Nokia C5 - sikerre van ítélve

Előszó

Mitől lesz egy mobiltelefon igazán sikeres? Miért vannak olyan típusok, melyekről az emberek évekkel a megjelenésük után is azt mondják, hogy az egy tökéletes készülék volt? Hogyan születnek a legendák? Az igazi legendák, nem a mindent tudó felsőkategóriás készülékek, melyekről a Mobilarena olvasóin kívül az országban kevesen tudnak. Kérem, egyetlen egy szempont van, ami meghatározza, hogy egy adott eszköz mennyire széles körben tud elterjedni: ez a szempont az ár.

Nokia C5

A recept a következő: kell egy szép készülék, mely unisex formatervéznek és színeinek köszönhetően nők és férfiak kezébe egyaránt jól illik. Ehhez hozzá kell adni a kellemes anyaghasználatot és a még kellemesebb összeszerelési minőséget, a tudást pedig úgy kell belőni, hogy az alapvető dolgok meglegyenek, de sokkal többet ne nyújtson az adott eszköz. Ha ehhez egy megfelelő árcimke párosul, akkor olyan készülékek születnek meg, mint a legendás Nokia 6300. Vagy épp a Nokia C5, mely az eredetileg Vodafone-exkluzív 6730 javított, enyhén átdolgozott variánsa.

Nokia C5

A GsmLine.hu által biztosított tesztkészülék egy meglehetősen aprócska, kék színű dobozban érkezett, mely magán a telefonon kívül egy vékony csatlakozós hálózati töltőt, egy miniatűr adatkábelt, egy sztereó headsetet és egy 2 GB-os microSD kártyát rejt.

Külső

A fehér szín az elmúlt pár évben nagyon népszerű a gyártók és a felhasználók körében. Kicsit veszélyes vele játszani, mert ha túlságosan lekerekített ívekkel kombinálják, akkor túlságosan feminin lesz, ha viszont sötétett árnyalatokkal és határozott, egyenes vonalakkal kombinálják, férfiaknak is jó lehet. A C5 esetében a Nokia nagyon okosan dolgozott, minek következményeként újdonságuk egy igazi unisex modell lett, gyakorlatilag bárkinek a kezében jól mutat, ami a tömegtelefonná váláshoz vezető út kulcsa. A méret is rendben van, a 112 x 46 x 12.3 milliméteres kiterjedéshez 89,3 grammos tömeg párosul, ami a felhasznált anyagok tekintetében egyenesen csekélynek mondható. A C5 ugyanis fémből van, persze nem mindenhol, de a hátlap levehető része és az előlap oldalán futó keret legalábbis az, bár utóbbi lehet, hogy csak annak néz ki, de ez már szinte lényegtelen. Az összeszerelési minőség is elsőrangú, a finnek modellje ránézésre is kézben tartva is azt mondja, hogy "nagyon jól össze vagyok rakva". És össze is van.

Nokia C5
[+]

Az előlap tetején a fémből készült ráccsal takart telefonhangszórót és a másodlagos kamerát találjuk, melyek alatt a fekete kerettel körbevett, 2,2 hüvelyk átlójú, QVGA felbontású kijelző található. A képminőség alapvetően rendben van, bár érezhetően gyengébb, mint a csúcsmodelleké, napfényben kevésbé látható és úgy egyébként is fakóbbak a színei, de a célnak úgy gondolom, hogy tökéletesen megfelel. A fő kezelőpanel egy öt irányú navigációs padból és hat darab gombból található, mindegyik példásan jó kialakítású, könnyű őket megnyomni, a félreütéshez viszont elég ügyetlennek kell lenni. A legjobbak viszont mégsem ők, hanem az alul található numerikus gombok, melyek az eddig felsorolt részekkel ellentétben fehér színűek, méretük pedig meglehetősen nagy, minek következtében kiváló gépelési élményt nyújtanak.

Nokia C5
[+]

A hátlap a készülék legnőiesebb része, a fehér szín itt dominál a legjobban, ráadásul nem ellensúlyozza semmilyen más elem, a középen látható, fémből készült terület ugyanis szintén elég világos árnyalatú. Az összhatás ennek ellenére korrekt, a teknő belsejéhez hasonló, íves oldalak miatt kifejezetten kellemes dolog kézben fogni a C5-öt. Felül a 3,2 megapixeles kamerát és az ahhoz tartozó, ijesztően apró ledes villanót találjuk, a középső részt pedig a kihangosító hangszórói között helyet foglaló pöcök segítségével tudjuk levenni.

Nokia C5
[+]

A legfontosabb dolgok egytől egyig a készülék tetejére kerültek, itt található a vékony csatlakozós Nokia töltő, a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet és a microUSB csatlakozó is. Jobbra került a hangerőszabályzó gombduó és a fedlappal takart microSD foglalat, utóbbi tűnik a készülék egyetlen átgondolatlan részének, maga a kártya olyan mélyen ül, hogy gitáros- vagy műkörmök nélkül lehetetlen kiszedni. Az alsó fertály teljesen üres, balra pedig csak a nyakpánt rögzítési helye került.

Nokia C5
[+]

Operációs rendszer, szoftverek

Úgy tűnik, hogy bekövetkezett az, amiről már elég régóta beszélünk: a Nokia elkezdte egybeolvasztani a Symbian S60 és a Series 40 platformokat, pontosabban előbbi fokozatosan kezdi átvenni az utóbbi helyét a középkategóriában is. A Nokia C5 ennek megfelelően a Symbian S60 3.2-es (v9.3) változatát futtatja, tehát vérbeli okostelefon. Ettől persze senkinek nem kell megijednie, aki valaha használt Nokia telefont, annak nem lesz gondja a kezelhetőséggel, egy laikus valószínűleg nem is igazán tudna különbséget tenni az S60 és az S40 platformok között. Felhasználói szempontból mondjuk szinte nincs is eltérés, az S60 előnyét a natív szoftverek futtatásának lehetőségében kell keresnünk.

Nokia C5 Nokia C5

A sebesség nagyon rendben van, ami a finn csodában dobogó 600 MHz-es ARM11-alapú processzornak köszönhető. A memória mérete ismeretlen, azt tudni csupán, hogy a felhasználók számára nagyjából 55 MB érhető el a belső tárhelyből, a memóriakártyán lévő szabad helyből pedig 1,3 GB-ot használhat fel szabadon a készülék tulajdonosa. Ezen információk megszerzésével mondjuk volt némi bajom, a memória állapotát a Symbiant futtató készülékeken ugyanis a fájlkezelőből szoktam megnézni, de azt a menüben elsőre nem találtam. Gyorsan letöltöttem hát egy ZIP fájlt, amit gyönyörűen meg tudtam nyitni a fájlkezelőben, ami egyértelműen jelezte, hogy a szoftver nem tűnt el a kínálatból, csak elrejtették: az Alkalmazások/Iroda almenüben érhető el.

Nokia C5 Nokia C5

A szoftveres oldal részletezését nem szeretném túlságosan elnyújtani, aki az elmúlt években használt Symbian S60-ra épülő készüléket, az úgyis tudja, hogy miről van szó. A készenléti képernyő gyönyörűen testre szabható, rakhatunk ki gyorstárcsázó felületet, szoftverek pár gombnyomással történő elindítását támogató ikonsort, láthatjuk a naptárbejegyzéseket és a friss emaileket. Maga a menü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, de igény esetén választhatunk listás, patkó vagy V-alakú nézetet is, az ikonok sorrendjét pedig magunk határozhatjuk meg. A gyári szoftveres kínálat bőven kielégítő, az alapvető programok (naptár, ébresztőóra, számológép és társaik) egytől egyig elérhetők a készüléken, tehát most csak az extrákra foguk fókuszálni. Az Alkalmazások alatt két játékot (Brain Challenge és Bounce Tales), Facebook/YouTube/Friendster/Hi5/MySpace klienseket, hangrögzítőt, szótárat, mértékegység- és valutakonvertert, üzenetfelolvasót, QuickOffice-t, valamint Adobe PDF-olvasót is találunk. Akinek ez nem lenne elég, az bármikor letölthet új alkalmazásokat az OVI alkalmazásboltból, melynek szerencsére korrekt kínálata és könnyen használható kezelőfelülete van.

Adatkommunikáció, telefonálás, net

Adatkommunikációs téren nagyon jól állunk: a GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból kettő áll rendelkezésre (900/2100 MHz), adatátvitelre pedig GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t is használhatunk, utóbbinál a letöltési sebesség 10,2 Mbps, a feltöltési pedig 2 Mbps. A WiFi mondjuk sajnos hiányzik a repertoárból, de azért így sem lehet okunk panaszra, a GPS-vevővel is ellátott készülékben sztereó hangátvitelt támogató, 2.0-s Bluetooth, valamint ezzel megegyező verziószámú microUSB található, mely ráadásul tölti is a telefon akkumulátorát (tehát számítógépre kötve is töltődik a készülék).

Nokia C5 Nokia C5
Social-networkingből nincs hiány

A kijelzőn kívül még egy dologban gyengélkedik a készülék, ez pedig nem más, mint a hangminőség. Nem kifejezetten rossz, egy picit mondjuk torzabb az átlagosnál, de ezzel még együtt lehetne élni, gond leginkább a hangerővel kapcsolatban van, a készülék egy picit halk, de ez ugye csak a mi oldalunkon jelentkezik, beszélgetőpartnereim legalábbis nem panaszkodtak. Az egyéb telefonos funkcióknál van némi újdonság, nevezetesen, hogy az SNS (social-networking site) ismerőseinket összefésülhetjük az egyébként dinamikus (tehát korlátlan) memóriával rendelkező telefonkönyvben lévőkkel (a'lá HTC Sense). A rendszer egyetlen furcsasága, hogy a facebookos képeket nem tudja beállítani hívóképnek, ha tehát valaki kirakunk a készenléti képernyőre, kénytelenek leszünk kézzel berakni egy más forrásból származó képet. Az SMS-ek tárhelye szintén korlátlan méretű, a multimédiás üzenetek és az elektronikus levelek pedig a belső memóriába kerülnek — az e-maileknél fontos megjegyezni, hogy a kliens minden féle és fajta szerverrel boldogul és kezeli a csatolt fájlokat is. A hívásnapló viszont nem teljesen oké, sajnos csak külön-külön tudja megmutatni a tárcsázott/fogadott/nem fogadott hívásokat, egyben nem.

Nokia C5 Nokia C5
Facebookon lévő ismerőseink adatait behúzhatjuk a telefonkönyvbe

A WebKit alapú webböngésző nagyon jó, gyors, szépen jeleníti meg az oldalakat, ráadásul a Flash alapú tartalmakkal is boldogul. A YouTube videókat natív lejátszóval is meg tudjuk nézni, továbbá social-networking profiljainkba is be tudunk lépni natív kliensprogramok segítségével.

Nokia C5 Nokia C5
A böngésző jó, támogatja a Flash-t

Multimédia

A készülék kamerája 3,2 megapixeles, fixfókuszos. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál 640 x 480 pixel. Beállítási lehetőségekből átlagos mennyiségű van, különféle "szituáció módok" közül választhatunk fotózás előtt (automatikus, arckép, tájkép, sport, éjszakai, éjszakai arckép), a funkciók között találunk automatikus illesztésű panorámaképet (mely lassan, de gyönyörűen dolgozik), sorozatfelvételt, önkioldót, cserébe gyakorlatilag semmilyen beállítási lehetőséget nem piszkálhatunk.

Nokia C5

A képminőségtől nem lehetünk elragadtatva, de a célnak tulajdonképpen megfelel a C5 kamerája. A színek szépek, élénkek, az autofókusz hiánya miatt a nagyon közeli objektumok életlenek (kvázi nincs makró mód), a dinamikatartomány kicsi, az automatika erős napsütésben téveszt (vagy ki, vagy beégeti a képet), a vaku harmatgyenge, de hangsúlyozom: a színek élénkek, emiatt a fotózni egyáltalán nem tudók is hangulatos felvételeket csinálhatnak, amik aztán háttérképként jól is fognak mutatni a kijelzőn.

Nokia C5 Nokia C5

A zenelejátszó nem hoz újat, de nem is kell neki: ID3-tagek alapján szűr a számok között, kirajzolja az albumborítókat, tartalmaz hangszínszabályzót, fut a háttérben. A készülékhez kapott fehér színű, küllemében az iPhone headsetjére hajazó HS-125-ös fülhallgató elég jól szól, ami a kihangosító hangszóró(k)ról már nem feltétlenül mondható el, de a célnak az is megfelel, tulajdonképpen nem rossz. A készülékben található FM-rádió is, az állomásokat automatikusan le tudja tölteni és el tudja menteni — és természetesen csak bedugott fülhallgatóval működik.

Üzemidő, összegzés

A készülékben található GPS-vevő, a gyári memóriakártyán pedig megkapjuk az OVI Maps-et és többek között Magyarország térképét is. A NavteQ alapú szoftver elég megbízható, ha néha-néha szükség van a navira, nyugodtan elővehetjük a C5-öt, autóba viszont a kisméretű kijelző miatt nem ajánljuk.

Nokia C5 Nokia C5

A készülékben található 1050 mAh-s akkumulátort túlzás lenne a teljesítmény bajnokának nevezni. Használattól függően kettő-három napig képes ébren tartani a készüléket, én nagyon sokat beszéltem, úgyhogy a szám sajnos ez előbbihez húzott. Visszafogott használat mellett mondjuk elképzelhetőnek tartom, hogy négy napig is kibírja hálózati feszültség nélkül, de itt mondjuk napi pár perc beszélgetésnél és egy-két SMS-nél több nem játszhat.

Nokia C5

Értékelés: Nokia C5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Az a helyzet, hogy a Nokia C5 egy kiváló készülék, pont olyan, amilyet a gyártótól a fanatikusai már olyan régóta várnak. Ha nem lenne ilyen kiélezett a piaci verseny, akár teljes bizonyossággal is kijelenthetnénk, hogy ez a jövő néptelefonja, bár annak lássuk be, egy nagyon picit talán okos. Bruttó végfelhasználói ára jelenleg 43 000 forint, ennyiért már önmagában sem rossz vétel, de induló árról beszélünk, mely hónapokon belül esni fog, szolgáltatói kedvezményekkel megtámogatva pedig tényleg kifejezetten kedvezővé alakulhat. A nagyjából azonos tudású, de műanyagból készült, 2,5 milliméteres fülhallgató kimenetet tartalmazó 6730 jelenleg 5000 forinttal többe kerül, ráadásul ahhoz fele ekkora memóriakártyát kapunk, tehát a C5 mindenképp jobb vétel. A másik vetélytárs a Nokia E52, mely jelenleg nagyjából 10 000 forinttal kerül többe, amiért WiFi-t, valamint szebb és nagyobb kijelzőt kapunk. Az is és ez is egy jó ajánlat, de a C5 akkor válhat igazi néptelefonná, ha független ára bruttó 35 000 forint alá esik. Reméljük, hogy ez hamarosan bekövetkezik, addig is itt a plecsni:

Nokia C5

Bocha

A Nokia C5-öt a GSMLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia C5 (C5-00)
Nokia C5 Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 112 x 46 x 12.3 milliméter
Tömeg 89,3 gramm
Színvariációk White, Warm Grey
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 55 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900 / 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi nincs
USB microUSB (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian Series 60 v3.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek OVI, Zip, Adobe PDF, QuickOffice, Facebook, YouTube, MySpace, Hi5, Friendster
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, fixfókuszos, LED vaku
Másodlagos kamera VGA felbontású, fixfókuszos
Videófelvétel van (VGA felbontás)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1050 mAh Li-Ion (BL-5CT)
Készenléti idő 630 óra (2G) / 670 óra (3G)
Beszélgetési idő 12 óra (2G) / 5 óra (3G)
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés