Samsung F480 - Widget Jones

Bevezető

Click to read in English!

A gombok vs. érintőkijelző csatában egyelőre még előbbiek állnak győzelemre, de egyre nagyobb arzenállal érkeznek az utóbbi hadseregbe az új hadihajók. A Samsung egyébként is élen jár ebben a témában, az F480 már a sokadik ilyen készülékük (F700, F490, Armani), s a jelek szerint nem tettek le arról, hogy előbb-utóbb összehozzanak ezen a területen valami ütőset. Bár jelen tesztünk alanya tele van jópofa ötletekkel, de továbbra sem képes megoldani a hasonló készülékek két legnagyobb problémáját.

Samsung F480
[+]

A szövegbevitelről és a görgetésről van szó. Előbbit még az iPhone sem tudta tökéletesen kivitelezni, utóbbinál pedig csak az amerikai modell nyújt a mindennapokban is használható megoldást, s a magunk részéről ezt továbbra is az Apple által használt multi-touch kijelző jelenlétének tudjuk be. Akadnak trónkövetelők, az LG KF600 osztott képernyős megoldása például egészen remekül sikerült, de ott is vannak igazi gombok, hogy a szövegbevitelt segítsék. Emlékezzünk meg az F480 legnagyobb vetélytársáról, az LG KU990-ről is, amely nagyon hasonló koncepció alapján született.

Samsung F480
[+]

Igen nehéz probléma ez, ugyanis egyszerre kéne megoldani a nagy kijelző és a könnyű kezelhetőség kérdését, utóbbihoz azonban billentyűzetre van általában szükség. Ám ha ez a két dolog egyidőben helyezkedik el egy telefonon, akkor tepsi méretű eszközre van szükség. Erre lehet megoldás az elcsúsztatható kialakítás, de ekkor viszont a telefon kissé húsos lesz, a kinyitható és elforgatható modellekről nem is beszélve. Az F480 megpróbál mindenféle trükkökkel megfelelni az igényeknek, de vannak olyan fizikai korlátok, amelyek ezzel a hardverrel nem léphetőek át.

Samsung F480
[+]

Külső

Formatervezési szempontból nem egy komoly kihívás egy ilyen eszköz megrajzolása, ugyanis az előlap megjelenését alapvetően determinálja a hatalmas kijelző. Ez most is így van, a display alá csupán három gomb került, fölé pedig a hangszóró és a másodlagos kamera lukacskája költözött. A csillogóan fekete felület értelemszerűen kiváló hatásfokkal gyűjti be az ujjlenyomatokat, viszont dicséretes, hogy oldalt és főleg hátul rengeteg fémmel találkozhatunk.

Samsung F480
[+]

Az F480 bal oldalának felső részén két gombbal a hangerőt szabályozhatjuk, de szerencsére a menüben is lépkedhetünk segítségükkel, alattuk található a microSD kártya ajtaja. A telefon jobb felén az unalomig ismert Samsung csatlakozó és a kamera gyorsbillentyűje helyezkednek el. A készülék tetején van a HOLD gombocska, amellyel az érintésérzékeny felület lezárható, újabb megnyomása pedig aktiválja a képernyőt.

Samsung F480
[+]

A vékony telefon hátlapja a legszebb, itt ugyanis szálcsiszolt alumínium borítás várja a szakértő kezeket, plusz egy nagyon profi, nagyon ötletes poén. A hátlap alsó része takarja az akkumulátort, de ha a készülékez adott tokot szeretnénk használni (kívülről állítólag bőr, belül velúr), akkor a hátlap helyére kell felpattintani ezt, így még tokban is vékonyka tud maradni az F480.

Samsung F480

A dobozban turkálva (fehér, promo csomagolás volt, ezért nem is mutatunk róla képet) egy sztereó headset (nem szétszedhető, hogy a macska rúgja meg), illetve egy USB kábel várja a majdani lelkes tulajdonosok ovációit. A készülékház minőségére egy szavunk sem lehet, de miután semmi szétcsúsztatható, kinyitható, benyomható alkatrész nincs a telefonon, ezért ez el is várható. Pláne egy Samsung kapcsán.

Widget-hadsereg

A 2,8 inches kijelzőhöz képest akár alacsonynak is tekinthető a QVGA (240x320 pixel) felbontás, de annyira ügyes az élsimítás, hogy ebből semmit nem észlel a felhasználó. A fényerővel sincs sok probléma, a menürendszer fehér háttere pedig tovább növeli a komfortosságot, végre nem erőltetik ránk az F490 komor, fekete színvilágát. Vidám, rajzos, színes ikonhalmazzal dolgozhatunk, a látványra nem lehet panasz.

Samsung F480

A Croix rendszer a fiók mélyére került, itt az újdonság, amely widgetekre épít, úgy hívják, hogy TouchWiz. Ez meg mi a frász? – kérdezték többen is, s az ember ilyenkor lelkesen nekiáll bemutatni azt a funckiót, amellyel az F480 rabul tudja ejteni a szemlélődőket. Az alapképernyőn ugyanis oldalról előhúzható egy sáv, amin különböző funkciókat megtestesítő ikonok ülnek. Az ember csak fogja, és az igényelt funkciót kicsi ujjával áthúzza a háttérképre, bárhová, s ez ott is marad. Ha nagyon lelkesek vagyunk, akkor telerámolhatjuk a kijelzőt mindenféle bizsuval (ez sokkal jobb név lenne a widget helyett), amelyek folyamatosan ott figyelnek a háttér előtt.

Samsung F480

Az oldalsó sávra nem is fér ki az összes lehetőség, fel-le mozdulatokkal kell simogatni ahhoz, hogy további widgetek bukkanjanak fel, de a teljesség igénye megköveteli, hogy ezeket név szerint is megemlítsük. Kirakhatóak klasszikus funkciók is, mint a naptár, az operátor neve, az elmulasztott események listája (ez magától is kiugrik, ha történik valami, de olyankor visszapakolható oldalra), digitális és analóg óra, egyszerű dátum. De ráhúzhatjuk a háttérképre a háttérképet választó felületet, a profilváltást, a játékokat, vagy a szülinapok listáját is. Az FM-rádió és a zenelejátszó ablaka is kipakolható, de a legszebb az egészben, hogy mindezek kirámolás után funkcionálnak is, tehát érintésre vagy az adott menüpontba visznek, vagy ott helyben a háttérkép tetejére pakolva üzemeltethetőek. Van erről egy remek videónk, itt:

A magam részéről például mindig úgy váltottam profilt, hogy az oldalsó sávból kihúztam a megfelelő widgetet, ott helyben be is állítottam a kívánt állapotot, majd visszatoltam az ablakot, mert túl nagy helyet foglalt. De a zenelejátszót is vezérelhetjük a widgetre kirakott gombokkal, a háttér is a menübe lépés nélkül cserélhető, szóval hiába erős a mókusvakítási faktor, rengeteg pozitív és ésszerű tulajdonsága is van a történetnek.

Menü, kezelhetőség

A főképernyőről a menübe jutni egy könnyed vizuális orgazmuson át lehet, az egész alapképernyő fordul egy látványosat, majd alulról és felülről villámgyorsan behullanak az ikonok, szám szerint 12 rajzocskával. Van más módszerünk is: a kijelző alatt található három gomb közül a középső megnyomása egy öt funkciós gyorsmenüt kínál fel, amelynek szintén a középső rajza dob át minket a konkrét ikonos felületre.

Samsung F480

A fehér alapon látható szisztéma csak a főmenü esetében cserélhető feketére. A szoftver jókora karaktereket használ, a láthatóságra sehol nem lesz panasz. Annál inkább a menüben való mozgásra, ugyanis ahol listás kialakítás van, ott oldalt gördítősáv is felbukkan, tehát vertikálisan kéne haladnunk. A kijelző jobb szélét simogatva lassan gördülhetünk lefelé, minél balra megyünk, annál inkább gyorsul ennek sebessége. Ez elméletben nagyon jó ötlet, a gyakorlatban nem sikerült tökéletesre, s érdekes módon pont a túl nagy sorok és karakterek miatt, néha a görgetés helyett benyomásként érzékeli ujjműködésünket a rendszer, így olyan funkciókba kószálunk bele, amelyekbe eszünk ágában sem volt eljutni. Más kérdés, hogy esetemben ez akár szerencsésnek is tekinthető, néhány apróságra ugyanis így jöttem rá.

Samsung F480
[+]

Az F480 természetesen apró rezzenésekkel hálálja meg az érintéseket, így ha nem kell görgetni, akkor egész jól lehet kószálni a menüben. A dolog másik rákfenéje a szövegbevitel, amellyel ezúttal is hadilábon álltam. Továbbra is nagyságrendekkel lassabban lehet így gépelni, aminek oka, hogy a virtuálisan felrajzolt telefonbillentyűzet megérintését nagyobb ujjmozdulatokkal szükséges véghezvinni (elkerülendő a felesleges, véletlen érintéseket), pláne akkor lassul be az ember, ha egyazon „gomb” alatt levő betűket akar egymás után képernyőre vetni.

Hívás közben természetesen az érintőképernyő nem érzékel semmit, kivéve ha a középső gombbal direkt feloldjuk ezt a tiltás. A híváskezelő gombok szerencsére aktívak maradnak.

Alapfunkciók

A telefonkönyvben sok újdonság nincsen, 1000 férőhelyes, keresni pedig úgy tudunk benne, ha a felül levő szövegmezőre tapintunk. Ekkor jön fel a virtuális gombsor, amellyel a kezdőbetűket felvéshetjük, s így ugrik a kívánt névhez a szoftver. Több telefonszám, email cím, fénykép, csengőhang, születésnap csatolható, a kontaktok csoportba rendezhetőek.

Samsung F480

Az üzenetkezelés kapcsán a virtuális gombsor nehézségeitől eltekintve nincs komoly gond. Az SMS-ek és az MMS-ek ugyanazon szerkesztőfelületen készülnek, értelemszerűen multimédia tartalom beillesztése esetén az írás átlényegül MMS-sé. Ezt manuálisan is előidézhetjük, ha szöveges MMS komponálása a célunk, illetve nem csak képet, hangot és videót, hanem telefonkönyv bejegyzést és találkozót is beilleszthetünk az üzenetbe. Az email kliens is rendben teszi a dolgát, bármilyen formátumú fájl csatolható, akár ismeri azt a telefon, akár nem.

Samsung F480

A naptár kapcsán a legnagyobb pozitívum, hogy nagy. A havi nézet szépen kitölti a képernyőt, a heti is átlátható. Találkozó, évforduló, szabadság, fontos és privát esemény rögzíthető, ezekhez ebben a sorrendben 100, 50, 50, 20 és 20 férőhely tartozik. Ébresztési időpontunk öt darab lehet, tetszőleges ismétlődéssel, 1 és 10 perc között változtatható szundival. Listás világóra, részidős stopper, visszaszámláló, méretkegység-átváltó és számológép van még a repertoárban. Office és PDF dokumentumokat is meg tud nyitni az F480, bár ezek módosítására nincs mód.

Samsung F480

Kamera

Öt megapixel, autofókusz, arcfelismerés, mosolydetektor. Ezek jellemzik a kamerát, amely jónak ígérkezett, hiszen a hátlapon vaku is található (LED). Szoftveres szempontból nagyon rendben is van a szerkentyű, ilyen kezelőfelületet még egyetlen korábbi Samsung telefonban sem láthattunk. A teljes képernyős keresőnél meg merték azt lépni, hogy a beállítások menü ikonjainak rajza van olyan nagy, amit ujjbeggyel is el lehet találni, cserébe ez a felület szinte teljesen el is takarja a képet. De így a jó.

Samsung F480

A beállítások között iszonyatos mennyiségű paraméterezési lehetőségünk van. Képméret, minőség, ISO, fehéregyensúly, vaku, effektek állítgathatóak, van panorámafelvétel (három illetve négy VGA képből rakja össze a hosszúkás végeredményt), sorozatfotózás, igen jó hatásfokkal működő arcfelismerés, időzítő és szoftveres képstabilizátor is. Az mosoly-detektor nálam nem hozott eredményt, ennek ugye az lenne a lényege, hogy az F480 akkor exponál, amikor vigyort lát felbukkanni, én meg már szinte vicsorogtam, de hiába. Talán egy protézis segítene, vagy két hét intenzív szolárium, mert bizonyára nem világítanak eléggé a fogaim.

Samsung F480

Az elkészült alkotások (lentebb) elemzése előtt említsük meg, hogy az F480 320x240 pixeles videorögzítési lehetőséget is kínál, ennél – őszintén szólva – jobbra számítottam, hiszen a készülék legnagyobb riválisa az LG KU990, amely ennél még többre is képes.

Az képeket átböngészve bizony elismerően hümmöghetünk: az F480 kamerája a mobilok mezőnyében egyáltalán nem rossz. Persze sötétebb részeken itt is felüti a fejét a zajosodás, néhány esetben a világos területek pedig kiégnek, de összességében elégedettek lehetünk az eredménnyel, mert részletgazdag, néhány esetben egész jó dinamikájú alkotásokat kapunk.

Samsung F480

A fotók visszanézése is profi, a fájlkezelőből kiválasztott képek között az iPhone módszeréhez hasonló módon tudunk kavarogni, ha pedig a képernyő felső szélét érintjük meg, akkor egyszerre három kiskép úszik be, így gyorsabb lehet a haladás az alkotások között. Egy gombnyomással a kijelző is elforgatható.

Zenei funkciók

Szoftveresen a zenei rész abszolút vállalható. A lejátszó felülete nagyon egyszerű, s bár nincsenek extra funkciók, minden könnyen vezérelhető. Jó ötlet volt ehhez widgetet is allokálni, amely az alapképernyőn tetszőlegesen ide-oda pakolható. Az equalizert sajnos mi magunk nem tudjuk szerkeszteni, pedig az érintésérzékeny felületen szívesen huzigáltam volna a hangsávokat, sebaj. Lehet a dalokat különböző paraméterek alapján rendezni, illetve értékelni, nekem egyetlen dolog hiányzott. Nem lehet a zenelejátszó menüjéből csengőhanggá változtatni gyorsan az éppen játszott számot.

Samsung F480

Kihangosítva egész jól szól a fémházas F480, de a dolgot sikerült eltolni a nem szétszedhető fülessel, amelyhez átalakítót kell beszerezni, ha az abszolút átlagos gyári tartozék helyett valami profibb headsetre vágyunk. Az FM-rádió működtetéséhez szükség van a fülesre, a szoftver nagyon kellemesen néz ki, de van egy apró hibája. Tök jó, hogy van automatikus hangolás, de ha én magam szeretnék a megfelelő frekvenciára állni, akkor hiába látom a gördítősávot, csak a ikonok sorozatos taperolásával jutok el nagy nehézkesen a megfelelő helyre. Van viszont RDS funkció, ezt köszönjük.

Samsung F480
[+]

A rádióból, de a készülék menüjéből is elindítható a Music Recognition, amely egy az egyben olyan, mint a Sony Ericsson által használt TrackID. Pár másodpercet rögzít, aztán netkapcsolat segítségével egy adatbázis alapján mutat nekünk előadót, dalcímet és albumborítót is. Éppen ment a CSI:Miami főcíme tévében, gondoltam, hogy ezt biztos bekarmolja, de simán dobta a választ, a magyar előadókkal azonban befürdik.

Samsung F480

Adatkommunikáció, akkumulátor

A GPRS, EDGE, UMTS és 7,2 Mbit/s HSDPA hálózati technológiákat is támogató kis kütyü Access Netfront böngészőt kapott, amely sajnos messze áll a tökéletestől. Amikor teljes szélességű megjelenítésre állítom, akkor rendesen mutatja az oldalt, de az ember kénytelen az ujjával kapargászni a képernyőt, hogy mindent láthasson, ha oldalszélességre tördelem, akkor viszont szegény magába zuhan, a jelek szerint a 240 pixelnél szélesebb képekkel sokszor egyszerűen nem tud mit kezdeni, a flash szintén ismeretlen a számára.

Samsung F480

Van viszont RSS olvasó, ez örömteli, a lokális kapcsolat pedig 2.0-s Bluetooth (sztereó) és ugyanilyen verziszámú USB kábel segítségével valósítható meg. Ezekkel nem is volt gond, működtek rendesen. Egészen meglepő, hogy a hátlap alatt dolgozó akkumulátorral három napig elketyegett az F480, itt mindenképp jár egy olyan extra jópont, aminek értéke azért is kimagasló, mert Samsung telefonok esetén ezt ritkán tudjuk osztogatni.

Samsung F480

Összességében elmondható, hogy az F480 egy újabb lépés a gyártó részéről azon az úton, hogy elfogadtassa és használhatóvá tegye a gomb nélküli telefonokat. Kis lépés, jó ötletek, érthetetlen hibák, tökéletes minőségérzettel. Látszott a videón, hogy ez az érintésvezérelt felület még mindig messze van a tökéletestől, még akkor is, ha olyan tökéletlen, gombpárti tesztelők is nyomkodják, mint én. Az F480 YouTube videójánál néhány júzer jól leoltott, hogy én vagyok a béna ehhez a kezelőfelülethez, ami még igaz is lehet, de nem hiszem, hogy olyan GUI-t kell alkotni, amelynek használatát napokig (magamból kiindulva már hetekig) kell szokni és tanulni.

Samsung F480

Bár az utolsó bekezdés kicsit kritikus hangvételű lett, de azért az F480-nal türelmesebb emberek már együtt tudnak élni, főleg, hogyha nem írnak sok üzenetet. Nagyon várom már az első nem Apple logóval ellátott multi-touch kijelzős készüléket, addig maradnak ezek a félmegoldások. Mindezekkel együtt az F480 megérdemli ezt:

Samsung F480

Bog

Specifikáció

Samsung F480
Általános
TechnológiaGSM/UMTS
Méret98,4 x 55 x 11,6 mm
Tömeg101 gramm
SzínekFekete-ezüst
Kijelző
Kijelző mérete2,8 hüvelyk átlójú
Kijelző felbontása240 x 320 pixel
Kijelző típusaTFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása1000
SMS memória / max. MMS méret500 / 300KB
Belső memória230MB
Memória bővíthetőségemicroSD (max 8GB)
Adatátvitel
FrekvenciasávokGSM 900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGEvan / van
UMTS / HSDPAvan / van (7,2 Mbps)
IrDA / Bluetoothnincs / 2.0 A2DP
WiFinincs
Push-to-talk / RSSnincs / van
GPS vevőnincs
Alapfunkciók
Profilokvannak
Vibra funkcióvan
Kihangosításvan
Hangtárcsázás / hangvezérlésnincs / nincs
Hangrögzítésvan
Ébresztésvan, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitelvan
Szoftverek
PlatformSamsung TouchWiz
WAP / HTML böngészővan / van
E-mail kliensvan
Javavan
Játékok1 darab (puzzle)
Valutakonvertervan
Extra szoftverekzenefelismerő
Multimédia
Fő kamera5 megapixeles, autofókuszos, vaku, arcérzékelő
Másodlagos kameraVGA
VideófelvételQVGA
Zenelejátszó szoftvervan, háttérben is fut
Hangszínszabályzóelőre beállított
FM-rádióvan, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor1000 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő250 óra
Beszélgetési idő3 óra
Egyebek
érintésvezérelt kijelző, widgetek

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés