Nokia 6131 - kígyóbőr

Első benyomások, külső

Régen járt már nálam hagyományosnak nevezhető mobil. Felüdülés volt az operációs rendszereket alkalmazó okostelefonok után egy olyan mobilt használni, amelynek nem az a célja, hogy minden üzleti igényünket kielégítse, hanem csak annyi, hogy jól mutasson a kezünkben, jól szórakozzunk, amikor velünk van, és csendesen a háttérben maradjon, ne próbálja uralni mindennapjainkat. Pont olyan volt, mint a tökéletes barátnő.

A Nokia 6131 ugyanis egy könnyen definiálható célcsoport számára készült. Ők azok, akiknek fontos a telekommunikáció, azonban nem mennek bele a legújabb technológiákba, és rendkívül fontosak számukra a külsőségek. Leginkább a hölgyek ugrottak neki a 6131-nek, illetve a férfiak közül a fiatalabbak, és ez nem is csoda, hiszen nekik készült a modell. A hölgyeket ráadásul le sem tagadhatnák, hiszen ki más választana piros színben pompázó 6131-et?

A csaknem két hétig nálam vendégeskedő telefon a fekete modell volt. A színek tekintetén ebben egyértelműen a szürke dominált, a már említett feketével párosítva. A készülékház egyértelműen műanyag, azonban a jobbik fajtából. A hátlap velúrszerű borítást kapott, amely tapintását tekintve érdes bőrre emlékeztet. A gyártó honlapját felkeresve kiderül, hogy ez bizony a festés miatt lett ilyen, semmi exkluzív anyagot nem kell keresnünk benne.

Az előlapot leginkább külső kijelző, illetve a kamera uralja, amelyről kispórolták a mobilfényt, tükörre azonban nem lesz szükségünk, köszönhetően a külső megjelenítőnek. A finn gyártó exhibicionista stílusának hála a telefonra összesen három Nokia felirat került, mindegyik ezüsttel, hogy még jobban kiemelkedjen a háttérből, és ezzel is azt mutassa, hogy a telefon tulajdonosan bizony egy Nokiával telefonál.

A készülék gombjai engem leginkább a szocializmusból visszamaradt (természetesen kamu) kígyóbőr pénztárcák anyagára emlékeztettek, mindegyik billentyűt külön pikkely alkotja. Kezelésük, használatuk egyébként kellemes, nincs probléma a méretükkel (amiről tudjuk, hogy ez a lényeg), illetve a nyomásponttal sem. A navigációs gombokra szintén nem lehet panasz, használatuk kellemes, szinte fel sem tűnnek, remek iparosmunkát végeztek a mérnökök.

Kijelző, menü

A jobb oldalon lévő nyitógombbal kicsapjuk a fedlapot, és máris indulhat a használat. Nagyon menő megoldás, akár a Panasonic VS3-ban, azonban a hölgyeknek kevésbé tetszett. Kinyitni ennek használata nélkül is ki lehet a telefont, azonban ilyenkor elveszti azt az előnyét, hogy egy kézzel teljes mértékben használhatjuk a mobilt. Kicsattintáskor egyébként érdemes jól megmarkolni a készüléket, ugyanis a lendületnek hála könnyen a földön találhatjuk.

A készülék belső kijelzője kiemelkedő. 16 millió szín megjelenítése eddig nem volt divat a finn gyártónál, ráadásul ezúttal a felbontás is 320x240 pixelesre dagadt, ami ebben a kategóriában már igen jónak számít. A külső kijelző viszont talán még ennél is magasabbra teszi a lécet, ugyanis 128x160 pixel felbontású, 256 ezer színt tud megmutatni, ráadásul használható a kamera keresőjeként is, valamint alkalmazkodik a készülékben beállított témához.

A menüt végre szabadon átszabhatjuk. Alapesetben egy ikonos rendszerbe jutunk, azonban ezt bármikor átállíthatjuk listás, illetve oldalankét egy ikont tartalmazó nézetbe is. A piktogramok mindig illeszkednek az aktuálisan választott témához. Az alap témát érdemes is gyorsan lecserélni, ugyanis az ikonokat itt nem rajzolták újra, így elég pixeles a megjelenítésük. Van viszont két nagyon jó téma benne, az egyik a foci VB miatt lehet aktuális, a másik pedig a felújított kígyó játékra épít. Ez utóbbi inkább az édibédi kategória, míg az előbbi a VB vége után cserére szorul majd.

A készülék az új S40 platformnak hála képes aktív készenlét futtatására, amelyet igazán testre is szabhatunk, és tapasztalataim alapján igencsak megkönnyíti a telefon használatát. A fő kijelzőre kitehetjük a számunkra fontos ikonokat, a zenelejátszó státuszát, a naptárat, vagy akár a visszaszámlálót, illetve a jegyzeteket is.

Telefonkönyv, üzenetek

Sajnos kicsiny hazánkban továbbra sem működik egyik szolgáltató támogatásával sem a jelenlét funkció, pedig a készülék erre is képes lenne. Beállíthatjuk a figyelt neveket, és a saját státuszunkat is szabadon konfigurálhatjuk, ezt pedig a fő kijelzőn is láthatjuk. Kíváncsian várom, hogy mikor jelenik meg valamelyik szolgáltató ezzel a szolgáltatással, ugyanis szerintem nagy sikere lenne.

A névjegyzék átlagos. A kereső a szavak elejére keres, a nevekhez pedig 15 különböző információt adhatunk hozzá, amelyek között szerepel a videó, a csengőhang, és a kép is természetesen. Sokat gondolkodtam már, milyen jó lenne egy hasonló mobil teljesen kitöltött telefonkönyvével mászkálni, azonban ebben esetben a tesztidőszak azzal telne, hogy feltöltöm a névjegyzéket. Azoknak, akik nem cserélgetik a telefonfonjaikat, nagyon jó lehet a sok információ.

Üzenetek terén érdemes megemlíteni a magyar T9 szótárat, amely véleményem szerint nagyon jól sikerült. Nem sok üzenetet szoktam küldeni, és az általam leginkább kedvelt megoldást a Motorola eszelte ki, azonban a 6131-ben lévő szótár a legtöbb kifejezést ismerte, amit írni akartam. Az e-mail kliens hitelesített SMTP szervereket is támogat, így szinte tökéletesen kezeli levelezésünket is. A csatolmányok kezelése is megoldott.

Fényképezőgép, multimédia

Az első és legmegdöbbentőbb dolog, ami kicsit sokkolt is, hogy a készülék memóriája bővíthető. Kívülről ugyan ez nem látszik, mivel visszatértünk ahhoz a jól bevett szokáshoz, hogy a telefon hátlapját bizony le kell vennünk ahhoz, hogy ki tudjuk cserélni a memóriakártyát, ami ez esetben microSD szabványú, és a gyártó szerint egészen 2GB méretű lehet. Reméljük az elhelyezést csak a kényszer szülte, és a továbbiakban a foglalat visszakerül a jól megérdemelt helyére a telefon oldalára, bár jelen esetben a hátlap jó hatásfokkal védi a nyílást a porosodástól.

A telefonban 1,3 megapixeles kamera kapott helyet, amely sem autófókusszal, sem pedig mobilfénnyel nem rendelkezik. Ennek ellenére egészen jó képeket készít jó fényviszonyok mellett, azonban, ha ezek hiányoznak, már elbukik. Természetesen különböző effektusokat használhatunk a képek készítésénél. Átlagos fényviszonyok mellett az alábbi képeket hoztam vele össze. Mozgóképek terén a szokásosat kapjuk, a legnagyobb felbontás 176x144 pixel lehet, így ezzel nem éri meg videózgatni.

A játékok viszont fantasztikusak. A készítők felújították a méltán híres kígyót, ami inkább aranyos lett, mint nehéz, azonban az igazi favoritom a foci volt. Nézhetjük hátulnézetből, illetve felülről, és egy teljes értékű fociprogramot kapunk. Igaz, nem üti a fifa sorozat szintjét, azonban én legutoljára a C64-emen játszottam hasonlóval, így komoly felüdülés volt. Legjobb eredményem Anglia-Irán 6-1, úgyhogy igazi fenomén lettem. Hozzátartozik a tárgyhoz, hogy fociból maximum a VB döntőt nézem meg, de ott is inkább a sör a fontos. Mindkét játék játszható Bluetooth kapcsolaton keresztül is.

Kapunk a telefonhoz, egy teljesen gagyinak tűnő nyakbaakasztós fülhallgatót, amely leginkább az olcsó mp3 lejátszók minőségét idézi ránézésre, azonban a hangzása nem ennyire rossz. A rádió a már többször ismertetett Visual Radio alkalmazás, amelyben beállthatunk több állomást is. A zenelejátszó viszont kellemes csalódás. A kijelzőn láthatjuk Az aktuális számot, illetve a következő hármat, valamint az aktuális hangszínbeállítást. A zene minősége megüti az átlagos olcsóbb zenelejátszók képességeit, azonban komolyabb basszusokra ne számítsunk a fülhallgatótól.

Szervezőfunkciók

Szervezőfunkciókban nem a legerősebb a telefon, de azért az átlagos dolgokat hozza. A beépített naptár például nézhető heti, és havi nézetben is, illetve van lehetőség arra is, hogy egy napra több emlékeztetőt beállítsunk. Ébresztésben még Bognak sem lehetne oka panaszra, ugyanis beállíthatjuk a zenét, a szundi idejét, illetve azt, hogy mely napokon ismételje a telefon a riasztást. Egyetlen hátránya, hogy mindössze egy ébresztési időpont állítható be. (Mégiscsak van okom panaszra – Bog)

Szerencsére a profilokat most sem feledte a Nokia. Ezek sokkal könnyebbé teszik az életünket, mintha mindössze a néma és a normál módot használnánk. A telefon jobb oldalán elhelyezett bekapcsológomb rövid lenyomásával ugrunk a profilok menübe, itt választhatjuk ki, hogy melyiket szeretnénk használni. A gyáriak mellett kettőt saját magunknak be is állíthatunk.

Több olyan dolog is helyet kapott a menüben, ami könnyebbé teheti életünket. Ilyenek a teendőlista, a jegyzetek, az időzítés, illetve a stopper. Jól jöhet még ezeken felül a számológép, és a világóra is. A hangrögzítő 5 perces felvételek készítésére képes, valamint került a telefonba Push to Talk támogatás is, amelyet egyelőre csak a hazai T-Mobile hálózatán használhatunk ki.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A 3G támogatottság természetesen kimaradt a telefonból, ezt nem is vártuk el. EDGE azonban került bele, ezen keresztül róhatjuk a WAP oldalakat. Ha másik telefonnal szeretnénk párosodni, akkor ehhez a Bluetooth áll rendelkezésünkre, amely minden teszteszközt megtalált.

Az akkumulátorok terén sajnos nagy a visszafejlődés. Hiába írjuk mi, hogy 1-2 nap bizony kevés ahhoz, hogy egy telefon tökéletes legyen, a gyártók ezt nem hallgatják meg. A 6131 csúcsteljesítménye másfél nap volt, így sokszor fordult elő velem, hogy másik telefont kellett elkotornom napközben a táskámból, mert előző nap elmaradt a feltöltés.

Az összesítésben fontos, hogy megemlítsük, hogy egy remek telefont kapunk a szó szoros értelmében. Aki telefonálásra akarja használni, az nem fog csalódni, mindössze a rövid üzemidővel lehetnek gondjai. Ha ezt kijavították volna, akkor nagy siker lehetne. Azonban lehet, hogy így is az lesz. Nekünk:

Nokia 6131

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Nokia N71 - dupla Whopper kamerával

    Hatalmas méretű összecsukható szendvics a Nokia N71, ám mégis – vagy pont ezért – szerethető jószág.

  • Válaszok a Nokiától

    Dér Attilával, a Nokia marketingigazgatójával készítettünk interjút olvasóink kérdései alapján.

  • Nokia 6125 - a szokás hatalma

    A Nokia újabb verziót készített a kinyithatós-fényképezős megoldásra. Megéri váltani a régebbi modellről?

  • Nokia 6151 - 3G alapszinten

    Végre kezd terjedni a 3G adatátvitel az alacsonyabb kategóriájú telefonok között is. A Nokia 6151 remek példa erre.

Előzmények

Hirdetés