Qilive Tablet 9.7” Quad Core - madaras táblagép

Bevezető

Először is: hogyan kell ezt ejteni? Csilájv? Kuiliv? Hát nem, ezt az Auchan emberi úgy emlegették a bemutató alkalmával, hogy kilájv. Honnan a név - hangzott el ugyanezen a bemutatón a kérdés. Hát, csak úgy lett, mert modern. Nem kötődik semmihez - persze ez nem is feltétlenül baj, engem főleg a q betű tipográfiája miatt a Quelle magazinra emlékeztet. Rendben, legyen akkor Qilive, de mi a típusa ennek a gépnek? Tablet 9.7” Quad Core. Ez a típusa, szerintem ez béna. Nem megjegyezhető, nem egyedi és mi lesz ha jön még egy pont 9,7 hüvelykes, négymagos gép? Akkor az lesz a Tablet 9.7” Quad Core Kettő?

Qilive Tablet 9.7
[+]

Ettől még persze lehet egy Qilive masina jó vétel, és egyébként ilyen szempontból nem is nagyon lőtt mellé az Auchan. Bruttó 70 ezer forintot kérnek a tabletért, ami nincs túlzottan fölélőve a B brandes áraknak, mert persze egy Qilive nem kéne egy Samsunggal versenyezzen. Pedig egyébként az Auchan saját bevallása szerint úgy árazta a termékeket, hogy megnézték, hogy mennyibe kerül egy Samsung, egy LG, vagy egy ASUS tablet és belőtték a Qilive-okat alá. Amivel egy nem tudatos, hétvégi bevásárlását az Auchanban végző családfőnél meg tudják gyújtani a birtoklási vágyat, de ha egy picit is jártasabb júzer nézegeti meg a specifikációt, akkor annyira már nem lesz oda. Mert a B brandes WayteQ, Prestigio, ConCorde és társaik tudnak olcsóbban is hasonlót nyújtani.

Qilive Tablet 9.7
[+]

És khm, bár nemigen hirdetik, de ezt a Qilive-ot sem a húspult mögött rakják össze bajszukat pödrő, kedves mosolyú magyar hentesek félállásban, hanem az Archos. A Qilive most bemutatandó modellje igazából egy Archos 97 Titanium HD. Aminek legalább a nevét meg lehet jegyezni. Itthon nem lehet kapni ezt a masinát (már), de az Amazon brit oldalán 140 fontért kelleti magát, ezt sem sorolnám az A brandek közé. Szóval nem vagyok hanyattesve az árazástól, ugyanakkor pontosan tudom, hogy így is fogyni fog a Qilive jókora gépe, mert elég ráírni piros betűkkel, hogy “akció”, meg ki kell tenni a polcsor végébe jó sokat belőle és akkor körülbelül ugyanolyan vásárlóközönség fog rárepülni, mint a hajsütővasra, a kenyérpirítóra, vagy a kerti locsolócsőre, egyszerűen csak azért, mert az arcába van tolva. És nem tudom, hogy rajtam kívül hányan csekkolgatják a hypermarketekben a sorok között járva a neten, hogy máshol ez, vagy az a termék mennyibe is kerül. Pedig egyre többünknek ott van a kezében a mobilnet. Ettől függetlenül azért aki véletlenül mégis Qilive terméket vásárol (főleg ezt a tabletet) nem fog azért csalódni. Mert bőven tudja masina azt, amire egy átlagos felhasználó vágyik, ráadásul a madarasteszkó nincs is messze - ha baj van a géppel, akkor vasárnap úgyis megyünk zsugorfóliás ájszteát venni az asszonnyal, beadjuk a szervizbe. És ez mindenképpen lehet szempont.

Doboz, külső

Elég méretes a doboz, de bele kell férjen egy majdnem 10 hüvelykes gép, egy USB kábel és egy töltő, amely saját szabványú csatlakozót használ. Ez egyébként meglehetősen gyakori az ekkora dögöknél, úgyhogy emiatt nem haragszom a Qilive tabletre, már csak azért sem, mert egy egész korrekt használati útmutatót is mellékelnek a cucchoz. És ebből végre kiderül, hogy masinánk tényleges neve Qilive 502450. Ezt is könnyű megjegyezni, fülbemászó.

Qilive Tablet 9.7
[+]

Első benyomás: azt a leborult mindenit, ez de nehéz! Pedig nem, csak az ember mindenféle Sony tabletekhez van szokva, a Qilive 9,7 inches gépének 618 grammos tömege inkább átlagos, pedig a hátlap alumíniumból készült - egy pluszpontot mindenképpen fel is kell érte írnom. Az viszont már meglep, hogy a márkajelzés a kijelző alatt van - illetve írnám, hogy mellette, mert egy ekkora vasat már általában fektetve használ az ember, de a gyártó nem így gondolta, amire ékes bizonyíték az is, hogy az előlapi feliratot alapul véve állított tájolás esetén bal felül találjuk a hangerőt szabályozó gombokat. És a feloldás, illetve lezárás billentyűje is ide költözött, tehát komolyan gondolták, hogy egy ekkora dögöt majd állítva tartunk, mint egy telefont. Erre a hátlapi feliratok tájolása is ráerősít, arról nem is beszélve, hogy a káva is fent vastagabb, mint lent, fektetve tartva kissé féloldalasnak érződik optikailag a termék.

Qilive Tablet 9.7
[+]

A mindenféle bemenetek egy oldalra (pontosabban felülre) kerültek, a kínai eredetű masináknál ez gyakran így alakul. Kapunk HDMI kijáratot, 3,5 mm-es jack dugaszt, microUSB csatlakozót és microSD nyílást is, ennél több nem is kell egy átlagos tabletre. A hátlap matt ezüstje kellemes, minőségi benyomást kelt, tartok tőle, hogy könnyen fog karcolódni, ami viszont megint furcsa, hogy a két hátsó hangszóró akkor kerül két oldalra, ha fektetve tartjuk a masinát. Különös még az előlap alsó részéről hátrafelé kanyarodó műanyag panel, ami nem simul bele a hátlapba, hanem kissé kiáll. Ez takarja valószínűleg a rádiós interfészeket, amelyek nem tudnának áttörni az alumínium borításon.

Qilive Tablet 9.7
[+]

Az előlapon kis kamera kukucskál a bal felső sarokban, felbontása két megapixeles. A hátlapra egy totál ugyanilyen modult szereltek, egy olcsónak szánt tabletbe ennél több nem is kell. A kijelző viszont nagyon ambivalens érzéseket okozott, mert a felbontás tényleg túlmutat a kategória képességein, a 2048 x 1536 pixel kifejezetten jónak számít, tűéles a kép, de sajnos a bevilágítás és a fényerő már inkább gyatra. Fekete háttérnél tökéletesen látszik, hogy oldalt honnan jön több megvilágítás, ennek ellenére a fényerősség inkább közepes, mint jó. A betekintési szögekkel viszont nincs gond, hiszen IPS panelről beszélhetünk. Hogy össze van-e rendesen rakva a Qilive? Úgy összességében igen. A hátlapot nem tudtam annyira megnyomkodni, hogy ez a kijelzőn elszíneződést okozzon (pedig ezt szinte az összes olcsóbb tablettel meg lehet csinálni), viszont nem kell nagyon gyötörni ahhoz, hogy a meglehetősen széles műanyag kávából recsegést csikarjunk ki. De attól nem féltem, hogy kettétörik a kezemben, hiszen majdnem 1 centi vastag a ház.

Hardver, menü

No, a hardverrel igazából nincs gond, egy Rockchip RK3188 dolgozik a gépben egy Mail 400-as GPU-val, ezt a páros már láttuk többször is. Ez a négymagos, Cortex-A9-es, magonként 1,6 GHz-es SoC nagyon népszerű a kínai eredetű tabletekben, illetve rengeteg tévére köthető médialejátszó is újabban ezt kapja, mert simán bírja a Full HD lejátszást anélkül, hogy különösebben megizzadna. A használhatóságban jó partner a 2 GB méretű RAM, igazából nem lehet okunk különösebb panaszra.

Teljesítmény-teszt
Benchmark QiLive 97R WayteQ xTAB-100 QCR Google Nexus 10 Samsung Galaxy NotePRO
Quadrant Standard 5279 pont 5537 pont 4644 pont 16173 pont
Linpack for Android (single) 57,697 MF. / 1,45 s 56,991 MF. / 1,47 s 130,858 MF. / 0,63 s 317,551 MF. / 0,26 s
Linpack for Android (multi) 113,047 MF. / 1,49 s 128,069 MF. / 1,32 s 181,557 MF. / 0,92 s 392,248 MF. / 0,43 s
Smartbench 2012 Prod. N/A 4452 pont 3396 pont 7366 pont
Smartbench 2012 Games N/A 1351 pont 2616 pont 3116 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 17127 pont N/A N/A 34564 pont
Geekbench 3 (single) 507 pont N/A N/A 922 pont
Geekbench 3 (multi) 1374 pont N/A N/A 2802 pont

Járt már nálunk szinte ugyanilyen hardverrel szerelt gép, majdnem egy éve már, hogy a WayteQ xTAB-100qcr a kezünkbe került és akkor nem voltunk tőle elragadtatva, mert a 4.1-es Androiddal elég darabos volt a felület, ám ezt szinte teljesen megszüntette a frissítés. Itt is az a helyzet, hogy az Archos eredeti gépe még 4.1-gyel jött ki, de a Qilive már a frissebb rendszerrel kapható, és valóban nincs gond a sebességgel. Nem mondom, hogy teljesen akadásmentes a felület, de csak akkor áll rajtunk bosszút, ha hirtelen nagyon össze-vissza akarjuk rángatni a menüt.

Qilive Tablet 9.7 Qilive Tablet 9.7

Szinte semmiféle szoftveres extra nem jár a termékhez, teljesen alap Androiddal fogunk találkozni, de még így sem sikerült megoldani, hogy a felület minden pontja magyarul kommunikáljon. Pedig azzal kezdődik az ismerkedés, hogy válasszunk nyelvet, amit én lelkesen meg is tettem, jutalmam pedig egy olyan beállítási varázsló volt, ami alapvetően angolul beszélt hozzám, de néha voltak magyar mondatai. Ha ezen túllépünk, akkor már a rendszer és a menü nyelve magyar, de találunk például a beálítások között olyan opciókat, ahol marad az angol, ilyen például a HDMI paraméterezése.

Qilive Tablet 9.7 Qilive Tablet 9.7

Egyetlen bónusz szoftver üti fel a fejét, a szintén magyarul nem tudó WiFiDisplay, amely Miracast fogadóeszközöket keres és átküldi rá a képernyőnk tartalmát. Kész, slussz, semmi más, minden egyebet a Google-től kapunk. A kamerák 2 megapixelesek, kevés beállítási lehetőséget tartalmaznak, nincs vaku, nincs autofókusz, inkább csak azért van ilyen a gépen, hogy rá lehessen írni a dobozra: két kamera. Azért a rend kedvéért csináltunk egy adag képet, amelyek alant megtekinthetők, de sok köszönet nem lesz bennük. Konkrétan semmi köszönet nem lesz bennük, ez a kamera a világon semmire nem alkalmas. Videót 480p felbontásban tudunk rögzíteni, ennek sincs sok gyakorlati haszna.

Qilive Tablet 9.7 Qilive Tablet 9.7

Zenei téren nincs semmi extra. A két külső hangszóró nem szól rosszul, de kevés a hangerő még maximumra tolva is. A lejátszó a Google sajátja, ez bőven megfelel a célnak, nem is elsősorban zenét hallgat az ember egy ilyen készüléken, hanem inkább videókat néz, oda meg elég a két hangfalacska teljesítménye.

Adatátvitel, akkumulátor

Mivel SIM-et nem lehet beletuszkolni a Qilive modelljébe, ezért marad a WiFi, amely két csatornás, jól érzékeli a távolabb elhelyezkedő routerek jelét is, igazán nem volt rá semmi panaszom. Az olcsóbb árfekvésű tabletekből ki szokott maradni a Bluetooth, itt szerencsére nem történt ilyen, bár a 2.1-es verziószámon azért már lassan túlhalad a mobilkommunikációs világ. Nincs viszont GPS, bár egy közel 10 inches gépet már ritkán használunk navigációra, nincs NFC, de ez nem is volt elvárás.

Qilive Tablet 9.7 Qilive Tablet 9.7

A böngészési élmény viszont megfelel az elvárásoknak, egyrészt van a gyári browserben Flash, ami láthatóan nem okoz gondot a hardvernek, másrészt egyébként is gyors és reszponzív a felület, ekkora felbontás mellett pedig már nem kérdés, hogy nem a mobil nézetre optimalizált verziókat fogom bámulgatni. A kétujjas nagyítás gyors, a görgetés is, de ott pici döccenések már azért vannak. Az USB csatlakozóra OTG eszközöket is rá lehet kötni, a pendrive-ot simán látta a rendszer.

Qilive Tablet 9.7
[+]

A hátlap alá 7600 mAh teljesítményű telep került, ami ahhoz képest azért karcsú, hogy közben elég husi a készülékház. Szerencsére standby állapotban alig merül a gép, egy éjszaka alatt nekem 5%-ot vesztett az erejéből, pedig fent volt a WiFi hálózaton is. A nagy felbontású és méretű IPS kijelző viszont zabálja az energiát, így aztán néhány órányi videózást követően már hisztériázik töltő után a masina. A böngészés ennyire nem viseli meg, 4-5 órányi netezési idő is benne van a pakliban, feltéve, ha nem küldjük maximumra a fényerőt.

Értékelés: Qilive Tablet 9.7” Quad Core
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás - pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Uraim, ez drága. Drága és nem nyújt semmi olyat, ami miatt azt mondanám, hogy a sok hasonló termék között majd pont a Qilive lesz a befutó. Az egyetlen jópont a szememben, hogy ha egyébként is az Auchanba jár a család, akkor gond esetén vissza lehet oda vinni - de hát ez nem indokol ilyen felárat. Ráadásul milyen terméktámogatást ígér egy olyan kütyü, ahol még a magyarítást sem sikerült teljesen megoldani? Átnézte ezt valaki? De még ezektől is simán eltekinthetünk, mert egyébként tényleg vannak kellemes tulajdonságai, össze van rendesen rakva, magas a kijelző felbontása, a benne ücsörgő hardverre sem lehet panasz, mindenre képes, amit egy átlagos júzer elvárhat. Láthatóan nem erőltette meg magát az Auchan a piaci bevezetés kapcsán, találtak egy szintén francia partnert, átdobozolták az egyik korrekt modellt, megnézték, hogy egy Samsung mennyiért adja ugyanezt és kirakták a polcra kicsit olcsóbban. Kár, hogy ettől még ez nem lett egy jó ajánlat, az eredeti Archos amazonos árát már megírtam, de a pont ugyanilyen hardverrel, ám kétszer ekkora belső tárhellyel és nagyobb akkumulátorral szerelt WayteQ xTAB-100qcr csúnyán alávág árban a Qilive csúcsmodelljének, akárcsak a Prestigio MultiPad 4 Quantum. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az Auchannál pontosan tudják, hogy igazából tökmindegy, hogy akár tíz lepedővel drágábban adják a 9,7 inches gépüket, mint mások, mert nem a tudatos vásárlókra lőnek, hanem az érzelmi alapon, pillanatnyi impulzusok hatására döntő, hétvégi nagybevásárlás közben az asszonyt pesztrálgató, de az egészet halálosan unó, kicsit műszaki érdeklődésű apuka majd leveszi a polcról a Qilive termékét, mert ha ügyesen egy Galaxy Tab mellé teszik, akkor ordítani fog az árkülönbség. És valószínűleg csalódni sem fog, mert sosem tudja meg, hogy spórolhatott volna 10-12 ezer forintot, ha kicsit körülnéz a piacon. Plecsni ezúttal nem azért nem jár, mert a Qilive Tablet 9.7” Quad Core rossz eszköz lenne, alapvetően teljesen jó arra, amire szánják. Ám mivel a világon semmit nem tett hozzá az Auchan, és mivel koppra ugyanez számos már márkánál olcsóbban elérhető, ezért nem látom, hogy miért kéne különösen ajánlanom. Anélkül is sikeres lesz - mert csak azzal versenyez majd, amivel az Auchan akarja.

Bog

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Qilive Tablet 9.7” Quad Core
Qilive Tablet 9.7” Quad Core Általános
Technológia WiFi only
Méret 240 x 184 x 9 milliméter
Tömeg 618 gramm
Színvariációk fehér
SIM-foglalat nincs
Kijelző
Kijelző átlója 9,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 2048 x 1536 pixel (264 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch IPS
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Rockchip RK3188
Processzor típusa négymagos, magonként 1,6 GHz Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 28 nanométer
Processzor utasításkészlete ARMv7-A
Grafikus chip MALI-400 MP
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 6,6 GB
Memória bővíthetősége microSD-kártyával
Adatátvitel
Frekvenciasávok nincs
GPRS / EDGE nincs / nincs
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van - 2.1
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek WifiDisplay
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, fixfókusz
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel van (640 x 480 pixeles felbontás)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 7600 mAh-s lítium
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, miniHDMI-aljzat, gyorsulásérzékelő, USB OTG támogatás

Azóta történt

Hirdetés