Nokia C2-02 - csodák márpedig nincsenek

Bevezető

Mindig van egy, esetleg több olyan gyártó is, amit éppen divat szidni, mert rosszul megy nekik, vagy mert nem olyan termékeket tettek le az asztalra, amit a szakma elvárt. Korábban ilyen volt mondjuk az éppen bekebelezett Motorola, volt ilyen korszak a Sony Ericsson „életében“ is, most pedig a Nokia tesztek elé lehet rittyenteni olyan bevezetőt, amelyikben szerepel a gödör, a válság, a Symbian, a Microsoft, a leépítés és a „nem képes megújulni“ kifejezések közül tetszőleges számú.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

Pedig a Nokia néha igenis képes megújulni. Amikor tavaly először a kezünkbe vehettük az X3-02-t, amely az első Touch & Type rendszerű finn telefon volt, akkor bizony nagyon meg voltunk elégedve. Bocha is hasonlóan pozitívan nyilatkozott a második ilyen jellegű modell kapcsán, amely a C3-01 volt, hiszen azt láttuk, hogy a finneknél valakik tényleg leültek, gondolkodtak, a felhasználó szemével próbálták nézni a dolgokat, s megalkották a jó öreg S40-es platform érintésvezérelt verzióját. Amely könnyen használható, szemmel láthatóan alapszik a korábbi – sokáig kikezdhetetlen – logikára, mégis újszerű, ugyanakkor nem okoz gondot áttérni erre a rendszerre és pár perc után még azok a „nokiások“ is magától értetődő természetességgel nyúlnak a kijelzőhöz, akik korábban éveken át csak a gombokat használták. A rendszer jó, működik, s nem is nagyon értettük, s értjük most sem, hogy a két első készülék után miért kellett ennyit várnunk arra, hogy további modellek is ezen interfész köré építve jelenlenek meg.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

Most viszont itt van a GsmLine.hu-tól kapott C2-02, amit hamarosan követ a C2-03 és a C2-06 – igaz ezek egyrészt pont ugyanígy néznek ki, mint mostani tesztalanyunk, s egyetlen kivétellel tudásban is megegyeznek. Ez a kivétel viszont fontos sarokpont, mindkét hamarosan érkező telefon két SIM kezelésére lesz képes, ami azt is jelzi, hogy a Nokiának is fontos lett ez a terület. A C2-02 viszont ebből a szempontból hagyományos telefon, ugyanakkor pont ezért jó eséllyel fog bekerülni a szolgáltatói kínálatokba is, ahol sikerdarab lehet akkor, ha egy picivel lentebb kerül az ára. Mert a mostani 30 ezer forintos cédula okvetlenül túlzás, hiszen pont ennyiért van sokkal többet tudó X3-02 is. Akik nem szeretnek olvasni, nyugodtan tekintsék meg a Mobilarena TV hétfőn rögzített adását.

Doboz, külső

Meglehetősen aprócska dobozban érkezik az eszköz, nincs is benne semmi különös extra. A töltőn kívül csak egy filléres headset ül a csomagban, ami formatervét tekintve megidézi kissé az iPhone hasonló tartozékát. Örömteli azonban, hogy a telefonban gyárilag ücsörög egy két gigabájtos microSD, erre legalább nem kell külön költeni, bár ez ma már nem egy különösebben nagy kiadás.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

A telefon első blikkre kifejezetten húsos. Széles is, vaskos is, ha szétcsúsztatjuk, akkor eléggé hosszú is, szóval nagyobb, mint várnánk. Ennek egyik legfontosabb oka a kijelző, amely 2,6 inches, ez már-már okostelefonokat közelítő méret (az X10 mini 2,55 inches képátlóval bír), a felbontás pedig QVGA. A TFT technológát kapott ablak inkább átlagos mint kiemelkedő, de a célnak megfelel, főleg, hogy ekkora méretben a karakterek is igen jól látszanak. A kijelző alatt csupán a híváskezelő gombok kaptak helyet, navigációs billentyű nincs, hiszen érintéssel tudjuk vezérelni a készüléket. A rezisztív technológia riasztó lehet egyeseknek, de a Nokia nagyon érzékenyre kalibrálta a kijelzőt, ezért a használat során szinte hajszálra olyan, mintha kapacitív lenne.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

Szétcsúsztatás után láthatóvá válik a numerikus gombsor. Ez elég kis satnya, vékonyak és aprók a feliratok és a billentyűk is. A világoskék háttérvilágítás erőssége megfelelő. A feldap alsó részére került, csillogó elem túlságosan bumfordi, emiatt nem volt elég hely a gombok számára, s ezért csúszott túlságosan alulra az alsó sor. A hátlap viszont kellemes, egyedi, hogy kissé szögletesen fordul rá a síkra a burkolat, az alsó részen szépen csillog a nem leszedhető elem. A kamera hangsúlyos, bár igazából nem nagyon lehetne vele felvágni, hiszen eléggé alapszintű.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

A C2-02 tetején három csatlakozót találunk, egyrészt ide jöhet tetszőleges headset a 3,5 mm-es jack bemenet miatt, másrészt van szabványos microUSB lukacska is, illetve itt van a jó öreg nokiás töltőcsatlakozó is. Igen, a mellékelt töltő is ilyen, USB kábelen keresztül ugyanis nem vesz fel áramot a készülék (ez 2011 végén már a fail kategória), csupán adatátvitel szempontjából hasznos. A telefon jobb oldalán van a billentyűzár csúszkája, ez nekem sajnos zsebben néha önálló életre kelt, és vezetés közben simán elindult a zenelejátszó, amire Pheke azt mondta, hogy milyen kafa csengőhangom van, pedig az nem is az volt. Az összeszerelési minőség majdnem tökéletes, a felhasznált anyagok rendben vannak, nyitott állapotban viszont van a fedlapnak némi holtjátéka, meg lehet kotyogtatni a szerkezetet.

Menü, alapfunkciók

Amikor az X3-02 megjelent, elég részletesen bemutattuk. A korábbi Series40 platformra építette fel a Nokia ennek érintésérzékeny változatát, amelynek a Touch & Type nevet adták. Már korábban is írtuk, hogy ez kifejezetten jól sikerült platformmá vált, megmaradt a nokiás stílusjegyek, a logika és a felépítés, ugyanakkor egy kifejezetten jól kezelhető felület jött létre, ahol a felhasználó szinte észre sem veszi, ahogyan percek alatt hozzászokik ahhoz, hogy a kijelzőt tapicskolja.

Nokia C2-02 Touch & Type

Nokia C2-02 Touch & Type

Az alapképernyő kétféle lehet, vagy maradunk az egyszerű kialakításnál, vagy pedig aktívvá tesszük. Ilyenkor mi legúzhatjuk össze, hogy mikerüljön rá a kezdőoldalra, értéesítések, ikonok, kedvenc konkaktot, óra, események, levelek, esetleg közösségi szolgáltatások kerülhetnek ide. Innen a kijelző jobbra-balra húzogatásával is el tudunk indulni, de egyszerűbb belépni a menübe, amely alapesetben 10 ikonból tevődik össze. Ezek könnyen értelmezhetőek, a Symbian Anna facelift során debütált rajzocskák. Innentől listássá válik a felület, ha valamelyik ikonra bökünk, akkor már karakteres módon jönnek az információk. Gyárilag kettő darab téma van csupán, nyilván letölthető még sok-sok tetszőleges változat.

Nokia C2-02 Touch & Type

A telefonkönyv használata pofonegyszerű. Alapesetben a névlistát a kijelző tapintásával tudjuk görgetni, de nincs oldalsó sáv, mint a legtöbb okostelefonon, ahol kezdőbetűre tudunk ugrani. Vannak viszont gombok, ezeket megnyomva ugyanezt a hatást érjük el, sőt, több betű beütése tovább szűkíti a keresési találatokat. Egy emberhez elegendő mennyiségű további információ vihető fel, nem hinném, hogy itt bárki a szűkösségre panaszkodna. Az üzenetkezelésnél SMS, MMS és e-mail található, mindegyik működik rendesen. A levelezéshez használandó kliensprogram elég fapados, de a célnak megfelel, s mivel a készülékben az EDGE a legsebesebb mobilhálózati kapcsolat, ezért egyébként sem fog senki nekiállni, hogy hatalmas csatolmányokkal zsonglőrködjön. A szövegbevitelt prediktív szótár segíti, a gombokhoz pedig egy idő után hozzá lehet szokni, bár az ember akaratlanul is körömmel bűvészkedik.

Nokia C2-02 Touch & Type

Szervezőfunkciók kapcsán elsősorban a naptár érdemel figyelmet. Emlékeztető, találkozó, hívás és születésnap témakörben vehetünk fel új bejegyzéseket. Ugyanakkor elég furcsa, hogy heti nézetre nem képes a felület, vagy havi, vagy pedig napi bontásban látjuk a teendőinket. Az ébresztőóra egyetlen időpont tárolására alkalmas, de ez ismétlődhet is, a szundi pedig tetszés szerint állítható. A számológép alapfunkciós, van időzítő, stopper, jegyzetfüzet és diktafon is, amely folyamatban levő beszélgetés közben nem elérhető.

Nokia C2-02 Touch & Type

A többi alkalmazás kapcsán érdemes kiemelni a főmenüben is helyet kapot Térképeket, leánykori nevén Nokia Maps. A helyzet az, hogy bár a telefonban nincs GPS-vevő, a cucc valamennyire így is működik, tervez, navigál, csak éppen nem túl pontos, mert cellainfo alapján dolgozik. És persze adatforgalmat használ. Egy külső, Bluetooth segítségével csatlakoztatott GPS már sokat segít ezen, ráadásul még az elég harmatos GPRS kapcsolat is jellemzően elég neki ahhoz, hogy az aktuális térképszeletet mutathassa.

Multimédia, adatátvitel

A gyárilag álló helyzetben működő fotózás nem sok jót ígér. A két megapixeles kamera autofókusz és villanó nélkül értendő, s bár vannak beállítások, igazából elég feleslegesek. A lenti tesztképek adnak abból ízelítőt, hogy mire számíthat a vásárló, nyaraláshoz azért mindenképpen vigyünk valami normális felszerelést, mert a kis Nokia kevéssé lesz képes élvezhető fotók készítésére. Videót QCIF felbontásban, 15 fps-sel rögzít a gép, ez is a felejthető kategória.

Zenei szempontból sokkal jobb a helyzet. Bár a gyári füles nem egy acélos darab, ezt könnyen pótolhatjuk tetszőleges tartozékkal. A lejátszó képes albumborítót megjeleníteni, előadók, műfajok és albumok alaján tudunk szűrni, saját playlist is létrehozható. Sajnos equalizer nincs a repertoárban, ismétlődés és véletlenszerű lejátszás akad. Fut a háttérben, kihangosítva nem túl erőteljes a teljesítmény, de nem marad el a kategória átlagától. Van beépített rádió is, ehhez mindenképpen kell a füles, ezután már RDS információkat is megjelenít.

Nokia C2-02 Touch & Type

Amennyire jó volt az X3-02 adatátviteli arzenálja, annyire szegényes a C2-02 ilyen szempontból. Az EDGE a maximum, amit ki lehet belőle préselni, Wi-Fi nincsen, de legalább a Bluetooth nem hiányzik. A beépített böngésző normálisan működik ha végre betöltődik a kívánt oldal, flash nyilván nincs benne, de nem is vártuk el. Van viszont Facebook, Twitter és FlickR integráció, nyilván ennek a használhatóságát is a mobilhálózati tempó rontja leginkább, de arra elég, hogy rettentő szórakoztató státuszjelentéseket adjunk közre ismerőseink körében.

Nokia C2-02 Touch & Type

A microUSB kábellel történő vezetékes kapcsolat esetén vagy használjuk a webről letölthető nokiás szoftvert, vagy csak simán másolgatunk a memóriakártyára, amit külső meghajtóként lát a számítógép. Ahogy már említésre került, ilyenkor nem tölt a telefon. A hátlap alatt a szokásos Nokia BL-5C akkumulátor dolgozik, amely 1020 mAh teljesítménnyel bír, ezzel tapasztalataim szerint három napig tud konnektor nélkül üzemelni a telefon.

Nokia C2-02 Touch & Type
[+]

Értékelés: Nokia C2-02 Touch & Type
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 5 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Sajnos a C2-02 nem lett egy túlságosan izgalmas telefon. Amitől a korábbi Touch & Tpye készülékek jópofák voltak (érdekes gombsor, jó adatátviteli és multimédiás szolgáltatások), azok a vívmányok ezúttal hiányoznak, egy elég fapados eszközzel van dolgunk. Az ehhez mért 30 lepedős ár kicsit még zord, remélhetőleg egy jó 25-30%-ot zuhan hamarosan, s akkor elgondolkodtató ajánlat válhat belőle. Ugyanakkor nincs kizárva, hogy ez a rendszer szép lassan felváltja a korábbi S40 platformot, s ez nem rossz törekvés, az érintős felület ugyanis nem követeli meg a korábbi felhasználóktól sem azt, hogy valami nagyon máshoz kell hozzászokniuk. A jól olvasható kijelző és a kiválóan kitalált menürendszer mindenképp a C2-02 mellett szólnak, de ez egyelőre, ilyen árcédula mellett kevés lesz az üdvösséghez. Ennek ellenére – főleg ha a szolgáltatókhoz is bekerül a modell – nincs különösebb baja a telefonnak, ha azt tartjuk szem előtt, hogy a megcélzott célcsoport nem fog hisztizni az USB töltés hiánya miatt, s esetleg a kamera, a netezés, vagy a kifinomult zenei funkciók sem nyomnak semmit a latban. Érintős, jól kezelhető, aprócska extrákkal bíró mobiltelefont rakott össze a Nokia, amire szánták, arra zömmel megfelel, plecsnit viszont nem fog kapni, mert Ajánlott az ára miatt biztosan nem lehet, de igazából nem is tetszett, leginkább azért, mert zéró innovációt hordoz, ráadásul senki sem érti, hogy miért kellett a tavalyi első Touch & Type telefonok után ennyit várni úgy, hogy azokhoz képest a tudás is csekélyebb. Minden csoda három napig tart. A Touch & Type csodája ennél jóval öregebb.

Bog

A Nokia C2-02-t a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia C2-02 Touch & Type
Nokia C2-02 Általános
Technológia GSM
Méret 103 x 51,4 x 17 milliméter
Tömeg 115 gramm
Színvariációk fekete, fehér
Kijelző
Kijelző átlója 2,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret na / 300 kB
Belső memória 10 MB
Memória bővíthetősége microSD (alapcsomag: 2GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Series40 6th Touch & Type
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 4
Valutakonverter van
Extra szoftverek Facebbok kliens, Térképek
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (QCIF @ 15fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1020 mAh Li-Ion
Készenléti idő 600 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
érintőkijelző, 3,5 mm-es jack kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés