Nokia Lumia 625 - 4G az ablakpárkányon

Bevezető

Kedvelem a Windows Phone platformot, mert egyszerű, áttekinthető, logikus és mert mindig ugyanolyan. Akármelyik Nokiát, HTC-t, vagy Samsungot nézem, pont ugyanaz a menü, minden ugyanott van, még kábé a gombokat is ugyanott találom. És ez jó, ha abból indulunk ki, hogy nem mindenki született IT szakembernek, hogy nem mindenki akar mindenféle extra ROM-okat telepítgetni a telefonjára, de mindenki vágyik a megbízhatóságra, a stabilitásra és a kiszámíthatóságra.

Nokia Lumia 625
[+]

Viszont pont ebből következik, hogy ha egy WP8-as telefont láttál, akkor láttad az összeset. Nincsen olyan szabadsága a gyártónak, mint az Android kapcsán, nincsen lehetőség arra, hogy mélyen beletúrva az rendszer lelkébe olyan módon átalakított felületeket láthassunk, amennyire eltér mondjuk egy Galaxy S4, egy HTC One és egy Huawei P6. Korlátozott a mozgástér, néhány extra alkalmazásban ki is merülnek a lehetőségek, ráadásul a hardver is valamennyire kötött. Ráadásul úgy specifikálta a Microsoft a követelményeket, hogy a legcsirkébb, minimális meghatározott hardveren is virgoncan fusson a felület, így aztán semmi sem motiválja a gyártókat, hogy négymagos izomgépeket építsenek, maximum a RAM mérete határozza meg kicsit, hogy milyen programok telepíthetők.

Nokia Lumia 625
[+]

Ez viszont azt eredményezte, hogy a legtöbb WP8-as telefon nem tud olyat mutatni, amitől hanyatt kéne esni. Ritka kivétel lehet majd a Lumia 1020 a bedurvított kamerájával, de a termékportfólió többi része csak apró dolgokban tér el, főleg méretben, anyaghasználatban és a RAM mennyiségében érhetőek tetten az eltérések. Ráadásul akinek már van egy WP8-as telefonja, az nem fog akarni egy másikat, amikor még a jelenlegi is vidáman működik, nincs az a cserélgetési őrület, mint egyes felhasználó csoportoknál az Android kapcsán. És persze ebből is érezhető, hogy a WP8 kicsit máshová lő: olyan emberek lehetnek vele elégedettek, akik a telefonjukra használati tárgyként tekintenek, nem akarnak csicsákat, csak tudni akarják, hogy a készülék minden körülmények között meg fogja nyitni a böngészőt, lehet hallgatni vele zenét, kicsit fotózgatni és leveleket letölteni. És pont ezért tudtam nemrég pont ajánlani a Lumiát egy embernek, aki Symbianról kénytelen átállni valami másra, mert az utolsó, N8-ra érkezett rendszerfrissítés kvázi kinyírta azt a 256 MB tárhelyet, ahol az OS mellett el kéne még férnie mondjuk a levelezésnek is. De nem fér.

Nokia Lumia 625
[+]

A Nokia pedig - nem is tehet mást - ontja magából a WP rendszerű okostelefonokat, eddig is ők voltak a number one windowsos telefongyártók, most meg aztán pláne azok, hiszen a redmondi cég meg is vette a finn cég mobilos részlegét, meg hozzá 32 ezer embert, szóval ha eddig bárki abban reménykedett, hogy a Nokia majd egyszer beszáll az Android rendszerű cuccok piacára is, akkor végképp eltemethette ilyen irányú vágyait. A Lumia név marad, a Nokia valószínűleg nem, de az XXL GSM-től kapott 625-ös még abszolút a finnek égisze alatt született, ez még hivatalosan is Nokia.

Doboz, külső

Ez a doboz is kék, mindenféle színekben tündököl rajta a benne rejlő termék képe. Belül sincs semmi extra, a telefon alatt töltőfej, adatkábel és filléres headset lapul. A készülék pedig olyan, mint bármelyik Lumia, lekerekített élek, finom anyagminőség jellemzi. Méretre a nagyobbak közé sorolható, hiszen 4,7 inches kijelzőt kapott, ám a felbontás csak 480 x 800 pixeles. Örömteli viszont, hogy IPS technológiával készül a panel, ami kiváló betekintési szögeket és korrekt fényerőt eredményez.

Kijelző-teszt
Mérés Nokia Lumia 625 Samsung Galaxy S4 mini LG Optimus L9 Prestigio 5044 DUO
Fehér fényerő 305 nit 168 nit 332 nit 449 nit
Fekete fényerő 0,26 nit 0 nit 0,4 nit 0,47 nit
Kontrasztarány 1:1173 1:1680 1:831 1:976
Színhőmérséklet 6923K 8030K 8700K 10135K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Nokia Lumia 625
[+]

A kezelőszervek elhelyezése nem okoz meglepetést, a WP8-as Nokia készülékek iskoláját követi, ennek megfelelően az eszköz bal fele sima, a jobb oldalra kerültek a hangerőt szabályozó gombok, a kijelző lezárását és feloldását vezérlő billentyű és a kamera bütyökje is. Felül a 3,5 mm-es jack dugasz ásít, alul microUSB csatlakozót találunk, a kijelző alatt pedig érintésérzékeny kezelőszervek ücsörögnek, vissza, home és keresés funkciókkal.

Nokia Lumia 625
[+]

A hátlap ráborul a Gorilla Glass 2-vel védett előlapra, úgy lehet szétszedni, hogy az ember megpróbálja a karima valamelyik sarkát lefelé nyomni, ilyenkor elválik egymástól a két rész. Ha lebontjuk, akkor sem tudjuk az akkumulátort cserélni, de hozzáférünk a microSIM és a microSD helyéhez. A burkolat finom tapintású, fent, középtájt dudorodik kicsit a kamera, mellett egy apró villanó is helyet kapott.

Nokia Lumia 625
[+]

A Lumia 625-nek tök jó a fogása, egyrészt a selymes tapintás, másrészt a lekerekített élek miatt. A 159 grammos tömeg nem csekély, de nem bántóan sok, jól meg lehet markolni az eszközt, bár nekem a 4,7 inches kijelző már egy picit sok, legalábbis nem érem át sarkait fogásváltás nélkül. Ezzel együtt a Nokia középkategóriás modellje sokkal drágábbnak érződik, mint amennyibe valójában kerül, decens, minőségi termék benyomását kelti.

Hardver, UI

Idáig sem voltak túlzottan nagy eltérések a Lumia modellek között, a 625-ös sem nyújt a világon semmi különlegeset akkor, ha a hardvert nézegetjük. Szokás szerint egy Qualcomm lapkakészlet dolgozik a burkolat alatt, az MSM8930-as SoC kétmagos processzort rejt, a magok 1,2 GHz-en ketyegnek, a grafikus gyorsítást pedig egy Adreno 305-re bízták. Mivel ez egy kedvezőbb árú Lumia, ezért a RAM mérete csupán 512 megabájt, ami a mindennapok során nem fog túl nagy problémát okozni, a legtöbb letölthető alkalmazás megelégszik ezzel a mennyiséggel.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Ahogyan a legtöbb WP8-as készüléknél, itt is elmondható, hogy az optimalizáció elsőrangú, a csempés felület pillanatnyi késlekedés nélkül követi parancsainkat, nincsenek akadások, nem kell várni úgy igazán semmire. Egyszer előfordult, hogy a kamerából kilépve kissé magába fordult a rendszer, de a kijelző lezárása és újbóli feloldása megoldotta a problémát. Elvileg közelségérzékelő is van a cuccban, de nekem valamiért nem működött, remélem, hogy csak a tesztkészülék egyedi problémájáról volt szó.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Maga a rendszer szögre ugyanolyan, mint a többi Lumia telefonban. A WP8-ról írtunk már sokat, a funkcionalitás nem változott, a csempés kialakításban sincs innováció. Aki látott már ilyet, annak nem lesz meglepetés, de valahol pont ez az egyik előnye a Microsoft platformjának: villámhamar meg lehet tanulni kezelni, minden logikus, minden, mindig ugyanolyan. Még mindig azt gondolom, hogy az okostelefonok kapcsán kevésbé fogékony felhasználók számára ez a legjobb ugródeszka ahhoz, hogy ne idegenkedjenek az érintésvezérelt eszközöktől, meg úgy egyáltalán az okostelefonoktól. Ha rendesen beleköltözik az ember, akkor még szerethető is a csempés OS, mindenhol a saját életünk apró részeibe botlunk, ami kialakíthat egyfajta kötődést is.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

A Nokia persze mindig is igyekezett valami egyediséget csempészni a Lumia eszközökbe, valami extrát, amitől a finn termékek eltérnek a Samsung, a HTC, vagy a Huawei készülékeitől. Ennek legjobb példája a HERE Drive nevű, offline is működő navigációs program, ami totálisan ingyenes. Viszont érdemes tudni, hogy az ilyen, olcsóbb Lumia termékekbe a Nokia egy korlátozott verziót tesz, a több mint 100 országot tartalmazó teljes navigáció neve ugyanis HERE Drive+. Tesztalanyunkban nem ez van, csak a sima változat, ami abban a régióban biztosít navigációt, ahol a telefon aktiválásra került, tehát esetünkben Magyarországon. Ha ennél több kell, akkor már a zsebünkbe kell nyúljunk.

Az egyéb extrák között megemlítendő az Adatátvitel, ami más telefonokból segít átköltözni a Lumiára, a Data Sense, ami az adatforgalmat méri (bár ez WP8-as, gyári app), illetve a Photo Beamer, amivel képeket tudunk megosztani másokkal, akik szintén használják ezt az alkalmazást. Van még némi Angry Birds, illetve néhány fotós okosság, ezekről a következő oldalon lesz szó.

Multimédia

A Carl-Zeiss segédkezett a hátlapra került, 5 megapixeles kamera megalkotásában, ami természetesen képes az autofókuszra, illetve ledes villanó is csüccsen mellette. A kamera beállításai viszonylag egyszerűek, vannak jelenetmódok, állítható az ISO, az expozíciós érték, a képarány, valamint kapcsolgatható a vaku. Ezt tudja a platformba épített szoftver, de a Nokia tett hozzá még egy-két extrát. Ilyen a Cinemagraph, amivel megadhatjuk, hogy a képeken mely dolgok mozogjanak röviden, vagy a Panorama, amit talán nem kell részletezni.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

A fenti képeken a Nokia Glam Me alkalmazása látható, ez az előlapi kamerát használja és elvileg az a célja, hogy javítson megjelenésünkön, elmaszatolja a bőrhibákat, kiemeli a szemet, a mosolyt és akkor nekünk bizonyára jó lesz, de mint látható, rajtam az ilyesmi nem sokat segít. Van még Nokia Smart Cam, ami gyors egymásutánban készít egy sereg fotót és a legjobbat kiválaszthatjuk, ez sem újdonság.

Ami a fenti tesztképeket illeti… nos, picit jobbat vártam, pedig nem vártam túl sokat. A képekre valamitől jellemző, hogy mindegyik picit fátyolos, mintha egy fél fényértékkel fentebb lőne az automatika. A vonalélesség nem rossz, de nagyon digitálisak a képek, sok a képzaj is még a világosabb területeknél is. Cserébe a sötétebb részek nem annyira durván szmötyisek, de azért ezen még lehetne bőven mit javítani. A vaku olyan 2-3 méterre tud teríteni, persze ezek a fotók is elég zajosak, de elviselhetők. Valahogy azt lehet érezni, hogy sokszor melegebb tónusú eredmények születnek, mint ahogyan a téma a valóságban kinéz, mintha a gép megpróbálná kellemesebbé tenni a látványt, de inkább az az ember érzése, hogy a színek nincsenek a helyükön. Videót Full HD-ban tud rögzíteni a masina, tesztfelvétel erre.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

A zenei rész a szokásos, nem szól rosszul kihangosítva sem a Lumia 625, egy értelmesebb fülessel a zenehallgatás teljesen oké, nincs alapzaj. A gyári füles inkább csak beszélgetésekhez javallott, illetve arra is jó, hogy bedugása után tudjuk hallgatni a rádiót, amely képes RDS információkat is megjeleníteni.

Adatátvitel, akkumulátor

A Lumia 625 egyik nagy vívmánya, hogy elérhető árához 4G képességek társulnak. Persze most megint belemehetnénk, hogy mobil eszközökön levő mobilos netezéshez mi a bánatnak 50-60 Mbps sebesség, de persze azért lehet olyan eseteket mondani, amikor jól jön az ilyesmi. Például ha videót szeretnék postolni egy közösségi oldalra, vagy hotspotként működik a telefon és többen csatlakozunk hozzá. Olyankor azért nem baj, ha egy tempós netet tud kipréselni magából a termék.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Természetesen van GPS, villámsebesen talál pozíciót és tartja is azt stabilan. A WLAN megfelelő, nem minden nálunk járt telefon látja a két szobával arrébb lévő routert is, a Nokiának nem volt gondja ezzel. Sajnos NFC nincs a repertoárban, a Bluetooth viszont 4.0-s és támogatja az LE (Low Energy) szabványt is. A böngésző a szokásos, nincs flash, de ha ettől eltekintünk, akkor remekül teszi a dolgát.

Nokia Lumia 625
[+]

A hátlap alá tett akkumulátor 2000 mAh teljesítményű, ami combosnak számít és ezt a használati tapasztalatok is igazolják. Nem merül le egy nap alatt, ha nem maceráljuk túlságosan, akkor még a második nap végén sem sikít töltőért, nálam a cikk írásakor 60%-os töltöttséget jelez a készülék és immáron 36 órája megy folyamatosan úgy, hogy engedélyezve van rajta mindenféle adatátvitel.

Nokia Lumia 625
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 625
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Megint egy Lumia, ami nem sok extrát hoz. A 65 ezer forintos ár viszont kedvező, ha a 4G képességeket, a normális akkumulátoros üzemidőt, a vállalható fotós produkciót és a nagy kijelzőt nézem. Ugyanakkor a 480 x 800 pixeles felbontás elég karcsú ennyi pénzért, kárpótolhat az IPS technológia valamelyest, de ez, illetve az 512 MB RAM a Lumia 625 gyenge pontja. Korábban el tudtuk mondani, hogy WVGA kijelző, kétmagos architektúra és IPS panel nem szokott lenni a hasonló árú, de Androiddal szerelt masinákban, mára ez annyiból változott, hogy a Lumiák maradtok olyanok, amilyenek, de a Google rendszere köré épített gépek rettentő ütemben fejlődnek, s ezért a pénzért már ennél jobb felbontást, frissebb architektúrát és több RAM-ot kapunk. Persze a Lumiák előnyei változatlanok: ingyenes navigáció, logikus és könnyű kezelhetőség és kiválóan optimalizált interfész jellemzi ezeket a termékeket, de nem biztos, hogy ez elég lesz a diadalhoz. Mindenesetre a Nokiákhoz képest mérsékelt ár, a 4G és a korrekt üzemidő miatt tőlünk megkapja a Tetszett plecsnit a készülék, várhatóan mindenféle előfizetéses konstrukciókban simán labdába tud majd rúgni a piacon, ha nem is lesz belőle slágertermék.

Nokia Lumia 625

Bog

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 625
Nokia Lumia 625 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 133,2 x 72,2 x 9,2 milliméter
Tömeg 159 gramm
Színvariációk fekete, sárga, fehér, zöld, narancs
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (199 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon S4
Processzor típusa Dual-core 1,2 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Nokia Care, Nokia Drive, Nokia Térképek, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások, Glam Me, Cinemagraph
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van - 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion (BP-4GWA)
Készenléti idő 552 óra
Beszélgetési idő 24 óra (2G) / 15 óra (3G)
Zenelejátszási idő 90 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés