Nokia Asha 303 - oprendszer nélküli maximum

Bevezető

Nemrégiben nálunk járt az Asha 300-as. Merő véletlenségből senki sem akart vele foglalkozni, úgyhogy nálam landolt az is, s ha nem is okozott óriási meglepetést, el tudtuk mondani, hogy árához képest egészen korrekt masina. Sőt, igazából bombaáron kelleti magát, ezért vélhetően népszerű modell lesz a nem operációs rendszeres telefonok egyre szűkülő piacán. Így aztán amikor a GsmLine.hu-tól lenyúltam az Asha 303-at, akkor azt gondoltam, hogy itt a tesó, amely kicsit talán többet tud, s emiatt kicsit talán többe kerül, de ez túl szép lett volna.

Nokia Asha 303
[+]

Az Asha 303 ugyanis most 40 ezer forint felett vásárolható meg. A gyenge forint, az emelkedő ÁFA mind magyarázhatná ezt akkor, ha jelentősen nőtt volna a konkurens készülékek árazása is, de erről szó nincs, ez a ketyere vagy elképesztően frankó, vagy simán csak megint vastagon fogott a ceruza a finn központban. Miután nem zárhatjuk ki a frankóság jelenlétét sem, ezért megpróbáltam belakni a telefont, hogy kiderüljön, mivel kábít a mindennapokban, hátha annyira megszeretem, hogy vissza sem akarom adni.

Nokia Asha 303
[+]

A Nokia Asha szériája dedikáltan a fejlődő piacokra készült, HSDPA-val, wifivel igyekszik a finn cég internet hozzáférést adni mindenkinek a kezébe, a C3 pedig annak ellenére is viszonylag sikeres lett, hogy Rusi kolléga elég alaposan lehordta a tesztben, főleg az idétlen módon megtörő kijelzőplexi, illetve a szoftveres marhaságok miatt. Nos, egy évük volt a finneknek, hogy javítgassanak, pofozgassák a terveket, most előálltak az utóddal, ami már csak a puszta készülékjellemzők olvasgatásánál megpihenő érdeklődők számára is egyértelműen jobbnak tűnik, de minden a gyakorlat, a hétköznapi használat során dől el. Megéri kiadni ennyi pénzt egy S40 Touch & Type rendszerű telefonra, amikor 40 lepedőért igen jóféle okostelefon is vehető? Hiszen még az Angry Birds sem tolható rá! Oh, pardon, de, rátolható, mi több: gyárilag rajta van.

Doboz, külső

Amikor az Asha 300-at bontogattam, akkor bőszen keresgéltem a tartozékokat, de nem jártam sikerrel. Ennél a modellnél bezzeg van minden, azaz microUSB kábel, tucatfüles és memóriakártya is köszönti a boldog vásárlót, máris érződik, hogy mitől drágább ez a motyó, mint testvére. És hát persze jóval több a gomb is, bár ezt talán nem kéne forintosítani. Az Asha 303 ugyanis QWERTY kiosztású telefon, s erre bizony van igény, főleg olyanok körében, akik sokat használnak üzenetküldő szolgáltatásokat, SMS, MMS, e-mail, chat, ilyesmi.

Nokia Asha 303
[+]

Összesen hat színben létezik a telefon, mi most (a piros Asha 300-zal ellentétben) egy disztingvált, szürkés árnyalatú készüléket emeltünk ki a dobozból. Az előlapot a kijelző uralja, a 2,6 inches képátló elég nagy ebben a kategóriában, a felbontás csak QVGA. Viszont érintésérzékeny az ablak, hiszen ebben a modellben is a Nokia Touch & Type rendszere dolgozik, s abban mindenképpen első az Asha 303, hogy teljes gombsoros ilyen eszköz még nem volt korábban a finnek kínálatában, a szellemi elődként felfogható C3 kijelzőjét nem lehetetett nyomkodni. Illetve lehetni lehetett, csak semmire sem mentünk vele.

Nokia Asha 303
[+]

A képernyő alatt összesen négy billentyű kapott helyet, az íves, fekete sávban két híváskezelő gomb ül a széleken, a középső két kezelőszerv pedig a zenelejátszóhóz, illetve az üzenetkezeléshez repíti a júzert. A készülék előlapjának alsó részét teljesen kitölti a billentyűzet, amely még így is elég kicsinyke gombokból tevődik össze. Ezek hiába próbálnak domborúak lenni, a végeredmény úgyis az, hogy az ember inkább körömmel mütyürkézik. Így a félreütések száma elég jól redukálható. A billentyűzet alsó gombjai között vannak dedikált kezelőszervek is, a szóköz hosszan a WLAN-t kapcsolgatja, a mellette levő “sym” gomb a Bluetooth menüjét dobja fel, a csücsökbe helyezett “ctr” pedig a némaüzemért felelős.

Nokia Asha 303
[+]

Az Asha 303 bal fele sima, jobb oldalon a hangerőt szabályozó kezelőszervek kaptak helyet, illetve a billentyűzetet lezáró gomb található meg itt. Felül 3,5 mm-es jack csatlakozó tátong, mellette microUSB bemenet, illetve a régi, nokiás töltőcsatlakozó kukucskál. A hátlap íves, a levehető panel fémből készül. A kamera nélkülözi a villanó társaságát, a felbontás – 3,2 megapixel – mellé van írva. A fémes burkolat lepattintása után csak az akkumulátor látható, ezt is ki kell szedni ahhoz, hogy a microSD-hez hozzáférhessünk.

Nokia Asha 303
[+]

Az általános összeszerelési minőség és az anyaghasználat kiváló. A telefon pörög a hátán, ilyet rég láttunk már, unalmas vezetőségi értekezleteken kiválóan el lehet vele szórakozni, amíg a főnök le nem csapja egy tetszőleges asztali projektorral. Az Asha 300 komoly eszköznek mutatja magát, erre persze a szürkés árnyalat esetünkben rá is erősít.

Menü, alapfunkciók

Miután Touch & Tpye rendszerű a telefon, ezért – számunkra legalábbis – sok meglepetést nem kellett volna hozzon a menü, de szerencsére itt-ott hozzányúltak a rendszerhez. A kezdőképernyőt ismerősként köszönthetjük, hiszen régóta így épül fel az S40-es rendszer, a Touch & Type hozománya, hogy az aktív készenléti kijelzőre kipakolt elemek meg is érinthetőek és oda repítik a felhasználót, ahová értelemszerűen mutatnak.

Nokia Asha 303

A menübe belépve azt fogjuk tapasztalni, hogy ezúttal nem kilenc, hanem pontosan egy tucatnyi ikonunk van, ezért aztán görgetnünk szükséges ahhoz, hogy az alsó három funkciót el tudjuk érni. Ezen a kijezőn - hiába kapacitív - nem olyan nagyon frankó a görgetés élménye, de hozzá lehet szokni, ráadásul – akárcsak az Asha 300-ban – ebben a motyóban is 1 GHz-en ketyegő processzor duruzsol, bár architektúráját tekintve ez még ARMv6-os. Viszont zökkenésnek, megakadásnak nincs nyoma, a háttérbe lerakott, futó alkalmazások garmadájától sem jön zavarba a rendszer, ez a 128 MB-os RAM-nak is köszönhető.

Nokia Asha 303

A névjegyzék a szokásos preferenciákkal bír, semmi extra nincs benne, görgetni ezt is lehet, de jobban jár az ember, ha a kis kezével elkezdi beütögetni a hívandó ismerős nevét. A kapacitás 2000 bejegyzésre korlátozódik, amely rohamosan csökken abban az esetben, ha egy adott emberhez több elérhetőséget is felveszünk. A névlistában megjelenhetnek fotók is, a betűméret három lépcsőben állítható, a legnagyobb már igencsak morcos ezen a kijelzőméreten.

Nokia Asha 303

Az üzenetkezelésnél kardinális kérdés a gépelési élmény. A QWERTY gombsor ebben jó partner, bár a tesztkészülék nem tudott ugyan magyarul, de alapvetően a hazai forgalmazású eszközökön az adott gomb hosszas megnyomásával tudunk majd előcsalogatni éketezes karaktereket. Üzenetíráskor eredendően SMS-t konstruál a rendszer, ha az opciókat választva berámolunk képet, hangot, akkor MMS-sé alakul át. Az email kliens külön van, a főmenüből indíthatjuk el. A beállítás pofonegyszerű, első induláskor meg is kérdezi, hogy wifit, vagy a mobilhálózatot preferáljuk-e ilyenkor, de van olyan választható opció is, hogy ha lát ismert WLAN hálózatot, akkor azt részesítse előnyben. A beállítás egyszerű, a levelek egyből be is dőltek a készülékre a szerverről, nem lehet rá panasz, pláne, hogy a csatolmányok kezelése sem okoz problémát - általában.

Nokia Asha 303

Parás viszont chat funkció. Ez szintén külön menüpont, indítás után hatféle chat szolgáltatás közül választhatunk, GTalk, Facebook, MSN, Ovi, Yahoo és MySpace van a listán. A Microsoft megoldása gond nélkül működött, Zuckerberg bácsi közösségi oldalán keresztül azonban nem tudtam csacsogni, mert ugyan a beléptetés sikeres volt, némi töprengés után azt közölte velem a rendszer, hogy “your session is not valid”, ami engem ugyan nem érintett túl mélyen, de a potenciális vásárlók között azért lesznek olyanok, akiknek ez fontos.

További funkciók

Az irodai szolgáltatásokat a naptár képviseli, ez csak havi és napi nézetben működik. Hatféle bejegyzéstípust ismer, ez kábé lefed mindent, az események ismétlődhetnek, adhatunk nekik helyet és egyedi csengőhangot is. Office dokumentumokat viszont nem tudunk a kütyüvel megnyitni, direkt küldtem magamnak egy ilyen csatolmánnyal bíró levelet, jól le is térdelt a szoftver, mintegy 10 percen keresztül homokórázott azzal, hogy ő tölti a mail tartalmát, de baromira nem történt semmi. Fene tudja, lehet, hogy mondjuk 20 perccel később megnyitotta volna a csatolmányt, de őszintén: ki akar erre ennyit várni?

Nokia Asha 303

Az alkalmazások közé bekukkantva igen komoly kínálat tárul a szemünk elé. A szokásos számológép, időzítő, stopper szentháromság mellett van diktafon, ami folyamatban levő beszélgetés közben is elérhető, akad méretváltó, világóra, nekünk egy szótár is jutott, ami angolból fordít valami kínai nyelvjárásra (ami lehet maláj, vietnámi, bantu, pápua is, nekem ugyanolyan mind). Az alkalmazások között találjuk meg a közösségi szolgáltatásokat is, itt Twitter, Facebook, Orkut és FlickR kliens ücsörög, ezek jól működnek, futnak a háttérben és időnként hajlandóak frissíteni – igény esetén – a készenléti kijelzőn is.

Játékból komoly a felhozatal, egyrészt itt van az Angry Birds, amely – láttuk az Asha 300-ban is – S40 Touch @ Type platformra is elkészült a Nokia anyagi ráhatásának következményeként. De van agytorna, hangulatot kijelző okosság, klímavédelmi játék, illetve Asphalt 4 és buborékos-ügyességi alkalmazás is, igaz, ezek csupán demo verzióban érhetőek el.

Nokia Asha 303

Ami viszont fullos, az a Maps. Bár GPS nincs a készülékben, cellainfókra támaszkodva kapunk hozzávetőleges pozíciót, a térképet pedig vagy előre rátöltjük a memóriakártyára, vagy lehúzzuk netről, de a lényeg, hogy ingyenes az egész, útvonaltervezés és hangos navigáció is van. Ahhoz viszont, hogy ez működjön, érdemes egy külső, Bluetooth segítségével kommunikáló GPS vevőt beszerezni.

Multimédia

A hátlapon kuksoló fényképezőgép minden különösebb extrát nélkülöz. Nincs vaku, nincs autofókusz. Ennek ellenére a beállításokban elég mélyre túrhatunk, állítható a fehéregyensúly, az expozíció korrekció, a felbontás. Illetve még egy sereg dolog, ami csak dísz: keretek, effektek, önkioldó, háló, sorozatfelvétel. A kereső álló nézetű (miért?), az exponálás villámgyors, ez mondjuk nem különösebben meglepő egy fixfókuszos kameránál.

A fenti tesztfotókat megnézve nem fogunk szélesen mosolyogni, de nem is vártunk többet az Asha 303 kamerájától, ez a motyó ennyire volt predesztinálva. Videót is képes rögzíteni, de a 15 fps-sel “mozgó” VGA felbontású anyagok nem kimondottan élvezetesek. A galériában sokféleképpen rendezhetjük az alkotásokat, van időrendi nézet, létrehozhatunk albumokat. A képeket egyből küldhetjük tovább mindenféle módon, vagy rámolhatjuk fel ezeket a netre. Van egy alapszintű, beépített editor is, amivel forgatni, vágni, torzítani lehet az alkotásokat, illetve írhatunk rá, valamint idióta ábrákat használva dobhatjuk fel a fotókat.

Nokia Asha 303

Zenei szempontból a helyzet sokkal kellemesebb – mondjuk nem éppen a mellékelt füles miatt, ami elég fapados. A szoftver ugyanakkor minden tekintetben helytáll, van sokféle rendezési mód, szabadon piszkálható equalizer, megjelenik az albumborító, s persze minden gond nélkül fut is a háttérben. Füles nélkül nem csak kifejezetten tisztán tör elő a muzsika, hanem meglepően hangosan is: az Asha 303 ideális alany lehet a külvárosi buszokon utazó, kimagaslóan intelligens és jó megjelenésű fiatalok zenesugárzási vágyait tekintve, bár ők tipikusan nem fognak 45 lepedőt lerakni az asztalra ezért a csecsebecséért.

Nokia Asha 303

Fülessel sem tapasztaltunk problémát, egy normálisabb hangkeltő már az átlagember számára vidáman elég, kellemes produkciót nyújt a telefon. Sztereó Bluetooth hangátvitel is akad, kipróbáltuk, működik. Mindenképpen zsinóros headset kell viszont a rádió használatához, amely mintegy 17 adót fogott be a szerkesztőségben, ennek a fele egyből kuka, mert nem valós, a maradék rendben volt, de a kezelőfelület nem annyira szép és felhasználóbarát, mint vártam. RDS természetesen van, bár elég sokat vártam, míg végre megjelent az egyik adónál.

Adatátvitel, akkumulátor

Különös módon az Asha 303-at nem kellett semennyire sem izgatni ahhoz, hogy magától ráébredjen arra, hogy Magyarországon vagyok és az egyik operátor kártyáját használva óhajtok netkapcsolatot létrehozni. Ez örömteli, mert egyébként a Touch & Tpye platformon az ilyesmit beállítani egyszerre hervasztó és izzasztó. Így aztán vidáman tudtam csatalkozni, hiszen a készülékben 10,2 Mbps sebességű HSDPA kapcsolat érhető el, ami több mint elég. Ha erre nem akarunk költeni, akkor ott a wifi, ezzel sem volt gond, bár egy kicsit neccesnek éreztem, hogy a routertől mintegy négy méterre ülve már azt jelezte a motyó, hogy csak közepesen acélos a jelerősség.

Nokia Asha 303

A böngésző ekkora kijelzőn is megpróbál minket kiszolgálni. Gyorsnak gyors, flash támogatás nincs benne, viszont kétujjas nagyításra sem képes. Ezért duplán kell kattintatni a szöveg nagyítandó részére, akkor csinál a háttérben valmilyen algoritmus alapján valamit, aminek az az eredménye, hogy nagyít egyet, de tök random, hogy az most hova fog ugrani és miért pont oda. Paragrafust nem tördel oldalszélességre, ennél azért többre számítottam. A közösségi szolgáltatásokról már esett szó,a natív kliensprogramok rendben működnek.

Nokia Asha 303
[+]

Az akkumulátor két-három napig tudja ellátni energiával a telefont. Ha merül, akkor nem hajlandó elindítani a kamerát (miért?), de az az igazán jó poén, hogy ha ráteszem töltőre, akkor sem, egészen addig, amíg szerinte nem ért el egy bizonyos szintet a töltöttség. MicroUSB kapcsolaton keresztül is etethető az eszköz, bár az 1300 mAh kapacitású telep nem töltődik túl gyorsan.

Nokia Asha 303
[+]

Értékelés: Nokia Asha 303
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Asha 303 alapvetően teljesen jó kis készülék. Fém hátlap, kellemes összeszerelési minőség, jókora kijelző jellemzik. A gombsor kicsit kicsinyke, a Touch & Tpye rendszer sokadszor is bizonyított, nem hiányzik a rádió, viszonylag jól bírja az akkumulátor. Ugyanakkor szoftveresen már megint idegesítő hibái vannak, nem működő FB chat, csatolmányok kapcsán betérdelő levelezés, gyatra böngésző kerülnek a mérleg másik serpenyőjébe. Ezekre azt is lehetne mondani, hogy elviselhető hibák, no meg talán majd javulnak is valami szoftveres frissítéssel, csak éppen ezúttal a Nokia nem találta meg azt az árszintet, amiért a bakik elnézhetőek. Az Asha 303 ugyanis ennyi pénzért egyelőre nem az év vétele, bár vélhetően esik majd az ára akkor, ha esetleg bekerül a szolgáltatói kínálatokba is a készülék. Maga a koncepció ugyanis biztos találna magának vevőt olcsóbban, hiszen érintős is, gombsoros is, fémből is van, jól is néz ki, ráadásul az Angry Birds is rákerült, hátha van, akinek ez hívószó. Plecsnit egyébként terveztem rá adni – egy Tetszett szintűt – ára ellenére is, de a szoftveres marhaságok miatt ez most elmarad. Lehet ebből még jól fogyó termék, hiszen nincs hasonló, értelmes telefon a piacon – csak éppen nem ennyiért.

Bog

A tesztkészüléket a GsmLine.hu biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Asha 303
Nokia Asha 303 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 112,5 x 55,7 x 13,9 milliméter
Tömeg 99 gramm
Színvariációk grafit, fekete, piros, zöld, kék, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 65 ezer
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000 név
SMS memória dinamikus
Memória 170 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 2GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP-támogatással)
WiFi 802.11 b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok van
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia S40 Touch & Type
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok van
Valutakonverter van
Extra szoftverek Angry Birds, FB és Twitter kliens, képszerkesztő
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (VGA@15fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 720 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés