Hirdetés

Samsung Galaxy S6 edge - felívelés, gól

Bevezető és tartozékok

Teher alatt nő a pálma, tartja a mondás, és a Samsung mobilos részlegén hatalmas nyomás volt, hiszen a felső vezetés megelégelte a céges profitok riasztó csökkenését. Az Galaxy S III sikerét követő visszaesés persze érthető volt: akkor a Samsung letarolta a fiatal androidos piacot, azóta viszont mások is belelendültek, sokrétű készülékekkel hódítva el piacot a koreaiaktól, elég csak a Xiaomi kirobbanó sikerére gondolni. Aztán ott az Apple, amely az iPhone 6-tal és 6 Plusszal a Samsung nagyképernyős territóriumára lépett, és az elmúlt két negyedévben bizony oda is pirított az eladásokban, ne is szépítsük a dolgot. Nincs mese: az S6-nak KO-s győzelemre volt szüksége.

Különleges és meghökkentő Samsung Galaxy S6 edge formavilága
[+]

Amekkora aggodalommal várhatta a Samsung a márciusi bemutatót, olyan nyugalommal távozhattak a vezetők Barcelonából: az S6 és két oldalán lekerekedő fivére, az edge lett a show két legnépszerűbb terméke, a szolgáltatóktól húszmillió előrendelés érkezett, az elemzők ötvenötmillió darab elpasszolására számítanak, és az Unpacked esemény elég vizuális és technikai eye-candyt bevetett, hogy a divatra és a specifikációkra éhesek is fokozott izgalmi állapotba kerüljenek – a Samsung végre odapakolt.

Prémium anyaghasználat a Samsung Galaxy S6 edge legfőbb jellemzője
[+]

A Project Zero jelző, amivel házon belül az S6 duót emlegették, mégsem helytálló: az edge és fivére nem újrakezdés, hanem a részletekre és a gyártó erősségeire való kényes odafigyelés, ami a kicsit bohém és kaotikus Galaxy hangulatot valami egyszerűre és impozánsra cserélte. Erről szólnak a kerekded ívek, a finoman csiszolt fémkeret és a kétoldalt lehajló megjelenítő, a változásokhoz pedig a TouchWiz is igazodott. Nem járt azonban áldozatok nélkül a generációváltás: az akkumulátorméret meglepő módon csökkent, és a Samsung védjegyének számító microSD foglalat is a múlté, úgyhogy nem mindenki repesett az örömtől, amikor a szemrevaló készülékeket meglátta. A következő oldalakban azt vizsgáljuk meg, hogy a Samsung túl tudott-e lépni saját árnyékán, vagy okkal kopogtat egyre több vásároló más gyártók ajtaján.

 Samsung Galaxy S6 edge
Ívek másképpen: az S6 edge domború formái az LG G Flex 2 homorú kijelzője mellett [+]

A két készülék csak április közepén jelenik meg, így a kiadás előtti szoftvert futtató mobilok meztelenül, csomagolásuk nélkül futottak be hozzánk, viszont elkísérte őket néhány tok és két vezetékmentes töltőelem, mert ugye az új S-telefonok ilyet is tudnak. Mégsem lennénk Mobilarena, ha ne tudtuk volna kideríteni, mi lapul majd visszafogott, fehér dobozban: egy új dizájnú agybadugós headset, egy nagy teljesítményű töltőfej, egy microUSB-kábel, egy a SIM-tálca előhúzásához használatos tű és némi leírás. Akkumulátor ugyebár nem, hiszen az a készülékben pihen, a felhasználótól elzárva. Sajnos ezúttal is a fehér készülékeket kaptuk tesztelésre, pedig a szép S6 edge mondjuk feketében vagy zöldben egyenesen vadító, de az arany/ezüst variáns se semmi visszafogott csillogásával, bár ezek a színezett variánsok előszeretettel gyűjtik az ujjlenyomatokat.

Külső és kijelző

Mennyire más az S6 edge, mint bármelyik eddig nálunk járt mobil? Nos, a legtöbb ismerősömnek elakadt a szava, amikor a kezébe nyomtam, és az ívelt képernyőt bekapcsoltam, az egyikük meg is jegyzete, hogy a Super AMOLED kijelző olyan, mintha egy matricát ragasztottak volna az üveglapra. Az S6 edge szemre és fogásra is a szűk felső elit tagja, a kissé éles, ám masszív fém oldalkeret, az elöl-hátul edzett Gorilla Glass 4-es üveglap és a finoman csiszolt ívek nagyszerűen harmonizálnak. Oké, alulról egy kicsit iPhone 6-os, felül némileg Xperia Z3-as, szemből pedig olyan, mint sok másik Galaxy, mégsem a részletek, hanem az összkép a megnyerő, ilyen ívelt mobil eddig egyszerűen nem létezett. A második impresszió a készülék tömegével jár: a 70,1 x 142,1 x 7 milliméteres mobil ugyanis mindössze 132 grammot nyom, azaz szinte pehelysúlyú, a tökéletes ergonómián csak a kissé csúszós hátlap ront.

Kényelmesen kezelhető a Samsung Galaxy S6 edge
[+]

A „miért QHD 5,1 hüvelykes kijelzőre” kérdésre a „miért ne” a Samsung válasza, a Galaxy S5 LTE-A verziója a teljesítménytesztekben és üzemidőben is hozta a Full HD-s fivér eredményeit, úgyhogy a koreaiak magabiztosan építettek be az 1440 x 2560 pixeles panelt a folytatásba. A Note Edge-dzsel szemben a kijelző mindkét oldalra lehajlik, a külön kijelzőrész viszont már a múlté, sőt: igazából főleg az üveglap ívelt, a megjelenítő csak kis részben hajlik oldalra, szemből szinte fel sem tűnik a turpisság. No de akkor mire föl az ilyen, nehezen legyártható és feláras kivitel? Nos, a néhány extrán felül az S6 edge hi-tech erődemonstráció és mutatós mobil, az eddigi visszajelzések alapján pedig a közönség harap az ívekre.

Káprázatosan éles a Samsung Galaxy S6 edge kijelzője
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S5 Google Nexus 6 Apple iPhone 6
Fehér fényerő 351 / 572 nit 302 nit 266 / 436 nit 576 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0,38 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen 1517
Színhőmérséklet 7766 K / 6683 K 7344 K 6520 K 7092 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Super AMOLED panel maximális fényereje kézi módban (351 nit), napfény alatt, automatikus beállításokkal (572 nit) és pontszerű fehér felületen mérve (719 nit) is elsőrangú, így a tartalmak mindenhol láthatók, a minimális fényerő pedig elég alacsony ahhoz, hogy éjjel is kényelmesen lehessen használni. Sztori: az egyik nap, a szerkbe menet sehogy se sikerült a kijelzőt felébresztenem, és már kezdtem aggódni, hogy netán elrontottam. Talán a Kedves Olvasó kitalálhatta: az edge nem járt pórul, csak én hagytam a fényerőt minimumon, így árnyékos helyet kellett vadásznom, hogy láthatóvá tegyem a tartalmakat, szóval ennyire le lehet húzni a fényességet. A színek egyébként hozzák az elvárt csúcsminőséget: ha akarjuk, kirobbanóan élénkek, ha pedig pontos kalibrációra vágyunk, az is belőhető a képernyőbeállítások között. Egy szó mint száz: az edge-é a piac egyik, ha nem a legjobb kijelzője.

 Samsung Galaxy S6 edge
[+]

A pentile pixelelrendezésű megjelenítő fölött mintha semmi nem változott volna, a Samsung felirat, a hangszóró, a rejtőzködő értesítési led, a fénymérő, a közelségérzékelő és az előlapi kamera maradt a szokásos helyén, csak az utóbbi méretesebb lett, köszönhetően az 5 megapixeles szenzornak és az F/1.9-es, nagy fényerejű lencsének. Alul is a megszokott home billentyű, valamint az érintésérzékeny alkalmazásváltó és vissza gombok virítanak. A home egyébként kissé vastagabb és kerekdedebb lett, hogy helyet adjon az új, érintéses ujjlenyomat-olvasónak.

Hibátlan a fém és üveg Samsung Galaxy S6 edge összeszerelése
[+]

Az S6 edge kétségtelenül oldalról a legizgalmasabb, hiszen ide is jut a kijelzőből. Éppen ezért errefelé vékonyabb és élesebb a Samsung fémkerete, a jobboldali bekapcsoló és a baloldalt elhelyezkedő hangerőszabályzók mindenesetre puhán kezelhetők, kézre állnak. Alulra került a multimédiás hangszóró és a 3,5 milliméteres füles (két éve a Samsung még ezen gúnyolódott), közéjük pedig a macerásabb USB 3.0-s portot váltó 2.0-s bemenet. Mivel a hátlap zárt, a nanoSIM-et felül, tálcája előhúzásával tudjuk beilleszteni. Mellette az infra és egy mikrofon pillantható meg.

Az edzett üveg hátlap szép, a Samsung Galaxy S6 edge kamerája viszont kitüremkedik
[+]

Az enyhén ívelt hátlapi üveg felületét csak egy, bár méretes elem szakítja meg, méghozzá a 16 megapixeles kamerarendszer, amelynek lencséje bizony igencsak kitüremkedik, de legalább vékony fémgyűrű öleli körbe, hogy lapos felületen meg ne karcolódjon. Ennek ellenére nem ideális, ha mondjuk a készülék véletlenül hátast dob, ilyenkor ugyanis a kameramodul kapja az első ütést. Attól jobbra helyezték el a Samsung tervezői a ledes villanót és a pulzusszámmérőt, amelynek az infralámpája fehéregyensúly és véroxigén-telítettség mérésre is be lett fogva. Ennyit a külsőről, a lényeg: régóta várta a közönség az S-széria vizuális újragondolását, a dizájn fontosságát pedig a Samsung is belátta. Már csak az a kérdés, hogy ha egy levegővel sikerült valami ennyire megnyerőt alkotni, akkor miért kellett éveket várni a váltásra?

Hardver és TouchWiz

Az S-sorozat lelke a csúcskategóriás hardver, így volt ez akkor is, amikor szoftveres oldalról mégsem volt hibátlan a képlet. Ezúttal gyakorlatilag minden téren beújított a Samsung, a Qualcomm megoldásait hátrahagyva például letette az asztalra a mobilvilág első 14 nanométeres rendszerchipjét, a 64 bites, ARMv8 utasításkészletű, big.LITTLE architektúrájú, nyolcmagos Exynos 7420-at. A FinFET gyártástechnológiának köszönhetően a négy Cortex-A57 mag magasabb órajelen pörög (2,1 GHz), mint amit a 20 nanométeres Snapdragon 810-nek engednek, és teszi ezt alacsonyabb fogyasztás és hőtermelés mellett. A négy, alacsonyabb fogyasztású Cortex-A53-as magot a Samsung 1,5 gigahertzben maximalizálta, ezek felelnek a kisebb feladatokért, de akár be is segíthetnek a négy erős magnak tetszőleges kombinációban. Szintén generációs újdonság az igen gyors LPDDR4 RAM, amiből az S6 edge 3 gigabájtot kapott. Mondjuk akad ma már rivális ennél is több memóriával.

 Samsung Galaxy S6 edge
Ilyen tokok is vásárolhatók az S6 edge-hez, bár ez éppen az aranyszínű modellhez készült [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S5 LG G Flex 2 Motorola Nexus 6
Rendszerchip Exynos 7420 Snapdragon 801 Snapdragon 810 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 71040 pont 41753 pont 53561 pont 52783 pont
Vellamo Browser 5698 pont 3248 pont 4443 pont 3736 pont
Vellamo Metal 2594 pont 1495 pont 2170 pont 1574 pont
SunSpider 1.0.2 387,5 ms 433,8 ms 351,5 ms 799,9 ms
Geekbench 3 (single) 1490 pont 950 pont 1248 pont 1030 pont
Geekbench 3 (multi) 5431 pont 2880 pont 4093 pont 3284 pont
GFXBench Man. onscreen 16 fps 11,7 23 fps 12,1 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 11,8 22 fps 18,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 39 fps 27,7 fps 46 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 59 fps 27,3 fps 49 fps 38,7 fps

Az S6 edge újraírta azt, amit eddig a mobilos teljesítményről gondoltunk. Az AnTuTu 64 bites változatával lazán megugrotta a hetvenezres szintet, de a Geekbench többmagos teszteredménye sem semmi. Az S5 és a Note 4 grafikus teljesítménye is köröket kapott, pedig a tavalyi modellek se voltak gyengék. Mindezt az őserőt a szoftver hibátlan sebességre váltja: a TouchWiz versenyre kel bármelyik Nexus vagy Apple felülettel, megakadással én az első, pár tucat szoftvert érintő frissítési és telepítési hullám óta nem nagyon találkoztam. A játékok, így a Real Racing 3 és a Dead Trigger 2 is hibátlanul elfutnak, az Asphalt 8 viszont dadogósra veszi, ami azért furcsa, mert a Note 4 alatt simán elfutott, szóval inkább a játék Mali IGP-s optimalizálása csúszhatott félre. A készülék egyébként nem melegszik jelentősen, így komolyabb órajel leszabályozás sem jellemző, szemben a Snapdragon 810-es eszközökkel.

AndroBench tárolóteszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 edge Samsung Galaxy S5 LG G Flex 2 SanDisk 32 GB microSD Class 10 UHS-1
Szekvenciális olvasás 320,28 MB/s 158,53 MB/s 210,61 MB/s 35,57 MB/s
Szekvenciális írás 115,43 MB/s 52,27 MB/s 65,83 MB/s 14,72 MB/s
Véletlenszerű olvasás 4k 76,66 MB/s 14,2 MB/s 19.05 MB/s 8,74 MB/s
Véletlenszerű írás 4k 19,09 MB/s 5,02 MB/s 10,96 MB/s 1,93 MB/s

A belső tárolóról is érdemes szót ejteni, főleg, mivel a Samsung nem győzte hangsúlyozni, hogy az SSD-s sebességeket idéző UFS 2.0-s lapkák mennyire feleslegessé teszik a lomha SD kártyákat. Nos, a microSD foglalat hiányát sokan nem fogják egy könnyen megemészteni, mindenesetre a Samsung reménykedik, hogy a sebesség, a 32, 64 és 128 gigabájtos opciók, valamint a két évig ingyenes, 100 gigabájtos Microsoft OneDrive felhőtárhely enyhíti a fájdalmakat. Az tény, hogy az edge tárolója elképesztően gyors, a Real Racing 3 legkövérebb pályái is másodpercek alatt betöltöttek, és a DDR4 RAM-mal együtt az alkalmazásindítás- és váltás is pillanatok kérdése.

Az új TouchWiz hibátlan sebességen fut a Samsung Galaxy S6 edge-en Világos témák a Samsung Galaxy S6 edge felületén

Nem csak a külső tervezői, hanem a TouchWiz programozói is visszaültek az iskolapadba, aminek az eredménye az eddigi legletisztultabb samsungos felület, jelen sorok írásakor Android 5.0.2-es alapokon. A sötét menühátterek eltűntek, akárcsak az elválasztók a telefonkönyvben vagy a beállítások között, az értesítési panel pedig villámgyorsan pattan le szűkebb és átláthatóbb köntösben öt gyorskapcsolóval, a fényerőcsúszkával, az S Keresővel és a kapcsolatkezelővel. Az értesítési üzeneteket a Lollipop alatt kártyák váltották, amelyek a zárképernyőre is kikerültek. A home gomb kétszeri lenyomása immáron a kamerát indítja, hosszan megérintve pedig a Google asszisztense ugrik fel. Az alkalmazásváltó kártyapakliszerű elrendezést kapott, és a Note 4-hez hasonlóan innen, vagy a váltógomb hosszú lenyomásával tudjuk a kompatibilis appokat egymás fölé dobni. Az osztott képernyős mód mellett ezeket ablakos formában is megnyithatjuk, vagy ikonméretűre összecsukhatjuk, pont mint az említett phableten. A beállítások végre leegyszerűsödtek, jóval kevesebb a menüpont, a gyakran használt tételekből mindenesetre továbbra is kedvenceket állíthatunk össze.

A Samsung Galaxy S6 edge zárképernyője Lollipop stílusú értesítési kártyákkal A beállítások is leegyszerűsödtek a Samsung Galaxy S6 edge menüjében

A főképernyőn alapból 4 x 4-es az ikonkiosztás, de válthatunk 4 x 5-ös és 5 x 5-ös elrendezésre is. A tálcára öt elem fér. A leegyszerűsítés áldozatot szedett: az alkalmazásmenüben nincs többé opció az ábécé szerinti rendezésre, maximum, ha egyenként nekifogunk az átcsoportosításnak. Fontos új eleme a TouchWiznek a témázás, mivel egy-egy vizuális csomag az ikonok és a hátterek mellett az értesítési panel, a beállítások, a zárképernyő, a tárcsázó és még a billentyűzet stílusát is megváltoztatja, sőt: saját értesítési- és csengőhangok is tartoznak egyik-másikhoz. A Marvel Bosszúállók csomag nekem egy kicsit már erős volt, a samsungos lila viszont nagyon jól sikerült, a termékfotókon is ez a téma látható.

A Samsung Galaxy S6 edge különleges hívópanelt kapott Az osztott képernyős mód Samsung Galaxy S6 edge esetében is elérhető

Ha már ívelt a kijelző, akkor ideje munkára fogni: ha akarjuk, az egyik oldalról bármikor előhúzhatunk egy újfajta kapcsolatok panelt, rajta öt ismerősünkkel és elérhetőségükkel. Minden partnerhez tartozik egy szín, és amikor hívnak bennünket, az edge szélei az ő színükkel világítanak. Bár ez igencsak cool, annyira azért mégsem eget rengető dolog. A Note Edge-ből visszatért a kikapcsolt képernyő mellett elősimogatható értesítési oldalsáv, rajta néhány alapinformációval, így az idővel, a dátummal, az időjárással, az értesítésekkel, éjszaka pedig az órával. Az edge extrái ennyiben ki is merültek, de azért akad még néhány touchwizes gesztusvezérlési mód. Ilyen a hívásfogadás a készülék fülhöz emelésével, a képernyőkép készítése vízszintes tenyérhúzással, az értesítések jelzése a telefon felemelésével, valamint a némítás az előlap letakarásával.

A Samsung Galaxy S6 edge remek témázási opciókat kapott Az érintéses ujjlenyomat-olvasóval sokkal gyorsabb feloldani Samsung Galaxy S6 edge-et

Visszatért a régebbi Galaxykból a nagy ikonos egyszerű üzemmód, ami a rosszul látóknak, vagy mondjuk autóban ülve nyújthat segítséget, ilyenkor egyébként besegít az S Voice asszisztens is. A privát mód is tiszteletét tette, amellyel fájlokat, névjegykártyákat, üzeneteket és naptárbejegyzéseket rejthetünk el a kíváncsiskodók elől. Jól passzol ehhez az új, érintésalapú ujjlenyomat-olvasó, ami igen, hasonló, mint ami az újabb iPhone-okban van, azaz csak rá kell tenni az ujjunkat a home gombra, és kész. A dolog több gyors és biztonságos feloldási módszernél: bejelentkezhetünk vele honlapokra és fórumokba, a későbbiekben pedig a Samsung Pay fizetési módszereihez is jól jön majd a biometrikus azonosítás. Az olvasó rendkívül megbízható, és ha több mintát beállítunk hüvelyk- és mutatóujjainkra, tízből tízszer sikeresen felismeri ujjlenyomatunkat.

Szoftverek és extrák

Az S6 szoftveres felhozatala szűkösebb a tavalyinál, így az olyan samsungos appokat, mint a Kids Mode, a SideSync 3.0 vagy a Gear Manager, a Galaxy áruházból húzhatjuk le. A telefonkönyv letisztult felületet kapott keresőfunkcióval, a tárcsázóban gyorshívással és kedvencekkel. Sajnos a vezeték- és keresztneveket nem lehet megcserélni a listában, ami engem kifejezetten zavart. Ha épp használjuk a telefont, a bejövő hívás kis ablakban ugrik fel, innen egyébként számos opció közül választhatunk, mondjuk szöveges elutasító üzenetet küldhetünk. A hagyományos email és SMS alkalmazások gond nélkül használhatók, akárcsak a Samsung kitűnő billentyűzete számsorral a betűk fölött, ujjhúzós bevitellel, bővíthető magyar szótárral és korrektúrával.

A Samsung Galaxy S6 edge tárcsázója letisztult, áldozatul esett viszont a vezetéknév szerinti rendezés  Samsung Galaxy S6 edge Intelligens Kezelője egy helyre gyűjti az erőforrás felügyeletet

Az eszközök közé a számológép, az óra, az ébresztő, a hangrögzítő, a jegyzetelő és az S Voice hangasszisztens tartozik. Újdonság az Intelligens Kezelő, amely a Huawei készülékekhez hasonlóan egy alkalmazásba gyűjti az akkumulátor, a tároló, a memória és a biztonsági asszisztens beállításait. Az app nem csak összeszedi, hanem fel is kínálja az erőforrások felszabadításának lehetőségét. Visszatért az S Health, és persze a napi lépésszámon, a kalóriaégetésen, az edzéstevékenységek követésén felül a pulzusszámot és a véroxigén-telítettséget is meg tudjuk mérni, bár még mindig nagyon pontosan kell az ujjunkat a hátlapi szenzorokra helyezni a helyes működésért.

Renek a Samsung Galaxy S6 edge fájlkezelője Sokrétű a Samsung Galaxy S6 edge naptára

A készüléken és a Drive felhőtárhelyen a Fájlkezelővel tallózhatunk. Legfelül láthatók a legújabb fájlok, alattuk pedig a képek, a videók, a zenék, a dokumentumok és a letöltések között nézhetünk szét, no és persze az eszköz, az OTG-tároló vagy a Drive tárhelyén. Az S Tervező még mindig egy jól felszerelt naptár Google-szinkronizálással, éves, havi, heti, napi és listás nézettel. Egy eseményhez térképpont, jegyzetek, személyek és egyéni értesítések rendelhetők, és ha úgy gondoljuk, a bejegyzések a privát módba is elmenthetők.

A Samsung Galaxy S6 edge távirányítóját könnyű beállítani A Samsung Galaxy S6 edge billentyűzete kényelmes bevitelt biztosít

Újdonság, és ideje megbarátkozni a gondolattal, hogy a megszokott irodai alkalmazáscsomag helyett a Microsoft szoftverei kerültek fel a készülékre, így a OneDrive tárhelykezelő, a Skype és a OneNote dokumentumolvasó. Az Office-t mi magunknak kell lekapni, ha igényünk van rá. Nem maradt ki természetesen a Google szoftvercsomagja, valamint felkerült az Instagram, a Messenger és a WhatsApp. A távirányító funkciókat mostantól a Peel Smart Remote végzi, amivel pillanatok alatt sikerült a nappali szórakoztatóelektronikai eszközeit beállítani, szemben a korábbi, bonyolultabb szoftverekkel.

A Samsung Galaxy S6 edge böngészője hibátlan sebességet nyújt A Samsung Galaxy S6 edge böngészője több ablakot hibátlanul kezel

A Samsung böngészője hibátlan sebességgel kezel bármilyen oldalt, nem okoz gondot a szoftvernek tucatnyi lap kezelése, a váltás asztali nézetre, a könyvjelzők és gyorsindítók összeállítása, vagy a weboldalak mentése és megosztása. Kimaradt viszont a honlapon belüli keresés és az értesítési sáv elrejtésének lehetősége. A tűéles kijelzőn így is élmény a böngészés, a lekerekedő széleken pedig kényelmes a görgetés.

Kamera és multimédia

A 16 megapixeles hátlapi kamerafelbontás nem változott, minden más viszont igen: a Samsung a színekkel remekül bánó ISOCELL technológiáját éjjel-nappali részletekre szakosodott Sony IMX240-es szenzorra cserélte, ami már a Note 4-ben bevetette magát. A phablettől az optikai képstabilizátor is ellátogatott, a különösen nagy fényerejű, F1.9-es lencse pedig az egész androidos világban első, és a tökéletes fehéregyensúlyért bevetett hátlapi infra sem mindennapos. Az előlapra 5 megapixeles szenzor került, ugyancsak F1.9-es, széles látószögű lencsével, és a hátlapihoz hasonlóan élő HDR funkciókkal. Természetesen elérhetők a retusálási funkciók, a tömeges önfotókhoz pedig bevethető a szelfipanoráma, továbbá négyelemes önfotósorozatot is lőhetünk. Az előlapi képek minősége külső és belső terekben is igen jó, íme egy példa.

A Samsung Galaxy S6 edge hátlapi kamerája kitűnő képeket lő
[+]

A kameraszoftver egyébként komoly változáson esett át, most már a Google camera2 API-n alapszik, bár minden kézi beállítás nem érhető el. A szoftver sebessége elsőrangú: a home gomb kétszeri megnyomásával 0,7 másodperc alatt az előképen vagyunk, akár alvó állapotból, akár bekapcsolt képernyő mellett. Az élőkép szélein elérhető a menü, a vaku, az időzítő, a HDR, az effektek, a módválasztó, a kameraváltó, az exponáló, a videofelvevő és a galéria. Az érintőfókusz gyors és pontos. A fotót egyébként a hangerőgombokkal is ellőhetjük. A kameramódot most már egy képernyőről, ikonos formában válthatunk, mondjuk panorámára, szelektív fókuszra, virtuális sétára vagy gyorsításra/lassításra. Más módokat, így a hátsó szelfit, a sportfelvételt vagy az többelemes képeket a Galaxy Áruházból húzhatjuk le. Új mód a professzionális, amivel az élesség, a fókuszmód, a fényérték (+- 2Fé, 0,1 lépésenként), az érzékenység (100-800), a fehéregyensúly és a képek szoftveres finomhangolása variálható (színhőmérséklet, tónus, kontraszt, telítettség, árnyékok és fények), három egyéni kombinációt pedig elmenthetünk. Újdonság továbbá a tárgykövető fókusz, amivel a készülék egy mozgó elemen tartja az élességet. Ami továbbra is kimaradt, bár 1/10 másodpercig a Manual Camera alkalmazás tudja, az a záridőállítás. A leghosszabb egyébként 1/7 másodperces, automatikus módban.

A Samsung Galaxy S6 edge kamerájának profi módja számos kézi beállítást felkínál

Az S6 edge (fent) a Galaxy S5-höz képest (alsó sor) nappal és este is komolyan előrelépett. Az első képen jól látszik, hogy az edge részletgazdagabb képeket lő, jóval kevesebb szoftveres élesítéssel vagy extra telítettséggel. HDR-ben az S5 és az ISOCELL erősebb, de az S6 ilyen képei sem rosszak. Este eldurvul el a helyzet, a sötét ugyanis egyáltalán nem hozza zavarba az edge kameráját, állva hagyva az S5-öt koromsötétben is. Az autófókusz egyébként este is hibátlan. A lenti képek már rendre az edge kamerájával készültek, és kiválóak lettek, már technológiai szempontból. Újdonság az auto HDR, amivel a szoftverre bízhatjuk, hogy mikor lőjön nagydinamikájú képet, de kézzel is aktiválhatjuk a módot. A makrók is tele vannak finom részlettel, ráadásul az élességtartomány szűkebb, mint valaha, így az éles és az életlen részek látványosan elkülönülnek.

Este él igazán az S6 edge, köszönhetően a nagy fényerejű lencsének. Igazán sötétben az edge automatikája is több elemből gyúr össze egy képet, csak épp az S5 2-3 másodperces feldolgozása helyett 3-4 tized alatt végez. Alacsony érzékenységet választva még több részlet előcsalható, igaz, szívesen láttam volna 1/7 másodpercnél hosszabb záridőt, ha már ott az optikai képstabilizátor a bemozdulások kiküszöbölésére. Ettől függetlenül figyelemreméltó az előrelépés, csak hát még többet ki lehetne hozni mondjuk 1/3 vagy 1 másodperces záridővel. A videofelvételek stabilan hozzák a csúcsminőséget; 60 fps-sel, gyorsítva, lassítva, HDR-ben és 4K-ban is remek mozgóképeket rögzíthetünk, kiváló hangminőséggel. Az optikai képstabi ilyenkor is jól jön, igaz, a szoftveres rásegítés nem sokat ad hozzá a dologhoz, a Blackberry Passport például ezt jobban csinálja, az előrelépés az S5 kézremegéses felvételeihez képest mindenesetre egyértelmű. Íme egy 4K-s klipp, egy 60 fpssel rögzített és egy hagyományos 1080p-s felvétel.

A Samsung Galaxy S6 edge zenelejátszója is letiszult, hangszórója kiváló A Samsung Galaxy S6 edge hangszínszabályzója

A megújult és letisztult zenelejátszó megtartotta funkcióit, így a számok, az albumok, az előadók, a műfajok és a mappák szerinti csoportosítást, a widgeteket, valamint a Sound Alive hangszínszabályzót számos effekttel és hangsémával. A Wolfson Audio DAC kiváló hangminőséget ad le a fülesekre (a dobozba csomagoltat sajnos nem volt módunk kipróbálni), a készülék alján elhelyezett hangszóró pedig szebben és jóval hangosabban szól elődjénél, és még ha HTC BoomSound technológiájával nem is tud versenyre kelni (főleg nem alsó elhelyezésével), amit ki lehet hozni minőségben egy mobilos mono hangszóróból, az a Samsungnak sikerült.

A Samsung Galaxy S6 edge videolejátszója szinte mindent meghajt

Nem válik az S6 edge előnyére, hogy az FM-rádió ismét kimaradt, pedig a Galaxy A7-ben speciel találtunk ilyet, a videolejátszó viszont pont olyan remek, mint eddig volt. A legtöbb kódolást gond nélkül ismeri, röhögve lejátssza a 2K-s vagy 4K-s tartalmakat, amelyik kódolás pedig mégis kifog rajta (DivX, AC3), azt egy BS Player gond nélkül viszi. A videolejátszó extrái közé a feliratok, az ablakos mód és az alkalmazás szélein állítható fény- és hangerő tartozik.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az S6 edge egy darab nanoSIM kártyát fogad be a készülék tetején, amellyel a leggyorsabb elérhető adatsebesség 300 Mbps, Cat.6-os LTE hálózat esetében, 3G-n ugyanez a limit 42 Mbps. A mobiladat mellett a beszélgetési hangminőség is fontos, és az edge hangszórója szerencsére kristálytisztán szól, az élmény pedig a másik oldalon is ugyanilyen jó. WiFi-ből kétcsatornás 802.11a/b/g/n/ac a szabvány hotspot és direct funkciókkal, a modem érzékenysége szuper. Bluetoothból 4.1 a standard A2DP, LE és apt-X támogatással, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. Az edge a navigálásban is topon van azonnali pozíciószerzéssel, az eszköz a GPS, a GLONASS és a Beidu műholdak jeleit is látja, és természetesen a mobilhálózatok és a WiFi routerek is besegítenek. Nem maradt ki az infra távirányító funkciókkal és az NFC sem, amely az ujjlenyomat-olvasóval és a Knox-védelemmel kombinálva az év második felében induló Samsung Pay fizetési módra is befogható lesz, igen széleskörű támogatással, beleértve a mágneschipes kártyaolvasókat.

A nanoSIM-et Samsung Galaxy S6 edge tetején lehet behelyezni
[+]

Az S6 duó legvitatottabb tulajdonsága kétségtelenül a tavalyinál szűkösebb akkumulátora, ami az edge estében 2600 milliamperórás. A Samsung azzal magyarázza a bizonyítványát, hogy a 14 nanométeres Exynos chip kevesebbet fogyaszt a korábbiaknál, a QHD-s AMOLED kijelző a DisplayMate szerint úgyszintén, és a vezetékmentes és gyorstöltési funkciókkal bármikor meg lehet etetni a drágát. Ez mégsem kielégítő válasz, a felhasználó ugyanis jogosan vár el hosszabb üzemidőt az előző generációnál, de annál semmiképpen sem rosszabbat. Nos, némi kezdeti bizonytalanság után pár nappal az edge nagyjából már alulról súrolja az S5 üzemidejét. Az átlag 4,5 órás képernyőidő 4G hálózaton, vegyes használattal, sok fotózással, a napi teendőkkel és minimális játékkal semmiképpen sem vészes, de nem is kiemelkedő, bár a végleges szoftverrel a dolog még változhat. Böngészni közepes fényerőn 11 órát tudtunk egyhuzamban, a MinDigTV HD adását pedig tíz órán át tudtuk streamelni. A készenléti fogyasztás egyébként alacsony, az edge-et pedig mi is tudjuk koplaltatni az energiatakarékos vagy az ultratakarékos móddal. A gyorstöltés és a WPC/PMA standardokat támogató vezetékmentes energiabevitel tényleg jól jön, töltőt nélkülözve mindenesetre az S6 edge egy-másfél napos használatra ítéltetett.

 Samsung Galaxy S6 edge
A Galaxy S6 edge vezetékmentes panelekkel is tölthető [+]

Értékelés: Samsung Galaxy S6 edge
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az S6 edge a Samsung eddigi leginnovatívabb mobilkészüléke, és az a méltó folytatás, amit sokan az SIII óta várnak, persze a Note szériáról sem szabad megfeledkezni. A piac mindenesetre valami ütőset követelt, és az edge mindezt hozza: övé a ma elérhető talán legjobb kijelző, a leggyorsabb mobilos SoC, garantáltan a leggyorsabb belső tároló, ráadásul a kezdő tárhely megduplázódott, opcióval 64 és 128 gigabájtos változatra. Ott van aztán a két kitűnő, nagy fényerejű lencsével felszerelt kamera, és persze a edge futurisztikus és dögös megjelenése, ami mellet még az S6-nak is el kell szégyellenie magát. A szoftver a fentiekkel együtt fejlődött: a TouchWiz nem csak letisztult, hanem villámsebes és jól felszerelt is (sokrétű ujjlenyomat-olvasó, távirányító, többablakos mód), a témázással pedig elszakadhatunk a kék/zöld színvilágtól.

Az innovációnak azonban a Samsung keményen megkéri az árát, és akkor most mindenki kapaszkodjon meg: kártyafüggetlenül valahol negyedmillió forint fölött nyit a készülék, jóval drágábban, mint az S6, ráadásul az edge sem lett tökéletes. Fájó a microSD foglalat hiánya, amelyen a 100 gigabájtos OneDrive bónusz csak némileg enyhít. Kimaradt az FM-rádió is, az üzemidő pedig épphogy csak hozza csak az S5-ét, miközben a konkurencia előre tudott lépni (itt a gyors és vezetékmenetes töltés szolgálhat gyógyírként). A Galaxy S6 edge kétségtelenül az eddigi egyik legjobb androidos eszköz, erődemonstráció, villámgyors zsebtárs és divatguru, a népszerűségért azonban kisebb vagyont ott kell hagyni, az üzemidő korlátja miatt pedig csak egy nagyon erős tetszett plecsnit tudunk odabiggyeszteni egy picivel lejjebb, íme:

Samsung Galaxy S6 edge

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S6 edge
 Samsung Galaxy S6 edge Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142,1 x 70,1 x 7 milliméter
Tömeg 132 gramm
Színvariációk Fehér, fekete, arany, smaragdzöld
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (577 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 4 (hátlapon is)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 7420
Processzor típusa 1,5 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 2,1 gigahertzes, négymagos Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP8
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32/64/128 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, apt-X)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Ujjlenyomat-olvasó van
Pulzusszámmérő van
SpO2 mérő van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
Beidou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek S Health, Privát Mód, Intelligens Kezelő, Galaxy Apps, S Tervező, Fájlkezelő, Peel Smart Remote, OneDrive, OneNote
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Másodlagos kamera 5 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2600 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ultratakarékos üzemmód, gesztusvezérlés, ujjlenyomat-olvasó, pulzusszám mérő, véroxigén-telítettség mérő, légnyomásmérő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés