Samsung Galaxy S Advance - ívelt rókabőr

Bevezető, tartozékok

A Samsung felért a csúcsra, legalábbis ha a legutolsó negyedéves jelentéseket nézzük. Ezek alapján a koreaiak letaszították a nagyjából 14 éve piacvezető Nokiát és a világ legnagyobb mobilgyártójává léptek elő. Nem mondhatjuk, hogy meglepődtünk, hiszen ha az elmúlt néhány évben figyeltük őket, igazából csak idő kérdése volt, hogy ez bekövetkezzen. Kellett hozzá sok tényező, a Nokia bénázása a Symbian és a WP7 körül ugyanúgy, mint a Samsung brutális nyomulása a világ összes piacán. Ennek része volt az, hogy ma aligha van gyártó, akinek szélesebb modellpalettája van, mint nekik.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

Ez jó is, meg nem is. Jó, mert ezzel rettentő széles felhasználói bázist és típusokat fednek le és alig akad olyan ember, akinek ne volna egyébként egy számára megfelelő telefon (persze ettől még nem rohan érte a boltba). Ugyanakkor rossz, mert az extrém széles kínálat néhányunknak már zavaró lehet. Még nekünk is gondot okoz olykor, hogy az épp hozzánk került Samsung telefon épp micsoda. Az viszont biztos, hogy az elsőségért vívott harcban kiemelt tényező volt az androidos Galaxy család, melyek most csapatostul támadták le szerkesztőségünket. A minimál Pocket mellett az Ace 2 és a Tab 2 10.1 is bezuhant, nem is beszélve jelen cikkünk tárgyáról, a Galaxy S Advance-ról.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

A telefont egy hófehér OEM (jelöletlen) dobozban kaptuk, amiben viszont a készüléken felül a tartozékokat is megtaláltuk. Sok dologra nem kell gondolni, a hálózati töltő, USB adatkábel és a sztereó füles hármasa megszokott csomag. A füles fehér színű volt, ami bizonyára a fehér színű telefonhoz járna, csak valamit elkevertek a srácok a Samsung hazai képviseleténél. Memóriakártya nincs, de ez egy ideig nem lesz égető probléma.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

Külső

Ha a Galaxy S Advance-t inkább Galaxy S II Mininek hívnák, talán még közelebb járnánk az igazsághoz. Ha szemből ránézünk, tényleg egy lekicsinyített S II-t látunk, ugyanaz a szögletes forma, finoman lekerekített sarkok, szolid elegancia jellemzi. Ám ha oldalra fordítjuk, akkor észrevehetjük, hogy az előlap ívelt, ami viszont a Nexus S-ről lehet ismerős. Ezúttal nem pörögtek rá a vékonyságra, bár a 9,7 mm még messze nem katasztrofális érték. Ráadásul a többi dimenzió is nagyon barátságos, a csúcsmodell óriástepsik után kifejezetten kellemes volt ezt kézben tartani és biztos van, akinek még ez is nagy lenne. Súlyra sincs gond vele és ugyanígy vagyunk a minőséggel. Az előlapot Gorilla Glass borítja, oldalt egy sötétszürke csík fut körbe, míg a hátlap kellemes tapintású (ám eléggé csúszós) műanyagból van. Utóbbi nem fényes felületű, tehát ujjlenyomatokkal szemben ellenálló. A kulturált anyagok jól össze vannak rakva, minden nagyon passzentos, lötyögés, nyikorgás sehol, ahogy ezt már a márkától megszokhattuk.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

Az előlapon ezúttal egy 4 hüvelykes kijelző terpeszkedik, melyet a már említett íves üveglap borít. Felbontását tekintve egy WVGA (480x800 pixel) képernyő, mely 16 millió színt tud megjeleníteni, kapacitív, multi-touch és Super AMOLED panelt tartalmaz. Utóbbi nem a Plus változat, tehát PenTile mátrix felépítésű. Ennek hátránya a közelről látható „szőrősség”, ugyanakkor a képe így is nagyon szép. A színek lemásznak róla, feketéje tökéletes, a fényereje sem rossz, betekintési szöge 180 fokos, és még közvetlen napfényben is jól olvasható. Felül egy szolidan beépített hangszóró bújik meg, hangereje és minősége egyaránt korrekt. Tőle balra fény- és közelségérzékelő szenzorok, valamint egy előlapi kamera kapott helyet. Alulra a Galaxy hagyományokat követve egy fizikai Home gombot tettek, melyet kétoldalról fog közre a kapacitív érintős Opciók és Vissza billentyű, utóbbiak megvilágítást is kaptak.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

A hátlap ezúttal mellőzi a Galaxy S modellek szinte védjegyének számító alsó púpot, helyette finoman lecsapott szélekkel operál. Mint említettem, matt és kellemes tapintású műanyagot kapott, persze a fémért fanyalgóknak ez biztos nem lesz elég. A finoman recézett felületet egy fényes Samsung felirat, a kamera optikája, valamint a mellé települt LED villanó és a kissé távolabb lévő kihangosító töri meg. Ez komoly hangerővel képes üvölteni, még torzítása se sok van, ráadásul asztalra téve csak minimálisan halkul el.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

Jóval kevesebb érdekességet tartogatnak az oldalsó részek. A felső él ezúttal totál üres, ellenben alul nem csupán a microUSB-t találjuk meg, hanem a 3,5 mm-es jacket is. Jobbra a bekapcsoló/képernyőzároló billentyű árválkodik, míg baloldalt a hangerőszabályzó unatkozik egymagában.

Hardver, szoftver

Ha hardverről van szó, kevésbé van sokszínűbb a Samsungnál. Noha önmaga is gyárt chipeket, telefonjaiban igencsak sokszínű a felhozatal. Az Advance egy (jelenleg) ritkább irány képviselője, ugyanis egy ST-Ericsson NovaThor U8500 dolgozik benne. Ezt például a Sony Xperia P, U és sola típusok használják, de házon belül az Ace 2-t és a projektorral felszerelt Beam-et is ez „élteti”. Itt kétmagos, magonként 1 GHz-en üzemelő Cortex-A9 processzor pörög benne, melyhez 768 MB RAM és egy Mali-400 MP grafikus gyorsító tartozik. Nem egy csúcsgép, viszont gyengének se nevezhetjük, amit a lenti táblázat is igazol. A S Advance könnyedén lenyomja a HTC One V-t, és többségében a közel azonos hardverrel szerelt Sony Xperia P-t is.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S Advance HTC One V Huawei Vision Sony Xperia P
AnTuTu Benchmark 5029 pont 2546 pont 2857 pont 5363 pont
Linpack for Android (single) 42,577 MF. / 1,97 s 33,52 MF. / 2,5 s 40,815 MF. / 2,05 s 38,848 MF. / 2,16 s
Linpack for Android (multi) 67,602 MF. / 2,5 s 31,444 MF. / 5,36 s 34,634 MF. / 4,87 s 53,698 MF. / 3,14 s
Smartbench 2012 Prod. 2270 pont 762 pont 815 pont 2310 pont
Smartbench 2012 Games 2210 pont 1024 pont 1674 pont 1975 pont
Quadrant 2.0 2751 pont 2101 pont 1791 pont 2159 pont

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

A szoftver alapjait az Android 2.3.6-os verziója adja, melyre a TouchWiz 4.0 felületet húzták rá. Bár ICS frissítésről jelenleg nincs információ, de ha a kicsivel gyengébb Ace 2-re kiadják, jó eséllyel ezen is viszontlátjuk majd. Addig is ezzel a változattal se kell panaszkodnunk, egész gyors minden, pillanatnyi akadások, lassulások előfordulnak. A felület ismerős a korábbi modellekből, legfeljebb hét főképernyőnk lehet, ezekre lehet kirámolni mindent. A menü oldalra lapozós vagy listás, itt is lehet átrendezni, illetve mappákat létrehozni. A státuszsorban gyorskapcsolókkal aktiválhatjuk például a WiFi-t vagy a néma módot. Az sem rossz, hogy ha elmulasztott eseményünk volt, a lezárt képernyőről egyből oda tudunk ugrani.

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

Alapfunkciókban semmi panaszunk nem lehet, a telefonkönyv, az üzenetkezelés és a naptár is tökéletesen teszi a dolgát. Kényelmes a virtuális billentyűzet, állva és fekve egyaránt jól és gyorsan lehet vele gépelni, aki pedig még profibb, az bekapcsolhatja a Swype bevitelt. Az ébresztő mellé kapunk egy 3D-s világórát, stoppert, időzítőt és asztali órát. Utóbbi is át lett alakítva, gyorsgombokat tehetünk ki, külön állíthatjuk a fényerőt, szóval jobb, mint a gyári. Külön extra, hogy van mozgásvezérlés is, amivel néhány funkció egy meghatározott mozdulattal aktiválható.

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

Multimédia, internet

A hátlapon lévő kamera öt megapixeles szenzort rejt magában, melyhez autofókusz és LED villanó is tartozik. Jól alakították ki a kezelőfelületet és sok opciónk is van. A bal oldalra négy, az általunk legfontosabbnak gondolt beállítás tehető ki, de egy mozdulattal válthatunk videóra, valamint a galériába. Az opciók között szabályozhatjuk a felbontást, van fehéregyensúly, ISO, előre definiált témák, expozíció, fókuszmód, időzítő, effektusok, fénymérés, automata kontraszt, pislogásfelismerés, GPS címke. Mivel van előlapi kamera (1,3 megapixeles), így tudunk önarcképet is készíteni vele.

Samsung Galaxy S Advance

A fotók minősége nem mondható túl rossznak, sőt. A zajszűrés nincs felturbózva, így viszont a részletek is egészen szépen megmaradnak és a végeredmény egész jó. A dinamikatartomány sajnos ezúttal is elég szűk, bár a fotók többsége felhős időben készült, mégis elég könnyen beég az égbolt. A makró sem rossz, a színek jók, úgyhogy ebben is korrekt teljesítményt nyújt a készülék. Az utolsó előtti kép este, éjszakai móddal készült, míg az utolsót ugyanakkor, normál módban, de bekapcsolt vakuval lőttem. A LED fénye egyébként igen nagy, úgyhogy zárt térben egész jól használható.

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

Zenei fronton korrekt kiszolgálást kapunk. A lejátszóban leválogatva böngészhetjük a számokat, van albumkép, véletlen és ismétlő lejátszás, ezen felül dalszöveget vagy vizualizációt is bekapcsolhatunk. Kapunk hangszínszabályzót, ahol előre definiált hangszínek és effektusok állnak rendelkezésre, de létrehozhatunk egyedi beállítást is. A hozzáadott füles agybadugós, ennek ellenére a hangzása nekem csalódás volt. Kevés a mély és magas, eléggé „laposan” szól. A saját Sony-mnál már jobb volt a helyzet, de ezzel se szólt átlagon felüli módon. Van FM-rádió is, tud RDS-t, gyorsan és pontosan behangolható, ennél több nem kell.

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

Adatátvitelben megkapunk minden szükséges dolgot. Négysávos GSM és ugyancsak négysávos 3G modul került bele,. Utóbbival maximum 14,4 Mbit-es letöltési és 5,76 Mbit-es feltöltési sebesség érhető el. A WiFi a/b/g/n szabványokat támogat, tud hotspotként működni és a DLNA sem idegen számára. Bluetooth-ból 3.0-s verziót kapunk, míg a microUSB a kábeles összeköttetésre nyújt megoldást. Alapból nincs NFC chip, viszont ahogy a Mini 2-ből, úgy ebből is létezik ilyen változat. A gyári böngészőre nem kell szót vesztegetni, teszi a dolgát, ahogy kell, a Flash tartalmakkal is elbánik. 8 vagy 16 GB belső tárhellyel tudunk gazdálkodni, melyet tovább bővíthetünk microSD-vel, ehhez a hátlapot kell leszedni, kikapcsolásra nincs szükség.

Samsung Galaxy S Advance Samsung Galaxy S Advance

Néhány szót ejtenék az extra szoftverekről. A Social Hub, Music Hub és Game Hub a Samsung saját megoldásai, melyekkel a közösségi oldalak történéseit követhetjük figyelemmel, továbbá zenéket és játékokat tudunk vásárolni online. Kapunk egy egyszerű fájlböngészőt, illetve videólejátszót, illetve egy szerkesztésre alkalmas Polaris Office dokumentumkezelőt. Az AllShare a DLNA funkciókhoz való, a fényképszerkesztő meg nem szorul magyarázatra. Érdekesség a Mininapló, ahol a napi eseményeinket dokumentálhatjuk szöveggel, fotóval, időjárás adatokkal. A Kies Air vezeték nélküli csatlakozást tesz lehetővé a számítógépünkhöz. A Hangvezérlő és Beszélő néven futó megoldás kicsit hasonlít a Galaxy S III-ban debütált S Voice-hoz, ám annál azért butább, de közös bennük, hogy ez sem ért magyarul, csak angolul.

Üzemidő, összegzés

A hátlap alatt egy 1500 mAh-s lítium telep szolgáltatja az energiát és nem is olyan rosszul. Mivel nem csúcshardver van beépítve, illetve a kijelző sem kistévé méretű, ezért egészen takarékosan üzemel a telefon. Átlagos használattal a 2 nap nem elérhetetlen és még erősebb használattal is meglehet a 1,5 nap, ami ha nem is kiemelkedő, de azért egész normális teljesítmény a mai mezőnyben.

Samsung Galaxy S Advance
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S Advance
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Szerintem elrontották a Galaxy S Advance elnevezését, mert inkább S II Mininek kellene hívni. Az első generációs Galaxy S-hez igazából nincs köze, mind külsőleg, mind belsőleg a második generációhoz áll közel. Szemből annyira megtévesztő a hasonlóság, hogy többen is S II-nek nézték, mikor megmutattam nekik (hátulról viszont szerintem ez szebb). Ugyanakkor kiemelendő, hogy méretileg nagyon eltalálták, ez pont az a dimenzió, ami még jól kezelhető kisebb kézzel. Hardver szempontjából se választottak rosszul, az 1 GHz két maggal nem hangzik durvának, a hétköznapok során mégse érezzük úgy, hogy ez kevés lenne. Cserében egy kicsivel átlag feletti üzemidőt kapunk. Tehát mindent összevetve egy elég jól kiegyensúlyozott, szinte már ideális középkategóriás készüléket hoztak össze, mely igazi újdonságot nem hoz, csupán a már meglévő elemekből építkezik. Ezek után már csak egyetlen kritikus pont van, az ára. Sajnos pont itt hasal el az egész koncepció, ugyanis a Galaxy S Advance egyszerűen túl sokba kerül. Kártyafüggetlenül közel 100 ezer forintért kapjuk meg, melyhez még kb. 10 ezret hozzátéve már ott az S II. Hiába sikerült egy jó egyveleget összeválogatni, ennyit biztosan nem ér meg. Pont ezért csak Tetszett pecsétet kaphat, mivel az árán kívül nincs különösebb gyenge pontja, és egyébként egy ideális középkategóriás telefon, csak épp drága.

Samsung Galaxy S Advance

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S Advance
Samsung Galaxy S Advance Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 123,2 x 63 x 9,7 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel (233 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch Super AMOLED
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa ST-Ericsson NovaThor U8500
Processzor típusa 1 GHz dual-core ARM Cortex-A9
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400 MP
RAM mérete 768 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 1,97 GB programok, 3,91 GB multimédia
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (HS+A2DP+EDR)
WiFi 802.11a/b/g/n, DLNA, hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC opció
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Social Hub, Music Hub, Saját fájlok, AllShare, Kies Air, Hangvezérlő, Fénykép-szerkesztő, Mininapló, Samsung Apps, Polaris Office, Game Hub
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 570 óra (2G) / 550 óra (3G)
Beszélgetési idő 15 óra (2G) / 7 óra 20 perc (3G)
Internetezési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Videólejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, TouchWiz 4.0 UI, ívelt Gorilla Glass előlap

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés