Nokia 6151 - 3G alapszinten

Bevezető

Miután már mindhárom hazai szolgáltató biztosít kisebb-nagyobb 3G lefedettséget, ezért érhető, hogy megnőtt az igény az ezt kihasználó készülékekre is. Az új generációs hálózat támogatása azonban jellemzően a komolyabb telefonok sajátja volt, ezt a trendet csak szép lassan kezdik megtörni olyan modellek, mint a Vodafone színeiben debütált Sharp 550, vagy az itthon nem kapható Samsung Z150.

Bő két hónappal ezelőtt mutatta be a Nokia a 6151-et, amelyet most sikerült megkaparintanunk. Bár a szoftver még angol, de ennek ellenére véglegesnek tekinthető, hamarosan várhatóan elkészül a magyar verzió is, így nem lehet akadálya annak, hogy a finn készülék a boltokba kerüljön. Ráadásul, miután mindhárom szolgáltatónak elemi érdeke, hogy ügyfeleinek készülékparkját záros határidőn belül 3G-re alkalmas mobilokra cserélje, ezért bizonyosra vehető, hogy a 6151 nem csak függetlenül lesz majd megvásárolható.

A Nokia új készüléke ugyanis – bár elsőre talán nem látszik rajta – képes kihasználni a 3G hálózatok előnyeit azzal együtt, hogy egyéb paramétereit tekintve teljesen átlagos, középkategóriás modell. Ha az ára megfelelően alakul, akkor nagyot tarolhat hazánk árérzékeny piacán.

Külső

A Nokia 6151 teljesen hagyományos külsejű készülék. Kicsit pufi, de egyértelműen Nokia. Ez egyrészt látszik a kijelző feletti feliratból, de analfabéták a 6131-ből örökölt gombsor, a jellegzetes U alakú krómozás és a funkciógombok elhelyezése alapján is kikövetkeztethetik.

A telefon anyaga a mostanában divatos selymes műanyag, amely igen nagy hatásfokkal gyűjti magához a szennyeződéseket, cserébe viszont jó hozzáérni (amennyiben tiszta). A gombsor pikkelyessége előnyére válik, hiszen remek nyomáspontot biztosít, az elrendezés pedig ennél egyszerűbb nem is lehetne.

A hátlapon csak a kamera fedezhető fel, a készülék oldalán végigfutó ezüstös csík azonban sok mütyürt rejt magában. A bal felső csücsökben a Push-To-Talk funkció gyorsgombja található, alatta egy hosszúkás hangszóróból dől ki a muzsika, legalul pedig a microSD kártyát fogadó nyílás kapott helyet. A készülék jobb oldalán a hangerőt szabályozó gombok, az infravörös port, valamint a fényképezőgép gyorsbillentyűje helyezkedik el, alul pedig a már szokásosnak mondható töltő és adatcsatlakozó figyel.

Kijelző, menü

A készülék kijelzője talán a 3G telefonok között a leggyengébb, ami létezik, ugyanis 128x160 pixeles felbontással rendelkezik. Tényleg nem azért, mert a Nokiát divat szidni, de ez azért elég gyenge dolog, főleg, ha a konkurencia hasonló árfekvésű telefonjait vesszük górcső alá. Márpedig a Sharp 550 enyhén szólva is jobb kijelzővel bír, de még az itthon nem kapható Motorola V980 is legyalulja a 6151 képernyőjét.

Talán nem véletlen, hogy nincsen másodlagos kamera sem a telefonban, tehát videohívásokra korlátozottan alkalmas. A 128x160 pixeles felbontás persze a hétköznapi használatban elegendő, a kontraszt és a színtelítettség megfelelő, a napsütés pedig nem fog ki rajta.

A menürendszer nem okoz meglepetést. A Series40 platform már több Nokia telefonban bizonyított, itt sem okoz csalódást, bár... és itt jön néhány „bár”, amelyek nem italozásra alkalmas vendéglátóipari egységek, hanem apró kis hibák. Ilyen, hogy ikonos nézetben megint nem sikerült 9 menüpontba rendezni a funkciókat, ezért az utolsó ikon eléréshez bizony görgetni szükséges – egyet.

A menürendszer színei témák segítségével állíthatóak, a készenléti képernyő pedig aktív is lehet, amely nagyon hasznos segítség a mindennapi használatban. Szintén jó, hogy a betűméret is állítható, sajnos nem mindenhol, hanem a névjegyzékben, az üzenetkezelés során, valamint a böngésző esetében.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék névjegyzékének kapacitását már megint csak százalékosan mutatja a szoftver, de miután 231 bejegyzés mellett 23%-os telítettséget jelzett, ezért alapesetben 1000 nevet tárolhatunk. Ha viszont egy bejegyzéshez több adatot veszünk fel, akkor arányosan csökken a rendelkezésre álló hely is. Erre pedig van lehetőség bőven, hiszen 17 féle egyéb információ tárolható egy-egy emberhez, ami azért nem kispályás ebben a kategóriában.

Az üzenetkezelésben nincs sok hiba. Az SMS mellett küldhetünk flash üzenetet is, amely egy olyan SMS, amely egyből a fogadó fél készülékének kijelzőjére íródik, így nem kicsi meglepetéseket tudunk vele okozni. Egy szöveges üzenet 1000 karakteres lehet, mindig látjuk, hogy épp hol tartunk, az MMS-ek maximális mérete pedig 300KB.

Kicsit meglepett és itt kezdtem el gondolkodni, hogy talán mégiscsak bétás még a telefon, ugyanis sehol nem találtam az email menüpontot. Aztán kiderült, hogy kereshettem volna napestig, mert tényleg nincs benne, ami egy 3G telefonnál elég fura dolog, pláne, hogy a Nokia Series40 platform esetén általában egy java nyelven írt alkalmazással oldja meg ezt a dolgot, ami simán beleférhetett volna a készülékbe.

Multimédia

A hátlapon elhelyezett kamera 1,3 megapixeles felbontással dolgozik, viszonylag kevés funkcióval rendelkezik. A fotózás vízszintes állapotban történik. A kereső zökkenőmentes, de a kijelző felbontása miatt nem túlságosan éles. Képkészítés során mindössze a fehéregyensúly és a képminőség állítható, illetve van néhány effekt. Ennyi. A videorögzítés 176x144 pixelben történhet, magyarán egy abszolút alapfunkciós kamerát pakolt a finn cég a készülékbe. Tesztképek itt és most:

A zenelejátszó mindenféle fakszni nélkül hajlandó a kártyáról is zeneszámokat játszani, fut a háttérben, ha pedig használjuk az aktív készenléti funkciót, akkor a kezdőképernyőn láthatjuk is, hogy éppen mi zajlik. A hangerő 10 fokozatban állítható, a hangminőség pedig kihangosítva is meglepően jó. Nyilván a fülestől sok függ, illetve örömteli, hogy equalizert is tartalmaz a szoftver, így elég jól a saját ízlésünk szerint variálgathatjuk a hangzásképeket.

Ha a füles csatlakoztatásra kerül, akkor használható a beépített Visual Radio, amelyből a rádió rész tökéletesen működik, de a Visual fele nem, mert nincs itthon ezt a szolgáltatást támogató adó. A headset behelyezésekor a rádió ki is hangosítható, egészen korrekt minőségben. Nagy öröm, hogy a beépített diktafonnal 60 percnyi hangfelvétel is készíthető.

Szervezőfunkciók, játékok

A telefonban található havi és heti nézetű naptár kellemesen funkcionál. Ötféle bejegyzés készíthető, találkozó, hívás, szülinap, feljegyzés és emlékeztető néven, értelemszerűen minden típushoz a megfelelő paraméterek megadása szükséges. Lehet kérni automatikus törlést, megadható, hogy melyik nappal kezdődjék a hét, illetve van lehetőség az összes feljegyzés egyidejű törlésére is.

Az ébresztőóra egyetlen időpont tárolására biztosít lehetőséget, ám a riasztás az általunk óhajtott napokon ismétlődhet is. A szundi ebben a Nokiában is 60 perces lehet, ami már egy elég erős visszaalvásnak tekinthető. Öröm, hogy sikerült a 6151-be is berakni a tudományos funkciókkal is felspécizett számológépet. A szokásos stopper és visszaszámláló sem hiányzik.

Három játékkal próbál kedveskedni a gyártó, a Golf Tour, a Rally 3D és a Snake III részletes taglalását most kihagynánk, megtettük már más Nokia telefonok esetén. További két gyári alkalmazást találhatunk még meg, az egyik egy könnyed világóra, a másik pedig a Sensor, amely a Bluetooth kapcsolaton keresztüli ismerkedést próbálja elősegíteni saját névjegykártyánk automatikus elküldésével, ha egy megfelelő célszemély a telefon vételi körzetébe támolyog.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A bevezetőben már említettük, hogy a telefon 3G hálózatokon is üzemel. A videóhívást is fogadja, de jobb híján csak a hátsó kamera képét mutatja a másik félnek. A 3G így tehát egyéb adatátviteli lehetőségekre használható, ami leginkább streaminget (mobil TV), illetve böngészést jelent. Sajnos mindkét esetben a kis kijelző meglehetős korlátot okoz, ám szerencsére PC-hez hozzákötve a 6151 működik modemként is.

Örömteli, hogy az infravörös portot nem spórolták le a telefon oldaláról, de sokkal jobb hír, hogy már 2.0-s verziószámú, sztereó hangátvitelre is alkalmas Bluetooth is helyet kapott a funkciók között. Ha nincs 3G hálózat, akkor pedig még mindig itt van az EDGE, vagy a GPRS adatátvitel lehetősége.

A hátlap alatt megbúvó akkumulátor a mindennapok során 3-4 napig könnyedén bírta, az első nap végére fullos maradt a töltöttség kijelzése, holott beszéltem a készülékkel legalább egy órát, illetve elszaladt néhány tíz SMS is. A Nokia 6151-ből szerintünk csak a másodlagos kamera hiányzik. A megcélzott felhasználói csoport ugyanis elég sokszor a 3G-ben a videotelefonálást tartja vonzó tényezőnek, és bizony a konkurencia olcsó 3G telefonjaiból nem spórolták ki azt a pár filléres előlapi optikát.

Most már csak az ára kérdés, ezen fog múlni a sikere.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés