Prestigio Muze A7 - öreges smúzolás

Bevezető, tartozékok

Hú, de rég hallottunk már a Prestigióról. A kezdetekben magát hatalmas elánnal a mobiltelefonos iparágba belevető cég mostanság nem brillírozik, mondjuk nehéz is úgy, hogy közben jönnek és jönnek az újabbnál újabb konkurensek, méghozzá olyan kompetitív árazással és termékekkel, amikkel rendesen feladják a leckét mindenkinek (igen, érdemes itt a Vernee-re és annak mobiljára gondolni). A ciprusi székhellyel rendelkező Prestigio Európát és Afrikát célozza készülékeivel, a hivatalos weboldal szerint már 70 országban vannak jelen, és nem csak okostelefonokkal, hanem hagyományos eszközökkel, tabletekkel, DVD-lejátszókkal, kiegészítőkkel is foglalkoznak (nem kicsit erős, ahogy ők fogalmaznak: egyre inkább felnőnek a nagyokhoz).

Teljesen rendben van a formaterv, az ergonómia viszont közepesen jó
Teljesen rendben van a formaterv, az ergonómia viszont közepesen jó [+]

Legutóbb a Grace S5 LTE-vel foglalkoztunk, aminek erénye a hatalmas kijelző volt, a sima Grace pedig a rendkívül karcsú formatervvel próbált hódítani. Tesztalanyunk elődjének talán a Muze C3 nevezhető, a cégnél egyértelmű cél volt a szelfi közösség megszólítása ezzel a modellel, hiszen az előlapra egy ledes villanót szereltek. Főszereplőnknél, a Muze A7-nél sincs ez másképpen, ám lényegében mindenben majd kétszer olyan erős lett, mint elődje: nyolcmagos processzor, két gigabájtnyi rendszermemória, és megnövelt méretű megjelenítő. Az árazás sem sikerült rosszul, ám ameddig mondjuk egy éve ez mindenre elég lett volna, most már talán kevésbé lesz az, pláne úgy, hogy a 4G sajnos hiányzik a repertoárból, és a hardver mögött is kevesebb van, mint elsőre hinnénk.

Piros és fehér színben pompázó csomagolás, meglehetősen kevés tartozékkal
Piros és fehér színben pompázó csomagolás, meglehetősen kevés tartozékkal [+]

Letisztult lett a csomagolás, a régebben használt csilli-villi doboz helyett fehér és piros színekben pompázik a szelence, aminek tetején a telefon képe és neve, oldalán pedig a képességekről árulkodó ikonok láthatók. Belül meglehetősen kevés dolgot találunk: a telefon mellé mindössze egy használati útmutatót, egy microUSB kábelt, valamint egy töltőfejet pakoltak. A Prestigio újdonsága fehér, arany és fekete színekben kapható.

Külső, kijelző

Kicsit xiaomis vagy meizus beütése van a Prestigio újdonságának, ebben az arany színben kifejezetten vagánynak hat. Első blikkre úgy tűnik egyébként, hogy egy széltől szélig érő kijelzővel kedveskedett a cég, ám sajnos azért a képernyő körül pár milliméter vastag káva is felfedezhető, ami tehát csalóka, ám dizájn szempontjából nem rossz döntés. A készülék külsőleg műanyagból és üvegből áll, oldalt olyan, mintha fém lenne a keret, de nem az. Az összeszerelési minőség nagyon jó, akkor hallható egy kicsi recsegés, ha tényleg erősen elkezdjük tekergetni a telefont. Hiába kerestem, sehol sem találtam hivatalos adatokat a mobil dimenzióiról, a mi mérőeszközünk 148 x 74 x 8 milliméteres méretekről árulkodott. Egy kézzel nem lehetetlen kezelni a kütyüt, picit mondjuk nem árt tornáztatni az ujjainkat.

Ha nem lenne a kijelzőt körbeölelő fekete keret, igazán impozáns lenne a dolog
Ha nem lenne a kijelzőt körbeölelő fekete keret, igazán impozáns lenne a dolog [+]

Kijelző-teszt
Mérés Prestigio Muze A7 Samsung Galaxy J3 (2016) Vernee Thor Xiaomi Redmi 3
Fehér fényerő (max.) 401 nit 334 / 425 nit 432 nit 523 nit
Fehér fényerő (min.) 46,6 nit 4,2 nit 20 nit 1,2 nit
Fekete fényerő 0,5 nit 0 nit 0,20 nit 0,49 nit
Kontrasztarány 802:1 végtelen 2160:1 1067:1
Színhőmérséklet 7612 K + kézi 7515 K 8535 K + kézi 7960 / 7043 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az előlapon egy 5,3 hüvelykes on-cell kijelző található (van még egy réteg a érintőpanel és maga képernyő között), nem szokványos méret ez, sőt, elég ritka, a 720 x 1280 pixeles felbontás mindenesetre elég, hiszen 277 ppi-s képpontsűrűséget jelent. Az IPS kijelző viszonylag jól, ám egy kicsit kékesre lett kalibrálva, manuálisan nem lehet ezen változtatni. A betekintési szög kiváló, jelentős fényerőcsökkentésre sem lehet számítani. Nappal aránylag jól látható a megjelenítő tartalma, a feketék viszont a kelleténél világosabbak, és a minimális szint is zavaró tud lenni éjszaka. A nagyobb probléma inkább az érzékenységgel kapcsolatos, hiszen hiába kezel egyszerre maximum öt ujjat a képernyő, a fürgébb végtagokat nem szereti, lassan követi a mozdulatokat, vagyis, ha gyorsan gépelünk, kimaradhatnak karakterek. A kijelző alatt mindössze egy rendkívül világos, kék értesítő led kapott helyet, felül pedig egy fény- és közelségérzékelő szenzort, egy beszélgetési hangszórót, egy 5 megapixeles kamerát, valamint egy ledes villanót találunk.

A telefon tetejére és jobb oldalára szereltek szinte mindent
A telefon tetejére és jobb oldalára szereltek szinte mindent [+]

A keret tömör plasztik, szálcsiszolt mintával, fogásra ugyan nem prémium, külsőre már annál inkább. Jobbról érjük el a bekapcsológombot és a hangerőszabályzó billentyűt, mindkettőnek jó erős a nyomáspontja, nincs holtjátékuk. Alulra szerelték a hangszórót és a beszédmikrofont, a készülék jobb szélét viszont üresen hagyták. Felülre azért jutott még két dolog, az egyik a 3,5 milliméteres jack kimenet, a másik a microUSB csatlakozó, olyan, mintha ezek között egy infra is lenne, ám nem az, és nincs sehol adat arról, hogy mi lehet.

A hátlap műanyag, ám a készülék jól néz ki az arany színben, a borítás sem csúszós
A hátlap műanyag, ám a készülék jól néz ki az arany színben, a borítás sem csúszós [+]

A hátlap szintén műanyag, a recézett és asztalterítőre hajazó mintázat jól áll a telefonnak, nem csúszós, nem gyűjti az ujjlenyomatokat. Középen egy Prestigio logó jelzi a telefon hovatartozását, bal felül pedig nem csak a 13 megapixeles kamera érdekes, hanem a mellé pakolt, dupla tónusú, tripla ledes villanó, ilyen megoldást ritkán látni (de azért előfordul). A borítás kicsit nehézkesen és némi körömszaggatás után lepattintható, az akkumulátor cserélhető. Kevés olyan telefon van már a piacon, ami normál (mini) SIM-et kezel, a Muze A7 kettőt is fogad, és még maradt hely a microSD foglalatnak is. A telepet mindenképpen ki kell venni, hogy a kártyákat behelyezzük vagy kivegyük, működés közben tehát ezeket a műveleteket nem tudjuk végrehajtani.

Hardver, szoftverezettség

Tényleg jól hangzik, ha valakinek azt mondjuk, már az alsó kategóriás eszközökben, így tesztalanyunkban is egy nyolcmagos processzor dübörög. Csak hát nem mindegy, milyen chipsetben. Vannak már egészen jól megoldások, ám a Muze A7-ben egy jó régi konstrukciót alkalmaztak, méghozzá a 28 nanométeres csíkszélességű MediaTek MT6592 lapkát. Az ARMv7 architektúrájú processzorban nyolc darab, 1,4 gigahertzre skálázott Cortex-A7 mag dolgozik, a grafikus feladatok ellátását a Mali-450MP4 IGP vállalja magára, az alkalmazások futtatásában 2 gigabájt RAM segít. A 16 gigabájtos adattároló csak papíron ennyi, az előre telepített programok és a rendszer kicsivel több mint 4 gigabájtot lecsípnek belőle. A microSD foglalatba maximum 32 gigabájtos kártyát rakhatunk, az alkalmazásokat nem telepíthetjük ide. A rezgőmotor kellően erős ahhoz, hogy az értesítéseket megérezzük.

Az előlapi kamera mellett is található villanó
Az előlapi kamera mellett is található villanó [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Prestigio Muze A7 Xiaomi Redmi 3 ZTE Blade V7 Vernee Thor
Rendszerchip MediaTek MT6592 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 28774 pont 35181 pont 35987 pont 37679 pont
Vellamo Browser 1939 pont 2605 pont 2133 pont 2838 pont
Vellamo Metal 742 pont 1126 pont 879 pont 1059 pont
Geekbench 3 (single) 372 pont 657 pont 617 pont 636 pont
Geekbench 3 (multi) 2244 pont 3006 pont 2832 pont 3016 pont
GFXBench Manhattan on nem futott le 12 fps 4,5 fps 9,1 fps
GFXBench Manhattan off nem futott le 5,8 fps 4,5 fps 4,5 fps
GFXBench T-Rex on 14 fps 24 fps 12 fps 19 fps
GFXBench T-Rex off 12 fps 15 fps 12 fps 12 fps

Választhatott volna kicsit frissebb rendszerchipet a Prestigio, van bőven olyan konkurens, amiben már jobb teljesítményt nyújtó SoC található, ez a pontszámokban is megmutatkozik. Szerencsére a szoftver sebessége az alapműveletek során nagyjából rendben van, vagyis az alkalmazásváltás és a programok megnyitása nem döccen meg, egyszer-kétszer viszont volt olyan, amikor hirtelen belassult minden, és ezen vagy a másodpercek lepergése, vagy egy újraindítás segített. Próbáltam persze több adatot tartalmazó dokumentumot megnyitni, vagy nagyobb fájlt telepíteni, ilyenkor sem volt gond, bár az átlagosnál több időt vett igénybe. A játékoknál kell a legnagyobb kompromisszumot kötni, a komolyabb produktumokkal már nem bír el a telefon, bár legalább nem melegszik.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

A készülékre az Android 5.1.1 Lollipop operációs rendszer került, méghozzá az oly szeretett Material Designnal. Ez azt jelenti, hogy mindenhol a gyári ikonkészletet és külsőt kapjuk, a cégnél nem nyúltak bele a szoftverbe. Az alul lévő vezérlőgombok sorrendje nem változatható (vissza, home és alkalmazásváltó), felülről minden esetben az információs függöny gördíthető le, ami az elmulasztott értesítéseken felül a gyorsbeállításokhoz tartozó kapcsolókat tartalmazza. A menüben 5 x 4-es elrendezésben és betűrendben láthatók a programok, mappákat és widgeteket csak a főképernyőkre helyezhetünk. Az alkalmazásváltóban kártyalap formájában látjuk az appokat, a kuka ikonra nyomva lehet mindent egyszerre bezárni.

A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő
A hívóképernyő és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A telefonkönyvben természetesen prediktíven, azaz név és szám szerint kereshetünk, a kontaktokhoz megannyi információ elmenthető (még csengőhang is). Az SMS-kezelő jól működik, kérhetünk kézbesítési jelentést. Igazság szerint semmi plusz funkcióval nem vértezték fel a telefont, applikációkkal viszont annál inkább. A Booking.com-ot kapásból megkapjuk (irány tehát nyaralni), ahogy az eBayes vásárlást is azonnal megkezdhetjük. A könyvolvasás szerelmesei az eReaderben élhetik ki magukat, van fájlkezelő, a navigálásban a Maps.me segít. Egy fiók létrehozásával 200 gigabájtnyi ingyen tárhelyet nyerünk a Prestigio felhőszolgáltatásában, a MultiShare pedig abban segít, hogy az alkalmazásokat, képeket, fájlokat és hangjegyzeteket könnyedén megosszuk más telefonokkal.

Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete
Az értesítési sáv és az alkalmazásváltó felülete [+]

Kétféle e-mail klienst kapunk, az egyik a Gmail, a másik pedig a myMail, utóbbi kellemes UI-jal rendelkezik, a leveleket ujjmozdulatok segítségével törölhetjük, archiválhatjuk, vagy válaszolhatunk rájuk. A többi alkalmazás már nem különleges, hiszen az androidos telefonok velejárója: kapunk Térképet, zene- és videolejátszót, egy csokor Google appot (Drive, Chrome, Fotók, YouTube, Hangouts), kamerát, ébresztőórát, Play Áruházat, számológépet, hangfelvevőt, időjárást.

Kamera, multimédia

A hátlapon egy 13 megapixeles kamerával lehet kattintgatni, amit sötétben egy tripla ledes villanó segít, ráadásul két tónusban, hogy jobb legyen a képek fehéregyensúlya. Elég sok mindent kijelez a szoftver, rögtön mutatja a tájolást, hogy ne készítsünk ferde fotókat, és vannak ikonok, hogy a HDR-t, a mosolyfelvételt, a sima vagy a gömbpanoráma módot bekapcsoljuk. A beállításokban számos más opciót találunk, ilyen a színhatás (fekete-fehér, szépia, negatív), a képjelleg (éjszakai, buli, napnyugta), a fehéregyensúly, a villódzásgátló, arcfelismerés, önkioldó (2, 10 másodperc), sorozatfelvétel, képarány. Videókat maximum Full HD felbontásban lehet rögzíteni.

A kamera keresőképernyője és a főbb menüpontjai A kamera keresőképernyője és a főbb menüpontjai
A kamera keresőképernyője és a főbb menüpontjai [+]

Egyáltalán nem vészesek azok az alkotások, amik a telefonnal készültek, persze látszik, hogy szemcsések egy kicsit a fotók, némi túlélesítés is megfigyelhető, de nem rossz a dinamikatartomány, nincs kromatikus aberráció. A részletek egész jól látszódnak, még a távolban lévő feliratok is aránylag jól kivehetők. A vonalélesség közepesen jó, főleg a sarkok felé mosódnak el egy kicsit a dolgok, az elemekről készült fotó jól mutatja a hiányosságokat. A makró teljesen rendben van, jó tíz centiméterről lehet éles végeredményt produkálni. A vaku erős, igen ám, de olyan, mintha hamarabb villanna, mint ahogy a telefon exponál, ezért sötétben a képek sem elég világosak. Gyengül a kamera teljesítménye éjjel, több a zaj, jobban mosódnak a felvételek. A videók már annyira fekszenek a telefonnak, a hang elég dobozos, a kép pedig meglehetősen homályos, de ahogy mondani szokás, beszéljen inkább a tesztfilm.

Hárul három ledes vaku segítené a kamerát, csak a szenzor rosszkor exponál
Hárul három ledes vaku segítené a kamerát, csak a szenzor rosszkor exponál [+]

Az a helyzet, hogy egy egész korrekt videolejátszóval számolhatunk, ami nem csak a szokásos mp3 és H.264 kódolású fájlokat, hanem a 3gp, avi és mkv formátumokat is kezeli. A telefonon lévő mozgóképeket egy helyen listázza a szoftver. Filmezéskor lehetőség nyílik arra, hogy a képernyőt érintésvédetté tegyük (csak a lakat ikonra rányomva lehet ezt feloldani), vagy kis ablakba helyezzük a képet, így a mozizást nem kell felfüggeszteni addig, ameddig elolvasunk egy üzenetet.

A video- és a zenelejátszó A video- és a zenelejátszó
A video- és a zenelejátszó [+]

A zenelejátszó nem okoz sem pozitív, sem negatív meglepetést, minden szükséges feladatot ellát, kezeli szinte az összes ismert formátumot. A muzsikák előadók, albumok, dalok és listák szerint rendeződnek oszlopokba, a számok neve mindig látszik, ahogy az elérhető albumborítók is. A hangszóró elég nagy teret képes megtölteni hanggal, jól szól, persze nem hibátlanul, maximális hangerőn már kicsit élesen szól, mélyek pedig inkább csak próbálkozásoknak számítanak. Szoftveres plusz a keverés és a hangszínszabályzó. Jó hír még az FM-rádió, ami fülhallgató csatlakoztatása után indul el, és RDS-képes.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Manapság már belépőszinten is egyre ritkább, ha nincs 4G (persze a B20-as sáv a drágább készülékekből is kimaradhat), márpedig a Muze A7 esetében le kell mondani az LTE-ről. Helyette a 3G-vel kell elboldogulnunk, így letöltés esetén 21,1, feltöltéskor pedig 5,76 Mbps sebességre számíthatunk maximum. Habár ez sem kevés, érezhető a 4G-vel szemben fennálló hátrány, mondjuk egy alkalmazás vagy egy fájl letöltése esetén, vagy egy olyan régióban, ahol 2G mellett 4G fogható jó minőségben. A hangminőség rendben van, a két SIM csak standby módban működik együtt, híváskor a nem használt kártya lekapcsolódik.

A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja
A Chrome böngésző és az akkumulátorhasználat grafikonja [+]

WiFi-ből kétcsatornás, internetmegosztásra képes, 802.11b/g/n-es modul jut, Bluetoothból pedig 4.0-ra számíthatunk, méghozzá A2DP-vel. A navigálást a beépített A-GPS segíti, viszont nincs GLONASS támogatás, szóval húsz másodperc kell ahhoz, hogy a mobil megtalálja a helyzetünket, utána már egész stabilan tartja a jelet. Nincs infra, NFC, még az USB-OTG-ről is le kell mondanunk. A böngészőprogram szerepét elsősorban a Chrome látja el, amit már szinte mindenki ismer, nagy előnye a platformok közötti szinkronizálás. A görgetés sebesség az esetek többségében rendben van, az összetettebb weboldalaknál azért képes megakadni. Nincs éjszakai mód, a nagyítás két ujjal történik.

Van még normál SIM-es telefon, a Muze A7 rögtön kettő ilyen kártyát is fogad
Van még normál SIM-es telefon, a Muze A7 rögtön kettő ilyen kártyát is fogad [+]

Értékelés: Prestigio Muze A7
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor 2500 milliamperóra kapacitású, ami nem sok, ám egy napos használatra szinte mindig elég. Telefonálással, fotózgatással, internetezéssel és kevés játékkal 4 óra kijelzőidőre lehet számítani, ha pedig videókat nézünk, akkor körülbelül 5 óra alatt fog lemerülni a telefon. Energiatakarékos módok vannak, főleg alacsony töltöttségnél érdemes bekapcsolni ezeket.

A Prestigio Muze A7 a boltok többségében 43 ezer forintot kóstál, ennyiért pedig egy nagyon jó alsó kategóriás telefon...lenne. Csak elkésett. Persze mit lát az, aki betéved a boltba telefont vásárolni? Jó specifikációt, hiszen a processzor nyolcmagos, RAM-ból pedig két gigabájtot kapott a készülék, és még a belső tárhely méretére sem lehet panaszkodni. Igen ám, csak nem mindegy, hogy azok a processzormagok milyen erősek. A MediaTek MT6592 chipset ugyanis már nem mai csirke, és igazából nem tud többet egy középkategóriás négymagos megoldásnál. A HD kijelző persze nem akkora felbontású, hogy ne tudjon megküzdeni vele a hardver, ám ha már egy kicsit jobban megterheljük a rendszert, képes valamelyest megroggyanni, és ehhez az előbb említett megjelenítő némileg gyenge érzékenysége is hozzájárul. A kamera teszi a dolgát, ennél többet nem lehet elvárni ettől a kategóriától, szerencsére nem valami szedett-vedett szenzort pakoltak a kütyübe, persze csodát ettől nem tudtak tenni. A dual SIM képesség mindig előny, az üzemidő pedig átlagos, de a stabil egy nap mindig megvan. A Muze A7 tehát másfél éve best buy lett volna, ám most már annyira nem lehet hanyatt esni tőle, legnagyobb ellenfele, és csatának legnagyobb esélyese egyértelműen a Vernee Thor, ha pedig nem számít a 4G (mert hát főszereplőnkben sincs), akkor icipicit drágábban a Xiaomi Redmi 3 verheti köröket a mobilra. A Prestigio tehát nem alkotott rosszat, csak elkésett egy kicsit vele, egy tetszett plecsni az ár/érték aránya miatt még a hibái ellenére is megérdemel.

Prestigio Muze A7

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Prestigio Muze A7
Prestigio Muze A7 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 148 x 74 x 8 milliméter
Tömeg nincs adat
Színvariációk fekete, arany, fehér
SIM-foglalat 2 darab normál SIM (=miniSIM)
Kijelző
Kijelző átlója 5,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (277 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6592
Processzor típusa Nyolcmagos, 1,4 GHz-es Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-450 MP4
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 16 GB (11,85 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 GB)
Adatátvitel
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, dual-band, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Clean Master, eBay, eReader, FM-rádió, MultiCloud, MultiShare, Maps.me, myMail, MultiStore
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz, tripla ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásérzékelő, közelségérzékelő, fényérzékelő, értesítési led

Előzmények

Hirdetés