Nokia Lumia 820 - tesó a mindennapokhoz

Bevezető

A Nokia két új, Windows Phone 8-ra építkező telefonja közül az igazi csúcsmodell 920-at már megvizsgáltuk, és úgy láttuk, hogy nagyon sokat tud, ám ennek eredményeképpen igencsak súlyos egyéniség lett, ráadásul az árazásnál is kissé vastagon fogott az a bizonyos finn ceruza. Aki tehát nem vágyik optikai képstabilizátorra és vezeték nélküli töltésre, viszont mégiscsak ragaszkodik a Nokiához és meg tudja szeretni a Microsoft csempés rendszerű felületét, nos, ők bizonyára érdeklődnek majd a Lumia 820 iránt.

Nokia Lumia 820
[+]

Miután meglehetősen hosszú ideje van Lumia 800 a családban, ezért fogtam a 820-at, hazavittem és a tényleg felhasználói szemmel rendelkező tulajdonos kezébe nyomtam, hogy nesze, itt a jelenlegi telefonod utódja. Hogy átméretezhetőek a csempék, az rögtön szemet szúrt. Hogy kicsit fényesebb a kijelző, az sem maradt észrevétlen. De ezen kívül annyira nem volt meghatva az illető, csak akkor lett lelkesebb, amikor mondtam neki, hogy nem kell már a Zune ahhoz, hogy a keresztfiáról készült fotókat áttegye a számítógépre.

Nokia Lumia 820
[+]

Persze ez kicsit sarkos teszt volt, hiszen a Lumia 820 számos ponton jelent előrelépést, ami elsősorban a WP8-nak és az alárakott combosabb hardvernek köszönhető. Ezekről dr. Kind kanyarított egy számottevő írást, jelen cikkünkben inkább azzal fogunk foglalkozni, hogy a Nokia mit tett hozzá a rendszerhez. Az XXL GSM-től érkezett masina kapcsán talán az az első fontos megemlítendő tulajdonság, hogy mivel hazánkban a telefon még hivatalosan nem kapható (és lehet, hogy ez már idén így is marad), ezért a tesztcucc német eredetű, ennek megfelelően volt rajta egy sereg ottani piacra lőtt alkalmazás. Nem lennék meglepve, hogy a majd itthon is debütáló 820-ason hazai appok sora vigyorogna, de miután ezek úgyis letölthetőek lesznek majd az online boltból, ezért annyira nem lényeges, hogy a mostani cikkből kimaradnak.

Doboz, külső

A fiókos kialakítású, erősen színes doboz nem rejt sok extrát. Töltőfej, microUSB kábel és sztereó füles lapul a készülék alatt, memóriakártya nincs, pedig a Lumia 820 ilyesmit is képes fogadni, ami máris egy jópont a Lumia 800-hoz képest. A készülék némi átlátszó fóliába van belehajtogatva, a telep viszont benne van gyárilag, ezt nem nekünk kell beletenni.

Nokia Lumia 820
[+]

Ettől még a hátlapot le kell szedni a SIM és a microSD miatt. Ez nem lesz könnyű feladat, mivel a 820 ugyanazt a formatervet igyekszik villantani, ami az N9 óta a Nokiára jellemző. Első ránézésre tehát egybeöntött polikarbonát, és úgy össze is van rakva, hogy ha nem tudtam volna, hogy szét lehet szedni, nem is állok neki. De a microSIM-et valahol be kell tenni, úgyhogy a mellékelt használati útmutatót áttanulmányozva bátran nekiláttam. A lényeg, hogy a hátlapon levő kamera jobb oldali részét izomból lenyomjuk, miközben ennek hatására valamelyest megemelkedik a hátsó panel jobb felső csücske, ilyenkor kell gyorsan alányúlni, aztán bátran feszegetni, le fog az jönni. Visszapattintani jóval egyszerűbb, ha a hosszúkás akkumulátor alá betettük a kártyákat, akkor egyébként sem fog ezzel újra megküzdeni a vásárlók zöme.

Nokia Lumia 820
[+]

A hátlap egyébként cserélhető, több színben is létezik, illetve lehet olyan verziót is utólag venni, amiben benne van az indukciós töltést lehetővé tévő tekercs. Szemből a Lumia 820 nagyon letisztult, sallangmentes forma, kissé zömökebbnek tűnik, mint a Lumia 800, de csak azért, mert a kijelző nagyobb, ezért szélesebb is. Mindezek mellett viszont a 9,7 mm-es vastagság jelentős karcsúsítást tételez fel, s valóban: kellemesen vékony, mégis tömör, kézbe jól illő, korrekt méretű telefon keletkezett, a 160 grammos tömeg nem csekély, de nem vészesen sok. Főleg ebben a fekete színben nagyon kis masszív eszköz benyomását kelti.

Nokia Lumia 820
[+]

Az előlapon 4,3 inches, 480x800 pixeles, AMOLED kijelző terpeszkedik. Előrelépés, hogy ez már nem pentile matrix technológiát használ, s ez látszik is. Nem csak finomabbak a pixelek, hanem az egész megjelenítő klasszisokkal kontrasztosabb, élénkebb, mint a Lumia 800 kijelzője, ami jót tesz a napfényben való olvashatóságnak. A betekintési szög szinte végtelen, a feketék tényleg feketék, de ez nem is csoda, hiszen a Nokia ClearBlack technológiáját láthatjuk. Akárcsak nagyobb testvére, ez a masina is képes arra, hogy adott esetben kesztyűben is érzékelje az érintést, vállalom, hogy most komplett idiótának fog nézni mindenki, de apám konyhájában írva ezt a cikket most éppen egy narancs akadt a kezem ügyébe és ezzel is működik a dolog.

Nokia Lumia 820
[+]

A kijelző felett másodlagos kamera ücsörög, ennek VGA a felbontása, itt van a fényérzékelő is valahol. Alul a szokásos három gomb, a vissza, a home és a keresés található, fehér háttérvilágítással. A Lumia 820 bal felén nincs semmi, minden egyéb gomb a jobb oldalra költözött. Legfelül vannak a hangerőt szabályozó billentyűk, alatta a kijelző lezárását / feloldását végző kezelőszerv, míg legalul a kamera exponálógombja kapott helyet. A készülék tetején 3,5 mm-es jack csatlakozó, alján microUSB dugasz látható.

Nokia Lumia 820
[+]

A ragaszkodó típusú hátlap finom anyagát jó kézben tartani. Felülre költözött a kamera panelje, amely ledes villanót is magába foglal. Nincs azonban most olyan gyári tok, mint amit a Lumia 800-hoz kapott a vásárló (és ami alatt a polikarbonát hajlamos volt elszíneződni), de bizonyára lehet majd utólag ilyesmit vásárolni. A Lumia 820 nagyon összeszedett telefon benyomását kelti, letisztult, elegáns, tartósnak tűnő, minőségi darab.

Hardver, menü

A Lumia 820-ban ugyanazt a hardvert találjuk, ami a 920-ban is domborít. Ez konkrétan egy Qualcomm MSM8960-as, kétmagos, Krait procit jelent, ami magonként 1,5 GHz-en ketyeg. Grafikus gyorsítóként egy Adreno 225-ös GPU segít, a RAM mérete pedig 1GB. Ha a Lumia 920-ra azt mondtuk, hogy fürge, akkor a 820-ra ez talán még jobban igaz, hiszen a kisebb felbontású kijelző kevésbé veszi igénybe a hardvert, ami visszatükröződik az AnTuTu szintetikus sebességteszt eredményeiben is.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Nokia Lumia 920 HTC 8X Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 800
Memory 738 pont 745 pont 760 pont 406 pont
CPU integer 5303 pont 4885 pont 5611 pont 916 pont
CPU float-point 4512 pont 4497 pont 4235 pont 550 pont
2D graphics ? pont 581 pont 600 pont 353 pont
Database IO 380 pont 380 pont 365 pont 155 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 174 pont 29 pont
Storage Read 221 pont 223 pont 221 pont 132 pont
Total Score 11 328 pont (+GPU) 11 485 pont 11 966 pont 2541 pont

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

A tempó tehát adott, a rendszer pedig a Windows Phone 8, amelyik a jelek szerint rettentő jól elvan kétmagos processzorral is, akárcsak elődje, ez is úgy van optimalizálva, hogy a felhasználó soha ne érezze, hogy most a telefonja bármennyit is erőlködik. Hogy úgy összességében mennyire szerethető a felület, az egyéni preferencia kérdése, aki nem akar mélyen beletúrni, ROM-ot frissítgetni, haxolni, annak a WP8 pont tökéletes, ha és amennyiben a csempés felülelettel meg tud barátkozni.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

A Nokia számára az a legfontosabb, hogy WP8-as készülékeit valamilyen módon megkülönböztesse, kiemelje a többi WP8-as telefon közül. Ez nagyon nem lesz könnyű menet, hiszen ilyen hardvert a HTC is összerittyent, illetve a külső szempontjából is tudnak hasonló minőséget a konkurensek. Ezért extrákkal kell felturbózni a masinát, vagy adott esetben az árat kell lefelé nyomogatni. Miután az előzetes információk szerint ez utóbbi a finneknek nemigen jött össze, ezért nyilván a szoftverezettség lehet a nyerő kombináció kulcsa.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Ezen alkalmazások egy része gyárilag fent van a készüléken, a másik fele utólag telepíthető. A fontosabbak közé tartozik a Transfer my Data, azaz a névjegyáttöltő, amely egy korábbi telefonról segít átköltözni. Ennek ma már talán a felhő alapú névjegyzékek korában nem olyan nagy a jelentősége, de jól jöhet. Jópofa a Városnéző, amely igazából a más platformokon már ismert Layar finn mutációja: a kamera élőképére teszi a közelben levő látnivalókat, érdekes pontokat. A Nokia Care, ami magyarul a Törődünk nevet kapta egy korrekt tippgyűjtemény a telefon használatával kapcsolatosan, a Nokia Zene egy online áruházat takar, illetve a készülékre másolt számokat is talán ezzel érdemesebb lejátszani, hiszen van benne EQ.

Nokia Lumia 820

Van egy CNN-nel közös alkalmazás, illetve egy WRC híreket összegyűjtő app is, továbbá mozis trailereket is nézhetünk egy erre készült program segítségével. A legfontosabb viszont mindenképpen a navigáció, amely egyelőre kizárólag a Nokia WP8-as telefonjain érhető el totálisan ingyen. Pillanatnyilag úgy áll a helyzet, hogy a többi gyártó csak magát a térképet kapja meg, amely ugyan tud útvonalat tervezni, de nem vezeti végig rajta a sofőrt, nem beszél. Más WP8-as készülékekre vagy vesz az ember egy külön szoftvert (a Navigon már kitette az online boltba a sajátját 80 euróért), vagy vár, hogy hátha majd a gyártó kisegíti (a HTC például lehet, hogy megpróbál valami ilyesmit), vagy pedig tesz a navira magas ívben és vagy úgyis van a kocsiban, vagy vesz bele egy olcsóbb akármit. A Nokia viszont a Drive alkalmazással offline módon, szépen, magyarul beszélve megoldja ezt a gondot, ráadásul bármeddig ingyenes, akármikor frissíthetőek a térképek, szépen beszél magyarul a szoftver és kifejezetten jó kezelni.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Ehhez kapcsolódik, hogy viharsebesen talál GPS jelet a masina, stabilan tartja is azt. A tömegközlekedési tervezést a Térképek alkalmazás segítségével tehetjük meg, ez nagyon menő, mutatja hogy merre kell mennem a megállóhoz, ott mire kell felszállnom, milyen megállókat fogok érinteni, hol kell leszállni és mennyi idő alatt érek oda. Ezt egyébként tovább is tudom küldeni mondjuk emailben, nagyon patent, tényleg. Csinál persze hülyeségeket, a fogaskerekűt valahogy nem komálja, helyette gyalog küld el másfél kilométer sétára, és sokszor az újabb viszonylatokat mintha nem ismerné (291-es busz). Szóval nem tökéletes, de még úgyis csiszolódik.

Multimédia

Ebben a Lumiában nem fogunk olyan extra megoldásokat találni a kamera kapcsán, mint nagyobb testvérében, ezért aztán nem is nyom 185 grammot (trollkodás ON). Viszont ettől még ez is 8 megapixeles, autofókuszos, szépen rá is van írva, hogy Carl Zeiss, úgyhogy joggal várunk el korrekt képminőséget és használhatóságot. Hát utóbbival azért van gondom, mondjuk nem tudok a felbontáson állítani, nem értem, hogy alapból miért 16:9-es képeket akar lőni, egyébként ISO, fehéregyensúly és jelenetmód választási lehetőség van az opciók között. Kikapcsolhatóa vaku, átrakhatjuk a képet az előlapi kamerára, valamint elérjük az utólagos modulokat, amelyekből alapból fent van a Bing árukereső, amivel QR kódokat olvashatunk be, valamint a Nokia féle Smart Shoot, ami a sorozatfelvételi lehetőséget adja hozzá az alap funkcionalitáshoz.

Nokia Lumia 820

Van még ide kapcsolódóan a Cinemagraph, amivel animálhatunk fix képeket, illetve a Creative Studio, ami utólagos editálást tesz lehetővé. A fotózás maga nagyon gyors, az autófokusz mellett érintéssel is megmutathatjuk, hogy hová élesítsen a masina. Videót 1080p-ben tudunk rögzíteni (tesztfelvétel), itt van lehetőségünk a 720p-s értéket is kiválasztani. Ennyi szócséplés után most már jöjjenek a tesztfotók:

Nos, a képek nem túl jók, és azt hiszem, hogy akkor meglehetősen visszafogottan nyilvánítottam véleményt. A dinamikatartomány még elmegy, de amit zajszűrés és vonalélesség címszó alatt produkál a kütyü, az elég borzasztó. Az algoritmus úgy mossa el a részleteket, hogy öröm nézni, ahol pedig azt érzékeli, hogy éles határok vannak a színek között, ott egyszerűen pixelesre veszi a figurát és a vonalak szőrösek lesznek, mintha digitális zoom segítségével érné el a felbontást a masina. Messze van ez nem csak házon belül a Lumia 920 teljesítményétől, ami nem csak nappal lőtt ennél királyabb képeket, de este pláne szétaláz minden mást, hanem a rivális HTC produkciójától is.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

Zenei téren a helyzet felemás. Kihangosítva kifejezetten tragikus a produkció (a hangerő még csak-csak, de a minőség…), fülessel viszont rögtön frankóbb a helyzet. A Nokia saját alkalmazásában van hangerőszabályozó, illetve Dolby Headphones mód is, alapzaj szinte nincs, a hangerővel így sincs probléma, viszont a minőség nagyot ugrik. Szeretem, hogy a WP8-nál már nem kell a Zune-nal bajóldni, egyszerűen rádugom a telefont egy Windows-t futtató PC-re, bemásolom a megfelelő folderbe a számokat, videókat, képeket és kész is. A helyzetet csak az FM-rádió fájó hiánya árnyalja kissé.

Adatátvitel, akkumulátor

Amikor Bocha azt írta a Lumia 920 tesztjében, hogy adatátviteli szempontból bámulatos, akkor már sejtettem, hogy valami hasonlót fogok én is itt összeköhögni, ugyanis a kistestvér ezen a területen inkább ikerpár. Az egy dolog, hogy HSPA hálózaton 42 Mbit/s sebesség érhető el, de ebből a gépből sem hiányzik a 4G, azaz az LTE támogatás, van benne 802.11 a/b/g/n szabványú WiFi, 3.1-es Bluetooth, illetve NFC is, ami meglehetősen tekintélyt parancsoló arzenál. A böngésző hasít, a flash támogatás hiánya platformfüggő, azaz WP8-ban nem is lesz ilyesmi, de az oldalakra való tördelés, a kétujjas nagyítás mind-mind perfekt, gyors és magától értetődő.

Nokia Lumia 820 Nokia Lumia 820

USB kábellel a gépre dugva két külső meghajtó fog látszani, az egyik a belső memóriát, a másik a microSD tartalmát mutatja. Nekem magából a telefonból azért egy fájlkezelő hiányzott és egyelőre az alkalmazásboltban sem találtam, de ez szerintem csak idő kérdése. A hátlap alatti akkumulátor 1650 mAh-s teljesítménye nem kiemelkedő, a Lumia 820 kicsivel több mint egy napig maradt vele nálam életben, amin az energiatakarékos mód bekapcsolásával bizonyára lehet segíteni, a Lumia 800-nál például ez látható-érezhető különbséget okoz.

Nokia Lumia 820
[+]

Értékelés: Nokia Lumia 820
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A cikk írásakor itthon a szürkeimportos gépek valamivel kevesebb mint 150 ezer forintért kaphatók. Ez sok, nyilván fog még lentebb menni, de most pont ennyiért lehet áfásan, gyártói garanciával HTC 8X-et is venni, tehát jelenleg nem feltétlenül éri meg a Nokiára beruházni. Ugyanakkor akinek a navigáció fontos egy telefonban, megbízik a Nokia minőségében, nem vágyik egy akkora téglára mint a 920 és megbarátkozik azzal, hogy a kijelző felbontása relatív alacsony, viszont a kompakt méret, a bővíthető memória, az erős hardver és a kiemelkedően jó adatátviteli képességek miatt mégis a Lumia 820-at választja, összességében nem fog csalódni. A Windows Phone 8-nak még mindig vannak idétlen megoldásai, de nagyot fejlődött az elődplatformhoz képest úgy, hogy megtartotta nagyon felhasználóbarát jellegét és abszolút jellemző formajegyeit. Egy olyan vásárlónak mindenképpen ideális, aki a telefonját nem kütyümániától vezérelve választja ki, hanem munkaeszközként, kommunikációs berendezésként tekint rá, netezni, levelezni, telefonálni, navigálni ez is tökéletes, miközben szép lassan az ember belakja, saját képére formálja néhány egyszerű mozdulattal, s mire ez megtörténik, addigra az alkalmazásboltban is megjelennek majd azok a szoftverek, amelyekkel érdemes felturbózni a rendszert. Nekem személy szerint fontos a navigáció, de mivel bőven elég mobilnet van a kártyámon, ezért a Google Maps is vidáman megfelel, de megértem, hogy nem mindenki gondolkodik, gondolkodhat így, pláne ha a külföldi használatot is idevesszük. Nekik a Nokia nyújtja a legjobb megoldást. Ha azonban ezt levonjuk a képletből, akkor jelen pillanatban ár/érték arányát tekintve nem versenyképes a HTC üdvöskéjével, de ezen egy jó szolgáltatói ajánlat még javíthat, ám kérdés, hogy mikorra lesz itthon is ilyen konstrukcióban kapható a telefon, hiszen a tajvani banda egyik gépe már bent van a hazai operátoroknál, s még novemberben a 8S is felbukkan, amely ráadásul sokkal olcsóbb is lesz. A Nokia hazánkban lépéshátrányban van, ettől függetlenül a Tetszett plecsnit minden további kommentár nélkül kiérdemli. Ha 2013-ban a HTC 8S és a Lumia 820 ugyanannyi pénzért elvihető lesz majd egy ütős ajánlatban, akkor viszont visszahozhat valamit a finn gyártó a most elvesztegetett időből és eladásokból.

Nokia Lumia 820

Bog

A tesztkészüléket az XXL GSM biztosította. Köszönjjük. Vásárláshoz kérjük kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 123,8 x 68,5 x 9,9 milliméter
Tömeg 160 gramm
Színvariációk fekete, szürke, piros, sárga, fehér, kék, lila
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (217 ppi)
Kijelző típusa kapacitív AMOLED érintőkijelző, ClearBlack
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm MSM8960
Processzor típusa Dual-core 1,5 GHz Krait
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 225
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42,2 Mbps / 5,76 Mbps
LTE letöltés / feltöltés 100 Mbps / 50 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.1 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, 2,4 és 5 GHz, DLNA, hotspot funkció
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Nokia Care, Nokia Drive+, Nokia Térképek, Nokia Városnéző, Nokia Zene, Office, OneNote, Pénztárca, Top alkalmazások
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanófény
Másodlagos kamera VGA
Videófelvétel van - 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion (BP-5T)
Készenléti idő 330 óra
Beszélgetési idő 14 óra (2G) / 8 óra (3G)
Zenelejátszási idő 55 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, Gorilla Glass 2, polikarbonát készülékház, GLONASS támogatás
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés