MyPhone 1080 duro - beszél a telefonom

Bevezető

Aki rendszeresen olvas minket, biztosan találkozott már a MyPhone nevével. Egy lengyel illetőségű cégről van szó, a telefonokat persze Kínában gyártják. Maga a cég nagyjából két éves, ennek megfelelően még nem annyira ismert, de tudni kell róluk, hogy a készülékeikkel az alsó kategóriát célozzák meg.

MyPhone 1080 doro
[+]

Minden kezdet nehéz, igaz ez a mobiltelefon-bizniszre is: a MyPhone eddigi készülékeik nem muzsikáltak kimondottan jól, bár akadtak kellemes darabok, például a legutoljára tesztelt, idős felhasználóknak szánt 1060-as modell. Tesztalanyunk is egy ilyen készülék, azaz közismertebb néven egy nagyimobillal van dolgunk, a névben szereplő 1080 ne tévesszen meg senkit: a HD, mint fogalom messze elkerüli a telefont; ez persze esetünkben nem baj, hiszen a megcélzott felhasználói rétegnek nincs is szüksége a csillivilli képességekre. Sokkal inkább jól jöhetnek a különféle, használatot megkönnyítő funkciók, például tesztalanyunk esetében a lenyomott karakterek hangos kimondása, amely elsőre (sőt, másodszorra is) viccesen hat, azonban simán jól jöhet a dolog a célkorosztálynak.

MyPhone 1080 doro
[+]

A Speedshop-tól kapott telefon egy kellemes, letisztult külsővel megáldott dobozban érkezett, amelynek a tetején egy idősödő úriember a napba néz a kezében egy tervrajzzal; érdekes választás, az biztos. A pakk tartalmaz egy magyar nyelvű felhasználói kézikönyvet, egy microUSB kábelt, egy hálózati töltőt és egy sztereó headsetet. Utóbbiról nem tudok elismerően nyilatkozni: bár a hangereje rendben van, a hangszín nem okés, a magas és mély frekvenciákat hírből sem ismeri. Ezek mellett nincsen megkülönböztetve a dugaszokon, hogy melyik fülbe mennek, így simán előfordulhat, hogy fordítva teszi be őket az ember.

Külső

Az 1080 duro egy tipikus nagyifon, amely a kategória összes ismertetőjegyét magán hordozza: túlméretezett gombok, ezek miatt apró hatást keltő képernyő, SOS gomb a hátlapon. Ettől függetlenül egy kellemes formatervvel megáldott darabról van szó, amely a dimenziókat tekintve egy kissé nagyobb, mint a mai átlag feature phone-ok. A 115 x 52 x 15 milliméteres méretével nem fog elveszni a bevásárlószatyorban sem, a 123 grammos tömeg pont annyival nehezebb az átlagnál, hogy érezni lehessen a zsebben, a a nyúlósszatyrot azért nem fogja lehúzni a földig. Az anyaghasználat megfelelő, az összeszerelés minősége is jó, összességében egy ügyesen összerakott mobilról van szó, a kategóriájában bőven megállja a helyét.

MyPhone 1080 doro
[+]

Az előlap kétharmadát a túlméretezett gombok foglalják el, a billentyűk mérete szinte szúrja az apró klaviatúrával szerelt gépekhez szokott felhasználók szemét. A dologhoz persze hozzá tartozik, hogy a készülék nem a fent említett csoportot célozza meg, a kevésbé jól látó, idősebb korosztálynak jól jöhetnek az extra méretű billentyűk. A felhasznált anyagok minősége okés, a gombok felszíne nem csúszkál, a supersize méret miatt pedig minimális a félreütések száma. A gombsor felett található az 1,5 hüvelykes, 220 x 176 pixeles felbontású kijelző, amely egy kissé recés képpel, de korrekt betekintési szöggel rendelkezik; a fényereje viszont maximumra állítva is kevéske. A kijelző feltt található a külső hangszóró, az akkumulátor töltöttségét és a hívásokat jelző LED, valamint egy gyorsgomb, melyek testre szabhatjuk a viselkedését.

MyPhone 1080 doro
[+]

A készülék hátlapját megtapogatva ért az első meglepetés: a nagy része ugyanis szálcsiszolt fémből készült, ami ritka dolog ebben a kategóriában. Felül található a hangos, de recsegő hangokat produkáló külső hangszóró, mellette pedig a kamera és a segélykérő gomb kapott helyet. Utóbbi megynomásakor az előzőleg beállított telefonszámot tárcsázza a telefon, persze kihangosított módban; ha a hívás három alkalommal is sikertelen, a megadott számra három segélykérő üzenetet is küld a szoftver. A fém fedelet lepattintva az akkumulátorhoz érkezünk, amely a SIM-kártyát és a memóriakártya foglalatát fedi, azaz nem kapunk hotswap funkciót, bár kétlem, hogy az idősebb korosztály reklamálna a hiányáért.

MyPhone 1080 doro
[+]

A második meglepetés az oldalsó interfészek és gombok széles kínálata miatt ért, a vártnál sokkal több dolgot találtam itt. Bal oldalt találhatóak a hangerőszabályzó billentyűk, jobbra pdeig a billentyűzár és a LED-es lámpa vezérlője kapott helyet. Maga a lámpa jobb felül található, a fénye elég szolid, kulcslyuk-keresésre tökéletes, komolyabb világítási feladatra viszont értelemszerűen nem használható. Alul látható a microUSB bemenet, mellette pedig a 3,5 milliméteres csatlakozó figyel; utóbbit nem értem, miért ide tették. Az alábbi unboxing videón a készülék külseje és a rendszer is megtapasztalható.

Képességek

Bekapcsoláskor egy kellemes (khm!) dallam után a főképernyő fogad, amely meglehetősen puritánra sikeredett, az egész egy órából áll. Testreszabási lehetőségekkel nem bántak bőkezűen a MyPhone fejlesztői: átállíthatjuk a háttérképet, valamint két előre definiált témából válogathatunk. A felső gyorsbillentyű viselkedését átállíthatjuk, viszont érdekes módon a bal és jobb menügombot nem. Utóbbi azért probléma, mert a jobb oldaliba a kamera parancsikonja van égetve, amit nem hiszen, hogy gyakran használna a célkorosztály, több haszna lenne például a telefon némításának vagy a hívásnapló megjelenítésének. Visszatérve a vezérlésre: a lefele mutató nyilat megnyomva a telefonkönyvbe juthatunk, a felfele nyíl hatására pedig a menübe érkezünk.

MyPhone 1080 doro MyPhone 1080 doro MyPhone 1080 doro

MyPhone 1080 doro MyPhone 1080 doro MyPhone 1080 doro

A telefonkönyv kimeríti a fapad fogalmát, az egy név - egy szám kombónál azért többet vártam volna; az üzenetkezelőnél hasonló a helyzet, egy nagyon alap programot kapunk, amely időrendben jeleníti meg a beérkezett SMS-eket. A telefonálási hangminőség viszont nagyon rendben van, minden kategóriában megálja a helyét: beszéd tiszta, érthető és hangos volt mindkét oldalon. Ezek mellett kapunk egy alapfunkciós zenelejátszót, egy naptárat, egy FM-rádiót, egy emlékeztetőt, egy ébresztőórát, egy hangrögzítőt és egy alapműveletek elvégzésére alkalmas számológépet. A szoftverek mindegyikére igaz, hogy a funkcionalitás valahol a béka megfelelő testrésze alatt van, viszont hozzá tartozik az igazsághoz, hogy a megcélzott korosztály valószínűleg nem is vágyik ezekre, így a minőségük nagyjából elhanyagolható számukra.

MyPhone 1080 doro
[+]

Utóbbi igaz a beépített, 1,1 megapixeles (azaz 1200 x 900 képpontos felbontású) fotók készítésére alkalmas kamerára is, amely kizárólag fényképezésre használható, videókat nem rögzíthetünk vele. A kameraszoftverben a felbontáson, képminőségen és néhány extra effekten és jeleneten kívül nem sok mindent állítgathatunk, az elkészült fotók minősége pedig hagy némi kivetnivalót maga után: a fotók pocsék minőségűek, elmosódott élek és fakó színek jellemzik őket.

MyPhone 1080 doro

Értékelés: MyPhone 1080 duro
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 0 pont
Felhasználói felület élménye 2 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 2 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A készülék egy 1200 mAh-s lítiumos akkumulátorból nyeri az energiát, a kapacitása figyelemre méltó, gyakran az okostelefonok sem rendelkeznek ekkora teleppel. Ennek megfelelően jól bírja a kicsike, bár hivatalos adat nincsen róla, de az egy napos használat alatt egy fikarcnyit sem csökkent a töltöttséget jelképező indikátor. Az adatkommunikációs képességekre nem véletlenül nem tértem ki: a kétsávos (900 / 1800 MHz) GSM modulon kívül mindössze egy 2.0-ás Bluetooth-chipet kapunk, internetezésre még lehetőségünk sincsen, lévén böngészőt sem kapunk. De persze nem is ez a lényeg ezeknél a telefonoknál: a megcélzott, idősebb korosztálynak sokkal fontosabb a könnyű kezelhetőség, a jól látható kijelző és gombok, valamint az olyan apró visszajelzések, amelyekre nincs mindenkinek szüksége, ilyen például a lenyomott karakterek hangos kimondása. Persze hibák és gyengeségek is akadnak szép számmal, főleg a kamera bénasága, az adatkommunikáció gyengesége és a zenelejátszó fapadossága, valamint néhány funkció kezelése (például a memóriakártya böngészése) kissé nyögvenyelős, viszont kétlem, hogy az idősebb korosztály reklamálna ezek miatt. A 28 ezer forintos felhasználói ár egy kissé talán sok, de ettől függetlenül egy kimondottan jól sikerült idős-mobillal van dolgunk, repül is rá a tetszett plecsni, amely nagyszülők esetében automatikusan ajánlottnak minősül. Így tovább, MyPhone!

MyPhone 1080 duro

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Az eszköz megvásárlásához kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

MyPhone 1080 duro
MyPhone 1080 duro Általános
Technológia GSM
Méret 115 x 52 x 15 milliméter
Tömeg 123 gramm
Színvariációk sötétszürke
Kijelző
Kijelző átlója 1,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 220 x 176 pixel
Kijelző típusa TFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500 név
SMS memória ?
Memória 4 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE nincs/ nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
WAP / HTML böngésző nincs / nincs
E-mail kliens nincs
Java ?
Játékok nincsenek
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek alapműveletes számológép, naptár
Multimédia
Fő kamera 1,1 megapixeles
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel nincs
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Egyebek
LED-es lámpa

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés