Hirdetés

Prestigio 8500 Duo - ablak egy másik világra

Bevezető

Amikor a Microsoft bekebelezte a Nokiát, akkor egy ideig mindenki arra számított, hogy mostantól tényleg nem lesz más gyártó, aki az ablakos-csempés rendszer mellé tenné le a voksát. Szerencsére azonban a redmondi óriás eltörölte a licenszdíjakat és megállapodást kötött számos nagy és kisebb gyártóval arról, hogy a jövőben ők is piacra lépnek Windows Phone alapokra építkező telefonokkal. A buliban nem csak olyan nagy nevek vannak, mint a ZTE, az LG, vagy a Lenovo, de kisebb cégek is képviseltetik magukat, mint a Karbonn, a Gionee, vagy éppen jelen tesztünk alanyának gyártója, a Prestigio.

Prestigio Multiphone 8500 Duo
[+]

Ez mondjuk elég fontos lépés a Microsoft számára, hiszen az IDC jelentése szerint az utolsó negyedévben csökkent az eladott készülékek között a Windows Phone részesedése, ami nem sok jót jelent. Nyilván ennek az is oka, hogy a Nokia egy ideje nem dobott piacra nagyon ütős terméket (bár a 630-as azért jól teljesít), ugyanakkor a finnek termékpalettájának messze legsikeresebb darabja az 520-as (és annak mutációi), ami azt jelzi, hogy igazán komoly részesedést az olcsóbb árkategóriában lehet szerezni. A csúcsmodellek között a WP8 egyelőre nemigen rúg labdába, ezen viszont változtathatnak az IFA kiállítás során bemutatott újdonságok.

Prestigio Multiphone 8500 Duo
[+]

A Prestigio azonban nem arról híres, hogy sokszázezres telefonokat dobálna piacra, inkább az alsó és a középső kategóriákban vannak jelen számos modellel, jellemzően kétkártyás készülékekkel foglalkoznak és lépésről-lépésre építenek fel egy olyan brandet, ami egy szinttel fentebb pozícionálja magát, mint a nagyon olcsó márkák, de árban nem kúsznak fel a Samsung, az LG, a Sony, vagy a Nokia szintjére. Ideálisnak tűnik tehát egy jól eltalált Windows Phone rendszerű készülék piacra dobásához a helyzet, s ez meg is történt a Multiphone 8500 Duo “személyében”. A kérdés nyilván az, hogy a papíron meglehetősen ütőképes ajánlatnak tűnő masina mennyire állja meg a helyét a mindennapok során és kell-e a felhasználóknak bármiféle kompromisszumot kötniük pusztán amiatt, hogy nem egy Nokia márkájú készüléket vásárolnak.

Doboz, külső

A doboz kinézete és minősége mindig is erőssége volt a gyártónak, most is egy kulturált, fekete-szürke-piros színösszeállítású pakkban jön a termék, amely a telefonon kívül egyszerű headsetet, adatkábelt és töltőfejet rejt magában. A használati útmutató elég vaskos, ám ezúttal nincsenek extrák, pedig a Prestigio sokszor ad valami tokot, plusz hátlapot, vagy kijelzővédő fóliát bónusz gyanánt.

Prestigio Multiphone 8500 Duo doboza
[+]

A telefon nyilvánvalóan nem kicsi, hiszen az 5 inches kijelző determinálja a méreteket. Az oldalsó káva elég vékony, alul-felül viszont jókora ráhagyással dolgoztak a tervezők, ami miatt a 8500 kissé nyúlánknak tűnik. Egy kézzel még talán épp kezelhető, bár a kijelző átellenes sarkait már csak nyújtózkodva lehet elérni. Felül másodlagos kamerát (2 megapixel) és fényérzékelőt találunk, alulra három, érintésérzékeny vezérlőgomb került, az egészet pedig Gorilla Glass védi a sérülésektől.

Prestigio Multiphone 8500 Duo kézben tartva
[+]

A mérnökök balra tették a hangerőt szabályozó gombpárost, jobbra a feloldógombot, nincs viszont a Lumia modelleken megszokott gyorsbillentyű a kamera vezérléséhez. Felülre került a 3,5 mm-es jack dugasz és a microUSB csatlakozója. A hátlap kopogós műanyag, jókora márkajelzéssel, felső résézre került a villanóval is megtámogatott kamera. Nem gyűjti a koszt, nem szívja magára a port, de nem egy puha tapintású valami.

Prestigio Multiphone 8500 Duo szemből
[+]

Viszonylag könnyen le lehet bontani a hátlapot, az akkumulátorhoz, a kettő darab, hagyományos méretű SIM-hez és a microSD-hez férhetünk így hozzá. A kijelző 720 x 1280 pixel felbontású IPS panel, a betekintési szögek rendben vannak, a fényerő átlagosnak mondható, az érzékenységgel azonban nincs minden rendben. Ha gyorsan mozgunk a menüben, sebesen görgetjük az oldalakat, akkor úgy viselkedik a telefon, ahogyan azt egy WP8.1-es készüléktől el is várja az ember. Ha viszont lassan haladnánk egy listában fel-le, akkor döcög a görgetés, lassan frissül a képernyő, ezt szerintünk két dolog okozhatja. Vagy az történt, hogy az érintőfólián ritkásabban ülnek az érzékelési pontok, emiatt nem kap folyamatos visszajelzést a rendszer arról, hogy mit csinálunk az ujjunkkal, vagy nem ez a probléma forrása, hanem szoftveresen van valami eltolva és nem jutnak el a rendszerhez olyan gyakorisággal az adatok az ujjunk pozíciójáról, ahogyan kéne.

Prestigio Multiphone 8500 Duo hátulról
[+]

Nem tudni, hogy mi okozza a problémát, mindenesetre direkt megnéztünk egy másik, ugyanilyen telefont, ahol szintén tetten érhető a jelenség, ez elég zavaró a használat során, de persze mint minden, ez is megszokható és nyilván van az az árkülönbség egy hasonló tudású Nokiához képest, amely a vásárlóval elfeledteti ezt a gondot. Ez egyébként a telefon talán legnagyobb hibája, máskülönben a külső kapcsán elmondható, hogy remekül össze van rakva, korrekt az anyaghasználat, a formaterv is bőven megüti azt a mércét, amit egy nagyobb gyártó is összerak.

Hardver, rendszer

A belső kicsit vérszegény, legalábbis ha hasonló árú, de más rendszerű telefonokhoz hasonlítjuk. A négymagos Qualcomm MS8212 a Snapdragon 200-as család tagja, a magok 1,2 GHz-en ketyegnek, a grafikus gyorsításért egy Adreno 302-es GPU felel. Ez bizony a középkategória alja, még akkor is, ha mindezek mellé 1 GB RAM-ot pakolt a Prestigio a burkolat alá. Ugyanakkor viszont ez ne tántorítson el senkit, a Windows Phone rendszernek ennél kevesebb is elég, hogy gördülékenyen, késlekedés nélkül tegye a dolgát, a 1 gigányi RAM pedig garancia arra, hogy minden alkalmazás elfusson a gépen.

A kijelzőérzékenységi parától eltekintve nincs is gond a készülék sebességével, minden azonnal történik, finomak az animációk, gyors a rendszer tempója, de hát ezt el is várjuk bármilyen Microsoft alapokra építkező okostelefontól. A csempés felület pont olyan, mint amilyennek ismerjük, a főoldalon immáron három oszlopban sorakozhatnak a kipakolt elemek, a menübe lépve pedig ABC-sorrendben találjuk meg az alkalmazásokat. Mivel kétkártyás telefonról van szó, ezért két darab híváskezelő és ugyanennyi SMS-felület áll rendelkezésünkre függően attól, hogy melyik SIM-et óhajtjuk működtetni. A készülék dual standby módban képes működni, tehát az egyik kártyán beszélgetést bonyolítunk, addig a másik lelép a hálózatról.

Prestigio Multiphone 8500 Duo csempés főképernyő Prestigio Multiphone 8500 Duo névjegye

A nagy kérdés nyilván az, hogy a Nokia telefonoknál megszokott extra szoftverek közül a Prestigio mit tud örökölni. A 8.1-es frissítés többek között azt is magával hozta, hogy a finnek lokációra épülő szolgáltatásainak zöme a többi Windows alapú készülék számára is elérhető vált, így aztán - bár gyárilag nincsenek fent - az Áruházból letölthető a HERE Maps és a HERE Transit. A híres offline navigációt kereső felhasználók viszont csalódni fognak, mert a HERE Drive+ nincs ebben a listában benne, de ez egy egyszerű trükkel megoldható. Ha ugyanis a készülék régiós beállításait az Egyesült Államokra állítjuk, akkor csodák-csodájára feltűnik az Áruházban a hőn áhított offline navigációs szoftver is, minden fakszni nélkül letölthető, működik.

Prestigio Multiphone 8500 Duo HERE Drive+ Prestigio Multiphone 8500 Duo Office

Extra appokat nem fogunk találni, sok funkciónak csak az ikonja van meg a listában és ezeket külön le kell töltsük. Ilyen mondjuk a Receptek, az Utazás, vagy az Egészség és fitnesz, de a Facebook és a Skype alaphangon is elérhető, ahogyan az Adatforgalmi segéd, illetve a Tárterületsegéd. Ez utóbbi arról is információt ad, hogy a belső, 8 GB méretű területből mennyit tudunk felhasználni, a dobozból kivéve nagyjából 4,5 gigányi helyünk marad, de mivel van microSD bővíthetőségi lehetőség, ezért ez nem vészesen karcsú.

Prestigio Multiphone 8500 Duo SMS szövegbevitel Prestigio Multiphone 8500 Duo egészség és fitnesz

Természetesen a 8.1-es frissítés vívmányai mind megvannak, a külön-külön, jelzésekre és médiatartalmakra állítható hangerő, a felülről lerántható értesítési függöny és a csempék mögé beállítható háttérkép nem hiányzik a Prestigio üdvöskéjéből. Nincs viszont néhány nokiás extra a pakkban, nem lehet a kijelzőt dupla kattintással feloldani és a néhány Lumiából ismerős glance mód sincs meg, ami halványan mindig mutatja az időt és az értesítéseket. Mivel a 8500 tetején nincs led, ezért ezekről csak akkor szerzünk tudomást, ha felélesztjük a kijelzőt.

Multimédia

A hátlapon 8 megapixeles kamera teljesít szolgálatot, amely autofókuszos és tartozik hozzá vaku is. A kifejezetten jól kezelhető Nokia Camera szoftvert azonban éppúgy nélkülöznünk kell, mint a finnek által fejlesztett további képmanipulálási appokat (pl: Cinemagraph), marad tehát a platform saját megoldása, amely kicsit kevésbé látványos és nem is tud annyit. Mivel azonban a WP8.1 kamerás része a fejlesztők felé nyitott, ezért számos olyan alkalmazás tölthető le, ami a képkészítéssel kapcsolatos, de ezek a fotózás minőségét nem javítják, inkább csak új lehetőségeket nyitnak meg. Erre jó példa a Vine, vagy a Bing Translator.

Prestigio Multiphone 8500 Duo kamera menü
[+]

A beállítások nem túl bőségesek, vannak témák (hó, éjszaka, tengerpart, ilyesmi), kapcsolható a vaku, állítható a felbontás, az ISO, az expozíció, a fehéregyensúly, valamint válthatunk előlapi kamerára. A fókuszálás és az exponálás nem túl gyors, és már a kijelzőn is látszik, hogy nem lesz a fotós mobilok királya a Prestigio 8500, ha pedig áttöltjük ezeket a képeket a számítógépre, akkor aztán pláne kijönnek a hibák, szűkös a dinamikatartomány, csak közepes a vonalélesség, olykor jelentős a zajosodás, de néha el lehet kapni egy-egy képet, ami relatív jól sikerül, főleg makró esetében. Videóban sem brillírozik a gép, a maximális felbontás 854 x 480 pixeles, ez elmarad a középkategória elvárásaitól.

Prestigio Multiphone 8500 Duo zenelejátszó Prestigio Multiphone 8500 Duo zenelejátszó

A zenelejátszót ismerjük már régről, szépen listázza a számainkat mindenféle bontásban, mutat albumborítót, fut a háttérben, a lezárt képernyőről elérhetők a vezérlőgombok is, de az értesítési függönyben hiába keressük ezeket. Equalizer nincs, a kihangosított produkció aránylag gyenge, főleg ne várjunk mélyeket a hátlapra tett hangszórótól, fülessel nyilván klasszisokkal jobb az eredmény. Van FM-rádió, ennek használatához is elvárás, hogy headsetet csatlakoztassunk.

Adatátvitel, akkumulátor

Ha leszedjük a hátlapot és nekiállunk babrálni a SIM-ekkel, akkor hamar ki fog derülni, hogy igen passzentosra tervezték meg a helyet a mérnökök, úgy kell betuszkolni a kártyákat, microSIM átalakítóval még egy fokkal problémásabb a szituáció, de megoldható azért a feladat. Akármelyik slotot is használjuk, el kell döntsük, hogy melyik kártya léphet fel adathálózatra, a maximális sebesség 21 Mbps lehet, ez alapvetően elég. 4G nincs, az NFC is hiányzik, viszont a GPS gyorsan talál pozíciót és tartja is azt, a Bluetooth modul pedig 4.0-s.

Prestigio Multiphone 8500 Duo internet explorer 11 böngésző Prestigio Multiphone 8500 Duo SIM beállítás

Az Internet Explorer 11-es verziójára nem lehet panasz, gyorsan dolgozik, nem okoznak gondot a komplexebb weboldalak sem, tördelhetünk oldaszélességre és a kétujjas nagyítás is gördülékenyen történik. Hogy ne szaladjunk túl a rendelkezésünkre álló adatcsomag-kereten, azt egy segédszoftver oldja meg igény szerint. A hátlap alá tett akkumulátor jól bírja szuflával, a 2000 mAh-s teljesítmény nem hangzik vadítóan, de a hardver és az OS igen takarékos, két napos készenléti idővel lehet kalkulálni átlagos használat mellett. Vannak energiatakarékossági beállítások, amivel kicsit tovább is spórolhatunk a teleppel, de nagy megváltást ezek azért nem hoznak.

Prestigio Multiphone 8500 Duo hátlap alatt
[+]

Értékelés: Prestigio Multiphone 8500 Duo
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Prestigio egy kicsit felemás készüléket épített a WP8.1 köré. A kijelző mérete és felbontása a telefon árához képest korrekt, a görgetési anomáliák viszont rendesen árnyalják az összképet. A hardver nem túl combos, de a rendszer meghajtásához untig elég a Snapdragon 200-as SoC is, az 1 GB méretű RAM is az eszköz jó tulajdonságaihoz sorolható. Kamerában nem sikerült megugrani a Lumia modellek szintjét, a képek elég haloványak, a videós produkció sem túl acélos. A zenei eszköztár is inkább csak a minimális elvárásoknak felel meg, ugyanakkor remek hír, hogy a HERE szoftverek kis trükközéssel letölthetők rá. A telep teljesítménye elég ehhez a hardverhez, a beszélgetési hangminőség viszont kicsit szintén felemás, én mindenkit remekül hallottam, de a másik oldalon azt mondták, hogy az én hangom kissé éles. A formaterv, az ergonómia és az összeszerelési minőség megfelel az árcédulával meghatározott szintnek, a kamera exponálógomb kicsit hiányzik, de ez nem egy égető probléma. Az 50 ezer forint alatti ár viszont kimondottan barátságos, hasonló összegért a Nokia a Lumia 630-at kínálja, amely alacsonyabb felbontású kijelzőt és feleennyi RAM-ot nyújt, viszont a kamera jobb, a hardver pedig erősebb. Ennek megfelelően a Prestigio 8500 Duo nálunk egy Tetszett minősítést érdemel, remélhetőleg a többi gyártó is hamarosan jelentkezik WP8.1 köré épített, kedvező árú modellekkel, elsősorban a Lenovo és a ZTE megoldásaira leszünk majd kíváncsiak. Bár az utóbbi időben a Windows Phone rendszerű eszközök eladási részesedése csökkent, ezen nem csak a most tesztelt Prestigio, hanem más, ütőképes modellek is segíthetnek, a 8500 Duo pedig jól mutatja, hogy ezekben is akadhat fantázia, pláne, hogy nem hiányzik az ingyenes, offline navigáció sem, ami a platform egyik legnagyobb csábító tényezője lehet.

Prestigio Multiphone 8500 Duo

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Prestigio Multiphone 8500 Duo
Nokia Lumia 630 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 145 x 70 x 8,3 milliméter
Tömeg 140 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat 2 db normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 200 (8212)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 302
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 8 GB (szabadon felhasználható: ~4 GB)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP is)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés nincs
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (magyar nyelven is)
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java ?
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Egészség és fitnessz, HERE Maps, Office, OneDrive, OneNote, Pénztárca, Pénzügyek, Receptek, Sport, Utazás
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel van (max. 480p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 470 óra
Beszélgetési idő 30 óra
Zenelejátszási idő 73 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, giroszenzor, Gorilla Glass 2

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés