Nokia Lumia 525 - RAM-bó’ jobb, mint Rambo

Bevezető

Pont akkor kezdett igazán magára találni a Nokia, mielőtt felvásárolta volna a mobilos üzletágat a Microsoft. A mostanában piacra kerülő finn termékek mind rendben vannak, szerintem az egész talán a 1020-szal kezdődött, láthatóan kellett egy kis idő nekik, mire összeszedték magukat, de kamerás fronton azzal a készülékkel megint a csúcsra léptek. Aztán jöttek az olcsóbb termékek, de nemrég szó szerint nagyot alkottak a 1520-szal, most pedig itt van annak a Lumia 520-nak az utódja, amely a középkategóriás okostelefonok egyik ásza volt, hiszen korrekt áron adta a WP8-as élményt, ahol az igazi élmény azért leginkább az, hogy mindenféle akadás nélkül futott a rendszer, s szinte az összes szolgáltatás is hibátlanul tette a dolgát.

Nokia Lumia 525
[+]

A Lumia 520-nak csak annyi bűne volt, hogy a RAM esetén kissé spóroltak a finnek, s bár az 512 MB is elég szinte bármire, még elvileg a Black upgrade is megérkezik rá, azért van néhány alkalmazás, ami igényli ennek a méretnek a dupláját. Nos, a Lumia 525-nél igazából ennyi a változás, ebben már 1 GB RAM található, így aztán tényleg azt lehet mondani, hogy komoly kompromisszumok nélküli, mégis olcsó eszköz lépett piacra, amelynél nem követte el a Nokia azt a hibát, hogy csak azért, mert új, majd drágán adják.

Nokia Lumia 525
[+]

Mert a Lumia 525 olcsó. Láttam már alig több mint 40 ezer forintért is kártyafüggetlenül, ez igazán kellemes ár még akkor is, ha ennyi pénzért hasonló hardvert Android platform körül is találunk. A Lumia tulajdonosok azonban pontosan tudják, hogy bár az operációs rendszernek még mindig vannak kissé nehezen megszokható apróságai, de ezért sokakat kárpótolnak az olyan beépített szolgáltatások, mint az offline navigáció, vagy éppen a teljes értékű Office megléte. Mindenféle különösebb trükközés, szoftverboltokban való keresgélés és telepítés nélkül. És a Lumia 525 (ahogy a WP8) továbbra sem az igazi geekek játszótere óhajt lenni, átlagembereknek szól, akik átlagos igényekkel rendelkeznek, stabil, kiszámítható, könnyen kezelhető és folyamatosan működő felületet szeretnének látni, és azokat a funkciókat használják, amire bőven elég egy ilyen modell is. Neteznek, leveleznek, fotózgatnak, fent vannak a közösségi oldalakon, zenét hallgatnak, megnéznek valami videót, s persze telefonálnak.

Nokia Lumia 525
[+]

A Lumia 525-öt mi az XXL GSM-től kaptuk. Bár szerintem a tesztkészülék a távoli keletről csöppent be, ettől függetlenül vidáman beszélt magyarul és semmi hátrányát nem láttam annak, hogy nem egy hazai forgalmazású eszköz pottyant a kezembe.

Doboz, külső

Sok meglepetés nincs a csomagban, a fiókos kialakítású doboz felső részén tesped a készülék, alatta ücsörög a füles-töltőfej-adatkábel szentháromság. A headset nem egy acélos darab, valószínűleg a létező legolcsóbb megoldást keresték a finnek, de mivel 3,5 mm-es a csatlakozó, ezért igény szerint lecserélhető.

Nokia Lumia 525
[+]

A mi példányunk csodálatos sárga színben pompázott, fehér, piros és fekete árnyalatban létezik még a termék. Annyiban nincs eltérés, hogy itt is kvázi beleül a készülék a hátlapba, ha nem lenne a kamerának luk, akkor a hátsó elemmel a fürdőkádban hajókásat is játszhatnának a gyerekek. Ez ugyanis - ellentétben az elődmodellnél tapasztaltakkal - fényes, lakkozott plasztik, én speciel jobban szeretem, ha inkább kicsit érdesebb, matt, simább tapintású anyagot használ itt egy gyártó. Mivel a kialakítás ilyen sajátságos, ezért az előlap mindenképpen fekete, a hátsó fertály viszont cserélhető, ha sikeres lesz a kütyü, akkor nyilvánvaló, hogy majd nem csak a Nokia kollekciójából lehet válogatni, hanem lesznek utángyártott, más színű hátlapok is a piacon. És hát egyébként a Lumia 520 hátlapjai erre is simán passzolnak, teljesen ugyanúgy néz ki a két telefon.

Nokia Lumia 525
[+]

Vaskos meglepetés senkit sem fog érni, aki látott már Lumia készüléket, aki pedig esetleg egy 520-assal tengeti napjait, az régi ismerősként fogja üdvözölni az 525-ös előlapját. A kijelző maradt 480 x 800 pixeles felbontású, a képátló 4 inches, a panel pedig IPS. Nincs is vele semmi gond, jól látható, oldalról is olvasható, kontrasztos megjelenítőről beszélünk, ennyiért ez jár, igazából ha nincsenek extra igényeink, akkor nem lehet rá panasz. A kijelző alatt ülő három gomb érintésérzékeny, felfestésük fehér, az egész előlap pedig valamennyire karcálló is.

Nokia Lumia 525
[+]

A Lumia 525 bal felén nincs semmi, a jobb oldalra viszont összesen négy gomb került, a felső kettő felel a hangerőért, középtájon van a kijelző lezárását és feloldását indukáló billentyű, alul pedig a kamera exponálásának kezelőszerve kapott helyet. Még mindig örvendetes, hogy a WP8-as platform előírásai között szerepel a dedikált fotós gomb, fényévekkel egyértelműbb és kényelmesebb így kezelni a kamerát. Felülre tették a mérnökök a 3,5 mm-es jack dugaszt, alul pedig a microUSB csatlakozó árválkodik.

Nokia Lumia 525
[+]

A hátlap gömbölyített, szerintem egy picit csúszós. Nem tudom, hogy a fekete színű Lumia 525 is ugyanebből a lakkozott felületből kap-e, remélem, hogy nem. A hátlap felső részén, középen kuksol a kamera, s bizony most sincsen a ledes villanó, ami nem csak azért szomorú, mert egy filléres kacatról van szó, hanem azért is, mert így elemlámpa helyett nem tudjuk használni a telefont, pedig ezt nagyon sokan szinte napi rendszerességgel megteszik. A hátlap eltávolítását követően elég apró akkumulátorba botlunk, ha ezt kiemeljük, akkor tudjuk betenni a microSD-t és a microSIM-et. Mindkét esetben meg lehetett volna könnyen oldani, hogy a telep babrálása nélkül is hozzáférjünk ehhez a két lapkához. Az általános összeszerelési minőségre nem lehet panasz, nekem az anyagválasztással vannak ugyan fenntartásaim, de ettől még a Lumia 525-ös pont elég nívós ahhoz, hogy azt gondoljuk, hogy 50%-kal többe is kerülhetett volna.

Hardver, rendszer

Miután a RAM kivételével az égvilágon kívül mindenben ugyanaz a Lumia 525, mint az 520, ezért nyilván joggal merül fel az emberben a kérdés, hogy vajon mi a francot reszelgettek ennyi ideig ezen a Nokiánál, miért nem lehetett előbb piacra dobni? Nos, a válasz viszonylag egyszerű: a Lumia 520-at is viszik, mint a cukrot, megkockáztatom, hogy a legnagyobb darabszámban értékesített WP8-as gépről lehet szó, amíg pedig ennyire népszerű, addig nem érdemes szinte ugyanazt, ugyanannyiért, ugyanabban a köntösben piacra vinni.


Video streaming by Ustream

A processzor tehát kétmagos, 1 GHz-en ketyeg a Qualcomm MSM8227-es, a grafikus gyorsításért egy Adreno 305-ös GPU felel. Nyilván nem egy izomtibor ez az összeállítás, de a WP8-at és a WVGA kijelzőt röhögve meghajtja, az 1 GB méretűre emelt RAM pedig időtállóvá is teszi a gépet. A belső tárhely papíron 8 GB, ennek csak háromnegyede érhető el, de microSD-vel tudjuk ezt növelni. Aki már látott WP8-as Nokiát, biztosan pontosan tudja, hogy ennek a platformnak ez bőven elég akkor, ha nem akarjuk multimédiás tartalmakkal túlzottan megerőszakolni. Mivel ebben sem a kijelző, sem pedig a kamera nem igazán jó partner, ezért még ha akarnánk, akkor sem tudnánk olyat csinálni vele, amitől magába zuhan.

Nokia Lumia 525 Nokia Lumia 525

A Lumia 525 már a Black nevű frissítéssel a fedélzetén érkezik, s bár korábban voltak olyan hírek, hogy a fél gigányi RAM miatt az elődmodell 520-as ezt nem kapja meg, ez szerencsére nem így történt. A Black a Nokia turbózott verziója a WP8-as GDR3-as frissítése kapcsán, számos dologhoz hozzápiszkált a Microsoft, ezekről többek között írtunk már az első GDR3-mal érkezett Lumia, a 1520 kapcsán is. Itt olyan fontos apróságokról van szó, mint az alkalmazásváltó képernyőből a legutóbb futott taskok eltakarítása, a kijelző forgatásának letiltásának lehetősége, vagy az autós mód, ami olyasmi, mint amit több androidos készülékből is ismerhetünk. Mindezek mellett folyamatosan jönnek kisebb frissítések is, a tesztpéldány rögtön a bekapcsolását követően 10 frissítést állt neki telepíteni, többek között a navigáció, az SMS blocker, vagy a Creative Studio kapcsán.

Nokia Lumia 525 Nokia Lumia 525

A csempés rendszert talán nem kell bemutatni ma már különösebben, egyrészt van erről egy külön cikkünk, másrészt egyre többen ismerik. Fontosabb inkább, hogy milyen extrákat kap, illetve kaphat a Lumia 525-öt választó felhasználó, legalábbis azon túl, hogy a platform szolgáltatásait élvezheti. A legfontosabb a Here Drive nevű, ingyenes, offline is működő navigáció, ám mivel a Lumia 525 az olcsóbb finn okostelefonok csoportjába tartozik, ezért ez csak abban az országban fog működni, ahol aktiváltuk a készüléket. Természetesen némi felárért (4-5 ezer forint) ki lehet terjeszteni ezt más régiókra is. Fontos extra a Nokia Camera, amelyet nem tartalmaz gyárilag a készülék, de érdemes letölteni, a memória megnövelt mérete itt tényleges előny a Lumia 520-hoz képest, arra csak ennek béta verziója érhető el.

Nokia Lumia 525 Nokia Lumia 525

A Nokia sok apróbb alkalmazással is próbálja javítani a felhasználók közérzetét, ilyen az Adatátvitel, ami segít áttenni adatainkat más kütyükről, ilyen a letölthető Ringtone Maker, ami akkor hasznos, ha saját csengőhangot óhajtunk használni, ilyen a NavteQ térképadatbázisra támaszkodó Here Maps, vagy az a sokféle, fotózásnál elérhető extra, amit a Cinemagraph, a Creative Studio, vagy a Smart Cam nyújt. Az App Social az alkalmazásbolt kínálatát próbálja kicsit közösségibb módon rendezni, ezt is jól kipróbáltam, van Mobilarena.hu nevű felhasználó, de nem éreztem rá annyira, hogy én majd azért fogok valami appot letölteni, mert az Gipsz Jakab listáján rajta van.

Multimédia

A hátlapra tett öt megapixeles kamera nem hangzik túl acélosan, pláne, hogy megint nincs mellette villanó. Autofókusz viszont van, ráadásul a Nokia nagyon rágyúrt erre a kamerás vonalra. Már a Lumia 925-tel piacra lépett néhány kamerás alkalmazás, hogy aztán a 1020-szal és a 1520-szal már szinte egy tucat olyan appot mutathassanak, amelyek a kamerát használják. A gyári alkalmazás is megfelel arra, hogy az ember egy-két képet-videót jártában-keltében el-ellövögessen hébe-hóba, én meg leírhassak ennyi kötőjeles szóösszetételt egy mondatban. De érdemes a teljesen ingyenes extra programokat is letölteni, a Nokia Camera talán a legfontosabb, de ott van a Nokia Smart Cam, a GlamMe, illetve a Panorama is.

Nokia Lumia 525
[+]

A gyári program csak a legszükségesebb beállításokat ismeri, egy ilyen, egyébként nem túl kiemelkedő kamerához ez is az esetek zömében bőven elég. Jelenetmódot válthatunk, babrálható az ISO és a fehéregyensúly, valamint 16:9-es és 4:3-as képarány között válthatunk. A fókuszálás és az exponálás gyors. Természetesen készítettem ezzel az alkalmazással egypár képet, itt vannak:

A Nokia Smart Cam alkalmazása sorozatfelvételt csinál, és utólagos manipulációt tesz lehetővé. Így rögzíthető egy mozdulatsor, vagy éppen eltávolíthatunk egy háttérben mozgó objektumot a képről. A Nokia Camera viszont komolyabb cucc, ezt javasolja maga a gyártó is mondjuk a 1020-hoz, itt egymástól függetlenül állíthatjuk a záridőt, a fényerőt, az ISO értéket, a jelenetmódot és manuális fókuszálásra is van lehetőségünk. Egy sokkal profibb app azoknak, akiknek van némi fogalmuk arról, hogy a felsorolt paraméterek mit jelentenek. Természetesen így is készült néhány fotó.

A helyzet viszont az, hogy megnézve a gyári alkalmazás és a Nokia Camera által készített alkotásokat, a minőségben nincs eltérés. Ez azért egy 40 lepedőbe kerülő okostelefon, csodát nem várhatunk. Sok a zaj, szűkös a dinamikatartomány, s persze ez a télies időjárás sem kedvezett a végeredménynek, de ennél azért láttunk már sokkal ütősebb produkciót. Akkor viszont mi értelme van a Nokia Camera felrakásának? Hát mondjuk az, hogy egy ügyes, a fotózáshoz jó érzékkel bíró egyén egy jó témaválasztással ki tud hozni egész jó képeket is, persze ehhez türelemre is szükség lesz. A Lumia 520-nál nem is elérhető a Nokia Camera, helyette az ilyesmire fogékony felhasználók a ProShot-tal játszanak.

Nokia Lumia 525 Nokia Lumia 525

Videót 720p-ben rögzít a masina, akad itt egy tesztfelvétel. Ezt le is tudja játszani, ennél nagyobb felbontással felesleges terhelni. Mondanám, hogy a Lumia 525 nagy újítása, hogy ebben már van FM-rádió (amihez fülest kell csatlakoztatni), de az a helyzet, hogy a legutóbbi frissítés során a Lumia 520 tulajdonosok is megkapták a szoftvert. Kihangosítva ez a készülék sem szól túl jól, egy normális headsettel nem kell szégyenkeznie, de mivel nincs equlaizer, illetve semmiféle hangzásjavító cucc, ezért akinek nem jön be a hangszín, az nem tud mit csinálni.

Adatátvitel, akkumulátor

Az adatátviteli paraméterek kapcsán nincs változás, mobilhálózatokon 21 Mbps az elméletileg elérhető leggyorsabb letöltési sebesség. Természetesen van WiFi, a böngészőt pedig szoktuk dicsérni a WP8 kapcsán: gyors, jól tördeli az oldalakat, nem akadozik, cserébe viszont a flash alapú tartalmakról le kell mondanunk. A Bluetooth verziószáma 4.0-s, s természetesen microUSB kábellel a géphez is lehet kötni a kis Nokiát, hogy aztán vagy szinkronizációs programmal matassunk a lelkében, vagy simán külső meghajtóként tekinthessünk rá.

Nokia Lumia 525 Nokia Lumia 525

A GPS gyorsan talál pozíciót, egy Nokiától ezt el is várja az ember. Az akkumulátorral viszont nem vagyok elégedett, egyrészt azért, mert elvárható lett volna, hogy az 520 utódja ebben fejlődjön, azért az az 1430 mAh-s teljesítmény elég karcsúnak tűnik papíron is. A hardver mondjuk takarékos, a kijelző sem fogyaszt túl sokat, de a Lumia 520 tulajdonosok általában azt írják, hogy egy napnál sokkal tovább nem húzza átlagos használat mellett a kütyü. Talán egy kicsit jobban teljesít az utód, de ez betudható a szoftverfrissítésnek, ami lehet, hogy az elődmodellt is jobb eredményre sarkallja, de másfél napos üzemidőnél hosszabbra ne számítsunk.

Nokia Lumia 525
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 525
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Mondanám, hogy remek utódja született a Lumia 520-nak, de ez igazából csak ráncfelvarrás. Megduplázták a memóriát a mérnökök, de egyébként minden ugyanaz. A hardver, a méretek, a készülék tömege, a forma változatlan, én a magam részéről csak azért éreztem jobbnak, mint az 520-ast, mert a frissítéssel keletkezett néhány új funkció, a megnövelt RAM-nak hála pedig pár olyan app is telepíthető rá, ami az elődre nem. De a Lumia 520 is megkapja a Black szoftvert, a két masina között tehát nincs jelentős eltérés, ám mivel a Lumia 525 is 40 ezer forintos ár körül már elérhető, ezért ha valaki most keres olcsó, WP8-as telefont, akkor már inkább ezt vegye. Nem lehet előre tudni, hogy a jövőben mennyi olyan alkalmazás jelenik meg, amelyik igényli az 1 GB RAM meglétét, nyilván a Nokia is csak azért frissített ennyit csupán a belépő szintű okostelefonján, mert ez azért elvárás lehet. De egyébként ez a tudás bőven elég a felhasználók zömének, aki nem játékra, nem erőfitogtatásra, nem fotózásra használja a készülékét, nem akarja a saját képére formálni, nem akar belemászni a lelkébe, azoknak egy ilyen, olcsó árazású WP8-as Lumia is szinte mindent tud, amire vágynak. Böngészni, levelezni, navigálni, telefonálni abszolút megteszi, nem jön zavarba ha zenét szeretnénk rajta hallgatni és némi érzékkel a kamerából is ki lehet hozni vállalható eredményt. Mivel a Lumia 520 a maga idejében ennél drágábban nyitva is megkapta az Ajánlott minősítést, ezért viszonylag egyértelmű, hogy a különösebb innovációt nélkülöző, ráncfelvarrt verzió is kiérdemli ugyanezt.

Nokia Lumia 525

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 525
Nokia Lumia 525 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 119,9 x 64 x 9,9 milliméter
Tömeg 124 gramm
Színvariációk fekete, piros, sárga, fehér, kék
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8227
Processzor típusa Dual-core 1 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 4 GB (teljes belső memória: 8 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Here Drive+, Here Térképek, Here Transit, Zunio, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van - 720p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1430 mAh-s lítium-ion (BL-5J)
Készenléti idő 360 óra
Beszélgetési idő 14 óra (2G) / 10 óra (3G)
Zenelejátszási idő 61 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés