Hirdetés

Motorola Moto G (2015) - egyhangú folytatás

Bevezető, tartozékok

A mobiltelefonos iparban nagy öregnek számító Motorola néhány évvel ezelőtt elég visszafogottan volt jelen a piacon, az akkoriban gyengélkedő vállalat legelterjedtebb próbálkozása a Milestone volt, ami a mai napig emlékezetes készülék, noha az utódjai már nem lettek annyira ismertek. 2011-ben a Google felvásárolta a Motorola teljes mobilos üzletágát, akkor pedig még csak a tippelgetések folytak arról, hogy mi a keresőóriás terve a vállalattal.

Motorola Moto G (2015) a tavalyi Moto G társaságában
Motorola Moto G (2015) a tavalyi Moto G társaságában [+]

2013-ig kellett várnunk arra, hogy körvonalazódjanak a dolgok, ekkor érkeztek meg ugyanis az új Motók, beleértve az első generációs Moto G-t, amit a mai napig sűrűn emlegetünk, hiszen a maga idejében különlegességnek számított, hogy a középkategóriában ennyire korrekt hardvert, pörgős Android rendszerfelületet és kiváló összeszerelési minőséget kaphattunk aránylag nem túl sok pénzünkért. Akkoriban egyetlen komoly probléma övezte a mobilt, jelesül az az apróság, hogy itthon, hivatalosan nem lehetett megvásárolni.

Motorola Moto G (2015) kézben tartva
[+]

A 2014-ben bemutatott második generáció sem sikerült rosszul, a sztereó előlapi hangszóró és a megnövelt kijelzőméret sokaknak tetszett, de összességében már nem ütött akkorát a mobil, mint az első széria. Ugyanabban az évben a Lenovo megvásárolta a Motorola mobilos részlegét a Google-től, ezt az eladást még kevesebben értették, és kérdéses volt, hogy a kínai óriásvállalatnak mik a tervei a felfelé ívelő vállalattal (épp most bízták meg az amerikaiakat a teljes lenovós mobilrészleg felügyeletével). Az mindenesetre valószínűnek tűnik, hogy a három fő terméksorozatot, a Moto E-t, a Moto G-t és a Moto X-et tovább élteti a gyártó, ennek ékes példája az idei Moto G (3rd) is, amit alig két hete mutatkozott be hivatalosan, és egy kedves olvasói felajánlásból adódóan máris tesztelhettük, ezúton is köszönjük szépen!

Motorola Moto G (2015) doboza
[+]

A Lenovo készülékeket többször megdicsértük már azért, mert rengeteg tartozékot adnak a készülékeikhez, ebből a szellemiségből a Motorola is kapott egy keveset, hiszen az előző két generáció esetén egy darab microUSB kábellel szúrták ki a szemünket, ezúttal viszont egy (sajnos USB-kábelként nem funkcionáló) töltő, illetve egy felvevőgombos headset jár a fekete színű, 8 gigabájtos belső tárolóegységgel ellátott mobilhoz. Létezik egyébként 16 gigabájtos kivitel, illetve számos színvariáció.

Külső

Ha szemből nézünk az idei Moto G-re, akkor könnyedén összetéveszthetjük az elődjével, márkajelzés továbbra sincs az előlapon, az alul-felül található hangszórórács kevésbé hangsúlyosan, de észrevehetően megmaradt. Méretek tekintetében komoly változás nincs, a 142,1 x 72,4 x 11,6 milliméteres dimenziókhoz 155 grammos tömeg és 5 hüvelykes képátlójú kijelző tartozik, a hátlap kialakítása ívelt, a legvékonyabb pontjain (értelemszerűen a két szélén) 6,1 milliméteres vastagságot mérhetünk, ennek köszönhetően kiválóan kézbe simul az eszköz. Az összeszerelés ezúttal is hibátlanul sikerült, egyáltalán nem hajlamos recsegésre-ropogásra a készülék.

Motorola Moto G (2015) elölről
[+]

Az 5 hüvelykes, 720 x 1280 pixel felbontású megjelenítő továbbra is ideálisnak mondható ehhez a mérethez, ráadásul fényerejét tekintve komoly előrelépést mutat az elődjéhez képest, erőteljes napsütés esetén is olvasható marad a panel, a betekintési szögei is teljesen rendben vannak. Az IPS technológiának köszönhetően a feketék nem annyira sötétek, mint egy AMOLED kijelző esetén, de az érintőpanel érzékenysége kitűnő, ráadásul Corning Gorilla Glass 3 védi az üveget a karcolásoktól.

Motorola Moto G (2015) oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Motorola Moto G (2015) Alcatel OT Idol 3 (5.5) Sony Xperia E4g Asus Zenfone 2 ZE500CL
Fehér fényerő 423 nit 539 nit 435 nit 320 nit
Fekete fényerő 0,38 nit 0,56 nit 0,25 nit 0,25 nit
Kontrasztarány 1113:1 962:1 1727:1 1281:1
Színhőmérséklet 7324 K 7887 K 6870 K 7497 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon ezúttal is két hangszórót lehet megpillantani, és az előd esetén sztereó hangzásvilágról beszélhettünk, de ezúttal sajnos csak a kijelző alatti példány szolgál a multimédiás tartalmak visszajátszására, a felső egy szimpla beszédhangszóró. A szimpla hangszóró sokkal hangosabb lett az előd sztereójánál, viszont erőteljes torzítást figyelhetünk meg a hangerőskála felső negyedében. A kijelző fölött az 5 megapixeles szelfikamera optikáját, illetve a fény- és távolságérzékelő szenzort találjuk meg, a színes értesítési led ezúttal kimaradt. Jobb oldalra kerültek a hangerőszabályzó billentyűk, valamint a bekapcsológomb, ez utóbbi ráadásul recézett felületet kapott, így a zsebünkben, tapintás alapján is felismerhetjük, hogy melyik billentyűt fogjuk épp lenyomni.

Motorola Moto G (2015) hátlap
[+]

A hátlap matt felületű, az ujjlenyomatokat nem gyűjti, a lekerekítéseinek köszönhetően pedig kiváló az eszköz ergonómiája. A műanyag elem leszedhető, de a tökéletes visszapattintás fontosságára a telefon külön figyelmeztet, hiszen csak így maradhat IPX7 ipari szabvány szerint vízálló a mobil, ez nagyságrendileg azt jelenti, hogy maximum 1 méter mély édesvízben 30 percnél rövidebb időtartamot károsodás nélkül ki kell bírni a telefonnak. A készülék tulajdonosa valószínűleg nem lett volna boldog, ha a készülék ezen képességeit is teszteljük, így csupán az ipari szabvány által meghatározott értékre támaszkodhattunk. A burkolat alatt csak a microSIM, illetve a microSD kártya foglalatát találjuk meg, az akkumulátor házilag nem cserélhető.


[+]

A Moto Maker továbbra sem elérhető Magyarországon, de remélhetőleg egyre közelebb vagyunk ahhoz, hogy az beköszöntsön: Németországban már használható a szolgáltatás, melynek lényege, hogy a felhasználó maga tervezheti meg a készüléke külsejét, a Moto G esetén az előlap színe (fekete, fehér), a hátlap színe, a kamerát körülölelő betét színe lehet egyedi, illetve opcionálisan rendelhetünk hozzá tokot és egyedi gravírozást is.

Hardver, szoftverezettség

Hardveresen kis előrelépés mutatkozik a tavalyi modellhez képest. A 64 bites Qualcomm Snapdragon 410 rendszerchiphez (noha az AnTuTu 32 bitesnek jelzi a rendszert) négy, 1,4 GHz-re skálázott, 28 nanométeres csíkszélességű Cortex-A53 processzormag, az Adreno 306 grafikus gyorsító és 1, illetve 2 gigabájt RAM tartozik annak függvényében, hogy 8 vagy 16 gigabájtos belső tárolóegységgel felszerelt modellt választottunk. Akárhogy is döntünk, a microSD bővítés maximum 32 gigabájttal adott, ráadásul az alkalmazások adatinak nagy részét át is helyezhetjük a kártyára.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto G (2015) Alcatel OT Idol 3 (5.5) Sony Xperia E4g Asus Zenfone 2 ZE500CL
Rendszerchip Snapdragon 410 Snapdragon 615 MediaTek MT6732 Intel Atom Z2560
AnTuTu 5.x Benchmark 23059 pont 32441 pont 32158 pont 24197 pont
Vellamo Browser 2069 pont 2385 pont 2756 pont 1567 pont
Vellamo Metal 963 pont 942 pont 958 pont 769 pont
SunSpider 1.0.2 1493,3 ms 1277,6 ms 1097,4 ms 1360,9 ms
Geekbench 3 (single) 522 pont 662 pont 728 pont 464 pont
Geekbench 3 (multi) 1633 pont 2344 pont 2169 pont 1072 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,7 fps 6,0 fps 13 fps nem futott le
Manhattan offscreen 1080p 1,7 fps 5,6 fps nem futott le nem futott le
GFXBench T-Rex onscreen 9,4 fps nem futott le 26 fps 12 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,3 fps 14,0 fps nem futott le 7,1 fps

Az 1 gigabájt RAM-mal felszerelt modell esetén körülbelül 500 megabájt marad szabadon a bekapcsolás után, ez több esetben is zavaró lehet, előfordult már, hogy egy háttérben futó nagyobb Play frissítés, illetve a zenelejátszó nem tudott egy időben működni, de ha böngészünk, akkor is feltűnik, hogy a több lap közötti váltáskor rengeteg újratöltéssel találkozunk. A rendszersebességre viszont nem lehet panasz, villámgyors a Motorola üdvöskéje, azonnal bejön az alkalmazásváltó felület (általában itt gondolkodnak legtöbbet a készülékek), gyakorlatilag akadásmentes a görgetés, fagyásokkal pedig egyáltalán nem találkoztunk.

Motorola Moto G (2015) Screen Shot Motorola Moto G (2015) Screen Shot

A Motorola büszkén hirdeti, hogy gyakorlatilag teljesen módosítatlan formában kínálják az Android rendszert felhasználóiknak, ha ez eddigi tapasztalatokat vesszük alapul, akkor a frissítéseket is tisztességesen végzik, a nálunk járt tesztkészüléken már az 5.1.1-es rendszerverzió figyelt. A Material Design stílusú kezelőfelület hibátlanul teszi a dolgát, az értesítési függöny csak a kijelző legfelső sávjából húzható le, egyszeri mozdulatra az aktuális értesítéseket látjuk, ha másodszor lehúzzuk, akkor jönnek elő a gyorsbeállítások.

Motorola Moto G (2015) Screen Shot Motorola Moto G (2015) Screen Shot

Az értesítési led és a dupla koppintásos feloldás hiányát a Moto-funkciókkal próbálja feledtetni a gyártó, ha kezünkbe vesszük az asztalon lévő mobilt, vagy értesítés érkezik, akkor automatikusan kirajzolja fekete háttér mellett a fontosabb információkat (ez nem néz ki annyira jól, mint az amoledes elődök esetén). Asztalra helyezve ez nálunk kissé túl érzékenynek bizonyult, de szerencsére zsebben, táskában, kijelzővel lefelé asztalra téve, illetve hívás közben egyáltalán nem aktiválódik. Ha a fekete háttéren megjelenő értesítés nem érdekel minket, akkor az ujjunk jobbra-balra húzásával zárhatjuk be. Igény szerint beállíthatjuk, hogy melyik alkalmazásoktól nem szeretnénk ilyen formában notifikációt kapni.

Motorola Moto G (2015) Screen Shot Motorola Moto G (2015) Screen Shot

A mozgásérzékelő funkcióit is kihasználhatjuk, dupla suhintással aktiválhatjuk a zseblámpát (természetesen érdemes vigyázni, könnyen összetörhetjük a mobilt, ha nem fogjuk elég stabilan), két gyors csuklódöntéssel pedig a kamerát kapcsolhatjuk be. A Költöztetés segítségével értelemszerűen a régi készülékünk adatait menthetjük át, androidos mobilokról szinte mindent át tud emelni, iPhone-ról csak a névjegyeket és a naptárat, egyéb készülékekből pedig általában csak a kontaktokat. Ezen kívül képes a készüléken lévő adatainkat is lementeni egy későbbi visszaköltözéshez, vagy egy újabb telefonba való átcuccoláshoz.

Kamera, video, audio

Az első generációs Moto G kameráját finoman szólva sem tudtuk az egekig dicsérni, a második szériában már javítottak ezen a hibán. Most pedig még tovább fejlesztették ezt az oldalt, tesztünk alanya állítólag a Nexus 6 13 megapixeles szenzorát kapta meg, amihez természetesen autofókuszos optika és kéttónusú, dual ledes villanó is tartozik, az optikai képstabilizátor viszont sajnos kimaradt. A szoftver pofonegyszerű, megérintjük a tetszőleges fókuszpontot, a mobil pedig élesít és fotóz. Kapcsolgathatjuk a HDR-t (automatikus mód is van), a vakut, az expozíciót, van éjszakai mód, időzítő, geotagging és panoráma is.

Motorola Moto G (2015) kamera

Sajnos hiába került ígéretes szenzor a készülékbe, a fenti tesztképek nem lettek annyira jó minőségűek, mint vártuk. A vonalélesség közepes, nagyon erős a zajszűrés, a széleken már észrevehető a lencsetorzítás, itt-ott felbukkan némi színes zaj is. Ettől függetlenül nem rossz ez a kamera, 8 megapixelen nézve megállja a helyét, de egy jobb optikával valószínűleg sokkal többet ki lehetett volna hozni belőle. A kéttónusú vaku fényereje nem feltétlenül erősebb, mint egy szimpla ledé, de sokkal kevésbé kékes a fénye, ami a beltéri fotóknál kimondottan nagy előny. Videók 1080p felbontásban 30 fps sebesség mellett készülhetnek el, tesztfilmünk ide kattintva megtekinthető! Az 5 megapixeles, fixfókuszos szelfikamerával készült tesztkép ide kattintva érhető el!

Motorola Moto G (2015) Screen Shot Motorola Moto G (2015) Screen Shot

FM-rádió van, természetesen RDS információkat is megjelenít a szoftver, ráadásul rögzíteni is tudja az elhangzó adásokat. Motorolás zenelejátszó szoftver nincs, a jól ismert Play Zene használható zenelejátszásra, a gyári tartozékként járó fülhallgató viszont kevésbé, az earbud kialakítású fülhallgató izolációja elég gyenge, ráadásul hangminőségben sincs a csúcson.

Teszt Motorola Moto G (2015) Sony Xperia Z3+ Galaxy E7 Huawei P8 Nexus 5
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,02, -0,05 -0,32, -0,36 +0,02, -0,05 -0,09, -0,12 +0,02, -0,05
Zajszint, dB (A): -89,1 -89,7 -90,8 -90,2 -86,7
Dinamikatartomány, dB (A): 89,2 90,2 90,8 90,6 86,6
THD, %: 0,0051 0,0057 0,0083 0,0074 0,0065
IMD + Zaj, %: 0,018 0,014 0,012 0,055 0,015
Sztereó áthallás, dB: -88,2 -87,2 -88,4 -63,6 -86,5

Komolyabb fülhallgatókkal viszont nagyon jól szól a Moto G (2015), az audio méréseken szinte makulátlanul szerepelt, a frekvenciatartomány görbéje a hallható tartományban teljesen egyenletes, a zajszint is alacsony, a dinamikatartomány pedig nem csak a mérések szerint, fül alapján is teljesen rendben van.

Erősítésben nem tör a csúcsra, de egy kisebb, könnyebben hajtható fejhallgatót még gond nélkül meg tud szólaltatni jó minőségben.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból átlagos a felhozatal, a lapkakészlet támogatja a Cat.4-es LTE hálózatokat, adott a 150/50 Mbps elméleti maximális sebesség 4G hálózatokon, 3G-n pedig 42,2/5,76 Mbps a csúcs. A WiFi 802.11a/b/g/n szabványokat támogat, természetesen a Direct és a hotspot funkciók adottak. A Bluetooth 4.0-ás verziószámú, a beépített GPS-vevő pedig a GLONASS műholdak jeleit is képes látni, a pozicionálás tehát nagyon hamar megtörténik. Az egyetlen súlyos hiányosság az NFC, ami sajnos nem része a repertoárnak. A beszélgetési hangminőségre és a vételi stabilitásra nem lehet panaszunk, tökéletesen megállja a helyét a mobil ebből a szempontból.

Motorola Moto G (2015) Screen Shot Motorola Moto G (2015) Screen Shot

Böngészésre a Google Chrome-ot használhatjuk, stabil internetelérés, illetve jól optimalizált weboldalak esetén szélsebesen tudjuk nézni kedvenc oldalainkat, a görgetés és a nagyítás is teljesen folyamatos, de zoomalapú tördelés sajnos nincs, illetve a Flash-támogatás sem tartozik hozzá. A szoftverben található extrák (privát mód, beépített fordító) a Moto G esetén is gond nélkül működnek, a Vellamo böngészőtesztjében 2069 pontot teljesített a mobil.

Motorola Moto G (2015) akkumulátor
[+]

Értékelés: Motorola Moto G (2015)
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt található, 2470 mAh kapacitású, lítium-ion akkumulátor nem cserélhető házilag, viszont elég jól bírja szuflával, erőteljesebb használat esetén 5 óra kijelzőidőt bírt ki nálunk, egy órányi MinDigTV élő stream, közepes fényerőn, fülhallgatóval körülbelül 11%-ot vett ki a telep kapacitásából, hangszórón, maximális fényerő mellett közelebb volt a 20%-hoz óránként.

A Moto G idei generációja egyáltalán nem sikerült rosszul, egy-két fájó pont azonban akad vele kapcsolatban. A 8 gigabájtos alap változatból kár volt kispórolni a 2 gigabájt RAM-ot, a benne található 1 gigabájt érezhetően kevesebb, mint amire szüksége van a rendszernek, a sztereó előlapi hangszóró eltüntetésére sem lett volna szükség, illetve a kamera sem lett annyira jó, mint ahogy a Nexus 6 szenzora alapján vártuk. A vízállóság viszont örömteli, a Németországban már aktív Moto Maker pedig kiváló lehetőséget ad a mobilunk külsejének testreszabására, reméljük, hogy ez egyszer hozzánk is eljut. A készüléket jelenleg itthon, hivatalos forgalmazásban nem lehet megvásárolni, szürkeimportosan 60-65 000 forint körül szerezhetjük be a 8 gigabájtos verziót, a 16 gigabájtost csak a német Moto Makerben találtuk meg 86 000 forint körüli áron. Ennyi pénzért már elég komoly konkurenciával kell szembe néznie a Moto G-nek, ott van például a Honor 4C és 4X, lehet ennyiért kapni Alcatel One Touch Idol 3 (4,7)-et, de az olcsóbbik Zenfone 2 (ZE500CL) is belefér ebbe a keretbe, leleményesebbek még egy Meizu m1 note-ot is beszerezhetnek, bár mostanság egyre nehezebb újonnan kapni. Nagyon kis léptekben fejlődik a Motorola a középkategóriában, ez pedig már sajnos ennyi pénzért már nem elég arra, hogy plecsnit is kapjon, pedig önmagában továbbra is tökéletesen rendben van.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Moto G (2015)
Motorola Moto G (2015) Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142,1 x 72,4 x 11,6 milliméter
Tömeg 155 gramm
Színvariációk fekete/fehér előlap + Moto Maker
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410 (MSM8916)
Processzor típusa 1,4 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB/2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB/16 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Költöztetés, Moto
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, kéttónusú, dupla ledes segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2470 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, automatikus elforgatás

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés