Mio Moov M410 - ez már nem ugyanaz

Bevezető, tartozékok

Közel fél éve, hogy nálunk járt a Mio Spirit 480 nevű készülék, melyről azt írtam, hogy a gyártó láthatóan igyekszik visszatalálni régi hírnevéhez és egy kellemes, jól használható navigációt tettek le az asztalra. Szükség is volt már erre, mert a régi NNG botránnyal és az utána érkező Moov sorozattal nagyjából hazavágták mindent, amit a hosszú évek során kiharcoltak maguknak.

Mio Moov M410
[+]

Az kétségtelen tény, hogy a PNA piac nagyon nehéz helyzetben van. A rohamosan terjedő okostelefonokban szinte kivétel nélkül van már GPS és egy középkategóriás vagy komolyabb telefonnal, meg egy normális, minőségi navigációs programmal egy újabb eszközzel kevesebbet kell magunkkal vinnünk. Ugyanakkor a felhasználók nem tűntek el, csak kevesebben lettek, és ezért a vevőkörért még jobban meg kell küzdeni a még talpon maradt gyártóknak, nem is beszélve az időközben itt is felbukkant kínai szerkezetekkel.

Mio Moov M410
[+]

A Smartshop-tól érkezett M410 doboza a márkától megszokott narancs színben pompázik, benne pedig a jól megszokott navis alapcsomag lapul. A készüléken felül kapunk egy specifikus autós tartót, egy szivargyújtó töltőt, valamint a telepítéshez és kezeléshez szükséges szoftvereket tartalmazó CD lemezt. Ennél többet nem is igazán várhatunk, lévén ez egy fapados modell.

Külső

A navigációs eszközök elsősorban funkcionális és nem annyira dizájn termékek, így legtöbbször a külsővel nem igazán foglakoznak a tervezők. Az M410 sem fog formatervezési díjat kapni, ám ez nem jelenti azt, hogy csúnya is lenne. Teljesen egyszerű, lekerekített formája inkább praktikus szempontok alapján készült. Egyrészt kellemesen vékony, másrészt könnyű is. Ráadásul azért külön dícséret jár, hogy a burkolat teljes egészében matt felületű. A kissé csúszós, egyszerű műanyag remekül ellenáll a kosznak, ujjlenyomatnak, és elég strapabírónak is ígérkezik. A minőséggel sincs gond, a teljesen zárt ház jól össze van szerelve, nincs nyöszörgés, csúnya illesztési hézag vagy bármi hasonló.

Mio Moov M410
[+]

Az előlap elsősorban a kijelzőnek ad otthont, ami egy 4,3 hüvelykes, rezisztív TFT-LCD képernyő. Az ebben a kategóriában megszokott 480 x 272 pixeles felbontással operál, a képminőségel nincs különösebb baj. Amiért viszont ismét jár a jó pont, hogy erősen matt felületű, tehát a tükröződésből adódó láthatósági problémák ki vannak zárva. A bal felső saroknál egy visszajelző LED-et látunk, ami az akkumulátor állapotát, illetve a töltési folyamatot mutatja nekünk.

Mio Moov M410
[+]

A hátlap sem sokkal érdekesebb, itt találjuk a hangszórót, ami elég hangos, tehát navigáció közben biztos hallani fogjuk, merre kell fordulni. Ezen felül csak egy nagyobb márkajelzés, illetve a szokásos matricák vannak rátéve. A jobb alsó saroknál van egy apró lyuk, ez a resetelő kapcsoló, ha esetleg kifagyna az eszköz.

Mio Moov M410
[+]

Az oldalsó részek igencsak üresek, a jobb oldalán tényleg nincs semmi. Alul csak a tartóba rögzítéshez szükséges mélyedések találhatók, míg balra a miniUSB-vel akadunk össze. Ezen keresztül tudjuk tölteni és számítógéphez kapcsolni. Felül ugyancsak ott egy mélyedés, ahova bekattan a tartó megfelelő része, míg mellette balra a bekapcsoló gombot helyezték el. Ez teljesen be van süllyesztve és nem is túl nagy, úgyhogy kicsit kényelmetlen használni.

Navigáció

Azt már most elárulom, hogy ez a típus komoly hasonlóságot mutat a Spirit 480-nal, ami már a hardvernél is megmutatkozik. Ebben is egy Samsung 6443-as processzor dolgozik, 400 MHz-es órajelen, 64 MB RAM társaságában. A GPS-vevő SiRFStar III típusú, 20 csatornás, InstantFix II megoldással. Ez igazából annyit jelent, hogy a kütyü nagyon gyorsan talál jelet és ez a valóságban is így van. Egyezik az akkumulátor is, ami egy 720 mAh-s kapacitású, lítium-ion megoldás, ezzel egy töltéssel kb. 2 órát üzemel, de ez autóban kevésbé lényeges. Egy fontos különbség, hogy az M410-en nincs memóriakártya nyílás, így a belső 2 GB ROM nem bővíthető.

Mio Moov M410

A szoftver is pontosan ugyanaz, mint a Spiriten. Ez egyáltalán nem hátrány, mivel már ott is kiderült, hogy egy elég jól használható megoldással van dolgunk. A főmenü öt ikonból áll, mindegyikük igen nagy, így könnyen rájuk lehet bökni. A keresés se problémás, több paraméter alapján találhatjuk meg az úticélunkat. Amikor címet írunk be, a virtuális billentyűzeten csak azok a karakterek jelennek meg, amik valós találatot adnak. Egyébként van sima ABC, ékezetes ABC és QWERTY kiosztás is, kinek melyik a szimpatikusabb vagy gyorsabb.

Mio Moov M410

Természetesen a hangos navigáció is magyarul szól hozzánk, kétféle változatból választhatunk. Az egyik be is mondja az utcaneveket, amerre haladnunk kell, ám még mindig nem javították a vele kapcsolatos hibát. Ugyanis a hang azt mondja be, ami a térképen is rajta van, viszont ott nagyon sok helyen rövidítve van az „utca, út stb” szó. Emiatt fordulhat elő, hogy a „100 méter múlva forduljon a Ráday u.-ba” szöveget halljuk. Tulajdonképpen ehhez hozzá lehet szokni, de addig furcsának találjuk majd.

Mio Moov M410

Extrák, összegzés

A szoftverrel részleteiben annyira nem is foglalkoznék, tényleg pont ugyanaz, mint a Spirit-sorozatnál. Alapesetben ugyebár csak Magyarország térképe van rátöltve, elvileg az M410-ből nincs is teljes Európa verzió, mert az nem fér el a 2 GB-ban. A Mio a TeleAtlas térképeket használja, és egy okos (na meg legális) ötlettel megoldható, hogy az országon kívül is használhassuk. Ez nem más, mint a térkép kölcsönzés. Megvehetjük akár teljes Európát vagy a világ más részeinek térképeit is, de minek tennénk ilyet, ha csak évente 1-2 alkalommal járunk külföldön. Erre van a kölcsönzés, amivel 3 vagy 7 napra, illetve egy hónapra vehetünk licencet a szükséges területhez. Sőt, még egy kamionos módot aktiváló licenc is elérhető, bár nekik inkább másik készüléket javasolnánk. Egyébként a teljes, 44 országos Európa térkép esetén a kezelőprogram segítségével választhatjuk ki, hogy mit töltünk fel a belső memóriába, hiszen ahogy írtam, egyszerre az összesnek nincs elég hely.

Mio Moov M410

Ahogy a Spirit 480-ban, úgy az M410-ben sincs semmilyen extra. Nem kapunk képnézegetőt, videolejátszót, Bluetooth kihangosítót vagy épp FM-transzmittert. Persze ez nem is az a kategória, itt csak és kizárólag a navigáció a fontos. Ebben viszont az M410 helytáll, már csak azért is, mert szinte pontosan egyezik a Spirit 480-assal. Azért a bővítés hiánya, illetve a kissé egyszerűbb, „olcsóbb hatású” külső megkülönbözteti a testvérétől. Ami meg még fontosabb, hogy ezek miatt várhatóan még alacsonyabb áron kerül a polcokra, mint a Spirit 480. Ez utóbbi csak Magyarország térképpel jelenleg 21 900 forint. Az M410 még nem kapható, de a fenti gondolatmenet alapján a 20 ezer alatti kezdőár sem elképzelhetetlen. Ezért kapunk egy normális, jó minőségű, márkás navigációt, legális szoftver és magyar térképet, 30 napos frissességi opcióval, a készülékre pedig 2 év gyártói garanciát. Azt hiszem, ez magáért beszél és miután a Spirit 480-nak megadtam az Ajánlott pecsétet, ez ugyanúgy jár a Moov M410-nek is.

Mio Moov M410

Rusi

A készüléket a Smartshop biztosította.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

  • Garmin nüvi 50 - a célnak megfelel

    A kistestvér után itt a nüvi sorozat következő variánsa, amely nem nyújt elképesztő extrákat, csak egyszerűen és profin teszi a dolgát.

Előzmények

Hirdetés