Samsung Galaxy S6 - a technológia sava-borsa

Bevezető, tartozékok

Mi az, ami innovatív, mi az, amire a felhasználók több év után végre újra azt mondják, hogy ez már valami? Nehéz manapság megtalálni ezekre a kérdésekre a választ, hiszen a mobilipar nem tud olyan ütemben fejlődni, hogy minden új készülékben legyen valami fantasztikus szolgáltatás, ami miatt egyszerűen előjön a '"kell nekem'" érzés. A Samsungnak az elmúlt egy év messze nem úgy sikerült, ahogy azt a felső vezetői kör megálmodta, őket is elérte az apró hanyatlás, amely a kínai gyártók (kiemelve a Xiaomit) előretörésének is nagyban köszönhető. Mindeközben az Apple-nél megy a szekér, és folyamatosan rekordbevételekre tesznek szert, pedig azért nem lehet mondani, hogy ők túlzásba vitték volna az innovációt, de a kijelzőméretekkel ügyesen variáltak.

Samsung Galaxy S6 kézben tartva
[+]

Korábban azért a Note Edge-dzsel már egy kisebb erődemonstráció tartott a koreai vállalat, a 14 nanométeres chipsetekre való áttérés pedig akárhogy is nézzük, nagy pofon a többieknek. A Samsung ugyanis nem spórolt, legújabb készülékeik előtt már leleplezte azt az SoC-t, ami lényegében minden eddigi megoldáson túlmutat, és már-már olyan teljesítménnyel rendelkezik, mint a középkategóriás laptopokban lévő processzorok. A Snapdragon 810 körül fellépő hajcihő, a fokozatos és kemény munka végül tehát egy saját, Exynos rendszerchipet eredményezett, amely tesztalanyunk, a Galaxy S6, valamint testvére, az oldalra hajló kijelzővel rendelkező S6 edge lelkét képezi.

Samsung Galaxy S6 vs. Samsung Galaxy S6 edge
[+] Samsung Galaxy S6 vs. Samsung Galaxy S6 edge

A Samsung nagyon sok mindent megváltoztatott, már a barcelonai bemutató során is érződött az önkritika, amit egész vicces poénokkal tudattak a publikummal. Az S6 megtervezése során számos dolgot a nulláról gondolt újra a vállalat, miközben a lényeges pontokat azért mégiscsak megtartotta. Nagyon dögös lett a telefon, kimondottan minőségi az anyaghasználat, nem lesz már olyan felhasználó, aki ne mondaná erre a mobilra azt, hogy prémium kategóriába illő modell. Az elődhöz képest majdnem minden téren fejlődött, ám bizonyos fronton sajnos visszalépést is mutat, hiszen hiába a bivalyerős hardver, a lélegzetelállítóan szép kijelző, vagy a végre tökéletesen működő ujjlenyomat-olvasó, ha már nincs vízállóság, vagy ha az akkumulátor az egy napos kemény használatot bírja csak ki.

LG G3 vs. Samsung Galaxy S6 edge vs. Samsung Galaxy S6
[+] LG G3 vs. Samsung Galaxy S6 edge vs. Samsung Galaxy S6

Sajnos dobozt és tartozékokat sem kaptunk a tesztkészülékhez, de tudni lehet, hogy a kartonba csomagolt készülék mellett egy microUSB kábelt, egy töltőfejet (ami ugye nagy teljesítményű, így gyorstöltő is egyben), használati útmutatót, egy SIM-tálca kinyitásához szükséges tűt, valamint a Samsung újfajta, hallójáratba illeszkedő kialakítású headsetet fogunk találni. A készülék fehér színben került hozzánk, megvannak ennek az előnyei, ám talán egy kicsit látványosabb a fekete, a zöld és az arany változat.

Külső

Eddig azért jogosan lehetett fújolni a Samsungra, hogy messze nem a felső kategóriának megfelelő anyaghasználattal rendelkező telefonokat dobtak piacra, hiszen hiába volt jó például a Galaxy S5 fogása, a műanyag keret igencsak kiábrándító volt. Természetesen a sok felhasználói visszajelzés után már a koreai gyártó is felismerte ezt, a Galaxy Alphánál pedig már léptek is a fém keret felé. Erre kontrázott még jobban rá a Galaxy S6, legyen a földön bármilyen kétkedő ember, ez a mobil az üvegnek és a fémnek köszönhetően olyan prémium érzést kelt, amire egyáltalán nem lehet panasz, a lekerekített élek már feledtetik a szappantartónak nevezett formát. Nyilvánvaló, hogy az összeszerelési minőség is tökéletes, egybegyúrták a készüléket, semmi recsegés, alkatrészmozgás nincs. Visszalépés viszont az, hogy immár nem vízálló a telefon. Kézbe véve jól kezelhető az S6, a 143,4 x 70,5 x 6,8 milliméteres dimenzióknak köszönhetően viszonylag könnyen elérjük a kijelző minden pontját, és hát nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a 139 grammos tömeg igen könnyűnek mondható.

Samsung Galaxy S6 előlap
[+]

Kezdjük azzal, hogy az előlapot egy Gorilla Glass 4 üveg védi, ez a Corning legújabb generációs megoldása, ami az átlagosnál jobb karcállóságot biztosít. A helykihasználás nagyon jó, hiszen a legnagyobb részt az 5,1 hüvelykes QHD, vagyis 1440 x 2560 pixel felbontású kijelző foglalja el. A QHD egyébként sokak szerint felesleges, valóban el lehet élni Full HD-n is, de ha egy alacsonyabb felbontású panellel jött volna ki a Samsung, akkor mindenki csalódásról beszélt volna. A kiváló betekintési szöggel rendelkező Super-AMOLED panel egyébként minden kétséget kizáróan a csodálatos szóval illethető, nem csak a rendkívül élénk, szaturált színek (a képernyőmódot négyféleképpen állíthatjuk be: adaptív, mozi, fénykép, alapvető), hanem az 577 ppi-s képpontsűrűség miatt, már-már lehetetlenül éles a megjelenítő, itt aztán lehet keresni a pixeleket, csak megtalálni nem fogjuk azokat. Az erős napfény már csökkent egy kicsit az olvashatóságon, ám ha ilyenkor automatikus fényerőre tesszük a kijelzőt, akkor a csúszkával elérhető maximumhoz képest még rátol egy húsz százalékot a szoftver, így minden látható marad.

Samsung Galaxy S6 ujjlenyomat-olvasó
[+]

Érdemes foglalkozni a képernyő alatt található home gombbal, mely még mindig fizikai kialakítás kapott. Ezzel több funkciót is elérünk, dupla kattintásra például 0,7 másodperc alatt megnyithatjuk a kamerát, egyszeri lenyomásra pedig a kezdőképernyőre ugorhatunk. Ujjlenyomat-olvasót is szereltek bele, ami végre normálisan működik. Az eddig használt lehúzó mozdulat helyett ugyanis már elég megérinteni ahhoz, hogy biometrikus azonosítónkat leolvassa, a hatásfoka kiváló, legalább 95 százalékos pontossággal érzékel. Számos szoftveres extrához is társítható ez a biztonsági megoldás, ezekről a későbbiekben esik szó. A home gombot a háttérvilágítással rendelkező, érintésérzékeny, a visszalépéshez és az alkalmazásváltóhoz tartozó kezelőszervek veszik körül. Felül balról jobbra haladva egy több színben világítani képes értesítő ledet, egy távolság- és egy fényérzékelő szenzort, egy beszédhangszórót, valamint egy 5 megapixeles előlapi kamerát találunk.

Samsung Galaxy S6 oldalról
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S5 Google Nexus 6 Apple iPhone 6
Fehér fényerő 340 / 558 nit 302 nit 266 / 436 nit 576 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0,38 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen 1517:1
Színhőmérséklet 7365 K / 6435 K 7344 K 6520 K 7092 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A edge-nél vastagabb a keret, de karcsúbb a telefon, a 6,7 milliméteres oldalszélesség rendkívül vékonynak számít a felsőkategóriás eszközök között. A fém keret kimondottan jól áll a telefonnak, a csiszoláson érződik leginkább a minőségi munka, egyszerűen belesimul tenyerünkbe a telefon, a testvérmodellnél jobb a fogása, de picit rosszabb a kezelhetősége. A keretet egyébként több helyen megszakították néhány apró műanyag csíkkal, ezt az antennák miatt kellett így megoldani. Mondhatja bárki, hogy alulról és felülről nézve nagyon hasonlít az iPhone 6-hoz, oldalról pedig az Xperiákhoz a telefon, igazából senkit sem érdekel, aligha a másolás volt a koreaiak célja, inkább csak így lehetett kivitelezni a dolgot, no meg ilyen így együtt még úgysem volt. Az alsó fertályra került a 3,5 milliméteres jack kimenet, a microUSB csatlakozó, valamint a hangszóró, a mobil tetején az infralámpát és a másodlagos mikrofont találjuk. Jobb oldalon férünk hozzá a bekapcsológombhoz és a nanoSIM tálcához, bal szélen pedig a hangerőszabályzó billentyűket fedezhetjük fel.

Samsung Galaxy S6 hátlap
[+]

A hátlapot szintén Gorilla Glass 4 üveg védi, így majd nem kell annyira félnünk, ha mondjuk állandóan asztalra rakjuk a telefont. Ugyan mi a fehér színű modellt kaptuk, az MWC-n láttuk zöld és fekete variánsban is, mindegyik nagyon jól áll az S6-nak, bár a sötétebb változatokon nagyon meglátszódnak az ujjlenyomatok. Összességében azért sokkal jobban mutat ilyen anyaghasználat mellett a készülék, mint akár az A-sorozat tagjai, melyek fém borítással rendelkeznek. Nincs már sem microSD foglalat, sem pedig lehetőség az akkumulátor kicserélésére, utóbbira a Samsung azt mondta, hogy egyszerűen nem lehetett volna technológiailag ennél jobban megoldani. A 16 megapixeles kamera elhelyezését viszont talán igen, mivel igencsak kitüremkedik a házból, nem egy, hanem jónéhány milliméterről beszélünk. Az igen minimalista hátlapon a fényképező mellé szerelték a ledes villanót (nem dupla tónusú sajnos) és a pulzusmérő szenzort.

Hardver, TouchWiz

A Samsung már 2010 óta fejleszti saját chipsetjeit, 2011 év elején pedig megérkezett az első Exynosnak nevezett SoC, mely még a Galaxy S II-ben debütált, 4210-es számozással. A koreaiak az elmúlt időszakban lázasan dolgoztak az újabbnál újabb technológia felhasználásán, a munka pedig kifizetődött, hiszen a piacon egyedülálló módon a Galaxy S6-ba már egy 14 nanométeres csíkszélességű Exynos 7420 SoC került. A történet ráadásul nem ér véget itt, hiszen a vállalat egyik munkatársa már jelezte, hogy az 5 nanométeres gyártástechnológia is könnyedén elérhető, utána válik már igazán költségessé a fejlesztés. Hardveresen persze még így is rendkívülit nyújt tesztalanyunk, a Exynos 7 Octa sorozat legújabb tagjával felvértezett készülék egy 64 bites, ARMv8 architektúrájú nyolcmagos processzort tartalmaz. Négy Cortex-A57 mag 2,1 GHz-en pörög, négy Cortex-A53 mag pedig 1,5 GHz-en, szóval erőforrásból biztosan nem lesz hiány. A grafikus gyorsító sem egy gyenge eresztés, a 772 MHz-en ketyegő Mali-T760MP8 szintén „nyolcmagos”, nem okoz neki nehézséget a QHD kijelző kihajtása.

Samsung Galaxy S6 pulzusmérő
[+]

A telefonba 3 GB rendszermemória és változattól függően 32, 64, 128 GB-os belső tároló került, nagy piros pont azért a Samsungnak, hogy az Apple-lel ellentétben már kukázta a 16 GB-os tárhelyet. Azért viszont nem lehet dicsérni őket, hogy búcsút intettek a microSD foglalatnak, mivel így nem tudjuk majd bővíteni a rendelkezésünkre álló tárolót, aminek méretéből a formázás és a rendszer is lecsíp jónéhány, vagyis nagyjából 6 gigabájtot. A Samsungnak persze volt azért magyarázata erre, ugyanis olyan gyors az UFS 2.0-s adattároló, hogy már-már SSD-szinten mozog, több tízszer gyorsabb például a microSD kártyák sebességénél, erről készítettünk is egy táblázatot az edge variáns tesztjében. Nem szabad megfeledkeznünk a 100 GB-os OneDrive tárhelyről sem, ami azért alkalmasint sokat tud segíteni, ha már szabadon csak megabájtok állnak rendelkezésre a telefonon. A rezgőmotorok mindig igencsak erősek voltak a Galaxy-kban, az S6 is úgy dorombol, hogy bármilyen környezetben megérezzük majd.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S5 LG G Flex 2 Motorola Nexus 6
Rendszerchip Exynos 7420 Snapdragon 801 Snapdragon 810 Snapdragon 805
AnTuTu Benchmark 5.x 70146 pont 41753 pont 53561 pont 52783 pont
Vellamo Browser 5739 pont 3248 pont 4443 pont 3736 pont
Vellamo Metal 2542 pont 1495 pont 2170 pont 1574 pont
SunSpider 1.0.2 389,7 ms 433,8 ms 351,5 ms 799,9 ms
Geekbench 3 (single) 1486 pont 950 pont 1248 pont 1030 pont
Geekbench 3 (multi) 5368 pont 2880 pont 4093 pont 3284 pont
GFXBench Man. onscreen 16 fps 11,7 23 fps 12,1 fps
GFXBench Man. offscreen 26 fps 11,8 22 fps 18,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 39 fps 27,7 fps 46 fps 27,6 fps
GFXBench T-Rex offscreen 59 fps 27,3 fps 49 fps 38,7 fps

A pontszámok magukért beszélnek, nincs olyan hardveres komponense a készüléknek, mely ne vezetne nagyjából utcahosszal a konkurensek előtt, főleg az AnTuTu pontszáma rendkívüli. A Galaxy S5-öt a visszapillantó tükörben sem látja, de a Snapdragon 810-zel szerelt G Flex 2 sem nagyon tud labdába rúgni. A Samsung tehát úgy tűnik, hogy nagyon jól döntött a 14 nanométeres Exynos chipsettel, megérte sok pénzt ölni a fejlesztésbe. A rendszer sebessége is ennek megfelelően alakul, villámgyors minden, a kamera szempillantás alatt elindul, de az igencsak összetett programokra sem kell pár másodpercnél többet várni. Bátran lehet játszani is a telefonnal, mivel az IGP mindennel megbirkózik, legyen az egy Real Racing 3, vagy mondjuk egy Modern Combat 5, pedig mindkettő maximális beállítások mellett futott. Nagy kérdés volt a melegedés, ebből a szempontból sem szerepelt rosszul a telefon, sem töltés, sem pedig normál használat mellett nem volt érezhető a hőingadozás, akkor kezdett el langyosodni a telefon, amikor az előbb említett játékokkal terheltük a hardvert.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Ugyan már megjelent az Android legfrissebb, 5.1-es változata, az S6-on futó 5.0.2 is dicséretre méltó, nem beszélve arról, hogy már a TouchWiz legújabb felülete fut a telefonon. A Samsung ráadásul újragondolta egy kicsit saját szoftverét, mondhatni lecsupaszította, számos haszontalannak ítélt fícsört eltávolított. Lényeges újítás, hogy a nem egyértelmű ikonok mellé már szövegesen is odaírták a funkciókat, így mondjuk a kamerában nem fogjuk összekeverni például a fehéregyensúlyhoz és az expozícióhoz tartozó jeleket. A gyári Lollipop nagyon sok mindenben visszaköszön, kezdve a zárolt képernyőn kártyapakli formájában megjelenő értesítésektől a több fázisban legördülő információs függönyön át egészen a sötétebb színvilágig.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Az alkalmazásváltóban lapok szerint gördülhetünk át a háttérben futó programokon, a lista megnyitása elég gyors, és nem csak egyesével, hanem egyszerre is bezárhatunk minden applikációt. A menüben óriási hiányosság, hogy nem lehet nézetet változtatni, vagyis nem tudjuk például ABC sorrendbe rendezni az appokat. A kiosztást viszont módíthatjuk, 4 x 5 és 5 x 5 ikont tudunk megjeleníteni egy oldalon. A TouchWiz életében hatalmas előrelépésnek számít a témázhatóság, előre telepítve három van, a Samsung Áruházban viszont rengeteg egyéb megoldást találunk, amik rendszerszinten nyúlnak bele a felületbe, azaz nem csak az ikonok változnak meg, hanem a tárcsázóképernyő, az értesítési sáv, a billentyűzet és minden más is. Immár az alkalmazásváltó gombot kell hosszan lenyomni az osztott képernyős mód eléréséhez, a legtöbb program bekerül a listába, így nem csak a gyári applikációkat lehet majd kezelni.

Szoftver, alkalmazások

A telefonkönyv letisztultabb és egyben lollipoposabb lett, felül kis fülek segítségével váltogathatunk a híváslista, a kedvencek és a névjegyzék között. Továbbra is működik az a funkció, hogy a naplóban rögzített kontaktokon jobbra húzva az ujjunkat hívást kezdeményezhetünk, balra legyintve pedig üzenetet küldhetünk. Kis ikonnal tudjuk előrántani a tárcsázót, ahol nem csak számok, hanem betűk szerint is kereshetünk. A hívásokat opcionálisan automatikusan is fogadhatjuk, ha headset vagy más Bluetooth eszköz csatlakoztatva van a készülékhez, a hívóazonosítót pedig külön beállíthatjuk, hogy elküldje-e a telefon. A névjegyekhez számot, képet, emailt, csoportot, csengőhangot, webcímet, eseményt, jegyzetet, kapcsolatot, üzenethangot és rezgésmintát is társíthatunk. Az üzeneteknél a küldőről láthatunk egy fotót, és egy soros előnézetet is kapunk. SMS-ek írásakor csatolhatunk képet, videót, hangot, jegyzetet, naptáreseményt, vagy valamilyen névjegyet, a küldésről kézbesítési visszajelzést kérhetünk.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

A legördülő információs függönyben láthatjuk az értesítéseket és az elmulasztott eseményeket, könnyedén elérjük az S Keresőt és a gyors kapcsolódást, külön csúszkával kezelhetjük a fényerőt, plusz hozzáférünk a gyorskapcsolókhoz. Ezekből egy oldalon öt darab jelenik meg, összesen pedig tízet adhatunk meg, hogy miket nyomogathassunk azonnal, a lista persze ennél bővebb, hiszen a WiFi-től az elforgatáson keresztül egészen a Ne zavarj üzemmódig mindent megtalálunk. Utóbbit állandóra vagy előre megadott időtartamra kapcsolhatjuk be, ilyenkor minden jelzés elnémul, hacsak nem kapcsolunk hozzá kivételeket (ébresztőóra, hívás, üzenet). A beállítások menüpont könnyedén átlátható, felülre azokat az ikonokat rakhatjuk, amiket sokszor használunk. A mozdulatok és gesztusok alatt olyanok szolgáltatásokat érünk el, mint a közvetlen hívás (fülünkhöz emelve a telefont csevegést indítunk), az intelligens jelzés (felemeléskor a telefon rezgéssel jelzi, hogy elmulasztott eseményünk van), a némítás (lefelé fordítva a mobilt elnémul), vagy a felvétel tenyérhúzással (a kijelző felett elhúzva kezünket képernyőképet készíthetünk).

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

A védelem menüpontban tudjuk a képernyőzárat konfigurálni. A szokásos minta és PIN mellett továbbra is ott az ujjlenyomat-olvasó, ami tényleg szinte tökéletesen működik. Elég most már csak megérinteni, a mintákból összesen négy rögzíthetünk, ilyenkor ugye variálhatjuk is ujjainkat, ezzel némileg ki lehet cselezni a rendszert, de a hatásfokot is redukáljuk így. Elképesztően hasznos dolog, hogy bekapcsolhatjuk a webes bejelentkezést: ha egy weboldalon jelszót kell beírni, akkor elég az ujjunkat a leolvasóra helyeznünk, és lényegében a biometrikus azonosítónknak köszönhetően kitölti a mentett kódot, és automatikusan le is okézza azt, biztonságos és gyors a folyamat. Működik a mobil megkeresése funkció, így a Samsung azonosító megadásával az ellopott telefonunkat megpróbálhatjuk az internet segítségével fellelni (hasonlóan az iPhone kereséséhez). Kapunk egy külön alkalmazásboltot is, méghozzá Galaxy Apps néven, itt a Play Áruházhoz hasonlóan különféle programokat találunk.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Megújult egy kicsit a S Health, ami a koreaiak egészségügyi alkalmazása. A hátlapon található pulzusmérővel különféle helyzetben mért értékeket menthetünk el, a telefon méri a lépésszámot, amihez célokat is kitűzhetünk, felírhatjuk a napi vízbevitelt, az alvást, az ételfogyasztást és más sportolási tevékenységeket (pl. túrázás, kerékpározás, gyaloglás). Egyedi samsungos program az S Voice, ahol a mobil először rögzíti, ahogy kimondjuk a "Hi Galaxy" vagy "Hi there" kifejezést, ugyanis ezeknek kimondásával bármikor aktiválhatjuk a hangalapú asszisztenst. Okos, hogy csak alul egy kis sávban jelenik meg a program, így nem böki a szemünk elé teljes képernyőben a keresőt. Az Intelligens kezelőben az akkumulátor, a tárhely, a RAM és a biztonsági adatok információit gyűjti össze a szoftver, az összes tisztítása gombra rákattintva pedig a felesleges fájloktól szabadulhatunk meg, vagy a rendszermemóriából söpörhetjük ki az appokat.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Peel Smart Remote néven lelhetjük fel a szinte minden fontos gombot tartalmazó távirányítót, mely sokkal okosabb lett, hiszen az irányítószám megadásával érzékeli, hogy milyen szolgáltatónál lehet előfizetésünk. A megfelelőt kiválasztva a műsorújsághoz férhetünk hozzá, az infralámpát azonban használva csak jeleket tudunk küldeni, vagyis az eszköz nem tanítható. Van böngésző, számológép, fájlkezelő, email kliens, térkép, zene- és videolejátszó, időjárás, valamint S Tervező, azaz naptár, ami napi, heti, havi és teendő nézetet tartalmaz. A közeljövőre tervezett eseményekhez kis ikont is tesz a program, hogy előreláthatólag milyen idő várható majd akkor. Nagy előrelépésnek számít a Microsofttal történő együttműködés, melynek köszönhetően előre telepítve érkezik a Skype, a OneNote és OneDrive (amihez laza 100 GB ajándék tárhely is jár két évre), és a többi Office alkalmazás is ingyenesen telepíthető.

Multimédia, kamera

A hátlapon egy 16 megapixel felbontású, autofókuszos, f/1,9 rekeszértékű, Sony IMX240 szenzorral és OIS-sel (optikai képstabilizátorral) ellátott kamera kapott helyet. A fényképező 0,7 másodperc alatt elindul, ha a home gombot kétszer egymás után megnyomjuk, a fókuszálás és a nagyjából 5 megabájtos képek mentése is szélsebesen történik. A szoftver főképernyőjén különböző ikonokat láthatunk, a HDR-nél már megjelent az automatikus mód, ezen kívül pedig egy kattintással elérjük az időzítőt (2-5-10 másodperc), a vakut, az effektusokat (halvány, rajzfilm, vignettálás, szürkeárnyalatos, rosszkedvű, régies, tónus), a videózást, a fényképezést, az üzemmódokat. Ezek közé a professzionális képkészítés, a szelektív fókusz, panoráma, lassítás, gyorsítás, a sound&shot (képek alá néhány másodperces hangfelvétel rögzíthető), előlapi szelfi, szép arc és virtuális felvétel tartozik.

A kézi módban babrálhatunk a fehéregyensúlyon, a makrón, az ISO-n (100-800), az expozíción (egytized fényértékenként lehet állítani -2 és +2 között), a mérési módon (középre, mátrix, pontszerű). A fogaskerék ikonra rábökve további dolgokat konfigurálhatunk, ilyen a képméret, a rácsvonal, a helycímkével ellátás, a hangvezérlés, valamint a hangerőgombok funkciója. Videókat maximálisan UHD (4K) felbontásban rögzíthetünk 30 képkocka / másodperc sebességgel, a Full HD filmeket viszont akár 60 fps-sel is felvehetjük. Tudunk lassított mozikat is készíteni, ilyenkor 1/2x, 1/4x illetve 1/8x áll rendelkezésünkre, szoftveresen jelölhetjük ki azt a részletet, amit majd lassítani szeretnénk.

Az előlapi kamera sokat fejlődött az elődmodellben lévőhöz képest, hiszen már 5 megapixeles, és a hátlapi optikához hasonlóan élő HDR módra is képes, valamint szintén f/1,9 apertúrájú. Lőhetünk vele sima és csoport szelfi képeket, ilyenkor automatikusan felismeri az arcokat.

Nem könnyelműség kijelenteni, hogy elképesztően jó lett az S6 kamerája, jelentős fejlődésen ment keresztül az S5-höz képest, ami főleg éjszaka, de nappal is tetten érhető. A szoftver pillanatok alatt betölt, az élesítéssel és a fókuszálással sem habozik sokat a szenzor. A napfényes időben készült képekben nincs sok hiba, kiváló a vonalélesség, a dinamikatartomány, valamint a részletgazdagság, még ha nagyon bele is nagyítunk a képekbe, akkor is felismerhetjük például a háttérben mozgolódó vagy ülő embereket. A vakunál ugyan egy kicsit hiányzik, hogy dupla tónusú legyen a led, a fényerővel még így sincs probléma, és úgy általában a színekkel sem. Az éjszakai fotók rendkívül jók, nyilván itt már felfedezhetünk némi zajosodást, de a részletesség még így is nagyon jónak mondható. Meg kell hagyni, ha valaki nem szeretne zoomolni, akkor már inkább érdemes az S6-ot, mint egy kompakt digitális fényképezőt elővenni. A videózás is élményszámba megy, erre található a 4K felbontású kisfilm, a következő linken pedig a 60 képkocka / másodperc sebességű videó tekinthető meg.

Samsung Galaxy S6 teteje
[+]

A Samsungnak külön zenelejátszója van, amiben számok, listák, albumok, előadók, műfajok, mappák és szerzők szerint láthatjuk a telefonon tárolt dalokat. A SoundAlive rejti a hangszínszabályzót, itt azért már megküzd a magyar nyelvvel a szoftver, az equalizer például "ekvalizer"lett (pop, klasszikus, jazz, rock, egyéni). Van adaptív hangzás, ahol a muzsikák minőségének megfelelően állítja automatikus a hangerőt a program, vagy van még csöves erősítő (?), ami elvileg ezen erősítők hangzását adja vissza.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Be tudjuk állítani az automatikus kikapcsolást, így aki zenére szeretne elaludni, annak sem kell attól tartania, hogy a telefon lemerül majd éjszaka. A viszonylag apró hangszóróból elképesztő erő szabadul fel, ha zenehallgatásba kezdünk, szépen és nagyon hangosan szól a telefon, talán a maximális hangerőnél érezhető egy kis rezonancia, ám ettől még az egyik legjobb mobilos megoldásról beszélünk. Az etalon persze továbbra is a BoomSound, vagy legalább a sztereó előlapi hangszóró, ezt már igazán elsüthetné a Samsung is. FM-rádió nincs, a felső kategóriás eszközöknél sajnos mindig elhagyja ezt a vállalat, pedig valószínű, hogy lenne rá. igény A hiányérzeten a Wolfson Audio DAC segíthet, mely fülesen keresztül nagyon jó minőséget tud felmutatni.

Az akár kis ablakba is helyezhető videolejátszó majdnem minden igényt kielégít. A kijelző tökéletes társ mind felbontásban, mint színösszeállításban, én minden gond nélkül néztem a telefonon sorozatrészeket. Ezt már csak azért is meg tudtam tenni, mert a telefon a DivX-en kívül szinte minden ismert formátumot kezel, ám az AVI fájlok kezelése is megoldható egy alternatív program segítségével. Próbálkoztam 2K, 1080p-s és 720p-s filmekkel, mindegyik akadozás nélkül futott. A hangoknál azért az AC3 ignorálása még mindig nagy hiba, mivel számos fájl alá ilyen kódolással készül a hang.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból nem kérdez a telefon, az SoC támogatja a Cat.6-os 4G/LTE hálózatokat, így ha találunk olyan országot, ahol ilyen fejlettek a tornyok, akkor akár 300 Mbps-os letöltési sebességet is elérhetünk, egyéb esetben a HSPA által kínált 42 Mpbs-mal szörfölhetünk az interneten. A 802.11a/b/g/n/ac WiFi kétcsatornás, hotspotként is funkcionál, a 4.1-es, aptX Bluetooth pedig alacsony energiafelhasználású (Low Energy). Van természetesen PayPal tanúsítvánnyal ellátott, Samsung Pay szolgáltatás igénybevételére alkalmas NFC, valamint A-GPS egység is, ami a GLONASS műholdakat is látja. Szuper egyébként navigálni a telefonnal, nem csak a méretes kijelző, hanem a leírhatatlanul gyors jelkeresés miatt is, mire betöltjük a Google Maps vagy a Waze programot, a telefon már rég tudja, merre vagyunk. A mobil tetején infralámpát találunk, amit ugye távirányítóként tudunk használni. A microUSB csatlakozó 2.0-s, OTG-vel, és MHL 3.0-s TV-kimenettel. A beszédhangszóró kiváló minőséget biztosít, hangos, amikor a metró befutott a megállóba, akkor kérdeztem beszédpartneremet, hogy mit hall mindebből, és majdnemhogy megkérdezte, hogy miről beszélek, így kijelenthető, hogy jól szűri ki a háttérzajokat a másodlagos mikrofon. Az S6 egyébként nanoSIM-et fogad, érdemes tehát lecserélni a nagyobb kártyákat, mielőtt a vásárlásba belefognánk.

Samsung Galaxy S6 Screen Shot Samsung Galaxy S6 Screen Shot

Az Internet név alatt futó gyári böngészőprogram gyors, sőt, nagyon gyors, pillanatok alatt betöltődnek a weboldalak. Az alsó ikonokkal az oldalak között lépegethetünk előre és vissza, elérjük a kezdőlapot, a könyvjelzőket, valamint a lapokat. Flash-támogatás nincs, a honlapok tartalmát viszont enélkül is elmenthetjük, valamint kérhetünk asztali nézetet is. A teljes képernyő sajnos nem úgy működik, mint eddig, alulról ugyan eltűnnek az ikonok, és az URL részt is elrejti a szoftver, az értesítési sáv viszont vékony csíkban megmarad, ami nem annyira zavaró azért, de az élményen mindenképpen ront egy kicsit. Nincs sortördelés, akad viszont olvasómód, ahol megváltoztatható lesz a betűméret a jobb olvashatóság reményében.

Samsung Galaxy S6 vs. Samsung Galaxy S6 edge
[+] Samsung Galaxy S6 vs. Samsung Galaxy S6 edge

Komoly homlokráncolást és szemöldök összehúzást okozott a Samsung azzal, hogy 2550 mAh-ra csökkentette az akkumulátor kapacitását. Akármennyire is jó a chipset, jól optimalizált a rendszer, vagy kedvező az AMOLED panel fogyasztása, ez a telep nem bírja ki egy napnál tovább, ha az átlagosnál erősebb használója akad a telefonnak. A sok fényképezés és böngészés, a kevéske játék és a fél órás navigáció estére már éhessé tette, pedig a tesztidőszak alatt legjobb esetben is 4 órás képernyőidőről beszélhetünk egy töltéssel. Vannak persze szoftveres megoldások arra, hogy az utolsó százalékokkal még pár óráig túléljük: az ultra energiatakarékos mód például a legtöbb adatkommunikációs modult lekapcsolja, a képernyőt pedig fekete-fehérre változtatja, így a készenléti mód is például napokban mérhető lesz. Ettől még nem lehet megbocsátani a Samsungnak, nyilván nem akartak a vékonysági versenyben a konkurensektől elmaradni, csak hát aligha hiszem, hogy két napos üzemidő biztosítása esetén a vásárlók a fél vagy egy milliméterrel foglalkoztak volna.

Értékelés: Samsung Galaxy S6
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 10 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Samsungnak nem volt kérdés, bele kellett adni apait-anyait ahhoz, hogy a felhasználók bizalmát és vásárlási kedvét visszaszerezzék. Nem arról van persze szó, hogy a szakadék szélére került volna a vállalat, ám tisztán látszott, hogy nincs már meg az az előny, ami androidos fronton korábban jellemző volt. A barcelonai kiállításon nem is nyújtották hosszúra a bemutatót, pillanatok alatt rátértek a jelenlegi Galaxy generációra, az S6-ra és az S6 edge-re. Tesztalanyunk ugyan nem rendelkezik olyan vagány, annyira innovatív külsővel, mint a testvérmodell, de azért a fém keret, valamint a Gorilla Glass 4 üveg elő- és hátlap olyan minőséget sugároz, melyre eddig Samsung termékek terén nem nagyon volt példa. Lehet persze példálózni azokkal a telefonokkal, melyekre valamelyest hasonlít az S6, igazából senkit sem érdekel, a lényeg az, hogy jó legyen a kivitelezés. Az 5,1 hüvelykes, QHD felbontású kijelző elképesztően király lett, az AMOLED színei, az 577 ppi-s képpontsűrűség mind-mind a készülék előnyeihez tartoznak, amihez a hardver jótékonyan járul hozzá. A 14 nanométeres gyártástechnológia gyorsan az élre repítette a Samsungot, olyan komponenseket raktak a motorháztető alá, mint az LPDDR4 RAM, vagy az SSD-szintű belső adattároló.

Samsung Galaxy S6 vs. LG G Flex 2
[+] Samsung Galaxy S6 vs. LG G Flex 2

A kamera mobilos fronton az egyik, ha nem a legjobb, nappali és éjszakai fotók terén is virít a szenzor, a zoomoláson kívül már tényleg lazán kiváltja a kompakt gépeket. Van persze azért negatív pontja az S6-nak, ráadásul nem is egy. Az akkumulátor például maximum másfél napos nyüstölést bír ki, a telep kapacitása visszalépés az S5-höz képest. A microSD bővíthetőség száműzését szintén egy kis fintorral lehet csak elfogadni, persze a Samsung ezt azzal magyarázta meg, hogy a kártya csak lassítaná csak a telefont, ami persze igaz, de azért még nem tartunk ott, hogy az eszközökön tárolt több tíz gigabájtnyi zenét, képet és videót csak úgy le- vagy feltöltsük a felhőszolgáltatásokba. A legújabb Galaxy ráadásul egyáltalán nem lesz olcsó, külföldön 700 eurótól kezdődik majd a 32 GB-os változat ára, ami itthon 230 ezer forintos árcímkét jelent a független változatért. Majd negyedmillió forintért pedig már jobbfajta laptopokat is lehet vásárolni, nem beszélve arról, hogy azért a Note 4-nek esik az ára, de ettől még mindig kiváló választásnak bizonyul. Persze ha azt nézzük, hogy az Apple iPhone 6 vagy a iPhone 6 Plus most épp drágább lett a rossz dollár/forint árfolyam miatt, akkor azért a felső kategóriában nem számít majd kiemelkedően drágának a Samsung újdonsága. Főszereplőnk tényleg a technológia sava-borsa, ami szinte minden igényt kielégít. Ha valaki hajlandó arra, hogy ennyi pénzt kicsengessen a telefonért (persze biztosan lesznek vonzó előfizetéses konstrukciók is), akkor csalódni biztosan nem fog az S6-ban, bár hozzá kell tenni, hogy az S5 szintén racionális választásnak tűnik. Az ajánlott plecsnit a számos technológiai előrelépés miatt megérdemli, kíváncsian várjuk, hogy a Snapdragon 810-zel és Full HD felbontású képernyővel szerelt HTC One M9 és LG G Flex 2, vagy a hamarosan bemutatásra kerülő LG G4 mennyire tudja majd megszorongatni a Samsung zászlóshajóját.

Samsung Galaxy S6

Legendd

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S6
 Samsung Galaxy S6 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 143,4 x 70,5 x 6,8 milliméter
Tömeg 138 gramm
Színvariációk fehér, fekete, arany, zöld
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1440 x 2560 pixel (577 ppi)
Kijelző és készülékház védelme Gorilla Glass 4 (a hátlapon is)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Samsung Exynos 7420
Processzor típusa 1,5 GHz-es, négymagos Cortex-A53 és 2,1 GHz-es, négymagos Cortex-A57
Processzor csíkszélessége 14 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T760MP8
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32/64/128 GB
Memória bővíthetősége nem bővíthető
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE, aptX)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG, MHL 3.0)
Ujjlenyomat-olvasó van
Pulzusszámmérő van
SpO2 mérő van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
Beidou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.0.2 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek S Health, Privát Mód, Intelligens Kezelő, Galaxy Apps, S Tervező, Fájlkezelő, Peel Smart Remote, OneDrive, OneNote
Multimédia
Fő kamera 16 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Másodlagos kamera 5 megapixel, autófókusz, élő HDR, F/1,9-es lencse
Videófelvétel 2160p @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2550 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, ultratakarékos üzemmód, gesztusvezérlés, ujjlenyomat-olvasó, pulzusszám mérő, véroxigén-telítettség mérő, légnyomásmérő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés