupán jelzésértékű. Videót mindkét gép 480p-ben tud rögzíteni, holott az 532-es hardvere és optikája elbírná a 720p-t is. Lent ugyanazokat a témákat fotóztuk meg mindkét géppel, előbb jöjjön a csirkébbik produkció:

Most pedig tekintsük meg közösen a fentieket nagyobb felbontásban:

A zenelejátszó a platform sajátja, mutat albumborítót, vannak benne lejátszási listák. Magában a szoftverben ugyan nincs equlaizer, de az általános beállítási menüpontban megtaláljuk az erre vonatkozó beállítást is. A kihangosított produkció meglepően hangos, de meglehetősen dobozszerű, fülessel nagyot ugrik a minőség. Ha már füles: egy ilyen kiegészítőre mindenképpen szükségünk lesz, ha a beépített FM-rádiót óhajtjuk használatba venni.

Microsoft Lumia 435 és 532 Microsoft Lumia 435 és 532

Adatátviteli szempontok kapcsán meg kell elégedjünk a HSPA kapcsolattal, nem mintha ez nem lenne bőven alkalmas arra, hogy a beépített Explorer segítségével böngészgessünk. Akad WiFi is, de nincs NFC. A Bluetooth 4.0-s, a GPS vevő a GLONASS műholdak adataira is tud támaszkodni. A 435-ből és az 532-ből is létezik olyan verzió, ami csak egy SIM-et fogad, nálunk minkét modell kétkártyás változata járt. Ezek dual standby módban működnek egymás mellett, ami azt jelenti, hogy ha az egyik kártyán csacsogunk, addig a másik lepottyan a hálózatról. A hangminőség megfelelő volt, a vibra mindkét készülékben kissé diszkrét, de nem drámaian hervatag. A két SIM kezelését a Windows Phone egyszerűen oldja meg, egyrészt a csempéknél a hívás és az SMS két-két ikont kapott attól függően, hogy melyik kártyáról indítanánk a kommunikációt, de bárhogyan is döntünk, át lehet kapcsolni minden felületnél a másik SIM-re.

Microsoft Lumia 435 és 532 Microsoft Lumia 435 és 532

A hátlapok alá 1560 mAh teljesítményű akkumulátort tett a Microsoft. Érdekes módon a gyártó az 532-esnél egy nagyon picivel hosszabb készenléti és beszélgetési időt adott meg, de az eltérés minimális. Használatfüggő, hogy meddig ketyeg el egy töltéssel a két masina, a kijelző sem energiaéhes, a hardver sem egy vadállat, normális esetben ez azt jelenti, hogy csak a második nap végén kell töltőt keresgélnünk.

Microsoft Lumia 435 és 532
[+]

Értékelés: Micorsoft Lumia 435 (532)
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont (8 pont)
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont (4 pont)
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont (7 pont)
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Látszik, hogy a két modell nagyon hasonló. Ugyanarra a célközönségre lőnek, a piac legolcsóbb szegmensében próbálnak meg vásárlókat szerezni. Szerintünk erre a 435-ösnek egy kicsivel több esélye van, az tényleg nagyon kedvező árfekvésű gép, ráadásul pont a cikk írásakor jelentette be a Microsoft, hogy jön a Lumia 430 is, ami gyakorlatilag ugyanazt tudja, mint a 435, csak picit magasabb, keskenyebb és vékonyabb, viszont ha lehet, akkor még olcsóbb. Persze azért akadnak pontok, amik miatt körbe lehet röhögni a telefonokat, a 435-ösben levő két megapixeles kamera röhej, ahogyan az is elég szenya dolog, hogy direkt kihagyták belőle a Glance módot. Nyilván ezekkel (és a négymagos procival) akarják terelni a népet a drágábbik készülék felé, meg lehet mondani az értékesítőknek, hogy mivel jobb az alig valamivel drágább termék. Nincs könnyű dolgunk a plecsnik kihirdetésénél, mindenkinek azt érdemes mérlegelnie, ha ebben az árszegmensben turkál, hogy megér-e 3-4 ezer forint felárat a nagyobb felbontású kamera, a kicsit gyorsabb CPU és a Glance. Szerintünk az átlagfelhasználónak ez nem okvetlenül létszükség, a kamera öt megapixelen sem túl meggyőző, a minimális sebességnövekedés sem számottevő, így aztán úgy döntöttünk, hogy az olcsóbbik modell főleg ára miatt kap egy Ajánlott plecsnit, hiszen az összes windowsos szolgáltatás ezen az áron is benne van (ingyenes navigáció, Office, OneDrive, rádió, satöbbi), plusz a frissíthetőség sem kérdéses, a kicsit felspécizett 532-re pedig a Tetszett minősítést sütjük rá.

Microsoft Lumia 435 Microsoft Lumia 532

Bog

A Lumia 435-öst az XXL GSM biztosította. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

A Lumia 532-est a Speedshop biztosította. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció - Lumia 435

Microsoft Lumia 435 Dual SIM
Microsoft Lumia 435 Dual SIM Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,1 x 64,7 x 11,7 milliméter
Tömeg 134 gramm
Színvariációk fekete, fehér, narancssárga, zöld
SIM-foglalat microSIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8210)
Processzor típusa 1,2 GHz-es kétmagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Áruház, Egészség és fitnesz, FM-rádió, Gasztronómia, HERE Drive+, HERE Maps, Lumia Beamer, Camera, Cinemagraph, Creative Studio, Selfie, Storyteller, Office, OneDrive, OneNote, Pénztárca, Skype
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 480p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1560 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 504 óra
Beszélgetési idő 21 óra (2G) / 11 óra (3G)
Zenelejátszási idő 64 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, duál SIM

Specifikáció - Lumia 532

Microsoft Lumia 532 Dual SIM
Microsoft Lumia 532 Dual SIM Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118,9 x 64,7 x 11,7 milliméter
Tömeg 136 gramm
Színvariációk fekete, fehér, narancssárga, zöld
SIM-foglalat microSIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (MSM8212)
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Áruház, Egészség és fitnesz, FM-rádió, Gasztronómia, HERE Drive+, HERE Maps, Lumia Beamer, Camera, Cinemagraph, Creative Studio, Selfie, Storyteller, Office, OneDrive, OneNote, Pénztárca, Skype
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel 480p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1560 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 528 óra
Beszélgetési idő 21 óra (2G) / 11 óra (3G)
Zenelejátszási idő 64 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, duál SIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés