Nokia N71 - dupla Whopper kamerával

Külső

A Nokia N sorozata kezd kiteljesedni, az N90-nel induló széria mára már több modellt számlál, és folyamatosan érkeznek az újabb csapattagok. Az N típusok alsó szegmensébe tartoznak a 70-essel jelzett modellek, amelyeknek második tagja jutott a kezünk közé az XXL GSM jóvoltából, ez pedig az N71.

Az összecsukható készülék több szempontból is más, mint a többi hasonló kialakítású telefon. Egyrészt dögnagy. Simán ölni lehet vele, és bár tökéletesen illeszkedik a tenyérbe, a pattintott kövek közé csak azért nem sorolható, mert minden csücske lekerekített, minden él lágy. Ugyanakkor halálosan masszívnak érződik az összeszerelés, pedig a fedlapot jó 2-3 milliméterrel el tudom mozdítani csukott állapotában.

Az N71 kialakítása nem csak nagysága miatt egyedi. A sötétszürke, selymes műanyag talán az első olyan puha tapintású borítás, amin sehogy nem marad meg az ujjlenyomat. A külső kijelzőt keretező, valamint a készülék oldalára jutó fémes betét is igen látványos.

A fedlap okosságaira még később kitérünk, de van furcsaság a hátoldalon is. Nagyon rég nem volt ugyanis olyan Nokia a kezemben, amelynek az akkumulátora egybeépítésre került a takarólemezzel, márpedig itt ez a helyzet. Érdekes, hogy a SIM kártyát befogadó fiókocskába maga a telep nyomja bele a lapkát, de furcsa az is, hogy az akku alatt egy jókora gumibak várja a bepattintást. A telefon oldalán csak a Push-To-Talk (Adóvevő) szolgáltatás gombja található.

Kijelzők, gombok

A fedlapon levő kijelző simán elmenne egy alsóbb kategóriás telefon fő megjelenítőjének. A 96x68 pixeles képernyő 65 ezer szín megjelenítésére képes, és bizony sokszor kicsit feleslegesnek is éreztük ezt a méretet, hiszen legtöbbször csak az óra látszik rajta. Aztán persze kiderült, hogy egész értelmes funkciókat is képes betölteni, például profilváltás során nem kell kinyitni a telefont.

Apropó, profilváltás. A Nokiánál jellegzetesnek számító bekapcsoló gomb ezúttal a fedlap alsó részén van, ami elég hülye érzés elsőre, de megszokható, ráadásul kinyitott telefon esetén a normális helyére kerül. A másik érdekesség a külső kijelző alatt elhelyezett egy szem gombocska, ami egyfajta „OK” szerepet tölt be. A nem fogadott hívások és üzenetek kijelzését ennek megnyomásával nyugtázhatjuk, így a feliratok eltakarodnak a képernyőről. Ha hosszasabban tehénkedünk az inkriminált billentyűre, akkor a teljes ablakot elfoglaló óra a jutalmunk, bejövő hívás esetén pedig ezzel a gombbal tudjuk némítani a csöngést.

A fedlap másik hangsúlyos szereplője a kamera, de erről lesz még szó bőven. A telefon kinyitásához kell némi elszántság, de főleg kell hozzá némi hely, mert a kihajtott készülék mezőgazdasági repülőgépeket megszégyenítő „fesztávot” mutat fel, Shrek is simán telefonálhatna vele, mert valószínűleg elérne a fülétől a szájáig.

A masszivitás és a kissé technós érzés belül is folytatódik, a rendelkezésre álló helyhez képest aprók a gombok. Főleg a navigációs billentyűket küldtem el többször az anyjukba, mert túl keskeny a gyűrű, így sokszor a piros gombot nyomtam meg a jobbra irány helyett, ami elég rosszul érintett egy-egy üzenet írását követően. A komplett billentyűzet fehér világítást kapott, kivéve a magányosan árválkodó multimédia gombot, amit még erre sem méltattak a tervezők.

A belső kijelző viszont frankó: 320x240 pixeles felbontása tökéletesen elegendő minden körülmények között. Miután 3G készülékről van szó, ezért a képernyő felett ott pislog a belső kamera optikája, amely nagyságához képest elég szmötyis képet produkál, de videóhívásokhoz elégséges.

Alapfunkciók

Az új Symbian és az új Series60 platform nekünk már régi pajtásunk kezd lenni, hiszen ezzel ismerkedhettünk meg többek között a 3250-ben, az N80-ban, az E60-ban, szóval az összes újabb Nokia okostelefonban. Mindig leírjuk, hogy a rendelkezésre álló programok palettája egyelőre elég sovány, de ez majd biztos bővül, egyszer majd azt is leírjuk, hogy már bővült, sőt, talán egyenesen bő is, de ez még odébb van.

A listás, vagy hálós szerkezetű menü szerintem ez utóbbi nézetben nevezhető igazán jól sikerültnek, ugyanis a méretes kijelzőn pont elfér 12 darab jókora ikon és még görgetni sem kell. Alapállapotban pedig ott van a szintén egyre gyakrabban alkalmazott aktív készenléti kijelző, amire hat ikonocskát varázsolhatunk a számunkra ideális sorrendben, így is könnyebbé téve a használatot.

A készülékben található névjegyzék a szokásos Symbian paraméterekkel dolgozik, a telefonkönyv méretét csak a belső memória szabad kapacitása korlátozhatja, ám miután ez 10 megabájt, ezért az Arany Oldalak jó néhány szakmáját tutira eltárolhatjuk. A nevekhez tartozó fényképek a külső kijelző ugyan megjelennek, de a méretük inkább vicces, mint hasznos. Az N71 – hasonlóan a többi újabb Nokia telefonhoz – magától gyárt hangmintát a névjegyzékben szereplő bejegyzésekhez, amelyeket nem lehet módosítani. Ez sok felhasználót felbőszít, tudom, ismerek ilyet, mások teljesen elégedettek.

Persze felmerül a kérdés, hogy miért nem adhat az ember meg a saját hangján saját hangmintát. Azért, feleim, mert az bizony helyet foglal a memóriából, ezzel szemben a generált hangmintát a telefon csak felolvassa és ennyi, de nem kell tárolni, mert akkor jön létre, amikor ki kell mondania a szoftvernek. Azon persze el lehetne filozofálni, hogy manapság, amikor Ázsia délkeleti részéből tonnaszám özönlik a memóriamodulok (szingli) hordája, ez valóban jelentős költségcsökkentő tényező-e.

Üzleti funkciók

Az üzleti funkciókat az üzenetkezeléssel kezdhetnénk, de nincs igazán sok nagy dolog, amit bővebben érdemes kifejteni. A lényeg, hogy minden van (mint a Corvinban), SMS, MMS, valamint csatolmányokkal és hitelesített SMTP szerverekkel is boldoguló e-mail kliens. Ami fontos, hogy a kicsi gombok mégsem annyira szörnyűek, de az asztalon heverő másik Nokiát (6131) sokkal jobban szerettem ebből a szempontból. Egy-két kedves aprósággal azért megörvendeztet minket a szoftver: kikapcsolható az ékezetes karakterkódolás, illetve megmondhatjuk, hogy mennyi elküldött üzenetet óhajtunk tárolni, a régieket a telefon automatikusan szanálja.

A naptár és a hozzá kapcsolódó járulékos alkalmazások nem változtak egy jottányit sem. A naptár okosnak mondható, az ébresztőóra viszont ezzel szemben igencsak primitív, hiszen mindössze egyetlen riasztási időpont adható meg. A diktafon az N71-ben is csak egyetlen percnyi hanganyag rögzítésére képes, amit még egy alsóbb kategóriás Alcatel is körberöhög. Persze miután ez egy operációs rendszerrel felvértezett telefon, ezért ezek a hibák különböző szoftverek telepítgetésével javíthatóak, de nem lenne egyszerűbb élből normálisan megcsinálni?

Az üzleti alkalmazást próbálja előtérbe helyezni a QuickOffice programcsomag, amely valóban hasznos lehet, ha muszáj hamar megtekintenünk a levélben elküldött Word, Excel, vagy PowerPoint doksit. A Másoló névre hallgató okosság pedig abban segít, hogy régebbi Symbian rendszerű Nokia telefonunk adatait könnyen és gyorsan mozgathassuk át az új modellbe.

Multimédia

A fedlapon csüccsenő, az átlagnál komolyabbnak kinéző kamera igazolja a várakozásokat. Bár a mostanában trendi autófókusz vagy a makró üzemmód hiányoznak, mégis egészen korrekt fotókat készíthetünk vele, akár 2 megapixeles méretben is. Jól felidegesítettem magam viszont azon, hogy sehogy nem bírtam arra rábírni a ketyerét, hogy a külső kijelzőn mutassa a keresőt, és mondjuk a képernyő alatt levő egy szem gombbal süthessem el a fotót. Ha csak simán képkészítés közben becsuktam a fedlapot, akkor piff: bezárta a kamera alkalmazást. Az opciók között pedig csak a belső kamera képét lehetett előhívni, amit viszont minőségi okok miatt jobb ilyen célra nem használni.

Az elkészült alkotások a már ismert, forgósan animáló, csilli-villi galériába kerülnek. Én speciel nem szeretem, mert felesleges csinnadrattának tartom, de látványos, ahogyan köröznek a képeink. Az elkészült alkotások persze továbbküldhetőek, de ennél sokkal jobb, hogy Bluetooth képes printer segítségével ki is nyomtathatóak. Ezt ráadásul a Nokia egyik bemutatóján volt is alkalmunk kipróbálni.

A gombsor felett magányosan ücsörgő Multimédia Gomb (ez, így nagy kezdőbetűkkel írva olyan, mint egy istenség, vagy a Bölcs Elme) megnyomása egy rövid, de látványos animáció keretében felkínálja a Visual Rádiót, a zenelejátszót, a diavetítés, illetve az internetezés lehetőségét. A készülék muzikális oldala nem annyira hangsúlyos, mint az N91-nél, de megteszi, ami annyit jelent, hogy kihangosítva elég májer (köszönhetően a nagy és fémes tömegnek), a gyári fülessel pedig közepes (a fülesek között), de ha beszerezzük a Nokia agybadugós headsetjét, akkor könnyen lehet, hogy eléri a 3250-es szintjét. A gyárilag mellékelt 128 megabájtos miniSD kártya elsőre elég lesz néhány zeneszám felmásolására.

Mozgóképet 352x288 pixelben rögzíthet a spielbergi ambíciókat dédelgető egyszeri júzer, ám az így létrejött mozit egerek számára tovább lehet bolondítani a Rendező névre hallgató manipulatív szoftverecske segítségével. A LifeBlog pedig az összes képet, videót és eseményt időrendbe pakolja a két szép szemünk kedvéért, ráadásul az egész hóbelevanc feltölthető a netre.

Adatátvitel

Adatkommunikációs szempontból lassan már mondhatjuk, hogy hagyományosan erősek az N szériás modellek. Miután ez „csak” egy N71, ezért a 3G-ből, EDGE-ből és GPRS-ből álló csatlakozási repertoárból kimaradt a WLAN. Annyi baj legyen, így is elég izmos a készülék ezen oldala, ráadásul ezen még tol egy nagyot előre az itt is elérhető minimap technológiával felszerelt böngésző.

Ezen pedig nem győzünk eleget álmélkodni. Akárkinek mutattam, tutira elájult az ötlettől, tényleg remek, hogy görgetés közben egy ablakban látszik a teljes oldal, és egy piros keret jelzi, hogy merre is kolbászolunk rajta épp. Szintén látványos, hogy az előzmények is teljes képernyős weboldalak görgetéséből tevődnek össze, így talán még könnyebben beazonosíthatóak az általunk meglátogatott site-ok.

Más eszközökkel a most épp nem kispórolt infravörös port mellett természetesen Bluetooth segítségével tarthatjuk a kapcsolatot. Ide azért beszúrnánk egy erős fejcsóválást: hogyan lehet, hogy a Nokia deklaráltan exkluzív sorozatába csak 1.2-es verziószámú Kékfog került?

Akkumulátor, összegzés

A hátlappal egybeépített akkumulátor a túl okos és túl nagy kijelzővel rendelkező modellek formáját hozta. Aktív használattal esetleg két napig elköhög, ha kíméljük, akkor ez három is lehet. Szerencsére az összecsukható kialakítás nagyban csökkenti a kijelző fogyasztását, csakhogy itt a külső képernyő is valószínűleg annyit kajál, mint egy hagyományosabb telefon fő ablaka.

Ha lemerül a kicsike, akkor ezúttal a vékony végű töltőt érdemes előhalászni, ideje lenne eldönteni Finnországban, hogy melyik verziót óhajtják preferálni a jövőben. Én a magam részéről beszereztem egy átalakítót, hogy ne jöjjek Nokia telefon láttán zavarba (mondjuk eddig sem jöttem, de jobb a békesség).

Bár talán a cikkből nem mindenhol jött le, de a magam részéről megkedveltem ezt a bumfordi jószágot. Kár, hogy sem az ingzsebem, sem pedig a farzsebem nem alkalmas arra, hogy cipeljem benne az N71-et, de még a Nokiától szervált hátizsák mobiltartójába is neccesen fért bele. Ugyanakkor egyedi jelenség, minőségi összerakással és egy raklapnyi hasznos szolgáltatással, valamint néhány buta hibával. Egy ideig tutira nem jön szembe az utcán, mert a Nokia (még?) nem hozta be hazánkba a készüléket.

Bog

A Nokia N71-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia N71
Technológia UMTS/GSM 900/1800/1900
Méret 99 x 51 x 26 mm
Súly 139 g
Kijelzõ 240x320 pixel, 256 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 10 MB + miniSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 970 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 216 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 2 megapixel, vaku, CIF videó
POP3 e-mail van
WAP böngészõ van
HTML böngészõ van
Játékok 2
Csengõhangok MP3, AAC, M4A, eAAC+, WMA
Operációs rendszer Symbian OS v9.1, Series 60 3.0
MP3 lejátszás van
Egyebek Quickoffice, F-Secure
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés