Motorola DEFY+ - a szükséges plusz

Bevezető, külső

A DEFY-vel szó szerint robbantott a Motorola, legalábbis abban az értelemben, hogy ez volt az első strapabíró, androidos rendszerű okostelefon a piacon. Igaz, azóta sincs sok, nemrégen jelent meg az Xperia active és hamarosan érkezik a Samsung Galaxy-ból is ilyen. Az időközben itthon összeomló Motorola képviselet és support (mely egyébként épp most szerveződik újjá, szóval fel a fejjel Motofanok) a hazai elterjedést nem igazán segítette, viszont a már induláskor sem túlzottan magas árnak és persze egyediségének köszönhetően mégis népszerű lett (a tesztet elképesztően sokan olvasták, illetve a fórumon is a kiemelten pörgős topikok között van).

Motorola DEFY+
[+]

Mivel nem volt konkurenciája, így a Motorola elkényelmesedett, sajnos ez a szoftveres frissítéseken is meglátszott. Most viszont a Google a szárnyai alá veszi (vette) a gyártót és ez a jövőre nézve biztosan pozitív változásokat hoz majd magával. A DEFY+ rögtön a nevével is sugallja, hogy itt nem valami drasztikus újdonságra, hanem egy ráncfelvarrásra kell számítanunk. Márpedig az eredeti DEFY egyáltalán nem volt rossz, úgyhogy most meglátjuk, elég lesz-e ez a finomhangolás a sikerhez. Az XXL GSM-től érkezett dobozban a telefon mellett (illetve alatt) egy hálózati töltőfej, USB kábel, sztereó headset, némi leírás rejtőzik, a készülékbe pedig gyárilag egy 2 GB-os memóriakártyát pakoltak.

Motorola DEFY+
[+]

A külsőt tekintve gyakorlatilag semmilyen változás nem történt. Ez nem feltétlen baj, mert bár nem a DEFY+ a legszebb okostelefon a piacon, viszont rendkívül jól elrejti strapabíró képességét. Egy kompakt, nagyon jól kézreálló, ideális méretű és súlyú készülék, ahol a minőséggel sincs gond. Nagyon jól összerakták, jó fogású anyagokból van.

Motorola DEFY+
[+]

Az előlapot szinte teljesen kitölti a 3,7 hüvelykes kijelző, ami FWGA (480x854 pixel) felbontásával és 16 millió színével éles és tiszta képet ad. Hagyományos TFT mivolta ellenére egész nagy betekintési szöge van, ráadásul napfényben is olvasható marad. A felette lévő részre került az apró hangszóró, amiből nagyon jó minőségben és hangosan halljuk a másik felet. Itt még elbújt egy fényszabályzó és közelségérzékelő szenzor is, valamint egy állapotjelző LED, utóbbi az Xperia active-val ellentétben jól látható. Lent a négy Android billentyű sorakozik, érintős és megvilágított kivitelben.

Motorola DEFY+
[+]

Az oldalsó részeken kevesebb a látnivaló, például alul nincs is semmi. Balra találjuk a microUSB-t, ami egy kihajtható ajtó mögé bújt, ez védi a víztől és portól is. Hasonló a helyzet felül, ahol a 3,5 mm-es jack kapott egy gumifedőt, amit viszont átalakíthattak volna, mert az elődben is elég bután volt megcsinálva. Jobbra a hangerőszabályzó került, aminek a bekapcsolóval együtt kissé kemény nyomáspontja van. Az oldalain körben torx csavarok vannak, amik a burkolat egy részét rögzítik.

Motorola DEFY+
[+]

A hátlap az alul lévő csúszkával szedhető le, könnyen és villámgyorsan. Az alatta lévő jókora nyílás a kihangosítónak van, ez szintén jókora hangerővel szól, ráadásul asztalra téve nem némul el. Középen egy szolid Motorola logó, felül pedig a kamera és a meglepően nagy méretű LED villanó töri meg az egyhangúságot. Jutott még ide egy másodlagos mikrofon, ezt aktív zajszűréshez, illetve videofelvételnél a sztereó hanghoz használja a telefon.

Hardver, szoftver

Elérkeztünk az újdonságok első sorához, ugyanis a lényegi újítások a burkolat alatt történtek. A régi processzort kidobták, helyére egy új, 1 GHz-es, TI OMAP3620-as chip került, melyhez ugyanúgy egy PowerVR SGX530 grafikus gyorsító és 512 MB RAM tartozik. Miután a DEFY+ továbbra sem csúcsmodell, így ez a hardver megfelelőnek mondható. Okos ötlet, hogy a bővítés mellett egy kb. 1,2 GB-os belső tárhelyünk van, így a programokat nem kell egyből a kártyára telepíteni. A másik nagy változás a szoftvert érintette, ugyanis a korábbi 2.1-es helyett immár friss, 2.3.4-es verziójú Android került rá. Ez a régi DEFY-n is elfutna, kérdés, hogy a Motorola kiadja-e a hivatalos frissítést vagy a lelkes ROM főzőkre marad a feladat. Maga a rendszer egyébként jól fut (bár kicsit lassabbnak éreztem az active-hoz képest), előfordulnak pillanatnyi megakadások, de hosszas várakozásra sehol sem kényszerülünk. Néhány benchmarkot is néztem, az AnTuTu 2442 pontot adott, a Linpack egymagos módban 16,415 MLOPS / 5,11 s, kétmagos módban 15,152 MFLOPS / 11,13 s, a Quadrant 1652 pont eredménnyel futott le.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Azonban nem csak az Android maga változott, hanem a MOTOBLUR felület is. Noha talán nem olyan látványos megoldás, mint a Sense vagy a TouchWiz, azonban látszik, hogy a Motorola inkább a funkcionalitásra gyúrt rá. Változatlanul hét főképernyőnk van, kapunk extra widgeteket is szép számban. Ezek többsége át is méretezhető, szóval igazán jól testre tudjuk szabni a dolgokat. Ráadásként még van háromféle profil, ami azt jelenti, hogy egy érintéssel át tudunk váltani mondjuk egy otthoni vagy egy munkahelyi használatra kialakított főképernyő között. Alulra immár négy gomb került, a jobb szélső fixen a menübe visz, a másik hármat szabadon átállíthatjuk, amire szeretnénk. Új lett a főmenü, létrehozhatunk egyedi csoportokat is, különböző logókkal és elnevezéssel, illetve kicsit Honeycomb módra a Market is kapott egy dedikált ikont felülre. Érdekesség, hogy már a főmenü is működik fekvő képernyővel.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Ami nekem különösen tetszett, hogy továbbra is számtalan kisebb-nagyobb extra került be a gyári funkciók mellé. Ilyen például, hogy bejövő hívásnál a telefon előbb bemondja a hívó nevét (persze angolul), majd ezután csörög. Ezt Androidon gyárilag még nem nagyon láttam, noha Symbian platformon jól ismert dolog. Kapunk egy beépített adatszámlálót, ami sajnos nem olyan jó, mint az Xperia-sorozatban látott (ez Marketről gyorsan megoldható). Cserében remek kis adat- és akkukímélő profilokat tudunk beállítani, amik pénzt és energiát spórolhatnak nekünk. Tetszett az is, hogy bizonyos gyári funkciókban (pl. e-mail kliens) jóval több opciónk van, melyek mindegyike hasznos kis apróság. Az viszont kicsit meglepett, hogy bár a tesztkészülék egy német piacos, független verzió volt, a magyar nyelvnek nyoma sem volt benne. Nyilván a hazánkba érkező változatoknál ilyen probléma már nem lesz.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Adatkommunikáció, extrák

Adatátvitel terén az előd is elég sokat nyújtott, így ebbe nem nyúltak bele a mérnökök. A négysávos GSM és kétsávos 3G modul GRPS, EDGE, 3G és HSPA átvitelt tesz lehetővé, utóbbi 7,2 Mbit le- és 2 Mbit feltöltési sebességgel. Van Bluetooth, 2.1-es verzió, továbbá microUSB, amivel kártyaolvasóként működik a mobil, meg közben töltődik az akku is. A WiFi továbbra is b/g/n szabványokat ismer, illetve most már alapértelmezés a hotspot funkció, ahogy a DLNA sem hiányzik. A gyári böngészőhöz nem nyúltak, jó az így is, kezel több ablakot, megy a flash, alternatíva pedig van bőven.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Extra programokból is kijutott egy adag, úgyhogy vegyük is végig ezeket. A 7digital gyakorlatilag egy zeneáruház, amolyan „mini itunes”, és elvileg hazánkból is működik a dolog. A CardioTrainer meglepő módon egy edzőprogramot rejt, viszont itt nem ANT+, hanem Bluetooth szabványú eszközöket köthetünk össze a mobillal és a program ezek alapján rögzíti az edzéseinket, a beállítások között nagyon sok opció van, köztük GPS megjelenítés, zenei funkciók, továbbá az egészet fel is dobhatjuk a netre, megoszthatjuk másokkal, szóval sportkedvelőknek egész jó lehet. A DLNA taglalásába nem mennék bele, viszont az a baki megmaradt, hogy a File Manager ikonra a Quickoffice jön be, noha annak saját ikonja is van. Viszont kapunk egy tényleges fájlböngészőt, ami viszont igen fapados, ajánlott cserélni.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

A News név alatt egy RSS olvasót találunk, ami widgetként is kitehető. A Phone Portal Motorola tulajoknak biztosan ismerős. Ezzel mindennemű program nélkül, USB vagy WiFi kapcsolaton keresztül kezelhetjük a telefonunk tartalmát, mondjuk Safari böngészőben meg se nyikkant. A Quickoffice-t már említettem, a Social networking dolgot viszont még nem. Ez elvileg egyfajta integrált közösségi kliens, elsősorban Facebookra, de megmondom őszintén, hogy ez eléggé bénára sikerült. Alig néhány funkció érhető csak el, illetve az ismerőseinkről is csak a státuszfrissítéseket látjuk, szóval inkább töltsük le a Facebook (vagy Twitter vagy akármi) klienst és azzal intézzük ezeket. A Task manager is elég beszédes nevű, van még továbbá egy feladatlista készítő, megkapjuk a teljes hangvezérlést is. Végül a Zinio egy e-újság előfizetős dolog, persze csak miután csináltunk profilt magunknak.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Multimédia

A kívülről változatlan kamera belülről is az maradt, tehát adott az 5 megapixeles felbontás és az autofókusz. Az optika mellé szerelt LED villanó nem csak méretben, hanem fényerőben is nagy, igaz, a sötében fotózás nem igazán a mobilok világa, de zseblámpának nagyon tuti. Kezelőfelületében sem tér el a korábbiaktól, bár ide azért lehetett volna néhány extrát tenni. Mivel nincs külön exponáló gomb, így a képernyő érintésével tudunk fókuszálni és fotózni. Az opciók kínálata nem sok, vannak előre beállított témák, effektusok, van sorozatfotó és arcfelismerés, állítható a felbontás, az expozíció és kikapcsolható a zárhang, ennyi. Ennek ellenére a képek egész jól sikerültek. A dinamikatartomány viszonylag széles, az élesség láthatóan jobb az elődnél és a zaj sem vészes, a színek is jók, úgyhogy valamihez csak hozzányúltak. Videóban a 24 fps VGA leírva talán kevésnek tűnhet, de ha IDE kattintva megnézzük a tesztfelvételt, akkor látszik, hogy igen jó minőségű felvételt kapunk, sztereó hanggal.

Motorola DEFY+

Amivel viszont még mindig nem tudok betelni, az a zenelejátszó. Gyárilag ilyen jó és komplex szoftver tuti nincs jelenleg másik mobilban. A lejátszó rész tulajdonképpen szokványos, albumok és előadók szerint válogathatunk a zenében, látjuk az albumborítókat. Van hangszínszabályzó is, amit viszont eléggé eldugtak a rendszerbeállítok közé. Itt gyári effektek és előre beállított hangzásképek vannak, de ha ügyesen válogatunk, egész kellemes hangzás csalható ki a gyári fülesből, bár az active szintjét nem éri el. Van rádió is, normál RDS és webes megoldásban, utóbbit a SHOUTcast szolgáltatja. Kereshetünk zenés videókat a YouTube-on (mondjuk erre ott a kliens is), Különféle zenei toplistákat, térképeket és lejátszási listákat nézegethetünk és kapunk zenefelismerőt is (Sound Hound), amivel az azonosítás után át is ugorhatunk az Amazon zeneáruházába, megvásárolni az adott számot.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Sajnos videolejátszás terén már nem ilyen rózsás a helyzet. Bár egy kisebb felbontású DivX AVI elindult, ám a 720p-s fájlokkal már nem tudott mit tenni, se MPEG4, se más formátumban. GPS-vevőnk is van, amit alaphelyzetben a Google Maps és a hozzá tartozó navigáció tud használni. Ezek jól, gyorsan és pontosan működnek, viszont több helyről is olvastam, hogy az általunk is bemutatott Sygic navigáció sajnos egyelőre nem működik vele.

Motorola DEFY+ Motorola DEFY+

Üzemidő, összegzés

A DEFY+ egy olyan helyen is fejlődött, amelyet manapság eléggé hanyagolnak a gyártók és amely sok készülék gyengéje. A már korábban sem túl gyenge akku most még erősebb lett. Az 1700 mAh-s kapacitás a teljes mezőnyben is kiemelkedő, ráadásul itt nem kétmagos procival és óriási kijelzőkkel kell megküzdenie. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy átlagos felhasználással nem különösebb probléma a két nap, ha pedig egy nap alatt szeretnénk lemeríteni, akkor alaposan neki kell esnünk. Éles volt a kontraszt az active és eközött, míg előbbi még készenlétben is viharos gyorsasággal merült, addig itt szinte érezni lehetett az akku erejét, átvitt értelemben ez is strapabíró lett.

Motorola DEFY+
[+]

Értékelés: Motorola DEFY+
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az előd egy új kategória első képviselője volt és mint olyan, persze nem hibátlan, ám többségében egy igen jól sikerült készülék. Az azóta eltelt időben némely területen már átlagossá vált, a + jelet kapott új verzió viszont épp ott erősít, ahol kell. A külsőn nem változtattak, hiszen a kompakt, visszafogott forma sokaknak bejött. Ugyanakkor erősebb lett a processzor, felfrissült a rendszer, mind Android, mind MOTOBLUR részről és ez sem vált épp hátrányára. Aztán ott az akku, ami az elődben se volt rossz, a mostani mezőnyben meg szinte az élre repíti. A strapabírása változatlan maradt, ezt viszont most nem tudtuk kipróbálni a bolti tesztpéldány miatt. Tulajdonképpen azt tették, mint a Milestone 2 esetében. A változatlan külső alatt kicserélték, feljavították azt, amit kellett és kész. A jóból még jobb lett, ez lehetne a mottója is. Az egyedüli gond az ár lehet, hiszen a DEFY ára már jócskán esett, így függetlenül akár 55 ezer forintért is hozzájuthatunk, míg a DEFY+ esetén ez kb. 20 ezer forinttal több. Nyilván ez nyitóár és tegyük hozzá, hogy az újjáéledő hazai Motorola képviselet, illetve egy szolgáltatói megjelenés egyaránt jó hatással lehet az árra. Az ártól eltekintve nem is kérdés, hogy megkapja-e az Ajánlott pecsétet, mert megérdemli.

Motorola DEFY+

Rusi

A Motorola DEFY+-t az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola DEFY+
Motorola DEFY+ Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 107 x 59 x 13,4 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa TI OMAP3620
Processzor csíkszélessége 45 nm
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX530
RAM / ROM 512 MB RAM / 2 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.4
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek 7digital, CardioTrainer, Fájlkezelő, Connected Music Player, Phone Portal, Quickoffice, Social networking, Task manager, Tasks, Zinio
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA 24 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1700 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 384 óra
Beszélgetési idő 7 óra 10 perc
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, IP67 szabványnak megfelelő por- és vízállóság, MOTOBLUR UI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés