Samsung Galaxy Nexus - alaprecept jégkrémes szendvicshez

Bevezető

Referenciamodellnek hívják, mert az is. Az összes eddigi Nexus ilyen motyó volt, ez sorrendben a harmadik. Az első Nexus gyártásában még a HTC volt a partner, ezen mutatkozott be az Android 2.1-es változata, majd bő egy évre rá megjött a Nexus S, ahol már a Samsung segítségével debütált a 2.3-as verzió. Megint eltelt egy év, nagyott ugrott a verziószám, hiszen most a 4.0-s variánsról beszélünk, a partner újfent a Samsung, a cucc neve pedig Galaxy Nexus. És míg a korábbi Nexus modellek előtt a Google neve szerepelt gyártóként, most zömében Samsung telefonként hivatkoznak rá mindenhol.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

Referenciamodell azért kell, mert ennek a fejlesztésében aktívan részt vett a Google, másrészt ezen lehet megmutatni, hogy milyen újdonságok vannak a platformban. Kirakatcucc – gondolhatnánk, de éppen ez benne a jó, ugyanis a későbbi esetleges frissítések kapcsán tuti, hogy a kütyü nem fog kimaradni a listából. Ráadásul illik baromira összerakni, mert ha ez a modell perecel valami nagyot, akkor az pont a státusza miatt rányomhatja a bélyegét a platformra is, szóval nem babra megy a játék, a Galaxy Nexus frankó készülék kell legyen. Egyébként a frankósággal jellemzően nincs is gond.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

Az ára viszont még elképesztően magas, naná, ha egy telefon körül van némi felhajtás (hype), akkor az magasan nyit, a Galaxy Nexus pedig már hónapok óta foglalkoztatja a közvélemény erre fogékony részét. Mi az XXL GSM-től kaparintottunk meg egy példányt, hajszálra annyiba kerül, mint az egy Asus Transformer Prime, azaz kilónyolcvan körül járunk, ami vélhetően rövid időn belül lehussan 150 lepedő környékére, na nem mintha attól bazi olcsónak számítana. Ugyanakkor vannak a hardvernek is olyan pontjai, amik kiemelik a mostani mezőnyből a cuccot, de egyelőre mélyen a gatyóba kell nyúlni ahhoz, ha még karácsony előtt valaki ilyen telefont óhajt. UPDATE: a Telenornál kártyásan 161 ezer forint, idén már nem nagyon lesz kevesebb.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

Amikor kiderült, hogy megint a Samsung fogja gyártani az Android referenciamodelljét, akkor egyből jött a kérdés, hogy miért nem a Motorola segédkezik ebben, hiszen a Google a mobil üzletágat épp bekebelezni készül. A válasz abszolút evidens: amikor elkezdődött a készülék tervezése, akkor még szó nem volt róla, hogy a keresőóriás mobilcéget vételez, erre kvázi az Apple-lel történő pereskedés kissé elharapózott megjelenése vette rá a céget, így a 4.0-s referenciamodell gyártásáról már aláírták a szerződést a Samsunggal. A koreai banda pedig természetesen nem utasította vissza a lehetőséget, hiszen sokat számít, ha egy céget ilyesmire kér fel a Google, valószínűleg anyagilag sem járnak rosszul, de dob egyet a presztízsen is, arról nem is beszélve, hogy a Samsung mérnökei igen jól feltáposodnak ICS kapcsán, a saját márkanév alatt kidobott csúcsmodelleknél ez igen nagy előnyt fog jelenteni, leginkább a fejlesztési idő tekintetében.

Doboz, külső

Hosszúkás dobozban érkezik az eszköz, amiben nincs semmi extra, de ízléses a csomagolás. A szokásos tartozékokkal találkozhatunk, adatkábel, töltőfej és agybadugós kialakítású füles képezi az alapcsomag tartalmát. A kibontogatásról alant egy rövidke videó is látható.

A készülék meglehetősen nagy, legalábbis szélességét és hosszúságát tekintve. Vékonynak viszont vékony, a 8,9 milliméteres kiterjedés nem mondható soknak. Az Android legfrisebb, 4.0-s rendszerének egyik jellegzetessége, hogy a telefon vezérléséhez nincs szükségünk fizikailag is jelenlévő gombokra, ennek megfelelően a Galaxy Nexus előlapját a kijlező uralja. Nem is akármilyen megjelenítőről van szó, 720x1280 pixeles felbontás mellé 4,65 inches képátló társul, mindez egy Super AMOLED panel segítségével jut el a szemünkig. Természetesen kapacitív technológiát használ, a betekintési szög csak azért nem végtelen, mert hátulról a burkolat bezavar. A 316-os ppi (pixel per inch) kimagaslóan jó érték, tényleg varázslatos a kép, mind minőségre, mind fényerőre, mind pedig részletességre, holott a sokak által lenézett pentile matrix technológiát kapta a telefon, de ez csak azoknak fog feltűnni, akik nagyítóval esnek neki.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

A kijelző alatt tehát nincs semmi, felette viszont másodlagos kamerát találunk, aminek most már nem csak videotelefonáláskor fogjuk hasznát venni. A Galaxy Nexus oldala sem bővelkedik a kezelőszervekben, bal felől a hangerőt szabályozó gombpárosra tévedhet rá az ujjunk, jobbra a kijelző lezárását, feloldását, illetve a ki és bekapcsolást szabályozó billentyű esik kézre. Okos döntés volt ezt nem a kütyü tetejére száműzni, így ugyanis nem kell fogást váltani ahhoz, hogy elérjük.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

A hátlappal nekem van némi problémám, lévén az igen vékonyka, komolyan meghajlítható plasztik elég nehezen pattintható vissza, ha az a cél, hogy mindenhol tökéletesen illeszkedjen. A kijelzőt közelebbről nem specifikált edzett üveg védi, a burkolat többi része zsírtaszító bevonatot kapott. Ez szerintünk elég felesleges húzás volt, a kijelző ugyanis nem tud ilyen kunsztot, ott gyönyörűen látszódnak az ujjlenyomatok. A Galaxy Nexus hajlított formája a képeken jobban kijön, élőben nem feltűnő, hogy van némi ív a telefonban, az asztalon is azért tűnik fel, mert a készülék alsó fertálya picit dundibb, mint a felső.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

A hátlapra vakuval kombinált kamera került, ha lehámozzuk a burkolatot, akkor hozzáférünk a normális méretű SIM-hez is az akkumulátor kiemelése nélkül. Ettől még hotswap nincs, csak akkor veszi észre az újonnan betett kártyát a telefon, ha újraindítjuk. Memóriakártyának nincs hely sehol, a Galaxy Nexus ugyanis nem bővíthető, a belső felhasználó kapacitás 32, illletve 64 gigabájtos lehet. Az összeszerelési minőséggel nincs probléma, egyben van nagyon a készülék, jó érzés megfogni.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

Hardver, rendszer

Hardver tekintetében odatették magukat a mérnökök, ugyanis a jelenlegi legjobb összeállítást próbálták előszedni, legalábbis ezt elmondhatjuk akkor, ha nem számítjuk ide a Transformer Prime négymagos architektúráját. A Galaxy Nexus “csak” kétmagos, magonként 1,2 GHz-es sebességű Texas Instruments OMAP 4460-as processzor dolgozik a burkolat alatt. Ez a CPU más telefonban még nem nagyon debütált, egy Japánban elérhető Sharp használ ilyet, de ott 1,5 GHz-es az órajel – ezt a magot ennyire lehet maximum felhúzni. Grafikus gyorsításra PowerVR SXG540-es GPU szolgál, a RAM mérete 1 gigabájtos.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Erre az igen komoly hardverre került rá az Android Ice Cream Sandwich nevű legfrissebb verziója, amely a 4.0-s verziószám alapján is beazonosítható. A tesztkészüléken 4.0.1-es variáns futott, frissítéseket még nem jelzett a masina, pedig ismert tény, hogy a 4.0.3 hamarosan elérhető lesz. Az új rendszer egyesíti a korábban két szálon futott fejlesztéseket, ez lesz majd a táblagépeken is. Első blikkre egyébként is a 3.0-val megkezdett irányvonal dominál, rögtön a gombok hiánya miatt is ez az ember érzése.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

A hivatalosan 1280 pixel magas kijelző alsó képpontjaira költöztek a vezérlőbillentyűk, a hasznos terület tehát csökken, a full screen játékok is ezt töltik ki, a videókat viszont teljes képernyőre húzza a szoftver. Az alapvető felépítés abban nem változott, hogy van öt főképernyő, illetve egy ikonos menü. Ezen kívül azonban rengeteg apróság változott, rögtön azzal kezdve, hogy kétujjas mozdulattal nem lehet a főképernyőket egymás mellé rendezni, az ötös oldalszámot sem csökkenteni, sem pedig bővíteni nem tudjuk. A három alsó virtuális gomb közül eltűnt a keresés, illetve az “opciók” helyét átvette az alkalmazásváltó. Ha olyan felületen vagyunk, ahol kellene legyen “menü” funkciógomb, akkor rajzol egy három négyzetből zajló kis ikont a menüsor jobb felére a rendszer. Vagy valahová felülre, például a GMail kliensben így oldották meg.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

A kijelző alatt egy rejtett lámpácska található, amely finoman villog akkor, ha nem fogadott esemény történt, így nem kell feleslegesen felnyitni a kijelzőzárat. Az erre szolgáló gomb hosszas megnyomásával érhető el a repülő üzemmód (hálózati kapcsolatok kikapcsolása), illetve a némaüzem is. A lezárt képernyő feloldása kapcsán a leglátványosabb újítás az arcfelismerés, azaz elvileg csak a tulajdonos fejének képe nyitja a készüléket, erre a belső kamerát használja a rendszer. Ezt sokat próbálgattuk, általában rendben működik, de érdemes az eltárolt fejünket jó fényviszonyok között elkészíteni. Sötétben semmit sem ér az egész, ellenfényben megint csak befordul, de az esetek 70-75%-ban rendben működött és elég gyors is. Ha nem sikerül az észlelés, akkor a már ismert 3x3 pöttyös rácsra rajzolhatjuk a feloldást indukáló alakzatunkat, amit előzőleg elmentettünk.

A widgetek kezelése is nagyon másképp alakul, mint eddig. Egyrészt a rendszer ezeknek új nevet adott, mostantól a widget magyarul a “modul”. Ezeket nem tudjuk úgy felrámolni, mint korábban, azaz hiába nyomjuk az ujjunkkal bőszen a kijelzőt, a felugró ablakban csak a hátteret tudjuk piszkálni. Ha azonban belépünk az ikonos menübe, akkor néhány lapozás után a modulok listájához jutunk, ahol hatosával szerepelnek a widgetek, ezek közül lehet válogatni, s kitenni a főképernyőre bármelyiket. A menü felépítése tehát két részes, az első oldalakon az alkalmazások ikonjai sorakoznak, ez mappázható, azaz egy ikont megragadva az öt főképernyőre bármelyik már kint levő rajzocskájára ráhúzva egy mappa keletkezik. Ezt meg lehet csinálni az alsó sorban fixen ülő ikonokkal kapcsolatosan is.

Az ICS egyéb újításai, sebesség

A hardver tehát elég erős, nyilván megkukkantjuk, hogy az általáunk használt mérőprogramokkal mit nyújt. A szokásos szintetikus sebességtesztek eredménye a lenti táblázatban látható, s a Galaxy Nexus nem okoz csalódást, a Quadrant sokkal inkább, egyszerűen nem tud naprakész lenni. Hogy a rendszer gyors, azt egyébként akárki megmondta volna, aki csak két percig nyomkodja a készüléket, lévén a felület röccenésmentesen üzemel, az animációk folyamatosak, a programok közötti váltás pillanatok műve.

Teljesítmény-teszt
Benchmark HTC Sensation XL Samsung Galaxy Nexus SE Xperia arc S Samsung Galaxy S II
Quadrant Standard 2322 pont 2017 pont 1629 pont 3397 pont
Linpack for Android (single) 56,952 MF. / 1,47 s 44,783 MF. / 1,87 s 41,584 MF. / 2,02 s 57,146 MF. / 1,47 s
Linpack for Android (multi) 52,774 MF. / 3,20 s 77,019 MF / 2,26 s ? 86,407 MF. / 1,95 s
Smartbench 2011 Prod. 1854 pont 3680 pont 1415 pont 3830 pont
Smartbench 2011 Games 2360 pont 2236 pont 2279 pont 2820 pont
AnTuTu Benchmark 3725 pont 6154 pont 3525 pont 6013 pont

Az új rendszer a közösségi hálózatokkal kapcsolatban is nagy változásokat mutat fel. Várható volt, hogy a Google saját social networking szolgáltatását fogja nyomni izomból, s ez így is van. A Google+ fiók összeköttetésben áll a Gmail accounttal, mindenki, aki ilyen operációs rendszerű gépet vesz a jövőben, automatikusan tagja lesz a közösségi hálózatnak, hiszen különben a Marketről sem tud szoftvereket letölteni. A fiókbeállítások között e-mailt, vállalati levelezést, Twittert és elvileg Facebookot is felvehetünk, ez utóbbit viszont nem volt hajlandó megcsinálni a rendszer, ami elég furcsa módja annak, hogy a Google a saját közösségi szolgáltatását nyomja. Ez még a 4.0.3-ban is így van.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Fentiek miatt a névjegyzék alapból nemigen szinkronizálható a Facebookkal, a Google+ kontaktok bezzeg szépen összeköthetőek, működnek, lehet azonnali üzenetet is váltani velük (GTalk), behúzza a rendszer a képeket, mutatja, hogy melyik “kör” tagja az adott emberke, szóval egyébként profi, csak éppen Zuckerberg bácsi adatbázisához nem akar hozzászólni. Vannak viszont külsős programok, amelyek valamelyest áthidalják ezt a helyzetet, a Syncmypix segítségével a FB kontaktok képei beránthatóak, így azért már barátságosabb a helyzet – legalábbis olyanok számára, akik hozzánk hasonlóan a Facebookot munkahelyi kommunikációs csatorna gyanánt is használják. Természetesen a Facebook alkalmazás a Marketről letölthető és szépen fut is, kapjuk a notifikációkat, csak a névjegyzékkel nem kerül szinkronba.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Talán néhány felhasználó értékelni fogja, hogy most már nem kell az Android SDK-val bűvészkedni ahhoz, hogy képernyőmentés csináljunk a telefonról, egyszerűen csak a hangerőgombok közül az alsót, valamint a kijelzőt lezáró billentyűt kell nyomni ahhoz, hogy a telefon lementse az aktuális állapotot, s azt vidáman áttolhatjuk mondjuk számítógépre. Újdonságnak számít a rendszerszintű WiFi Direct szolgáltatás, ami két hasonló tudású készülék közötti adatátvitelt produkál a WLAN szabvány felhasználásával. A naptár is sokkal szofisztikáltabban néz végre ki, jól átlátható. Ha egy eseményhez olyan kontaktot társítunk, aki a Google+ tagja, akkor a rendszer automatikusan küld neki meghívót. A tárcsázó nézete is megváltozott egy kicsit, a híváslista és a virtuális gombos felület nem okoz meglepetést, a harmadik fülre költöző névjegyzék innen nyitva erősen hajaz a WP7-ben látható People-re, legalábbis csempeszerű nézetben a konkrét telefonkönyv tetejére rak a rendszer egy mátrixot, képekkel. Itt az utóbbi időkben gyakran hívott, vagy – randa szóval – használt emberek sorakoznak. Igencsak hasznos.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Még egy szignifikáns változást fog tapasztalni az, aki 2.3-mal kezdődő rendszerről áll át, ez pedig a multitasking. A legutóbb használt alkalmazások listájára a táblagépes vonalhoz hasonlóan itt már külön gomb van, függőleges sávban, kisképekkel megtámogatott módon csúsznak be az applikációk, a váltás közöttük pofonegyszerű, ha pedig valamelyiket végleg ki óhajtjuk lőni, akkor csak meg kell ragadni a képet és jobbra elhúzni. Így működik egyébként a felülről lehúzható notfikációs sáv is, az egyes értesítéseket ugyanilyen mozdulattal tudjuk negligálni. Persze rengeteg egyéb apró változás történt, ezekre igyekszünk kitérni a továbbiakban.

Alapfunkciók, GPS

A névjegyzékről már esett szó, ennél is fontosabb a beszélgetési hangminőség. Nos ezzel nincsen gond, talán túlságosan is tökéletes próbál lenni, ha zajos környéken van a másik fél, akkor a hátteret is halljuk, amiről persze ő is tehet, de ugyanolyan telefonokat használva itt ezt most jobban éreztem. A hangerő teljesen oké, minket mindig tisztán hallani.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Átalakult valamelyest az üzenetkezelés. Egyrészt a Google+ üzenetváltó funkciójának integrálása komoly lépésnek tekinthető, másrészt a Gmail kliens is némiképp megváltozott. Egy levelet megnyitva a következő üzenethez csak jobbra-balra kell mozgassuk az ujunkat, bár ezen a felületen nem működik a kétujjas nagyítás (a naptárnál viszont igen, ott sem hülyeség). Érdekes, hogy a normál e-mail kliensnél nincs meg ez a lapozgatós fícsör, ami kicsit érthetetlen, pláne, hogy kétujjas zoom viszont akad. A szövegbevitel magyar billentyűzeten történhet, az ékezetes karakterek elérése a szokott módon történik (hosszas lenyomás). Magyar szótár azonban még nincs, nem is lehet letölteni, erre még várni kell. A hangfelismerés és a beszédszintézis sem ismeri hazánk nyelvét, angolul viszont meglehetősen jól ért, meglehetősen sok parancsot sikerült hiba nélkül kiadnom, persze SMS-t azért nem írnék így.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Nincs sehol látható Office dokumentumnézegető, de valami beépített móka azért akad, ugyanis egy fájlkezelő telepítése után (mert az sincs alapból) meg tudtam nyitni a Word doksikat és az Excel táblázatokat. A Powerpoint prezentációknak is lelkesen nekifekszik a rendszer (egyébként a Thinkfree motorját használja), de azokat nem bírja rendesen megmutatni. Amiket látunk, azok sem szerkeszthetőek, ha ennél valaki többre vágyik, akkor irány a Market. Az irodai funkciókhoz lazán kapcsolódik a számológép is, ez tudományos műveletekre is használható.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Ahogyan minden eddigi Android kütyüben (ide értve azokat, amelyek megkapták a Google jóváhagyását), ebben is van GPS. A rendszer igen erősen támaszkodik a cellainformációkra és a környéken elérhető WiFi hálózatokra, ezért villámgyorsan kapunk egy hozzávetőeleges pozíciót, amely pontosabbá válik, mihelyst a gép befogja a megfelelő számú műholdat. Navigálni a Google Maps segítségével tudunk, ez egyre jobb, ahogyan a térkép pontosabb, ismeri a főváros tömegközlekedését, de tény, hogy mindent online csinál, azaz a működés adatforgalmat generál. Szerencsére 2011-ben elég nagy lépéseket tettünk arrafelé, hogy a szolgáltatói csomagok ugyanazon áron több adatforgalmat tartalmazzanak, ami igencsak jó hír az olyan, életük felét a neten töltő balf… khm, arcoknak, mint amilyenek mi vagyunk.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Multimédia

A hátlapon ücsörgő, villanóval megtámogatott kamera öt megapixeles. Többen talán inkább egy nyolcasra számítottak, de igazság szerint ez a felbontás is vidáman elég kell legyen akkor, ha a képek minősége megfelel az elvárásoknak. A 4.0-s Android egyik újítása, hogy a masina kvázi folyamatosan fókuszál, ezért az exponálási idő megdöbbentően rövid, gyakorlatilag azonnali. Ez az esetek egy részében tényleg éles képet eredményez, de a próbálgatások alatt azért volt nem egy, és nem kettő olyan eset, amikor homályos végeredmény született. Az embernek az volt az érzése a rosszabbul sikerült eredményeket végignézve, hogy a Google mérnökei életükben csak akkor láttak fókuszt, amikor átjöttek Németországba és szembejött egy Ford. Ha be akarjuk magunkat biztosítani, akkor mindenről két fotót lövünk, úgyis rettentő gyors a szoftver, egy pillanatnyi időt sem kell várni két felvétel elkészítése között.

Samsung Galaxy Nexus

Az opciók meglehetősen szűkösek, tudunk állítani a fehéregyensúlyon, vannak előre definiált környezeti módok (éjszakai, alkonyat, buli, tevékenység(?), automatikus), kapcsolható a vaku, illetve csavargathatjuk az expozíció-korrekciót. Van geotagging (ezt idétlen módon “tárhely” szóval jelzi a magyar fordítás), variálható a felbontás, illetve válthatunk előlapi kamerára. Ennyit tud, egy átlagfelhasználónak ez is elég. Az időjárás sajnos az elmúlt pár napban nem volt a barátunk, de péntek délelőtt sikerült alkotni verőfényes napsütésben is. De teher alatt nő a pálma, ebben a borongós időben sokkal nagyobb a kihívás – amin a Galaxy Nexus csúnyán el is vérzett.

Fent látható az eredmény. A képek önmagukért beszélnek, nem túl jó minőségűek, minden elképesztően zajos, vonalélesség legalább rendben van, de a dinamikatartomány kicsi, a világosabb részek rendre beégnek, mindennek tetejébe még gyakran homályosra is sikerülnek a felvételek… Nem ezt vártuk a referenciamodelltől. Tényleg látszik szerintem, hogy igyekeztünk többféle élethelyzetben fotózni, rengeteg kép készült, csak a legjobbakat válogattam be a fenti összeállításba, de nem volt könnyű dolgom, mert majdnem mindegyik egyformán vállalhatatlan. Lentebb vettem eggyel a fényértéket, így már valósághűbbek az alkotások, de továbbra sem érezni, hogy sokat javult volna a fotók minősége. Van mód panorámafelvétel készítésére is, csak egyszerűen körbe kell forognunk (ha túl gyorsan csináljuk, akkor hisztizik a szoftver), aztán össze is állítja a fotót a masina, alant egy tesztkép.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Videót fullHD felbontásban, azaz 1080p-ben tudunk, működik felvétel közben a digitális zoom is. Egy tesztvideót a link mögé rejtettünk. Szintén újdonság, hogy van lehetőség gyorsított felvétel készítésére, ezt timelaps videónak is szokás nevezni, nagyjából akkor van értelme, ha a kütyüt fixen ki tudjuk tenni több percen át valahová, s akkor lehet csinálni jópofa mozikat, de ez sem fogja megmenteni a Galaxy Nexus-t attól, hogy a képalkotással kapcsolatos produkció alapján savanyú legyen a képünk.

Samsung Galaxy Nexus Samsung Galaxy Nexus

Zenehallgatásra viszont ajánlható a motyó, hiszen végre sikerült normális lejátszót fabrikálni, így most már azon túl, hogy továbbra is megvan az albumborító és a számok listázása mindenféle módon, végre már maga a rendszer is tudja, hogy a háttérben futó lejátszó vezérlőpaneljét beköltöztesse a notfikációs tálcára. Egyfelől örülhetnek a vájtfülűek is, az equalizer elég sok sémát tud, de magunk is babrálhatjuk mind az öt csatornát. Ha a füles is csatlakoztatásra kerül, akkor a mélyhang-kiemelés mértéke és a 3D hatás is állítható. Másfelől zavaró viszont, hogy van némi alapzaj, amit mind a 3,5 mm-es jack csatlakozón, mind pedig sztereó Bluetooth hangátvitel esetén többen is tapasztaltunk. Szomorú hiányosság, hogy nincsen FM-rádió.

Adatátvitel, akkumulátor

Galaxy Nexus-ból lesz 4G verzió is (LTE hálózatokra), a nálunk járt és a boltokba először kerülő példány HSDPA-t tud. Ebből 21 Mbps sebesség csikarható ki lefelé, fölfelé 5,76 Mbit/s a tempó, ez vidáman elég bármire. Természetesen van WiFi, 802.11 a/b/g/n szabványú, képes a telefon a DLNA technológiára, illetve az úgynevezett WiFi direct kapcsolatra, ami két ezzel felvértezett eszköz között jöhet létre, router beiktatása nélkül. HDMI kijárat ugyan nincs, de a microUSB csatlakozóra köthető MHL átlakító. Nem mellesleg van NFC is, ami a jövőben jól jöhet, ha terjedni kezd a technológia.

Samsung Galaxy Nexus

A böngésző gyors, a kijelző felbontása és mérete kellemes partner netezésnél. Már van flash támogatás is, a kétujjas nagyítás folyamatos, s rendszerszinten tudja az Andriod most már az oldalszélességre való tördelést is. Egyszerre 16 böngészőablak lehet megnyitva, ez sem okoz lassulást, az ablakokat ugyanolyan módszerrel zárhatjuk be, mint az alkalmazásokat. Ha számítógéphez kötjük, akkor vagy MTP, vagy PTP eszközként viselkedhet. Előbbi tűnik hasznosnak, a Windows mindenféle fakszni nélkül felismeri, OSX alá pedig egy segédprogram telepítése szükséges, de ez sem okoz fejfájós pillanatokat.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

A hátlap alatt pihenő akkumulátor 1750 mAh teljesítményű, a gyártó szerint ez akár 290 órás készenléti időt is jelenthet, de a gyakorlatban örvendünk, ha egy teljes napot kihúz etetés nélkül. Persze ez egyre erősebben függ a felhasználástól, az elmúlt napokban a Galaxy Nexus elég komoly gyötrést kapott, folyamatosan nézte a leveleket, a Google+ és Facebook aktivitásokat, futott a foursquare, rengeteget fotóztunk és videóztunk vele, tehát megizzasztottuk, ahogy kell. Nem is bírta végig a napot, késő délután már jobbnak láttam töltőre dugni.

Samsung Galaxy Nexus
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy Nexus
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Egy refernciamodell tökéleteshez közeli kéne legyen. Látszik is, hogy beledobtak apait-anyait, de azért van még bőven hova fejlődni. Vannak érthetelen módon elhanyagolt funkciók, mint a rádió hiánya, vagy a Facebookkal való szinkronizáció módja, de hardverben a telefonok között nemigen van párja a masinának. Nem is a nyers számítási teljesítmény miatt, hanem a kiemelkedően jó kijelzőnek köszönhetően, illetve annak a nem elhanyagolható ténynek, hogy a felhasználói felület animációi már kihasználják a grafikus gyorsító és a két mag adta többletet. Ettől lesz valóban nagyon gyors a telefon, de ezt remélhetőleg ugyanígy fogják tapasztalni azok a vásárlók is, akik már kétmagos készülékkel rendelkeznek, s Messiásként várják a frissítést. Látszik, hogy az Android rendszer jó irányba halad, egy csomó finom apróság került bele az Ice Cream Sandwich-be, ami valóban hasznos. Úgy tűnik, hogy figyelnek a visszajelzésekre, és nem hiúak ellesni ötleteket mondjuk a Sense felületből, vagy éppen akár a WP7-ből. Ennek ellenére a nyitóár mindenképpen túlzó (még a telenoros is), 150 ezer forint környékén már azt lehet mondani, hogy igényeseknek megéri, ugyanakkor talán érdemes megvárni a következő hibajavító frissítést, ami remélhetőleg a kamerán is farag egy csöppet. A Galaxy Nexus jelen formájában az Ajánlott minősítést nem kapja meg, de a Tetszett simán mehet rá, s kíváncsian várjuk, hogy a többi gyártó mit “főz” ki a 4.0-s verzió felhasználásával, illetve mennyire tudnak árában alámenni a referenciamodellnek.

Samsung Galaxy Nexus

Bog

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! További információért és a vásárlásért kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Nexus Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 135 x 67,9 x 8,9 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk fekete-szürke
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,65 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (316 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED érintőképernyő
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Texas Instruments OMAP 4460
Processzor típusa 1,2 GHz dual-core ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip PowerVR SGX540
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Szabadon felhasználható belső tárhely 32 / 64 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (EDR+A2DP)
WiFi 802.11 A/b/g/n, DLNA, hotspot, dual band, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.0.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, GTalk, Google Maps, Google Messenger, Video Studio
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera 1,3 megapixel
Videófelvétel 1080p
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1750 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 290 óra
Beszélgetési idő 17 óra 40 perc
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
Gorilla Glass kijező, zsírtaszító burkolat, 3,5 mm-es jack, giroszenzor, MHL

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés