Motorola Xoom 2 - minőségi tábla

Bevezető, tartozékok

A Motorola ugyanazt műveli tablet fronton, mint a mobiloknál. Csak kevés modellt adnak ki, de azok (legalábbis az okostelefonjaik többsége) elég jól átgondolt és megvalósított eszközök. Tabletből csupán egyetlen modelljük volt, a Xoom, melyet itthon elég nehézkes beszerezni és sajnos egyelőre ez a helyzet az utóddal is.

Motorola Xoom 2
[+]

A Xoom 2 érkezésével egyből két utódot is kaptunk. A most bemutatandó „normál” változat mellett egy Media Edition néven futó, kisebb változatot is piacra dobtak. Ez 8,2 hüvelykes kijelzővel és 2.1-es hangrendszerrel van felszerelve. Ez utóbbira azért kíváncsiak lennénk, azonban most egyelőre be kell érnünk a nagyobbikkal. Sajnos itthon a Motorola elég szerényen képviselteti magát, ezt a modellt sem volt egyszerű beszerezni.

Motorola Xoom 2
[+]

Már kétszer is majdnem kézközelbe került hozzánk, mire végül most valóban meg is érkezett a VIP-Phone polcáról. A doboz a megszokott piros-fehér színeket alkalmazza és nekem tetszett, hogy a formája illeszkedik a készülék körvonalához. Sajnos most sem halmoztak el minket tartozékokkal, a csomag tartalma csupán egy hálózati töltőre és egy USB adatkábelre korlátozódik, még headset sincs. Ez azért elég szerény, hiszen mégis csak egy erősen 100 ezer forint feletti eszközről van szó.

Külső

A Motorola szerencsére nem nagyon vádolható azzal, hogy többé-kevésbé burkoltan másolgat másokról, a Xoom 2 formájához is saját kútfőből merítettek ötletet. Az alany a ma kapható egyik legszebb okostelefon, a RAZR lett, melynek jellegzetes, lecsapott sarkait átmentették ide. Ezzel nem csak jól megkülönbözteti magát a többi tablettől, de a legkevésbé sem vádolható azzal, hogy az iPadot másolja. Nyilván egy tablet alapvetően továbbra is egy bazi nagy kijelző, tehát nagyon sokat nem lehet trükközni vele, viszont a Motorolának mégis sikerült. Ami pedig igazán jó, hogy nem csak a formát, hanem a minőséget is átmentették a RAZR-ről. Noha kevlár borításról itt szó sincs, a hátlap szinte teljes felületét fém borítja és a szélek nagyon kellemes tapintású, puha és matt műanyagból készültek. Ez egyrészt stabil fogást ad, másrészt az ujjlenyomatoknak is elég jól ellenáll. Az összeszerelés gyakorlatilag hibátlan, teljesen egyben van a gép, semmi nyikorgás, lötyögés vagy elálló elem. Azt meg úgy mellékesen megjegyezném, hogy az egész gép (beleértve a belső elektronikát is) vízálló bevonatot kapott. Ez nem azt jelenti, hogy bedobhatjuk a Balatonba, hanem a ráfröccsenő víz nem tesz kárt benne. Talán nem veszi zokon a kedves olvasó, hogy ezt nem próbáltam ki. Jó hír, hogy nem csak jócskán vékonyabb, hanem könnyebb is lett. Az előd erősen 70 deka feletti súlyát több mint 10 dekával karcsúsították.

Motorola Xoom 2
[+]

Elölről nyilván a kijelző dominál, ami ezúttal 10,1 hüvelykes. A felbontás szokványosan 1280x800 pixel, a képminőség pedig kellemes, ugyanis IPS panelről van szó. A betekintési szög nagyon jó, a fényerő se rossz, akárcsak a színek, viszont kültérben nagyon tükröződik a Gorilla Glass üveg, de ha nem a vakító napon állunk, akkor amúgy jól olvasható. A kereten jutott hely egy előlapi kamerának, valamint egy állapotjelző LED-nek is, továbbá valahol van egy fényszabályzó szenzor.

Motorola Xoom 2
[+]

A hátlap szerintem nagyon jól néz ki, a kékesszürkés fém és a fekete műanyag ízléses kombináció. Az elmaradhatatlan Motorola logó mellett itt találjuk a kamerát, mely kis dudorként trónol a felső perem közepén. Ide kerültek a sztereó hangszórók is, amiért nagy piros pont illeti a gyártót. Végre egy olyan megoldás, ami nem csak addig működik, amíg a kezünkbe vesszük. Ezt biztosan nem takarjuk le, ugyanakkor ahhoz is jó helyen vannak, hogy a hangokat normálisan halljuk. Nyilván nem ad házimozi élményt, viszont a hangerejük igen masszív, kár hogy teljesen feltekerve már torzítanak.

Motorola Xoom 2
[+]

Oldala igazából szinte csak alul és felül van, mert a két oldala élszerűen le van csapva, ettől az egyébként se durva 8,8 mm-es vastagsága még kevesebbnek érződik. Balra valóban nem is került semmi, viszont jobbra rejtették el a hangerőszabályzót és a bekapcsolót. Előbbi még úgy-ahogy használható, utóbbinak sajnos egyáltalán nincs nyomáspontja, az embernek fogalma sincs, mikor nyomta meg eléggé, csak a készülék reakciójából tudjuk meg. Talán ez a legbénább része az egész kütyünek, ami főleg azért kellemetlen, mert nincs is rajta más fizikai gomb. Alulra került a microUSB és a microHDMI kimenet, utóbbiért megint egy jó pont, hiszen nincs szükség adapterekre, igaz, hogy kábelt se kapunk hozzá. Felül van a 3,5 mm-es jack és egy rég látott érdekesség, az infraport. Kicsivel később kiderül, mire is jó ez a ma már inkább viccesnek ható megoldás.

Hardver, szoftver

A Motorola nem akart beszállni a gigahertzek és processzormagok csatájába, a Xoom 2 viszonylag keveset lépett előre hardver terén. Az előd egy kétmagos Tegra2 chip köré épült, ezt felváltotta a Texas Instruments OMAP 4430-as megoldása. Ebben szintén két Cortex-A9 mag üzemel, ezúttal 1,2 GHz-en. A RAM továbbra is 1 GB, a grafikus gyorsító szerepét egy PowerVR SGX540 vállalja magára. Tulajdonképpen kijelenthető, hogy nem csak a formát, hanem a hardvert is áthozták a RAZR-ből, mert ez pont ugyanaz a konfiguráció. Ez amolyan középútnak számít, amit a benchmark programok által mért eredmények is tükröznek. A négymagos gépek bőven lenyomják, viszont az olcsó kínai táblákhoz képest bőven erősebb.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Xoom 2 Acer Iconia A510 Lenovo Thinkpad Tablet Samsung Galaxy Tab 2 10.1
AnTuTu Benchmark 6048 pont 10 391 pont 5149 pont 5054 pont
Linpack for Android (single) 43,482 MF. / 1,91 s 46,291 MF. / 1,81 s 31,234 MF. / 2,68 s 37,127 MF. / 2,26 s
Linpack for Android (multi) 67,765 MF. / 2,49 s 105,088 MF. / 1,6 s 59,119 MF. / 2,85 s 62,446 MF. / 2,7 s
Smartbench 2012 Prod. 2589 pont 3626 pont 2168 pont 1951 pont
Smartbench 2012 Games 1877 pont 2402 pont 1333 pont 1400 pont
Quadrant 2.0 2346 pont 3731 pont N/A pont 2716 pont

A rendszer szoftveres alapját az Android 3.2.2-es verziója adja, tehát egy Honeycomb rendszerrel van dolgunk. Ez már nem a legfrissebb, viszont elvileg készülőben van már a 4.0-s frissítés, ami mindenképp jót tenne, mivel a videón is látszik, hogy előfordulnak akadozások, bár nem vészes a helyzet. Az előd referenciamodellnek volt megjelölve, de itt sem nyúltak bele a rendszer felületébe, amivel nincs is különösebb baj, mivel a Honeycomb kezelése már kifejezetten a táblagépekhez van igazítva. Öt főképernyőnk van, ezekre pakolgathatunk widgeteket és parancsikonokat, a menü oldalra lapozós, tehát semmi extra.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

Ha már a felületét nem piszkálták, akkor inkább extra programokkal töltötték fel a menüt. Itt jegyeznénk meg, hogy a tesztelt készülék ázsiai piacról származó változat volt, ezért esetleges különbségek előfordulhatnak, mivel ezek kínálata régiónként más és más lehet. A programokra kicsit később részletesebben is kitérek, viszont azt megjegyezném, hogy alapból van benne magyar nyelv, tehát ismét egy Motorola, mely hazánk nyelvén szól hozzánk, még ha több helyen nem sikerült lefordítani az angolt. Ez is egy előnye, ha a gyártó nem piszkál bele a rendszerbe.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

Multimédia, internet

A hátlapra került kamera 5 megapixeles felbontás, autofókuszt és LED villanót kapott. Noha szerintem speciális eseteket leszámítva igen vicces látvány tablettel fotózni vagy videózni, azért mégse hagyhatták ki ezt az opciót belőle. A kezelőfelület itt is teljesen gyári, egyszerű és nincs túl sok opció sem. Állítható a felbontás, a fókuszmód, expozíció, fehéregyensúly, van néhány előre programozott téma és nagyjából ennyi. Érdekes, hogy képminőségben egész normális eredményt kapunk. A dinamikatartomány nem túl nagy, de a zajszűrés viszonylag szolid, így nem lesz minden részlet elmosva. Mivel egy tabletnél a fotózás eléggé sokadlagos funkció, ezért ez a teljesítmény bőven elég. Videóban talán még jobb a helyzet, mert 30 fps sebességű fullHD (1080p) felvételt készíthetünk, ezúttal mono hanggal. Aki erre kíváncsi, az IDE kattintson és megnézheti.

Motorola Xoom 2

Zenei fronton hozza az elvárhatót, a lejátszó itt is gyári, a zenék előadók és albumok szerint vannak válogatva. Látjuk az albumképet, van ismétlés, véletlen lejátszás és van hangszínszabályzó, bár ezt inkább effekteknek hívnám, mert kétféle gyári listán tudunk bekapcsolni előre beállított módokat. Gyárilag nincs ugye füles hozzá, így megint a Sony-mat vettem elő. Normális, kellemes hangzása van, érdemes lehet a mélyhangkiemelést bekapcsolni, a többire ne nagyon pazaroljunk időt. Sajnos ezúttal sincs rádió, tehát továbbra is várni kell erre tablet fronton (de miért nem teszik bele, nem fér el vagy mi?).

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

A hozzánk került Xoom 2 a paletta csúcsmodellje, mivel a 32 GB-os, 3G modemmel szerelt változatról van szó. Ez azt jelenti, hogy van benne egy négysávos GSM és egy szintén négysávos 3G modul. Az alsó élen lévő ajtó mögött találjuk a SIM helyét, ami mellesleg microSIM. A HSPA+ támogatásnak köszönhetően akár 21 Mbit letöltési és 5,76 Mbit feltöltési sebesség érhető el, ami bőven elegendő. Mellette azért megvan a WiFi is, a/b/g/n szabványokkal, DLNA, hotspot és duál frekvenciás támogatással. A számítógéphez microUSB-n tudjuk kötni, ilyenkor töltést is fel tud venni, viszont megjelenik egy figyelmeztetés, hogy csak korlátozott energiát kap. A belső 32 GB-ból kb. 26 használható szabadon, melyhez ott van még a microSD, ezzel további 32 GB-ot tudunk hozzáadni. Van Bluetooth is, ez szimpla 2.1-es verzió, sztereó opcióval.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

A böngészés ilyen felhozatal mellett elég kellemes, elég gyors a kétujjas nagyítás, nem gönd a több ablak sem. A beágyazott videókkal sincs gond, 720p-ben is simán játszik bármit. Normál videóknál az 1080p-vel is elbánik, a HDMI-kimenet ilyenkor tesz jó szolgálatot, viszont az már kevésbé jó, hogy pl. DivX vagy MKV formátumra csak pislog, amíg fel nem teszünk egy mindenevő lejátszót. Az extra programok között van szerkesztős verziójú Quickoffice HD, Evernote meg egy Skitch néven futó képszerkesztő és megosztó. Érdekesebb lehet a Citrix Recivier, amivel virtuális asztalként tudunk más gépeket kezelni, ez elsősorban üzleti felhasználóknak jöhet jól.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

Nem kevésbé érdekes a Fuze Meeting, ezzel teljeskörű videokonferenciát lehet létrehozni, de eközben fájlokat és más információkat is megoszthatunk egymással. A már említett infra akkor nyer értelmet, ha belépünk a Dijit nevű programba. Ezzel teljeskörű otthoni multimédiás távirányítóvá alakíthatjuk a tabletünket. Egy igen komplex listából választhatjuk ki, milyen típusú, márkájú készüléket szeretnénk vezérelni. Ráadásul még virtuális szobákat is létrehozhatunk, tehát a lakásunk valós elrendezésének megfelelően csoportosíthatjuk az eszközöket. Végül pedig a MotoCast érdemel említést, ami egyrészt WiFi átvitelt tesz lehetővé a számítógép és a táblagép között, másrészt a gépünkön is megoszthatunk mappákat, melyeket a tablet bárhonnan el tud érni, onnan tartalmakat lejátszani vagy átmásolni.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

Összegzés

Az elődnél nem nagyon volt információnk az akkumulátorról, de nem megerősített információk szerint egy összesen 6500 mAh-s kapacitású akku üzemelt a burkolat alatt. Ahogy az legtöbbször lenni szokott, ezt most erősebbre cserélték, és noha a 7000 mAh nem tűnik jelentős előrelépésnek, ne feledjük a masszív vékonyítást és persze azt, hogy ez a hardver alapvetően kevesebbet fogyaszt. Sajnos a tesztidőszak alatt nem tudtam komolyabban megizzasztani, de a gyártó szerint 10 órát elmegy böngészéssel, illetve videolejátszással, a zene pedig 6 napon keresztül szólhat belőle. Még ha ezeket fenntartással kezeljük, ez akkor sem olyan rossz teljesítmény.

Motorola Xoom 2 Motorola Xoom 2

Értékelés: Motorola Xoom 2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

A Xoom második generációja hozza a tipikus Motorolás jegyeket, illeszkedik a gyártó jelenlegi palettájába. Külsőleg egyedi és igényes, általános minőségre talán az egyik legjobb az iPadon kívül. A jóval vékonyabb és könnyebb kialakítás kényelmesebb használatot tesz lehetővé, amibe igazából csak az oldalsó gombok rondítanak bele, mert azok elég rosszul sikerültek. A hardver sem nem túl gyenge, sem nem túl erős, a mindennapi normál használatához bőven elegendő a teljesítménye. Szoftveres oldalról úgy gondolom, többet ki lehetett volna hozni belőle. Az ICS frissítés mindenképp jót tenne neki, az apróbb akadozások, lassulások valószínűleg megszűnnek vele. Szívesebben láttam volna több extra alkalmazást, például nyoma sem volt fájlkezelőnek, bár ez könnyen pótolható. Ugyanakkor akad néhány különlegesség is, mint az infrát kihasználó távirányító vagy a virtuális asztalt és videokonferenciát vezérlő program. A Motorola inkább az üzleti felhasználóknak akar kedvezni a Xoom 2-vel, a multimédiára kevésbé fordítottak figyelmet. A jó minőségnek viszont ezúttal is megvan az ára, a tesztelt kivitel közel 170 ezer forintba kerül, amiben benne van, hogy nálunk hivatalosan nem forgalmazzák, nemhogy még a szolgáltatók is árulnák. Ez nem kevés pénz, ennyiért multimédiában is többet kellene adni, de akinek ez kevésbé fontos, viszont egy tényleg minőségi tabletre vágyik, annak ez egy jó választás lehet. Az ára miatt nem lehet ajánlott, de a Tetszett plecsni mindenképp jár rá.

Motorola Xoom 2

Rusi

A tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Motorola Xoom 2
Motorola Xoom 2 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 253,9 x 173,6 x 8,8 milliméter
Tömeg 599 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (149 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch HD-IPS LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Texas Instruments OMAP 4430
Processzor típusa dual-core 1,2 GHz Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória nincs
Szabadon felhasználható belső tárhely 26 GB
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth van / 2.1 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma
Vibra funkció nincs
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 3.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Citrix Recivier, Dijit, Evernote, Fuze Meeting, GoToMeeting, MotoCast, Qucikoffice HD, Skitch
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 720 óra
Beszélgetési idő 10 óra
Internetezési idő 10 óra
Zenelejátszási idő 144 óra
Videólejátszási idő 10 óra
Egyebek
Gorilla Glass kijelzővédelem, fröccsenő víz elleni bevonat, alumínium készülékház, microHDMI kimenet, 3,5 mm-es audio kimenet, állapotjelző LED

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés